سریعترین روش دستی شدن مرغ عشق | آموزش رام کردن مرغ عشق

Admin
چگونه مرغ عشق را دستی و رام کنیم؟ - جوجه کشی دات کام

چگونه مرغ عشق را دستی و رام کنیم؟

مرغ عشق نوعی از طوطی می باشد که دم درازی دارند. این پرنده ها تقریبا 29 سانتی متر طولشان است که در چندین رنگ سبز و زرد درخشان موجود اند. جالب است بدانید که مرغ های عشق در طول یکسال دوبار به تعداد 4 تا 8 تخم می گذارند.

عمر این پرنده ها معمولاً بین شش تا 12 سال می باشد.

این پرنده ها به خاطر استعدادی که دارند می توانند هزاران کلمه را یاد بگیرند، و یکی از ویژگی های مهم این پرنده ها سروصدای کم آن ها است.

رام کردن این پرنده ها نیز به دلیل اینکه به شما و محیط زندگی خود عادت کنند و با آرامش زندگی نمایند اهمیت زیادی دارد. برای رام کردن مرغ عشق بهتر است که به سراغ جوجه آنها رفت. چون رام کردن پرنده بالغ در بیشتر موارد شدنی نیست. برای رام کردن جوجه نیز فرقی نمیکند که حاصل دستگاه جوجه کشی باشد یا که طبیعی، در هر صورت شما روال یکسانی در پیش خواهید داشت.

در این مقاله از سایت جوجه کشی دات کام چگونگی دستی کردن مرغ عشق به دو روش ساده را به شما آموزش میدهیم. تا انتهای این مقاله همراه ما باشید.

دستی کردن مرغ عشق

رام کردن جوجه مرغ عشق ها کار راحتی است، اما مرغ عشق های بزرگتر کمی سخت تر رام می شوند.

بعد از خریداری و آوردن این پرنده های کوچک و زیبا به خانه، ممکن است برای مدتی از شما و محیط جدید بترسند و احتمالاً برای مدتی افسرده باشند.

بهتر است در این دوره با پرنده کاری نداشته باشید و با احتیاط به آن ها دان و آب بدهید تا نترسند.

برای دستی کردن مرغ های عشق اولین عنصر مهم صبر میباشد. از حرکات سریع، صداهای بلند و ضربه های متفاوت به قفس نیز باید بپرهیزید.

طوطی هایی که رام میشوند سریعتر برای سخنگویی اماده خواهند شد. برای آشنایی با نحوه آموزش سخن گفتن به مرغ عشق می توانید مقاله چگونه به مرغ عشق سخن گفتن یاد دهیم را بخوانید.

رام کردن مرغ عشق با تغذیه

این پرنده ها از دانه ها تغذیه می کنند. دانه های غلات که حاوی کربوهیدرات می باشند و چربی کمی هم دارند مانند ارزن و ذرت و دانه های روغنی مانند تخم آفتابگردان که چربی زیادی داشته و کربوهیدرات کمی دارند در تغذیه این پرنده به کار می روند.

رام کردن مرغ عشق با تغذیه - جوجه کشی دات کام

اما غذای مورد علاقه و بهترین غذا برای این پرنده همواره ارزن می باشد. توجه کنید که در زمان تولید مثل یا تخمگذاری نیز باید دانه های روغنی هم در اختیار پرنده قرار بگیرد تا مواد مقوی کافی دریافت نماید. شما می توانید سبزیجات تازه و تکه میوه ها نیز به عنوان مکمل غذایی  به این پرنده بدهید.

جهت رام کردن این پرنده های رنگارنگ، دو روش وجود دارد که در ادامه به بررسی هر دو روش پرداخته ایم.

روش اول

این روش زمانبر بوده و نیازمند صبر و شکیبایی می باشد. در زمان های قدیم از این روش بکارگیری می شده است.

این راهکار همان عادی شدن می باشد. هر روز که به این پرنده غذا می دهید با مهربانی با او رفتار کنید. در این مدت شما باید خیلی دقت نمایید تا از حرکات تند و سریع خودداری کنید چون این پرنده ها آن را به عنوان یک محرک خطرناک می شناسند و شما باید سعی کنید تا تمامی محرک های آسیب پذیر به پرنده را از محیط حذف و دور کنید.

پس از گذشت مدتی مرغ عشق با شما ملایم تر رفتار خواهد کرد و اگر حتی بخواهید انگشتتان را به داخل قفس آن ببرید رفتار تندی از خود نشان نمیدهد و به کار خود مشغول است.

دلیل این موضوع هم این است که پرنده به مرور زمان فهمیده است که شما خطری برای او ندارید و یک محرک بدون آسیب می باشید.

روش شرطی سازی

این روش از رام کردن مرغ عشق همان شرطی کردن پرنده است. به عنوان مثال اگر می خواهید که پرنده به هنگام شنیدن صدای شما یا صدای صوت شما به طرف شما بیایید، اول باید سوت بزنید و بعد به مرغ عشق غذا بدهید. از دفعات بعد هنگام شنیدن صدای سوت شما پرنده فکر خواهد کرد که قرار است به او غذا بدهید و به طرف شما می آید.

توجه نمایید که صدای سوت شما نباید زیاد تغییر کند و سعی کنید یک نوع صدا از خود در بیاورید.

نوعی دیگری از شرطی کردن این پرنده ها شرطی کردن فعال نام دارد که بر پایه تشویق و تنبیه برای انجام کاری یا جلوگیری از انجام آن کار است.

اگر رفتار خوبی این پرنده از خود نشان داد آن را با پاداش جواب می دهیم که احتمال انجام مجدد آن را افزایش می دهد. اما اگر رفتار ناپسندی از خود نشان دهند با انجام دادن تنبیه احتمال تکرار آن رفتار هم کم می شود.

توجه کنید که اگر بخواهید مرغ عشق خود را تعیین جنسیت کنید و چگونگی انجام این کار را نمی دانید می توانید مقاله تشخیص جنسیت مرغ عشق با استفاده از یک روش بسیار ساده را بخوانید.

نشستن مرغ عشق روی دست

در صورت امکان مقداری غذا یا ارزن در کف دست خود گذاشته و دست خود را به داخل قفس مرغ عشق ببرید. برای مدتی دست خود را حرکت ندهید تا مرغ عشق به روی دست شما بنشیند.

نشستن مرغ عشق روی دست - جوجه کشی دات کام

دقت کنید که لازم است حتماً پرنده گرسنه باشد تا بخواهد ارزن روی دست شما را بخورد و گرنه به روی دست شما نخواهد نشست. اگر احساس کردید که پرنده گرسنه نیست سعی کنید برای چند ساعت دانخوری یا همان ظرف غذایش را بیرون از قفس قرار دهید تا مرغ عشق احساس گرسنگی نماید.

سپس دوباره دست خود را داخل قفس ببرید. به محض اینکه این پرنده روی دست شما نشست ممکن است شروع به خوردن ارزن کند. شما می توانید به آرامی این پرنده را نوازش کنید. اگر اقدام به گاز گرفتن انگشت شما کرد هیچ واکنشی از خود نشان ندهید.

بعد از اینکه بارها انگشت شما را گاز گرفت و هیچ واکنشی از شما ندید به این نکته پی خواهد برد که با گاز گرفتن انگشت شما هیچ اتفاقی نمی افتد و چیزی تغییر نمی کند و دست از گاز گرفتن دست شما بر خواهد داشت.

و از این پس شرطی می شود که رفتار خوبی با شما داشته باشد و دیگر دستتان را گاز نگیرد. پس شما می توانید به آرامی پرنده را بیرون از قفس بیاورید.

آموزش نشستن مرغ عشق روی انگشت

بهترین روش برای آموزش اینکه مرغ عشق روی انگشت شما بنشیند، استفاده از ارزن میباشد.

در این راهکار، شما مقداری عسل و ارزن را به به انتهای انگشت خود بزنید و سپس انگشت خود را به داخل قفس ببرید و انگشت خود را روی میله ای که پرنده روی آن می نشیند بگذارید.

مشاهده خواهید کرد که پرنده به یک گوشه قفس پریده و به انگشت شما نگاه می کند. مرغ عشق هنگامی که چیز جدید درون قفس مشاهده می کند زمان نیاز دارد که به آن عادت کند و مطمئن شود که خطری برایش ندارد.

بدین منظور این کار را چند بار در روز انجام دهید تا به انگشت شما عادت نماید.

پس از این مدت مرغ عشق به انگشت شما عادت می کند و و اگر به روی انگشت شما نشست می توانید به آرامی پاهایش را نوازش دهید تا احساس امنیت کند.

 چند نکته دیگر درباره دستی شدن مرغ عشق

  • برای آنکه از فرار کردن این پرنده ها جلوگیری نمایید می توانید پرهای آن ها را قیچی کنید.
  • سعی کنید هر روز برای این پرنده وقت بگذارید و هنگام آب و غذا دادن به آن ها نوازششان کرده و به ملایمت با آن ها حرف بزنید.
  • اگر می خواهید صحبت کردن به پرنده یاد دهید باید یک پرنده داشته باشید، چون دوتا مرغ عشق کنار هم را نمی توان به حرف زدن وادار نمود.
  • مرغ عشق می تواند برای سرگرمی افراد کارهای خنده دار و بامزه هم انجام دهد که برای انجام این کار باید از طریق پاداش دادن آموزش ببیند.
 سخن آخر

 در این مقاله از سایت جوجه کشی دات کام به بررسی راه های مختلف رام کردن مرغ عشق پرداختیم. این پرنده کوچک و زیبا نیاز به زمان دارد تا هم به شما هم به محیط اطراف خود عادت کند.

دسته بندی مرغ عشق
اشتراک گذاری

نوشته های مرتبط

19 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
مهری
22 روزها گذشته

سلام من پنجشنبه هفته قبل یک جفت مرغ عشق خریدم و خیلی دوست دارم اهلی بشن و دیگه ازم فرار نکنن ولی وقتی رو دستم بهشون غذا میدم یا اصلا نمیخورن یا هم یه ذره گاز میگیرن چیکار کنم ؟
و اینکه تخم نذاشتم ولی نر هی هی نوک میزنه به لونه نمیدونم نرو ماده هستن یا نه نوک یکیش سفیده نوک یکیش ابی کمرنگ

Last edited 22 روزها گذشته by مهری
ایلیا
Reply to  مهری
16 روزها گذشته

جفت هستن

سنا
2 ماه ها گذشته

سلام من یک جفت مرغ عشق دارم که این بار سوم هست جوجه میدن بعد که جوجه ها یکم بزرگ میشن نر نمی زاره ماده بره پیش جوجه ها و دعواشون میشه دلیل این کار چیه؟

admin-m
ویرایشگر
Reply to  سنا
2 ماه ها گذشته

سلام نر آماده جفت گیری مجدد میشه واسه همین نمیخاد ماده به جوجه رسیدگی کنید . پرنده نر رو جدا کنید از غذاشون دانه های گرم رو حذف کنید

fatemeh
3 ماه ها گذشته

سلام من دوتا مرغ عشق دارم فکر کنم هردو نر هستن میتونم اینارو به مرور زمان دستی کنم؟

admin-m
ویرایشگر
Reply to  fatemeh
3 ماه ها گذشته

سلام سنشون رو میدونید ؟ اگه سنشون زیاد باشه یا با هم خو بگیرن و وحشی باشن اهلی کردنشون سخته ولی شدنی

مهدی
4 ماه ها گذشته

سلام
من دیروز یک مرغ عشق نر آبی ۳ ماهه خریدم
آوردمش تو قفس آب و دونه هم داره وسایل بازی مثل نردبون و تاب داره اما از وقتی که تو قفس گذاشتمش از روی میله نشیمنگاه تکون نخورده
این عادیه؟
هر وقت می میبینمش در حال ادراره

admin-m
ویرایشگر
Reply to  مهدی
4 ماه ها گذشته

تازه خریداریش کردین و به محیط عادت نداره
زیاد بهش سر نزنید تا استرسش کم بشه

Amir
5 ماه ها گذشته

سلام من مرغ عشقم را 4 الا5 ماهی که دارم وآنها جفت هستند و1 سال و خورده ای سال دارند من هر وقت انگشتمو سمتشون می برم انگشتم را گاز می گیرند هر کاری کردم یک نردبان کوچک ساختم نمیدونم چرا روی نردبان می روند ولی رو انگشتم نه بعدش یک بار با نردبان روی دستم گذاشتمش چند ثانیه موند بعد هی دستمو گاز گرفت و تو لونه اش رفت لطفا بگید من چیکار کنم تا این مرغ هام دستی بشند من صد تا سایتو پشت سر هم خوندم و هر کاری کردن کردم ولی دستی نشدند

Ftm
5 ماه ها گذشته

سللام من‌امروز دوتا مرغ عشق یکی نر ک رنگش سفیده و ماده ک رنگش زرد هست‌خریدم و فروشنده گفت ۸ ماهشونه ایا میتونم دستیشون کنم؟

سیدمجتبی موسوی
8 ماه ها گذشته

درمطلب بالا گفتین مرغ عشق سالی دوبار تخم میزاره که باید عرض کنم درست نیست! مرغ عشق من همین امسال ازفروردین تا الان که روی تخم خوابیدن سری پنجم تخم گذاریشون هست! وتواین چهارنوبت گذشته ۱۳ جوجه موندن قشنگ بزرگ شدن

قاسم زاده
Reply to  سیدمجتبی موسوی
8 ماه ها گذشته

بله درست میگین منظور در طبیعته. مرغ عشق هایی که در اسارت زندگی میکنند تحت شرایط بهتری هستند و بیشتر برای تولید مثل اماده میشن. البته 5 بار هم زیاده برای مرغ عشق در طول سال بیچاره فرسوده میشه ضعف میکنه.

ماهان
8 ماه ها گذشته

سلام من یه ساله که یه مرغ عشق خریدم ولی تخم نمیزاره چیکار کنم ممنون اگه راهنمایی کنین

قاسم زاده
Reply to  ماهان
8 ماه ها گذشته

سلام، ایا جفت داره؟
اگه جفت داره یه دوره تقویتشون کنید با غذای خوب مثل جوانه گندم، تخم مرغ اب پز و …
بخور اکالیپتوس هم روزی 10 دقیقه در کنار قفسش 3 بار در هفته بذار. محیط رو تا 27 درجه گرم کن. مکمل کلسیم و قطره ad3e هم بهشون بده به احتمال زیاد جفت خواهند شد.

مبین
Reply to  قاسم زاده
6 ماه ها گذشته

سلام لطفا جواب دهید ممنون میشم
درسته که میگن مرغ عشق رام و دستی جوجه نمیده یا جوجه رو بزرگ نمیکنه و از بین میبره
لطفا راهنمای کنید ممنون

قاسم زاده
Reply to  مبین
6 ماه ها گذشته

سلام، به طور قطع نمیشه گفت این نوع پرنده ها یکم غریزه مادریشون ضعیفه البته در کنار جفت مجددا خوی وحشی شون قوی میشه ولی خب بستگی به پرنده داره.

هایده
Reply to  قاسم زاده
27 روزها گذشته

سلام من یک مرغ عشق نر بالغ خریدم با نوک انگشتم بهش غذا میدم ولی نمیاد رو دستم چیکار کنم

Last edited 27 روزها گذشته by هایده
77+ محصولات
4000+ سفارشات تکمیل شده
14000+ کاربران
389+ مطالب وبلاگ
تماس با کارشناسان فروش کارخانه
سبد خرید

سبد خرید شما خالی است.

ورود به سایت