شانه دستگاه جوجه کشی

شانه جوجه کشی یکی دیگر از قطعات مهم در ساخت دستگاه جوجه کشی می باشد که برای چیدن تخم های نطفه دار در داخل آن ها مورد استفاده قرار میگیرند. انواع مختلفی از شانه های جوجه کشی وجود دارد که هر یک مزیت خاصی دارد. در ادامه توضیحات کاملتری از این شانه ها در این بخش ارائه شده است.

انواع شانه دستگاه جوجه کشی

پرنده های مختلف هر یک سایز تخم متفاوتی دارند. برای همین برای هر پرنده ای یک نوع شانه ای مخصوص طراحی شده است. این شانه ها بعنوان شانه سنتی نیز شناخته میشوند. هم اکنون شانه های سنتی کمتر مورد استفاده قرار میگیرند و به جای ان شانه هایی همچون همه کاره و یا راک های غلطکی استفاده میشود.

شانه های جوجه کشی از جنس پلاستیک ساخته میشوند که هم در مقابل حرارت جوجه کشی مقاوم بوده و هم به راحتی قابل شستشویی و ضدعفونی هستند.

شانه های جوجه کشی اسکندری از پلاستیک پلی اتیلن با ضخامت مناسب ساخته شده اند. این شانه ها با توجه به گنجایشی که دارند وزن تخم های نطفه دار را به راحتی تحمل میکنند. همچنین این شانه ها در برابر محیط مرطوب و دمای بالا دستگاه جوجه کشی تغییر شکل نداده و یا مواد سمی از آنها ازاد نمیشود.

فیلم مقایسه انواع شانه جوجه کشی

 

قیمت شانه جوجه کشی

شانه های جوجه کشی سنتی قیمت ارزان تری دارند. شانه همه کاره به دلیل طراحی ساخت و مزیت هایی که دارد قیمت بیشتری هم دارد. اما کسانی که قصد جوجه از پرنده های متعدد را دارند باید هزینه بیشتری برای خرید شانه سنتی بپردازند. زیرا برای هر پرنده باید شانه مخصوص ان را تهیه کنند. اما در صورت خرید شانه همه کاره فقط یکبار هزینه نموده و از آن برای تمامی پرندگان استفاده خواهند کرد.

شانه مرغ

شانه مرغ دارای ظرفیت 42 تایی میباشد و تخم های نطفه دار فقط در حالت ایستاده در داخل این نوع شانه قابل جایگذاری هستند.

شانه جوجه کشی مخصوص مرغ - جوجه کشی دذات کام

شانه بلدرچین

این شانه ظرفیت 96 عدد تخم نطفه دار بلدرچین را دارد. تخم بلدرچین ریزتر از سایر پرنده ها بوده به همین دلیل ظرفیت شانه آن زیاد است.

شانه بوقلمون

ظرفیت شانه بوقلمون 25 عدد می باشد و خانه های شانه به شکل 5×5 طراحی میشود. در این شانه نیز تخم بوقلمون فقط در حالت عمودی قابل چیدن است بطوریکه نوک تیز آن به سمت پایین و نوک پهن تخم به سمت بالا خواهد بود. شانه بوقلمون برای طاووس نیز قابل استفاده است.

شانه سنتی غاز

برای جوجه کشی از غاز، از شانه سنتی استفاده نمیشود. چون راندمان کمتری دارد. به همین دلیل کسانی که از شانه های سنتی استفاده میکنند برای جوجه کشی غاز باید تخم ها را به صورت خوابیده در داخل سبد هچ قرار دهند.

شانه اردک

ظرفیت این شانه سنتی معادل 36 عدد تخم میباشد و شانه به شکل 6×6 طراحی شده است.

شانه شترمرغ

اندازه تخم شترمرغ بسیار بزرگتر از سایر پرندگان می باشد. شانه جوجه کشی این پرنده به شکل دو تایی طراحی میشود. تخم شترمرغ در داخل این شانه ها بصورت ایستاده قرار میگیرد. نوک باریک تخم در شانه ستر شترمرغ باید به سمت پایین باشد.

هیچ یک از شانه های سنتی برای دوران هچ قابل استفاده نیستند. چون در دوران هچ ضروری است که تخم را به شکل خوابیده قرار دهیم تا جوجه بتواند از ان خارج شود. سبد هچ برای تمامی پرندگان یکی است و اگر از شانه سنتی استفاده میکنید باید بر اساس ظرفیت دستگاه جوجه کشی، سبد هچ هم تهیه کنید.

ولی در شانه های همه کاره امکان استفاده از این شانه ها در دوران هچ نیز ممکن می باشد. چون شانه همه کاره یک درب نیز دارد که با گذاشتن این درب بر روی شانه میتوان آن را به سبد هچ تبدیل کرد و از آن بهره برد.

شانه همه کاره

شانه همه کاره بصورت سایزیک طراحی شده است و با کمک تیغه هایی که دارد میتوان برای انواع تخم پرندگان از این شانه استفاده کرد. این شانه کارایی بالایی دارد و اولین بار توسط شرکت آرکام کره جنوبی طراحی و تولید شد. در شانه همه کاره تخم نطفه دار در هر دو حالت خوابیده یا ایستاده قابل جایگذاری است ولی برای راندمان بیشتر توصیه میشود که تخم ها را به صورت خوابیده در داخل شانه همه کاره بچینید.

شانه جوجه کشی سایزیک قابل استفاده برای تمام پرندگان- جوجه کشی دات کام

همچنین در یک شانه همه کاره میتوان ردیف های مختلفی ایجاد کرد و در هر ردیف تخم پرنده ای جاگانه قرار داد. بعنوان مثال میتوانید با این شانه همزمان تخم مرغ، بلدرچین بوقلمون و … در ردیف های جدا کنار هم قرار دهید. ولی توصیه میشود که فقط تخم نطفه دار یک پرنده در این شانه ها قرار دهید چون شرایط جوجه کشی پرنده های مختلف با هم فرق دارد.

شانه های همه کاره دارای درب نیز می باشند که در دوره هچر میتوان بعنوان سبد هچ نیز از آنها استفاده کرد.