آموزش ساخت دستگاه جوجه کشی در خانه

ساخت دستگاه جوجه کشی

ساخت دستگاه جوجه کشی می تواند یک تجربه کاملاً جدید و منحصر به فرد باشد . کسانی که قصد ساخت دستگاه جوجه کشی دارند باید به این نکته توجه داشته باشند جوجه کشی از تخم های نطفه دار پرنده های مختلف کاری بسیار حساسی می باشد و بروز مشکل و یا اختلال در عملکرد دستگاه می تواند باعث از دست رفتن تخم های نطفه دار قرار داده شده در دستگاه شود .

4 عامل دما ، رطوبت ، اکسیژن و تهویه تعیین کننده جوجه کشی می باشند و پایین و یا بالا بودن مقدار هر یک از این موارد می تواند باعث از دست رفتن جنین های داخل تخم های نطفه دار شود. البته کیفیت تخم نطفه دار مورد استفاده نیز بسیار مهم بوده و از هر نوع تخم نطفه دار نمی توان برای جوجه کشی استفاده کرد.

در زمان جوجه کشی باید قبل از تهیه تخم نطفه دار، دستگاه مد نظرتان اماده باشد. زیرا تخم های نطفه دار عمر کوتاهی دارند و هر روز نطفه درون آن ضعیف تر میشود. به طوریکه بعد از گذشت 6 الی 7 روز درصد تبدیل یک تخم نطفه دار به کمتر از 50 درصد کاهش می یابد. اگر شما هم قصد دارید یک دستگاه جوجه کشی بسازید ما در این مقاله از وبلاگ جوجه کشی دات کام به کمک شما آمده ایم.

لوازم مورد نیاز برای ساخت دستگاه جوجه کشی

در صورتی که شما در هنگام ساخت پابند اصل ها و استاندارد ها باشید و از ابزار و وسایل های مناسب بهره ببرید میتوانید یک دستگاه ایده آل بسازید و با راندمان بالایی به جوجه کشی از پرنده های مختلف بپردازید.

برخی از ابزار ها و وسایلی که برای ساخت دستگاه جوجه کشی مورد نیاز است :

  • یک جعبه یا کارتن یا یونولیت به عنوان بدنه
  • دماسنج
  • رطوبت سنج
  • ظرف آب (فنجان ، ظرف یکبار مصرف)
  • یک سرپیچ لامپ به همراه یک عدد لامپ رشته ای جهت تامین دمای لازم
  • چسب برای پایدار نگه داشتن ابزار ها و وسایل
  • توری فلزی به همراه طلق شفاف برای نگه داشتن تخم ها ، ظرف آب و غذا

باید به این نکته توجه داشته باشید که موارد نام برده در بالا را میتوان با ابزارها و وسایل های دیگری که در مقاله های مختلف پایین برای شما توضیح داده شده تعویض نمایید.

انتخاب بدنه دستگاه جوجه کشی

مرحله اول انتخاب بدنه مناسب

تخم های نطفه دار برای رشد به یک محیط گرم و مرطوب نیاز دارند. این محیط باید اکسیژن کافی هم داشته باشد و همچنین کمتر دچار نوسان شود. لذا بدنه دستگاه بسیار مهم است. برای تهیه بدنه دستگاه جوجه کشی دست ساز شما میتواند از کارتن و یا یونولیت استفاده کنید. استفاده از یونولیت توصیه میشود چون عایق بندی بسیار بهتری دارد. اما اگر جعبه یونولیت و یا یخدان در دسترس ندارید میتوانید از کارتن استفاده کنید. البته برای عایق بندی بهتر کارتن میتوان داخل آن را با ورق الومینیومی پوشاند. در این شرایط گرمای داخل کارتن بهتر قابل کنترل خواهد بود.

مرحله دوم تأمین سیستم حرارتی

تأمین حرارت دستگاه جوجه کشی با لامپ

تخم های نطفه دار در دمای نزدیک به 37.5 درجه رشد میکنند. برای تأمین حرارت مورد نیاز استفاده از لامپ های رشته ای که حرارت بالایی تولید میکنند، توصیه میشود. یک لامپ 100 ولتی برای این کار کافی است. چنانچه دمای داخل کارتن با یک عدد لامپ به 37.5 درجه نمی رسد، یک لامپ بزرگتر و یا دو عدد لامپ داخل کارتن بگذارید. در شکل زیر نحوه سیم پیچی لامپ معمولی نشان داده شده است.

عکس

اگه ارتفاع کارتن به اندازه کافی بلند است فقط سیم را از بالای کارتن رد نموده و در داخل سرپیچ لامپ را نصب کنید. سپس محل ورود سیم به داخل دستگاه را با نوار چسب ثابت نموده تا لامپ به صورت ثابت نصب شود. اگر نه سرپیچ را بر روی درب بالایی کارتن چسب بزنید و در داخل لامپ را به آن وصل کنید. لامپ باید فاصله کافی با تخم های نطفه دار داشته باشد. به طوریکه جوجه های هچ شده نباید لامپ را لمس کنند وگرنه دچار سوختگی و آسیب خواهند شد.

مرحله سوم تأمین رطوبت مورد نیاز جوجه کشی

برای اینکه بتوان رطوبت مورد نیاز جوجه کشی را تأمین کنید باید داخل کارتن ظرف آب قرار دهید. بهتر است که ظرف آب نزدیک لامپ باشد تا حرارت لامپ باعث تبخیر و ایجاد رطوبت گردد. همچنین با قرار دادن یک اسنفج و ابر داخل ظرف آب میتوان سرعت تبخیر آب را افزایش داد. البته برای افزایش سرعت تبخیر اب استفاده از یک عدد فن کوچک نیز در داخل دستگاه توصیه میشود.

تأمین رطوبت مورد نیاز برای جوجه کشی

فن جوجه کشی باید گرمای لامپ را به سمت ظرف آب پرتاب کند. استفاده از فن در ساخت دستگاه جوجه کشی مزیت دیگری هم دارد. فن باعث گردش هوای داخل شده و دما و رطوبت را بین تخم ها پخش میکند. ظرف آب باید به اندازه کافی پهن و لبه دار باشد. اگر لبه ظرف آب زیاد کوتاه باشد، جوجه ها بعد از هچ داخل آن افتاده و درگیر بیماری خواهند شد.

مرحله چهارم نصب طلق

هدف از نصب طلق مشاهده داخل دستگاه جوجه کشی و بررسی دما و رطوبت آن می باشد؛ بدون اینکه درب دستگاه را باز کنیم. زیرا در زمان جوجه کشی هر وقت درب دستگاه را باز میکنید، دما و رطوبت داخل آن سریعا از تنظیم خارج شده و تخم های نطفه دار دچار شوک دمایی میشوند. نوسانات دمایی باعث تلف شدن تخم های نطفه دار میگردد.

نصب طلق بر روی بدنه دستگاه جوجه کشی

برای حل این مسئله در دستگاه دست ساز باید یک عدد طلق شفاف بر روی درب و یا یکی از دیواره های آن نصب کنید. برای این منظور باید کارتن و یا یونولیت را برش دهید. ابعاد محل برش باید کوچکتر از ابعاد طلق باشد. در این صورت میتوان طلق را با چسب به بدنه نصب کرد. محل اتصال طلق را به خوبی با چسب عایق بندی کنید.

مرحله پنجم طراحی تهویه دستگاه

تخم های نطفه دار برای رشد به سطح معینی از اکسیژن نیاز دارند و دی اکسید کربن حاصل از تنفس آنها باید از داخل کارتن تخلیه شود. برای این کار باید بر روی بدنه دستگاه به اندازه کافی دریچه تهویه ایجاد کند. تعداد سوراخ های تهویه بستگی به ابعاد کارتن دارد. ولی بر روی یک دیواره 4 الی 5 سوراخ به قطر یک سانتی متری ایجاد نمایید.

ایچاد چند سوراخ برای تهویه هوای داخل دستگاه جوجه کشی

مرحله ششم قرار دادن تخم های نطفه دار

کف دستگاه را با توری فلزی بپوشانید. البته برای پوشش کف دستگاه میتوانید از کاه و یا پوشال چوب هم استفاده کنید. دقت داشته باشید تمامی وسایل به کار رفته در ساخت دستگاه جوجه کشی همگی باید تمیز و ضدعفونی شده باشند. زیرا اگر آلوده باشند، تخم های نطفه دار نیز به راحتی آلوده شده و جوجه ها دچار بیماری های عفونی شده و تلف میشوند. قبل از قرار دادن تخم های نطفه دار، رطوبت سنج و دماسنج را طوری داخل دستگاه بگذارید که اولا نزدیک لامپ نباشند و ثانیا شما از بیرون به راحتی بتوانید اعداد آنها را بخوانید.

چطور با استفاده از دستگاه دست ساز جوجه کشی کنیم؟

بعد از ساخت دستگاه بهتر است آن را به مدت چند ساعت تست کنید. تخم های نطفه دار را در حالت افقی در داخل کارتن قرار دهید. البته نباید به یک باره تخم ها را به دمای 37 درجه منتقل کنید. بهتر است دما به تدریج گرم شود.  اگر می خواهید از مرغ جوجه کشی کنید باید بدانید که دوره جوجه کشی مرغ 21 روز بوده که 18 روز اول ستر و روزهای بعد از آن بعنوان هچر شناخته میشوند.

قرار دادن تخم نطفه دار در دستگاه جوجه کشی دست ساز

“در دوره هچر دمای 37.5 الی 37.7 و رطوبت 60 درصد و در زمان هچر دمای 37.2 و رطوبت 75 درصد برای جوجه کشی مرغ الزامی است.”

در زمان ستر روزی 5 الی 6 مرتبه باید تخم های نطفه دار را با زاویه 45 درجه بچرخانید. این کار را به صورت دستی و یا اتوماتیک میتوان انجام داد. برای چرخش اتوماتیک باید یک ترنر جوجه کشی خرید کنید یا یک شانه جوجه کشی متحرک بسازید. در چرخش دستی توصیه میشود یک سمت از تخم ها را با مداد علامت گذاری کنید تا در حین چرخش آنها دچار اشتباه نشوید.

در زمان چرخش دستی تخم های نطفه دار بهتر است کمی دمای اتاق جوجه کشی را افزایش دهید. چون با بار کردن درب دستگاه دمای داخل آن به شدت افت پیدا میکند. همچنین تخم های نطفه دار را با احتیاط و به نرمی بچرخانید تا نطفه ضربه نبیند.

در روز هفتم و یا دهم باید تخم ها با نطفه سنج بررسی شوند. با انجام این کار شما میتوانید متوجه رشد تخم های نطفه دار شوید. برای راهنمایی در مورد نحوه صحیح نطفه سنجی به مقاله آموزش نطفه سنجی مراجعه کنید. از روز 18 به بعد نیز چرخش تخم ها را متوقف نموده و درب دستگاه را باز نکنید. دوران هچر حساس می باشد. در نظر داشته باشید که دوره جوجه کشی مرغ 3 الی 5 روز بیشتر نیز میتواند طول بکشد. بنابراین پس از گذشت 21 روز یکی دو روز دیگر هم صبر کنید. مخصوصا اگر تخم ها نوک زده شده باشند.

تخم نطفه دار

پاسخ به برخی سوالات در مورد ساخت دستگاه جوجه کشی

چطور دما و رطوبت دستگاه را به صورت اتوماتیک کنترل کنم؟

برای این کار باید یک برد جوجه کشی تهیه نموده و دستگاه را بر اساس آن طراحی کنید. یا اینکه با استفاده از ترموستات های دیجیتال میتوان دما را به صورت اتوماتیک تنظیم نمود.

چطور دمای داخل دستگاه را افزایش یا کاهش بدهم؟

دمای داخل دستگاه با حرارت لامپ تأمین میشود. با استفاده از دیمر میتوان ولتاژ لامپ را کاهش و یا افزایش داد. در نتیجه دمای دستگاه نیز تغییر پیدا خواهد کرد.

چطور بدون دیمر دمای دستگاه جوجه کشی را کنترل کنم؟

یکی دیگر از روش های کنترل دمای داخل دستگاه تنظیم دریچه های ورودی هوا می باشد. بعنوان مثال وقتی دمای داخل کارتن زیاد شد میتوان تعداد بیشتری دریچه باز کرد و یا ورودی آنها را بازتر گذاشت. برای افزایش دما نیز میتوان ورودی هوا را محدود کرد ولی توجه کنید که هوای دستگاه به اندازه کافی تهویه شود.

آیا میتوان از تخم مرغ داخل یخچال برای جوجه کشی استفاده کرد؟

خیر، تخم نطفه دار تحت شرایط خاصی نگهداری میشود و تخم مرغ های بدون نطفه و یا نطفه دار که در داخل یخچال نگهداری میشوند به درد جوجه کشی نمی خورند.

چطور رطوبت دستگاه را افزایش دهم؟

در داخل ظرف، آب گرم قرار دهید. بهتر است که رطوبت محیط دستگاه نیز 50 درصد باشد. در هوای خشک تنظیم افزایش رطوبت دستگاه سخت است.

حتما باید از رطوبت سنج هم استفاده کنم؟

بله، رطوبت یکی از فاکتورهای مهم در جوجه کشی می باشد و اگر بیش از حد کم و یا زیاد باشد، تخم های نطفه دار تلف خواهند شد.

در صورتیکه سوال داشته باشید در بخش نظرات آن را با ما در میان بگذارید ما در اسرع وقت به سوالات شما پاسخ خواهیم داد.

علاوه بر آموزشی که در این مقاله توضیح داده شد، شما می توانید از ابزار ها و وسیله های حرفه ای چون سنسور ، مه ساز التراسونیک ، شانه جوجه کشی ، موتور دستگاه جوجه کشی ، دماسنج نیز برای بالا بردن دقت جوجه کشی بهره ببرید و یک دستگاه جوجه کشی اتوماتیک برای خود طراحی کنید. همچنین اگر به صورت حرفه ای قصد فعالیت در این زمینه دارید بهتر است که به فکر خرید دستگاه جوجه کشی باشید.

فیلم ساخت دستگاه جوجه کشی

مقاله های مختلف در بخش پایین قرار داده شده است که هر کدام شما را به صورت کامل راهنمایی می نماید تا با استفاده از ابزار ها وسایل مختلف چون بدنه یخچال ، کارتن و … یک دستگاه جوجه کشی مناسب و کم هزینه دست ساز بسازید.

84 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
محمد
1 روز گذشته

سلام ببخشید من یه سوالی داشتم وقتی که تخم هارو گذاشتیم داخل دستگاه چند روز باید به آنها نور دهی شود

مدیر سایت
Reply to  محمد
1 روز گذشته

سلام، اگه منظورتون نطفه سنجی است که روز هفتم باید نطفه سنجی کنید وگرنه در طول جوجه کشی نیاز به نور دادن تخم ها نیست مخصوصا نور آفتاب براشون خیلی مضر می باشد.

حبنترویتیت
4 روزها گذشته

سلام حتما باید دماسنج و رطوبت سنجمون دیجیتال باشه؟

مدیر سایت
Reply to  حبنترویتیت
4 روزها گذشته

سلام، این ابزارها دقیق تر هستند ولی شما میتونید از نوع معمولی هم استفاده کنید فقط دقتشون کمتر خواهد بود.

حبنترویتیت
5 روزها گذشته

سلام ببخشید میشه بگید چطوری بدون ترموستات دمای دستگاه را تنظیم کنیم؟

مدیر سایت
Reply to  حبنترویتیت
4 روزها گذشته

سلام، باید یه ابزاری برای سنجش دما حتما داشته باشید مثل دماسنج های معمولی بعد حرارت دستگاه با لامپ تأمین میشه پس وقتی ولتاژ لامپ رو کم و زیاد کنید حرارتش هم کم و زیاد خواهد شد. برای اینکار هم میتونید یک دیمر الکتریکی به لامپ وصل کنید و با اون نور لامپ و در نتیجه حرارتشو کم و زیاد کنید.

ابوالفضل
17 روزها گذشته

سلام
ببخشید ترموسات همونی که درجه داخل دستگاه رو نشون میده و دما ی دستگاه رو به طور اتوماتیک ثابت نگه میداره؟
سوال دیگه این که ترموسات رو از کجا میشه خرید؟و میشه از فضای کوچیک مثلا به طول ۲۰ و به عرض ۱۰ و ارتفاع ۱۰ استفاده کرد برای جوجه کشی؟
ممنون میشم اگه جواب بدید.🥀🥀

مدیر سایت
Reply to  ابوالفضل
17 روزها گذشته

سلام، بله دمای دستگاه رو نشون میده کنترلر دما رو تو لوازم الکتریکی و به صورت آنلاین هم میتونید تهیه کنید.
فضایی که گفتین خیلی کوچیکه تازه جا برای لامپ و ظرف آب هم میخواد.

مبین
1 ماه گذشته

من یک دستگاه جوجه کشی درست کردم امروز تخم هارو گذاشتم ولی پوسته تخمه آب گرفته مشکلی نداره

مدیر سایت
Reply to  مبین
1 ماه گذشته

سلام، مشکل داره ، در ابتدا باید دما و رطوبت دستگاه تون به تدریج افزایش پیدا کنه، همچنین لازمه که تخم ها قبل از انتقال به داخل دستگاه، به مدت یک ساعت پیش گرم بشن. رطوبت و دما رو چک کنید که بالا نباشه.

محمدامین
2 ماه ها گذشته

سلام
ممنون ک به سوالاتم جواب میدین.
یه سوال دیگ داشتم،سوالم اینه ک با چند درجه تخم هارو بچرخانیم؟

مدیر سایت
Reply to  محمدامین
2 ماه ها گذشته

سلام، اگه تخم ها در حالت افقی هستند، باید 180 درجه بچرخانید به طوریکه جای دو پهلو عوض بشه. اگه به صورت ایستاده (نوک تیز رو به پایین) تخم ها را چیده اید زاویه چرخشی 45 درجه برای آن کافی می باشد. بیشتر از 45 درجه به کیسه هوایی فشار خواهد آورد.

محمدامین
2 ماه ها گذشته

سلام
من از یونولیت استفاده میکنم.تقریبا ۶۰سانتی متر طولشه ،۴۰سانتی متر عرضشه و ۴۰ سانتی متر ارتفاعشه. چن تا سوراخ لازمه؟؟

مدیر سایت
Reply to  محمدامین
2 ماه ها گذشته

سلام، بر روی یونولیت 4 تا سوراخ باز کنید.

محمدامین
2 ماه ها گذشته

سلام
ببخشید میخواستم ببینم شب ها چطوری تخم ها بچرخوانیم.لطفا جواب بدین ممنون.

مدیر سایت
Reply to  محمدامین
2 ماه ها گذشته

سلام، به سوال شما قبلا پاسخ داده شده است.

محمدامین
2 ماه ها گذشته

سلام
ببخشد میخواستم ببینم شب ها چطوری تخم هارو بچرخانیم.لطفا جواب بدین ممنون.

مدیر سایت
Reply to  محمدامین
2 ماه ها گذشته

سلام، اگه بتونید یک ترنر اتوماتیک هم برای دستگاهتون بسازید تا عمل چرخش اتوماتیک انجام بگیره. در مقاله ساخت ترنر جوجه کشی میتونید آموزش های لازم رو ببینید. در ضمن در طول روز حد المکان هر دو الی 3 ساعت تخم ها را بچرخاند. شب ها هم نیازی نیست ولی در اولین فرصت باید مجددا تخم ها را باز بچرخانید.

ابوالفضل عمارلو
2 ماه ها گذشته

من برای جوجه بلدرچین میخوام درست کنم یک رطوبت سنج هست که سیمی نیست هم رطوبت رو نشون میده هم دما اون برای دستگاه جوجه کشی خوبه یانه؟

مدیر سایت
Reply to  ابوالفضل عمارلو
2 ماه ها گذشته

سلام، اگه خطا نداشته باشه میتونید استفاده کنید.