آموزش ساخت دستگاه جوجه کشی در خانه

ساخت دستگاه جوجه کشی

ساخت دستگاه جوجه کشی می تواند یک تجربه کاملاً جدید و منحصر به فرد باشد . کسانی که قصد ساخت دستگاه جوجه کشی دارند باید به این نکته توجه داشته باشند جوجه کشی از تخم های نطفه دار پرنده های مختلف کاری بسیار حساسی می باشد و بروز مشکل و یا اختلال در عملکرد دستگاه می تواند باعث از دست رفتن تخم های نطفه دار قرار داده شده در دستگاه شود .

4 عامل دما ، رطوبت ، اکسیژن و تهویه تعیین کننده جوجه کشی می باشند و پایین و یا بالا بودن مقدار هر یک از این موارد می تواند باعث از دست رفتن جنین های داخل تخم های نطفه دار شود. البته کیفیت تخم نطفه دار مورد استفاده نیز بسیار مهم بوده و از هر نوع تخم نطفه دار نمی توان برای جوجه کشی استفاده کرد.

در زمان جوجه کشی باید قبل از تهیه تخم نطفه دار، دستگاه مد نظرتان اماده باشد. زیرا تخم های نطفه دار عمر کوتاهی دارند و هر روز نطفه درون آن ضعیف تر میشود. به طوریکه بعد از گذشت 6 الی 7 روز درصد تبدیل یک تخم نطفه دار به کمتر از 50 درصد کاهش می یابد. اگر شما هم قصد دارید یک دستگاه جوجه کشی بسازید ما در این مقاله از وبلاگ جوجه کشی دات کام به کمک شما آمده ایم.

لوازم مورد نیاز برای ساخت دستگاه جوجه کشی

در صورتی که شما در هنگام ساخت پابند اصل ها و استاندارد ها باشید و از ابزار و وسایل های مناسب بهره ببرید میتوانید یک دستگاه ایده آل بسازید و با راندمان بالایی به جوجه کشی از پرنده های مختلف بپردازید.

برخی از ابزار ها و وسایلی که برای ساخت دستگاه جوجه کشی مورد نیاز است :

  • یک جعبه یا کارتن یا یونولیت به عنوان بدنه
  • دماسنج
  • رطوبت سنج
  • ظرف آب (فنجان ، ظرف یکبار مصرف)
  • یک سرپیچ لامپ به همراه یک عدد لامپ رشته ای جهت تامین دمای لازم
  • چسب برای پایدار نگه داشتن ابزار ها و وسایل
  • توری فلزی به همراه طلق شفاف برای نگه داشتن تخم ها ، ظرف آب و غذا

باید به این نکته توجه داشته باشید که موارد نام برده در بالا را میتوان با ابزارها و وسایل های دیگری که در مقاله های مختلف پایین برای شما توضیح داده شده تعویض نمایید.

انتخاب بدنه دستگاه جوجه کشی

مرحله اول انتخاب بدنه مناسب

تخم های نطفه دار برای رشد به یک محیط گرم و مرطوب نیاز دارند. این محیط باید اکسیژن کافی هم داشته باشد و همچنین کمتر دچار نوسان شود. لذا بدنه دستگاه بسیار مهم است. برای تهیه بدنه دستگاه جوجه کشی دست ساز شما میتواند از کارتن و یا یونولیت استفاده کنید. استفاده از یونولیت توصیه میشود چون عایق بندی بسیار بهتری دارد. اما اگر جعبه یونولیت و یا یخدان در دسترس ندارید میتوانید از کارتن استفاده کنید. البته برای عایق بندی بهتر کارتن میتوان داخل آن را با ورق الومینیومی پوشاند. در این شرایط گرمای داخل کارتن بهتر قابل کنترل خواهد بود.

مرحله دوم تأمین سیستم حرارتی

تأمین حرارت دستگاه جوجه کشی با لامپ

تخم های نطفه دار در دمای نزدیک به 37.5 درجه رشد میکنند. برای تأمین حرارت مورد نیاز استفاده از لامپ های رشته ای که حرارت بالایی تولید میکنند، توصیه میشود. یک لامپ 100 ولتی برای این کار کافی است. چنانچه دمای داخل کارتن با یک عدد لامپ به 37.5 درجه نمی رسد، یک لامپ بزرگتر و یا دو عدد لامپ داخل کارتن بگذارید. در شکل زیر نحوه سیم پیچی لامپ معمولی نشان داده شده است.

عکس

اگه ارتفاع کارتن به اندازه کافی بلند است فقط سیم را از بالای کارتن رد نموده و در داخل سرپیچ لامپ را نصب کنید. سپس محل ورود سیم به داخل دستگاه را با نوار چسب ثابت نموده تا لامپ به صورت ثابت نصب شود. اگر نه سرپیچ را بر روی درب بالایی کارتن چسب بزنید و در داخل لامپ را به آن وصل کنید. لامپ باید فاصله کافی با تخم های نطفه دار داشته باشد. به طوریکه جوجه های هچ شده نباید لامپ را لمس کنند وگرنه دچار سوختگی و آسیب خواهند شد.

مرحله سوم تأمین رطوبت مورد نیاز جوجه کشی

برای اینکه بتوان رطوبت مورد نیاز جوجه کشی را تأمین کنید باید داخل کارتن ظرف آب قرار دهید. بهتر است که ظرف آب نزدیک لامپ باشد تا حرارت لامپ باعث تبخیر و ایجاد رطوبت گردد. همچنین با قرار دادن یک اسنفج و ابر داخل ظرف آب میتوان سرعت تبخیر آب را افزایش داد. البته برای افزایش سرعت تبخیر اب استفاده از یک عدد فن کوچک نیز در داخل دستگاه توصیه میشود.

تأمین رطوبت مورد نیاز برای جوجه کشی

فن جوجه کشی باید گرمای لامپ را به سمت ظرف آب پرتاب کند. استفاده از فن در ساخت دستگاه جوجه کشی مزیت دیگری هم دارد. فن باعث گردش هوای داخل شده و دما و رطوبت را بین تخم ها پخش میکند. ظرف آب باید به اندازه کافی پهن و لبه دار باشد. اگر لبه ظرف آب زیاد کوتاه باشد، جوجه ها بعد از هچ داخل آن افتاده و درگیر بیماری خواهند شد.

مرحله چهارم نصب طلق

هدف از نصب طلق مشاهده داخل دستگاه جوجه کشی و بررسی دما و رطوبت آن می باشد؛ بدون اینکه درب دستگاه را باز کنیم. زیرا در زمان جوجه کشی هر وقت درب دستگاه را باز میکنید، دما و رطوبت داخل آن سریعا از تنظیم خارج شده و تخم های نطفه دار دچار شوک دمایی میشوند. نوسانات دمایی باعث تلف شدن تخم های نطفه دار میگردد.

نصب طلق بر روی بدنه دستگاه جوجه کشی

برای حل این مسئله در دستگاه دست ساز باید یک عدد طلق شفاف بر روی درب و یا یکی از دیواره های آن نصب کنید. برای این منظور باید کارتن و یا یونولیت را برش دهید. ابعاد محل برش باید کوچکتر از ابعاد طلق باشد. در این صورت میتوان طلق را با چسب به بدنه نصب کرد. محل اتصال طلق را به خوبی با چسب عایق بندی کنید.

مرحله پنجم طراحی تهویه دستگاه

تخم های نطفه دار برای رشد به سطح معینی از اکسیژن نیاز دارند و دی اکسید کربن حاصل از تنفس آنها باید از داخل کارتن تخلیه شود. برای این کار باید بر روی بدنه دستگاه به اندازه کافی دریچه تهویه ایجاد کند. تعداد سوراخ های تهویه بستگی به ابعاد کارتن دارد. ولی بر روی یک دیواره 4 الی 5 سوراخ به قطر یک سانتی متری ایجاد نمایید.

ایچاد چند سوراخ برای تهویه هوای داخل دستگاه جوجه کشی

مرحله ششم قرار دادن تخم های نطفه دار

کف دستگاه را با توری فلزی بپوشانید. البته برای پوشش کف دستگاه میتوانید از کاه و یا پوشال چوب هم استفاده کنید. دقت داشته باشید تمامی وسایل به کار رفته در ساخت دستگاه جوجه کشی همگی باید تمیز و ضدعفونی شده باشند. زیرا اگر آلوده باشند، تخم های نطفه دار نیز به راحتی آلوده شده و جوجه ها دچار بیماری های عفونی شده و تلف میشوند. قبل از قرار دادن تخم های نطفه دار، رطوبت سنج و دماسنج را طوری داخل دستگاه بگذارید که اولا نزدیک لامپ نباشند و ثانیا شما از بیرون به راحتی بتوانید اعداد آنها را بخوانید.

چطور با استفاده از دستگاه دست ساز جوجه کشی کنیم؟

بعد از ساخت دستگاه بهتر است آن را به مدت چند ساعت تست کنید. تخم های نطفه دار را در حالت افقی در داخل کارتن قرار دهید. البته نباید به یک باره تخم ها را به دمای 37 درجه منتقل کنید. بهتر است دما به تدریج گرم شود.  اگر می خواهید از مرغ جوجه کشی کنید باید بدانید که دوره جوجه کشی مرغ 21 روز بوده که 18 روز اول ستر و روزهای بعد از آن بعنوان هچر شناخته میشوند.

قرار دادن تخم نطفه دار در دستگاه جوجه کشی دست ساز

“در دوره هچر دمای 37.5 الی 37.7 و رطوبت 60 درصد و در زمان هچر دمای 37.2 و رطوبت 75 درصد برای جوجه کشی مرغ الزامی است.”

در زمان ستر روزی 5 الی 6 مرتبه باید تخم های نطفه دار را با زاویه 45 درجه بچرخانید. این کار را به صورت دستی و یا اتوماتیک میتوان انجام داد. برای چرخش اتوماتیک باید یک ترنر جوجه کشی خرید کنید یا یک شانه جوجه کشی متحرک بسازید. در چرخش دستی توصیه میشود یک سمت از تخم ها را با مداد علامت گذاری کنید تا در حین چرخش آنها دچار اشتباه نشوید.

در زمان چرخش دستی تخم های نطفه دار بهتر است کمی دمای اتاق جوجه کشی را افزایش دهید. چون با بار کردن درب دستگاه دمای داخل آن به شدت افت پیدا میکند. همچنین تخم های نطفه دار را با احتیاط و به نرمی بچرخانید تا نطفه ضربه نبیند.

در روز هفتم و یا دهم باید تخم ها با نطفه سنج بررسی شوند. با انجام این کار شما میتوانید متوجه رشد تخم های نطفه دار شوید. برای راهنمایی در مورد نحوه صحیح نطفه سنجی به مقاله آموزش نطفه سنجی مراجعه کنید. از روز 18 به بعد نیز چرخش تخم ها را متوقف نموده و درب دستگاه را باز نکنید. دوران هچر حساس می باشد. در نظر داشته باشید که دوره جوجه کشی مرغ 3 الی 5 روز بیشتر نیز میتواند طول بکشد. بنابراین پس از گذشت 21 روز یکی دو روز دیگر هم صبر کنید. مخصوصا اگر تخم ها نوک زده شده باشند.

تخم نطفه دار

پاسخ به برخی سوالات در مورد ساخت دستگاه جوجه کشی

چطور دما و رطوبت دستگاه را به صورت اتوماتیک کنترل کنم؟

برای این کار باید یک برد جوجه کشی تهیه نموده و دستگاه را بر اساس آن طراحی کنید. یا اینکه با استفاده از ترموستات های دیجیتال میتوان دما را به صورت اتوماتیک تنظیم نمود.

چطور دمای داخل دستگاه را افزایش یا کاهش بدهم؟

دمای داخل دستگاه با حرارت لامپ تأمین میشود. با استفاده از دیمر میتوان ولتاژ لامپ را کاهش و یا افزایش داد. در نتیجه دمای دستگاه نیز تغییر پیدا خواهد کرد.

چطور بدون دیمر دمای دستگاه جوجه کشی را کنترل کنم؟

یکی دیگر از روش های کنترل دمای داخل دستگاه تنظیم دریچه های ورودی هوا می باشد. بعنوان مثال وقتی دمای داخل کارتن زیاد شد میتوان تعداد بیشتری دریچه باز کرد و یا ورودی آنها را بازتر گذاشت. برای افزایش دما نیز میتوان ورودی هوا را محدود کرد ولی توجه کنید که هوای دستگاه به اندازه کافی تهویه شود.

آیا میتوان از تخم مرغ داخل یخچال برای جوجه کشی استفاده کرد؟

خیر، تخم نطفه دار تحت شرایط خاصی نگهداری میشود و تخم مرغ های بدون نطفه و یا نطفه دار که در داخل یخچال نگهداری میشوند به درد جوجه کشی نمی خورند.

چطور رطوبت دستگاه را افزایش دهم؟

در داخل ظرف، آب گرم قرار دهید. بهتر است که رطوبت محیط دستگاه نیز 50 درصد باشد. در هوای خشک تنظیم افزایش رطوبت دستگاه سخت است.

حتما باید از رطوبت سنج هم استفاده کنم؟

بله، رطوبت یکی از فاکتورهای مهم در جوجه کشی می باشد و اگر بیش از حد کم و یا زیاد باشد، تخم های نطفه دار تلف خواهند شد.

در صورتیکه سوال داشته باشید در بخش نظرات آن را با ما در میان بگذارید ما در اسرع وقت به سوالات شما پاسخ خواهیم داد.

علاوه بر آموزشی که در این مقاله توضیح داده شد، شما می توانید از ابزار ها و وسیله های حرفه ای چون سنسور ، مه ساز التراسونیک ، شانه جوجه کشی ، موتور دستگاه جوجه کشی ، دماسنج نیز برای بالا بردن دقت جوجه کشی بهره ببرید و یک دستگاه جوجه کشی اتوماتیک برای خود طراحی کنید. همچنین اگر به صورت حرفه ای قصد فعالیت در این زمینه دارید بهتر است که به فکر خرید دستگاه جوجه کشی باشید.

فیلم ساخت دستگاه جوجه کشی

مقاله های مختلف در بخش پایین قرار داده شده است که هر کدام شما را به صورت کامل راهنمایی می نماید تا با استفاده از ابزار ها وسایل مختلف چون بدنه یخچال ، کارتن و … یک دستگاه جوجه کشی مناسب و کم هزینه دست ساز بسازید.

123 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
حسین
20 ساعت ها گذشته

سلام ببخشید اگر در حین جوجه کشی رعد و برق بیاد روی تخم مرغ ها تأثیر میزاره؟
مادر بزرگم میگفت اگر حین جوجه کشی رعد و برق بیاد تخم مرغ ها خراب میشن البته جوجه کشی طبیعی

مدیر سایت
مدیر
Reply to  حسین
5 ساعت ها گذشته

سلام، قدیمی ها این اعتقاد رو دارند چون صدای رعد و برق اگه خیلی بلند باشه ممکنه باعث سکته مرغ و جوجه بشه ولی به ندرت این اتفاقات پیش میاد. یا اینکه ممکنه به خاطر صدای بلند رعد و برق مرغ بترسه و رو تخم ها نخوابه که نتیجه اون هم تلف شدن جوجه می باشد.

حسین
2 روزها گذشته

سلام چرخش تخم مرغ به صورت 180 درجه و هر 4 ساعت یکبار خوبه؟
و اینکه دمای دستگاه هنگام روشن بودن لامپ تا 38 میره و خاموش میشه اما وقتی هم که خاموش هست تا 38.7 میره و زود میاد رو 37.4 و دوباره لامپ روشن میشه آیا اين دما برای جوجه کشی مرغ خوبه؟؟

مدیر سایت
مدیر
Reply to  حسین
1 روز گذشته

سلام، احتمالا سنسور رو خیلی نزدیک لامپ گذاشتین. شما بهتره با آزمایش تنظیمات صحیح کنترلر رو پیدا کنید تا دما در محدوده دمایی مجاز کنترل بشه. دمای 3807 درجه خیلی زیاده برای جوجه کشی مرغ ولی اگه لحظه ای مشکلی نیست. 37.4 هم قابل قبوله برای دوران ستر یه ذره گرمتر بشه بهتره.

حسین
2 روزها گذشته

سلام چرخش تخم مرغ به صورت 180 درجه و هر 4 ساعت یکبار خوبه؟

مدیر سایت
مدیر
Reply to  حسین
1 روز گذشته

سلام، چرخش 180 درجه خوبه 4 ساعت یکبار هم بد نیست ولی بهتره رو 2 ساعت یا 3 ساعت یکبار باشه.

حسین
Reply to  مدیر سایت
1 روز گذشته

ممنون

مدیر سایت
مدیر
Reply to  حسین
1 روز گذشته

موفق باشید.

امیرحسین
2 ماه ها گذشته

سلام میخواستم بدونم اگر رطوبت سنج نباشه چطور رطوبت کنترل کنم

sadaf
3 ماه ها گذشته

سلام من یه دستگاه جوجه کشی خانگی درست کردم امروز روز هفتم هست من وقتی نطفه سنجی میکنم یه چیز قرمز دایره ای شکل میاد داخلش اما رگ ندارن داخش هم تکون نمیخوره چیزی ولی با تخم مرغ آدی کاملا متفاوت هست داخل تخم مرغ آدی چیزی قرمز شکل ندیدم .
یه قرمزی که تقریبا ربع تخم مرغ رو میگیره اما احساس میکنم چیزی داخش هست تخم مرغا نطفه دارن یا خیر؟

مدیر سایت
مدیر
Reply to  sadaf
3 ماه ها گذشته

سلام، بله نطفه دار هست فقط نباید تکانش بدهید اینطوری خراب میشن. اگه به شکل حلقه جدا شده از غشا نیست زنده است.
اموزش نطفه سنجی رو در این مطلب مشاهده کنید.

reza
3 ماه ها گذشته

سلام من یه دستگاه جوجه کشی با کارتون درست کردم دیمر به لامپ وصل کردم
وقتی در کارتون رو میبندم دما به ۴۰ میرسه من هم مجبورم در دستگاه رو باز بزارم الان که در دستگاه بازه دما ۳۷ ۳۸ هستش دیمر هم روی کمترین درجه هستش مشکلی پیش نمیاد که در دستگاه باز باشه احتمال در اومدن جوجه ها هست؟ هر ۴ یاعتی یکبار و شبا هر ۶ ساعتی یکبارمیچرخونمشون الان روز پنجم هست

مدیر سایت
مدیر
Reply to  reza
3 ماه ها گذشته

سلام، شما میتونید از یه لامپ کوچکتر استفاده کنید و سوراخ های بیشتری برای تهویه باز کنید. باز گذاشتن درب کارتون باعث تخلیه رطوبت هم میشه.

محمد
3 ماه ها گذشته

سلام من شبا2 می خوابم تا 12 ظهر چطور بچرخانم

مدیر سایت
مدیر
Reply to  محمد
3 ماه ها گذشته

سلام، اگه نمیتونید یک مکانیزم اتوماتیک طراحی کنید حداقل صبحا یکی دو نوبت تخم های نطفه دار رو بچرخونید.

askeriasma@gmail.com
5 ماه ها گذشته

سلام در دستگاه من دما بالا رفت تخم ها خیلی داغ شدن حدود ۴ ساعتی ایا تخم ها خراب شدن دماشون بالا ۴۰ رفت

مدیر سایت
مدیر
Reply to  askeriasma@gmail.com
5 ماه ها گذشته

سلام، دمای 40 درجه اون هم به مدت 4 ساعت برای جوجه مرگبار هستش و به احتمال بسیار زیاد تلف شده اند. ولی شما ادامه بدین تا روز اخر باید صبر کرد.

محمد مهدی
5 ماه ها گذشته

یک سوال ما میخواهیم شب بخوابیم چطور باید بچرخونیمشون؟؟ فقط ساعت شیش صبح یه بار میتونیم بچرخونیم که اون موقع بابام می‌ره سرکار باید بچرخونه
یه بار قبل خواب بچرخونم بمونه تا شش صبح کافیه؟؟

مدیر سایت
مدیر
Reply to  محمد مهدی
5 ماه ها گذشته

سلام، اشکال نداره شب اخر وقت یکبار بچرخونید و صبح در اولین فرصت باز بچرخانید در طول روز هم که هر 3 یا 4 ساعت یکبار بچرخانید.
در مورد جوجه ها هم باید نحوه تغذیه و نگهداریشون رو خوب یاد بگیرید. مقاله تغذیه جوجه یک روزه رو مطالعه کنید.

محمد مهدی
5 ماه ها گذشته

سلام
من همون کسی هستم که ازتون مشاوره می‌گرفتم یک جوجم هم مرد الان دومی هم مرد به این فکر رسیدم خودم جوجه هارو از اول داشته باشم بهتره الان می‌خوام دستگاه جوجه کشی درست کنم