تغذیه جوجه 1 روزه

Admin
تغذیه جوجه مرغ یک روزه در منزل

تغذیه جوجه 1 روزه

تغذیه جوجه یک روزه ( chickens Nutrition ) | در این مقاله در مورد تغذیه جوجه 1 روزه میخواهیم صبحت کنیم و شما را با راز و رمز های جوجه یک روز آشنا کنیم با ما همراه باید باشید :

رسیدگی به بهداشت و تمیز نگه داشتن دستگاه و بخصوص تخم مرغ بسیار حائز اهمیت است .اگر آلودگی بر روی تخم یا دستگاه باشد می تواند قبل از خشک شدن ناف جوجه وارد بدن آن شده باعث عفونت و در نهایت مرگ جوجه شود.

اصول تغذیه و نگهداری از جوجه ی یک روزه

تغذیه، پرورش و نگهداری جوجه یک روزه مرغ

پرورش جوجه های گوشتی یکی از بهترین و لذت بخش ترین کارهایی است که هر پرورش‌دهنده مرغی تمایل به انجام آن دارد، چرا که جوجه ها پس از گذشت چهار الی پنج ماه کاملا بالغ شده و آماده کشتار و فروش به بازار خواهند بود. در این مقاله می‌خواهیم شما را با نحوه تغذیه جوجه های یک روزه و راهکارهای پرورش و نگهداری آنها تا زمان بلوغ آشنا کنیم، پس با ما همراه باشید.

تغذیه جنین جوجه قبل از تولد 

زرده یک ماده مغذی قوی است که اساساً چربی وقسمتی از پروتئین مورد نیاز جنین را تامین می کند .جالب است بدانید نطفه دقیقاً روی زرده قرار گرفته و مراحل اولیه تشکیل را می گذراند ولی با این حال زرده آخرین بخش از تخم است که جهت خدمت به رشد جنین به مصرف می رسد .

در واقع زرده تعیین کننده کیفیت جوجه است .چرا که تمام چربی ، املاح و مواد مغذی برای پرورده شدن و جان گرفتن جوجه از طریق همین زرده تامین می شود .

تغذیه جوجه های تازه به دنیا آمده

پس از اینکه جوجه های مرغ را از دستگاه جوجه کشی بیرون آوردید، نباید تا ۲۴ ساعت آنها را تغذیه کنید، چرا که در بدن آنها محتویات کیسه زرده وجود داشته و این کیسه زرده باید کاملاً مصرف شود. بارها مشاهده شده که پرورش دهنده ها زیر بیست و چهار ساعت اقدام به دان دهی به جوجه ها می کنند و مانع از مصرف کامل کیسه زرده می شوند که در نهایت جوجه ها در اثر عفونت کیسه زرده از بین می‌روند.

در طی مدت این ۲۴ ساعت می توانید آنها را با محلول آب و شکر ۱۰ درصد تغذیه کنید، شکر باعث افزایش مقاومت و توان جوجه ها خواهد شد.

تغذیه جوجه ها پس از گذشت ۲۴ ساعت

پس از گذشت ۲۴ ساعت از زمان تولد جوجه ها، می توانید آنها را با جیره استارتر تغذیه کنید. جیره غذای مخصوص جوجه ها در تمامی فروشگاه های محصولات طیور موجود می باشد، اما بهتر است از فروشگاه های معتبر و دارای مجوز از اداره دامپزشکی تهیه کنید تا سلامتی جوجه ها به خطر نیفتد.

همچنین می توانید آنها را با ترکیبی از پودر سویا، پودر ذرت، پودر نان خشک، پودر تخم مرغ آب پز شده و … تغذیه کنید، اما بهترین راه استفاده از جیره استارتر میباشد.

توجه: تا 10 روز اول جوجه ها نباید با پودر گندم تغذیه شوند. چون دیر هضم بوده و باعث بی حالی و حتی مرگ جوجه ها میشود.

تغذیه جوجه یک روزه

چرا که این جیره حاوی مقادیر زیادی پروتئین و کلسیم و سایر مواد معدنی مورد نیاز جوجه ها می باشد و در رشد سریع تر و بهتر آن ها تاثیر گذار خواهد بود.

شما باید از این جیره غذایی تا سن ۲ هفتگی استفاده کنید، آنها باید روزانه ۳ مرتبه تغذیه شوند و دائماً آب تمیز در اختیار آنها قرار گیرد.

شیوه نگهداری از جوجه های یک روزه تا یک هفته ای

از لحظه ای که جوجه ها از دستگاه بیرون می آیند تا زمانی که به سن یک هفتگی برسند باید زیر لامپ مادر مصنوعی قرار بگیرند، این لامپ حاوی نور مادون قرمز بوده که گرمای بسیار مطلوبی را برای آنها فراهم می کند و از طرفی باعث از بین رفتن میکروب های موجود در محیط خواهد شد. همچنین در افزایش اشتهای جوجه ها نیز کارساز خواهد بود.

به منظور جلوگیری از فرار جوجه ها و پراکندگی بیش از حد آنها، می توانید از گاردهایی پلاستیکی یا کارتونی استفاده کنید تا آنها را در یک محیط جمع کند. به ازای هر ۲۰ جوجه به یک متر مکعب فضا نیاز خواهد بود و در طی مدت نور رسانی باید به صورت ۲۴ ساعته صورت گیرد.

کف محیط را با خاک اره یا پوشال های نرم و یا تراشه های نرم چوب بپوشانید، چرا که در برخی مواقع سفت بودن کف سالن باعث زخم کف پای جوجه ها خواهد شد.

به ازای هر ۲۰ جوجه از یک دانخوری و یک آبخوری استفاده کنید. بهتر است این وسایل را از رنگ‌های قرمز یا صورتی انتخاب کنید تا جوجه ها جذب آب و غذا بشوند. به جز دانخوری و آبخوری هیچ وسیله دیگری در محیط آنها قرار ندهید تا جوجه ها قادر به تشخیص غذای مناسب خود باشند.

تغذیه و نگهداری جوجه ها پس از گذشت یک هفته

پس از گذشت یک هفته از عمر جوجه ها باید جیره غذایی آنها را عوض کنید و آن ها را به سالنی بزرگتر منتقل کنید، جوجه های دو هفته ای کاملاً آماده خوردن دانه های درشت و غلات می باشند، بنابراین استفاده از جیره استارتر برای تغذیه آن ها مناسب نیست.

برای تهیه جیره مناسب این جوجه ها، می توانید از یک کارشناس تغذیه دام و طیور مشاوره گرفته تا فرمول مناسب جوجه های گوشتی را در اختیار شما قرار دهد.

جیره آماده مخصوص جوجه های گوشتی قیمت بالایی دارند، بنابراین برای کاهش هزینه های خود می توانید غلات و دانه های جوجه ها را به صورت خام تهیه نموده و با استفاده از دستگاه آسیاب و میکسر اقدام به تهیه جیره مناسب آنها بکنید.

این روش زمانی محسوس تر خواهد شد که شما اقدام به پرورش تعداد زیادی جوجه گوشتی بکنید، در این صورت میزان سوددهی شما را به صورت قابل توجهی افزایش خواهد داد.

در سالن جدید نیازی به استفاده از لامپ مادر مصنوعی نیست، فقط برای حفظ سلامتی جوجه ها باید دما و رطوبت سالن جدید را در حد مطلوبی نگه دارید. دمای این سالن باید بین ۲۸ الی ۳۰ درجه سانتی گراد و رطوبت بین ۵۰ الی ۶۰ درصد باشد. استفاده از فن های تهویه مناسب به اکسیژن رسانی بهتر و خروج هوای آلوده از سالن کمک خواهد کرد.

بیشتر بدانید: لامپ مادر مصنوعی چه تأثیری بر تغذیه جوجه ها دارد؟! فواید استفاده از لامپ مادر مصنوعی

به ازای هر ۵ جوجه یه یک متر مکعب مکان نیاز است، بنابراین به این مورد نیز دقت کنید و از تراکم زیاد جوجه ها پرهیز کنید، چرا که تراکم بالا باعث بروز بیماری‌های زیادی نظیر کانیبالیسم و کوکسیدیوز خواهد شد.

در این مدت جوجه ها نیاز به ۵ ساعت تاریکی خواهند داشت، به منظور القای نور طبیعی بهتر است از لامپ های رشته ای یا آفتابی استفاده کنید، اگرچه مصرف برق بالایی دارند و گرما نیز تولید می کنند اما برای رشد بهتر جوجه ها مناسب هستند.

تغذیه و نگهداری جوجه ها از سن یک هفتگی تا زمان بلوغ

بلوغ جنسی مرغ و خروس بستگی به نژادی که دارند در سن ۶ ماهگی صورت می گیرد، اما هدف پرورش دهندگان جوجه های گوشتی رساندن این جوجه ها به سن بلوغ نیست. بنابراین آنها می‌توانند جوجه‌ها را در سن سه ماهگی نیز به بازار عرضه کنند و در این مقاله نیز تمام سعی ما بر آموزش نحوه گوشتی کردن جوجه ها می باشد.

اصولاً در تغذیه جوجه های گوشتی باید به این نکته توجه کنید که عدم تعادل در مواد غذایی مصرف شده باعث رشد ضعیف جوجه ها خواهد شد، بنابراین از جیره غذایی استفاده شده در تغذیه آنها باید از تمامی مواد معدنی ، ویتامین ها و پروتئین مورد نیاز بدن آنها برخوردار باشد.

اما ضمن توجه به این نکته باید هزینه های صرف شده برای این کار را نیز در نظر بگیریم چرا که اگر هزینه های مصرف شده کاهش یابد سود نهایی و درآمد نهایی شما نیز افزایش خواهد یافت.

استفاده از دانه هایی مانند گندم، جو، ذرت، سویا و انواع غلات در تامین پروتئین ها و کربوهیدرات‌های مورد نیاز بدن جوجه ها مناسب می باشد، اما برای جذب بهترین مواد غذایی و افزایش سطح متابولیسم بدن جوجه ها نیاز به مواد معدنی خاصی نیز خواهد بود، کلسیم، فسفر پتاسیم، سدیم، کلر، منیزیم و … از جمله مواد معدنی مهم هستند که کمبود آنها موجب کاهش میزان رشد، تغییر در ph خون و عقب ماندگی جوجه‌ها خواهد شد و افزایش میزان آنها نیز باعث بروز مشکلات کلیوی و عروقی خواهد شد. برای تامین مواد معدنی می توانید از کلسیم فسفات ، سدیم کلرید، بی کربنات و غیره استفاده کنید.

ویتامین ها و آنزیم ها نیز در افزایش قدرت بدنی جوجه ها و هضم بهتر مواد غذایی کمک کننده خواهند بود، برای حتماً در جیره غذایی از مولتی ویتامین و آنزیم های مناسب جوجه ها استفاده شود.

توجه : برخی از پرورش دهندگان مبتدی با استفاده از غلات و دانه های خشک جوجه ها را گوشتی می کنند و در نتیجه باعث افزایش هزینه ها و کاهش میزان رشد جریان خواهد شد. بهترین راه استفاده از جیره غذایی تکمیلی بالا می باشد که با مشورت یک دامپزشک معتبر می‌توانید فرمول مناسب جیره غذایی آنها را در دوره های مختلف رشد به دست آورید.

سپس اقدام به خرید عمده غلات و مواد معدنی و ویتامین ها کنید و با استفاده از دستگاه های آسیاب و میکسر بهترین جیره را برای آنها تولید کنید.

بیشتر بدانید: راه های درمان جوجه مرغ بی حال

رعایت بهداشت و جلوگیری از بیماری ها

رعایت بهداشت محیطی و استفاده از مواد غذایی سالم و تازه، شستشوی مداوم ظروف دانخوری و آبخوری، نظافت هفتگی محیط، استفاده از مولتی ویتامین ها و واکسن های مورد نیاز جوجه ها تاثیر زیادی در افزایش کیفیت رشد و کاهش شدید تلفات آنها خواهد داشت. بنابراین رعایت نکات زیر کاملا ضروری خواهند بود:

الف- تا جای امکان از ورود موجودات موذی و پرنده های وحشی به داخل سالن جلوگیری کنید. سیمانکاری کف و دیوارهای سالن تاثیر زیادی در این کار خواهد داشت.

ب- از هم غذا شدن جوجه ها با گربه ها و پرنده های وحشی نظیر گنجشک، کلاغ ،کبوتر و … خودداری کنید.

ج- به منظور دریافت ویتامین D، آنها روزانه ۲ ساعت در بیرون از سالن نگهداری کنید.

د- کف سالن را حتما به خاک اره بپوشانید تا از خیس و لزج شدن کف خودداری شود، همچنین به منظور خشک شدن کف از فن های تهویه قوی استفاده کنید. این امکان از بروز بیماری کوکسیدیوز نیز جلوگیری خواهد کرد.

محل نگهداری جوجه یک روزه

ه- حتماً کف سالن را به صورت هفتگی تمیز کنید و از پوشال هایی تازه استفاده کنید.

و- دانخوری و آبخوری ها را روزانه شستشو دهید و همواره از جیره غذایی تازه و سالم استفاده کنید.

ز- تراکم محیطی جوجه ها را رعایت کنید و از متراکم شدن زیاد آنها خودداری کنید.

ک- در آب آشامیدنی آنها حتما از مولتی ویتامین استفاده کنید.

ل- با مشورت یک دامپزشک معتبر، واکسن های مورد نیاز را در زمان‌های مقرر تزریق کنید

م- هنگام ورود به سالن حتماً از لباس کار و چکمه استفاده کنید و قبل از ورود پاها و دستان خود را ضدعفونی کنید.

افزایش اشتهای جوجه

اگر جوجه اشتهای بسیار کمی برای غذا خوردن داشته باشد، ممکن است که درگیر بیماری باشد. زیرا بسیاری از بیماری ها باعث کاهش شدید اشتهای جوجه میشوند. لذا ابتدا با توجه به نوع بیماری دوره درمان را طی کنید. سپس با استفاده از برخی خوراکی ها و مکمل ها میتوان مجددا اشتهای جوجه ها را افزایش داد. بعنوان مثال هویچ رنده شده برای افزایش اشتهای جوجه ها خوب بوده و یا استفاده از ویتامین ب کمپلکس نیز میتوان تا حدود زیادی اشتهای جوجه را افزایش داد. اما در مورد مصرف مولتی ویتامین ها باید احتیاط کرد، چون مصرف بیش از حد باعث اسیب جدی به کبد جوجه میشود.

تغذیه جوجه های ضعیف

تولد جوجه های ضعیف به موارد زیادی بستگی دارد. گاهی اوقات در زمان جوجه کشی به دلیل عدم تغذیه کامل جنین، بافت های بدن آنها به طور کامل تشکیل نمیشود. این نوع جوجه ها باید هر چه زودتر با بهترین جیره غذایی (دان پیش استارتر) تغذیه شوند تا رشد بافت های آنها کامل شود. در غیر اینصورت این نوع جوجه ها در آینده سرعت رشد بسیار کندی خواهند داشت و هرگز به اوج رشد خود نخواهند رسید. برای جلوگیری از این نوع مشکلات بهتر است که فرایند جوجه کشی با حداقل خطا و اشتباه طی شود. بدین منظور از دستگاه جوجه کشی و تخم نطفه دار با کیفیت استفاده کنید. برای مشاهده قیمت دستگاه جوجه کشی خانگی و صنعتی کلیک کنید.

نتیجه گیری و جمع بندی : 

خوراک دان پیش دان استارتر البته به شکل کرامبل شده تا 1 ماه برای جوجه تغذیه مناسبی محسوب می شود .

کرامبل

کرامبل

این غذا باید دارای کوکسیدیواستات باشد . این ماده باعث ایجاد ایمنی در برابر بیماری هایی مانند اسهال خونی می شود . در حدود بعد از 40 روز می توانید پلت را به رژیم غذایی جوجه خود اضافه کنید .زمانی که جوجه ها به سن 18 هفته ای رسیدند باید سطح پروتئین غذای آنها کاهش یابد . در حدود 15 درصد باشد.

جیره نام برده در هر دو صورت پلت شده یا آردی قابل استفاده است که پلت شده آن توصیه می شود . سعی کنید غذای جوجه ها در این دوره نرم و کمی خیس باشد . توجه کنید که در این حالت غذا زود هم می ترشد .

یکی دیگر از عوامل مهم در تغذیه جوجه (feed-the-chickens) یک روزه این است که از روز اول پرورش باید سنگ ریزه در اختیار جوجه قرار بگیرد . سنگ ریزه عاملی است که باعث فعالیت سنگدان طیور شده و کار هضم را بهتر به انجام می رساند .

همه این میدانیم آب در زندگی انسانها نقش بدون جایگزینی دارد این مسئله در تغذیه جوجه ها هم مستثنی نیست . جوجه ها برای تکمیل کردن عمل هضم به آب نیاز دارند . حتماً توجه شود که روزی دو یا سه بار آب برای جوجه ها باید عوض شود ؛ چون ممکن است به دلیل تماس با مواد آلوده و فضولات آلوده شده باشد .

توجه کنید که تغذیه جوجه 1 روزه دارای اهمیت بالاتری است ، چون جوجه در ضعیف ترین حالت است و خطای پرورش دهنده برابر با تلف شدن جوجه است.

 

 

دسته بندی مرغ مقالات جوجه کشی
اشتراک گذاری

نوشته های مرتبط

102 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
فاطمه
27 روزها گذشته

سلام،درناحیه معقد جوجه ام مو دیدم انگار خورده مقداریشو بیرون بود مقداری داخل کشیدم دیدم نمیاد ولش کردم،جوجه برخلاف روزهای گذشته هم کم اشتها شده هم بیحال،باید چیکار کنم؟!
ممنون از راهنماییتون

حسام
2 ماه ها گذشته

سلام و عرض خسته نباشید …راهنمایی میخاستم کدوم نژاد مرغ محلی راندمان تولید تخمش بالاتره …و اینکه من اگر بخوام مرغ تخمگذار بیارم بعنوان یک کسب کار ایا جوجه یکروز یا نیمچه یا تخمگذار تهیه کنم ..کدوم بصرفه هست …نیمچه چهارماهه و تخمگذاره معلومه که گرون …و جوجه یکروزه ایا نسبت به مخارجش تا به بلوغ میرسه ایا همین هزینه یک مرغ بالغ نداره؟؟ممنونم

admin-m
ویرایشگر
Reply to  حسام
2 ماه ها گذشته

سلام نژاد مرندی ، بلک استار ، جهادی همشون خوبن با تغذیه درست تخم گذاری بالایی دارن
هزینه پرروش جوجه یک روزه و تلفاتش رو محاسبه کنید تا زمانی که به تخم گذاری برسن فقط باید هزینه کنید و هیچ سودی ندارن اما اگه پرنده بالغ یا نیمچه خریداری کنید زودتر به سود می رسید که البته به میزان سرمایه شما بستگی داره. مرغ بالغ سرمایه بیشتر میخاد اما زودتر برمیگرده سرمایتون

امین حسین
3 ماه ها گذشته

سلام من می‌خوام جوجه بخرم آیا دانه استارتر تا چند وقت میتونم بهشون بدم؟از کی میتونم مخلوط آرد گندم و ذرت و دونه پارس بهشون بدم؟حتما باید زیرشون پوشال نرم باشه؟از کی میتونم زیرشون خاک بریزم؟حتما آخه باید مولتی ویتامین بگیرم؟لامپ مادر مصنوعی تا کی بالا سرشون باشه؟ وقتی جوجه رو برم بخرم آیا خود فروشنده یه روز صبر کرده و آب شکر رو بهش داده یا همینجوری داره میفروشه من باید بدم؟؟ و از چه زمانی میتونم ببرمشون بیرون مجتمع آفتاب بگیرن؟ ما نمی‌تونیم ببریمشون واکسن بزن مشکلی پیش نمیاد؟
خواهش میکنم لطفاً جواب بدید.

admin-m
ویرایشگر
Reply to  امین حسین
3 ماه ها گذشته

سلام دان استارتر تا 2 ماهگی برای جوجه ها استفاده میشه بهتره تا ده روزگی گندم نخورن چون دچار مشکلات گوارشی میشن بهتره تا وقتی پاشون قوی بشه از پوشال استفاده کنید بعدش ماسه تمیز هم میشه ریخت مولتی ویتامین قیمت پایینی داره و بهتره مصرف بشه وگرنه ضعیف میشن و ممکنه تلف بشن لامپ باید تا دو هفتگی همیشه روشن باشه . بعدشم میتونید از لامپ 14 تا 15 ساعت در روز استفاده کنید نباشه هم ایرادی نداره شما بهشون آب و مولتی ویتامین و آب با چند قطره سرکه سیب طبیعی بدین کافیه شکر لازم نیس بعد از… بیشتر بخوانید »

شاهد
6 ماه ها گذشته

سلام از خرده برنج نپخته برای جوجه میشه استفاده کرد

قاسم زاده
Reply to  شاهد
6 ماه ها گذشته

سلام، برای جوجه بالای 10 روز میشه ولی بهتره آب پز شده باشه. زیاده روی هم نکنید.

عابدین مرادی
10 ماه ها گذشته

سلام یک سوال باید به جوجه رنگی چه غذایی بدهیم

sara
1 سال گذشته

سایت خیلی خوبی دارید
امیدوارم موفق باشید

احمد
Reply to  sara
4 ماه ها گذشته

سلام خسته نباشی ببخشیدلامت مادر مصنوعی یعنی چی چجوریه

admin-m
ویرایشگر
Reply to  احمد
4 ماه ها گذشته

سلام به این لینک مراجعه کنید
لامپ مادر مصنوعی
میتونید به جاش از لامپ رشته ای هم استفاده کنید

Asayesh
1 سال گذشته

سلام وقتتون بخیر، من دو تا جوجه دارم ، ۱۶ روزشونه، یکیش مرندیه یکیش گلپایگانی، جفتشون سرحالن و حالشون خوبه ، ولی نمیدونم چرا گلپایگانیه چند روزه هرچی غذا میخوره باز وقتی میبینمش چینه دانش پر نیست انگار غذا نخورده ، غذاشونم غذای مخصوص جوجه بود ، البته اوایل بیشتر میخورد الان احساس میکنم دوست نداره غذاشو ، از طرفی برنج پخته و سبزیجات و نان رو نمیخورن و قتی براشون میزارم میترسن ازش ، انگار عادت کردن به غذای جوجه ، ولی گوجه فرنگی رو خیلی دوست دارن هردوشون و دعواشون میشه سرش ، به نظرتون مریضی خاصی داره؟… بیشتر بخوانید »

امیرحسین
1 سال گذشته

اگه دان مخصوص به جوجه هام ندم اشکالی نداره

قاسم زاده
Reply to  امیرحسین
1 سال گذشته

حداقل باید یک جیره غذایی مناسب بهشون بدهید مثل پودر ذرت و کنجاله سویا

امیرحسین
1 سال گذشته

بعد من خیلی جای بزرگی ندارم برای این 8 تا جوجه 1 روزه یک کارتون برای جاشون بسه و 1 لامپ 15 وات براشون وصل میکنم اگه حداحقل بعد دوهفته زنده موندن بعد جاشون رو بزرگ تر میکنم
من دوتا جوجه خریدم بعد 5 روز اظهال خونی شدن و نمیتونستن راه برن به نظر شما بذر سمی خوردن؟
من به اون جوجه های قبلیم بیشتر نون خشک میدادم خیلی دوست داشتن ایا ضرری نداره
واقعا سایت عالی دارین دمتون گرم

قاسم زاده
Reply to  امیرحسین
1 سال گذشته

سلان، اسهال خونی از نشانه های بیماری کوکسیدیوز هست که در نتیجه بستر مرطوب و دان آلوده به وجود میاید. داروی ضد کوکسیدیوز براش تهیه کنید. در ضمن نون خشک بعد از دو هفتگی بهشون بدهید حتما غذای دان جوجه براشون تهیه کنید.

Nowbahari
Reply to  قاسم زاده
7 ماه ها گذشته

تشکر ،مطالب خوبی ارایه کردید

قاسم زاده
Reply to  Nowbahari
7 ماه ها گذشته

نظر لطف شماست.

امیرحسین
1 سال گذشته

من اگه اونا رو ببرم دامپزشکی بگم برای جوجه یک روزه واکسن بزنین اشکال نداره یا اصلا واکسن نزنم بعد میشه به همین جوجه های یک روزه کنسانتره داد یا نه ممنون میشم جواب بدید

قاسم زاده
Reply to  امیرحسین
1 سال گذشته

تو روزهای اول معمولا جوجه ها باید واکسن نیوکاسل و دوگانه نیوکاسل آنفولانزا دریافت کنند. ولی باید به دامپزشک مراجعه کنید. در ضمن کنسانتره به جوجه نمیدن فقط دان استارتر

77+ محصولات
4000+ سفارشات تکمیل شده
14000+ کاربران
389+ مطالب وبلاگ
تماس با کارشناسان فروش کارخانه
سبد خرید

سبد خرید شما خالی است.

ورود به سایت