راه های درمان جوجه مرغ بی حال چیست ؟

Admin
جوجه بی حال

مراقبت و نگه داری از جوجه مرغ

مرغداران و صاحبان سالن های مرغداری معمولا برای پیشگیری از بیمار شدن جوجه مرغ ها تغذیه مناسب، دستورالعمل های بهداشتی و واکسیناسیون لازم را انجام میدهند. اما پرورش دهندگان محلی و افرادی که در منزل، جوجه مرغ پرورش می دهند، در بیشتر مواقع هیچ نوع برنامه ای برای تغذیه و واکسینه نمودن جوجه ها در نظر نمیگیرند.

دلایل بیحالی جوجه مرغ ها

مرغان بومی در برابر بیماری ها مقاومت بالایی دارند اما باز هم ممکن است جوجه آنها به راحتی بیمار شده و تلف شوند. در برخی از موارد حتی مشاهده میشود که پرورش دهنده محلی هیچ نوع اقدام پیشگیرانه برای سالم ماندن جوجه ها در برابر بیماری ها را انجام نمیدهد. در نتیجه جوجه مرغ بیشتر در معرض بیماری ها قرار میگیرد. لازم به ذکر است که سیستم ایمنی جوجه ها بسیار ضعیف تر از مرغان بالغ می باشد.

بنابراین ممکن است جوجه مرغ در اثر یک بیماری ضعیف و یا عوارض ناشی از آن همچون بی اشتهایی، بی حالی و … تلف شود. در این مقاله برای راهنمایی هر چه بیشتر پرورش دهندگان محلی اقدامات لازم برای جلوگیری از بیمار شدن جوجه ها و راهکارهای مفید برای درمان جوجه مرغ بی حال ارائه شده است.

نکات لازم به هنگام نگه داری جوجه مرغ

برای خرید جوجه مرغ سالم به پرورش دهندگان و هچری های قابل اعتماد مراجعه کنید. جوجه های یک روزه برای رشد به محیط گرم و خوراک مقوی نیاز دارند. اگر از دستگاه جوجه کشی برای تولید جوجه یک روزه استفاده میکنید، بعد از تولد هر جوجه می بایست به مدت 24 الی 48 ساعت به جوجه ها هیچ گونه آب و یا دان ندهید. بعد از خروج جوجه از تخم اجازه بدهید تا جوجه در داخل دستگاه بماند و خشک شود.

نگران تغذیه جوجه ها نباشید، آنها به هنگام تولد تا 48 ساعت می توانند از محتویات کیسه زرد همراه بدن خود تغذیه شوند. پس از گذشت 24 ساعت می توانید جوجه ها را به یک محیط گرم منتقل نموده و برای آنها دان و آب تهیه کنید. در صورتیکه در همان ساعات ابتدایی پس از تولد، به جوجه ها آب و یا غذا داده شود، احتمال عفونت کیسه زرد آنها بسیار افزایش پیدا میکند که در نهایت باعث مرگ جوجه میشود. برای راهنمایی بیشتر مقاله تغذیه جوجه یک روزه را مطالعه نمایید.

ممکن است در برخی موارد به دلایل مشکلات و بیماری های ژنتیکی، جوجه های متولد شده دارای نواقصی همچون کج بودن پاها، کوری چشم، چسپندگی پاها و … باشند. متأسفانه بیشتر این مشکلات هیچ نوع درمانی ندارند.

بیماری در جوجه مرغ ها

محیط نگه داری جوجه ها باید کاملا بهداشتی و به دور از هر گونه آلودگی باشد. همچنین وسایل مورد استفاده همچون دانخوری، آبخوری، هیتر و … حتما باید تمیز نگه داشته شوند. برخی از پرورش دهندگان از خرده نان و غذای مانده برای تغذیه جوجه ها استفاده میکنند. دقت داشته باشید که نان و یا دان مورد استفاده برای تغذیه جوجه ها هیچ نوع آلودگی قارچی و کپک نداشته باشد. در غیر اینصورت جوجه به سرعت بیمار و بی حال میشود.

محیط گرم با درجه 30 درجه یکی از حداقل شرایط نگه داری جوجه های تازه متولد شده تا سن یک هفتگی می باشد. بنابراین برای جلوگیری از سرماخوردگی و یا تضغیف جوجه ها، محیط نگه داری آنها را گرم نگه دارید. به هیچ وجه از بخاری های گرمایشی دودزا و بدون دودکش برای گرم نمودن محیط نگه داری جوجه ها استفاده نکنید.

سیستم تنفسی آنها نسبت به هوای آلوده بسیار حساس می باشد و باعث خفگی آنها میشود. همچنین مکان نگه داری جوجه ها باید تهویه کافی داشته باشد در غیر این صورت جوجه ها دچار بی حالی و خفگی میشوند. استرس گرمایی و یا افزایش بیش از حد دمای بدن جوجه ها نیز باعث بی حالی جوجه ها میشود. لذا دمای محیط نگه داری جوجه ها را متعادل نگه دارید.

جوجه های تازه متولد شده نباید بیش از حد در معرض نور آفتاب قرار بگیرند. چراکه نور آفتاب (مخصوصا در فصل تابستان) می تواد باعث تشنگی و بی حالی آنها شود. جوجه مرغ تا سن دو هفتگی بیش تر وقت خود را صرف خوابیدن میکند. بنابراین نباید زیاد نگران بی حالی آنها در این وضعیت شد. بی حالی جوجه مرغ زمانی خطرناک است که جوجه اشتهایی برای خوراک و یا آب نداشته باشد و همچنین اگر رنگ فضله او تغییر پیدا کند و یا بیش از حد آبکی شده باشد، جوجه بیمار شده است و هر چه سریعتر باید درمان شود.

چگونه جوجه مرغ بی حال را درمان کنیم؟

یک قاشق غذاخوری شکر را در یک لیتر آب حل کنید و از این محلول به جوجه بی حال بدهید. محلول آب شیرین در عرض چند ساعت سطح انرژی جوجه را افزایش خواهد داد. همچنین زرده تخم مرغ خام نیز برای جوجه ها بسیار مغذی بوده و باعت رفع بی حالی آنها میشود.

چه چیزی باعث بی حالی جوجه مرغ میشود؟

تغذیه اشتباه و یا تغذیه ضعیف، هوای سرد، بیماری، مشکلات ژنتیکی و دماهای بسیار گرم از مهمترین دلایلی هستند که باعث بی حالی جوجه ها میشوند.

برای جلوگیری از بی حالی جوجه مرغ چه کنیم؟

محل نگهداری جوجه ها باید گرم و تمیز باشد. همچنین جوجه ها را با دان مخصوص غذا بدهید. جوجه ها تا 10 روز اول نباید با گندم آسیاب شده تغذیه شوند. چون دیر هضم بوده و باعث مشکلات زیادی در آنها میشود.

درمان خانگی جوجه مرغ بی حال

بی حالی جوجه مرغ به عوامل مختلفی بستگی دارد. تغذیه غیر صحیح، سوء تغذیه، مشکلات ناشی از بیماری های رایج و … می تواند باعث بی حالی جوجه ها شود. برای آشنایی با بیماری های رایج در بین طیور و علائم و درمان آنها مقاله بیماری های مرغ بومی را مطالعه کنید.

مشکل بی حالی جوجه مرغ در بیشتر موارد به کیفیت تغذیه آنها دلالت دارد. زیرا پرورش دهندگان محلی معمولا از گندم و یا نان و یا سبزیجات و … برای تغذیه جوجه ها استفاده میکنند. برای جبران کمبود مواد معدنی و ویتامین ها، حتما از مولتی ویتامین مخصوص طیور استفاده کنید. این دارو را می توانید به صورت قرص و یا قطره از داروخانه های دامپزشکی تهیه کنید.

همچنین برای تقویت سطح ایمنی بدن جوجه ها می توانید از آنتی بیوتیک (اکسی وت) بهره ببرید. دقت نمایید که کبد و کلیه جوجه ها به دارو ها حساس می باشد. بنابراین با توجه به دستور دامپزشک و یا بروشور موجود در دارو و بر اساس وزن و سن پرنده به او ویتامین و یا آنتی بیوتیک بدهید. بدن جوجه ها برای جذب کلسیم و ویتامین د به نور آفتاب نیاز دارد. پس در صورت امکان جوجه را به مدت چندین دقیقه در معرض تابش نور آفتاب قرار دهید.

اگر از قطره مولتی ویتامین و جیره غذایی مناسب برای پرورش جوجه ها استفاده میکند ولی باز هم جوجه شما بی حال و کم اشتها می باشد و در یک گوشه کز نموده است، برای تشخیص دقیق علت بیماری جوجه باید به دامپزشک مراجعه نمایید.

علت بی حالی جوجه یک روزه پس از خروج از دستگاه جوجه کشی

درمان فوری جوجه مرغ بی حال و مریض - سایت جوجه کشی دات کام

گاهی اوقات حتی با گذشت 24 ساعت از زمان هچ و خروج از تخم، جوجه ها بسیار بی حال و کم تحرک می باشند. این نوع مشکلات و بی حالی جوجه پس از خروج از دستگاه به موارد زیادی بستگی دارد. این موارد شامل تغذیه ضعیف گله مولد، تنظیم نبودن دما و رطوبت دقیق در داخل دستگاه جوجه کشی ، چرخش نامناسب در زمان ستر، نگهداری طولانی مدت تخم های نطفه دار ، یا آلوده شدن جوجه و عفونت کیسه زرد آنها می باشد. برای رفع این نوع مشکلات در ابتدا باید از گله های مولد سالم که تغذیه مناسبی دارند، تخم نطفه دار تهیه کرد. همچنین تخم های نطفه دار باید در شرایط مناسبی قبل از جوجه کشی قرار گرفته باشند. برخی جوجه های ضعیف و بی حال برای همیشه ضعیف و لاغر باقی می ماند و رشد بسیار کندی دارند.

دما و رطوبت و نحوه چرخش نیز تأثیر زیادی بر جوجه های متولد شده دارد. برخی از جوجه های ضعیف قربانی مشکلات متعدد در دستگاه جوجه کشی هستند و در واقع به دلیل اینکه در معرض دما و رطوبت نامناسب قرار میگیرند، در زمان رشد به خوبی تغذیه نمیشوند. نتیجه این امر تولد جوجه های ضعیف و بی حال بوده که معمولا چند روز پس از تولد درگیر مشکلات زیادی شده و تلف میشوند. لذا در انتخاب دستگاه جوجه کشی و تنظیم بودن دما و رطوبت آن باید بسیار دقت کنید. شما میتوانید لیست قیمت دستگاه جوجه کشی را در صفحه مربوطه مشاهده نمایید و یک دستگاه دقیق برای جوجه کشی انتخاب کنید.

دسته بندی بیماری های پرندگان و طیور مرغ مقالات پرورش و نگهداری پرندگان
اشتراک گذاری

نوشته های مرتبط

1K Comments
Inline Feedbacks
View all comments
۱۴۷۰
9 روزها گذشته

سلام من یه جوجه دارم همش خوابه وقتی هم راه میره لی لی میره فضلشم عادیه چیکارش کنم
لطفا بگید

امیرحسین
15 روزها گذشته

سلام آیا ماست و سیر برا جوجه بیمار خوبه؟

کمکم کنید
16 روزها گذشته

مال منم افتاده تو آب و بی حال هست کمکم کنید

نرگس
17 روزها گذشته

سلام،وقتتون بخیر لطفا اگر میتونید به پاسخم جواب بدید.۴ماه هست جوجه هام بدنیا اومدن
۷تاشون رشد کردن ولی یکیشون اصلا فقط درهوای پر ودم که رشد کنن مریضه کوچیکه همش یکجاایستاده هست یکی از چشمش آب داد بسته شد غذا میخوره دستشویش چیزای آبکی سفید داره
کنه مرغی زده بود درمان کردم اما واقعا نمیدونم چیکار کنم بال وپرشم افتاده هست موهای جای گردن وبالای چشماش ریخته…چیکار کنم براش؟
واینکه میتونم از سرما خوردگی یا آنتی بیوتیک یا
۶۰ درد استفاده کنم؟؟

زهرا
29 روزها گذشته

من ۲ تا جوجه چند روزه کاکلی دارم، امروز صبح حالشون خوب بود ولی بعدش اومدم دیدم خیس شدن و بی حالی اصلا چشاشون رو باز نمیکنن، یکم جیک جیک میکنن، تکنشون میدی یه ذره تکون میخورن، ولی میترسم بمیرن، میشه کمکم کنید.

Khatere
Reply to  زهرا
13 روزها گذشته

چی شد جوجت ؟ اگ راه کار مفیدی استفاده کردی لطفا ب منم بگک

کمکم کنید!!!
1 ماه گذشته

من یه جوجه رسمی پا کوتاه تغریبا دو ماه دارم که یه چند روز هست که مریض شده بی حاله شکمش خوب کار نمیکنه همش میخواد بخوابه خیلی بی جونه پراشو هی میندازه پایین
هیچی نمیخوره غذا شم معمولا برنج و نون اینجور چیزاس براش بهترین غذا رو گرفتم اما از غذاهای مخصوصش نمیخوره.
یه بار دیگه اینجوری شده بود با عرق نعناع و سیر خوب شد هر شبم تو قفس میخوابه بیرون تو راه پله میزارمش مدفوعشم زرده خیلیم بو بدی میده از دیشب با سرنگ بهش غذا دادم هنوز چینه دونش پره چیکار کنم کمکم کنید!!

مریم
1 ماه گذشته

سلام تروخدا کمک کنید من دوتا جوجه مرغ دارم یکیشون 2 ماهس تقریبا بزرگه اون یکی 1 ماهش کوچیکتره و رنگش زرده این کوچیکه دو روزه بی‌حال شده همش کز میکنه یجا چشماشم نیمه بازه بزور بهش غذا میدیم قبلا خیلی شیطون بود اما الان همش یه گوشس و می‌خوابه صبحشم کلی عطسه می‌کرد

آرزو
1 ماه گذشته

سلام جوجه من چهار روز یا یک هفته هست غذا می‌خورد خیلی کم ولی بی‌حال و همش چرت میزنند

آسنا
1 ماه گذشته

سلام من دوتا جوجه مرغ تقریبا یکماه و نیم و دوتا اردک دارم که باهم بزرگ شدن و از صبح که از جاشون درآوردم جوجه ها بیحالن و همش چرت میزنن غذاشونم دانه پارس و توحیاط علف میخورن گاهی نون خشک هم تو آب براشون خیس میکنم چند روز یکبار هم برنج خالی البته پخته میخورن.
چکار کنم چرا اینجوری شده ؟

admin-m
ویرایشگر
Reply to  آسنا
1 ماه گذشته

سلام . 5 قطره سرکه سیب طبیعی توی آبخوریشون بریزید
براشون دان استارتر و مولتی ویتامین مخصوص طیور تهیه کنید
فضلشون چه رنگیه ؟ برنجی که میخورن نباید روغن و نمک داشته باشه

شهلا
1 ماه گذشته

سلام من یه چند روزی میشه یه جوجه مرغ خریدم چند روزه شکمش بزرگ شده و جلو اومده و امروز بی حاله و چشاشو همش میبنده وقتی هم که تو نور خورشید میره همش خواب میره لطفا راهنمایی کنید چیکار کنم

Last edited 1 ماه گذشته by شهلا
admin-m
ویرایشگر
Reply to  شهلا
1 ماه گذشته

سلام غذاش چیه ؟ فضلش چه رنگیه ؟
5 قطره سرکه سیب طبیعی توی یک لیوان آب حل کنید و بدین بخوره
براش دان استارتر و مولتی ویتامین تهیه کنید

شهلا
Reply to  admin-m
1 ماه گذشته

سلام امروز حالش خیلی بدتره اصلا هیچی نمی خوره همش چشاشو میبنده و دهنشو باز و بسته میکنه فکر کنم میخواد بمیره براش مواد ضروری رو هم گرفتم اما هیچی نمیخوره غذاشو دانه و ذرت های خیلی کوچک میدادم و رنگ فضلش هم یه چیزی بین زرد نارنجی و سبز کم رنگه

admin-m
ویرایشگر
Reply to  شهلا
1 ماه گذشته

سلام مواردی که گفتم رو انجام دادین ؟ بهتره تا درمان کامل خودتون دستی تغذیش کنید

77+ محصولات
4000+ سفارشات تکمیل شده
14000+ کاربران
389+ مطالب وبلاگ
تماس با کارشناسان فروش کارخانه
سبد خرید

سبد خرید شما خالی است.

ورود به سایت