راه های درمان جوجه مرغ بی حال چیست ؟

مدیر سایت
جوجه بی حال

مراقبت و نگه داری از جوجه مرغ

مرغداران و صاحبان سالن های مرغداری معمولا برای پیشگیری از بیمار شدن جوجه مرغ ها تغذیه مناسب، دستورالعمل های بهداشتی و واکسیناسیون لازم را انجام میدهند. اما پرورش دهندگان محلی و افرادی که در منزل، جوجه مرغ پرورش می دهند، در بیشتر مواقع هیچ نوع برنامه ای برای تغذیه و واکسینه نمودن جوجه ها در نظر نمیگیرند.

دلایل بیحالی جوجه مرغ ها

مرغان بومی در برابر بیماری ها مقاومت بالایی دارند اما باز هم ممکن است جوجه آنها به راحتی بیمار شده و تلف شوند. در برخی از موارد حتی مشاهده میشود که پرورش دهنده محلی هیچ نوع اقدام پیشگیرانه برای سالم ماندن جوجه ها در برابر بیماری ها را انجام نمیدهد. در نتیجه جوجه مرغ بیشتر در معرض بیماری ها قرار میگیرد. لازم به ذکر است که سیستم ایمنی جوجه ها بسیار ضعیف تر از مرغان بالغ می باشد.

بنابراین ممکن است جوجه مرغ در اثر یک بیماری ضعیف و یا عوارض ناشی از آن همچون بی اشتهایی، بی حالی و … تلف شود. در این مقاله برای راهنمایی هر چه بیشتر پرورش دهندگان محلی اقدامات لازم برای جلوگیری از بیمار شدن جوجه ها و راهکارهای مفید برای درمان جوجه مرغ بی حال ارائه شده است.

نکات لازم به هنگام نگه داری جوجه مرغ

برای خرید جوجه مرغ سالم به پرورش دهندگان و هچری های قابل اعتماد مراجعه کنید. جوجه های یک روزه برای رشد به محیط گرم و خوراک مقوی نیاز دارند. اگر از دستگاه جوجه کشی برای تولید جوجه یک روزه استفاده میکنید، بعد از تولد هر جوجه می بایست به مدت 24 الی 48 ساعت به جوجه ها هیچ گونه آب و یا دان ندهید. بعد از خروج جوجه از تخم اجازه بدهید تا جوجه در داخل دستگاه بماند و خشک شود.

نگران تغذیه جوجه ها نباشید، آنها به هنگام تولد تا 48 ساعت می توانند از محتویات کیسه زرد همراه بدن خود تغذیه شوند. پس از گذشت 24 ساعت می توانید جوجه ها را به یک محیط گرم منتقل نموده و برای آنها دان و آب تهیه کنید. در صورتیکه در همان ساعات ابتدایی پس از تولد، به جوجه ها آب و یا غذا داده شود، احتمال عفونت کیسه زرد آنها بسیار افزایش پیدا میکند که در نهایت باعث مرگ جوجه میشود. برای راهنمایی بیشتر مقاله تغذیه جوجه یک روزه را مطالعه نمایید.

ممکن است در برخی موارد به دلایل مشکلات و بیماری های ژنتیکی، جوجه های متولد شده دارای نواقصی همچون کج بودن پاها، کوری چشم، چسپندگی پاها و … باشند. متأسفانه بیشتر این مشکلات هیچ نوع درمانی ندارند.

بیماری در جوجه مرغ ها

محیط نگه داری جوجه ها باید کاملا بهداشتی و به دور از هر گونه آلودگی باشد. همچنین وسایل مورد استفاده همچون دانخوری، آبخوری، هیتر و … حتما باید تمیز نگه داشته شوند. برخی از پرورش دهندگان از خرده نان و غذای مانده برای تغذیه جوجه ها استفاده میکنند. دقت داشته باشید که نان و یا دان مورد استفاده برای تغذیه جوجه ها هیچ نوع آلودگی قارچی و کپک نداشته باشد. در غیر اینصورت جوجه به سرعت بیمار و بی حال میشود.

محیط گرم با درجه 30 درجه یکی از حداقل شرایط نگه داری جوجه های تازه متولد شده تا سن یک هفتگی می باشد. بنابراین برای جلوگیری از سرماخوردگی و یا تضغیف جوجه ها، محیط نگه داری آنها را گرم نگه دارید. به هیچ وجه از بخاری های گرمایشی دودزا و بدون دودکش برای گرم نمودن محیط نگه داری جوجه ها استفاده نکنید.

سیستم تنفسی آنها نسبت به هوای آلوده بسیار حساس می باشد و باعث خفگی آنها میشود. همچنین مکان نگه داری جوجه ها باید تهویه کافی داشته باشد در غیر این صورت جوجه ها دچار بی حالی و خفگی میشوند. استرس گرمایی و یا افزایش بیش از حد دمای بدن جوجه ها نیز باعث بی حالی جوجه ها میشود. لذا دمای محیط نگه داری جوجه ها را متعادل نگه دارید.

جوجه های تازه متولد شده نباید بیش از حد در معرض نور آفتاب قرار بگیرند. چراکه نور آفتاب (مخصوصا در فصل تابستان) می تواد باعث تشنگی و بی حالی آنها شود. جوجه مرغ تا سن دو هفتگی بیش تر وقت خود را صرف خوابیدن میکند. بنابراین نباید زیاد نگران بی حالی آنها در این وضعیت شد. بی حالی جوجه مرغ زمانی خطرناک است که جوجه اشتهایی برای خوراک و یا آب نداشته باشد و همچنین اگر رنگ فضله او تغییر پیدا کند و یا بیش از حد آبکی شده باشد، جوجه بیمار شده است و هر چه سریعتر باید درمان شود.

چگونه جوجه مرغ بی حال را درمان کنیم؟

یک قاشق غذاخوری شکر را در یک لیتر آب حل کنید و از این محلول به جوجه بی حال بدهید. محلول آب شیرین در عرض چند ساعت سطح انرژی جوجه را افزایش خواهد داد. همچنین زرده تخم مرغ خام نیز برای جوجه ها بسیار مغذی بوده و باعت رفع بی حالی آنها میشود.

چه چیزی باعث بی حالی جوجه مرغ میشود؟

تغذیه اشتباه و یا تغذیه ضعیف، هوای سرد، بیماری، مشکلات ژنتیکی و دماهای بسیار گرم از مهمترین دلایلی هستند که باعث بی حالی جوجه ها میشوند.

برای جلوگیری از بی حالی جوجه مرغ چه کنیم؟

محل نگهداری جوجه ها باید گرم و تمیز باشد. همچنین جوجه ها را با دان مخصوص غذا بدهید. جوجه ها تا 10 روز اول نباید با گندم آسیاب شده تغذیه شوند. چون دیر هضم بوده و باعث مشکلات زیادی در آنها میشود.

درمان خانگی جوجه مرغ بی حال

بی حالی جوجه مرغ به عوامل مختلفی بستگی دارد. تغذیه غیر صحیح، سوء تغذیه، مشکلات ناشی از بیماری های رایج و … می تواند باعث بی حالی جوجه ها شود. برای آشنایی با بیماری های رایج در بین طیور و علائم و درمان آنها مقاله بیماری های مرغ بومی را مطالعه کنید.

مشکل بی حالی جوجه مرغ در بیشتر موارد به کیفیت تغذیه آنها دلالت دارد. زیرا پرورش دهندگان محلی معمولا از گندم و یا نان و یا سبزیجات و … برای تغذیه جوجه ها استفاده میکنند. برای جبران کمبود مواد معدنی و ویتامین ها، حتما از مولتی ویتامین مخصوص طیور استفاده کنید. این دارو را می توانید به صورت قرص و یا قطره از داروخانه های دامپزشکی تهیه کنید.

همچنین برای تقویت سطح ایمنی بدن جوجه ها می توانید از آنتی بیوتیک (اکسی وت) بهره ببرید. دقت نمایید که کبد و کلیه جوجه ها به دارو ها حساس می باشد. بنابراین با توجه به دستور دامپزشک و یا بروشور موجود در دارو و بر اساس وزن و سن پرنده به او ویتامین و یا آنتی بیوتیک بدهید. بدن جوجه ها برای جذب کلسیم و ویتامین د به نور آفتاب نیاز دارد. پس در صورت امکان جوجه را به مدت چندین دقیقه در معرض تابش نور آفتاب قرار دهید.

اگر از قطره مولتی ویتامین و جیره غذایی مناسب برای پرورش جوجه ها استفاده میکند ولی باز هم جوجه شما بی حال و کم اشتها می باشد و در یک گوشه کز نموده است، برای تشخیص دقیق علت بیماری جوجه باید به دامپزشک مراجعه نمایید.

علت بی حالی جوجه یک روزه پس از خروج از دستگاه جوجه کشی

درمان فوری جوجه مرغ بی حال و مریض - سایت جوجه کشی دات کام

گاهی اوقات حتی با گذشت 24 ساعت از زمان هچ و خروج از تخم، جوجه ها بسیار بی حال و کم تحرک می باشند. این نوع مشکلات و بی حالی جوجه پس از خروج از دستگاه به موارد زیادی بستگی دارد. این موارد شامل تغذیه ضعیف گله مولد، تنظیم نبودن دما و رطوبت دقیق در داخل دستگاه جوجه کشی ، چرخش نامناسب در زمان ستر، نگهداری طولانی مدت تخم های نطفه دار ، یا آلوده شدن جوجه و عفونت کیسه زرد آنها می باشد. برای رفع این نوع مشکلات در ابتدا باید از گله های مولد سالم که تغذیه مناسبی دارند، تخم نطفه دار تهیه کرد. همچنین تخم های نطفه دار باید در شرایط مناسبی قبل از جوجه کشی قرار گرفته باشند. برخی جوجه های ضعیف و بی حال برای همیشه ضعیف و لاغر باقی می ماند و رشد بسیار کندی دارند.

دما و رطوبت و نحوه چرخش نیز تأثیر زیادی بر جوجه های متولد شده دارد. برخی از جوجه های ضعیف قربانی مشکلات متعدد در دستگاه جوجه کشی هستند و در واقع به دلیل اینکه در معرض دما و رطوبت نامناسب قرار میگیرند، در زمان رشد به خوبی تغذیه نمیشوند. نتیجه این امر تولد جوجه های ضعیف و بی حال بوده که معمولا چند روز پس از تولد درگیر مشکلات زیادی شده و تلف میشوند. لذا در انتخاب دستگاه جوجه کشی و تنظیم بودن دما و رطوبت آن باید بسیار دقت کنید. شما میتوانید لیست قیمت دستگاه جوجه کشی را در صفحه مربوطه مشاهده نمایید و یک دستگاه دقیق برای جوجه کشی انتخاب کنید.

دسته بندی بیماری های پرندگان و طیور مرغ مقالات پرورش و نگهداری پرندگان
اشتراک گذاری

نوشته های مرتبط

791 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
کیانا
2 روزها گذشته

سلام ، خسته نباشید ، دو تا خروس ۶ ماهه دارم که تا دیروز سرحال بودن اما از امروز ظهر یکیشون بی حال شده ، همش چرت میزنه و یه گوشه کز میکنه ، دمش رو زمین میوفته و دیگه قوقولی نمیکنه ، خوراک هم بهشون دونه ذرت و گندم و بعضی وقتا برنج و ماکارونی بدون سس بهش میدم ، توی باغچه ی حیاط رو خاک نرم نگهداریشون میکنم و شبا روی لونه شون یه پتو نرم میزنم ، اگه میشه لطف کنید درمان خانگیش رو برام توضیح بدید .

ادمین
Reply to  کیانا
2 روزها گذشته

سلام
سیر بده بهشون
محیط باید گرم باشه به امکان زیاد سرماخوردن ، شب محیطشون سرد بوده
مولتی ویتامین مخصوص طیور هم براشون خوبه

پارسا
4 روزها گذشته

سلام ببخشید
من یه جوجه دارم سنش چهار ماهشه کم دون می خوره از دهنش نفس میکشه و کمی بی حال هم است
سه تا جوجه هستند اون دو تای دیگه وقتی این میاد نمیزارن غذا بخوره می زننش باید چی کار کنم

ادمین
Reply to  پارسا
2 روزها گذشته

سلام
جداش کن از بقیه حتما و خیلی زود
محیطش رو گرم کن
بهش مولتی ویتامین مخصوص طیور و همینطور تتراسایکلین دامی بده .هر دو رو از داروخانه دامپزشکی بخر و طبق دستور دامپزشکی بده بهشون
سیر هم بده بهش

شمس
5 روزها گذشته

سلام.دو تا مرغ دارم این ی ماهه تخم نمیزارن ذرت بهشون میدم میوه میدم گوشت میدم.سبزی میدم برنج میدم.اما تخم نمیزارن چرا؟

ادمین
Reply to  شمس
5 روزها گذشته

سلام
سنشون چقدره ؟ فضلشون چطوره تفاوتی کرده نسبت به قبل ؟
غذای مخصوص تخم گذار یه مدت بهشون بده و مولتی ویتامین بده ببین فرقی میکنه

سارا
5 روزها گذشته

سلام. جوجه م خیلی سرحال و خوش اشتها بود، نزدیک یک ماهه است، چند روزه خیلی خیلی کم غذا میخوره، کز می‌کنه یک گوشه چرت میزنه، رنگ داخل دهان و زبانش خیلی کمرنگه، تقریبا سفید شده ، خیلی کم انرژی و ضعیف شده. نمیدونم چکارش کنم؟ درضمن دان پروتئینه مصرف می‌کنه. چند روز پیش ازینکه این جوجه م بی‌حال شه، یک جوجه دیگه م زیر زبونش ورم کرده بود و رنگش سیاه شده بود، جوجه به سختی غذا میخورد و دهنش پر از آب بود،با اینحال علاقه به خوردن داشت، با زحمت متوجه شدم یک موی نازک داخل زبانش رفته… بیشتر بخوانید »

ادمین
Reply to  سارا
5 روزها گذشته

سلام
فضلش چه رنگیه ؟
مولتی ویتامین طیور بهش بده و تتراسایکلین دامی
از داروخانه دامپزشکی بخر

ممکنه همون خونی که خارج شده جاش زخم شده باشه و ایجاد عفونت کنه. همینطور ضعیفی بدن با مولتی ویتامین مقداری خوب میشه و پرنده جون میگیره
محیطش هم حتما گرم باشه

عمران
10 روزها گذشته

سلام خسته نباشید
من چهار عدد جوجه رنگی دارم بعضی وقت ها چشم هاشون را میبندند
چه مریضی دارند؟
را حل چیه؟

ادمین
Reply to  عمران
9 روزها گذشته

سلام
محیطشون رو گرم کن
غذای مخصوص جوجه بهشون بده، جز اون غذا چیز دیگه ای بهشون نده مخصوصا غذای خونگی نده ، غذای مخصوص استارتر رو از پرنده فروش بخر
مولتی ویتامین مخصوص طیور هم بهشون بده ، از داروخانه دامپزشکی بخر

123
14 روزها گذشته

سلام من چند تا جوجه لاری دارم که چند روز پیش یکیشون مرد امروزم یکیشون بی حاله نمیدونم چی بهشون بدم

توکلی
17 روزها گذشته

سلام من 3 تا مرغ دارم و 2 تا خروس یکی ا زرد خروسها از مرغا یکم کوچیک تر هستا ولی گردن مرغارو خروس میگیره و ول نمیکنه میزنه همرو حتی اون خروس رو هم میزنه ما بادی چکار کنیم.. تخم هارو هم میخورن میشه چاره بدید؟؟؟؟؟؟؟

هاجر
1 ماه گذشته

سلام، یک جوجه ی یک ماهه دارم که توسط بچم چلانده شد و تف از نوکش بیرون اومد.
الان بی حاله و آب و غذا نمی خوره. باید چی کار کنم؟

پارسا
1 ماه گذشته

سلام خسته نباشید
من یه جوجه دارم خروس و سه ماه سن داره
بی حال و چینه دانشم شل انگار توش باده
دون میخوره اما کم و همش یه جا میشینه
لطفا بگید چیکار کنم

علی رضا
2 ماه ها گذشته

سلام من یک جوجه مرغ دارم هنوز بالغ نشد امروز اصلا هیچی نمی خوره درس نمی تونه راه بره بعضی وقتا هنگام راه رفتن میخوره زمین علت اینا چیه؟

77+ محصولات
4000+ سفارشات تکمیل شده
14000+ کاربران
354+ مطالب وبلاگ
سبد خرید

سبد خرید شما خالی است.

ورود به سایت