راه های درمان جوجه مرغ بی حال چیست ؟

Admin
جوجه بی حال

مراقبت و نگه داری از جوجه مرغ

مرغداران و صاحبان سالن های مرغداری معمولا برای پیشگیری از بیمار شدن جوجه مرغ ها تغذیه مناسب، دستورالعمل های بهداشتی و واکسیناسیون لازم را انجام میدهند. اما پرورش دهندگان محلی و افرادی که در منزل، جوجه مرغ پرورش می دهند، در بیشتر مواقع هیچ نوع برنامه ای برای تغذیه و واکسینه نمودن جوجه ها در نظر نمیگیرند.

دلایل بیحالی جوجه مرغ ها

مرغان بومی در برابر بیماری ها مقاومت بالایی دارند اما باز هم ممکن است جوجه آنها به راحتی بیمار شده و تلف شوند. در برخی از موارد حتی مشاهده میشود که پرورش دهنده محلی هیچ نوع اقدام پیشگیرانه برای سالم ماندن جوجه ها در برابر بیماری ها را انجام نمیدهد. در نتیجه جوجه مرغ بیشتر در معرض بیماری ها قرار میگیرد. لازم به ذکر است که سیستم ایمنی جوجه ها بسیار ضعیف تر از مرغان بالغ می باشد.

بنابراین ممکن است جوجه مرغ در اثر یک بیماری ضعیف و یا عوارض ناشی از آن همچون بی اشتهایی، بی حالی و … تلف شود. در این مقاله برای راهنمایی هر چه بیشتر پرورش دهندگان محلی اقدامات لازم برای جلوگیری از بیمار شدن جوجه ها و راهکارهای مفید برای درمان جوجه مرغ بی حال ارائه شده است.

نکات لازم به هنگام نگه داری جوجه مرغ

برای خرید جوجه مرغ سالم به پرورش دهندگان و هچری های قابل اعتماد مراجعه کنید. جوجه های یک روزه برای رشد به محیط گرم و خوراک مقوی نیاز دارند. اگر از دستگاه جوجه کشی برای تولید جوجه یک روزه استفاده میکنید، بعد از تولد هر جوجه می بایست به مدت 24 الی 48 ساعت به جوجه ها هیچ گونه آب و یا دان ندهید. بعد از خروج جوجه از تخم اجازه بدهید تا جوجه در داخل دستگاه بماند و خشک شود.

نگران تغذیه جوجه ها نباشید، آنها به هنگام تولد تا 48 ساعت می توانند از محتویات کیسه زرد همراه بدن خود تغذیه شوند. پس از گذشت 24 ساعت می توانید جوجه ها را به یک محیط گرم منتقل نموده و برای آنها دان و آب تهیه کنید. در صورتیکه در همان ساعات ابتدایی پس از تولد، به جوجه ها آب و یا غذا داده شود، احتمال عفونت کیسه زرد آنها بسیار افزایش پیدا میکند که در نهایت باعث مرگ جوجه میشود. برای راهنمایی بیشتر مقاله تغذیه جوجه یک روزه را مطالعه نمایید.

ممکن است در برخی موارد به دلایل مشکلات و بیماری های ژنتیکی، جوجه های متولد شده دارای نواقصی همچون کج بودن پاها، کوری چشم، چسپندگی پاها و … باشند. متأسفانه بیشتر این مشکلات هیچ نوع درمانی ندارند.

بیماری در جوجه مرغ ها

محیط نگه داری جوجه ها باید کاملا بهداشتی و به دور از هر گونه آلودگی باشد. همچنین وسایل مورد استفاده همچون دانخوری، آبخوری، هیتر و … حتما باید تمیز نگه داشته شوند. برخی از پرورش دهندگان از خرده نان و غذای مانده برای تغذیه جوجه ها استفاده میکنند. دقت داشته باشید که نان و یا دان مورد استفاده برای تغذیه جوجه ها هیچ نوع آلودگی قارچی و کپک نداشته باشد. در غیر اینصورت جوجه به سرعت بیمار و بی حال میشود.

محیط گرم با درجه 30 درجه یکی از حداقل شرایط نگه داری جوجه های تازه متولد شده تا سن یک هفتگی می باشد. بنابراین برای جلوگیری از سرماخوردگی و یا تضغیف جوجه ها، محیط نگه داری آنها را گرم نگه دارید. به هیچ وجه از بخاری های گرمایشی دودزا و بدون دودکش برای گرم نمودن محیط نگه داری جوجه ها استفاده نکنید.

سیستم تنفسی آنها نسبت به هوای آلوده بسیار حساس می باشد و باعث خفگی آنها میشود. همچنین مکان نگه داری جوجه ها باید تهویه کافی داشته باشد در غیر این صورت جوجه ها دچار بی حالی و خفگی میشوند. استرس گرمایی و یا افزایش بیش از حد دمای بدن جوجه ها نیز باعث بی حالی جوجه ها میشود. لذا دمای محیط نگه داری جوجه ها را متعادل نگه دارید.

جوجه های تازه متولد شده نباید بیش از حد در معرض نور آفتاب قرار بگیرند. چراکه نور آفتاب (مخصوصا در فصل تابستان) می تواد باعث تشنگی و بی حالی آنها شود. جوجه مرغ تا سن دو هفتگی بیش تر وقت خود را صرف خوابیدن میکند. بنابراین نباید زیاد نگران بی حالی آنها در این وضعیت شد. بی حالی جوجه مرغ زمانی خطرناک است که جوجه اشتهایی برای خوراک و یا آب نداشته باشد و همچنین اگر رنگ فضله او تغییر پیدا کند و یا بیش از حد آبکی شده باشد، جوجه بیمار شده است و هر چه سریعتر باید درمان شود.

چگونه جوجه مرغ بی حال را درمان کنیم؟

یک قاشق غذاخوری شکر را در یک لیتر آب حل کنید و از این محلول به جوجه بی حال بدهید. محلول آب شیرین در عرض چند ساعت سطح انرژی جوجه را افزایش خواهد داد. همچنین زرده تخم مرغ خام نیز برای جوجه ها بسیار مغذی بوده و باعت رفع بی حالی آنها میشود.

چه چیزی باعث بی حالی جوجه مرغ میشود؟

تغذیه اشتباه و یا تغذیه ضعیف، هوای سرد، بیماری، مشکلات ژنتیکی و دماهای بسیار گرم از مهمترین دلایلی هستند که باعث بی حالی جوجه ها میشوند.

برای جلوگیری از بی حالی جوجه مرغ چه کنیم؟

محل نگهداری جوجه ها باید گرم و تمیز باشد. همچنین جوجه ها را با دان مخصوص غذا بدهید. جوجه ها تا 10 روز اول نباید با گندم آسیاب شده تغذیه شوند. چون دیر هضم بوده و باعث مشکلات زیادی در آنها میشود.

درمان خانگی جوجه مرغ بی حال

بی حالی جوجه مرغ به عوامل مختلفی بستگی دارد. تغذیه غیر صحیح، سوء تغذیه، مشکلات ناشی از بیماری های رایج و … می تواند باعث بی حالی جوجه ها شود. برای آشنایی با بیماری های رایج در بین طیور و علائم و درمان آنها مقاله بیماری های مرغ بومی را مطالعه کنید.

مشکل بی حالی جوجه مرغ در بیشتر موارد به کیفیت تغذیه آنها دلالت دارد. زیرا پرورش دهندگان محلی معمولا از گندم و یا نان و یا سبزیجات و … برای تغذیه جوجه ها استفاده میکنند. برای جبران کمبود مواد معدنی و ویتامین ها، حتما از مولتی ویتامین مخصوص طیور استفاده کنید. این دارو را می توانید به صورت قرص و یا قطره از داروخانه های دامپزشکی تهیه کنید.

همچنین برای تقویت سطح ایمنی بدن جوجه ها می توانید از آنتی بیوتیک (اکسی وت) بهره ببرید. دقت نمایید که کبد و کلیه جوجه ها به دارو ها حساس می باشد. بنابراین با توجه به دستور دامپزشک و یا بروشور موجود در دارو و بر اساس وزن و سن پرنده به او ویتامین و یا آنتی بیوتیک بدهید. بدن جوجه ها برای جذب کلسیم و ویتامین د به نور آفتاب نیاز دارد. پس در صورت امکان جوجه را به مدت چندین دقیقه در معرض تابش نور آفتاب قرار دهید.

اگر از قطره مولتی ویتامین و جیره غذایی مناسب برای پرورش جوجه ها استفاده میکند ولی باز هم جوجه شما بی حال و کم اشتها می باشد و در یک گوشه کز نموده است، برای تشخیص دقیق علت بیماری جوجه باید به دامپزشک مراجعه نمایید.

علت بی حالی جوجه یک روزه پس از خروج از دستگاه جوجه کشی

درمان فوری جوجه مرغ بی حال و مریض - سایت جوجه کشی دات کام

گاهی اوقات حتی با گذشت 24 ساعت از زمان هچ و خروج از تخم، جوجه ها بسیار بی حال و کم تحرک می باشند. این نوع مشکلات و بی حالی جوجه پس از خروج از دستگاه به موارد زیادی بستگی دارد. این موارد شامل تغذیه ضعیف گله مولد، تنظیم نبودن دما و رطوبت دقیق در داخل دستگاه جوجه کشی ، چرخش نامناسب در زمان ستر، نگهداری طولانی مدت تخم های نطفه دار ، یا آلوده شدن جوجه و عفونت کیسه زرد آنها می باشد. برای رفع این نوع مشکلات در ابتدا باید از گله های مولد سالم که تغذیه مناسبی دارند، تخم نطفه دار تهیه کرد. همچنین تخم های نطفه دار باید در شرایط مناسبی قبل از جوجه کشی قرار گرفته باشند. برخی جوجه های ضعیف و بی حال برای همیشه ضعیف و لاغر باقی می ماند و رشد بسیار کندی دارند.

دما و رطوبت و نحوه چرخش نیز تأثیر زیادی بر جوجه های متولد شده دارد. برخی از جوجه های ضعیف قربانی مشکلات متعدد در دستگاه جوجه کشی هستند و در واقع به دلیل اینکه در معرض دما و رطوبت نامناسب قرار میگیرند، در زمان رشد به خوبی تغذیه نمیشوند. نتیجه این امر تولد جوجه های ضعیف و بی حال بوده که معمولا چند روز پس از تولد درگیر مشکلات زیادی شده و تلف میشوند. لذا در انتخاب دستگاه جوجه کشی و تنظیم بودن دما و رطوبت آن باید بسیار دقت کنید. شما میتوانید لیست قیمت دستگاه جوجه کشی را در صفحه مربوطه مشاهده نمایید و یک دستگاه دقیق برای جوجه کشی انتخاب کنید.

دسته بندی بیماری های پرندگان و طیور مرغ مقالات پرورش و نگهداری پرندگان
اشتراک گذاری

نوشته های مرتبط

928 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
کمکم کنید
6 روزها گذشته

سلام من دوتا جوجه دارم یک هفتشونه یکیشون ساعت ۷ صبح خوب بود ولی الان هی پا میشه از پشت میفته ترو خدا کمکم کنیدتروخداااااااااااا

admin-m
ویرایشگر
Reply to  کمکم کنید
6 روزها گذشته

سلام تمام نکات لازم توی مقاله ذکر شده
توضیحاتتون کافی نیست
عذاشون چیه ؟ محیط نگهداریشو گرمه یا نه ؟ فضلشون چجوریه ؟

حسام
7 روزها گذشته

سلام خسته نباشید
من چن تا جوجه رنگی دارم سه هفته میشه خریدم
یکیشون هفته پیش مرد جاشونم گرمه
یکیشونم امروز حالش بده بی حاله آب شکر سرلاک دادم بهش فرقی نکرده
فقط میشبنه با چشای باز دهنشو باز و بسته میکنه

admin-m
ویرایشگر
Reply to  حسام
6 روزها گذشته

سلام تمام نکات لازم توی مقاله اومده
براشون مولتی ویتامین مخصصوص طیور تهیه کنید

علی سینا
14 روزها گذشته

ببخشید مگه شکر کور نمی کنه
جوحه ها مثلا ما نمی تواند هضم کنند

admin-m
ویرایشگر
Reply to  علی سینا
14 روزها گذشته

خیر باعث افزایش انرژی جوجه میشه
نمک برای جوجه ها مضره اما شکر نه

فاطمه
15 روزها گذشته

سلام

جوجم خیلیییی حالش بده ، دیروز بهش ماست و سیر دادم فرقی نکرد شب هم یکم قرص سرماخوردگی ریختم توی آبش بازم فرقی نکرد

الان حالش اصلا خوب نیست دلم براش بد جور میسوزه 🥺🥺
چیکار کنم ؟

admin-m
ویرایشگر
Reply to  فاطمه
14 روزها گذشته

ببریدش دامپزشکی
محیط نگهداریش رو گرم کنید
مولتی ویتامین مخصوص طیور از داروخونه دامپزشکی بگیرید و به آبش اضافه کنید

حسین فلاح
17 روزها گذشته

سلام ا۲ تا جوجه محلی دارم ۵روزه هستند دو روز اول خوب بودند ولی دیروز چهار تای آنها مردند چرت میزنند و فضولات آنها به پشتشان میچسبه و دائم چرت میزنند و صدا میدهند واز کمر به پایین خشک میشوند حیرانم چکار کنم خیلی درد می کشند

Red hawk
22 روزها گذشته

سلام من امروز دو تا جوجه خریدم یکیشون بعد چند ساعت بی حاله غذا به زور میخوره نمیتونه وایسه و یک سوال مهم تر چرا سینه جوجم ورم کرده مثل یه حباب ؟

امیر علی
22 روزها گذشته

سلام من یه جوجه ی 20 روزه دارم که چند روز بود فضلش به پشتش میچسبید. براش پماد تتراسایکلین خریدم و آرد ذرت الان بی اشتها شده و بی حال، بهش کمی آبو شکر خروندم، دیگه چه کاری باید براش انجام بدم

طاها
26 روزها گذشته

آقا من جوجم یه گوشه وایستاده چشاشو باز نمیکنه غذا و آب هم نمیخوره هر چند دیقه یه بار تو همون حالت جیک جیک میکنه وایمیسته سرش گیج میره میخوره زمین چیکار باید کنم

محمدعلی زارعی
27 روزها گذشته

سلام من چند سوال دارم 1_یک جوجه خروس دارم که تا چند روز پیش خیلی بازیگوش پر اشتها بود اما دو روزه که با زور راه میره ولی اشتهاش رو از دست نداده چی بهش بدم خوب شه؟ 2_یک جوجه خروس گل باقالی (سفید با دون های سیاه) کاکل دار پاپر تقریبا 3 ماهه هنوز جسش کوچیکه ولی ظاهرش کاملا شبیه خروس های بالغ شده وحتی دقیقا مثل خروس های بالغ اذون میگه خواستم بدونم بلوغ زودرسش باعث توقف رشدش نمیشه؟ و این که 4 تا مرغ دارم که وقتی میخوام همین جوجه خروس رو کنارشون بزارم میزننش چکار کنم… بیشتر بخوانید »

محمدعلی زارعی
Reply to  Admin
25 روزها گذشته

خیلی ممنون❤️

بنده خدا
1 ماه گذشته

ببخشید من همونم که پرسیدم چرا جوجم برعکس میشه و خودشو به مردن میزنه هستم الان جوجه اسحال داره غذا کم میخوره و فقط اینقدری غذا میخوره که نمیره اب شکر هم دادم نخورد فقط غذا هاشو میندازه توش خیس بخوره بعد میخوره بعد بهتون هم گفتم من شرایطم یجوریه که بجز داروخانه اصلا به هیچ جادسترسی ندارم میترسم وقتی که به تهران برگردم تلف شن لطفا خواهش میکنم برام یکاری کنید🙏🙏🙏🙏 بعد الان یکیشون خوبه اون یکی رو من کلا دارم میگم برعکس میشه و از این حرفا جداشون کنم از هم .بعد شما گفتین جاش گرم باشه من… بیشتر بخوانید »

بنده خدا
Reply to  Admin
29 روزها گذشته

خدارو شکر اب و شکرو که دادم لامپ هم تقریبا داعمی کردم و غداشون همونی که گفتید دادم حالشون خوبه و الان خیلی بازی گوش شدن دوباره واگه دوباره اینجوری بشن حتما حتما همین کار هایی که گفتید رو میکنم ممنون از راهنماییتون شاید اگه راهنماییم نمیکردید از دست میرفتم باز هم ممنون 🙏

Last edited 29 روزها گذشته by بنده خدا
77+ محصولات
4000+ سفارشات تکمیل شده
14000+ کاربران
384+ مطالب وبلاگ
تماس با کارشناسان فروش کارخانه
سبد خرید

سبد خرید شما خالی است.

ورود به سایت