تغذیه مناسب برای نگهداری مرغ عشق

تغذیه مرغ عشق برای کسانی که قصد نگهداری این پرنده را دارند از اهیمت بسیار بالایی برخوردار است . در این مقاله تغذیه مرغ عشق به صورت کاملاض موشکافانه برای شما عزیزان توضیح داده خواهد شد . با ما همراه باشید :

مرغ عـشق

مرغ عشق (budgerigar) محبوب ترین پرنده در میان انواع پرندگان زینتی می باشد . این پرنده از نژاد طوطی سانان بوده و برای اولین بار در استرالیا مشاهده شد . مرغ عشق به دلیل قابلیت تقلید صدا ، سخن گفت و بازیگوش بودن افراد زیادی را جذب خود می کند . از این رو افراد زیادی علاقه به پرورش و نگهداری این پرنده دارند . در این مقاله قصد داریم تغذیه که یکی از عوامل بسیار مهم برای نگهداری این پرنده می باشد را به طور کامل توضیح دهیم.

تغذیه مرغ عشق

تغذیه مرغ عشق

همین اول کار باید این نکته را متذکر شوم ، کسانی که قصد دارند مرغ عشق بخرند و آن را فقط با دان و آب نگهداری کنند سخت در اشتباه هستند . مرغ عشق همچون انسان باید تمام از تمام ویتامین ها و موادی که برای سالم ماندن لازم است استفاده نماید . با استناد بر این مطلب می توان گفت که برای نگهداری مرغ عشق باید یک جیره کامل غذایی متشکل از تمام مواد لازم در نظر گرفت .

برخی بیماری هایی که در صورت فقدان مواد مغذی لازم در جیره غذایی مرغ عشق ممکن است ایجاد شوند عبارت اند از :
ریزش پر ها
فلسی شدن پوست
ایجاد عفونت های تنفسی
بروز برخی اختلالات در تولید مثل
کاهش طول عمر پرنده

یک جیره غذایی کامل با توجه به توصیه دامپزشکان عبارت است از :
1-انواع میوه ها و سبزیجاتی که سبز پررنگ یا پرتقالی پررنگ هستند (در حدود 45 %)
2-انواع دانه ها ، تیره گندمیان و سایر (در حدود 50 %)
3-جهت تامین پروتئین : گوشت کاملاً پخته ، تخم مرغ پخته و لبنیات (در حدود 5 %)
زمانی که مواد غذایی را در ظرف غذا یا همان دانخوری قرار می دهید ، به منظور جلوگیری از وقوع هرگونه فساد و خرابی باید مواد غذایی قبلی پرنده به طور کامل دور ریخته شود .

اصولاً غذایی که در دانخوری مرغ عشق وجود دارد باید هر 3 الی 4 ساعت یک بار تعویض گردد . البته توجه داشته باشید که در فصل های گرم سال هر نیم ساعت یک بار غذای پرنده را تعویض نمایید .

1- انواع دانه ها ، تیره گندمیان و بقولات

تغذیه مرغ عشق

بخش اعظمی از غذای پرنده مرغ عشق را انواع دانه ها ، بقولات و تیره گندمیان تشکیل می دهد ، به همین دلیل باید از تازه بودن و مهم تر از همه از پاکیزه بودن آن مطمئن شوید . دانه های و غذا را درون ظرف تمیز (دان خوری) بریزید و حتماً روزی چند بار غذای پرنده را بررسی نمایید تا از سالم و کافی بودن آن اطمینان حاصل نمایید . مشاهده و بررسی غذای پرنده باید در مقابل نور خورشید انجام بگیرد . بعد از تغذیه مرغ عشق پوسته باقی مانده از دانه را دور بریزید . چرا که این پرنده با روش خاصی غذا می خورد و پوسته دانه ها را بعد از اتمام غذا خوردن به دانخوری باز می گرداند .

جالب این است که اگر با کمبود مواد غذایی مواجه شود هیچ رفتار غیر عادی و دور از انتظاری از خود نشان نمی دهد . گاهاً پیش می آید که صاحبان مرغ عشق به اشتباه فکر می کنند که به اندازه کافی در دانخوری مرغ عشق غذا وجود دارد و از دادن غذای اضافه به آن خودداری می کنند . در صورت ادامه این روال مرغ عشق گرسنه می ماند و تلف می شود .

آیا ارزن برای تغذیه مرغ عشق مناسب است ؟

دانه ارزن یکی از معدود غذا هایی است که مرغ عشق به آن علاقه دارد . حائز اهمیت است بدانید که میزان ذخایر چربی در ارزن نسبتاً بالا بوده و به همین علت باید از دادن آن به عنوان غذا به مرغ عشق زیاده روی نشود . خوشه های زرد رنگ ارزن هم به عنوان غذای مورد علاقه و هم به عنوان اسباب بازی برای این پرنده مورد استفاده قرار می گیرد .

لوبیا ، پاستا ، برنج ، گندم ، نان و غلات صبحانه (غیر شیرین ) از دیگر بقولات و غلاتی می باشند که برای تغذیه مرغ عشق از آنها بهره می گیرند .

دانه های گیاهی

تغذیه مرغ عشق

تغذیه مرغ عشق

 

استفاده از دانه های گیاهی در حالت های مختلف از جمله دانه های خشک ، خیس ، باد کرده و همچنین جوانه زده برای تغذیه مرغ عشق بسیار مناسب هستند . جالب است بدانید که پروتئین کامل در دانه هایی که جوانه زده اند به فراوانی وجود دارد . منقار پرنده مرغ عشق به گونه ای است که برای تغذیه می تواند انواع دانه های مختلف را خورد کند.

چگونه تازه یا کهنه بودن دانه ها را تشخیص دهیم ؟

گاهی اوقات پرورش دهندگان و صاحبان مرغ عشق قادر به تشخیص تازه یا کهنه بودن دان ها نیستند . در این حالت راحت ترین و بهترین روش ، پخش کردن یکنواخت آنها در آب می باشد . در این روش بعد از گذشت 3 روز بررسی کنید و ببینید که آیا دانه ها سبز شده اند . دانه ای سبز را برای تغذیه پرنده جدا کرده و دانه هایی را که سبز نشده اند دور بریزید .

2- انواع میوه ها و سبزیجات برای تغذیه مرغ عشق

تغذیه مرغ عشق

تغذیه مرغ عشق

 

همان گونه که اشاره شد برای انتخاب سبزیجات جهت تغذیه مرغ عشق باید به رنگ آنها توجه داشته باشید . سبزیجات پرتقالی پررنگ یا سبز پررنگ دارای ویتامین A می باشند . سلامتی چشم ، دستگاه تنفسی ، دهان و همچنین برای پیشگیری از برخی عفونت ها استفاده از این سبزیجات ضروری است . کلم بروکلی ، هویج ، سیب زمینی هندی ، فلفل قرمز خشک ، جعفری ، کاهو ، سیب و … از جمله میوه و سبزیجاتی هستند که به دلیل داشتن انواع ویتامین ها ، برای تغذیه مرغ عشق از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است .

توجه داشته باشید که حتماً موارد نام برده را به قطعات ریز و مناسب تبدیل کنید تا مرغ عشق در خوردن آنها با مشکل مواجه نشود . مثلاً اگر هویج پخته شده و نرم باشد و یا اگر به قطعات بسیار کوچک تبدیل شده باشد مرغ عشق در خوردن آن با هیچ مشکلی مواجه نمی شود . حائز اهمیت است بدانید که تمام سبزیجات و میوه هایی برای پرنده در نظر گرفته اید باید بعد از پخت به میزان کافی و مناسب خنک شوند و بعد از آن به مرغ عشق داده شوند .

استفاده از میوه ها و سبزی های کنسرو شده

جالب است بدانید که میوه ها و سبزی های که به صورت کنسرو یخ زده هستند می توانند برای بعضی از پرنده ها مانند مرغ عشق خوشمزه باشند . این در حالی است که غذا های کنسرو شده به دلیل داشتن میزان بالای سدیم برای تغذیه مرغ عشق خطرناک بوده و به همین دلیل استفاده از آن به هیچ عنوان توصیه نمی شود . همانگونه که قبلاً هم اشاره شد تمام میوه ها ، سبزیجات و مواد غذایی که برای تغذیه مرغ عشق خریداری و استفاده می شود باید کاملاً تازه و سالم باشند . از جمله میوه هایی که مرغ عشق به آنها علاقه دارد می توان به انجیر و توت فرنگی اشاره کرد .

3- ترکیبات غذایی سرشار از پروتئین

کسانی که قصد پرورش مرغ عشق را دارند توجه کنند برای تامین تمام نیازهای پروتئینی مرغ عشق از انواع تن ماهی های شناور در آب ، تخم مرغ پخته شده ( به صورت آب پز یا سرخ شده با روغن ) ، پنیر کم چرب ، توفو ، ماست (شیرین نباشد) استفاده نمایید . البته فراموش نشود که موارد ذکر شده باید در کنار گوشت پخته شده به عنوان یک غذا کامل به پرنده داده شود .

هشدار : نباید از فراورده های لبنی بیش از حد جهت تغذیه مرغ عشق استفاده شود . چرا که این پرنده فاقد آنزیم لاکتاز بوده و از این رو مرغ عشق قادر به هضم و استفاده مناسب از انواع لبنیات نمی باشد .

پیشنهاد : برای جوجه کشی از مرغ عشق و انواع پرندگان زینتی می توانید از دستگاه جوجه کشی ایزی باتور 6 استفاده نمایید . این دستگاه از کیفیت و راندمان بالایی برخوردار است و برای جوجه کشی از پرندگان زینتی طراحی شده است .

مطالب مرتبط :