تغذیه مرغ عشق – بهترین جیره غذایی برای مرغ عشق ها

ادمین
تغذیه مرغ عشق در منزل

تغذیه مناسب برای نگهداری مرغ عشق

تغذیه مرغ عشق برای کسانی که قصد نگهداری این پرنده را دارند از اهیمت بسیار بالایی برخوردار است . در این مقاله تغذیه مرغ عشق به صورت کاملاض موشکافانه برای شما عزیزان توضیح داده خواهد شد . با ما همراه باشید :

مرغ عـشق

مرغ عشق (budgerigar) محبوب ترین پرنده در میان انواع پرندگان زینتی می باشد . این پرنده از نژاد طوطی سانان بوده و برای اولین بار در استرالیا مشاهده شد . مرغ عشق به دلیل قابلیت تقلید صدا ، سخن گفت و بازیگوش بودن افراد زیادی را جذب خود می کند . از این رو افراد زیادی علاقه به پرورش و نگهداری این پرنده دارند . در این مقاله قصد داریم تغذیه که یکی از عوامل بسیار مهم برای نگهداری این پرنده می باشد را به طور کامل توضیح دهیم.

تغذیه مرغ عشق

تغذیه مرغ عشق

همین اول کار باید این نکته را متذکر شوم ، کسانی که قصد دارند مرغ عشق بخرند و آن را فقط با دان و آب نگهداری کنند سخت در اشتباه هستند . مرغ عشق همچون انسان باید تمام از تمام ویتامین ها و موادی که برای سالم ماندن لازم است استفاده نماید . با استناد بر این مطلب می توان گفت که برای نگهداری مرغ عشق باید یک جیره کامل غذایی متشکل از تمام مواد لازم در نظر گرفت .

برخی بیماری های مرغ عشق که در صورت فقدان مواد مغذی لازم در جیره غذایی مرغ عشق ممکن است ایجاد شوند عبارت اند از :
ریزش پر ها
فلسی شدن پوست
ایجاد عفونت های تنفسی
بروز برخی اختلالات در تولید مثل
کاهش طول عمر پرنده

یک جیره غذایی کامل با توجه به توصیه دامپزشکان عبارت است از :
1-انواع میوه ها و سبزیجاتی که سبز پررنگ یا پرتقالی پررنگ هستند (در حدود 45 %)
2-انواع دانه ها ، تیره گندمیان و سایر (در حدود 50 %)
3-جهت تامین پروتئین : گوشت کاملاً پخته ، تخم مرغ پخته و لبنیات (در حدود 5 %)
زمانی که مواد غذایی را در ظرف غذا یا همان دانخوری قرار می دهید ، به منظور جلوگیری از وقوع هرگونه فساد و خرابی باید مواد غذایی قبلی پرنده به طور کامل دور ریخته شود .

اصولاً غذایی که در دانخوری مرغ عشق وجود دارد باید هر 3 الی 4 ساعت یک بار تعویض گردد . البته توجه داشته باشید که در فصل های گرم سال هر نیم ساعت یک بار غذای پرنده را تعویض نمایید .

1- انواع دانه ها ، تیره گندمیان و بقولات

دان ها و غلات و میوه های قابل استفاده در جیره غذایی مرغ عشق

بخش اعظمی از غذای پرنده مرغ عشق را انواع دانه ها ، بقولات و تیره گندمیان تشکیل می دهد ، به همین دلیل باید از تازه بودن و مهم تر از همه از پاکیزه بودن آن مطمئن شوید . دانه های و غذا را درون ظرف تمیز (دان خوری) بریزید و حتماً روزی چند بار غذای پرنده را بررسی نمایید تا از سالم و کافی بودن آن اطمینان حاصل نمایید . مشاهده و بررسی غذای پرنده باید در مقابل نور خورشید انجام بگیرد . بعد از تغذیه مرغ عشق پوسته باقی مانده از دانه را دور بریزید . چرا که این پرنده با روش خاصی غذا می خورد و پوسته دانه ها را بعد از اتمام غذا خوردن به دانخوری باز می گرداند .

جالب این است که اگر با کمبود مواد غذایی مواجه شود هیچ رفتار غیر عادی و دور از انتظاری از خود نشان نمی دهد . گاهاً پیش می آید که صاحبان مرغ عشق به اشتباه فکر می کنند که به اندازه کافی در دانخوری مرغ عشق غذا وجود دارد و از دادن غذای اضافه به آن خودداری می کنند . در صورت ادامه این روال مرغ عشق گرسنه می ماند و تلف می شود .

آیا ارزن برای تغذیه مرغ عشق مناسب است ؟

دانه ارزن یکی از معدود غذا هایی است که مرغ عشق به آن علاقه دارد . حائز اهمیت است بدانید که میزان ذخایر چربی در ارزن نسبتاً بالا بوده و به همین علت باید از دادن آن به عنوان غذا به مرغ عشق زیاده روی نشود . خوشه های زرد رنگ ارزن هم به عنوان غذای مورد علاقه و هم به عنوان اسباب بازی برای این پرنده مورد استفاده قرار می گیرد.

اصلی ترین غذای مرغ عشق در قفس، دان ها می باشند. اما دان ها به تنهایی غذایی کامل برای مرغ عشق نخواهد بود و می بایست برای بالانس شدن جیره غذایی آنها از غلات، میوه ها، سبزیجات و مواد معدنی نیز استفاده شود. برای تغذیه مرغ عشق در قفس بهتر است که از ترکیب ارزن و یا ذرت با دانه های روغنی همچون آفتابگردان و یا تخم کتان استفاده نمود.

دانه ارزن و ذرت حاوی مقادیر بالایی از کربوهیدرات می باشند و چربی کمتری دارند. دانه های روغنی نیز بیشتر حاوی چربی بوده و کربوهیدرات کمتری دارند. دریافت بیش از حد چربی می تواند مشکلات گوارشی و کبدی در مرغ عشق ایجاد نماید. بنابراین بهتر است که دانه های چربی با نسبت یک به 3 با دان ارزن و یا ذرت ترکیب شوند. در حقیقت به ازای هر یک کیلو ارزن، تقریبا 300 گرم تخم کتان به آن اضافه نموده و از مخلوط حاصل هر روز برای تغذیه مرغ عشق استفاده کنید.

لوبیا ، پاستا ، برنج ، گندم ، نان و غلات صبحانه (غیر شیرین ) از دیگر بقولات و غلاتی می باشند که برای تغذیه مرغ عشق از آنها بهره می گیرند .

دانه های گیاهی

غذای محبوب مرغ عشق

 

استفاده از دانه های گیاهی در حالت های مختلف از جمله دانه های خشک ، خیس ، باد کرده و همچنین جوانه زده برای تغذیه مرغ عشق بسیار مناسب هستند . جالب است بدانید که پروتئین کامل در دانه هایی که جوانه زده اند به فراوانی وجود دارد . منقار پرنده مرغ عشق به گونه ای است که برای تغذیه می تواند انواع دانه های مختلف را خورد کند.

چگونه تازه یا کهنه بودن دانه ها را تشخیص دهیم ؟

گاهی اوقات پرورش دهندگان و صاحبان مرغ عشق قادر به تشخیص تازه یا کهنه بودن دان ها نیستند . در این حالت راحت ترین و بهترین روش ، پخش کردن یکنواخت آنها در آب می باشد . در این روش بعد از گذشت 3 روز بررسی کنید و ببینید که آیا دانه ها سبز شده اند . دانه ای سبز را برای تغذیه پرنده جدا کرده و دانه هایی را که سبز نشده اند دور بریزید .

2- انواع میوه ها و سبزیجات برای تغذیه مرغ عشق

ویتامین ها و مواد معدنی ضروری برای مرغ عشق

 

همان گونه که اشاره شد برای انتخاب سبزیجات جهت تغذیه مرغ عشق باید به رنگ آنها توجه داشته باشید . سبزیجات پرتقالی پررنگ یا سبز پررنگ دارای ویتامین A می باشند . سلامتی چشم ، دستگاه تنفسی ، دهان و همچنین برای پیشگیری از برخی عفونت ها استفاده از این سبزیجات ضروری است . کلم بروکلی ، هویج ، سیب زمینی هندی ، فلفل قرمز خشک ، جعفری ، کاهو ، سیب و … از جمله میوه و سبزیجاتی هستند که به دلیل داشتن انواع ویتامین ها ، برای تغذیه مرغ عشق از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است .

توجه داشته باشید که حتماً موارد نام برده را به قطعات ریز و مناسب تبدیل کنید تا مرغ عشق در خوردن آنها با مشکل مواجه نشود . مثلاً اگر هویج پخته شده و نرم باشد و یا اگر به قطعات بسیار کوچک تبدیل شده باشد مرغ عشق در خوردن آن با هیچ مشکلی مواجه نمی شود . حائز اهمیت است بدانید که تمام سبزیجات و میوه هایی برای پرنده در نظر گرفته اید باید بعد از پخت به میزان کافی و مناسب خنک شوند و بعد از آن به مرغ عشق داده شوند.

تأمین مواد معدنی در جیره غذایی مرغ عشق

برای تأمین کلسیم مورد نیاز مرغ عشق بهترین گزینه استفاده از کف دریا می باشد. زیرا کف دریا به سایش منقار آن ها نیز کمک می کند. همانند غذا، پرنده های زینتی نیاز به آب تازه و تمیز دارند. بهتر است که اب اشامیدنی آنها را هر روز عوض کنید. همچنین برای جبران کمبود ویتامین ها در مرغ عشق می توانید از قطره مولتی ویتامین استفاده نماید. لازم است که هر هفته 5 الی 10 قطره از مولتی ویتامین کودک در داخل ظرف آب آنها بچکانید.

همچنین استفاده از سنگریزه و یا شن نیز می توان به هضم بهتر دان ها در سنگدان مرغ عشق کمک کند. البته سنگریزه ها باید تمیز باشند و هیچ نوع آلودگی و یا فضله ای بر روی آنها وجود نداشته باشد.

استفاده از میوه ها و سبزی های کنسرو شده

جالب است بدانید که میوه ها و سبزی های که به صورت کنسرو یخ زده هستند می توانند برای بعضی از پرنده ها مانند مرغ عشق خوشمزه باشند . این در حالی است که غذا های کنسرو شده به دلیل داشتن میزان بالای سدیم برای تغذیه مرغ عشق خطرناک بوده و به همین دلیل استفاده از آن به هیچ عنوان توصیه نمی شود . همانگونه که قبلاً هم اشاره شد تمام میوه ها ، سبزیجات و مواد غذایی که برای تغذیه مرغ عشق خریداری و استفاده می شود باید کاملاً تازه و سالم باشند . از جمله میوه هایی که مرغ عشق به آنها علاقه دارد می توان به انجیر و توت فرنگی اشاره کرد .

3- ترکیبات غذایی سرشار از پروتئین

کسانی که قصد پرورش مرغ عشق را دارند توجه کنند برای تامین تمام نیازهای پروتئینی مرغ عشق از انواع تن ماهی های شناور در آب ، تخم مرغ پخته شده ( به صورت آب پز یا سرخ شده با روغن ) ، پنیر کم چرب ، توفو ، ماست (شیرین نباشد) استفاده نمایید . البته فراموش نشود که موارد ذکر شده باید در کنار گوشت پخته شده به عنوان یک غذا کامل به پرنده داده شود .

هشدار : نباید از فراورده های لبنی بیش از حد جهت تغذیه مرغ عشق استفاده شود . چرا که این پرنده فاقد آنزیم لاکتاز بوده و از این رو مرغ عشق قادر به هضم و استفاده مناسب از انواع لبنیات نمی باشد .

پیشنهاد : برای جوجه کشی از مرغ عشق و انواع پرندگان زینتی می توانید از دستگاه جوجه کشی ایزی باتور 6 یا 24 تایی آرکام استفاده نمایید. این دستگاه از کیفیت و راندمان بالایی برخوردار است و برای جوجه کشی از پرندگان زینتی طراحی شده است. قیمت دستگاه جوجه کشی حرفه ای ایزی باتور در مقایسه با آرکام بسیار ارزان تر میباشد و کیفیت مشابه به آن را دارد. بعنوان مثال نوع سنسور دما و رطوبت، نوع شانه ها و سیستم چرخشی، نوع سیستم رطوبت رسانی در این دستگاه ها یکی است.

خوارکی ها و میوه های مضر برای مرغ عشق

حتی غذاهایی که برای مرغ عشق مفید هستند، اگر به مقدار زیاد در دسترس آنها باشند، موجب اسهال و بیماری مرغ عشق خواهد شد. بنابراین برای جلوگیری از ریخت و پاش و عدم اسهال شدن پرنده ها، به مقدار کافی و لازم غذا در قفس آنها قرار دهید. غذا ها و خوراکی های چرب و شور، پسماندهای غذای خانگی، خیار، آواکادوو، قارچ، ریواس، شکلات و نوشیدنی های کافئین دار و الکلی برای مرغ عشق مضر و سمی می باشد. مصرف خیار در مرغ عشق باعث اسهال شدید آنها میشود. علاوه بر این مصرف سیر و پیاز نیز برای مرغ عشق مضر می باشد. غلات نیز باید به صورت پخته مصرف شوند و مصرف خام آنها برای مرغ عشق مفید نیست.

تغذیه جوجه مرغ عشق

مرغ عشق ماده پرورش دهنده خوبی برای جوجه هایش می باشد، اما در مورد جنس نر آن نمی توان تضمینی داد. مخصوصا مرغ عشق نر زمانیکه توجه ماده به جوجه ها را می بیند، از روی حسادت اقدام به کشتن جوجه ها میکند.

اما در بیشتر موارد این کار با خشونت مرغ عشق ماده و مرگ مرغ عشق نر تمام میشود. بنابراین در زمان تولد جوجه ها یا باید جوجه ها را جدا نمود و به صورت دستی آنها را غذا داد و یا باید جفت نر را از قفس جدا کنید. همچنین مرغ عشق ماده دوست ندارد کسی به جوجه هایش دست بزند. لذا از لمس نمودن جوجه ها خودداری کنید. در صورت نیاز حتما از دستمال و یا یک پارچه نرم استفاده کنید.

جوجه ها در روزهای اولیه با غذای هضم شدن توسط ماده تغذیه میشوند. بنابراین بهتر است که از غذاهای نرم و مقوی همچون تخم مرغ آب پز، تخم کتان و ارزن به مرغ عشق بدهید.

 

اگر جوجه های مرغ عشق از طرف والدین خود طرد شوند میبایست پرورش دهنده به صورت دستی جوجه ها را غذا دهید. از آنجایی که چینه دان جوجه ها کوچک بوده و سیستم گوارشی آنها قدرت هضم مواد سخت را ندارد، تغذیه آنها متفاوت خواهد بود. در هفته های اولیه جوجه ها باید هر دو ساعت و حداکثر هر سه ساعت یکبار با غذای نرم و آبکی تغذیه شوند. همچنین غذا باید کمی گرم باشد.

بهترین غذا برای جوجه ها، سرلاک مخصوص جوجه ها و تخم مرغ آب پز می باشد. برای غذا دادن به جوجه ها باید از سرنگ کوچک استفاده کنید. جوجه مرغ عشق بسیار ریز و در عین حال آسیب پذیر می باشد. بهتر است جوجه ها در یک محل گرم با دمای 32 الی 34 درجه سانتی گراد نگه داری شوند. همچنین قبل از غذا دادن به جوجه ها حتما سرنگ و دیگر وسایل مورد استفاده را ضدعفونی و تمیز کنید.

دسته بندی مرغ عشق مقالات پرورش و نگهداری پرندگان
اشتراک گذاری

نوشته های مرتبط

97 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
فرشاد
4 ماه ها گذشته

سلام استاد بزرگ. این کلیپ سرلاک دو تا مورد اشتباه داره. یک اینکه کرمک یا سر سرنگ که نباید نوکش تیز باشه چون سقف دهان مرغ عشق یه دیواره داره که سر سرنگ نوک دار میتونه زخم ایجاد کنه و عفونت بگیره. دوم اینکه اخه این چه روش سرلاک دادنه. مرغ عشق داشت خفه میشد. وقتی دیگه غذا رو قورت نداد باید سرنگ رو بکشی بیرون. احتمال داره سرلاک بره تویه ریه و خفگی ایجائ کنه. اگه با کرمگ دوچرخه سلاک بدی و یکم بلند تر باشه که از سمت چپ بره تویه چینه دان خیلی بهترهو خطره خفگی کم… بیشتر بخوانید »

راشل
6 ماه ها گذشته

من دوتا مرغ عشق دارم مرغ عشق ماده ام مدام ميره تو خونه اش ولى تخم نميزاره چيكار كنم تخم بزاره؟🌹

مدیر سایت
Reply to  راشل
6 ماه ها گذشته

به سوال شما پاسخ داده شده است.

راشل
6 ماه ها گذشته

سلام مرغ عشق من مدام ميره تو خونه اش دلى تخم نميزاره٠چيكار كنم تخم بزاره

مدیر سایت
Reply to  راشل
6 ماه ها گذشته

سلام، اگه جدیدا جفت گیری کرده باشند، تخمگذاری خواهد کرد باید صبور باشید. ولی اگه ماده بی حاله کف قفس میشینه یا میلرزه تخم داخل تخمدانش گیر کرده باید بهش یک قطره روغن زیتون بدهید و کلواکش رو کمی چرب کنید. داروی ضد چسبندگی تخمدان هم برای پرندگان زینتی وجود داره ولی فقط زمانیکه تخم گیرکرده باشه استفاده کنید.

کرمی
6 ماه ها گذشته

سلام من دوتا جوجه داشتم و دیروز یکیشون مُرد و الان یکیشون مونده و ۳۷ روزشه فک کنم علت مرگ اون گرسنگی بوده چون تاالان پدر و مادرشون تغذیشون میکرد ولی الان خیلی کمتر اونم پدر تغذیش میکنه گفتم کمکم کنین حداقل این یکی دیگ نمیره لطفا❤ چی بهش بدم و چجوری بدم

مدیر سایت
Reply to  کرمی
6 ماه ها گذشته

سلام، جوجه مرغ عشق 37 روزه میتونه مستقل بشه و به همین دلیل والدینش کمتر بهش غذا میدن. باید دانخورش کنید. البته ابتدا با دانه های نرم و جوانه ها شروع کنید. بهش دان ارزن و تخم مرغ آب پز شده بدهید.

محمد
9 ماه ها گذشته

سلام وقتتون بخیر
من یه جوجه مرغ عشق خریدم تاره دونخور شده و ارزن ریز میخوره به غیر از ارزن تخم مرغ و میوه رو هر چند روز بهش بدم؟
ممنون میشم راهنمایی ام کنید

مدیر سایت
Reply to  محمد
9 ماه ها گذشته

با سلام، هر روز یا 6 روز هفته رو میتیوند به جوجه تخم مرغ آبپز شده بدهید. براشون خیلی مفیده.
میوه و سبزی (هویچ و جعفری) هم همینطور بهتره در طول هفته برای تأمین ویتامین و مینرال به جوجه ها بدهید.

حیدری
10 ماه ها گذشته

سلام ببخشید میخواستم بدونم برای مرغ عشق ها مشکلی نداره ک ارزن درسته بخورن و پوستشو جدا نکن؟

مدیر سایت
Reply to  حیدری
10 ماه ها گذشته

با سلام، باید پوستشو جدا کنید. مخصوصا زمانیکه پرنده های شما جوجه بزرگ میکنند. اگر با پوست بهش بدهید پرنده سعی خواهد کرد که پوست آن را جدا کند.

امیرحسین
11 ماه ها گذشته

علت کم اب خورن مرغ عشق چیه

امیرحسین
11 ماه ها گذشته

سلام من تازه مرغ عشق خریدم من یه سوال داشتم مرغ عشق میتونه چه دون های بخور در ضمن خیلی کم اب میخرن

مدیر سایت
Reply to  امیرحسین
11 ماه ها گذشته

با سلام، غذای اصلی این پرندگان ارزن و تخم کتان با نسبت 3 به یک می باشد. ولی از سایر میوه ها و دان ها و سبزیجات نیز باید استفاده کرد. اگر مقاله رو بخونید کاملا متوجه خواهید شد. ظرف آبخوریشون هم رو خوب تمیز کنید و با آب تازه و گوارا پر نمایید. هر روز باید آب آنها نعویض بشه.

عاطفه
1 سال گذشته

سلام وقتتون بخیر من یک جوجه مرغ عشق دارم 1 هفتشه بدلیل اینکه مرغ عشق ماده پس زده بودش و از قفس انداخته بودش بیرون مجبور شدم خودم نگه داریش کنم الان یک هفتس که دارم خودم بهش غذا میدم از سرلاک استفاده میکنم . سوالم ایناست که الان متوجه میشم که مشکل انحراف پا داره یا خیر و اینکه چند روزه مدفوعش رنگش سبز شده ایا مریض شده و اینکه خیلی تحرکش زیاده و همش غذا میخواد هنوز چینه دانش پره ولی خیلی صدا میده و بی تابی میکنه و یک سوال دیگه اینکه پرهاش کی در میاد هنوز… بیشتر بخوانید »

Last edited 1 سال گذشته by عاطفه
مدیر سایت
Reply to  عاطفه
1 سال گذشته

با سلام، هر وقت به این مرحله رسید که بتونه رو پاهایش بایسته میتونید متوجه انحراف پاهایش شوید. سرلاک مورد استفاده باید حتما مخصوص پرنده های زینتی باشه. در زمان سرلاک دادن به چینه دان جوجه دقت کنید اگر پر بود تغذیه او را قطع کنید تا جوجه دچار خفگی نشه. کلا جوجه ها با چینه دان پر هم بی تابی میکنند. محیط نگهداری جوجه باید گرم باشد. فضله سبز رنگ به خاطر تغذیه اش هست و مشکلی نداره. پرهای جوجه نیز به مرور رشد خواهند نمود. بعد از یک ماه میتونید علاوه بر سرلاک از تخم مرغ آب پز… بیشتر بخوانید »

ابوالفضل
1 سال گذشته

سلام ببخشید اگه من با جوجه های مرغ عشقم کاهو و ارزن و تخم مرغ آبپز بدم اتفاقی میوفته؟

مدیر سایت
Reply to  ابوالفضل
1 سال گذشته

با سلام جوجه ها چند روزه هستند؟ اگر هنوز روی پاهاشون نمیایستند باید تغذیه آنها نرم باشد. تخم مرغ آب پز براشون خوبه.

77+ محصولات
4000+ سفارشات تکمیل شده
14000+ کاربران
354+ مطالب وبلاگ
سبد خرید

سبد خرید شما خالی است.

ورود به سایت