جوجه کشی کبوتر | نحوه جفت انداختن کبوتر نر و ماده

Admin
چطور کبوتر نر و ماده را با هم جفت کنیم؟ - جوجه کشی دات کام

چطور کبوتر نر و ماده را با هم جفت کنیم؟

کبوتر یکی از پرنده های زینتی بسیار محبوب در نقاط مختلف ایران می باشد. تکثیر گونه های زینتی و گران قیمت این پرنده یکی از راه های کسب درامد از طریق نگهداری کبوتر می باشد. مبحث جوجه کشی و نحوه جفت انداختن کبوترها کمی تخصصی است و بسیاری از کفتربازان بعد از سال ها تجربه شیوه درست اینکار را یاد گرفته اند.

در این مطلب از سایت جوجه کشی با تکیه بر تجربیات پرورش دهنده گان موفق نحوه جفت انداختن کبوتر نر و ماده و نحوه جوجه کشی طبیعی و مصنوعی از این پرنده زینتی را به شما آموزش میدهیم. جوجه کشی از کبوتر بیشتر به شکل طبیعی انجام میگیرد. اما گاها افراد برای تکثیر برخی از نژادهای گران قیمت از دستگاه جوجه کشی برای تکثیر این پرنده استفاده میکنند. درادامه این مطلب دما، رطوبت و تعداد روزهای جوجه کشی کبوتر را هم توضیح میدهیم.

نکات مهم قبل از جفت انداختن کبوترها

شرط اول برای جوجه کشی کبوتر، انتخاب جفت های سالم و بی نقص می باشد. کبوترهایی که هم خون هستند یعنی والدین یکسانی دارند، هرگز نباید با هم جفت شوند. چرا که در اثر هم خونی جوجه های حاصل دچار نقص و مشکلات ژنتیکی میشوند. بنابراین برای داشتن جوجه های با کیفیت و ارزشی حتما جفت های سالم و غیر همخون را انتخاب کنید.

نکات مهم قبل از جفت انداختن کبوترها - جوجه کشی دات کام

اگر یکی از جفت ها نسبت به جفت گیری بی میلی نشان میدهد یا اینکه اگر کبوتر ماده نسبت به تخم ها و جوجه های خود بی اهمیت شده است، احتمال دارد که بیمار باشد. کبوتر بیمار هرچه سرعتر باید از گنجه جوجه کشی بیرون آورده شود زیرا بیماری یا حتی پرنده مشکوک به بیماری صدمات زیادی به چرخه جوجه کشی و پرنده های سالم میزند.

اگر در وسط جوجه کشی، کبوتر ماده تخم ها را رها کرد و جفت نر نیز بر روی تخم ها نخوابید، باید هرچه سریعتر تخم ها را به زیر کبوتر حمال منتقل کرد. یا اینکه تخم های نطفه دار باید سریعا در داخل دستگاه جوجه کشی قرار گیرند. لازم به ذکر است که اگر در حین جوجه کشی، تخم های نطفه دار کبوتر سرد شوند، جوجه داخل تخم تلف میشود.

شرایط اضافه کردن کبوتر جدید به داخل گنجه

در زمان جوجه کشی کبوتر جدید را به کبوترهای خود اضافه نکنید. چراکه کبوتر جدید ممکن است ناقل بیماری باشد و پرنده های شما را آلوده کند. جفت هایی که در یک گنجه با هم زندگی میکنند نسبت به شرایط باکتریایی و آلودگی موجود در ان گنجه سازگاری بیشتری پیدا میکنند. اما زمانیکه کبوتر جدید وارد گنجه میشود ممکن است با خود باکتری جدید آورده باشد و شرایط گنجه را به هم بزند.

برای اینکه جفت ها بهتر بتوانند جفت گیری کنند و عملیات لقاح با موفقیت انجام گیرد، میتوایند پرهای اطراف مقعد پرنده ها را کوتاه و تمیز کنید.

کبوترهایی که قرار است با هم جفت شوند، باید رژیم غذایی خاصی داشته باشند. ماده کبوتر برای تخمگذاری و همچنین جهت استحکام اسکلت جوجه ها باید به اندازه کافی کلسیم و فسفر و ویتامین های مهم همچون ویتامین d را دریافت کند. در مقاله تغذیه کبوتر جوجه دار به طور کامل در مورد رژیم غذایی کبوترهای مولد بحث کرده ایم.

اندازه قفس مناسب برای جفت گیری کبوتر

طول و عرض قفس جفت کنی 50 سانتی متر و ارتفاع آن میتواند 40 الی 50 سانتی متر باشد. البته برای کبوترهایی که جثه بزرگی دارند همچون کبوتر آمریکایی، باید قفس جفت کنی با ابعاد بزرگتری تهیه کنید.

زمانیکه کبوترها را جفت میکنید، مواد غذایی اسیدی یا داروهای اسیدی همچون سرکه سیب را به رژیم غذایی پرنده ها اضافه نکنید. همچنین از زمان جفت شدن تا سن 5 روزگی جوجه ها، مولدها نباید آنتی بیوتیک دریافت کنند.

مراحل جفت انداختن کبوتر

برای جفت انداختن کبوترها، جفت مد نظر خود را به مدت 12 ساعت در داخل یک قفس تاریک بگذارید. معمولا بعد از گذشت 12 ساعت کبوتر نر و ماده باید با هم جفت شده باشند. در زمان جفت انداختن داخل قفس چوب نشیمنگاه نگذارید. چرا که کبوتر نر در این شرایط به خوبی نمی تواند با ماده جفت گیری کند.

مراحل جفت انداختن کبوتر - جوجه کشی دات کام

برای لانه تخمگذاری کبوتر هم میتوانید داخل یک ظرف پلاستیکی کمی شن ریخته و آن را در جفت کنی قرار دهید.

گاها پرنده ها را ازاد کنید تا جفت ها از قفس بیرون آیند و سرحال شوند. توجه داشته باشید که ممکن است جفت شدن کبوترها تا یه هفته طول بکشد.

در زمان انداختن کبوتر نر و ماده در جفت کن ممکن است جنس نر پرخاشگری کند. برخی از کبوترهای نر به شکل غریزی و برای قدرت نمایی، جفت ماده خود را میزنند. لذا وقتیکه یک جفت کبوتر را در داخل قفس میندازید ممکن است نر ماده را بزنید. اگر درگیری بین نر و ماده شدید نیست، نیازی به جدا کردن آنها نخواهد بود. ولی در صورت درگیری شدید ممکن است جنس نر با نوک زدن محکم، ماده را از پای درآورد. در این شرایط حتما جفت ها را جدا کنید.

جفت گیری کبوترها ممکن است حتی تا 3 الی 4 هفته هم ادامه داشته باشد و سپس کبوتر ماده تخم گذاری کند. بنابراین باید صبور باشید.

تعداد روزهای جوجه کشی کبوتر

طول دوره جوجه کشی کبوتر 17 الی 19 روز است. در صفحه جدول جوجه کشی بطور کامل اطلاعات دقیق درباره دما، رطوبت و طول دوره جوجه کشی پرنده های مختلف توضیح داده ایم. در صورت استفاده از دستگاه جوجه کشی، دمای 37.5 درجه با رطوبت 60 درصد برای دوران ستر مناسب خواهد بود. در 3 روز آخر جوجه کشی نیز دما را به 37 درجه کاهش دهید و کمی رطوبت را هم افزایش دهید. در 3 روز آخر باید چرخش تخم های نطفه دار متوقف شود. ناگفته نماند که دستگاه جوجه کشی مدنظرتان باید از نوع حرفه ای و دقیق باشید. انواع این دستگاه ها را در بخش دستگاه جوجه کشی خانگی مشاهده کنید.

زمان خوابیدن کفتر بر روی تخم ها

وقتیکه کفتر ماده اولین تخم را گذاشت بر روی تخم نمیخوابد. پس نگران این موضوع نباشید. برای اینکه تخم ها همزمان یا با فاصله زمانی چند ساعت باز شوند، کبوترها بصورت غریزی میدانند که تا اتمام تخمگذاری نباید بر روی تخم ها بخوابند. هرچند گاها کبوتر برای مدت کوتاهی ممکن است بر روی تخم اول بخوابد. در زمان جوجه کشی، جفت ها به نوبت بر روی تخم ها میخوابند. اما بعد اگر بعد از دومین تخم، اگر همچنان کبوترها بر روی تخم نخوابیدند، باید از کبوتر دایه یا دستگاه جوجه کشی استفاده شود.

اگر در جوجه کشی کبوتر، تخم ها تبدیل به جوجه نشدن ممکن است که قدرت باروی کبوتر نر ضعیف باشد. در این شرایط باید کبوتر نر یک دوره با رژیم غذایی خاص و مکمل ها تقویت شود. اگر همچنان تخم های نطفه دار یک کبوتر تبدیل به جوجه نمیشوند، باید کبوتر نر با یک نر دیگر عوض شود.

فصل مناسب برای جوجه کشی کبوتر

فصل مناسب برای جوجه کشی و جفت انداختن کبوترها از اواسط  یا اواخر بهمن ماه الی خرداد ماه می باشد.

در زمان جفت انداختن کبوترها مشخص نیست که ماده کی تخمگذاری خواهد کرد. معمولا یک هفته الی 10 روز بعد از جفت گیری ماده اولین تخم را میگذارد. همچنین تخم دوم هم بعد از 24 الی 48 ساعت گذاشته میشود. کبوترها فقط دو عدد تخم میگذارند.

فصل مناسب برای جوجه کشی کبوتر - جوجه کشی دات کام

گاها به دلیل مستی بیش از حد ممکن است کبوتر ماده نیز بر پشت کبوتر نر بیاستد و عمل جفت گیری را انجام دهد.

کبوترهای جوان که اولین دوره جوجه کشی خود را تجربه میکنند معمولا در اولین دوره فقط یک عدد تخم نطفه دار با کیفیت تولید میکنند که همان نیز به جوجه تبدیل میشود. برای اینکه بخواهید میزان باروری کبوترهای جوان را افزایش دهید، میتوانید برای اولین بار، تخم های آنها را برداشته و اجازه دهید کبوتر شما یک دوره دیگر تخمگذاری کنند.

در زمان تخمگذاری کبوتر بهتر است که به تخم ها دست نزنید. برخی از کبوترها در این شرایط از خوابیدن بر روی تخم ها سر بار میزنند و تخم ها را رها میکنند. همچنین زمانیکه تخم های کبوتر را از داخل لانه بر میدارید، کبوتر به نوعی مجددا مجبور به تخمگذاری میشود و سیکل تخمگذاری او به هم میخورد. لذا زمانیکه قصد برداشتن تخم های کبوتر را دارید بهتر است برای جلوگیری از آسیب دیدن پرنده، تخم مصنوعی داخل لانه بگذارید. در ضمن حتما به هنگام لمس تخم های کبوتر از دستکش استفاده کنید تا بوی دست انسان نگیرد. زیرا پرنده های زینتی در زمان تخمگذاری بسیار حساس هستند.

چند نکات مهم دیگر به هنگام جفت انداختن کبوتر

کبوتر نر نباید از کبوتر ماده کوچکتر باشد. در غیر اینصورت کبوتر ماده اجازه جفت گیری به نر را نمیدهد و حتی با او دعوا خواهد کرد.

برای اینکه جوجه های حاصل ذات خوبی داشته باشند، علاوه بر مسئله هم خونی باید کبوترهایی با هم جفت شوند که از یک نوع یا یک نقش و رنگ باشند.

قفس کبوترها هر 2، 3 روز باید تمیز شود. اگر کف قفس را با خاک اره پوشانده اید عمل تمیز کردن قفس را هر 2 هفته یکبار هم میتوانید انجام دهید.

با توجه به اینکه جوجه کشی کبوتر بیشتر در اواخر زمستان و اوایل بهار انجام میگیرد، بهتر است که گنجه به اندازه کافی گرم و افتاب گیر باشد.

پس از باز شدن تخم ها همیشه باید دانخوری کبوترها پر باشد تا پرنده در تغذیه جوجه ها کم نیارد.

پرسش و پاسخ

در این پست نکات لازم برای جفت کردن کبوتر و نحوه جوجه کشی از این پرنده را گفتیم. اگر تجربه ای در این زمینه دارید یا سوالی داشته باشید در بخش نظرات برای ما ارسال کنید.

دسته بندی کبوتر
اشتراک گذاری

نوشته های مرتبط

29 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
Abolfazl
1 ماه گذشته

سلام من یه کفتر ماده دارم با یه نر اول کار بود ماده نر میزد امروز یه نر دیگه گرفتم انقدر هم زدن که شاه بالاشون پر خون و قفس با خون یکی بود ماده میزنه نرا رو ماده مست مست ولی دلیلش نمیدونم البته نره با ماده هم اندازه هستند

علی
1 ماه گذشته

سلام نره ماده رو میزنه بعدش ماده هم اون میزنش میزنه چیکار کنم؟

محمدرضا
1 ماه گذشته

سلام یه جفت ابلغ هست زدم جفت ولی نره جفت نمیخوره مشکل چیه چکا باید کنم ک جفت بخورن در ضمن شناسنامه دار هستن دوست دارم بزنم جفت هم ولی هر کاری میکنم نره جفت نمیخوره کسی می‌دونه چکا کنم

admin-m
ویرایشگر
Reply to  محمدرضا
1 ماه گذشته

سلام مقاله رو به طور کامل بخونید . تقویت کنید پرنده هاتون رو با مکمل های کلسیم و مولتی ویتامین مخصوص پرندگان

شاهرخ
2 ماه ها گذشته

سلام من یجفت کبوتر الماسی نوک ریز دارم جوجه دادن بعد از چند روز متوجه شدم ک ماده رفته با یه کبوتر دیگه جفت شده حالا هم هرکاری میکنم با جفت خودش جفت نمیشه چیکار کنم ممنون میشم بگین

admin-m
ویرایشگر
Reply to  شاهرخ
2 ماه ها گذشته

سلام جدا کنید پرنده نر و ماده رو . مقاله رو کامل بخونید

حسین
4 ماه ها گذشته

سلام من یه کفتر دارم جفت خوردن نر ماده هستن پشتی کردن چند روز دیگه تخم میذارند

Last edited 4 ماه ها گذشته by حسین
admin-m
ویرایشگر
Reply to  حسین
4 ماه ها گذشته

سلام اگه شرایط تخمگذاریشون مهیا باشه 3 تا 10 روز بعد از جفت گیری تخم میذارن

عدنان
5 ماه ها گذشته

سلام من کفتر نر و ماده دارم میزارمشون توی صندوق نر ماده رو میزنه زیاد، میخوام جفتشون کنم چکار کنم؟

سیدعباس حیدری
7 ماه ها گذشته

سلام من یک جفت نر‌ و ماده شامی دارم امروز متوجه شدم ک وقتی نر با ماده جفت کرد بعد ماده رو کمر نر رفت بازم جفت کرد. عجب این کار منو درگیر کرد کسی میدونه جریان چیه

قاسم زاده
Reply to  سیدعباس حیدری
7 ماه ها گذشته

سلام، پیش میاد ماده مسته.

محسن
Reply to  سیدعباس حیدری
7 ماه ها گذشته

سلام خدمت عشق بازان عزیز
من امروز یه ماده رسمی قشنگی گرفتم یه نر سیاه پلنگ کلایی دارم میتونم بدمشون به جفت جوجه خراب نمیشن

Last edited 7 ماه ها گذشته by محسن
پرهام
Reply to  محسن
2 ماه ها گذشته

چرا جوجه قلاچ میشه سعی کن با هم نوع خودش جفت بدی

محسن
7 ماه ها گذشته

سلام یه نروماده پلنگ دارم نر جفت گیری میکنه ولی ماده تخمگذاری نمیکنه چرا?

قاسم زاده
Reply to  محسن
7 ماه ها گذشته

سلام، ماده قبلا جوجه داده؟

A.H.J
7 ماه ها گذشته

سلام من دوتا طاقی خریدم نر و ماده.
ماده یکم بزرگ تره سنش
ی نر سوسکی هم دارم ک نر سوسکی با نر طاقی جفت گیری می‌کنه آیا امکان داره دو تا نر با هم جفت گیری کنند
یا طاقی هام دو تا ماده باشن
از سوسکی اطمینان دارم ک نر هستش
ولی طاقی هام یارو می‌گفت نر و ماده هستن نر و مادشم بهم گفت الان طبق تفکر من نر تو نر شده🤨

امیرعلی
8 ماه ها گذشته

سلام کفتر ماده کفتر نر رو میزنه نشانه چیست ؟
جثه کفتر نر بزرگ تره ولی ماده آن را میزنه

قاسم زاده
Reply to  امیرعلی
8 ماه ها گذشته

سلام، نر باب میل ماده نیست.

شاهرخ
Reply to  قاسم زاده
2 ماه ها گذشته

باید چیکار کرد تا دیگه ماده نر را نزنه

admin-m
ویرایشگر
Reply to  شاهرخ
2 ماه ها گذشته

جداشون کنید

77+ محصولات
4000+ سفارشات تکمیل شده
14000+ کاربران
389+ مطالب وبلاگ
تماس با کارشناسان فروش کارخانه
سبد خرید

سبد خرید شما خالی است.

ورود به سایت