جفت گیری مرغ عشق – تکنیک های طلایی

Admin
اصول جفت گیری مرغ عشق

جفت گیری مرغ عشق – تکنیک های طلایی

جفت گیری مرغ عشق | مرغ عشق یکی از مشهور ترین پرنده های زینتی در سراسر دنیا است . افراد بسیار زیادی در سراسر دنیا به نگهداری این پرنده مشغول هستند . از این رو دانستن اطلاعاتی نظیر تغذیه ، پرورش ، نحوه نگهداری ، تعیین جنسیت و جفت گیری برای این افراد از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است .

در این مقاله قصد داریم اطلاعات کامل در زمینه جفت گیری مرغ عشق را برای شما بیان کنیم .

جفت گیری مرغ عشق

نحوه جفت گیری مرغ عشق

متاسفانه پرنده مرغ عشق به گونه ای نیست که با قرار دادن یک نر و یک ماده کنار هم عمل جفت گیری انجام شود . در برخی موارد پیش آمده است که مرغ عشق نر و ماده همدیگر را نه به عنوان جفت بلکه به عنوان دوست پذیرفته اند و از این رو حاضر به جفت گیری نیستند . در کل می توان این بیان را کرد که بسته به خلق و خوی مرغ عشق تان ، این که گوشه گیر و خجالتی باشد یا نه ، زمان جفت گیری متفاوت است .

نکاتی که برای جفت گیری مرغ عشق باید بدانید

جفت گیری مرغ عشق

کسانی که به نگهداری و پرورش مرغ عشق مشغول هستند باید آب تمیز و تازه ، اسباب بازی مخصوص پرنده و محیطی آرام را برای این پرنده فراهم نمایند . این امر می تواند در جفت گیری این پرنده نقش مثبتی داشته باشد . علاوه بر موارد گفته شده ، باید در انتخاب مرغ عشق نر و ماده دقت کافی را به خرج دهند . برای نمونه پرنده ای که تهیه می کنید بهتر است حداقل یک ساله باشد ، بهره گیری از یک جفت مرغ عشق برای ایجاد رقابت و تحریک جهت نشان دادن برخی رفتار های جنسی و از همه مهم تر بهتر است دوره نوردهی افزایش پیدا کند . این موارد می توانند در جفت گیری پرنده نقش بسیار موثری داشته باشند .

یکی دیگر از نکات مهم برای جفت گیری مرغ عشق تغذیه  است . تغذیه این پرنده ها با افزایش قدرت باروری آنها رابطه مستقیم دارد . برای تغذیه مرغ عشق از جوانه گندم ، تخم کتان ، انواع ویتامین های E و D و همچنین از انواع مولتی ویتامین های مینرال (Mineral) استفاده نمایید چرا که باعث بالا رفتن میزان باروری در این پرنده ها می شوند .

البته برخی عوامل از جمله لق بودن ناحیه نشیمنگاه ، تغذیه نامناسب ، عفونت مجرای تخم بر یا تخمدان ، زیاد بودن پر های ناحیه مخرج ، اختلالات ارثی و تومورهای دستگاه تناسلی موجب می شوند تا مرغ عشق بعد از عمل جفت گیری نطفه دار نشود . موارد ذکر شده مربوط به بیماری ها و عوامل زنتیکی می باشند . موارد دیگری مانند قفس نامناسب ، کم بودن غذا و آّب ، تنش و لانه نامطلوب برای تخمگذاری باعث می شود تا با وجود جفت گیری انجام جفت گیری ، تخم گذاری انجام نشود .

فرایند جفت گیری

جفت گیری مرغ عشق

جفت گیری مرغ عشق

زمانی که مرغ عشق های نر و ماده را در یک قفس قرار دادید ، بعد از گذشت مدتی آنها به یکدیگر عادت می کنند . اگر بخت یار شما باشد و آنها همدیگر را نه به عنوان دوست بلکه به عنوان جفت شناخته باشند ، در این صورت جفت گیری مرغ عشق با موفقیت انجام می شود . یکی از موارد جالبی که در این دوران اتفاق می افتد این است که مرغ عشق نر تلاش می کند به گونه ماده نزدیک شده و در دهان او غذا قرار دهد (تغذیه دهانی) . در برخی موارد نیز دیده شده که مرغ عشق نر پای خود را بر روی دم ماده قرار می دهد .

پرنده نر تلاش های زیادی برای راضی کردن مرغ عشق ماده انجام می دهد که با دوری و گاهاً پرخاشگری های او مواجه می شود . با گذشت زمان و تلاش بی وقفه گونه نر ، سرانجام مرغ عشق ماده در برابر حرکت ها و تحریکات مرغ عشق نر از خود واکنش نشان خواهد داد و به نوعی تسلیم خواهد شد . بعد از آنکه مرغ عشق ماده برای جفت گیری آماده شد ، روی نشیمنگاه خود نشسته ، بدنش را انحنا داده و دم خود را رو به بالا می برد . بدین ترتیب جفت گیری مرغ عشق نر و ماده انجام می شود .

جفت گیری مرغ عشق نر و ماده بدین شکل ادامه خواهد یافت که گونه نر با پاهایش خود را بر روی ماده قرار خواهد داد ، بعد از پایدار کردن وضعیت خود ، گونه نر آلت خود را با آلت تناسلی ماده مماس می دهد . اساساً عمل جفت گیری در این پرنده ها در زمان کوتاهی انجام می شود و بعد از اتمام آن گونه ماده مکانی که جفت گیری انجام گرفت را ترک می کند . در دوره تخم گذاری اگر مرغ عشق ماده آمادگی کافی را داشته باشد روزانه چند بار عمل جفتگیری را انجام خواهد داد . سر انجام ، مرغ عشق ماده به مکان یا لانه مخصوص تخم گذاری خواهد رفت .

حائز اهمیت است بدانید آبکی و زیاد شدن فضولات مرغ عشق ماده و همچنین لرزش های شدید در پرنده به معنای آغاز تخم گذاری است .

بعد از اتمام تخم گذاری برای جوجه کشی می توانید بسته به انتخاب خودتان از روش جوجه کشی طبیعی یعنی خواباندن مرغ عشق بر روی تخم های نطفه دار و یا از روش جوجه کشی مصنوعی یعنی بهره گیری از دستگاه جوجه کشی خانگی ، فرایند را تکمیل نمایید .

جالب است بدانید که کل دوره جوجه کشی از این پرنده تقریباً 18 الی 20 روز است . بعد از هچ و به دنیا آمدن جوجه ها باید تا 3 روز برای تغذیه آنها از آب و شکر استفاده شود تا پرنده انرژی کافی را برای ادامه زندگی بدست بیاورد .

علائم جفت گیری مرغ عشق

یکی از مهم ترین نکاتی که برای پرورش دهنده های مرغ عشق و یا افرادی که تنها از روی علاوقه به نگهداری این پرنده می پردازند آگاهی از نشانه های جفت شدن مرغ عشق می باشد . در واقع با اطلاع از این موضوع شما خواهید فهمید که آیا پرنده های شما جفت گیری نموده اند و یا امکان تخم گذاری وجود دارد یا نه .

بیشتر پرنده های اهلی و زینتی برای نگهداری نیازمند شرایط خاصی می باشند و این در حالی است که مرغ عشق کم دردسر بوده و مهم تر از همه با انسان های به خوبی کنار آمده و در حالت کلی اجتماعی می باشد . جالب است بدانید که مرغ عشق خیلی سریع به صاحب خود عادت می کند و این امر باعث شده تا این پرنده محبوبیت بالایی را بین سایر پرنده های زینتی به خود اختصاص دهد . در واقع این پرنده به صاحب خود عادت کرده و هر غذایی که فرد برای او در نظر می گیرد را به خوبی از ان تغذیه می کند .

یکی از مهمترین مواردی که باید در نظر گرفته شود خجالتی نبودن این پرنده ها می باشد . این ویژگی باعث شده تا جفت گیری مرغ عشق گاهاً در برابر صاحب خود انجام بگیرد از این رو برای جفت کردن این پرنده ها فرد نیازی به انجام فرایند های پیچیده و یا استفاده از دارو ندارد .

جفت گیری مرغ عشق چه زمانی انجام می شود ؟

جفت گیری مرغ عشق

جفت گیری مرغ عشق فرایندی است که به میل و تصمیم خود پرنده صورت می گیرد که البته این امر نیز به برخی فاکتور های وابسته است . مورد اولی که جفت گیری برای کل پرنده ها را تحت تاثیر خود قرار می دهد فصل جفت گیری می باشد ؛ فاکتور دومی که باید مورد توجه پرورش دهنده و یا صاحب پرنده قرار بگیرد همه نیاز های مرغ عشق برای جفت گیری می باشد این موارد شامل مواد لازم برای تغذیه ، تامین امنیت ، آشیانه مناسب ، آسایش و آرامش و … است .

جفت گیری در طبیعت VS جفت گیری در محیط پرورشی

جفت گیری مرغ عشق در طبیعت در فصل اول سال یعنی بهار که دمای هوا تا حدودی بالا می باشد شروع می شود این امر در حالی است که پرورش دهنده و یا صاحب پرنده می تواند با بالا بردن دمای محیط و همچنین تامین غذای مورد نیاز پرنده ، تمامی شرایط لازم برای جفت گیری آنها را تامین نماید .

مواردی که برای جفت گیری مرغ عشق باید فراهم شوند عبارت اند از :

جفت گیری مرغ عشق

– تامین غذایی کافی و مناسب
– آماده سازی آشیانه و مکن مناسب برای تخم گذاری (برای این کار می توانید از چوب استفاده کنید)
– تامین دمای ایده آل در بازه 22 تا 26 درجه سانتی گراد
– حذف صدای اضافه مانند صدای سگ و یا حیوانات دیگر
– قرار دادن وسیله بازی و سرگرمی مانند آینه یا زنگ داخل آشیانه
– بالا بردن مدت زمان نور دهی به مدت 16 تا 18 ساعت در هر روز

در این حالت که تمامی نیاز های پرنده تامین شده است ، مرغ عشق نر با انجام حرکاتی مانند مالیدن نوک خود به نوک ماده و همچنین بازی گوشی خود را اماده برای جفت گیری نشان می دهد . توجه داشته باشید که این پروسه ممکن است تا 7 روز به طول بینجامد و مرغ عشق ماده تمایلی برای جفت گیری مشان ندهد ولی بعد از گذشت این مدت او بالاخره تحت تاثیر گونه نر قرار گرفته برای جفت گیری آماده خواهد شد .

مواردی که بیان گر آماده بودن مرغ عشق های برای جفت گیری است عبارت اند از :

جفت گیری مرغ عشق

– تمیز و پاک سازی کردن بدن یکدیگر
– مرغ عشق ها قبل جفت گیری و به هنگام جفت گیری به همدیگر غذا می دهند
– بازی گوشی و نوک زدن به قسمت نشیمنگاه هم
– بالا و پایین پردن مرغ عشق نر از روی شاخه های داخل قفس
– نوک زدن به قفس توسط گونه نر
– تقلید صدا و آواز خوانی مرغ عشق نر

یکی دیگر از مواردی که باید مورد توجه قرار بگیرد عوض شدن رنگ بینی هر دو مرغ عشق نر و ماده است . اگر برای جفت گیری اماده باشند رنگ بینی گونه ماده سفید و رنگ بینی گونه نر آبی روشن خواهد شد .

از آنجایی که پرنده به طور دائمی در اختیار پرورش دهنده یا فرد قرار دارد از این رو او می تواند مرغ عشق ها را به طور کامل و مطمئن مورد ارزیابی و بررسی قرار دهد .

اگر مرغ عشق ها در عدم حضور پرورش دهنده اقدام به جفت گیری نمایند پرورش دهنده یا صاحب پرنده می تواند با بررسی برخی عوامل از این امر آگاهی پیدا کند .

در واقع اگر جفت گیری بین دو مرغ عشق نر ماده موفق باشد موارد زیر در پرنده ها قابل مشاهده خواهد بود :

– رنگ بینی گونه ماده از سفید به قهوه ای تغییر می یابد . این امر بیانگر آماده بودن مرغ عشق برای تخم گذاری است .
– در صورتی که مرغ عشق ماده مدت زمان طولانی را در لانه به استراحت صرف کند یعنی در حال اماده شدن برای تخم گذاری است .
– در مواقعی که مرغ عشق نر برای تغذیه گونه ماده غذا به داخل لانه ببرد نشان از آماده شدن ماده برای تخم گذاری است .
یکی دیگر از مواردی که بعد از جفت گیری مشاهده می شود گشت زدن مرع عشق ماده اطراف لانه و تمیز کردن محیط برای تخم گذاری است .

تأثیر درخت اکالیپتوس در قفس مرغ عشق

درخت اکالیپتوس یکی از مفید ترین درخت هایی می باشد که میتوان برای تحریک جنسی و همچنین افزایش ایمنی بدن طوطی سانان از آن استفاده کرد. در طبیعت نیز مرغ عشق ها بیشتر بر روی شاخه های درخت اکالیپتوس لانه سازی میکنند. همچنین آنها پوست شاخه های این درخت را می جوند چون خواص زیادی برای آنها دارد. بنابراین شما نیز میتوانید با قرار دادن شاخه و برگ درخت اکالیپتوس در قفس نگهداری مرغ عشق از مزایای شگفت انگیز این درخت بهره ببرید.

در مورد جفت شدن مرغ عشق ها باید گفت که همیشه آنها با هم جفت نمیشوند، گاهی اوقات هم نزدیک به یک سال طول میکشد تا مرغ عشق نر و ماده با هم جفت شوند. در هر صورت اگر مرغ عشق های شما حتی با گذشت مدت زمان طولانی جفت نشدن و شما قصد تکثیر مرغ عشق دارید، تخم نطفه دار این پرنده را تهیه نموده و از آن جوجه کشی کنید. در لینک لیست قیمت دستگاه جوجه کشی انواع مختلف دستگاه حرفه ای مناسب برای این نوع طوطی سانان ارائه شده است.

دسته بندی مرغ عشق مقالات پرورش و نگهداری پرندگان
اشتراک گذاری

نوشته های مرتبط

410 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
آرمان
16 ساعت ها گذشته

سلام یک جفت مرغ عشق دارم یه یک ماهی میشه باهم جفت هستن بعد از چند ماه شروع به جفتگیری یا تخم میکنن

admin-m
ویرایشگر
Reply to  آرمان
17 دقیقه ها گذشته

سلام چند وقتشونه ؟ اگه به سن بلوغ رسیده باشن بلافاصله جفتگیری میکنن

فیصل
17 روزها گذشته

سلام ۲ماه یا بیشتر میشه دو مرغ عشق خریدم اصلا ماده نمیخاد جفتگیری کنه البته یک هفته پیش جفتگیری کردند ولی تاهنوز تخم نمانده. ممنون

محمد امین
18 روزها گذشته

مرغ عشق های من جفت بودن جوجه هاشون مردن الان دیگ جفت گیری نکردم ۳ روز پیش آخرین جوجه اش مرد تو خونه صدا ندارن ولی بعضی مواقع میزارم تو بالکن نر جیک میزنه ماده هم پشتش جیک میزنه

Last edited 18 روزها گذشته by محمد امین
آیدا
22 روزها گذشته

سلام وقتتون بخیر
من یه جفت مرغ عشق دارم که نر ۵،۶ ماه از ماده کوچیکتره اصلا باهم جفت گیری نمی‌کنن هیچ.نره عصبی شده موی مگردنش رو می‌کنه زخم و خونی می‌کنه.براش مولتی ویتامین گرفتم، دامپزشک بردمش‌. به سفارش پزشکش پماد تریامسینولون ان ان واسه زخمش گرفتم ولی فقط بیشتر میکنه و شدید تر میشه زخمش‌. مشکلش چیه بنظرتون

آیدا
Reply to  Admin
21 روزها گذشته

تخم رو بیخیال میگم این چرا با خودش اینطوری می‌کنه.درمانش چیه اطلاعی دارین؟

آیدا
Reply to  Admin
19 روزها گذشته

ممنون

مهری
Reply to  آیدا
6 ساعت ها گذشته

سلام برای چند وقت از هم جداشون کن طوری که همدیگرو ببینن یا صدای همو بشنون.

سارا
1 ماه گذشته

سلام من تقریبا شش هفت ماهه که دوتا مرغ عشق دارم یکیشون تقریبا پنج ماهه و اونیکی شش ماهه س الان تقریبا دو تا سه هفته ای هس که مرغ عشق نر میخواد جفت گیری کنه اما ماده اصلا رضایت نمیده غذا و مولتی ویتامین و اسباب بازی و همه چی هم دارن ولی ماده خیلی بازیگوشه اصلا ارومش نمیگیره ممنون میشم راهنمایی کنید که چجوری میشه که ماده راضی شه

فرید
1 ماه گذشته

سلام من دیروز دوتا مرغ عشق خوشگل خریدم در ظاهر هردو آماده جفت گیری ولی جفت هم نیستن لطف کنید راهنمایی بکنید از موقعی که آوردم خونه صداشون کم شده زیاد به هم رغبطی ندارن ممنون میشم کمک کنید

...
1 ماه گذشته

سلام من یه جفت مرغ عشق داشتم مرغ عشق ماده مرغ عشق نر رو خیلی نوک میزد نر ازش میترسید. مرغ عشق نر سرما خورد مرد، ماده رو بردیم براش جفت بگیریم فروشنده گفت ماده آمادست یه نر آماده داد و گفت کمتر از یه ماه باید تخمگذاری کنن. الان گذاشتیم یه اتاق گرم، تغذیشون خوبه ارزن تازه و تخم کتان و کف دریا هرروز آب تازه میذارم و بعضی وقتا میوه و سبزی میذارم، قفس بزذگه و لونه هم داره. فقط مشکل اینه که مرغ عشقام با هم دوست نمیشن، بعضی وقتا نر به ماده نزدیک میشه ماده اونو… بیشتر بخوانید »

مهدی
2 ماه ها گذشته

سلام من دو تا ماده دارم توی یه قفس و یک نر و ماده داخل قفس دیگه اون نر و ماده فکر کنم ماده تخم داره
اما دوتا ماده که داخل این قفس هستند یکیشون از مادها خیلی هوای نر رو می‌کنه میتونم بیارمش توی این قفس برای جفت گیری یا نه با سپاس

قاسم زاده
مدیر
Reply to  مهدی
2 ماه ها گذشته

سلام، یه مرغ عشق نر با دو تا ماده میتونه جفت شده مشکلی نیست فقط هر ماده باید لونه جدا داشته باشه غذاشون خیلی خوب باشه و قفس بزرگ باشه.

مهران
3 ماه ها گذشته

با سلام من یک جفت مرغ عشق دارم که ماده آلبینو هست جفتگیری میکنن و حدود دو ماه هست که ماده تو لونه میره و مرتب نوک میزنه به لونه ولی تخم نمیذاره اگه میشه راهنمایی کنید

قاسم زاده
مدیر
Reply to  مهران
3 ماه ها گذشته

سلام، پس ماده ورم نداره؟

حسین
5 ماه ها گذشته

سلام ببخشید بازم مزاحم شدم
ببخشید الان همون جوجم ۷ روزه شه اما انگار یه روزس و فرقی نکرده می خواستم دلیلشو بپرسم
ممنون میشم جواب بدین

قاسم زاده
مدیر
Reply to  حسین
5 ماه ها گذشته

سلام، یا مریضه یا تغذیه خیلی ضعیفی داره یا از اول ضعیف بوده و حاصل نطفه ضعیف هستش.

77+ محصولات
4000+ سفارشات تکمیل شده
14000+ کاربران
384+ مطالب وبلاگ
تماس با کارشناسان فروش کارخانه
سبد خرید

سبد خرید شما خالی است.

ورود به سایت