جفت گیری مرغ عشق – تکنیک های طلایی

ادمین
اصول جفت گیری مرغ عشق

جفت گیری مرغ عشق – تکنیک های طلایی

جفت گیری مرغ عشق | مرغ عشق یکی از مشهور ترین پرنده های زینتی در سراسر دنیا است . افراد بسیار زیادی در سراسر دنیا به نگهداری این پرنده مشغول هستند . از این رو دانستن اطلاعاتی نظیر تغذیه ، پرورش ، نحوه نگهداری ، تعیین جنسیت و جفت گیری برای این افراد از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است .

در این مقاله قصد داریم اطلاعات کامل در زمینه جفت گیری مرغ عشق را برای شما بیان کنیم .

جفت گیری مرغ عشق

نحوه جفت گیری مرغ عشق

متاسفانه پرنده مرغ عشق به گونه ای نیست که با قرار دادن یک نر و یک ماده کنار هم عمل جفت گیری انجام شود . در برخی موارد پیش آمده است که مرغ عشق نر و ماده همدیگر را نه به عنوان جفت بلکه به عنوان دوست پذیرفته اند و از این رو حاضر به جفت گیری نیستند . در کل می توان این بیان را کرد که بسته به خلق و خوی مرغ عشق تان ، این که گوشه گیر و خجالتی باشد یا نه ، زمان جفت گیری متفاوت است .

نکاتی که برای جفت گیری مرغ عشق باید بدانید

جفت گیری مرغ عشق

کسانی که به نگهداری و پرورش مرغ عشق مشغول هستند باید آب تمیز و تازه ، اسباب بازی مخصوص پرنده و محیطی آرام را برای این پرنده فراهم نمایند . این امر می تواند در جفت گیری این پرنده نقش مثبتی داشته باشد . علاوه بر موارد گفته شده ، باید در انتخاب مرغ عشق نر و ماده دقت کافی را به خرج دهند . برای نمونه پرنده ای که تهیه می کنید بهتر است حداقل یک ساله باشد ، بهره گیری از یک جفت مرغ عشق برای ایجاد رقابت و تحریک جهت نشان دادن برخی رفتار های جنسی و از همه مهم تر بهتر است دوره نوردهی افزایش پیدا کند . این موارد می توانند در جفت گیری پرنده نقش بسیار موثری داشته باشند .

یکی دیگر از نکات مهم برای جفت گیری مرغ عشق تغذیه  است . تغذیه این پرنده ها با افزایش قدرت باروری آنها رابطه مستقیم دارد . برای تغذیه مرغ عشق از جوانه گندم ، تخم کتان ، انواع ویتامین های E و D و همچنین از انواع مولتی ویتامین های مینرال (Mineral) استفاده نمایید چرا که باعث بالا رفتن میزان باروری در این پرنده ها می شوند .

البته برخی عوامل از جمله لق بودن ناحیه نشیمنگاه ، تغذیه نامناسب ، عفونت مجرای تخم بر یا تخمدان ، زیاد بودن پر های ناحیه مخرج ، اختلالات ارثی و تومورهای دستگاه تناسلی موجب می شوند تا مرغ عشق بعد از عمل جفت گیری نطفه دار نشود . موارد ذکر شده مربوط به بیماری ها و عوامل زنتیکی می باشند . موارد دیگری مانند قفس نامناسب ، کم بودن غذا و آّب ، تنش و لانه نامطلوب برای تخمگذاری باعث می شود تا با وجود جفت گیری انجام جفت گیری ، تخم گذاری انجام نشود .

فرایند جفت گیری

جفت گیری مرغ عشق

جفت گیری مرغ عشق

زمانی که مرغ عشق های نر و ماده را در یک قفس قرار دادید ، بعد از گذشت مدتی آنها به یکدیگر عادت می کنند . اگر بخت یار شما باشد و آنها همدیگر را نه به عنوان دوست بلکه به عنوان جفت شناخته باشند ، در این صورت جفت گیری مرغ عشق با موفقیت انجام می شود . یکی از موارد جالبی که در این دوران اتفاق می افتد این است که مرغ عشق نر تلاش می کند به گونه ماده نزدیک شده و در دهان او غذا قرار دهد (تغذیه دهانی) . در برخی موارد نیز دیده شده که مرغ عشق نر پای خود را بر روی دم ماده قرار می دهد .

پرنده نر تلاش های زیادی برای راضی کردن مرغ عشق ماده انجام می دهد که با دوری و گاهاً پرخاشگری های او مواجه می شود . با گذشت زمان و تلاش بی وقفه گونه نر ، سرانجام مرغ عشق ماده در برابر حرکت ها و تحریکات مرغ عشق نر از خود واکنش نشان خواهد داد و به نوعی تسلیم خواهد شد . بعد از آنکه مرغ عشق ماده برای جفت گیری آماده شد ، روی نشیمنگاه خود نشسته ، بدنش را انحنا داده و دم خود را رو به بالا می برد . بدین ترتیب جفت گیری مرغ عشق نر و ماده انجام می شود .

جفت گیری مرغ عشق نر و ماده بدین شکل ادامه خواهد یافت که گونه نر با پاهایش خود را بر روی ماده قرار خواهد داد ، بعد از پایدار کردن وضعیت خود ، گونه نر آلت خود را با آلت تناسلی ماده مماس می دهد . اساساً عمل جفت گیری در این پرنده ها در زمان کوتاهی انجام می شود و بعد از اتمام آن گونه ماده مکانی که جفت گیری انجام گرفت را ترک می کند . در دوره تخم گذاری اگر مرغ عشق ماده آمادگی کافی را داشته باشد روزانه چند بار عمل جفتگیری را انجام خواهد داد . سر انجام ، مرغ عشق ماده به مکان یا لانه مخصوص تخم گذاری خواهد رفت .

حائز اهمیت است بدانید آبکی و زیاد شدن فضولات مرغ عشق ماده و همچنین لرزش های شدید در پرنده به معنای آغاز تخم گذاری است .

بعد از اتمام تخم گذاری برای جوجه کشی می توانید بسته به انتخاب خودتان از روش جوجه کشی طبیعی یعنی خواباندن مرغ عشق بر روی تخم های نطفه دار و یا از روش جوجه کشی مصنوعی یعنی بهره گیری از دستگاه جوجه کشی خانگی ، فرایند را تکمیل نمایید .

جالب است بدانید که کل دوره جوجه کشی از این پرنده تقریباً 18 الی 20 روز است . بعد از هچ و به دنیا آمدن جوجه ها باید تا 3 روز برای تغذیه آنها از آب و شکر استفاده شود تا پرنده انرژی کافی را برای ادامه زندگی بدست بیاورد .

علائم جفت گیری مرغ عشق

یکی از مهم ترین نکاتی که برای پرورش دهنده های مرغ عشق و یا افرادی که تنها از روی علاوقه به نگهداری این پرنده می پردازند آگاهی از نشانه های جفت شدن مرغ عشق می باشد . در واقع با اطلاع از این موضوع شما خواهید فهمید که آیا پرنده های شما جفت گیری نموده اند و یا امکان تخم گذاری وجود دارد یا نه .

بیشتر پرنده های اهلی و زینتی برای نگهداری نیزمند شرایط خاصی می باشند و این در حالی است که مرغ عشق کم دردسر بوده و مهم تر از همه با انسان های به خوبی کنار آمده و در حالت کلی اجتماعی می باشد . جالب است بدانید که مرغ عشق خیلی سریع به صاحب خود عادت می کند و این امر باعث شده تا این پرنده محبوبیت بالایی را بین سایر پرنده های زینتی به خود اختصاص دهد . در واقع این پرنده به صاحب خود عادت کرده و هر غذایی که فرد برای او در نظر می گیرد را به خوبی از ان تغذیه می کند .

یکی از مهمترین مواردی که باید در نظر گرفته شود خجالتی نبودن این پرنده ها می باشد . این ویژگی باعث شده تا جفت گیری مرغ عشق گاهاً در برابر صاحب خود انجام بگیرد از این رو برای جفت کردن این پرنده ها فرد نیازی به انجام فرایند های پیچیده و یا استفاده از دارو ندارد .

جفت گیری مرغ عشق چه زمانی انجام می شود ؟

جفت گیری مرغ عشق

جفت گیری مرغ عشق فرایندی است که به میل و تصمیم خود پرنده صورت می گیرد که البته این امر نیز به برخی فاکتور های وابسته است . مورد اولی که جفت گیری برای کل پرنده ها را تحت تاثیر خود قرار می دهد فصل جفت گیری می باشد ؛ فاکتور دومی که باید مورد توجه پرورش دهنده و یا صاحب پرنده قرار بگیرد همه نیاز های مرغ عشق برای جفت گیری می باشد این موارد شامل مواد لازم برای تغذیه ، تامین امنیت ، آشیانه مناسب ، آسایش و آرامش و … است .

جفت گیری در طبیعت VS جفت گیری در محیط پرورشی

جفت گیری مرغ عشق در طبیعت در فصل اول سال یعنی بهار که دمای هوا تا حدودی بالا می باشد شروع می شود این امر در حالی است که پرورش دهنده و یا صاحب پرنده می تواند با بالا بردن دمای محیط و همچنین تامین غذای مورد نیاز پرنده ، تمامی شرایط لازم برای جفت گیری آنها را تامین نماید .

مواردی که برای جفت گیری مرغ عشق باید فراهم شوند عبارت اند از :

جفت گیری مرغ عشق

– تامین غذایی کافی و مناسب
– آماده سازی آشیانه و مکن مناسب برای تخم گذاری (برای این کار می توانید از چوب استفاده کنید)
– تامین دمای ایده آل در بازه 22 تا 26 درجه سانتی گراد
– حذف صدای اضافه مانند صدای سگ و یا حیوانات دیگر
– قرار دادن وسیله بازی و سرگرمی مانند آینه یا زنگ داخل آشیانه
– بالا بردن مدت زمان نور دهی به مدت 16 تا 18 ساعت در هر روز

در این حالت که تمامی نیاز های پرنده تامین شده است ، مرغ عشق نر با انجام حرکاتی مانند مالیدن نوک خود به نوک ماده و همچنین بازی گوشی خود را اماده برای جفت گیری نشان می دهد . توجه داشته باشید که این پروسه ممکن است تا 7 روز به طول بینجامد و مرغ عشق ماده تمایلی برای جفت گیری مشان ندهد ولی بعد از گذشت این مدت او بالاخره تحت تاثیر گونه نر قرار گرفته برای جفت گیری آماده خواهد شد .

مواردی که بیان گر آماده بودن مرغ عشق های برای جفت گیری است عبارت اند از :

جفت گیری مرغ عشق

– تمیز و پاک سازی کردن بدن یکدیگر
– مرغ عشق ها قبل جفت گیری و به هنگام جفت گیری به همدیگر غذا می دهند
– بازی گوشی و نوک زدن به قسمت نشیمنگاه هم
– بالا و پایین پردن مرغ عشق نر از روی شاخه های داخل قفس
– نوک زدن به قفس توسط گونه نر
– تقلید صدا و آواز خوانی مرغ عشق نر

یکی دیگر از مواردی که باید مورد توجه قرار بگیرد عوض شدن رنگ بینی هر دو مرغ عشق نر و ماده است . اگر برای جفت گیری اماده باشند رنگ بینی گونه ماده سفید و رنگ بینی گونه نر آبی روشن خواهد شد .

از آنجایی که پرنده به طور دائمی در اختیار پرورش دهنده یا فرد قرار دارد از این رو او می تواند مرغ عشق ها را به طور کامل و مطمئن مورد ارزیابی و بررسی قرار دهد .

اگر مرغ عشق ها در عدم حضور پرورش دهنده اقدام به جفت گیری نمایند پرورش دهنده یا صاحب پرنده می تواند با بررسی برخی عوامل از این امر آگاهی پیدا کند .

درواقع اگر جفت گیری بین دو مرغ عشق نر ماده موفق باشد موارد زیر در پرنده ها قابل مشاهده خواهد بود :

– رنگ بینی گونه ماده از سفید به قهوه ای تغییر می یابد . این امر بیانگر آماده بودن مرغ عشق برای تخم گذاری است .
– در صورتی که مرغ عشق ماده مدت زمان طولانی را در لانه به استراحت صرف کند یعنی در حال اماده شدن برای تخم گذاری است .
– در مواقعی که مرغ عشق نر برای تغذیه گونه ماده غذا به داخل لانه ببرد نشان از آماده شدن ماده برای تخم گذاری است .
یکی دیگر از مواردی که بعد از جفت گیری مشاهده می شود گشت زدن مرع عشق ماده اطراف لانه و تمیز کردن محیط برای تخم گذاری است .

دسته بندی مرغ عشق مقالات پرورش و نگهداری پرندگان
اشتراک گذاری

نوشته های مرتبط

279 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
عماد حاتمی
1 روز گذشته

سلام خسته نباشید من یک جفت مرغ عشق داشتم به. به هم جفت گیری میکردم تخم گذاشتن تخم هاشون هم باز شد جوجه دادن بعد جوجه مرغ عشق ها که ۱۱ روزه بودن نر مرد بعد ماده تنها شد بعد رفتم یک مرغ عشق بالغ نر مست براش خریدم بعد هر موقع مرغ عشق نر رو تو قفس ماده میزارم مرغ عشق ماده نر رو مثل سگ میزنه بعد قفس هاشون رو گذاشتم کنار هم که همدیگه رو ببینن بعد فکر کردم چون جوجه داره این نر رو میزنه بعد جوجه شو برداشتم بعد مرغ عشق نر رو گذاشتم تو… بیشتر بخوانید »

مدیر سایت
Reply to  عماد حاتمی
1 روز گذشته

با سلام، حتما تا زمان مستقل شدن جوجه ها، نر و ماده رو جدا نگه دارید. بعد از آن هم باید یه مدت یک ماهه لانه رو بردارید تا ماده استراحت کنه در این زمان میتونید ماده رو به قفس نر منتقل کنید تا همو قبول کنند و به هم عادت کنند. کار شما اشتباه بوده نباید به این زودی جفت تهیه میکردید اون هم جفت مست. چون ماده درگیر بزرگ کردن جوجه هاست و ممکنه حتی نر رو با ضربات مرگبار نوکش به کشتن بده. در ضمن نر رو داخل قفس ماده انداختین که باعث شده به خاطر قلمروی… بیشتر بخوانید »

عماد حاتمی
Reply to  عماد حاتمی
1 روز گذشته

ممنون

مدیر سایت
Reply to  عماد حاتمی
1 روز گذشته

موفق باشید.

Javad
14 روزها گذشته

سلام من یک جفت مرغ عشق دارم و الان۴الا۵ روزه جفت گیری میکنن و خبری از تخم نیس راستی دوتا تخم گزاشتن ولی چون جابجا شدن کف قفس گزاشته بود و وقتی تخم رو خودم داخل لانه گزاشتم پرنده نر تخم رو بیرون انداخت الان جاشون ثابته فقد جفت گیری میکنن تخم نمیزارن مشکل از کجاس

Last edited 14 روزها گذشته by Javad
مدیر سایت
Reply to  Javad
13 روزها گذشته

با سلام، در زمان تخمگذاری نباید تخم ها را لمس کنید در صورت لزوم استفاده از دستکش الزامی است. چون تخم پرنده بوی دست انسان میگیره و پرنده احساس خطر میکنه و تخم رو دور می اندازه. شما باید صبر کنید چون پرنده هاتون هنوز مست هستند و تخمگذاری ماده ادامه خواهد داشت. فقط حواستون به ماده باشه که تخم داخل تخمدانش گیر نکنه.

سجاد
30 روزها گذشته

من ماده ای دارم یه مقدار دمش کجه.
این برای تخم گذاری مشکل ایجاد نمیکنه؟
مثل اینکه از بچگی اینجوری شده.

فعلا هم ماده میره توی آغل و نر بهش غذا میده.
ولی من تا حالا ندیدم جفت گیری کنن.

مدیر سایت
Reply to  سجاد
29 روزها گذشته

با سلام، فک نمیکنم ولی باید حواستون باشه که اگه تخم تو تخمدان پرنده گیر کرد به موقع مشکلش رو رفع کنید.

سجاد
Reply to  مدیر سایت
29 روزها گذشته

بعد راستی
تقریبا همه نشانه های که شما برای قبل از جفتگیری نوشته بودین،دارن.
(غیر از قهوه ای شدن دماغ ماده)

ولی من هیچ وقت ندیدم جفتگیری کنن

{ودرضمن نسبتا دستی ان. وما هم توی خونه ولشون میکنیم. بعد خودشون برمی‌گردن تو قفس.}
و مدت زیادیه که دست ما هستن.
یعنی به فضا عادت دارن.

۱-ایناها مشکلی نداره؟
۲-از شروع علائم قبل از جفتگیری، تا شروع جفتگیری حدودا چقدر طول می‌کشه؟
۳-و ما کار خاصی میتونیم بکنیم که زودتر شروع کنن.

مدیر سایت
Reply to  سجاد
28 روزها گذشته

اگه پرنده های شما به محیط عادت کرده باشند به زودی جفت گیری خواهند کرد. البته دما و نور محیط باید ایده آل باشد. (دمای محیط معمولی بوده و زیاد نوسان نداشته باشد.) همچنین در زمان جفت گیری برای جلوگیری از ترس و استرس محیطی ساکت و آرام برای پرنده ها فراهم کنید. بیشتر وسایل خانگی و یا وسایل اطراف میتوانند با ایجاد صداهای ناهنجار موجب ترس پرنده ها شوند. داخل قفس هم براشون حتما لانه بگذارید.
فاصله زمانی هم گفتین به پرنده ها و محیطشون بستگی داره و مشخص نیست.

حسین
1 ماه گذشته

سلام من یک جفت مرغ عشق دارم که جفت گیری هم انجام میدن شده روزی چند بار ولی من تخم نمیذاره ماده و اینکه دائم هر دوتاشون میرن تو لونشون باهم نمیدونم مشکل از کجاس

مدیر سایت
Reply to  حسین
30 روزها گذشته

با سلام، ایا رنگ بینی ماده عوض شده؟ در ضمن آیا نر به ماده غذا میده؟

عرشیا
1 ماه گذشته

سلام من یک جفت مرغ عشق دارم تمام حرکات جفت گیری را انجام میدن ولی نر وقتی میره روی ماده ماده میزنتش و نمیزاره که نر این کارو انجام بده ماده هم همش تو لونه هست الان یک ماهه که دارمشون ولی تخم نمیذارن مشکل از چیه تغذیه شون هم عالیه

مدیر سایت
Reply to  عرشیا
1 ماه گذشته

با سلام، مرغ عشق ماده به صورت غریزی نر ضعیف رو برای جفت گیری انتخاب نمیکند. بهتر است که به مدت یک هفته هر دو پرنده رو جدا کنید تا صدای هم رو نشنوند. نر رو با مکمل های غذایی همچون ویتامین ad3e تقویت کنید و بعد از یک هفته مجددا داخل یک قفس بیندازید. فراموش نکنید ماده هم برای تخمگذاری نیاز به تقویت شدن دارند.

عرشیا
Reply to  مدیر سایت
1 ماه گذشته

ممنونم

عرشیا
Reply to  مدیر سایت
1 ماه گذشته

قطره ad3e ندارم ولی آیا میتونم از بکمپلکس استفاده کنم

مدیر سایت
Reply to  عرشیا
1 ماه گذشته

به جای آن از قطره مولتی ویتامین استفاده کنید. ولی مصرف زیاد برای کبدشون خوب نیست باید دوره ای باشه.
موفق باشید.

Mahdi
1 ماه گذشته

سلام من دوتا مرغ عشق دارم یک ماه و15روز خریدم ولی جفت گیری نکردند وتخم نزاشتند نوک مرغ عشق ماده سفید ومرغ عشق نر آبی هست
ولی دوروزه هست که نر سروصدا می‌کنه و مک به نک میزند لطفاً جواب بدین ممنون میشم

مدیر سایت
Reply to  Mahdi
1 ماه گذشته

با سلام، باید صبر کنید، پرنده ها همیشه در حال تخمگذاری و جوجه کشی نیستند که. این به پدیده فصلی و دوره ای هستش. برای پرنده های شما خیلی زوده که به محیط جدیدشون عادت کنند. سعی کنید محیط نگهداریشون ساکت و آرام باشه و به خوبی به تغذیه و بهداشت آنها رسیدگی کنید.

نوری
1 ماه گذشته

سلام من دو تا مرغ عشق ماده از اول تولدشون اوردم دماغاشون از همون اول میشه گفت قهوه ای الان از هم جداشون کردم واسه دو تا ماده دو تا نر خریدم ب نظرتون نوکشون قهوه ای تخم میزارن

مدیر سایت
Reply to  نوری
1 ماه گذشته

با سلام، باید صبر کنید تا پرنده هاتون به محیط عادت کنند.

امیرحسین
1 ماه گذشته

با سلام خدمت مدیر سایت.من یک جفت مرغ عشق اسپانگل آوردم خونه(حدود ۳ روز) و بهشون ارزن،شاهی و گندم میدم سیب و پرتقال هم همینطور ولی میوه جات نمیخورند.احساس میکنم بال ماده شکسته چون یکی از بال هایش نسبت به نر خیلی انحراف داره.نمیدونم چه کنم؟

مدیر سایت
Reply to  امیرحسین
1 ماه گذشته

با سلام، اگه دچار شکستگی یا در رفتگی شده باشه نیاز به مراقبت فوری دامپزشکی داره و یاید آتل بندی بشه. احتمالا زیاد دچار ترس و استرس شده و در اثر بی قراری بالش آسیب دیده. سعی کنید کمتر به آنها نزدیک شوید و محیط نگهداریشون ساکت و آرام باشه و هرچه زودتر به دامپزشک مراجعه نمایید.

جواد
2 ماه ها گذشته

سلام میشه برای مرغ عشق لانه یه عروس هلندی بزاریم برای این میگم یه نر دارم با دوتا ماده جفته هر بار ۱۵ تا تخم میزارن ولی ۵یا۶ تا بزرگ میکنن بقیه زیر دست وپای اونا میمیرن حالا میشه لونه عروس هلندی گذاشت

مدیر سایت
Reply to  جواد
2 ماه ها گذشته

با سلام، بله میتونید استفاده کنید ولی بهتره از قفس های جداگانه و لانه های جداگانه استفاده کنید. در ضمن همیشه هم سعی نکنید از پرنده هاتون جوجه بگیرید، بزرگ کردن جوجه ها کار سختیه علاوه بر اینکه پرنده نمیتونه به همشون رسیدگی کنه خودش هم ضعیف میشه.

جواد
Reply to  مدیر سایت
2 ماه ها گذشته

مال من یه نره با دوتا ماده توی یه قفس جفتن باهم هم میرن داخل لونه وجوجه بزرگ میکنن

امیر سیاه
Reply to  جواد
1 ماه گذشته

خیلی جالب بود . تا حالا ندیده و نشنیده بودم که دوتا ماده توی یک لانه تخم بذارن و بزرگ کنن . عجیب بود برام .

عرشیا
Reply to  امیر سیاه
1 ماه گذشته

عزیز تازه من دیدم مرغ عشق با عروس جفت شده و 5 تا ماده با یک نر جفت شده

لیلا
2 ماه ها گذشته

سلام ببخشید میخواستم بدونم چجوری میشه فرق مرغ عشق
نر را با ماده تشخیص بدیم

Last edited 2 ماه ها گذشته by لیلا
مدیر سایت
Reply to  لیلا
2 ماه ها گذشته

با سلام رایج ترین روش تشخیص جنسیت نر و ماده توجه به رنگ بینی آنهاست. رنگ بینی نرها معمولا آبی بوده و رنگ بینی ماده سفید و یا قهوه ای می باشد. ولی این روش دقیق نیست. بهترین روش بررسی استخوان نزدیکی مخرج پرنده میباشد. اگر زائده های استخوان نزدیک هم بود جنسیت نر و اگر فاصلشون زیاد باشه جنسیت پرنده ماده است.

محمد
Reply to  مدیر سایت
2 ماه ها گذشته

سلام من یک جفت مرغ عشق از بازار گرفتم نمیدونم کی تخم میزارن دونه عوض میکنن ولی کار دیگه انجام نمیدن نوک نر آبی کمرنگ و نوک ماده سفید هست یه کم داره جای سوراخ های بینی هاش آبی هست

مدیر سایت
Reply to  محمد
2 ماه ها گذشته

با سلام، باید صبر کنید تا پرنده ها به محیط جدید عادت کنند. لازم است که به پرنده ها ترس و استرس وارد نشه و تغذیشون هم کامل باشه و دمای محیط نگهداریشون هم معتدل باشه.

عرشیا
Reply to  لیلا
1 ماه گذشته

دوست عزیز من خودم پرورش دهنده هستم و از روی نوک نمیشه تشخیص داد من خودم 10 تا ماده دارم رنگ بینیشون آبیه باید دست به مقعد پرنده زد

80+ محصولات
4000+ سفارشات تکمیل شده
14000+ کاربران
336+ مطالب وبلاگ
سبد خرید

هیچ محصولی در سبد خرید نیست.

ورود به سایت