جفت گیری مرغ عشق – تکنیک های طلایی

ادمین
اصول جفت گیری مرغ عشق

جفت گیری مرغ عشق – تکنیک های طلایی

جفت گیری مرغ عشق | مرغ عشق یکی از مشهور ترین پرنده های زینتی در سراسر دنیا است . افراد بسیار زیادی در سراسر دنیا به نگهداری این پرنده مشغول هستند . از این رو دانستن اطلاعاتی نظیر تغذیه ، پرورش ، نحوه نگهداری ، تعیین جنسیت و جفت گیری برای این افراد از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است .

در این مقاله قصد داریم اطلاعات کامل در زمینه جفت گیری مرغ عشق را برای شما بیان کنیم .

جفت گیری مرغ عشق

نحوه جفت گیری مرغ عشق

متاسفانه پرنده مرغ عشق به گونه ای نیست که با قرار دادن یک نر و یک ماده کنار هم عمل جفت گیری انجام شود . در برخی موارد پیش آمده است که مرغ عشق نر و ماده همدیگر را نه به عنوان جفت بلکه به عنوان دوست پذیرفته اند و از این رو حاضر به جفت گیری نیستند . در کل می توان این بیان را کرد که بسته به خلق و خوی مرغ عشق تان ، این که گوشه گیر و خجالتی باشد یا نه ، زمان جفت گیری متفاوت است .

نکاتی که برای جفت گیری مرغ عشق باید بدانید

جفت گیری مرغ عشق

کسانی که به نگهداری و پرورش مرغ عشق مشغول هستند باید آب تمیز و تازه ، اسباب بازی مخصوص پرنده و محیطی آرام را برای این پرنده فراهم نمایند . این امر می تواند در جفت گیری این پرنده نقش مثبتی داشته باشد . علاوه بر موارد گفته شده ، باید در انتخاب مرغ عشق نر و ماده دقت کافی را به خرج دهند . برای نمونه پرنده ای که تهیه می کنید بهتر است حداقل یک ساله باشد ، بهره گیری از یک جفت مرغ عشق برای ایجاد رقابت و تحریک جهت نشان دادن برخی رفتار های جنسی و از همه مهم تر بهتر است دوره نوردهی افزایش پیدا کند . این موارد می توانند در جفت گیری پرنده نقش بسیار موثری داشته باشند .

یکی دیگر از نکات مهم برای جفت گیری مرغ عشق تغذیه  است . تغذیه این پرنده ها با افزایش قدرت باروری آنها رابطه مستقیم دارد . برای تغذیه مرغ عشق از جوانه گندم ، تخم کتان ، انواع ویتامین های E و D و همچنین از انواع مولتی ویتامین های مینرال (Mineral) استفاده نمایید چرا که باعث بالا رفتن میزان باروری در این پرنده ها می شوند .

البته برخی عوامل از جمله لق بودن ناحیه نشیمنگاه ، تغذیه نامناسب ، عفونت مجرای تخم بر یا تخمدان ، زیاد بودن پر های ناحیه مخرج ، اختلالات ارثی و تومورهای دستگاه تناسلی موجب می شوند تا مرغ عشق بعد از عمل جفت گیری نطفه دار نشود . موارد ذکر شده مربوط به بیماری ها و عوامل زنتیکی می باشند . موارد دیگری مانند قفس نامناسب ، کم بودن غذا و آّب ، تنش و لانه نامطلوب برای تخمگذاری باعث می شود تا با وجود جفت گیری انجام جفت گیری ، تخم گذاری انجام نشود .

فرایند جفت گیری

جفت گیری مرغ عشق

جفت گیری مرغ عشق

زمانی که مرغ عشق های نر و ماده را در یک قفس قرار دادید ، بعد از گذشت مدتی آنها به یکدیگر عادت می کنند . اگر بخت یار شما باشد و آنها همدیگر را نه به عنوان دوست بلکه به عنوان جفت شناخته باشند ، در این صورت جفت گیری مرغ عشق با موفقیت انجام می شود . یکی از موارد جالبی که در این دوران اتفاق می افتد این است که مرغ عشق نر تلاش می کند به گونه ماده نزدیک شده و در دهان او غذا قرار دهد (تغذیه دهانی) . در برخی موارد نیز دیده شده که مرغ عشق نر پای خود را بر روی دم ماده قرار می دهد .

پرنده نر تلاش های زیادی برای راضی کردن مرغ عشق ماده انجام می دهد که با دوری و گاهاً پرخاشگری های او مواجه می شود . با گذشت زمان و تلاش بی وقفه گونه نر ، سرانجام مرغ عشق ماده در برابر حرکت ها و تحریکات مرغ عشق نر از خود واکنش نشان خواهد داد و به نوعی تسلیم خواهد شد . بعد از آنکه مرغ عشق ماده برای جفت گیری آماده شد ، روی نشیمنگاه خود نشسته ، بدنش را انحنا داده و دم خود را رو به بالا می برد . بدین ترتیب جفت گیری مرغ عشق نر و ماده انجام می شود .

جفت گیری مرغ عشق نر و ماده بدین شکل ادامه خواهد یافت که گونه نر با پاهایش خود را بر روی ماده قرار خواهد داد ، بعد از پایدار کردن وضعیت خود ، گونه نر آلت خود را با آلت تناسلی ماده مماس می دهد . اساساً عمل جفت گیری در این پرنده ها در زمان کوتاهی انجام می شود و بعد از اتمام آن گونه ماده مکانی که جفت گیری انجام گرفت را ترک می کند . در دوره تخم گذاری اگر مرغ عشق ماده آمادگی کافی را داشته باشد روزانه چند بار عمل جفتگیری را انجام خواهد داد . سر انجام ، مرغ عشق ماده به مکان یا لانه مخصوص تخم گذاری خواهد رفت .

حائز اهمیت است بدانید آبکی و زیاد شدن فضولات مرغ عشق ماده و همچنین لرزش های شدید در پرنده به معنای آغاز تخم گذاری است .

بعد از اتمام تخم گذاری برای جوجه کشی می توانید بسته به انتخاب خودتان از روش جوجه کشی طبیعی یعنی خواباندن مرغ عشق بر روی تخم های نطفه دار و یا از روش جوجه کشی مصنوعی یعنی بهره گیری از دستگاه جوجه کشی خانگی ، فرایند را تکمیل نمایید .

جالب است بدانید که کل دوره جوجه کشی از این پرنده تقریباً 18 الی 20 روز است . بعد از هچ و به دنیا آمدن جوجه ها باید تا 3 روز برای تغذیه آنها از آب و شکر استفاده شود تا پرنده انرژی کافی را برای ادامه زندگی بدست بیاورد .

علائم جفت گیری مرغ عشق

یکی از مهم ترین نکاتی که برای پرورش دهنده های مرغ عشق و یا افرادی که تنها از روی علاوقه به نگهداری این پرنده می پردازند آگاهی از نشانه های جفت شدن مرغ عشق می باشد . در واقع با اطلاع از این موضوع شما خواهید فهمید که آیا پرنده های شما جفت گیری نموده اند و یا امکان تخم گذاری وجود دارد یا نه .

بیشتر پرنده های اهلی و زینتی برای نگهداری نیازمند شرایط خاصی می باشند و این در حالی است که مرغ عشق کم دردسر بوده و مهم تر از همه با انسان های به خوبی کنار آمده و در حالت کلی اجتماعی می باشد . جالب است بدانید که مرغ عشق خیلی سریع به صاحب خود عادت می کند و این امر باعث شده تا این پرنده محبوبیت بالایی را بین سایر پرنده های زینتی به خود اختصاص دهد . در واقع این پرنده به صاحب خود عادت کرده و هر غذایی که فرد برای او در نظر می گیرد را به خوبی از ان تغذیه می کند .

یکی از مهمترین مواردی که باید در نظر گرفته شود خجالتی نبودن این پرنده ها می باشد . این ویژگی باعث شده تا جفت گیری مرغ عشق گاهاً در برابر صاحب خود انجام بگیرد از این رو برای جفت کردن این پرنده ها فرد نیازی به انجام فرایند های پیچیده و یا استفاده از دارو ندارد .

جفت گیری مرغ عشق چه زمانی انجام می شود ؟

جفت گیری مرغ عشق

جفت گیری مرغ عشق فرایندی است که به میل و تصمیم خود پرنده صورت می گیرد که البته این امر نیز به برخی فاکتور های وابسته است . مورد اولی که جفت گیری برای کل پرنده ها را تحت تاثیر خود قرار می دهد فصل جفت گیری می باشد ؛ فاکتور دومی که باید مورد توجه پرورش دهنده و یا صاحب پرنده قرار بگیرد همه نیاز های مرغ عشق برای جفت گیری می باشد این موارد شامل مواد لازم برای تغذیه ، تامین امنیت ، آشیانه مناسب ، آسایش و آرامش و … است .

جفت گیری در طبیعت VS جفت گیری در محیط پرورشی

جفت گیری مرغ عشق در طبیعت در فصل اول سال یعنی بهار که دمای هوا تا حدودی بالا می باشد شروع می شود این امر در حالی است که پرورش دهنده و یا صاحب پرنده می تواند با بالا بردن دمای محیط و همچنین تامین غذای مورد نیاز پرنده ، تمامی شرایط لازم برای جفت گیری آنها را تامین نماید .

مواردی که برای جفت گیری مرغ عشق باید فراهم شوند عبارت اند از :

جفت گیری مرغ عشق

– تامین غذایی کافی و مناسب
– آماده سازی آشیانه و مکن مناسب برای تخم گذاری (برای این کار می توانید از چوب استفاده کنید)
– تامین دمای ایده آل در بازه 22 تا 26 درجه سانتی گراد
– حذف صدای اضافه مانند صدای سگ و یا حیوانات دیگر
– قرار دادن وسیله بازی و سرگرمی مانند آینه یا زنگ داخل آشیانه
– بالا بردن مدت زمان نور دهی به مدت 16 تا 18 ساعت در هر روز

در این حالت که تمامی نیاز های پرنده تامین شده است ، مرغ عشق نر با انجام حرکاتی مانند مالیدن نوک خود به نوک ماده و همچنین بازی گوشی خود را اماده برای جفت گیری نشان می دهد . توجه داشته باشید که این پروسه ممکن است تا 7 روز به طول بینجامد و مرغ عشق ماده تمایلی برای جفت گیری مشان ندهد ولی بعد از گذشت این مدت او بالاخره تحت تاثیر گونه نر قرار گرفته برای جفت گیری آماده خواهد شد .

مواردی که بیان گر آماده بودن مرغ عشق های برای جفت گیری است عبارت اند از :

جفت گیری مرغ عشق

– تمیز و پاک سازی کردن بدن یکدیگر
– مرغ عشق ها قبل جفت گیری و به هنگام جفت گیری به همدیگر غذا می دهند
– بازی گوشی و نوک زدن به قسمت نشیمنگاه هم
– بالا و پایین پردن مرغ عشق نر از روی شاخه های داخل قفس
– نوک زدن به قفس توسط گونه نر
– تقلید صدا و آواز خوانی مرغ عشق نر

یکی دیگر از مواردی که باید مورد توجه قرار بگیرد عوض شدن رنگ بینی هر دو مرغ عشق نر و ماده است . اگر برای جفت گیری اماده باشند رنگ بینی گونه ماده سفید و رنگ بینی گونه نر آبی روشن خواهد شد .

از آنجایی که پرنده به طور دائمی در اختیار پرورش دهنده یا فرد قرار دارد از این رو او می تواند مرغ عشق ها را به طور کامل و مطمئن مورد ارزیابی و بررسی قرار دهد .

اگر مرغ عشق ها در عدم حضور پرورش دهنده اقدام به جفت گیری نمایند پرورش دهنده یا صاحب پرنده می تواند با بررسی برخی عوامل از این امر آگاهی پیدا کند .

در واقع اگر جفت گیری بین دو مرغ عشق نر ماده موفق باشد موارد زیر در پرنده ها قابل مشاهده خواهد بود :

– رنگ بینی گونه ماده از سفید به قهوه ای تغییر می یابد . این امر بیانگر آماده بودن مرغ عشق برای تخم گذاری است .
– در صورتی که مرغ عشق ماده مدت زمان طولانی را در لانه به استراحت صرف کند یعنی در حال اماده شدن برای تخم گذاری است .
– در مواقعی که مرغ عشق نر برای تغذیه گونه ماده غذا به داخل لانه ببرد نشان از آماده شدن ماده برای تخم گذاری است .
یکی دیگر از مواردی که بعد از جفت گیری مشاهده می شود گشت زدن مرع عشق ماده اطراف لانه و تمیز کردن محیط برای تخم گذاری است .

تأثیر درخت اکالیپتوس در قفس مرغ عشق

درخت اکالیپتوس یکی از مفید ترین درخت هایی می باشد که میتوان برای تحریک جنسی و همچنین افزایش ایمنی بدن طوطی سانان از آن استفاده کرد. در طبیعت نیز مرغ عشق ها بیشتر بر روی شاخه های درخت اکالیپتوس لانه سازی میکنند. همچنین آنها پوست شاخه های این درخت را می جوند چون خواص زیادی برای آنها دارد. بنابراین شما نیز میتوانید با قرار دادن شاخه و برگ درخت اکالیپتوس در قفس نگهداری مرغ عشق از مزایای شگفت انگیز این درخت بهره ببرید.

در مورد جفت شدن مرغ عشق ها باید گفت که همیشه آنها با هم جفت نمیشوند، گاهی اوقات هم نزدیک به یک سال طول میکشد تا مرغ عشق نر و ماده با هم جفت شوند. در هر صورت اگر مرغ عشق های شما حتی با گذشت مدت زمان طولانی جفت نشدن و شما قصد تکثیر مرغ عشق دارید، تخم نطفه دار این پرنده را تهیه نموده و از آن جوجه کشی کنید. در لینک لیست قیمت دستگاه جوجه کشی انواع مختلف دستگاه حرفه ای مناسب برای این نوع طوطی سانان ارائه شده است.

دسته بندی مرغ عشق مقالات پرورش و نگهداری پرندگان
اشتراک گذاری

نوشته های مرتبط

330 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
شایان
13 روزها گذشته

سلام خسته نباشید
ببخشید من دو جفت مرغ عشق دارم
هر دو جفت تخم گذاشته اند
جفت اول جوجه دارد و ماده همزمان روی جوجه و تخم است. جفت دوم روی تخم ها زیاد نمی نشینند… از نطفه دار بودن تخم ها مطمعن هستم و سالم هستند.
میتونم تخم های جفت دوم را زیر جفت اول بزارم ک مراقبت کنند ازش؟
شرایط انتقال و بقیه نکات را هم بفرماید
خیلی ممنون از شما

مدیر سایت
Reply to  شایان
12 روزها گذشته

سلام، خیر نمیشه، نباید به تخم های نطفه دار دست بزنید اگه بوی دست بگیره پرنده اون تخم رو از لونه بیرون میندازه.

Mehran
15 روزها گذشته

سلام وقت بخیر ی جفت مرغ عشق دارم۳تا تخمم گذاشتن جفتشون هم اکثرا تو لونه هستن.
ولی شبا ماده قفسو نوک میزنه و میخراشه دلیلش چیه

مدیر سایت
Reply to  Mehran
15 روزها گذشته

سلام، کلا طوطی ها به جویدن علاقه زیادی دارند ولی این رفتار پرنده شما در زمان جوجه کشی باید بیشتر بررسی بشه. آیا محیط آرام هستش؟ تغذیه شون چطوره؟

رضا
19 روزها گذشته

سلام دوتا مرغ عشق ماده رو میشه پیش یه نر گذاشت؟؟؟؟

مدیر سایت
Reply to  رضا
19 روزها گذشته

سلام، بله فقط باید در زمان جوجه کشی لانه های جداگانه براشون بذارین یک مرغ عشق نر با دو ماده هم جفت میشود قفسشون هم باید بزرگ باشه

فرزانه
23 روزها گذشته

سلام من یک هفتس که یه مرغ عشق ماده برای نرم خریدم ولی متاسفانه وقتی اوردمش تازه متوجه شدم یکی از بالهاشو نمیتونه درست جمع کنه و یکم بالش شله و یکمم روی بالهای رو باله هاش ریخته و وقتی دقت میکنم کاهی شروع به لرزیدن میکنه البته وقتی نزدیک قفسشون میشم بیشتر میشه لرزشش ایا اینها مشکلی پیش میاره براش

مدیر سایت
Reply to  فرزانه
23 روزها گذشته

سلام، ممکنه پرنده شما بیمار باشه، لرزش و افتادگی بال ها از جمله علائم بیماری هستند و پرنده باید معاینه بشه. بهتر است پرنده جدید را جدا کنید. شما در همان ابتدا هم نباید پرنده جدید رو داخل قفس پرنده قبلی میذاشتین. بهتر بود به مدت دو هفته یا حتی بیشتر پرنده جدید رو در قفس جداگانه میذاشتین تا اولا به محیط عادت کنه و استرسش از بین بره و ثانیا پرنده هاتون با هم ارتباط برقرار میکردند و اینطوری راحتتر جفت میشدن.

مهدی
28 روزها گذشته

سلام من یک جفت مرغ عشق دادم ماده من بالای نوکش سفید و تر آبی هست ماده هر گاهی به دم خانه اش میرود و بعزی وقت ها ور را میزند
لطفا بگید که چگونه این ها را جفت بزنم که تخم بگذارند با تشکر

مدیر سایت
Reply to  مهدی
28 روزها گذشته

سلام، نکات کامل و کلی در مقاله ذکر شده اند مقاله رو خوب مطالعه کنید.

مهدی
1 ماه گذشته

سلام من یه جفت مرغ عشق خریدم که تخم دارن با تخمشون خریدم بعد نمیدونم چن تا تخم داره یا چندروزه رو تخم خوابیده چه کار کنم

مدیر سایت
Reply to  مهدی
1 ماه گذشته

سلام، قبلا به سوال شما پاسخ داده شده لطفا سوالتون رو چندبار تکرار نکنید.

مهدی
1 ماه گذشته

سلام ببخشید من دوتا مرغ عشق خریدم با تخمشون ولی نمیدونم چند روزه روشون خوابیده یا اینکه چند تا تخم داره چیکار کنم
بعد اینکه ماده وقتی میاد بیرون نره سعی میکنه ماده رو به داخل لونه میفرسته

Last edited 1 ماه گذشته by مهدی
مدیر سایت
Reply to  مهدی
1 ماه گذشته

سلام، قفسشون باید یه جا ثابت باشه و محیطشون هم ساکت و آرام، رفتار نر هم طبیعیه به خاطر دفاع از لانه و تخم ها هستش. براشون آب و دان تازه هر روز بذار و مزاحمشون نشوید.

علیرضا
1 ماه گذشته

مرغ عشاقام در لونه رو پیدا نمیکنن چکار کنم؟

مدیر سایت
Reply to  علیرضا
1 ماه گذشته

سلام، لونه رو طوری بذارین که دسترسی بهش برای پرنده ها راحت باشه به مرور عادت میکنند اگه پرنده هاتون دستیه خودتون هم میتونید پرنده رو در دست بگیرید و پرنده رو از سمت در به داخل لونه هدایتشون کنید اینطوری یاد خواهند گرفت.

امیررضا
1 ماه گذشته

سلام من یک جفت مرغ عشق دارم ماده یک سالش هست و اهلی هستش و نر یکم کوچیکه و اهلی نیست تازگی ها دیدم دارن جفت گیری میکنن ولی نر نمی‌دونم کوچیکه یا بلد نیست ماده خودش رو خم می‌کنه وقتی نر میره روش زود میوفته زمین و وای نمیسته روش
ایا جفت گیری میکنن ؟
نر بلد نیست جفت گیری کنه؟

مدیر سایت
Reply to  امیررضا
1 ماه گذشته

سلام، به درستی جفت گیری نمیکنند اینطوری تخم ها نطفه دار نمیشه، به مرور این مشکلشون حل خواهد شد. بهتره محیطشون ارام و ساکت باشه تا نترسن و دچار استرس نشن در اینصورت بهتر جفت گیری خواهند کرد.

شایان
1 ماه گذشته

با سلام خدمت دوستان ببخشید بنده یک جفت مرغ عشق دارم مرغ عشق ماده ابتدا یک عدد تخم گذاشت و بعد از یک هفته ۳ تای دیگر…منتهی در این بین مرغ عشق نر وقتی مرغ عشق ماده از لانه بیرون میاید دوباره جفتگیری میکند.تغذیشون هم اب و ارزن خالیه سوال اول:جفتگیری مرغ عشق نر و ماده در این مدت مشکل داره؟باید چکار کنم؟ سوال دوم: مرغ عشق نر وقتی نزدیک قفس میشم داخل لانه میره و اونجا میمونه ،میترسم با تکان دادن های خودش هم ماده رو بترسونه که دیگه روی تخم نخوابه هم تخم هارو تکون بده و بشکنه… بیشتر بخوانید »

مدیر سایت
Reply to  شایان
1 ماه گذشته

با سلام، تا اتمام تخمگذاری جفت گیری شون مشکلی نداره. نر بیش از اندازه مست شده دان گرم مثل کتان بهش ندهید بجاش میتویند یکم کاهو یا تخم کاهو بهش بدهید. در زمان جوجه کشی هم بهتره مزاحمشون نشید تا پرنده ها دچار استرس نشن. اگه دیدید نر زیادی ماده رو اذیت میکنه لازمه که اونو جداش کنید وگرنه ممکنه ماده تخم ها رو رها کنه.

77+ محصولات
4000+ سفارشات تکمیل شده
14000+ کاربران
301+ مطالب وبلاگ

تماس با ما

دفتر مرکزی فروش دفتر مرکزی فروش

04432341796 / 04432346612 / 04432379188

کارشناسان رسمی فروش

مهندس محمودی : 09143403463

مهندس عرفان اسکندری : 09143883380

مهندس علیزاده : 09144473924

مهندس حنیفه : 09125547229

کارشناس فروش دستگاه جوجه کشی 5000 به بالا :

مهندس قصابی : 09126342262

سبد خرید

هیچ محصولی در سبد خرید نیست.

ورود به سایت