جفت گیری مرغ عشق – تکنیک های طلایی

ادمین
اصول جفت گیری مرغ عشق

جفت گیری مرغ عشق – تکنیک های طلایی

جفت گیری مرغ عشق | مرغ عشق یکی از مشهور ترین پرنده های زینتی در سراسر دنیا است . افراد بسیار زیادی در سراسر دنیا به نگهداری این پرنده مشغول هستند . از این رو دانستن اطلاعاتی نظیر تغذیه ، پرورش ، نحوه نگهداری ، تعیین جنسیت و جفت گیری برای این افراد از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است .

در این مقاله قصد داریم اطلاعات کامل در زمینه جفت گیری مرغ عشق را برای شما بیان کنیم .

جفت گیری مرغ عشق

نحوه جفت گیری مرغ عشق

متاسفانه پرنده مرغ عشق به گونه ای نیست که با قرار دادن یک نر و یک ماده کنار هم عمل جفت گیری انجام شود . در برخی موارد پیش آمده است که مرغ عشق نر و ماده همدیگر را نه به عنوان جفت بلکه به عنوان دوست پذیرفته اند و از این رو حاضر به جفت گیری نیستند . در کل می توان این بیان را کرد که بسته به خلق و خوی مرغ عشق تان ، این که گوشه گیر و خجالتی باشد یا نه ، زمان جفت گیری متفاوت است .

نکاتی که برای جفت گیری مرغ عشق باید بدانید

جفت گیری مرغ عشق

کسانی که به نگهداری و پرورش مرغ عشق مشغول هستند باید آب تمیز و تازه ، اسباب بازی مخصوص پرنده و محیطی آرام را برای این پرنده فراهم نمایند . این امر می تواند در جفت گیری این پرنده نقش مثبتی داشته باشد . علاوه بر موارد گفته شده ، باید در انتخاب مرغ عشق نر و ماده دقت کافی را به خرج دهند . برای نمونه پرنده ای که تهیه می کنید بهتر است حداقل یک ساله باشد ، بهره گیری از یک جفت مرغ عشق برای ایجاد رقابت و تحریک جهت نشان دادن برخی رفتار های جنسی و از همه مهم تر بهتر است دوره نوردهی افزایش پیدا کند . این موارد می توانند در جفت گیری پرنده نقش بسیار موثری داشته باشند .

یکی دیگر از نکات مهم برای جفت گیری مرغ عشق تغذیه  است . تغذیه این پرنده ها با افزایش قدرت باروری آنها رابطه مستقیم دارد . برای تغذیه مرغ عشق از جوانه گندم ، تخم کتان ، انواع ویتامین های E و D و همچنین از انواع مولتی ویتامین های مینرال (Mineral) استفاده نمایید چرا که باعث بالا رفتن میزان باروری در این پرنده ها می شوند .

البته برخی عوامل از جمله لق بودن ناحیه نشیمنگاه ، تغذیه نامناسب ، عفونت مجرای تخم بر یا تخمدان ، زیاد بودن پر های ناحیه مخرج ، اختلالات ارثی و تومورهای دستگاه تناسلی موجب می شوند تا مرغ عشق بعد از عمل جفت گیری نطفه دار نشود . موارد ذکر شده مربوط به بیماری ها و عوامل زنتیکی می باشند . موارد دیگری مانند قفس نامناسب ، کم بودن غذا و آّب ، تنش و لانه نامطلوب برای تخمگذاری باعث می شود تا با وجود جفت گیری انجام جفت گیری ، تخم گذاری انجام نشود .

فرایند جفت گیری

جفت گیری مرغ عشق

جفت گیری مرغ عشق

زمانی که مرغ عشق های نر و ماده را در یک قفس قرار دادید ، بعد از گذشت مدتی آنها به یکدیگر عادت می کنند . اگر بخت یار شما باشد و آنها همدیگر را نه به عنوان دوست بلکه به عنوان جفت شناخته باشند ، در این صورت جفت گیری مرغ عشق با موفقیت انجام می شود . یکی از موارد جالبی که در این دوران اتفاق می افتد این است که مرغ عشق نر تلاش می کند به گونه ماده نزدیک شده و در دهان او غذا قرار دهد (تغذیه دهانی) . در برخی موارد نیز دیده شده که مرغ عشق نر پای خود را بر روی دم ماده قرار می دهد .

پرنده نر تلاش های زیادی برای راضی کردن مرغ عشق ماده انجام می دهد که با دوری و گاهاً پرخاشگری های او مواجه می شود . با گذشت زمان و تلاش بی وقفه گونه نر ، سرانجام مرغ عشق ماده در برابر حرکت ها و تحریکات مرغ عشق نر از خود واکنش نشان خواهد داد و به نوعی تسلیم خواهد شد . بعد از آنکه مرغ عشق ماده برای جفت گیری آماده شد ، روی نشیمنگاه خود نشسته ، بدنش را انحنا داده و دم خود را رو به بالا می برد . بدین ترتیب جفت گیری مرغ عشق نر و ماده انجام می شود .

جفت گیری مرغ عشق نر و ماده بدین شکل ادامه خواهد یافت که گونه نر با پاهایش خود را بر روی ماده قرار خواهد داد ، بعد از پایدار کردن وضعیت خود ، گونه نر آلت خود را با آلت تناسلی ماده مماس می دهد . اساساً عمل جفت گیری در این پرنده ها در زمان کوتاهی انجام می شود و بعد از اتمام آن گونه ماده مکانی که جفت گیری انجام گرفت را ترک می کند . در دوره تخم گذاری اگر مرغ عشق ماده آمادگی کافی را داشته باشد روزانه چند بار عمل جفتگیری را انجام خواهد داد . سر انجام ، مرغ عشق ماده به مکان یا لانه مخصوص تخم گذاری خواهد رفت .

حائز اهمیت است بدانید آبکی و زیاد شدن فضولات مرغ عشق ماده و همچنین لرزش های شدید در پرنده به معنای آغاز تخم گذاری است .

بعد از اتمام تخم گذاری برای جوجه کشی می توانید بسته به انتخاب خودتان از روش جوجه کشی طبیعی یعنی خواباندن مرغ عشق بر روی تخم های نطفه دار و یا از روش جوجه کشی مصنوعی یعنی بهره گیری از دستگاه جوجه کشی خانگی ، فرایند را تکمیل نمایید .

جالب است بدانید که کل دوره جوجه کشی از این پرنده تقریباً 18 الی 20 روز است . بعد از هچ و به دنیا آمدن جوجه ها باید تا 3 روز برای تغذیه آنها از آب و شکر استفاده شود تا پرنده انرژی کافی را برای ادامه زندگی بدست بیاورد .

علائم جفت گیری مرغ عشق

یکی از مهم ترین نکاتی که برای پرورش دهنده های مرغ عشق و یا افرادی که تنها از روی علاوقه به نگهداری این پرنده می پردازند آگاهی از نشانه های جفت شدن مرغ عشق می باشد . در واقع با اطلاع از این موضوع شما خواهید فهمید که آیا پرنده های شما جفت گیری نموده اند و یا امکان تخم گذاری وجود دارد یا نه .

بیشتر پرنده های اهلی و زینتی برای نگهداری نیازمند شرایط خاصی می باشند و این در حالی است که مرغ عشق کم دردسر بوده و مهم تر از همه با انسان های به خوبی کنار آمده و در حالت کلی اجتماعی می باشد . جالب است بدانید که مرغ عشق خیلی سریع به صاحب خود عادت می کند و این امر باعث شده تا این پرنده محبوبیت بالایی را بین سایر پرنده های زینتی به خود اختصاص دهد . در واقع این پرنده به صاحب خود عادت کرده و هر غذایی که فرد برای او در نظر می گیرد را به خوبی از ان تغذیه می کند .

یکی از مهمترین مواردی که باید در نظر گرفته شود خجالتی نبودن این پرنده ها می باشد . این ویژگی باعث شده تا جفت گیری مرغ عشق گاهاً در برابر صاحب خود انجام بگیرد از این رو برای جفت کردن این پرنده ها فرد نیازی به انجام فرایند های پیچیده و یا استفاده از دارو ندارد .

جفت گیری مرغ عشق چه زمانی انجام می شود ؟

جفت گیری مرغ عشق

جفت گیری مرغ عشق فرایندی است که به میل و تصمیم خود پرنده صورت می گیرد که البته این امر نیز به برخی فاکتور های وابسته است . مورد اولی که جفت گیری برای کل پرنده ها را تحت تاثیر خود قرار می دهد فصل جفت گیری می باشد ؛ فاکتور دومی که باید مورد توجه پرورش دهنده و یا صاحب پرنده قرار بگیرد همه نیاز های مرغ عشق برای جفت گیری می باشد این موارد شامل مواد لازم برای تغذیه ، تامین امنیت ، آشیانه مناسب ، آسایش و آرامش و … است .

جفت گیری در طبیعت VS جفت گیری در محیط پرورشی

جفت گیری مرغ عشق در طبیعت در فصل اول سال یعنی بهار که دمای هوا تا حدودی بالا می باشد شروع می شود این امر در حالی است که پرورش دهنده و یا صاحب پرنده می تواند با بالا بردن دمای محیط و همچنین تامین غذای مورد نیاز پرنده ، تمامی شرایط لازم برای جفت گیری آنها را تامین نماید .

مواردی که برای جفت گیری مرغ عشق باید فراهم شوند عبارت اند از :

جفت گیری مرغ عشق

– تامین غذایی کافی و مناسب
– آماده سازی آشیانه و مکن مناسب برای تخم گذاری (برای این کار می توانید از چوب استفاده کنید)
– تامین دمای ایده آل در بازه 22 تا 26 درجه سانتی گراد
– حذف صدای اضافه مانند صدای سگ و یا حیوانات دیگر
– قرار دادن وسیله بازی و سرگرمی مانند آینه یا زنگ داخل آشیانه
– بالا بردن مدت زمان نور دهی به مدت 16 تا 18 ساعت در هر روز

در این حالت که تمامی نیاز های پرنده تامین شده است ، مرغ عشق نر با انجام حرکاتی مانند مالیدن نوک خود به نوک ماده و همچنین بازی گوشی خود را اماده برای جفت گیری نشان می دهد . توجه داشته باشید که این پروسه ممکن است تا 7 روز به طول بینجامد و مرغ عشق ماده تمایلی برای جفت گیری مشان ندهد ولی بعد از گذشت این مدت او بالاخره تحت تاثیر گونه نر قرار گرفته برای جفت گیری آماده خواهد شد .

مواردی که بیان گر آماده بودن مرغ عشق های برای جفت گیری است عبارت اند از :

جفت گیری مرغ عشق

– تمیز و پاک سازی کردن بدن یکدیگر
– مرغ عشق ها قبل جفت گیری و به هنگام جفت گیری به همدیگر غذا می دهند
– بازی گوشی و نوک زدن به قسمت نشیمنگاه هم
– بالا و پایین پردن مرغ عشق نر از روی شاخه های داخل قفس
– نوک زدن به قفس توسط گونه نر
– تقلید صدا و آواز خوانی مرغ عشق نر

یکی دیگر از مواردی که باید مورد توجه قرار بگیرد عوض شدن رنگ بینی هر دو مرغ عشق نر و ماده است . اگر برای جفت گیری اماده باشند رنگ بینی گونه ماده سفید و رنگ بینی گونه نر آبی روشن خواهد شد .

از آنجایی که پرنده به طور دائمی در اختیار پرورش دهنده یا فرد قرار دارد از این رو او می تواند مرغ عشق ها را به طور کامل و مطمئن مورد ارزیابی و بررسی قرار دهد .

اگر مرغ عشق ها در عدم حضور پرورش دهنده اقدام به جفت گیری نمایند پرورش دهنده یا صاحب پرنده می تواند با بررسی برخی عوامل از این امر آگاهی پیدا کند .

در واقع اگر جفت گیری بین دو مرغ عشق نر ماده موفق باشد موارد زیر در پرنده ها قابل مشاهده خواهد بود :

– رنگ بینی گونه ماده از سفید به قهوه ای تغییر می یابد . این امر بیانگر آماده بودن مرغ عشق برای تخم گذاری است .
– در صورتی که مرغ عشق ماده مدت زمان طولانی را در لانه به استراحت صرف کند یعنی در حال اماده شدن برای تخم گذاری است .
– در مواقعی که مرغ عشق نر برای تغذیه گونه ماده غذا به داخل لانه ببرد نشان از آماده شدن ماده برای تخم گذاری است .
یکی دیگر از مواردی که بعد از جفت گیری مشاهده می شود گشت زدن مرع عشق ماده اطراف لانه و تمیز کردن محیط برای تخم گذاری است .

تأثیر درخت اکالیپتوس در قفس مرغ عشق

درخت اکالیپتوس یکی از مفید ترین درخت هایی می باشد که میتوان برای تحریک جنسی و همچنین افزایش ایمنی بدن طوطی سانان از آن استفاده کرد. در طبیعت نیز مرغ عشق ها بیشتر بر روی شاخه های درخت اکالیپتوس لانه سازی میکنند. همچنین آنها پوست شاخه های این درخت را می جوند چون خواص زیادی برای آنها دارد. بنابراین شما نیز میتوانید با قرار دادن شاخه و برگ درخت اکالیپتوس در قفس نگهداری مرغ عشق از مزایای شگفت انگیز این درخت بهره ببرید.

در مورد جفت شدن مرغ عشق ها باید گفت که همیشه آنها با هم جفت نمیشوند، گاهی اوقات هم نزدیک به یک سال طول میکشد تا مرغ عشق نر و ماده با هم جفت شوند. در هر صورت اگر مرغ عشق های شما حتی با گذشت مدت زمان طولانی جفت نشدن و شما قصد تکثیر مرغ عشق دارید، تخم نطفه دار این پرنده را تهیه نموده و از آن جوجه کشی کنید. در لینک لیست قیمت دستگاه جوجه کشی انواع مختلف دستگاه حرفه ای مناسب برای این نوع طوطی سانان ارائه شده است.

دسته بندی مرغ عشق مقالات پرورش و نگهداری پرندگان
اشتراک گذاری

نوشته های مرتبط

381 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
امیر
21 ساعت ها گذشته

سلام ببخشید من یه جفت مرغ رو کردم تو قفس نزدیک به سه ماه هست
وقتی نر میره پیش ماده یا میره غذا بخوره ماده نوک میزنه بهش علتش چیه؟

مدیر سایت
Reply to  امیر
8 ساعت ها گذشته

سلام، هنوز با هم جور نشدن. بخور اکالیپتوس اطراف قفسشون پخش کن شاخه و برگ اکالیپتوس بذار و تو این مدت تغذیه شون رو هم تقویت کن دمای محیط هم گرم باشه 25 درجه.

حسین
5 روزها گذشته

سلام ببخشید مرغ عشق من ۶ تا تخم گذاشته از همون روز اول خوابیده روی تخم ها الان اولی ۲ روز بعد در میاد و آخری ۱۸ روز بعد می خواستم بدونم آیا همه‌رو در میاره یا اولی و دومی در اومد دیگه نمی خوابه و اونای دیگه در نمیان ؟
ممنون میشم جواب بدین

مدیر سایت
Reply to  حسین
4 روزها گذشته

سلام، 18 روز فاصله خیلی زیاده احتمالا به خاطر غذا دادن به اون یکی ها دیگه رو اخری ها نتونه بخوابه. شما سعی کنید همیشه غذا در دسترسشون بگذارید کار خاصی نمیشه کرد اون جوجه ها رو هم جدا نکنید یه وقت! اجازه بدین مولدها بهشون غذا بدن بزرگشون کنن.

حسین
21 روزها گذشته

سلام ببخشید مرغ عشق من یه دونه تخم گذاشته ولی تو لونه نمیمونه وبیرون میاد
توی لونه هم تمیزه و چوب هایی که گذاشتمو تو نمی‌بره میخواستم علتشو بدونم

محمد
23 روزها گذشته

سلام ببخشید مرغ عشق ماده من روزی ۵و۶ بار میره تو لونه بعد درمیاد بیرون
توی لونه هم صدای چنگ زدن میاد می خواستم بدونم ممکنه به خواد تخم بزاره یا نه
بعضی وقت ها نرو ماده باهم میرن تو لونه

محمد
2 ماه ها گذشته

سلام ببخشید مرغ عشق ماده من موقع خواب و بعضی وقت ها پف میکنه ولی به نظر مریض نمیاد و سرحاله جاشم هوای خوبی داره و سرد نیست.
لطفا کمکم کنید ممنونم

مدیر سایت
Reply to  محمد
2 ماه ها گذشته

سلام، مطمئن هستید که هوای محیطش سرد نیست؟ پرنده نباید در معرض باد باشه. به تمامی رفتارها و علائمش دقت کنید ممکنه مریض باشه.

محمد امین
2 ماه ها گذشته

سلام خدمت شما. من ۵ تا مرغ عشق دارم که دوتا جفت و یه بچه هستن و در دو قفص جدا هستن. مشکلی نیست همشون رو کنار هم بزارم؟

مدیر سایت
Reply to  محمد امین
2 ماه ها گذشته

سلام، جوجه ها رو در سن 40 الی 50 روزگی میشه جدا کرد چون دونخور میشن قفسشون هم حتما جدا باشه چون پرنده های بالغ بر سر غذا و جایگاه تیرک و … باهاشون دعوا میکنند.
ولی اون دو جفت رو میتونید در یک قفس بزرگ نگه دارید.

احمد
2 ماه ها گذشته

سلام وقت بخیر
من یک جفت مرغ عشق دارم تخم گذاشتن و الان نزدیکه که از تخم در بیان جایی که خونده بودم که تو سه روز اول بهشون اب شکر بدم!آیا الان نیازه وقتی در اومدن بهشون اب شکر بدم ؟یا اصلا نیازه کار خاصی انجام بدم ؟یا بسپارمش به مولد ها ؟

ممنون میشم پاشخ بدید

مدیر سایت
Reply to  احمد
2 ماه ها گذشته

سلام، بسپارید به مولدها و اصلا در کار غذا دادن به جوجه دخالت نکنید وگرنه پرنده هاتون بصورت غریزی احساس خطر کرده و جوجه ها رو طرد میکنند. تو این مدت تخم مرغ آب پز و گندم خیس خورده برای تغذیه مولدها خیلی خوبه حتما هر روز استفاده کنید.

حسین
2 ماه ها گذشته

سلام من یه جفت مرغ عشق دارم یه ماهه به هم غذا میدن و به نظر جفت شده میان اما از تخم خبری نیست و بعضی وقتا هم دیگه رو میزنن

محمد
2 ماه ها گذشته

سلام من یه جفت مرغ عشق دارم به نظر یه ماهه که جفت شدن اما از تخم خبری نیست می خواستم بدونم چرا ماده تو لونه نمیره و تخم نمیزاره لطفا کمکم کنید

مدیر سایت
Reply to  محمد
2 ماه ها گذشته

سلام، چند ساله هستن؟
ایا از نوک همدیگه غذا میگیرن یا اینکه برای هم غذا بالا میارن؟

محمد
Reply to  مدیر سایت
2 ماه ها گذشته

سلام حدودا یک ساله هستند و به هم غذا میدن ولی بعضی وقتا هم دیگه رو میزنن

مدیر سایت
Reply to  محمد
2 ماه ها گذشته

پس باید شرایط جفت شدن رو براشون فراهم کنید دمای محیطشون معمولی باشه. تغذیه شون رو با مکمل و مولتی ویتامین ad3e تقویت کنید. کمی دان گرم مثل شاهدانه به تغذیه شون اضافه کنید در تغذیه شون فعلا از کاهو استفاده نکنید. تخم مرغ آب و جوانه گندم هم بهشون بدهید. کف دریا توقفس باشه، شاخه و برگ درخت اکالیپتوس هم میتونید براشون داخل قفس بگذارید که باعث مستی شون میشه. با انجام اینکارا پرنده های شما تقویت میشن و آماده جفت شدن خواهند بود. ممکنه کمی طول بکشه ولی.

Mohammad
2 ماه ها گذشته

سلام
من یک جفت مرغ عشق دارم براشون سفیده تخم مرغ میزارم اصلا نمیخورن چکار کنم؟

مدیر سایت
Reply to  Mohammad
2 ماه ها گذشته

سلام، زمانیکه گرسنه هستند این غذا رو بهشون بدهید ولی اگه نخوردن کار خاصی نمیشه کرد. مقاله غذای مرغ عشق رو مطالعه کنید.

77+ محصولات
4000+ سفارشات تکمیل شده
14000+ کاربران
361+ مطالب وبلاگ

تماس با ما

دفتر مرکزی فروش دفتر مرکزی فروش

04432341796 / 04432346612 / 04432379188

کارشناسان رسمی فروش

مهندس محمودی : 09143403463

مهندس عرفان اسکندری : 09143883380

مهندس علیزاده : 09144473924

مهندس حنیفه : 09125547229

کارشناس فروش دستگاه جوجه کشی 5000 به بالا :

مهندس قصابی : 09126342262

سبد خرید

سبد خرید شما خالی است.

ورود به سایت