مهمترین نکات و دانستنی ها در مورد جفت گیری قناری

جفت گیری قناری از اهمیت و حساسیت بسیار بالایی برخوردار است . در صورت بروز هرگونه مشکل یا آماده نبودن هر یک از قناری های نر و ماده تمام تلاش های شما بی ثمر شده و تخم گذاری به میزان قابل توجهی پایین می آید . برای اینکه بدانیم یک قناری آماده جفت گیری شده است باید برخی فاکتور ها شناسایی شده و مورد بررسی قرار داده شود . علاوه بر این رعایت نکاتی همچون گرفتن ناخن های این پرنده و همچنین چیدن پرهای اضافی از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است . برای در اختیار قرار دادن تمامی دانش و اطلاعات لازم درباره جفتگیری قناری ما بر آن شدیم تا یک مقاله جامع برای کاربران عزیز بنویسیم . با ما همرا باشید …

جفت گیری قناری

آمادگی قناری نر و ماده برای جفت گیری :

یک ضرب المثل انگلیسی هست که می گوید ” دانش یعنی قدرت ” از این رو برای آن که جفت گیری قناری به درستی و بدون بروز هیچ گونه مشکلی انجام شود باید آگاهی و اطلاعات لازم را داشته باشید . یکی از موارد بسیار مهم این است که بدانید آیا پرنده شم ا برای جفت گیری آماده است یا نه که آن هم مستلزم داشتن شناختی کامل از رفتار های پرنده می باشد .

فاکتورهای آماده بودن قناری ماده برای جفت گیری :

توجه به ظاهر این پرنده مهم ترین فاکتور جهت تشخیص آماده بودن قناری ماده برای جفت گیری است .

بررسی شکم پرنده : اگر شکم پرنده قرمز و متورم باشد به این معنا است که قنار برای جفت گیری آماده می باشد .

دم پرنده و نحوه نشستن : یکی دیگر از فاکتورهایی که می تواند شما برای تشخیص آماده بودن قناریها برای جفت گیری توجه به دم قناری ماده و نحوه نشستن آن می باشد . هنگامی که قناری نر آواز می خواند ، گونه ماده چمباتمه می زند و دم خود را بالا می برد ؛ او با این کار آمادگی خود را برای جفت گیری نشان می دهد . قناری ماده بعد از انجام این کار و اعلام آمادگی ، شروع به لانه سازی می کند .

بیقراری در پرواز : اگر قناری در هنگام پرواز به جلو و عقب حرکت کند و آشفتگی و بیقراری از خود نشان دهد نشانه امادگی این پرنده برای جفت گیری است . قناری ماده با صدایی ریز و سوت مانند گونه نر را صدا می زند ، علاوه بر این به کاغذ یا چیز هایی که در قفس قرار دارند نوک می زند .

فاکتورهای آماده بودن قناری نر برای جفت گیری :

آواز جفت گیری : منش ، رفتار و روحیات قناری نر در مقایسه با قناری ماده خشن می باشد . جالب است بدانید که قناری های نر در دورانی که برای جفت گیری آماده می شوند میزان خشونت در آنها بالا می رود . علاوه بر این زمانی که پرنده مشغول به آواز خواندن است بال های خود را به سمت پایین می اندازد و صدایش را بالا می برد . در حقیقت می توان گفت با نزدیک شدن به دوران جفت گیری (تولید مثل) به دلیل بالا و پایین شدن میزان هورمون ها ، آواز های محکم از این پرنده دیده می شود . در واقع این گونه بگویم آواز نر ها در این دوره همانند آواز جنگ است و به هیچ عنوان دو قناری نر در این دوران نباید  در یک قفس نگه دار نشود .

مخرج : قناری نر در صورت آماده بودن برای جفت گیری از ناحیه مخرج دارای برآمدگی هایی می شود به طوری که مخرج پرنده از سطح شکم پرنده بالا رت قرار می گیرد .

رفتار های تقلیدی : در دوران جفت گیری پرنده نر برخی اعمال مانند غذا دادن ماده را انجام می دهد که به رفتار های تقلیدی معروف هستند .

علاوه بر موارد اشاره شده موارد دیگری نیز مهم می باشد که در ادامه به آنها اشاره خواهیم کرد.

کوتاه کردن ناخن های قناری

به دلیل نحوه جفت گیری قنار ، گاهاً پیش می آید به دلیل بلند بودن ناخن های پرنده ، پشت و پر های پرنده ماده آسیب می بینید . حتی ممکن است ناخن های قناری ماده در تخم ها فرو رفته و باعث خرابی یا آسیب دیدن آن ها شود .

کوتاه کردن ناخن قناری

پر های اضافی این پرنده باید چیده شود

دلیل داشتن پر های زیاد و پر پشت در ناحیه شکم برخی از قناری ها ، تماس جنسی به صورت کامل و عمیق انجام نمی گیرد .توجه داشته باشید که به هنگام کوتاه کردن پر های قناری پر های حسی را کوتاه نکنید چرا که در این صورت تخم گذاری (تولید مثل) انجام نمی شود .

نگذارید قناری نر قناری ماده را بزند

در صورتی که قناری ماده برای جفتگیری آمادگی لازم را نداشته باشد به لانه سازی نمی پردازد ؛ این کار باعث می شود قناری نر به او حمله کند . توجه داشته باشید که این رفتار قناری نر طبیعی نیست و باید مانع او شوید . بهترین کار این است که در صورت مشاهده هر گونه خشونت قفس آنها را از هم جدا نمایید .

معیار جفت گیری قناری

حائز اهمیت است بدانید که برای جفت گیری همیشه گونه ماده انتخابگر است . یعنی این ماده است که نر را برای جفت گیری انتخاب می کند .ولی بعضی وقت ها پرورش دهنده ها قناری نری را برای ماده خود در نظر می گیرند و این در حالی است که گونه ماده آن را نمی پذیرد . در این مواقع بهترین تکنیک این است که قناری نر و ماده را در قفس ، مجاور هم قرار دهید و چراغ های اتاق یا سالن یا هر جایی که پرنده ها قرار دارند را خاموش کنید . صبح روز بعد نشانه ها و علامت های جفت گیری را در پرنده ها خواهید و می توانید مطمئن باشید که آنها به جفت گیری خواهند پرداخت .

معیار جفت گیریدو قناری با عیب مشترک نباید جفت گیری کنند

اگر دو عدد قناری داشته باشید و یک عیب ظاهری در هر دوی آنها مشترک باشد ، در صورت جفت گیری فرزند حاصل شده نیز دارای همان ایراد خواهد بود .

جفت گیری قناری با سنین مختلف

اگر در جفتگیری یک از قناری ها پیر و دیگری جوان باشد هیچ مشکلی پیش نمی آید . جالب است بدانید این کار بسیار ایده آل تر است ؛ چرا که حداقل می دانید یکی از قناری ها سالخورده است و می داند چگونه از جوجه خود نگهداری کند .

اهمیت جثه قناری برای جفت گیری

اخرین مطلبی که در مورد جفتگیری قناری بیان می کنیم اهمیت جثه قناری می باشد . طبق تحقیقات انجام شده توصیه می شود در جفتگیری ، یکی از قناری ها باید دارای جثه بزرگی باشند . چرا که اگر هر دو قناری کوچک باشند این صفت به فرزند آنها نیز منتقل خواهد شد .