مهمترین نکات و دانستنی ها در مورد جفت گیری قناری

ادمین
اصول جفت زدن قناری نر و ماده - جوجه کشی دات کام

مهمترین نکات و دانستنی ها در مورد جفت گیری قناری

جفت گیری قناری از اهمیت و حساسیت بسیار بالایی برخوردار است . در صورت بروز هرگونه مشکل یا آماده نبودن هر یک از قناری های نر و ماده تمام تلاش های شما بی ثمر شده و تخم گذاری به میزان قابل توجهی پایین می آید. برای اینکه بدانیم یک قناری آماده جفت گیری شده است باید برخی فاکتور ها شناسایی شده و مورد بررسی قرار داده شود. علاوه بر این رعایت نکاتی همچون گرفتن ناخن های این پرنده و همچنین چیدن پرهای اضافی از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. برای در اختیار قرار دادن تمامی دانش و اطلاعات لازم درباره جفتگیری قناری ما بر آن شدیم تا یک مقاله جامع برای کاربران عزیز بنویسیم . با ما همراه باشید …

جفت گیری قناری

آمادگی قناری نر و ماده برای جفت گیری :

یک ضرب المثل انگلیسی هست که می گوید ” دانش یعنی قدرت ” از این رو برای آن که جفت گیری قناری به درستی و بدون بروز هیچ گونه مشکلی انجام شود باید آگاهی و اطلاعات لازم را داشته باشید. در حین پرورش قناری یکی از موارد بسیار مهم این است که بدانید آیا پرنده شما برای جفت گیری آماده است یا نه که آن هم مستلزم داشتن شناختی کامل از رفتار های پرنده می باشد.

فاکتورهای آماده بودن قناری ماده برای جفت گیری :

توجه به ظاهر این پرنده مهم ترین فاکتور جهت تشخیص آماده بودن قناری ماده برای جفت گیری است.

بررسی شکم پرنده : اگر شکم پرنده قرمز و متورم باشد به این معنا است که قنار برای جفت گیری آماده می باشد.

دم پرنده و نحوه نشستن : یکی دیگر از فاکتورهایی که می تواند شما برای تشخیص آماده بودن قناریها برای جفت گیری توجه به دم قناری ماده و نحوه نشستن آن می باشد. هنگامی که قناری نر آواز می خواند ، گونه ماده چمباتمه می زند و دم خود را بالا می برد ؛ او با این کار آمادگی خود را برای جفت گیری نشان می دهد . قناری ماده بعد از انجام این کار و اعلام آمادگی ، شروع به لانه سازی می کند.

بیقراری در پرواز : اگر قناری در هنگام پرواز به جلو و عقب حرکت کند و آشفتگی و بیقراری از خود نشان دهد نشانه امادگی این پرنده برای جفت گیری است . قناری ماده با صدایی ریز و سوت مانند گونه نر را صدا می زند ، علاوه بر این به کاغذ یا چیز هایی که در قفس قرار دارند نوک می زند.

فاکتورهای آماده بودن قناری نر برای جفت گیری :

آواز جفت گیری : منش ، رفتار و روحیات قناری نر در مقایسه با قناری ماده خشن می باشد . جالب است بدانید که قناری های نر در دورانی که برای جفت گیری آماده می شوند میزان خشونت در آنها بالا می رود . علاوه بر این زمانی که پرنده مشغول به آواز خواندن است بال های خود را به سمت پایین می اندازد و صدایش را بالا می برد . در حقیقت می توان گفت با نزدیک شدن به دوران جفت گیری (تولید مثل) به دلیل بالا و پایین شدن میزان هورمون ها ، آواز های محکم از این پرنده دیده می شود . در واقع این گونه بگویم آواز نر ها در این دوره همانند آواز جنگ است و به هیچ عنوان دو قناری نر در این دوران نباید  در یک قفس نگه دار نشود.

مخرج : قناری نر در صورت آماده بودن برای جفت گیری از ناحیه مخرج دارای برآمدگی هایی می شود به طوری که مخرج پرنده از سطح شکم پرنده بالاتر قرار می گیرد.

رفتار های تقلیدی : در دوران جفت گیری پرنده نر برخی اعمال مانند غذا دادن ماده را انجام می دهد که به رفتار های تقلیدی معروف هستند.

علاوه بر موارد اشاره شده موارد دیگری نیز مهم می باشد که در ادامه به آنها اشاره خواهیم کرد.

کوتاه کردن ناخن های قناری

به دلیل نحوه جفت گیری قنار ، گاهاً پیش می آید به دلیل بلند بودن ناخن های پرنده ، پشت و پر های پرنده ماده آسیب می بینید . حتی ممکن است ناخن های قناری ماده در تخم ها فرو رفته و باعث خرابی یا آسیب دیدن آن ها شود.

کوتاه کردن ناخن قناری

پر های اضافی این پرنده باید چیده شود

دلیل داشتن پر های زیاد و پر پشت در ناحیه شکم برخی از قناری ها ، تماس جنسی به صورت کامل و عمیق انجام نمی گیرد .توجه داشته باشید که به هنگام کوتاه کردن پر های قناری پر های حسی را کوتاه نکنید چرا که در این صورت تخم گذاری (تولید مثل) انجام نمی شود.

دستگاه جوجه کشی خانگی

نگذارید قناری نر قناری ماده را بزند

در صورتی که قناری ماده برای جفتگیری آمادگی لازم را نداشته باشد به لانه سازی نمی پردازد ؛ این کار باعث می شود قناری نر به او حمله کند . توجه داشته باشید که این رفتار قناری نر طبیعی نیست و باید مانع او شوید . بهترین کار این است که در صورت مشاهده هر گونه خشونت قفس آنها را از هم جدا نمایید.

معیار جفت گیری قناری

حائز اهمیت است بدانید که برای جفت گیری همیشه گونه ماده انتخابگر است . یعنی این ماده است که نر را برای جفت گیری انتخاب می کند .ولی بعضی وقت ها پرورش دهنده ها قناری نری را برای ماده خود در نظر می گیرند و این در حالی است که گونه ماده آن را نمی پذیرد . در این مواقع بهترین تکنیک این است که قناری نر و ماده را در قفس ، مجاور هم قرار دهید و چراغ های اتاق یا سالن یا هر جایی که پرنده ها قرار دارند را خاموش کنید. صبح روز بعد نشانه ها و علامت های جفت گیری را در پرنده ها خواهید و می توانید مطمئن باشید که آنها به جفت گیری خواهند پرداخت.

معیار جفت گیریدو قناری با عیب مشترک نباید جفت گیری کنند

اگر دو عدد قناری داشته باشید و یک عیب ظاهری در هر دوی آنها مشترک باشد ، در صورت جفت گیری فرزند حاصل شده نیز دارای همان ایراد خواهد بود.

جفت گیری قناری با سنین مختلف

اگر در جفتگیری یک از قناری ها پیر و دیگری جوان باشد هیچ مشکلی پیش نمی آید . جالب است بدانید این کار بسیار ایده آل تر است ؛ چرا که حداقل می دانید یکی از قناری ها سالخورده است و می داند چگونه از جوجه خود نگهداری کند.

اهمیت جثه قناری برای جفت گیری

اخرین مطلبی که در مورد جفتگیری قناری بیان می کنیم اهمیت جثه قناری می باشد . طبق تحقیقات انجام شده توصیه می شود در جفتگیری ، یکی از قناری ها باید دارای جثه بزرگی باشند . چرا که اگر هر دو قناری کوچک باشند این صفت به فرزند آنها نیز منتقل خواهد شد.

جوجه کشی قناری با دستگاه جوجه کشی

برخی از نژادهای قناری مانند قناری فری ، گلاستر و … علاقه ای به جوجه کشی ندارند. این نوع قناری ها پس از جفت گیری تخمگذاری هم میکنند ولی ماده تمایلی به خوابیدن بر روی تخم ها ندارد. به همین منظور بیشتر از قناری های پرستاز و یا دستگاه جوجه کشی برای تکثیر این نوع قناری ها استفاده میشود.

اما برای اینکه بتوان از قناری معمولی بعنوان پرستار کمک گرفت، همزمان باید یک جفت قناری معمولی نیز با قناری هایی گفته شده جفت شوند تا همزمان تخمگذاری کنند. در غیر اینصورت قناری معمولی بر روی تخم های قناری دیگر نمی خوابد چراکه باید تخمگذاری کند و وارد چرخه تخمگذاری شده باشد.

در این نوع موارد بهتر است که با خرید یک دستگاه جوجه کشی حرفه ای به تکثیر قناری مد نظرتان بپردازید. برای انتخاب بهترین دستگاه جوجه کشی حرفه ای به صفحه قیمت ماشین جوجه کشی مراجعه نموده و بر اساس بودجه و نیازتان یک محصول را انتخاب کنید.

دسته بندی قناری مقالات پرورش و نگهداری پرندگان
اشتراک گذاری

نوشته های مرتبط

196 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
لوکاس
1 ماه گذشته

من یک قناری ماده با یک جوجه هشت ماه آوردم تازه فهمیدم که قناری نر جوجه قناری ماده بوده الان جفت گیری کردن وتخم هم گذاشته آیا مشکلی داره یا نه ؟

مدیر سایت
Reply to  لوکاس
1 ماه گذشته

سلام، بله به خاطر هم خونی مشکل داره و جوجه خوب نمیدن یا اینکه جوجه هاشون مشکل دار یا ضعیف خواهندبود.

لوکاس
Reply to  مدیر سایت
1 ماه گذشته

الان چهار تا تخم گذاشته آیا تخم هارو از زیرش بردارم و یک نر دیگه بیارم تا جفت گیری کنه یا بزارم بمونه سپاسگزارم از راهنماییتون

مدیر سایت
Reply to  لوکاس
1 ماه گذشته

بهتره جداشون کنید. ولی فعلا برای ماده جفت نگیرید هنوز سیکل تخمگذاریش به اتمام نرسیده. وقتیکه تخمگذاریش تموم شد میتونید تخم مصنوعی زیرپاش قرار بدین. بعدش به ماده یه دو ماهی استراحت بدهید.

زهرا
2 ماه ها گذشته

سلام من یه جوجه قناری15روزه دارم که از پدر و مادرش غذا نمیگیره و خودم بهش سرلاک میدم الان کنار نوکش ورم کرده انگار جوش درآورده یا لپ داره نمیدونم چیکارش کنم لطفا راهنمایی کنین

مدیر سایت
Reply to  زهرا
2 ماه ها گذشته

سلام، وضعیت جوجه را به یک دامپزشک نشان بدهید باید محل ورم بررسی بشه ممکنه عفونت باشه یا که بیماری. جوجه ها خیلی حساس هستند متأسفانه نمیشه همینطوری بهشون دارو تجویز کرد.

مهدی
5 ماه ها گذشته

سلام خدمت مدیر سایت
من ۲ ماه قبل یه جفت قناری اوپال داشتم که نر برا ماده میخوند ماده هم با جیک جواب میداد الان بعد از دو ماه هنوز تخم نکردن و نر میخواد جفت گیری کنه ماده نمیزاره بالهاش رو باز میکنه و میخواد بزنش ولی در حالت عادی اصلاً با هم دعوا نمیکنم ماده هم همش توی لونه خوابیده الان ولی نمیزاره نر باهاش جفت گیری کنه الان من جداشون کنم یا مادر و آماده کنم چیکار کنم لطفاً راهنماییم کنید ممنون

مدیر سایت
Reply to  مهدی
5 ماه ها گذشته

سلام، بله یه مدت جدا کنید قفس ها بالا سر هم باشه تا فقط صدای همو بشنوند. در این فرصت حتما خوراکشون رو تقویت کنید کمی دان گرم به ماده بدهید قطره محرک قناری هم میتونید استفاده کنید. توضیحات بیشتر در داخل مقاله هم ذکر شده است.

علی
6 ماه ها گذشته

سلام خدمت مدیر سایت
من با نور گوشی داخل تخمرغ های قناریمو نگاه کرم داخلشون زرد بود آیا شفت شده اند یانه

مدیر سایت
Reply to  علی
6 ماه ها گذشته

سلام، روز چندم جوجه کشی بود؟ محیط باید به اندازه کافی تاریک باشه تا بشه نطفه سنجی انجام داد.

علی
Reply to  مدیر سایت
6 ماه ها گذشته

روز یازدهم

مدیر سایت
Reply to  علی
5 ماه ها گذشته

متأسفانه خراب شده اند یا اینکه اصلا نطفه دار نبودن. در روز 11 باید جوجه قناری به شکل یک جسم سیاه داخل تخم دیده بشه چون 3 روز بعدش متولد میشه.

علی
Reply to  مدیر سایت
5 ماه ها گذشته

بله تخماش نطفه نداش باید چیکار کنم که نطفه دار شن
آیا باید نرو از ماده جدا کنم ودوباره بعد یه هفته بندازم پیش هم یانه

Last edited 5 ماه ها گذشته by علی
مدیر سایت
Reply to  علی
5 ماه ها گذشته

از قطره تقویت نطفه مخصوص قناری میتونید استفاده کنید ولی فعلا یکی دو ماه به پرنده های خود استراحت بدهید. قبل از جفت گیری هم حداقل به مدت 20 روز تغذیه شون باید تقویت کنید. البته این نکته رو هم بدونیدکه ممکنه پرنده های شما عقیم باشند.

علی
Reply to  مدیر سایت
5 ماه ها گذشته

آخه ماده تخمهای بعدیش نطفه داشت
و جوجه دا خلشون بوده

مدیر سایت
Reply to  علی
5 ماه ها گذشته

شما که گفتین نطفه نداشت.

محمد
6 ماه ها گذشته

سلام در هنگامی که قناری روتخمه چه میوه هایی برایشان خوب است آیا هویچ یا مخلوط پسته وبادام ونبات خوب است یانه

Last edited 6 ماه ها گذشته by محمد
مدیر سایت
Reply to  محمد
5 ماه ها گذشته

سلام، مقاله غذای قناری رو مطالعه کنید. غذای اصلیش ارزن و کتان بوده و یکبار در هفته جوانه گندم بهش بدهید. دوبار در هفته سیب، کاهو، اسفناج و 2 یا 3 بار در هفته تخم مرغ آب پز شده هم میتونید به قناری بدهید.

محمد
6 ماه ها گذشته

سلام به مدیر سایت من یه سوال داشتم که اگه جوابشو بگید بسیار ممنون میشم الان ۸روز که مادم رو ستا تخمه میخوام بفهمم که تو تخماش جوجه هسته یانه بدون اینکه به تخماش دست بزنم
میشه ازروی رنگ پوسته تخماش تشخیس داد یا نه

مدیر سایت
Reply to  محمد
6 ماه ها گذشته

سلام اقا محمد عزیز، خیر از روی پوسته و رنگش نمیشه، فقط با نورسنجی یا نطفه سنجی میشه تشخیص داد. مقاله آموزش نطفه سنجی رو مطالعه کنید. ولی توصیه مکینم شما به لانه و تخم ها دست نزنید تا خراب نشن و پرنده نترسه. اجازه دهید پرنده شما روند جوجه کشی رو در یک محیط آرام با آب و هوای معتدل طی کنه. روز 11 میتونید یکم رطوبت محیطش رو افزایش بدین. مثلا اطراف قفس آب اسپری کنید ولی به سمت پرنده یا تخم ها و قفس نباشه.

محمد
Reply to  مدیر سایت
6 ماه ها گذشته

مرسی ممنون

مدیر سایت
Reply to  محمد
6 ماه ها گذشته

موفق باشید.

شبیر
6 ماه ها گذشته

سلام.
من دو قناری رو انداختم یک روز شده صبح وقت یه بار جفت شدن نر بالای ماده سوار شد بعد اوو تا شب دیگه نشدن جفت
یعنی آماده تخم گذاری هستن و میذارن تخم.

Last edited 6 ماه ها گذشته by شبیر
مدیر سایت
Reply to  شبیر
6 ماه ها گذشته

سلام، عجله نداشته باشید معمولا یک هفته تا 10 روز بعد از جفتگیری ماده تخمگذاری میکنه. بهتره مزاحم پرنده ها نیشن. محیطشون باید ساکت و آرام باشه وگرنه به خاطر استرس جفت گیری نخواهند کرد یا تخم ها نطفه دار نخواهد شد.

شبیر
Reply to  مدیر سایت
6 ماه ها گذشته

تشکر.

مدیر سایت
Reply to  شبیر
6 ماه ها گذشته

موفق باشید.

محمد
6 ماه ها گذشته

سلام
ماده ی من از دیشب تو لونه خوابیده اما امروز صبح بلند شد و هر چند وقت مسره تولونه بنزرتون میخواد تخم کنه

مدیر سایت
Reply to  محمد
6 ماه ها گذشته

سلام، چند وقته که جفت گیری کردند؟

محمد
Reply to  مدیر سایت
6 ماه ها گذشته

سلام تخم قبلیشون شفت شد الان یه دوهفته ای هست که تخمه شفت شده
من لونرو برداشتم بهد ۳ه روزذاشتم بعد نرو مادم تو لونه چاله کندن الان مادم هرشب میره تو لونه

مدیر سایت
Reply to  محمد
6 ماه ها گذشته

سلام، سیکل تخمگذاری ماده هنوز تموم نشده و ادامه داره. چاله کندن لونه هم نشانه آمادگی برای تخمگذاری است. بهتر بود که از قبل یک دوره پرنده تون رو با مکمل ها تقویت میکردید تا تخم های باکیفیت بذارن و خودشون هم ضعیف نشن.

محمد
Reply to  مدیر سایت
6 ماه ها گذشته

بله شما راست میگین من تقویتش نکردم باعث شد مادم تخم بدون پوسته بزاره 😔😔

مدیر سایت
Reply to  محمد
6 ماه ها گذشته

برای پرندتون حتما کف دریا هم قرار بدین تا پوسته تخم ها سالم باشه. موفق باشید.

محمد
Reply to  مدیر سایت
6 ماه ها گذشته

خیلی ممنون
من باید باچه مکمل ها ومیوه هایی آهنها را تقویت کنم چند روز یکبار بهشون بدم تو این فصل چه میوه هایی برای پرنده خوبه لطفا راهنمایی کنید چون پرنده من تخم بدون پوستشو نمیتونس بزاره
راستی پنده من تخم بدون پوستشو گذاشته ودوباره تولونه میشینه ایندفه
همش تو لونه هسته.

مدیر سایت
Reply to  محمد
6 ماه ها گذشته

مقاله غذای قناری رو حتما مطالعه کنید. برای تقویت شدنشون مولتی ویتامین و مکمل ها باید قبل از تخمگذاری در اختیار پرنده قرار بگیره و مصرف آن نیز باید به صورت دوره ای باشه. از پت شاپ ها و یا داروخانه های دامپزشکی میتونید تهیه کنید.

محمد
7 ماه ها گذشته

سلام من اگه بخوام قناریامو سربدم باید چجوری عادتشون بدم چون میخوام تو اتاق سر داده باشن

محمد
7 ماه ها گذشته

سلام خدمت مدیر سایت من یه مرغ عشق ماده دارم بایه جفت قناری قناریام تخم گذاری کردن اما مرغ عشققناریه مادرمو زده خودش روتخما نشسته من چیکار کنم دیگه قناری مادم رو تخما نمیشینه حتی اگه مرغ عشق بلندش کنم از روی تخم الان گذاشتم مرغ عشق روشون بشینه

مدیر سایت
Reply to  محمد
7 ماه ها گذشته

با سلام، اگه قناری رو تخم ها نمی خوابه چاره ای نیست اجازه دهید مرغ عشق از تخم ها جوجه کشی کنه. در ضمن بعضی از نژادهای قناری اصلا روی تخم نمی خوابند و برای جوجه کشی از اونا از قناری معمولی یا پرستار استفاده میشه. در ضمن بهتر است که قفس پرنده هاتون از هم جدا باشه.

77+ محصولات
4000+ سفارشات تکمیل شده
14000+ کاربران
354+ مطالب وبلاگ
سبد خرید

سبد خرید شما خالی است.

ورود به سایت