مهمترین نکات و دانستنی ها در مورد جفت گیری قناری

Admin
اصول جفت زدن قناری نر و ماده - جوجه کشی دات کام

مهمترین نکات و دانستنی ها در مورد جفت گیری قناری

جفت گیری قناری از اهمیت و حساسیت بسیار بالایی برخوردار است . در صورت بروز هرگونه مشکل یا آماده نبودن هر یک از قناری های نر و ماده تمام تلاش های شما بی ثمر شده و تخم گذاری به میزان قابل توجهی پایین می آید. برای اینکه بدانیم یک قناری آماده جفت گیری شده است باید برخی فاکتور ها شناسایی شده و مورد بررسی قرار داده شود. علاوه بر این رعایت نکاتی همچون گرفتن ناخن های این پرنده و همچنین چیدن پرهای اضافی از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. برای در اختیار قرار دادن تمامی دانش و اطلاعات لازم درباره جفتگیری قناری ما بر آن شدیم تا یک مقاله جامع برای کاربران عزیز بنویسیم . با ما همراه باشید …

جفت گیری قناری

آمادگی قناری نر و ماده برای جفت گیری :

یک ضرب المثل انگلیسی هست که می گوید ” دانش یعنی قدرت ” از این رو برای آن که جفت گیری قناری به درستی و بدون بروز هیچ گونه مشکلی انجام شود باید آگاهی و اطلاعات لازم را داشته باشید. در حین پرورش قناری یکی از موارد بسیار مهم این است که بدانید آیا پرنده شما برای جفت گیری آماده است یا نه که آن هم مستلزم داشتن شناختی کامل از رفتار های پرنده می باشد.

فاکتورهای آماده بودن قناری ماده برای جفت گیری :

توجه به ظاهر این پرنده مهم ترین فاکتور جهت تشخیص آماده بودن قناری ماده برای جفت گیری است.

بررسی شکم پرنده : اگر شکم پرنده قرمز و متورم باشد به این معنا است که قنار برای جفت گیری آماده می باشد.

دم پرنده و نحوه نشستن : یکی دیگر از فاکتورهایی که می تواند شما برای تشخیص آماده بودن قناریها برای جفت گیری توجه به دم قناری ماده و نحوه نشستن آن می باشد. هنگامی که قناری نر آواز می خواند ، گونه ماده چمباتمه می زند و دم خود را بالا می برد ؛ او با این کار آمادگی خود را برای جفت گیری نشان می دهد . قناری ماده بعد از انجام این کار و اعلام آمادگی ، شروع به لانه سازی می کند.

بیقراری در پرواز : اگر قناری در هنگام پرواز به جلو و عقب حرکت کند و آشفتگی و بیقراری از خود نشان دهد نشانه امادگی این پرنده برای جفت گیری است . قناری ماده با صدایی ریز و سوت مانند گونه نر را صدا می زند ، علاوه بر این به کاغذ یا چیز هایی که در قفس قرار دارند نوک می زند.

فاکتورهای آماده بودن قناری نر برای جفت گیری :

آواز جفت گیری : منش ، رفتار و روحیات قناری نر در مقایسه با قناری ماده خشن می باشد . جالب است بدانید که قناری های نر در دورانی که برای جفت گیری آماده می شوند میزان خشونت در آنها بالا می رود . علاوه بر این زمانی که پرنده مشغول به آواز خواندن است بال های خود را به سمت پایین می اندازد و صدایش را بالا می برد . در حقیقت می توان گفت با نزدیک شدن به دوران جفت گیری (تولید مثل) به دلیل بالا و پایین شدن میزان هورمون ها ، آواز های محکم از این پرنده دیده می شود . در واقع این گونه بگویم آواز نر ها در این دوره همانند آواز جنگ است و به هیچ عنوان دو قناری نر در این دوران نباید  در یک قفس نگه دار نشود.

مخرج : قناری نر در صورت آماده بودن برای جفت گیری از ناحیه مخرج دارای برآمدگی هایی می شود به طوری که مخرج پرنده از سطح شکم پرنده بالاتر قرار می گیرد.

رفتار های تقلیدی : در دوران جفت گیری پرنده نر برخی اعمال مانند غذا دادن ماده را انجام می دهد که به رفتار های تقلیدی معروف هستند.

علاوه بر موارد اشاره شده موارد دیگری نیز مهم می باشد که در ادامه به آنها اشاره خواهیم کرد.

کوتاه کردن ناخن های قناری

به دلیل نحوه جفت گیری قنار ، گاهاً پیش می آید به دلیل بلند بودن ناخن های پرنده ، پشت و پر های پرنده ماده آسیب می بینید . حتی ممکن است ناخن های قناری ماده در تخم ها فرو رفته و باعث خرابی یا آسیب دیدن آن ها شود.

کوتاه کردن ناخن قناری

پر های اضافی این پرنده باید چیده شود

دلیل داشتن پر های زیاد و پر پشت در ناحیه شکم برخی از قناری ها ، تماس جنسی به صورت کامل و عمیق انجام نمی گیرد .توجه داشته باشید که به هنگام کوتاه کردن پر های قناری پر های حسی را کوتاه نکنید چرا که در این صورت تخم گذاری (تولید مثل) انجام نمی شود.

دستگاه جوجه کشی خانگی

نگذارید قناری نر قناری ماده را بزند

در صورتی که قناری ماده برای جفتگیری آمادگی لازم را نداشته باشد به لانه سازی نمی پردازد ؛ این کار باعث می شود قناری نر به او حمله کند . توجه داشته باشید که این رفتار قناری نر طبیعی نیست و باید مانع او شوید . بهترین کار این است که در صورت مشاهده هر گونه خشونت قفس آنها را از هم جدا نمایید.

معیار جفت گیری قناری

حائز اهمیت است بدانید که برای جفت گیری همیشه گونه ماده انتخابگر است . یعنی این ماده است که نر را برای جفت گیری انتخاب می کند .ولی بعضی وقت ها پرورش دهنده ها قناری نری را برای ماده خود در نظر می گیرند و این در حالی است که گونه ماده آن را نمی پذیرد . در این مواقع بهترین تکنیک این است که قناری نر و ماده را در قفس ، مجاور هم قرار دهید و چراغ های اتاق یا سالن یا هر جایی که پرنده ها قرار دارند را خاموش کنید. صبح روز بعد نشانه ها و علامت های جفت گیری را در پرنده ها خواهید و می توانید مطمئن باشید که آنها به جفت گیری خواهند پرداخت.

معیار جفت گیریدو قناری با عیب مشترک نباید جفت گیری کنند

اگر دو عدد قناری داشته باشید و یک عیب ظاهری در هر دوی آنها مشترک باشد ، در صورت جفت گیری فرزند حاصل شده نیز دارای همان ایراد خواهد بود.

جفت گیری قناری با سنین مختلف

اگر در جفتگیری یک از قناری ها پیر و دیگری جوان باشد هیچ مشکلی پیش نمی آید . جالب است بدانید این کار بسیار ایده آل تر است ؛ چرا که حداقل می دانید یکی از قناری ها سالخورده است و می داند چگونه از جوجه خود نگهداری کند.

اهمیت جثه قناری برای جفت گیری

اخرین مطلبی که در مورد جفتگیری قناری بیان می کنیم اهمیت جثه قناری می باشد . طبق تحقیقات انجام شده توصیه می شود در جفتگیری ، یکی از قناری ها باید دارای جثه بزرگی باشند . چرا که اگر هر دو قناری کوچک باشند این صفت به فرزند آنها نیز منتقل خواهد شد.

جوجه کشی قناری با دستگاه جوجه کشی

برخی از نژادهای قناری مانند قناری فری ، گلاستر و … علاقه ای به جوجه کشی ندارند. این نوع قناری ها پس از جفت گیری تخمگذاری هم میکنند ولی ماده تمایلی به خوابیدن بر روی تخم ها ندارد. به همین منظور بیشتر از قناری های پرستاز و یا دستگاه جوجه کشی برای تکثیر این نوع قناری ها استفاده میشود.

اما برای اینکه بتوان از قناری معمولی بعنوان پرستار کمک گرفت، همزمان باید یک جفت قناری معمولی نیز با قناری هایی گفته شده جفت شوند تا همزمان تخمگذاری کنند. در غیر اینصورت قناری معمولی بر روی تخم های قناری دیگر نمی خوابد چراکه باید تخمگذاری کند و وارد چرخه تخمگذاری شده باشد.

در این نوع موارد بهتر است که با خرید یک دستگاه جوجه کشی حرفه ای به تکثیر قناری مد نظرتان بپردازید. برای انتخاب بهترین دستگاه جوجه کشی حرفه ای به صفحه قیمت ماشین جوجه کشی مراجعه نموده و بر اساس بودجه و نیازتان یک محصول را انتخاب کنید.

دسته بندی قناری مقالات پرورش و نگهداری پرندگان
اشتراک گذاری

نوشته های مرتبط

219 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
الیاس
5 ماه ها گذشته

سلام وقت بخیر من قناری یه سر جیبر 10 ماهه دارم که فکر میکنم مسته و آوازش خیلی به کرار و محکم میخونه آیا آماده است و جفت مناسبشه چیه اولین تجربمه

Last edited 5 ماه ها گذشته by الیاس
محمدرضا
6 ماه ها گذشته

سلام
وقت بخیر
من نر و ماده رو دو روز هست که با هم جفت کردم
صبح روز دوم جفت گیری هم کردن
اما از دو سه ساعت بعد نر دنبال ماده میندازه و ماده فرار میکنه
جداشون شکنم؟
ماده صددرصد آماده نبود
ولی جفت گیریشونو دیدم

Mahdi
7 ماه ها گذشته

سلام من یه جفت قناری دارم ماده پاهاش میریزه آیا باید جدا کنم؟

قاسم زاده
Reply to  Mahdi
7 ماه ها گذشته

سلام، ماده پاهاش میلرزه یا پرهاش میریزه؟!!
علائم بیماری اگه داره بهتره جدا کنی.

رضا
7 ماه ها گذشته

سلام من به تازگی یه نر خریدم و متوجه علائم مستیش شدم. مشکلی براش به وجود میاد اگر جفت نگیرم براش؟

قاسم زاده
Reply to  رضا
7 ماه ها گذشته

سلام، بله پس میرن ولی مجددا میشه اماده شون کرد. ایا صدای قناری براش پخش کردید؟

مجید
7 ماه ها گذشته

سلام قناری نر فوق العاده آماده و مست شده ولی ماده هنوز انگار هنوز یکم دیگه جا داشته الان یک روز هست که پیش هم انداختم نر میخونه و برای جفتگیری سمت ماده میره ولی ماده فرار میکنه و اجازه جفتگیری نمیده خواستم بپرسم اگر نر رو جدا کنم میره تو لک ؟

قاسم زاده
Reply to  مجید
7 ماه ها گذشته

سلام، اگه جدا کنید مطمئنا پس میره. ولی اگه ماده تو یه هفته اماده بشه میشه نر رو دوباره مست کرد.
برای اماده کردن مجدد نر، اول جداش کنید تا 3 روز ماده رو نبینه. بعد صدای قناری ماده براش بذار. یه مقدار کم بادام پودر کن بهش بده یا تو غذاش بریز بخوره. از بادام برای اماده کردن ماده هم میتونی استفاده کنی. به ماده جوانه گندم، تخم مرغ آب پز و قطره ad3e هم بده تا سریع اماده شه

Mahdi
8 ماه ها گذشته

سلام ببخشید قناری های من رفتار عجیبی دارند طوری که قناری ماده روی قناری نر قرار میگیرد این عادی است ؟

قاسم زاده
Reply to  Mahdi
8 ماه ها گذشته

سلام، رفتارش چطوریه؟

امیر
8 ماه ها گذشته

سلام ببخشید قناری نر و ماده م هر دو مستن بعد انداختمشون پیش هم فقط روز اول به هم دون میدادن روز دوم یا سوم ماده میره پیشش که دون بگیره نره فرار میکنه هی میپره رو این میله رو اون میله میشه بگید مشکل کجاست باید چکار کرد

قاسم زاده
Reply to  امیر
8 ماه ها گذشته

سلام، ایا نر سفت میخونه برای ماده؟
کمی صبر کنید اگه خوب نشدن باید بصورت جداگانه اماده شون کنید که اون هم با غذای مقوی و برخی دانه هیا چرب مثل شاهدانه به راحتی امکان پذیره.

امیر
Reply to  قاسم زاده
8 ماه ها گذشته

از وقتی که قفسا رو پیش هم گذاشتیم نر نمیخونه فقط با ماده جیک جیک میکنه اصلا نمیخونه تا الان که پیش همن حتی یه بار هم نخونده
ولی موقع هایی که همو نمیدیدن ولی صدای همو میشنیدن نر سفت میخوند قشنگ براش

تا الان هم فقط یه بار به ماده دون داده
و خیلیم لاغر شدن ماده وقتی گرفتیم خیلی تپل بود وقتی چند وقت گذشت احساس میکنم داره لاغر میشه
نر هم که خیلی لاغره
همیشه بهشون کاهو و هویج و سفیده تخم مرغ.و.. بهشون میدم ولی انگار اثری نداره
پس فقط شاهدانه براشون خوبه؟

Last edited 8 ماه ها گذشته by امیر
قاسم زاده
Reply to  امیر
8 ماه ها گذشته

دقت کنید که شاهدانه به مقدار کم برای مست شدنشون خوبه. در ضمن اگه پرنده های شما خیلی لاغر هستن و سینه کاردی شدن اصلا جفت نندازید که وضعیتشون بدتر میشه و تلف میشن.
باید اول تقویت بشن با مکمل و تغذیه خوب. غذای اصلی شون مخلوطی از دانه های کتان، بذرک، کلزا و نیجر هست. پروبیوتیک هم براشون بگیر.

مهدی
9 ماه ها گذشته

سلام من یه حفت فناری دارم بردم پرنده فروش دید گفت اماده اند بنداز پا جفت حالا نر به ماده دون میده میخواد جفتگیری کنه ماده نمیذاره

قاسم زاده
Reply to  مهدی
9 ماه ها گذشته

سلام، باید صبر کنید اگه ماده اماده نیست میتونید کمی دان گرم مثل شاهدونه بهش بدهید.

Amir
9 ماه ها گذشته

برای جفت گیری قناری فصل خاصی داره یا الان توی زمستون هم میشه جفت داد

قاسم زاده
Reply to  Amir
9 ماه ها گذشته

سلام، پرنده های تو قفس رو تو هر فصلی میشه جفت کرد فقط باید اماده شون کنید که این کار هم با تغذیه خوب و گرم کردن محیط امکان پذیر هست.

حسن
10 ماه ها گذشته

سلام و خسته نباشید
من ی نر مست داشتم وبراش ی ماده ای که مست بود خریدم و بعد از یک روز که دیدم وقتی نر داره اواز میخونه ماده هم جوابش میداد جفتشون کردم و بعد از ی دقیقه دیگه که با هم جفت شدن الان بعد از ی روز میبینم باهم دعوا می کنن به نظرتون چکار کنم تخم گذاری می کنن

مازیار
Reply to  حسن
9 ماه ها گذشته

سلام
بااجازه ی ادمین محترم
گاهی پیش میاد که یکی از جفت ها کاملا آماده شده و اون یکی هنوز کاملا آماده نشده برا همین بینشون دعوا میشه که معمولا وقتی نر آماده س و ماده هنوز آماده نشده این اتفاق میفته
اگه بعد از پنج شش روز دعواشون تموم نشد جداشون کنید و با تغذیه ی خوب بهشون زمان بدید تا کاملا آماده بشن

قاسم زاده
Reply to  مازیار
9 ماه ها گذشته

سلام، خیلی ممنون از شما مازیار جان.

77+ محصولات
4000+ سفارشات تکمیل شده
14000+ کاربران
389+ مطالب وبلاگ
تماس با کارشناسان فروش کارخانه
سبد خرید

سبد خرید شما خالی است.

ورود به سایت