مهمترین نکات و دانستنی ها در مورد جفت گیری قناری

ادمین
اصول جفت زدن قناری نر و ماده - جوجه کشی دات کام

مهمترین نکات و دانستنی ها در مورد جفت گیری قناری

جفت گیری قناری از اهمیت و حساسیت بسیار بالایی برخوردار است . در صورت بروز هرگونه مشکل یا آماده نبودن هر یک از قناری های نر و ماده تمام تلاش های شما بی ثمر شده و تخم گذاری به میزان قابل توجهی پایین می آید. برای اینکه بدانیم یک قناری آماده جفت گیری شده است باید برخی فاکتور ها شناسایی شده و مورد بررسی قرار داده شود. علاوه بر این رعایت نکاتی همچون گرفتن ناخن های این پرنده و همچنین چیدن پرهای اضافی از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است. برای در اختیار قرار دادن تمامی دانش و اطلاعات لازم درباره جفتگیری قناری ما بر آن شدیم تا یک مقاله جامع برای کاربران عزیز بنویسیم . با ما همراه باشید …

جفت گیری قناری

آمادگی قناری نر و ماده برای جفت گیری :

یک ضرب المثل انگلیسی هست که می گوید ” دانش یعنی قدرت ” از این رو برای آن که جفت گیری قناری به درستی و بدون بروز هیچ گونه مشکلی انجام شود باید آگاهی و اطلاعات لازم را داشته باشید. در حین پرورش قناری یکی از موارد بسیار مهم این است که بدانید آیا پرنده شما برای جفت گیری آماده است یا نه که آن هم مستلزم داشتن شناختی کامل از رفتار های پرنده می باشد.

فاکتورهای آماده بودن قناری ماده برای جفت گیری :

توجه به ظاهر این پرنده مهم ترین فاکتور جهت تشخیص آماده بودن قناری ماده برای جفت گیری است.

بررسی شکم پرنده : اگر شکم پرنده قرمز و متورم باشد به این معنا است که قنار برای جفت گیری آماده می باشد.

دم پرنده و نحوه نشستن : یکی دیگر از فاکتورهایی که می تواند شما برای تشخیص آماده بودن قناریها برای جفت گیری توجه به دم قناری ماده و نحوه نشستن آن می باشد. هنگامی که قناری نر آواز می خواند ، گونه ماده چمباتمه می زند و دم خود را بالا می برد ؛ او با این کار آمادگی خود را برای جفت گیری نشان می دهد . قناری ماده بعد از انجام این کار و اعلام آمادگی ، شروع به لانه سازی می کند.

بیقراری در پرواز : اگر قناری در هنگام پرواز به جلو و عقب حرکت کند و آشفتگی و بیقراری از خود نشان دهد نشانه امادگی این پرنده برای جفت گیری است . قناری ماده با صدایی ریز و سوت مانند گونه نر را صدا می زند ، علاوه بر این به کاغذ یا چیز هایی که در قفس قرار دارند نوک می زند.

فاکتورهای آماده بودن قناری نر برای جفت گیری :

آواز جفت گیری : منش ، رفتار و روحیات قناری نر در مقایسه با قناری ماده خشن می باشد . جالب است بدانید که قناری های نر در دورانی که برای جفت گیری آماده می شوند میزان خشونت در آنها بالا می رود . علاوه بر این زمانی که پرنده مشغول به آواز خواندن است بال های خود را به سمت پایین می اندازد و صدایش را بالا می برد . در حقیقت می توان گفت با نزدیک شدن به دوران جفت گیری (تولید مثل) به دلیل بالا و پایین شدن میزان هورمون ها ، آواز های محکم از این پرنده دیده می شود . در واقع این گونه بگویم آواز نر ها در این دوره همانند آواز جنگ است و به هیچ عنوان دو قناری نر در این دوران نباید  در یک قفس نگه دار نشود.

مخرج : قناری نر در صورت آماده بودن برای جفت گیری از ناحیه مخرج دارای برآمدگی هایی می شود به طوری که مخرج پرنده از سطح شکم پرنده بالاتر قرار می گیرد.

رفتار های تقلیدی : در دوران جفت گیری پرنده نر برخی اعمال مانند غذا دادن ماده را انجام می دهد که به رفتار های تقلیدی معروف هستند.

علاوه بر موارد اشاره شده موارد دیگری نیز مهم می باشد که در ادامه به آنها اشاره خواهیم کرد.

کوتاه کردن ناخن های قناری

به دلیل نحوه جفت گیری قنار ، گاهاً پیش می آید به دلیل بلند بودن ناخن های پرنده ، پشت و پر های پرنده ماده آسیب می بینید . حتی ممکن است ناخن های قناری ماده در تخم ها فرو رفته و باعث خرابی یا آسیب دیدن آن ها شود.

کوتاه کردن ناخن قناری

پر های اضافی این پرنده باید چیده شود

دلیل داشتن پر های زیاد و پر پشت در ناحیه شکم برخی از قناری ها ، تماس جنسی به صورت کامل و عمیق انجام نمی گیرد .توجه داشته باشید که به هنگام کوتاه کردن پر های قناری پر های حسی را کوتاه نکنید چرا که در این صورت تخم گذاری (تولید مثل) انجام نمی شود.

دستگاه جوجه کشی خانگی

نگذارید قناری نر قناری ماده را بزند

در صورتی که قناری ماده برای جفتگیری آمادگی لازم را نداشته باشد به لانه سازی نمی پردازد ؛ این کار باعث می شود قناری نر به او حمله کند . توجه داشته باشید که این رفتار قناری نر طبیعی نیست و باید مانع او شوید . بهترین کار این است که در صورت مشاهده هر گونه خشونت قفس آنها را از هم جدا نمایید.

معیار جفت گیری قناری

حائز اهمیت است بدانید که برای جفت گیری همیشه گونه ماده انتخابگر است . یعنی این ماده است که نر را برای جفت گیری انتخاب می کند .ولی بعضی وقت ها پرورش دهنده ها قناری نری را برای ماده خود در نظر می گیرند و این در حالی است که گونه ماده آن را نمی پذیرد . در این مواقع بهترین تکنیک این است که قناری نر و ماده را در قفس ، مجاور هم قرار دهید و چراغ های اتاق یا سالن یا هر جایی که پرنده ها قرار دارند را خاموش کنید. صبح روز بعد نشانه ها و علامت های جفت گیری را در پرنده ها خواهید و می توانید مطمئن باشید که آنها به جفت گیری خواهند پرداخت.

معیار جفت گیریدو قناری با عیب مشترک نباید جفت گیری کنند

اگر دو عدد قناری داشته باشید و یک عیب ظاهری در هر دوی آنها مشترک باشد ، در صورت جفت گیری فرزند حاصل شده نیز دارای همان ایراد خواهد بود.

جفت گیری قناری با سنین مختلف

اگر در جفتگیری یک از قناری ها پیر و دیگری جوان باشد هیچ مشکلی پیش نمی آید . جالب است بدانید این کار بسیار ایده آل تر است ؛ چرا که حداقل می دانید یکی از قناری ها سالخورده است و می داند چگونه از جوجه خود نگهداری کند.

اهمیت جثه قناری برای جفت گیری

اخرین مطلبی که در مورد جفتگیری قناری بیان می کنیم اهمیت جثه قناری می باشد . طبق تحقیقات انجام شده توصیه می شود در جفتگیری ، یکی از قناری ها باید دارای جثه بزرگی باشند . چرا که اگر هر دو قناری کوچک باشند این صفت به فرزند آنها نیز منتقل خواهد شد.

جوجه کشی قناری با دستگاه جوجه کشی

برخی از نژادهای قناری مانند قناری فری ، گلاستر و … علاقه ای به جوجه کشی ندارند. این نوع قناری ها پس از جفت گیری تخمگذاری هم میکنند ولی ماده تمایلی به خوابیدن بر روی تخم ها ندارد. به همین منظور بیشتر از قناری های پرستاز و یا دستگاه جوجه کشی برای تکثیر این نوع قناری ها استفاده میشود.

اما برای اینکه بتوان از قناری معمولی بعنوان پرستار کمک گرفت، همزمان باید یک جفت قناری معمولی نیز با قناری هایی گفته شده جفت شوند تا همزمان تخمگذاری کنند. در غیر اینصورت قناری معمولی بر روی تخم های قناری دیگر نمی خوابد چراکه باید تخمگذاری کند و وارد چرخه تخمگذاری شده باشد.

در این نوع موارد بهتر است که با خرید یک دستگاه جوجه کشی حرفه ای به تکثیر قناری مد نظرتان بپردازید. برای انتخاب بهترین دستگاه جوجه کشی حرفه ای به صفحه قیمت ماشین جوجه کشی مراجعه نموده و بر اساس بودجه و نیازتان یک محصول را انتخاب کنید.

دسته بندی قناری مقالات پرورش و نگهداری پرندگان
اشتراک گذاری

نوشته های مرتبط

127 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
Mehdu
13 ساعت ها گذشته

سلام من یه سوالی دارم
من دوتا قناری نر وماده دارم قناری نر وقتی شروع به خوندن میکنه مست میشه ولی قناری ماده همش یه جا نشسته بیحاله بعض وقتا هم کف قفس میشینه هالا قناری من موقه جفت گیریشه یا نه

مدیر سایت
Reply to  Mehdu
51 دقیقه ها گذشته

سلام، به نظر میرسد قناری ماده درگیر بیماری است. دیگه چه علائمی داره؟

مهدی
4 روزها گذشته

خیلی عذر میخوام اما یک سوال دیگه هم داره.
ماده خیلی تند نفس میکشه درواقع نفس نفس میزنه
و وقتی اب تنی کرد بیشتر شد و میرفتی طرفش تحرکی نمی کرد و از جاش زیاد تون نخورد
علتش چیه؟

Last edited 4 روزها گذشته by مهدی
مدیر سایت
Reply to  مهدی
3 روزها گذشته

اگه زیاد عطسه میکنه یا آبریزش و ترشحات بینی داره حتما دچار سرماخوردگی شده. برای آبتنی کردن باید دمای محیط مناسب و بدون وزش باد و یا نوسانات دمایی باشه.

مهدی
4 روزها گذشته

سلام من یه قناری نر دارم که فکر کنم نیمه امادس
رفتم یه ماده براش خریدم مغازه دار گفت ماده رو بزار زیر قفس نر وقتی دیدی ماده داره لانه سازی میکنه بندازشون تو یه قفس گفت مادشم نهایت تا ۲۰ روز دیگه امادس ولی من شنیدم که میگن باید وقتی قناری ماده اماده شد بزاری چند روز قفسش بغل قفس قناری نر بمونه ولی مغازه دارگفت نمیخواد بمونه خب الان من چکار کنم؟
نژاد قناری ها هم اوپال هست.
در آخر خیلی ممنون بابت سایتتون و مطالب کاربردش.

Last edited 4 روزها گذشته by مهدی
مدیر سایت
Reply to  مهدی
4 روزها گذشته

با سلام؛ هر دو روش رو هم میتونید انجام دهید وقتی قفس ها بغل هم باشه پرنده ها باهم ارتباط برقرار نموده و احتمالش هست که زودتر جفت بخورند. ولی اگه قفس ها بالای هم باشه و نسبت به آواز و صدای یکدیگر واکنش نشان دهند باز میتونید داخل یک قفس بندازید.
موفق باشید.

عباس
7 روزها گذشته

باسلام خدمت مدیر سایت میخواستم بدونم که قناری بعد از چند روز تخمش جوجه میشه

مدیر سایت
Reply to  عباس
6 روزها گذشته

سلام، 13 یا 14 روز می باشد.

سجاد
7 روزها گذشته

سلام من یه جفت قناری خونگی خریدم به شرط تخم و جوجه از وقتی که اوردم بعضی وقت ها فقط موقع غذا خوردن دعوا میکنن ولی غذا به هم دیگه میدن هر از گاهی هم میخونن میخواستم بدونم جفتن اینا یا نه و واسه تقویت شون چیکار باید کرد

مدیر سایت
Reply to  سجاد
7 روزها گذشته

سلام، بله جفت هستند . برای تقویت شون هم میتونید کیفیت جیره غذای شون را بالا ببرید بهشون مکمل مولتی ویتامین و مینرال بدهید.

علیرضا
8 روزها گذشته

سلام الان قناری یام تخم کردن روزنامه باید برا شون بزارم یانه؟
چه جور روز نامه ای باید بزارم؟
کجای قفس باید بزارم؟

مدیر سایت
Reply to  علیرضا
7 روزها گذشته

سلام، دوست عزیز روزنامه رو کف قفس میگذارند شما از پت شاپ یا پرنده فروش ها الیاف آشیانه تهیه کنید برای لونه قناری خیلی خوبه.

عباس
8 روزها گذشته

سلام الان ۳روزه.ماده من رو یه تخم میره میخوابه من چیکار کنم به نظرتون تخم داره یانه لطفا راهنمایی کنید

Last edited 8 روزها گذشته by عباس
مدیر سایت
Reply to  عباس
8 روزها گذشته

سلام، قناری ماده پس از جفت گیری معمولا هر روز یک تخم میگذارد. اگه تخم داشته باشه تا الان باید تخمگذاری میکرد مگر اینکه تخم در تخمدان پرنده گیر کرده باشه که در این موارد قناری خودشو پف میکنه ، بی حاله و مدام کف قفس میشینه. آیا قناری شما این علائم را دارد؟

عباس
Reply to  مدیر سایت
8 روزها گذشته

نه این علائم رو نداره همش روهمون یه تخم میخوابه

عباس
Reply to  مدیر سایت
8 روزها گذشته

به نظر شما ممکنه بمیره

مدیر سایت
Reply to  عباس
7 روزها گذشته

خیر علائم بیماری نداره و شاید همون یه تخم بیشتر نگذاره این موارد یکم استثنائی اند.

عباس
Reply to  مدیر سایت
7 روزها گذشته

دفعه های بعد چی

عباس
Reply to  مدیر سایت
7 روزها گذشته

یا ممکنه فردا یه تخم دیگه بزاره

مدیر سایت
Reply to  عباس
7 روزها گذشته

بعید میدونم تخم دیگه ای بگذاره، دفعات بعدی هم بهتره که بعد از چند ماه استراحت ، پرنده رو یک دوره با مکمل ها تقویت کنید و داخل قفس هم حتما کف دریا قرار دهید.

عباس
Reply to  مدیر سایت
7 روزها گذشته

چشم

عباس
Reply to  مدیر سایت
7 روزها گذشته

به نظر شما من باید چیکار کنم

سجادمیردشتی
8 روزها گذشته

سلام من یه جفت قناری دورگ اوردم از پرنده فروشی که به شرط مولدی گرفتم عکس از جوجه هاش داشت از تخم هاشم داشت عکس الان که اوردم نه دعوا میکنن غذا هم به هم میدن اغل هم گذاشتم براشون ولی اصلا نمیخونن ممنون میشم راهنمایی کنید

مدیر سایت
Reply to  سجادمیردشتی
8 روزها گذشته

با سلام، باید کمی صبر کنید، پرنده های شما هنوز به محیط جدید عادت نکرده اند.

عباس
8 روزها گذشته

باسلام من قناریام تخم کردن اما الان دوروز که ماده روهمون یه تخم خوابیده به نظرتون بازم تخم میکنه
من یه داداش کوچیکتر از خودم دارم یه بار تخم قناریمو برداشته سری گذاشته سر جاش بنظرتون شفت نشده

مدیر سایت
Reply to  عباس
8 روزها گذشته

سلام، اگر تکان ناگهانی و تند و یا صربه به تخم وارد نشده باشه مشکلی نداره در غیر اینصورت نطفه از بین میره. در ضمن تعداد تخمگذاری قناری معمولا بین 3 ، 4 الی 6 عدد می باشد احتمالا باز هم تخمگذاری خواهد کرد.

سعید
9 روزها گذشته

سلام من یک جفت قناری دارم نه جفت گیری میکنن نه تو لونه میخوابه

مدیر سایت
Reply to  سعید
9 روزها گذشته

سلام، قناری ها باید به لحاظ تغذیه و شرایط محیط نگهداری در وضعیت مناسبی باشند تا برای تخمگذاری اماده شوند. اب و هوای محیط نگهداریشون باید معمولی باشه، اگر تغذیه شون خوب باشه و یک محیط ارام برای اونا فراهم کنید با هم جفت گیری خواهند کرد. از قطره محرک جنسی مخصوص پرندگان هم میتونید استفاده کنید ولی پیشنهاد میکنم یک دوره با مکمل پرنده ها رو تقویت کنید تا بتونند جوجه های خوبی بدن.

80+ محصولات
4000+ سفارشات تکمیل شده
14000+ کاربران
301+ مطالب وبلاگ

تماس با ما

دفتر مرکزی فروش دفتر مرکزی فروش

04432341796 / 04432346612 / 04432379188

کارشناسان رسمی فروش

مهندس محمودی : 09143403463

مهندس عرفان اسکندری : 09143883380

مهندس علیزاده : 09144473924

مهندس حنیفه : 09125547229

کارشناس فروش دستگاه جوجه کشی 5000 به بالا :

مهندس قصابی : 09126342262

سبد خرید

هیچ محصولی در سبد خرید نیست.

ورود به سایت