بیماری مرغ مینا | روش درمان و پیشگیری

Admin
بیماری مرغ مینا | روش درمان و پیشگیری - اندیشه سبز

بیماری مرغ مینا

مرغ مینا یکی دیگر از محبوب ترین پرنده های زینتی و سخنگو بوده که بیشتر افراد فقط به خاطر قدرت سخنگویی این پرنده از آن نگهداری میکنند. اما مرغ مینا در مقایسه با دیگر پرنده های زینتی و همچنین طوطی سانان شرایط نگهداری و تغذیه متفاوتی دارد. متأسفانه بیشتر افراد از این موضوع مطلع نبوده و مرغ مینا را همانند دیگر پرنده ها نگهداری میکنند.

در حالیکه این پرنده به دلیل فرم آناتومیکی و متابولیکی خاص بدنش مستعد بیماری های مختلفی می باشد. اگر شما هم به نگهداری مرغ مینا در منزل علاقه مند هستند، بهتر است که از قبل راجب بیماری های این پرنده اطلاع کسب کنید. ما در این مقاله از وبلاگ جوجه کشی بیماری های مهم مرغ مینا و روش های پیشگری و درمان آن را به شما آموزش می دهیم.

علائم بیماری در مرغ مینا

تشخیص به موقع بیماری کمک زیادی به دوره درمان و اثرپذیری آن میکند. متأسفانه پرندگان زینتی به دلیل غریزه طبیعی که دارند، در ابتدا علائم بیماری خود را پنهان میکنند. زیرا آنها میدانند که پرنده ضعیف در تیررس شکارچیان می باشد به همین دلیل خود را ضعیف نشان نمی دهند. اما در هر صورت بیماری خود را با علائم مختلف نشان میدهد. از مهمترین علائم بیماری در این پرندگان می توان به موارد زیر اشاره کرد :

 • پف کردن پرها
 • اسهال شدید یا غیر طبیعی
 • عطسه پشت سر هم
 • عدم تعادل در ایستادن یا راه رفتن
 • افتادگی بال ها و ژولیدگی پرها
 • کاهش شدید اشتها
 • ترشحات کف آلود از چشم و بینی
 • کم تحرکی و بی حالی
 • ریزش شدید پر به همراه خارش پوست و یا التهاب آن
 • لرزش بدن و …

برای درمان مرغ مینای مریض شده با مشاهده کوچکترین علائم هرچه سریعتر باید اقدام کرد. وگرنه در مدت زمان بسیار کوتاهی وضعیت بیماری پرنده وخیم تر شده و هیچ گونه درمان پاسخگو نخواهد بود. بنابراین اگر علائم غیر طبیعی در پرنده مشاهده میکنید، نسبت به آن بی تفاوت نباشید.

سرماخوردگی

سرماخوردگی در پرندگان صرفا در اثر سردی هوا به وجود نمی آید. بلکه نوسانات دمایی، قرار گرفتن پرنده در معرض وزش باد، استحمام در هوای سرد یا با آب سرد باعث سرماخوردگی مرغ مینا میشود. علائم سرماخوردگی در این پرنده شامل اسهال، عطسه های پشت سر هم، کم تحرکی و بی حالی می باشد.

برای رفع سرماخوردگی پرنده بهتر است که ابتدا کمی دمای محیط نگهداری را افزایش دهید. استفاده از لامپ حرارتی مادون قرمز بعنوان کمک درمانی راهکار مناسبی برای گرم کردن قفس پرنده می باشد.

سرماخوردگی مرع مینا - جوجه کشی دات کام

از قرص و یا قطره سرماخوردگی کودک میتوان برای درمان سرماخوردگی مرغ مینا استفاده کرد. ولی باید بدانید که بدن این پرنده همانند انسان نیست و باید دوز کمتری دریافت کند. کافی است که نصف قرص سرماخوردگی کودک را با کمی آب حل کنید و سپس با قطره چکان آن را در حلق پرنده بچکانید. فقط باید احتیاط کنید که دارو به ریه پرنده وارد نشود.

سپس 4 قطره از مکمل ب کمپلکس به مرغ مینا بدهید. بهتر است که ویتامین را هم با قطره چکان و با احتیاط به پرنده بدهید. توجه داشته باشید که شریت مولتی ویتامین و مینرال برای مرغ مینا خوب نیست چون حاوی آهن می باشد و آهن برای مرغ مینا مضر است.

اگر وضعیت سرماخوردگی پرنده شدید است میتوان کمی چرک خشک کن هم بهش بدهید. برای اینکار یک سوم پودر داخل کپسول آموکسی سیلین را با آب مخلوط نموده و از آن به پرنده بدهید.

در صورتیکه بیماری پرنده با روش های گفته شده درمان نشد، باید برای معاینه و درمان موثر به دامپزشک متخصص مراجعه کنید.

بیماری ذخیره آهن

یکی از شایع ترین بیماری های مرغ مینا، بیماری هموکروماتوز  یا ذخیره آهن می باشد. این بیماری متابولیکی باعث ذخیره آهن در کبد و سپس دیگر ارگان ها مثل طحال، مغز و استخوان میشود و مشکلاتی زیادی برای پرنده فراهم میکند. علائمی همانند افسردگی، بی اشتهایی، تنفس سخت، عدم تعادل در راه رفتن، نوک زدن به خود و پرخاشگری شدید از نشانه های مهم بیماری ذخیره آهن در مرغ مینا می باشد.

نکته بسیار مهمی که در خصوص مرغ مینا وجود دارد این است که این پرنده میوه خوار و حشره خوار می باشد. همچنین ژنتیک آنها به نحوی می باشد که از حداقل مواد معدنی بیشترین جذب را دریافت میکنند. به همین دلیل در تغذیه مرغ مینا به مقادیر آهن آن غذا باید بسیار دقت شود و در واقع غذای مرغ مینا باید فاقد آهن باشد. وگرنه آهن در کبد و سایر ارگان های بدن پرنده جمع شده و باعث بیماری پرنده میشود. متأسفانه بیشتر کاربران از انواع غذاها نظیر ماکرونی، نان، برنج، پلت و … به مرغ مینا می دهند. در حالیکه این نوع غذاها حاوی آهن می باشد و بدن مرغ مینا حداکثر آن را جذب میکند. درباره تغذیه مرغ مینا بیشتر بخوانید.

اگر در اثر تغذیه اشتباه مرغ مینا دچار بیماری هموکروماتوز شده باشد در قدم اول هر چه سریعتر باید به دامپزشک مراجعه کرد و با توجه به آسیب های وارده به بدن درمان صورت میگیرد. همچنین تصحیح جیره غذایی پرنده و استفاده یک روز درمیان از چای بجای آب برای کاهش آهن بدن مرغ مینا توصیه میشود.

بیماری های مربوط به پای مرغ مینا

مشکلات مربوط به پای مرغ مینا بیشتر به خاطر عدم رعایت بهداشت قفس و نامناسب بودن تیرک و چوب نشیمنگاه پرنده به وجود می آید. در قدم اول باید چوب نشینمگاه داخل قفس به خوبی صیقل شده و بدون برجستگی تیز باشد. چوب با قطر 1.5 الی 2 سانتی متر برای قفس مرغ مینا ایده آل است. چوب قفس را باید هر هفته و یا در صورت لزوم چند روز یکبار تمیز بشویید. زیرا فضولات مرغ مینا دارای باکتری بوده و اگر پای پرنده به صورت مداوم با این باکتری ها در تماس باشد به راحتی دچار عفونت و یا بیماری خواهد شد.

بیماری های مربوط به پای مرغ مینا - جوجه کشی دات کام

وقتی پای پرنده مشکل داشته باشد، آن پرنده گوشه قفس کز نموده و نمی تواند بر روی پاهایش بیایستد. همچنین پرنده ممکن است یکی از پاهای خود را به زیر شکمش جمع کند. در این نوع شرایط در ابتدا باید کف پای پرنده چک شود. اگر اثری از زخم و التهاب در آن می بینید، پای پرنده را با آب و صابون خوب شست و شو دهید و سپس خشک نمایید. سپس بر روی محل زخم پماد یا اسپری تتراسایکلین بزنید. در این صورت پای پرنده پس از مدت کوتاهی مجددا بهبود پیدا خواهد کرد.

اگر پای مرغ مینا دچار میخچک و یا سایر انگل های پوستی شده باشد، باید داروی متناسب با آن را از داروخانه دامپزشکی تهیه کنید. در برخی موارد نیز برای درمان میخچک کف پای مرغ مینا اقدام دامپزشکی لازم می باشد.

درمان شپشک و انگل قارچی

تمامی پرندگان مستعد ابتلا به انگل های خارجی همچون شپشک، کنه، قارچ و … بر روی پوست و پر خود می باشند. اگر مرغ مینا به شدت دچار خارش پوست شده و پرهای آن ژولیده شده و دچار ریزش میشوند، به احتمال بسیار قوی بدن پرنده انگل خارجی گرفته است. در اینجور مواقع ابتدا پوست و پر پرنده را چک کنید. سپس متناسب با نوع انگل میتوان اسپری انگل کش از داروخانه دامپزشکی و یا پت شاپ ها فراهم کرد.

پیشگیری از بیماری

در نگهداری از مرغ مینا به چندین مسئله مهم باید توجه کنید. این مسائل شامل موارد زیر می باشد:

 • برای پرنده خود یک قفس بزرگ با اندازه متناسب تهیه کنید. قفس طوطی برای مرغ مینا مناسب نیست چون این پرنده تحرک بالایی دارد و بایستی قفس آن بزرگ باشد.
 • بهداشت محیط نگهداری و قفس پرنده را به صورت روزانه رعایت کنید. اصطلاحا مرغ مینا پرنده ای راست روده می باشد و زود به زود دفع فضله میکند. لذا اگر لازم باشد در طول روز چندین بار روزنامه و یاکف قفس پرنده را عوض کنید.
 • غذای مخصوص مرغ مینا به این پرنده بدهید. بیشتر مشکلات و بیماری های این پرنده به خاطر تغذیه اشتباه می باشد.
 • بهتر است که به صورت دوره ای قفس پرنده را با ضدعفونی کننده هایی مثل جرمی ساید ضدعفونی کنید.
 • آب آشامیدنی پرنده را هر روز عوض کنید.
 • محیط نگهداری پرنده باید به دور از وزش باد و یا نوسانات دمایی باشد. همچنین دما و رطوبت محیط بایستی معتدل باشد.
 • به عادات پرنده خود توجه نمایید، زیرا هرگونه تغییر در عادت غذایی و یا سایر عادات باعث استرس، افسردگی و بیماری پرنده میشود.
 • بسیاری از وسایلی که در منزل استفاده میکنیم، همانند مواد شوینده، لوازم آرایشی و بهداشتی، ضدعفونی کننده ها، خوشبوکننده ها و … برای مرغ مینا مضر و سمی می باشد. همچنین قفس مرغ مینا باید به دور از آشپزخانه باشد، زیرا احتمال مسمومیت مرغ مینا در اثر گازهای متصاعد شده از پخت و پز وجود دارد.
 • برای تقویت بدن مرغ مینا هر هفته یا 10 روز به پرنده 4 قطره مولتی ویتامین بدهید.

جمع بندی

در این مقاله از سایت جوجه کشی دات کام بیماری های مهم مرغ مینا را توضیح دادیم. توجه داشته باشید که روش های درمان گفته شده در این مقاله بیشتر جنبه مشاوره ای دارند زیرا برای درمان پرندگان مهم است که ابتدا به دامپزشک مراجعه کرد. چراکه کار تشخیص بیماری پرندگان کاملا تخصصی بوده و اگر بیماری اشتباه تشخیص داده شود، درمان علاوه بر اینکه بی فایده بوده باعث وخیم تر شدن وضعیت بیماری نیز خواهد شد.

دسته بندی مرغ مینا مقالات پرورش و نگهداری پرندگان
اشتراک گذاری

نوشته های مرتبط

62 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
سجاد
18 روزها گذشته

سلام یه مرغ مینا دارم موقع مدفوع کردن به سختی مدفوع میکنه و پاهاشو باز میکنه و پس از مدفوع بی حال میشه در حد بی هوشی و گردنش و دراز میکنه .لطفا جواب بدید ممنون

یقوبخانی
25 روزها گذشته

سلام مرغ مینایی دارم که چندروزی هست که مدفوع آبکی سبز کم رنگ داره و دهانش هم دارای زخم و آفت شده باید چکار کنم. ممنون

دینا رحمانی
27 روزها گذشته

سلام خسته نباشید مینای من ۶ سالشه و میله چوبش خیلی نازکه نمیدونستم باید ضخیم باشه
الانم کف پاشو دیدم چند تا خیلی کوچولو صورتی شده چجودی باید پیشگیری کنم ک خوب بشه پاهاش بعد روی پاهاشم خیلی ترک ترک های گنده هستش چیکار باید بکنم ترو خدا بگین😭😭

Elnaz
1 ماه گذشته

سلام مرغ مینای من زردی چشمش داره کم کم سفید میشه دیروز صبح هم زیر یکی از چشماش قرمز شده بود و ورم کرده باید چکار کنم ؟؟؟

Last edited 1 ماه گذشته by Elnaz
Elnaz
1 ماه گذشته

سلام مرغ مینای دور چشمش زرد بود چند روز پیش دیدم زردی داره کم میشه و سفید میشه امروز ک از خواب بیدارشدم متوجه شدم زیر چشمش قرمز شده و ورم کرده میشه کمکم کنید باید چکار کنم ؟؟؟

نگين
1 ماه گذشته

سلام وقتتون بخير من يه مرغ مبناي تقريبا ٢ماه دارم اون خيلي زبل و شيطون بود ولي الان نزديك دوروزه ك خيلي بي حاله و گيجه و مدفوعش سفيد رنگ و مثل ابه و يه چشمش رو ميبنده تورو خدا كمكم كنيد پرندم خوب بشه

آرمان
1 ماه گذشته

سلام خسته نباشید مرغ مینای من قبلا داخل قفس خیلی جنبو جوش داشت ولی الان دو هفته ای هست که مدام خودش را میخارونه و بعد میره روی چوب میشینه و استراحت میکنه قبلا روی چوب می ایستاد و هیچوقت نمینشت فضلش مشکی بود و سبز بیرنگ و غذاش انجیل سیب و توت هست علت خوارش و نشستن خوابش چیه

Saam
2 ماه ها گذشته

سلام وقتتون بخیر
ی مرغ مینا دارم ک حدوداً ۴ماهش هست
ی چند روزیه حس میکنم نوک بالاییش رشد کرده و سر نوکش سفید رنگ شده
غذاش پلت هست
علت چی میتونه باشه
فضلش سفید و سبز هست

admin-m
ویرایشگر
Reply to  Saam
2 ماه ها گذشته

سلام اسم غذاش رو میدونید ؟ فضله سبز نشانه بیماری کبدیه
براش غذای مخصوص مرغ مینا از برند تاپ فید یا پادوان تهیه کنید . توی قفسش چوب یا سنگ پا بذارید تا نوکش کوتاه بشه . میله زیر پاش از چه جنسیه ؟

Saam
Reply to  admin-m
2 ماه ها گذشته

غذاش پلت هست مخصوص مرغ مینا،فضلش از دیروز سفید رنگ شده،
بله چشم حتماً تهیه میکنم
میله‌ای ک داخل قفسش گذاشتم از جنس چوب طبیعی هست

admin-m
ویرایشگر
Reply to  Saam
2 ماه ها گذشته

موارد رو انجام بدین امیدوارم مشکل برطرف بشه

Saam
Reply to  admin-m
2 ماه ها گذشته

بله چشم حتماً
تنکس بابت راهنماییتون 🙏

admin-m
ویرایشگر
Reply to  Saam
2 ماه ها گذشته

موفق باشید

Saam
Reply to  admin-m
1 ماه گذشته

مچکرم همچنین

nafas
2 ماه ها گذشته

سلام مرغ مینای من نوکش یک قسمتش سیاه شده دلیلش چیه؟

admin-m
ویرایشگر
Reply to  nafas
2 ماه ها گذشته

سلام چه غذایی بهش میدین ؟
منظورتون از سیاه شدن اسیب دیدگی و کبودیه یا تغییر رنگ ؟ به دامپزشک مراجعه کنید تا علت بررسی بشه

مهدی
2 ماه ها گذشته

سلام من قبلا هم مرغ مینا داشتم الان یه جوجه خریدم که همه چیش اوکیه ولی مثل اون یکی میناها جیک جیک نمیکنه حتی موقع غذا خوردن هم هیچ صدایی نمیده غذاشم پلت مخصوص میناس ایراد از چی میتونه باشه

admin-m
ویرایشگر
Reply to  مهدی
2 ماه ها گذشته

سلام علائم بیماری داره ؟ همه پرنده ها شبیه به هم نیستن

77+ محصولات
4000+ سفارشات تکمیل شده
14000+ کاربران
389+ مطالب وبلاگ
تماس با کارشناسان فروش کارخانه
سبد خرید

سبد خرید شما خالی است.

ورود به سایت