بیماری مرغ مینا | روش درمان و پیشگیری

Admin
بیماری مرغ مینا | روش درمان و پیشگیری - اندیشه سبز

بیماری مرغ مینا

مرغ مینا یکی دیگر از محبوب ترین پرنده های زینتی و سخنگو بوده که بیشتر افراد فقط به خاطر قدرت سخنگویی این پرنده از آن نگهداری میکنند. اما مرغ مینا در مقایسه با دیگر پرنده های زینتی و همچنین طوطی سانان شرایط نگهداری و تغذیه متفاوتی دارد. متأسفانه بیشتر افراد از این موضوع مطلع نبوده و مرغ مینا را همانند دیگر پرنده ها نگهداری میکنند.

در حالیکه این پرنده به دلیل فرم آناتومیکی و متابولیکی خاص بدنش مستعد بیماری های مختلفی می باشد. اگر شما هم به نگهداری مرغ مینا در منزل علاقه مند هستند، بهتر است که از قبل راجب بیماری های این پرنده اطلاع کسب کنید. ما در این مقاله از وبلاگ جوجه کشی بیماری های مهم مرغ مینا و روش های پیشگری و درمان آن را به شما آموزش می دهیم.

علائم بیماری در مرغ مینا

تشخیص به موقع بیماری کمک زیادی به دوره درمان و اثرپذیری آن میکند. متأسفانه پرندگان زینتی به دلیل غریزه طبیعی که دارند، در ابتدا علائم بیماری خود را پنهان میکنند. زیرا آنها میدانند که پرنده ضعیف در تیررس شکارچیان می باشد به همین دلیل خود را ضعیف نشان نمی دهند. اما در هر صورت بیماری خود را با علائم مختلف نشان میدهد. از مهمترین علائم بیماری در این پرندگان می توان به موارد زیر اشاره کرد :

 • پف کردن پرها
 • اسهال شدید یا غیر طبیعی
 • عطسه پشت سر هم
 • عدم تعادل در ایستادن یا راه رفتن
 • افتادگی بال ها و ژولیدگی پرها
 • کاهش شدید اشتها
 • ترشحات کف آلود از چشم و بینی
 • کم تحرکی و بی حالی
 • ریزش شدید پر به همراه خارش پوست و یا التهاب آن
 • لرزش بدن و …

برای درمان مرغ مینای مریض شده با مشاهده کوچکترین علائم هرچه سریعتر باید اقدام کرد. وگرنه در مدت زمان بسیار کوتاهی وضعیت بیماری پرنده وخیم تر شده و هیچ گونه درمان پاسخگو نخواهد بود. بنابراین اگر علائم غیر طبیعی در پرنده مشاهده میکنید، نسبت به آن بی تفاوت نباشید.

سرماخوردگی

سرماخوردگی در پرندگان صرفا در اثر سردی هوا به وجود نمی آید. بلکه نوسانات دمایی، قرار گرفتن پرنده در معرض وزش باد، استحمام در هوای سرد یا با آب سرد باعث سرماخوردگی مرغ مینا میشود. علائم سرماخوردگی در این پرنده شامل اسهال، عطسه های پشت سر هم، کم تحرکی و بی حالی می باشد.

برای رفع سرماخوردگی پرنده بهتر است که ابتدا کمی دمای محیط نگهداری را افزایش دهید. استفاده از لامپ حرارتی مادون قرمز بعنوان کمک درمانی راهکار مناسبی برای گرم کردن قفس پرنده می باشد.

سرماخوردگی مرع مینا - جوجه کشی دات کام

از قرص و یا قطره سرماخوردگی کودک میتوان برای درمان سرماخوردگی مرغ مینا استفاده کرد. ولی باید بدانید که بدن این پرنده همانند انسان نیست و باید دوز کمتری دریافت کند. کافی است که نصف قرص سرماخوردگی کودک را با کمی آب حل کنید و سپس با قطره چکان آن را در حلق پرنده بچکانید. فقط باید احتیاط کنید که دارو به ریه پرنده وارد نشود.

سپس 4 قطره از مکمل ب کمپلکس به مرغ مینا بدهید. بهتر است که ویتامین را هم با قطره چکان و با احتیاط به پرنده بدهید. توجه داشته باشید که شریت مولتی ویتامین و مینرال برای مرغ مینا خوب نیست چون حاوی آهن می باشد و آهن برای مرغ مینا مضر است.

اگر وضعیت سرماخوردگی پرنده شدید است میتوان کمی چرک خشک کن هم بهش بدهید. برای اینکار یک سوم پودر داخل کپسول آموکسی سیلین را با آب مخلوط نموده و از آن به پرنده بدهید.

در صورتیکه بیماری پرنده با روش های گفته شده درمان نشد، باید برای معاینه و درمان موثر به دامپزشک متخصص مراجعه کنید.

بیماری ذخیره آهن

یکی از شایع ترین بیماری های مرغ مینا، بیماری هموکروماتوز  یا ذخیره آهن می باشد. این بیماری متابولیکی باعث ذخیره آهن در کبد و سپس دیگر ارگان ها مثل طحال، مغز و استخوان میشود و مشکلاتی زیادی برای پرنده فراهم میکند. علائمی همانند افسردگی، بی اشتهایی، تنفس سخت، عدم تعادل در راه رفتن، نوک زدن به خود و پرخاشگری شدید از نشانه های مهم بیماری ذخیره آهن در مرغ مینا می باشد.

نکته بسیار مهمی که در خصوص مرغ مینا وجود دارد این است که این پرنده میوه خوار و حشره خوار می باشد. همچنین ژنتیک آنها به نحوی می باشد که از حداقل مواد معدنی بیشترین جذب را دریافت میکنند. به همین دلیل در تغذیه مرغ مینا به مقادیر آهن آن غذا باید بسیار دقت شود و در واقع غذای مرغ مینا باید فاقد آهن باشد. وگرنه آهن در کبد و سایر ارگان های بدن پرنده جمع شده و باعث بیماری پرنده میشود. متأسفانه بیشتر کاربران از انواع غذاها نظیر ماکرونی، نان، برنج، پلت و … به مرغ مینا می دهند. در حالیکه این نوع غذاها حاوی آهن می باشد و بدن مرغ مینا حداکثر آن را جذب میکند. درباره تغذیه مرغ مینا بیشتر بخوانید.

اگر در اثر تغذیه اشتباه مرغ مینا دچار بیماری هموکروماتوز شده باشد در قدم اول هر چه سریعتر باید به دامپزشک مراجعه کرد و با توجه به آسیب های وارده به بدن درمان صورت میگیرد. همچنین تصحیح جیره غذایی پرنده و استفاده یک روز درمیان از چای بجای آب برای کاهش آهن بدن مرغ مینا توصیه میشود.

بیماری های مربوط به پای مرغ مینا

مشکلات مربوط به پای مرغ مینا بیشتر به خاطر عدم رعایت بهداشت قفس و نامناسب بودن تیرک و چوب نشیمنگاه پرنده به وجود می آید. در قدم اول باید چوب نشینمگاه داخل قفس به خوبی صیقل شده و بدون برجستگی تیز باشد. چوب با قطر 1.5 الی 2 سانتی متر برای قفس مرغ مینا ایده آل است. چوب قفس را باید هر هفته و یا در صورت لزوم چند روز یکبار تمیز بشویید. زیرا فضولات مرغ مینا دارای باکتری بوده و اگر پای پرنده به صورت مداوم با این باکتری ها در تماس باشد به راحتی دچار عفونت و یا بیماری خواهد شد.

بیماری های مربوط به پای مرغ مینا - جوجه کشی دات کام

وقتی پای پرنده مشکل داشته باشد، آن پرنده گوشه قفس کز نموده و نمی تواند بر روی پاهایش بیایستد. همچنین پرنده ممکن است یکی از پاهای خود را به زیر شکمش جمع کند. در این نوع شرایط در ابتدا باید کف پای پرنده چک شود. اگر اثری از زخم و التهاب در آن می بینید، پای پرنده را با آب و صابون خوب شست و شو دهید و سپس خشک نمایید. سپس بر روی محل زخم پماد یا اسپری تتراسایکلین بزنید. در این صورت پای پرنده پس از مدت کوتاهی مجددا بهبود پیدا خواهد کرد.

اگر پای مرغ مینا دچار میخچک و یا سایر انگل های پوستی شده باشد، باید داروی متناسب با آن را از داروخانه دامپزشکی تهیه کنید. در برخی موارد نیز برای درمان میخچک کف پای مرغ مینا اقدام دامپزشکی لازم می باشد.

درمان شپشک و انگل قارچی

تمامی پرندگان مستعد ابتلا به انگل های خارجی همچون شپشک، کنه، قارچ و … بر روی پوست و پر خود می باشند. اگر مرغ مینا به شدت دچار خارش پوست شده و پرهای آن ژولیده شده و دچار ریزش میشوند، به احتمال بسیار قوی بدن پرنده انگل خارجی گرفته است. در اینجور مواقع ابتدا پوست و پر پرنده را چک کنید. سپس متناسب با نوع انگل میتوان اسپری انگل کش از داروخانه دامپزشکی و یا پت شاپ ها فراهم کرد.

پیشگیری از بیماری

در نگهداری از مرغ مینا به چندین مسئله مهم باید توجه کنید. این مسائل شامل موارد زیر می باشد:

 • برای پرنده خود یک قفس بزرگ با اندازه متناسب تهیه کنید. قفس طوطی برای مرغ مینا مناسب نیست چون این پرنده تحرک بالایی دارد و بایستی قفس آن بزرگ باشد.
 • بهداشت محیط نگهداری و قفس پرنده را به صورت روزانه رعایت کنید. اصطلاحا مرغ مینا پرنده ای راست روده می باشد و زود به زود دفع فضله میکند. لذا اگر لازم باشد در طول روز چندین بار روزنامه و یاکف قفس پرنده را عوض کنید.
 • غذای مخصوص مرغ مینا به این پرنده بدهید. بیشتر مشکلات و بیماری های این پرنده به خاطر تغذیه اشتباه می باشد.
 • بهتر است که به صورت دوره ای قفس پرنده را با ضدعفونی کننده هایی مثل جرمی ساید ضدعفونی کنید.
 • آب آشامیدنی پرنده را هر روز عوض کنید.
 • محیط نگهداری پرنده باید به دور از وزش باد و یا نوسانات دمایی باشد. همچنین دما و رطوبت محیط بایستی معتدل باشد.
 • به عادات پرنده خود توجه نمایید، زیرا هرگونه تغییر در عادت غذایی و یا سایر عادات باعث استرس، افسردگی و بیماری پرنده میشود.
 • بسیاری از وسایلی که در منزل استفاده میکنیم، همانند مواد شوینده، لوازم آرایشی و بهداشتی، ضدعفونی کننده ها، خوشبوکننده ها و … برای مرغ مینا مضر و سمی می باشد. همچنین قفس مرغ مینا باید به دور از آشپزخانه باشد، زیرا احتمال مسمومیت مرغ مینا در اثر گازهای متصاعد شده از پخت و پز وجود دارد.
 • برای تقویت بدن مرغ مینا هر هفته یا 10 روز به پرنده 4 قطره مولتی ویتامین بدهید.

جمع بندی

در این مقاله از سایت جوجه کشی دات کام بیماری های مهم مرغ مینا را توضیح دادیم. توجه داشته باشید که روش های درمان گفته شده در این مقاله بیشتر جنبه مشاوره ای دارند زیرا برای درمان پرندگان مهم است که ابتدا به دامپزشک مراجعه کرد. چراکه کار تشخیص بیماری پرندگان کاملا تخصصی بوده و اگر بیماری اشتباه تشخیص داده شود، درمان علاوه بر اینکه بی فایده بوده باعث وخیم تر شدن وضعیت بیماری نیز خواهد شد.

دسته بندی مرغ مینا مقالات پرورش و نگهداری پرندگان
اشتراک گذاری

نوشته های مرتبط

22 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
نیما
6 روزها گذشته

سلام مرغ مینا من کف یکی از پاهاش ورم کرده نمیتونه انگشت شستشو جمع کنه یا همون انگشت ک رو ب پشت هستش رو و اون یکی پاش هم ورم نداره ولی انگشت اونم جمع نمیکنه مشکل از چیه ؟

admin-m
ویرایشگر
Reply to  نیما
5 روزها گذشته

سلام قفسش رو باید حتما هفته ای دو تا سه بار نظافت کنید . چوبی که روش میشینه هم باید از جنس چوب و بدون برآمدگی باشه
پاش رو با اب ولرم شستشو بدین و خشک کنید . پماد تراسایکلین تهیه کنید از داروخونه و روی پاش بمالید اگه بهتر نشه حتما به دامپزشک مراجعه کنید وگرنه تلف میشه

ملیکا
12 روزها گذشته

سلام وقتتون بخیر مادر من یک مرغ مینا داره حدود یکسال و دوماه که حرف میزنه وحتی شیطون بود حدودا یکماه پیش درحد چند ثانیه مثل اینکه بیهوش شده و با حالت ضعف افتاده و خوب بهش آب دادن و نازش کردن خوب شده که یکی از دوستان گفته چون به بلوغ داره میرسه پیش اومده . دیگه پیش نیومده تا دو سه روز پیش که مجددا این اتفاق افتاده (البته بگم پر ریزی هم داره ) و دوباره امروز که سه بار این حالت پیش اومده که اول میگن. یکم بال بال میزنه بعد مثل حالت بیهوش میشه چند… بیشتر بخوانید »

admin-m
ویرایشگر
Reply to  ملیکا
12 روزها گذشته

سلام تغذیش به نظر نمیرسه موردی داشته باشه اما بهتره غذای مخصوصش از برند تاپ فید و کیکی باشه
در مورد باقی مسایل بهتره سریع تر به دامپزشک مراجعه کنند تا دقیق چک بشه

بنفشه
17 روزها گذشته

سلام وقتتون بخیر.مرغ مینای من حدودا 15سالشه دچار عدم تعادل شدید شده.متاسفانه داروهایی هم که بهش دادن اصلا روش تاثیر نداشته.از دوم بهمن هم شروع شده بیماریش.اصلا هم حاضر نیست دونه های مخصوص به خودش رو بخوره و اگه چیزی بخواد بخوره غیر اون هیچ چیز نمیخوره .منم چون گوشنه میمونه حتی اگه براش ضرر داشته باشه مجبور میشم بدم.الانم چند وقته چون داروهاش تلخه نمیخوره.چه کاری براش میتونم انجام بدم؟

admin-m
ویرایشگر
Reply to  بنفشه
17 روزها گذشته

سلام دکتر چه بیماری ای رو براش تشخیص داده ؟
به احتمال قوی کبدش مشکل پیدا کرده
مهم نیس که چی دوست داره غذاهای مضر باعث مرگش میشن از گرسنگی نمیره به خاطر اون غذاها میمیره حتما
اسم غذای مخصوصش چیه ؟
پلت های مخصوص مرغ مینا مثل تاپ فید و کی کی خیلی مفیدن اونها رو مثل سرلاک با آب مخلوط کن با دست بهش غذا بده
الان چه غذایی میخوره ؟
و اینکه داروهاش چیه ؟

Porpori
27 روزها گذشته

سلام مرغ مینا من ۱۰ماهشه جدیدا بی حال میشه تعادل نداره ..یه مدت خوب میشه یهو میبینی یه روز تشنج مکنه

علی
2 ماه ها گذشته

سلام من یک مینا دارم 9 ماهش همش می‌خوابه
پف می‌کنه اسهال داره بی حال بعضی وقت‌ها
می خوره زمین همش چشم شو می خارونه یکم باد داره چشمش جدید ناهم نوک میزنه بهش
نون و پسته و غذای اسلیش هم پلت ریز هستش خواهش می کنم کمک کنید

علی
2 ماه ها گذشته

سلام مرغ مینای من نه اسهاله نه عدم تعادل داره فقط یه ذره بی حاله و کز کرده مشکل چیه و چه کار کنم

قاسم زاده
Reply to  علی
2 ماه ها گذشته

سلام، اینطوری چیزی معلوم نمیشه از رو بی حالی کی آخه میتونه بفهمه پرنده چشه؟!!!

رها
3 ماه ها گذشته

سلام مرغ مینای من کیسه صفرا ش پاره شده باید چیکارکنم

قاسم زاده
Reply to  رها
3 ماه ها گذشته

سلام، اگه جراح هستی بشین جراحیش کن خوو ببرش دامپزشک. میخوای تو خونه درمانش کنی؟!!

محسن
4 ماه ها گذشته

سلام.پای مرغ مینای من زخم شده.نزدیک ناخن پشت.پاشو با اب ولرم میشورم تتراسایکلین هم میزنم.ولی خودش با نوک میزنه باز زخم میشه و خونریزی میکنه.چی کار کنم ک این کارو نکنه؟لطفا کمکم کنید.

قاسم زاده
Reply to  محسن
4 ماه ها گذشته

سلام، بهتره پانسمان کنید تا نتونه نوک بزنه. روش دیگری هم هست مثلا میشه گردن و سر مرغ مینا رو با حلقه الیزابت محدود کردتا نتونه به این راحتی ها نوک بزنه به خودش ولی اینکار باعث پرخاشگری و عصبانیت میشه توصیه نمیکنم.

محسن
Reply to  قاسم زاده
4 ماه ها گذشته

معذرت میخوام.با چی پانسمان کنم که اذیت نشه؟با باند بستم ولی باندو تیکه تیکه کرد از پاش دراورد

قاسم زاده
Reply to  محسن
4 ماه ها گذشته

از اون باند چسپی ها استفاده کنید وسطش هم تنظیف بذارید تا راحت بشه بعدا پاره کرد.

شایان
6 ماه ها گذشته

سلام مرغ مینای من چن وغطیه اطسه میکنه دارویی هست بگید بخرم

قاسم زاده
Reply to  شایان
5 ماه ها گذشته

سلام، ممکنه سرما خورده باشه. علائمی مثل پف کردن پرها، خوابیدن زیاد و لرزش داره؟ دمای محیطش چطوره؟ ایا باد سرد بهش خورده؟

محمد
6 ماه ها گذشته

سلام مینام2سالشه یک دفعه بی حال شدهیچی ام نمیخوره چشاش میره بزرگ شده وزده بیرون چشش آب نداش تاآب گذاشتم اومدخوردبعدش اینجوری شدجواب بدین خیلی مریضه تکونم نمیخوره دستشویی اش ام طبیعی است غذایی خوب ام میدم بهش

قاسم زاده
Reply to  محمد
6 ماه ها گذشته

سلام، مرغ مینا بیشتر دچار بیماری کبدی میشه باید ببریش دامپزشک. ایا تعادل داره؟

77+ محصولات
4000+ سفارشات تکمیل شده
14000+ کاربران
385+ مطالب وبلاگ
تماس با کارشناسان فروش کارخانه
سبد خرید

سبد خرید شما خالی است.

ورود به سایت