نکات مهم نگهداری مرغ مینا در منزل | بدون خواندن این مقاله مرغ مینا نگه ندارید

ادمین
نکات مهم نحوه نگهداری مرغ مینا در منزل

نکات مهم نگهداری مرغ مینا در منزل

مرغ مینا پرنده ای بسیار باهوش و زیرک است و قادر است با آموختن کلمات آن ها را تکرار کند. این پرنده زاغ گونه علاقه زیادی به سرقت مواد خوراکی خوشمزه و نوش جان کردن آن ها دارد.

مرغ مینا در طبیعت حداکثر تا 15 سال عمر  می کند اما در صورت پرورش اصولی آن در خانه امکان زندگی آن تا سال های بیشتر از این هم وجود دارد.

در نگهداری مرغ مینا در منزل به نکات زیر توجه کنید:

 • بهتر است مرغ مینا را از جوجگی در خانه پرورش دهید. بدین ترتیب جوجه به محل زندگی خود در خانه خو می گیرد و به راحتی با انسان ها ارتباط برقرار می کند.
 • احتمال فرار کردن مرغ مینا پس از بزرگ شدن وجود دارد به همین دلیل به پرورش دهندگان توصیه می شود که پس از بالغ شدن پرنده بال های آن را کوتاه کنند.
 • بسیاری از پرورش دهندگان گزارش داده اند که مرغ مینا پس از بالغ شدن جهت پیدا کردن جفت فرار می کند.
 • اکیدا توصیه می کنیم که از نگهداری حیوانات خانگی مانند سگ و گربه در محل پرورش مرغ مینا خودداری کنید زیرا مرغ مینا به این دو حیوان بسیار حساس است به طوری که باعث پرریزی آن می شود.
 • مرغ مینا پرنده بسیار حسودی هست که وجود حیوانات در محیط اطراف خود را برنمی تابد و فقط دوست دارد که خودش مورد توجه پرورش دهنده قرار گیرد.
 • مرغ مینا علاقه بسیار زیادی به میوه جات مخصوصا گرفتن میوه به صورت پاداش در ازای انجام اعمال مورد نظر انسان دارد. بنابراین در آموزش تقلید کلمات به این پرنده می توانید از روش پاداش دادن به آن با استفاده از میوه جاتی مانند پرتقال استفاده کنید.
 • شاید این سوال را در نظر داشته باشید که این پرنده در چه دورانی شروع به سخن گفتن می کند. آموزش سخن گفتن به جوجه های زیر 8 ماه مرغ مینا راحت تر است.
 • اما بهترین زمان برای آموزش تقلید صدا به پرنده بین 6 تا 8 ماهگی است.
 • در خرید جوجه ها نهایت دقت را به خرج دهید و بهترین گزینه ها را خریداری کنید. از خرید جوجه های کر و لال و یا جوجه های مریض خودداری کنید.
 • برای پیدا کردن جوجه های مناسب روش هایی وجود دارد که می توانید آن ها را به کار بگیرید. مثلا در هنگام خرید دست خود را داخل جعبه کنید. پرنده هایی که به سمت دست شما هجوم می برند ، اولین جوجه های پرنده ماده هستند که برای پرورش و نگهداری عالی هستند.

همچنین برای اطمینان از کر نبودن پرنده می توانید جوجه ها را در جلوی آفتاب قرار دهید تا چرت بزنند. در این صورت اگر با تولید صدا از خواب بیدار شوند ، جوجه ها کر نیستند.

 •   انتخاب یک قفس مناسب نقش مهمی در نگهداری پرنده ایفا می کند. اصولا قفس های با اندازه بزرگتر برای پرورش مرغ مینا مناسب تر هستند.
 • اما قفس مناسب برای مرغ مینا حداقل فضایی با ابعاد 70 * 50 سانتی متر دارد. بهتر است چوب نشیمن با قطر دو سانتی متر هم در داخل قفس قرار دهید.
 • قرار دادن آینه در داخل قفس را فراموش نکنید. مرغ مینا با مشاهده خود در درون آینه به وجد می آید و با شور و شوق تقلید کلمات را یاد می گیرد.
 • یکی از مشکلات نگهداری مرغ مینا کثیف کاری آن در حین غذا خوردن است که نوک خود را کثیف می کند.
 • بنابراین بهتر است در داخل قفس مرغ مینا یک سنگ پا یا آجر تمیز قرار دهید تا پرنده نوک خود را با آن شستشو کند.

جمع بندی :

مرغ مینا از پرنده های بسیار جذاب برای نگهداری در منزل است که می توانید تقلید کلمات را به آن بیاموزید.

نگهداری مرغ مینا در خانه نیازمند رعایت نکات اصولی است که در این مقاله به پاره ای از آن ها اشاره شد. با رعایت این نکات می توانید تجربه خوبی در نگهداری مرغ مینا کسب کنید.

فیلم از آب تنی زیبای مرغ مینا:

دسته بندی مرغ مینا مقالات پرورش و نگهداری پرندگان
اشتراک گذاری

نوشته های مرتبط

33 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
زهرا
4 ماه ها گذشته

باسلام خدمت شما ایا به مرغ مینا میشه دونه پارس یاپلت بدم مشگلی نداره
بد این که حرف نمیزنه چیکارکنم که حرف بزنه ممنون میشم کمکم کنید

مدیر سایت
Reply to  زهرا
4 ماه ها گذشته

با سلام، اگه فقط مخصوص مینا هستش میتونید استفاده کنید ولی دونه پارس معمولی برای مرغ مینا اصلا خوب نیست. غذای مرغ مینا کلا باید فاقد آهن باشه وگرنه پرنده بیمار میشه. مقاله غذای مرغ مینا رو حتما مطالعه کنید.

زهره
4 ماه ها گذشته

باسلام من یه مینا دارم که ازپرنده فروشی گرفتم ۳یا۴ماه بود بد الان فکرکنم دیگه ۶ ماهه شد باش هنوز دستی نشد ومیوه جات اصلا نمیخوره فقط دونه پارس میخوره خیلی باهش کارکردم تا حرف بزن ولی الان هیچ حرف نمیزنه فقط جیغ میزنه سرصدا میکنه ممنون میشم بگین چرا
راستی چرا تاچ سرمو درنمیاره ممنون میشم کمکم کنید

مدیر سایت
Reply to  زهره
4 ماه ها گذشته

با سلام، مقاله سخنگو کردن مرغ مینا رو مطالعه کنید.

امیرحسین
Reply to  زهره
2 ماه ها گذشته

شما شب روی قفس پارچه بکش که تاریک مطلق بشه، وقتی کامل خوابش برد،با یک تیکه آهن به خود قفس ضربه بزنید، تا از خواب بپره، اون کلمه ای رو که میخوایی بگو، طی شبانه روز چن بار تکرار کن، صبح وقتی که روشنایی محیط زیاد شد، همون کلمه دیشبی رو بگو، مطمئن باش که جواب میگیری

Amir
5 ماه ها گذشته

سلام
مرغ مینای من ۶ ماهشه ولی هنوز به حرف زدن نیوفتاده ولی جیغ میکشه
و بال و پرهاشم یکم سفید شده دکترم بردمش بهش تقویتی داده

Last edited 5 ماه ها گذشته by Amir
زهره
Reply to  Amir
4 ماه ها گذشته

چرا مال منم اینجوریه میشه جوابمو بدین

زهره
5 ماه ها گذشته

سلام ميشه ناخنشونو كوتاه كرد ؟

مدیر سایت
Reply to  زهره
5 ماه ها گذشته

با سلام، بله فقط مواظب باشید بیش از حد کوتاه نکنید چون ممکنه خونریزی کنه.

داریوش
Reply to  زهره
2 ماه ها گذشته

بله میشه باید پشت ناخنش نور بگیرید که کوتاهی ناخن به رگ خونی نرسد پشت نور پیدا هست

الینا
7 ماه ها گذشته

ببخشید یه سوال اگه مرغ مینای ۳ ۴ ماهه رو که به ما عادت کرده تو هوای ازاده بیرون ببریم فرار میکنه

مدیر سایت
Reply to  الینا
7 ماه ها گذشته

با سلام، دقیقا نمی توان رفتار این پرنده ها را پیش بینی کرد. برخی مرغ میناها با شنیدن صدای صاحب خویش حتی در فضای باز به سمتش می آیند. برخی دیگر نیز در فضای آزاد به راحتی فرار میکنند. باید احتیاط کنید، جوجه 4 ماهه هم احتمال فرارش هست.

داریوش
Reply to  الینا
2 ماه ها گذشته

بله فرار میکنه

علی امامی
7 ماه ها گذشته

سلام . حدود 4 روز پیش از طریق سایت ی مینا 5 ماهه چشم ستاره ای خریدم و اوردم خونه. بینهایت بیقرار بود و چه سمتش بودیم چه نبودیم خیلی اینور اونور میپرید و ید وضعیتی داشت میشد و واقعا نزدیک بود خودش رو طلف کنه و من که مجبور بودم بعد از یک ساعت جستحو ومطالع تو سایت ها طریقه چیدن اصولی پر ها رو یاد گرفتم و کاملا طبق الگوریتم انجام دادم. نه مشکلی پیش امد و نه قطره خونی. ولی از فردا هر 1 دقیقه یک بار هی بالهاشو میلرزونه انگاره که چیزی گیر کرده باشه و… بیشتر بخوانید »

مدیر سایت
Reply to  علی امامی
7 ماه ها گذشته

با سلام، برای چیدن پرها می بایست از یک فرد با تجربه و یا دامپزشک کمک میگرفتید. احتمالا شاه پرهایی که کوتاه کردین به بغل بدن مرغ مینا میخوره و اذیتش میکنه. پرنده شما ممکنه برای خلاص شدن از این وضعیت سایر پرهاشو هم بِکَنه . توصیه میکنم حتما به دامپزشک مراجعه کنید.

حسین
7 ماه ها گذشته

سلام و خسته نباشید،تقریبا یه ماهی میشه که مرغ مینام خیلی خودشو میخارونه،هرچی لابلای پراشو گشتم چیزی پیدا نکردم،لطفا راهنمایی کنید که چکار کنم.ممنون

مدیر سایت
Reply to  حسین
7 ماه ها گذشته

با سلام ممکنه که وارد دوره تولک شده باشه. در این دوره پرهای پرنده ریزش نموده و پرهای جدید جایگزین آن میشوند. رویش مجدد پرهای ریز در ابتدا باعث خارش بدن پرنده میشود. آیا پرنده شما پرریزی و یا طاسی در نقاطی مثل گردن و … دارد؟

محمد مهدی
Reply to  مدیر سایت
6 ماه ها گذشته

سلام مال من داره برا چیه؟؟

مدیر سایت
Reply to  محمد مهدی
6 ماه ها گذشته

با سلام، منظورتون رو متوجه نشدم؟

ابوالفضل
8 ماه ها گذشته

سلام.
بنده قصد دارم که یه جوجه مینا بخرم خودم بزرگش کنم و متاسفانه هیچگونه اطلاعاتی در رابطه با انتخاب جوجه خوب و همچنین روش درست نگهداریش ندارم میشه راهنماییم کنید؟
شما چه نژادی رو پیشنهاد میکنید؟
همچنین نر بگیرم یا ماده؟
جوجه چند روزه بخرم؟

مدیر سایت
Reply to  ابوالفضل
8 ماه ها گذشته

با سلام، نژاد مینای گوشواره ای در سخنگویی از سایر نژادها بهتره اگر میتونید جنس نر این نژاد رو تهیه کنید. سعی کنید جوجه 3 الی 4 ماهه با ظاهری کاملا سالم و سرحال پر انرژی که اشتهای غذا خوردن داشته باشد را انتخاب نمایید. تغذیه مرغ مینا با سایر پرنده ها فرق میکند و نباید آهن داشته باشد. در این مورد باید بیشتر اطلاعات کسب کنید. پیشنهاد میشود مقالات آموزش سخنگو کردن مرغ مینا و تغذیه مرغ مینا را مطالعه نمایید.

محمد مهدی
Reply to  ابوالفضل
6 ماه ها گذشته

سلام بیاید وات pv اگر سوالی بود

محمد
1 سال گذشته

سلام…یه قفس ایستاده میخوام واسه مینا…میشه راهنمایی کنین که توش راحت و ازاد باشه?

مدیر سایت
Reply to  محمد
1 سال گذشته

با سلام، قفس مرغ مینا باید یکم بزرگ باشه، حداقل 100 در 120 سانت به همراه نشیمنگاه محکم

حسن مشتاق
Reply to  مدیر سایت
8 ماه ها گذشته

سلام مرغ مینای من سرما خورده اسهاله خیلی اب می خوره 50روزه هس بال هاشو میندازه وقتی دهنش را باز می کند صدانمی ده وخیلی عطسه می کنه اگه جواب بدین سپاس گذار میشم

مدیر سایت
Reply to  حسن مشتاق
8 ماه ها گذشته

سلام، از قطره سرماخوردگی کودک استفاده کنید (روزی دو مرتبه و هر بار دو قطره ) فعلا میوه و سبزی به پرنده ندهید تا اسهالش برطرف شود. به صورت هفتگی از قطره مولتی ویتامین هم استفاده کنید.

محمدرضا زرگران
1 سال گذشته

سلام خسته نباشید . من یک مرغ مینا دارم که تقریبا دو ساله کنارمه که نزدیک یک سال از این مدتو پیش داییم بوده و حرف زدنو از اون یاد گرفته وقتایی هم که می رفتم دیدنش باهام حرف می زد حتی بعد اینکه آوردمش پیش خودم هم باهام حرف می زد تا اینکه یکروز که نشسته بود رو دستم یکدفعه شروع کرد به نک زدن من دو بار سرش داد زدم اما ادامه داد تا اینکه از شدت درد نا خودآگاه با ضربه (نه چنان محکم) پرتش کردم یه طرف دیگه .از اون به بعد باهام حرف نزد تا… بیشتر بخوانید »

canopus
Reply to  محمدرضا زرگران
1 سال گذشته

حيوون خيلي باهوشيه و فراموش نميكنه كينه اي رو كه به دل داره و فقط متاسفم كه اگر اون غريزي نوك زده و نفهميده كار غلطيه شما بهتر بود با تفکر بیشتری اقدام به چنین اعمالی بکنید !

azadeh
Reply to  محمدرضا زرگران
11 ماه ها گذشته

در کنار کینه ای بودن به رفتارهای صاحبش خیلی دقت میکنه و اهمیت میده و خیلی هم حسوده شما ضربه زدین (محکم یا یواش) فرقی براشون نداره به دلش گرفته باهاتون قهره مینای منم اینطوری میکنه میتونین بیشتر باهاش حرف بزنینو بازی کنید از یادش میره

فرشته
Reply to  azadeh
9 ماه ها گذشته

مینای من دو روز هست رو میله میشینه البته خودم اینروزا بی حوصله ام

بنیامین
Reply to  فرشته
3 ماه ها گذشته

سلام بچه ها اگر میخواهید مینای شما حرف بزند تویه قفس آن یک اینه بزارید وبرداشت اینه و با اون صحبت کنید

Ali
Reply to  بنیامین
10 روزها گذشته

سلام من ی مینا گرفتم 7.8کلمه بلده هرکاری میکنم کلمه جدید نمیگه .صاحبش میگفت یک سالشه باید چیکار کنم کلمه جدید بگه

مدیر سایت
Reply to  Ali
9 روزها گذشته

سلام، ابتدا باید پرنده به محیط جدید عادت کنه و ترس و استرس نداشته باشه، به مرور و با آموزش های منظم میتونید بهش کلمه یاد بدهید ولی یکم سخت خواهد بود. پیشنهاد میکنم مقاله آموزش سخنگویی مرغ مینا را مطالعه کنید.

79+ محصولات
4000+ سفارشات تکمیل شده
14000+ کاربران
296+ مطالب وبلاگ

تماس با ما

دفتر مرکزی فروش دفتر مرکزی فروش

04432341796 / 04432346612 / 04432379188

کارشناسان رسمی فروش

مهندس محمودی : 09143403463

مهندس عرفان اسکندری : 09143883380

مهندس علیزاده : 09144473924

مهندس حنیفه : 09125547229

کارشناس فروش دستگاه جوجه کشی 5000 به بالا :

مهندس قصابی : 09126342262

سبد خرید

هیچ محصولی در سبد خرید نیست.

ورود به سایت