نکات مهم نگهداری مرغ مینا در منزل | بدون خواندن این مقاله مرغ مینا نگه ندارید

ادمین
نکات مهم نگهداری مرغ مینا در منزل - جوجه کشی دات کام

نکات مهم نگهداری مرغ مینا در منزل

مرغ مینا پرنده ای بسیار باهوش و زیرک است و قادر است با آموختن کلمات آن ها را تکرار کند. این پرنده زاغ گونه علاقه زیادی به سرقت مواد خوراکی خوشمزه و نوش جان کردن آن ها دارد.

مرغ مینا در طبیعت حداکثر تا 15 سال عمر  می کند اما در صورت پرورش اصولی آن در خانه امکان زندگی آن تا سال های بیشتر از این هم وجود دارد.

در نگهداری مرغ مینا در منزل به نکات زیر توجه کنید:

نگهداری مرغ مینا در منزل به نکات زیر توجه کنید - جوجه کشی دات کام

 • بهتر است مرغ مینا را از جوجگی در خانه پرورش دهید. بدین ترتیب جوجه به محل زندگی خود در خانه خو می گیرد و به راحتی با انسان ها ارتباط برقرار می کند.
 • احتمال فرار کردن مرغ مینا پس از بزرگ شدن وجود دارد به همین دلیل به پرورش دهندگان توصیه می شود که پس از بالغ شدن پرنده بال های آن را کوتاه کنند.
 • بسیاری از پرورش دهندگان گزارش داده اند که مرغ مینا پس از بالغ شدن جهت پیدا کردن جفت فرار می کند.
 • اکیدا توصیه می کنیم که از نگهداری حیوانات خانگی مانند سگ و گربه در محل پرورش مرغ مینا خودداری کنید زیرا مرغ مینا به این دو حیوان بسیار حساس است به طوری که باعث پرریزی آن می شود.
 • مرغ مینا پرنده بسیار حسودی هست که وجود حیوانات در محیط اطراف خود را برنمی تابد و فقط دوست دارد که خودش مورد توجه پرورش دهنده قرار گیرد.
 • مرغ مینا علاقه بسیار زیادی به میوه جات مخصوصا گرفتن میوه به صورت پاداش در ازای انجام اعمال مورد نظر انسان دارد. بنابراین در آموزش تقلید کلمات به این پرنده می توانید از روش پاداش دادن به آن با استفاده از میوه جاتی مانند سیب استفاده کنید.
 • شاید این سوال را در نظر داشته باشید که این پرنده در چه دورانی شروع به سخن گفتن می کند. آموزش سخن گفتن به جوجه های زیر 8 ماه مرغ مینا راحت تر است.
 • اما بهترین زمان برای آموزش تقلید صدا به پرنده بین 6 تا 8 ماهگی است.
 • در خرید جوجه ها نهایت دقت را به خرج دهید و بهترین گزینه ها را خریداری کنید. از خرید جوجه های کر و لال و یا جوجه های مریض خودداری کنید.
 • برای پیدا کردن جوجه های مناسب روش هایی وجود دارد که می توانید آن ها را به کار بگیرید. مثلا در هنگام خرید دست خود را داخل جعبه کنید. پرنده هایی که به سمت دست شما هجوم می برند ، اولین جوجه های پرنده ماده هستند که برای پرورش و نگهداری عالی هستند.

همچنین برای اطمینان از کر نبودن پرنده می توانید جوجه ها را در جلوی آفتاب قرار دهید تا چرت بزنند. در این صورت اگر با تولید صدا از خواب بیدار شوند ، جوجه ها کر نیستند.

 •   انتخاب یک قفس مناسب نقش مهمی در نگهداری پرنده ایفا می کند. اصولا قفس های با اندازه بزرگتر برای پرورش مرغ مینا مناسب تر هستند.
 • اما قفس مناسب برای مرغ مینا حداقل فضایی با ابعاد 70 * 50 سانتی متر دارد. بهتر است چوب نشیمن با قطر دو سانتی متر هم در داخل قفس قرار دهید.
 • قرار دادن آینه در داخل قفس را فراموش نکنید. مرغ مینا با مشاهده خود در درون آینه به وجد می آید و با شور و شوق تقلید کلمات را یاد می گیرد.
 • یکی از مشکلات نگهداری مرغ مینا کثیف کاری آن در حین غذا خوردن است که نوک خود را کثیف می کند.
 • بنابراین بهتر است در داخل قفس مرغ مینا یک سنگ پا یا آجر تمیز قرار دهید تا پرنده نوک خود را با آن شستشو کند.

جمع بندی :

مرغ مینا از پرنده های بسیار جذاب برای نگهداری در منزل است که می توانید تقلید کلمات را به آن بیاموزید.

نگهداری مرغ مینا در خانه نیازمند رعایت نکات اصولی است که در این مقاله به پاره ای از آن ها اشاره شد. با رعایت این نکات می توانید تجربه خوبی در نگهداری مرغ مینا کسب کنید.

فیلم از آب تنی زیبای مرغ مینا:

دسته بندی مرغ مینا مقالات پرورش و نگهداری پرندگان
اشتراک گذاری

نوشته های مرتبط

48 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
سلامتی حیوانات
1 ماه گذشته

سلام
پرتقال و میوه هایی که دارای ویتامینC هستند به ذخیره آهن و درنهایت آسیب دیدن کبد منجرب میشوند.

zahra
2 ماه ها گذشته

سلامو وقت بخیر
من یک جوجه مینا سه چهار ماهه دارم وقتی از قفسش میارم بیرون خیلی اذیتم می‌کنه تا دوباره بتونم برشگردونم توی قفس و همش فرار می‌کنه وتا حالا بال هاشو نچیدم ، بنظرتون برای حل این مشکل باید پال هاشو بچینم؟

مدیر سایت
Reply to  zahra
2 ماه ها گذشته

سلام، اگه پرنده تون رام نباشه وضعیت همینه. میتونید پرهاشو قیچی کنید ولی این کار رو شخص دیگری بهتره انجام بده. در ضمن در نتیجه اینکار جوجه ممکنه پرخاشگر بشه.

حسین
3 ماه ها گذشته

مرغ مینای من که 5ماه بود باهام کاملا دستی بود فرار کرد دلیل فرارش چی میتونه باشه؟؟

مدیر سایت
Reply to  حسین
3 ماه ها گذشته

سلام، طبیعی هستش خوی وحشی دارند ممکنه برای پیدا کردن جفت فرار کرده باشه.

حمیدرضا
4 ماه ها گذشته

سلام،من تا الان دوتا مینا داشتم و دوتاشونم مردن اولی جوجه تر بود و حدودا یک هفته زنده موند و بعد مرد،مرگش‌خیلی ناگهانی‌ بود،شبش خیلی شاد و شنگول بود ولی صبح مرد،غذاش هم دانه پارس فله ای بود این یکی رو که گرفتم بزرگ تر بود،خیلی سرحال بود تو خونه کلی بازی کرد،برای این دل مرغ هم گرفتم بهش دادم،خیلی سرحال تر شد و همش میخواست بیاد بیرون،آوردمش بیرون حسابی بازی کرد،یه جایی پیداکرده بود اونجا نشت،آوردمش تو قفس این دفعه ساکت،خوابید کف قفس،صبح ساعت پنج بیدار شدم دیدم کف قفسه،بعد سه چهارساعت بعدش بیدار شدم دیدم داره میلرزه،هرچی که… بیشتر بخوانید »

مدیر سایت
Reply to  حمیدرضا
4 ماه ها گذشته

سلام، متأسفانه شما اصلا اطلاعی از نحوه تغذیه مرغ مینا ندارید و با تغذیه اشتباه پرنده ها تون را تلف کردید. دانه پارس فله ای برای مرغ مینا اصلا خوب نیست.. دل مرغ هم که سرشار از آهن بوده و باز غذای بسیار مضر برای مرغ مینا است. شما باید بدانید که مرغ مینا نباید غذای حاوی آهن بخوره. مقاله تغذیه مرغ مینا را حتما مطالعه کنید.

زهرا
10 ماه ها گذشته

باسلام خدمت شما ایا به مرغ مینا میشه دونه پارس یاپلت بدم مشگلی نداره
بد این که حرف نمیزنه چیکارکنم که حرف بزنه ممنون میشم کمکم کنید

مدیر سایت
Reply to  زهرا
10 ماه ها گذشته

با سلام، اگه فقط مخصوص مینا هستش میتونید استفاده کنید ولی دونه پارس معمولی برای مرغ مینا اصلا خوب نیست. غذای مرغ مینا کلا باید فاقد آهن باشه وگرنه پرنده بیمار میشه. مقاله غذای مرغ مینا رو حتما مطالعه کنید.

زهره
10 ماه ها گذشته

باسلام من یه مینا دارم که ازپرنده فروشی گرفتم ۳یا۴ماه بود بد الان فکرکنم دیگه ۶ ماهه شد باش هنوز دستی نشد ومیوه جات اصلا نمیخوره فقط دونه پارس میخوره خیلی باهش کارکردم تا حرف بزن ولی الان هیچ حرف نمیزنه فقط جیغ میزنه سرصدا میکنه ممنون میشم بگین چرا
راستی چرا تاچ سرمو درنمیاره ممنون میشم کمکم کنید

مدیر سایت
Reply to  زهره
10 ماه ها گذشته

با سلام، مقاله سخنگو کردن مرغ مینا رو مطالعه کنید.

امیرحسین
Reply to  زهره
8 ماه ها گذشته

شما شب روی قفس پارچه بکش که تاریک مطلق بشه، وقتی کامل خوابش برد،با یک تیکه آهن به خود قفس ضربه بزنید، تا از خواب بپره، اون کلمه ای رو که میخوایی بگو، طی شبانه روز چن بار تکرار کن، صبح وقتی که روشنایی محیط زیاد شد، همون کلمه دیشبی رو بگو، مطمئن باش که جواب میگیری

Amir
11 ماه ها گذشته

سلام
مرغ مینای من ۶ ماهشه ولی هنوز به حرف زدن نیوفتاده ولی جیغ میکشه
و بال و پرهاشم یکم سفید شده دکترم بردمش بهش تقویتی داده

Last edited 11 ماه ها گذشته by Amir
زهره
Reply to  Amir
10 ماه ها گذشته

چرا مال منم اینجوریه میشه جوابمو بدین

محمدطیب
Reply to  زهره
5 ماه ها گذشته

و در حرکت بعدی رو در رو هر وقت کسالت نداره یه میوه بگیر دستت و کمی بده تا مزه کنه بعد فقط یک کلمه اونم کلمه کوتاه مثل سلام بهش بگو هی میوه رو نزدیک کن و نده و هی دستتو بکش و کلمه رو بگو خودش سعی میکنه یاد بگیره ولی میوه بده حتی اگه دیدی ساکت میشه و گوش میکنه بازم بزار کمی مزه کنه دوباره اخر شب تمرین کن سه روز اینکارو بکن و تا میای کنارش بگو سلام بابا سلام و اون چیزی ک میخای بدی بده خودش دوسه روز بعد ظهر وقتی نیستی یواشکی… بیشتر بخوانید »

محمدطیب
Reply to  Amir
5 ماه ها گذشته

سلام دوست من ربطی ب بیماری نداره که ببریش دکتر مینا هروقت بخاد چاق بشه یا با اومدن فصل جدید یا وارد شدن استرس و تعغیر غذا رنگ بالشم کمی عوض میشه باعث نگرانی نیست و اما راجب حرف زدن کسایی که میخان میناحرف بزنه توی توضیح بعدیم بخون

محمدطیب
Reply to  Amir
5 ماه ها گذشته

مینا اگه با اینه عادت کنه یعنی کلمه ها رو هرچقد یادم بگیره جلو شخص نمیگه پس اینکاری ک من میگم انجام بده عصر ملافه بکش تا مینا بخوابه حداقل یکی دوساعت حسابی بخوابه تا شب کسالتش از بین رفته باشه شب که شد اگه میناتون رام هست که میاد رو دستتون که بهتر و اگه نمیاد رو دست با خود قفس تمرین شروع کنید لامپها خاموش کنیدفقط نور ملایمی از گوشی که روس صورتتون هست کافیه تاریک کنید تا مینا حواسش به شما باشه و مطمعن باشید حتی رو دستتونم نیاد اونموقه ک لامپ خاموشه میاد و هرکاری میکنه… بیشتر بخوانید »

اسماعیل
Reply to  محمدطیب
10 روزها گذشته

سلام دوردکوتاه مختصرعرض میکنم مینای ۴ ماه خریدم بهم عادت کرده ۱۲ روزپیشم هست ازدستم غذامیخوره ولی به هیچ عنوان آب بازی نمیکنه باتشکر

مدیر سایت
Reply to  اسماعیل
10 روزها گذشته

سلام، مشکلی نیست. یکم که بزرگ شد براش ظرف آب بگذارید تا خودش آبتنی کنه اون هم چند روز یکبار. شرایط حمام کردن پرنده زینتی رو سرچ کنید تا پرنده تون دچار بیماری نشه.

زهره
11 ماه ها گذشته

سلام ميشه ناخنشونو كوتاه كرد ؟

مدیر سایت
Reply to  زهره
11 ماه ها گذشته

با سلام، بله فقط مواظب باشید بیش از حد کوتاه نکنید چون ممکنه خونریزی کنه.

داریوش
Reply to  زهره
9 ماه ها گذشته

بله میشه باید پشت ناخنش نور بگیرید که کوتاهی ناخن به رگ خونی نرسد پشت نور پیدا هست

محمدطیب
Reply to  زهره
5 ماه ها گذشته

اره قسمت سفید بی خون ناخن به سمت پایین قیچی کن سعی کن موقع قیچی ناخنش نبینه که اینکارو میکنی تا قهرش نگیره

الینا
1 سال گذشته

ببخشید یه سوال اگه مرغ مینای ۳ ۴ ماهه رو که به ما عادت کرده تو هوای ازاده بیرون ببریم فرار میکنه

مدیر سایت
Reply to  الینا
1 سال گذشته

با سلام، دقیقا نمی توان رفتار این پرنده ها را پیش بینی کرد. برخی مرغ میناها با شنیدن صدای صاحب خویش حتی در فضای باز به سمتش می آیند. برخی دیگر نیز در فضای آزاد به راحتی فرار میکنند. باید احتیاط کنید، جوجه 4 ماهه هم احتمال فرارش هست.

محمدطیب
Reply to  مدیر سایت
5 ماه ها گذشته

اگه توی خود خونه ازاد هست و در بازه و بیرون نمیره توی فضای ازاد هم فرار نمیکنه نگران نباشین خودم همیشه همرامه فقط باید چنتا از بالش رو قیچی کنی تا کلا از روی کنجکاوی دور نشه که فضولیش گل کنه فرار نمیکنه

داریوش
Reply to  الینا
9 ماه ها گذشته

بله فرار میکنه

علی امامی
1 سال گذشته

سلام . حدود 4 روز پیش از طریق سایت ی مینا 5 ماهه چشم ستاره ای خریدم و اوردم خونه. بینهایت بیقرار بود و چه سمتش بودیم چه نبودیم خیلی اینور اونور میپرید و ید وضعیتی داشت میشد و واقعا نزدیک بود خودش رو طلف کنه و من که مجبور بودم بعد از یک ساعت جستحو ومطالع تو سایت ها طریقه چیدن اصولی پر ها رو یاد گرفتم و کاملا طبق الگوریتم انجام دادم. نه مشکلی پیش امد و نه قطره خونی. ولی از فردا هر 1 دقیقه یک بار هی بالهاشو میلرزونه انگاره که چیزی گیر کرده باشه و… بیشتر بخوانید »

مدیر سایت
Reply to  علی امامی
1 سال گذشته

با سلام، برای چیدن پرها می بایست از یک فرد با تجربه و یا دامپزشک کمک میگرفتید. احتمالا شاه پرهایی که کوتاه کردین به بغل بدن مرغ مینا میخوره و اذیتش میکنه. پرنده شما ممکنه برای خلاص شدن از این وضعیت سایر پرهاشو هم بِکَنه . توصیه میکنم حتما به دامپزشک مراجعه کنید.

77+ محصولات
4000+ سفارشات تکمیل شده
14000+ کاربران
352+ مطالب وبلاگ
سبد خرید

سبد خرید شما خالی است.

ورود به سایت