آموزش جوجه کشی اردک به دو روش مختلف طبیعی و ماشینی

Admin
آموزش جوجه کشی اردک به دو روش مختلف طبیعی و ماشینی - جوجه کشی دات کام

نحوه جوجه کشی از اردک

هر پرنده و حتی نژادهای مختلف از یک پرنده شیوه جوجه کشی خاصی دارند. میتوان گفت که تفاوت اصلی جوجه کشی پرندگان در تعداد روزهای جوجه کشی، دما و رطوبت مناسب با تخم نطفه دار آن پرنده می باشد. همچنین جوجه کشی از پرنده های آب دوست مثل اردک و یا غاز یک سری نکات خاصی دارد که بدون رعایت این نکات مطمئنا نمیتوان به موفقیت رسید. اگر به نگهداری اردک و تکثیر آنها علاقه دارید یا اینکه میخواهید با پرورش اردک کسب درامد کنید، لازم است که نحوه جوجه آوری از این پرنده را بدانید. در این مقاله از وبلاگ سایت جوجه کشی دات کام دو روش مختلف جوجه کشی اردک؛ یکی به شکل سنتی و دیگری به کمک ماشین جوجه کشی را به شما آموزش میدهیم.

جوجه کشی بدون دستگاه

در روش طبیعی، اردک ماده پس از یک دوره تخمگذاری کرچ شده و به خوابیدن بر روی تخم ها تمایل پیدا میکند. اما کرچ شدن یک غریزه طبیعی در بین پرندگان می باشد و شدت و یا دفعات آن برای همه پرنده ها یکی نیست. برخی از اردک ها هیچ وقت کرچ نمیشوند. این موضوع علاوه بر نژاد به آب و هوا و شرایط تغذیه و نگهداری هم ربط دارد.

نحوه جفت گیری اردک

اردک ها معمولاً در زمستان به دنبال همسر میگردند. پرندگان نر با نمایش پرهای زیبای خود سعی میکنند توجه اردکهای ماده را به خود جلب کنند. در بهار، پرندگان ماده همسر ایده̣آل خود را به محل جفتگیری که از قضا جایی است که خود از تخم در آمدهاند میبرند
تعداد تخمهایی که یک پرندۀ ماده میتواند بگذارد، به مدت زمان تابش خورشید بستگی دارد. در دامداریهای صنعتی، از این واقعیت سوء استفاده کرده و برای بالا بردن تعداد تخمها پرورشگاهها را با نور مصنوعی تا ۱۷ ساعت در روز روشن نگه میدارند
در طبیعت، پرندۀ ماده بعد از گذاشتن تخمها روی آنها مینشیند تا آنها را گرم کند و آقای اردک وقت خود را با سایر آقایان گروه میگذراند! جوجهها در ۲۸ روز از تخم در میآیند و تنها چند ساعت پس از تولد میتوانند با مادر خود شنا کنند و اگر مادر خود را از دست بدهند میتوانند به تنهایی تا فاصلۀ ۱.۵ کیلومتر به جستجوی آب بروند.

بهترین نژاد اردک برای جوجه آوری طبیعی

 اردک های مسکوویی که به نژاد اسرائیلی یا روسی نیز شهرت دارند، بهترین نژاد برای جوجه آوری طبیعی از این پرنده می باشند. این نژاد تحت شرایط طبیعی به خوبی کرچ شده و از این غریزه طبیعی آنها می توان برای تکثیر مرغابی ها استفاده کرد.

بهترین نژاد اردک برای جوجه آوری طبیعی - جوجه کشی دات کام

البته از مرغ هم میتوان برای جوجه کشی طبیعی اردک استفاده کرد. ولی شرایط خاصی دارد. چون دوره جوجه کشی مرغ فقط 21 روز است در حالیکه این مدت زمان برای تخم های نطفه دار اردک حداقل 28 روز می باشد. همچنین یک مرغ با جثه معمولی نهایتا میتواند 5 عدد از تخم اردک را به خوبی بپوشاند و گرم نگه دارد. تخم اردک کمی از تخم مرغ بزرگتر می باشد.

در روش طبیعی پرنده ماده به مدت معلوم بر روی تخم ها می خوابد و آنها را مرتبا با نوک خودش میچرخاند تا زرده به پوسته نچسبد.

برای جوجه کشی سنتی اردک به موارد زیر نیاز می باشد :

  • لانه مناسب
  • تخم نطفه دار
  • اردک کرچ شده
  • یک محیط مناسب

محیط جوجه کشی

در ابتدا باید یک محیط مناسب برای محل لانه انتخاب کنید. محل انتخابی باید به دور از سایر پرندگان و حیواناتی باشد که از آنها مراقبت میکنید. زیرا اگر محل لانه رفت و آمد داشته باشد، اردک دچار ترس و استرس شده و ممکن است تخم ها را رها کند. همچنین محل لانه باید کم نور و به دور از تابش مستقیم نور آفتاب باشد. دما و محیط جوجه کشی نیز باید معمولی باشند. (یعنی دما 25 درجه و رطوبت 50 درصد).

در جوجه کشی از پرنده های آبدوست پرنده ها به صورت طبیعی هر روز در یک وقت معین با پرهای خیس بر روی تخم ها می خوابند. لذا لازم است که یک استخر کوچک آب گرم در محل لانه پرنده باشد تا اردک از این طریق پرهای خود را خیس کرده و مجددا بر روی تخم ها بخوابد. در روش مصنوعی نیز برای شبیه سازی اینکار، تخم ها را در زمان ستر روزانه یک مرتبه آب پاشی میکنند.

برای اردک کرچ شده باید به مقدار کافی غذا و آب هم در کنار لانه قرار دهید. در غیر اینصورت پرنده در زمان گرسنگی به دنبال غذا خواهد گشت و ممکن برای مدت طولانی تخم ها را رها کند.

انتخاب تخم نطفه دار

انتخاب تخم نطفه دار - جوجه کشی دات کام

تخم های نطفه دار تازه و یکدست را برای جوجه کشی انتخاب کنید. تخم های نطفه دار به صورت خاص نگهداری میشوند. در زمان جمع آوری تخم ها انها را به خوبی با مواد مجاز مثل جرمی ساید ضدعفونی کنید تا جوجه ها دچار بیماری های عفونی مثل عفونت بند ناف نشوند. پیشنهاد میکنم حتما مقاله نکات مهم به هنگام تهیه تخم نطفه دار را مطالعه کنید.

انتخاب لانه مناسب

یک لانه چوبی یا پلاستیکی تمیز برای خوابیدن پرنده بر روی تخم ها تهیه کنید. لانه چوبی با ابعاد 40×40×35 سانتیمتر برای جوجه کشی مناسب خواهد بود. کف لانه را با کاه و یا تراشه های ریز چوب پر کنید. بهتر است که با دست کف لانه را کمی گود کنید تا شکم پرنده به طور کامل تمامی تخم ها را بپوشاند. هر چند اردک کرچ شده نیز خودش گودی لازم بر کف لانه را ایجاد خواهد کرد.

انتخاب اردک مناسب برای جوجه کشی

انتخاب اردک مناسب برای جوجه کشی - جوجه کشی دات کام

به صورت طبیعی بیشتر پرندگان از جمله اردک ها در فصل بهار کرچ میشوند. یکی از مهمترین علائم کرچی علاقه شدید پرنده به خوابیدن بر روی تخم ها و یا خوابیدن در داخل لانه می باشد. همچنین فضله اردک کرچ شده بزرگتر میشود، پرنده پرخاشگر شده و صدایش نیز کمی تغییر میکند. اگر این علائم را در اردک مشاهده کردید بدانید که کرچ شده و میتوانید آن را برای جوجه کشی انتخاب کنید. بایستی اردکی که وضعیت جسمی سالم داشته و پرهای زیر شکم آن دچار ریزش نشده باشند، را انتخاب نمایید. همچنین این اردک باید حداقل یکبار قبلا کرچ شده باشد.

میتوان با اعمال برخی تغییرات، شرایط مناسبی فراهم کرد تا اردک تحریک به کرچی شود. برای کسب اطلاعات در این زمینه پیشنهاد میکنم مقاله نحوه کرچ شدن مرغ را مطالعه کنید.

تعداد روزهای جوجه کشی

تعداد روزهای جوجه کشی از این پرنده بستگی به نژاد آن دارد. دوره جوجه کشی بیشتر نژادهای اردک 28 روز میباشد. اما در این میان اردک مسکوویی یا روسی دوره جوجه کشی 35 روزه دارد. بنابراین در جوجه اوری از نژادهای مختلف اردک لازم است که با توجه به نوع نژاد زمان ستر و هچر را دقیق تشخیص دهید.

زمان نطفه سنجی

در جوجه کشی لازم است که پس از گذشت 7 روز وضعیت تخم های نطفه دار با نور بررسی شود. با انجام این کار میتوان تخم های بدون نطفه و یا خراب شده را تشخیص داد و آنها را از داخل لانه و یا دستگاه بیرون انداخت. چراکه این نوع تخم ها باعث آلودگی و تلف شدن سایر تخم های سالم خواهند شد. در مقاله آموزش نطفه سنجی اطلاعات لازم به طور کامل در این زمینه شرح داده شده است.

جوجه کشی به کمک دستگاه

جوجه کشی به کمک دستگاه - جوجه کشی دات کام

در مزارع پرورش اردک استفاده از روش جوجه کشی سنتی توجیه اقتصادی ندارد به همین دلیل از انواع مختلف ماشین جوجه کشی برای منظور استفاده میشود. البته در مناطق روستایی نیز به دلیل اینکه اردک ها به سختی کرچ میشوند از مدل های مختلف ماشین جوجه کشی خانگی استفاده میشود. در هر صورت روش ماشینی درصد موفقیت بسیار بیشتری نسبت به روش طبیعی دارد چرا که کاربر به طور دقیق میتواند شرایط لازم برای جوجه کشی را تأمین و کنترل کند.

جوجه کشی اردک مسکوویی تقریبا شبیه به جوجه کشی غاز و قوغاز می باشد. البته در جوجه کشی از دیگر نژادها مثل اردک پکن و … نیز میتوان تنظیمات زیر را بر روی دستگاه اعمال کرد:

دوران ستر: دمای 37.8 درجه و رطوبت 70 درصد

دوران هچر دما 37.5 الی 37.3 درجه و رطوبت 80 درصد

البته به روش های دیگری هم میتوان دما و رطوبت دستگاه جوجه کشی اردک را تنظیم کرد. بعنوان مثال برخی از پرورش دهندگان در هفته اول دما بالای 38.2 درجه نگه میدارند و سپس هر هفته به تدرجی دما را تا رسیدن به حدا مطلوب 37.5 درجه کاهش میدهند. به طوریکه در زمان هچر دما تا 37.5 درجه کاهش داده میشود. همچنین در این روش رطوبت نیز به تدریج افزایش داده میشود.

توجه داشته باشید که در زمان استفاده از دستگاه، چرخش تخم ها باید هر سه ساعت یکبار شکل بگیرد. در زمان هچر هم باید چرخش را متوقف کنید.

پس از اینکه جوجه اردک ها متولد شدند، به مدت 24 الی 30 ساعت اجازه دهید در همان حالت داخل دستگاه بمانند. سپس میتوان جوجه ها را به زیر لامپ مادر مصنوعی انتقال داد.

دسته بندی اردک و غاز مقالات پرورش و نگهداری پرندگان
اشتراک گذاری

نوشته های مرتبط

12 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
hadiseabadi
3 ماه ها گذشته

سلام من اردکم روی تخم تاحالا نشسته بود همه تخم هام جوجه داره الان دوروزهست ازروی تخم بلندشده نمیشنه باید چیکارکنم

admin-m
ویرایشگر
Reply to  hadiseabadi
3 ماه ها گذشته

سلام بالای یه کارتن لامپ رشته ای 100 وات نصب کنید و تخمهارو بذارید داخلش
یه ظرف آب هم بذارید زیر نور لامپ شاید باز بشن

عباس نژاد
6 ماه ها گذشته

اگر دو اردک به طور همزمان کرچ شوند و خرد روی تخم بنشینند آیا تخم ها خراب میشوند در صورتی که دو تخم تبدیل به جوجه شدند؟

قاسم زاده
Reply to  عباس نژاد
6 ماه ها گذشته

سوالتون یکم نامفهومه ولی اگه کرچ شدن جوجه هم میدن دیگه باید صبور باشید بقیه هم جوجه میشن.

محمد جواد
8 ماه ها گذشته

سلام وقت بخیر
ایا میتونیم تخم اردک رو زیر مرغ کرچ شده هم گذاشت یا ن ؟
اگع جوابتون بلع هستش باید چیکار کنیم ک (مثلا اسپری کردن تخم اردک ها با اب) تخم اردک جوجه شوند؟

قاسم زاده
Reply to  محمد جواد
7 ماه ها گذشته

سلام، اصولا نمیشه ولی افراد زیادی به ما کامنت دادن که تونستن با مرطوب کردن هوا و بررسی وضعیت تخم ها حتی با مرغ کرچ شده از تخم غاز نیز جوجه کشی کنند. در مقاله زیر نحوه اسپری کردن تخم های اردک رو گفتیم.
نحوه اسپری اب بر روی تخم های اردک و غاز

آرش
Reply to  قاسم زاده
4 ماه ها گذشته

سلام.من اهل فریدونکنارم.ما از مرغ کرچ برای جوجه‌کشی مرغ،اردک،اردک‌روسی،بوقلمون استفاده میکنیم و جواب میده.

admin-m
ویرایشگر
Reply to  آرش
4 ماه ها گذشته

سلام خوشحال میشم تجربیاتتون ور د اختیار ما قرار بدین

مینا
9 ماه ها گذشته

سلام وقتتون بخیر، جوجه اردک باید چند روز زیر لامپ مادر بمونه؟

قاسم زاده
Reply to  مینا
9 ماه ها گذشته

سلام، تا 3 هفتگی ولی بعدش هم باید محیط نگهداری جوجه گرم باشه. شما باید کمی فضای بیشتر در اطراف مادر مصنوعی برای جوجه فراهم کنید چون وقتی زیادی گرمش میشه از شعاع نور اون لامپ میره بیرون تا اذیت نشه وقتی هم سردش باشه میره زیره لامپ.

ابوالفضل
1 سال گذشته

سلام
ایا حتما اردک جفت گیری کند که کرچ شود
ایا حتما باید تخم خود اردک را زیرش گذاشت
ایا شرایت کرچ شدن اردک مثل مرغ است
ایا می توان پس از کرچ شدن پرنده زیرش تخم گذاشت یا حتما باید اول تخم در اختیارش قرارداد تا کرچ شود یا نه
در چه سنی کرچ می شود
ایا راهی دارد که زود تر کرچ شود
ایا میتوان پس از کرچ شدن زیرش تخم گذاشت یا باید تخم در اختیارش باشد تا کرچ شود
ممنون میشم اگه سریع جواب بدین

Last edited 1 سال گذشته by ابوالفضل
قاسم زاده
Reply to  ابوالفضل
1 سال گذشته

سلام، حجم سوالات تون خیلی زیاده ولی بطور کلی جوابتون رو میدم
در بیشتر موارد بعد از جفت گیری و جمع شدن تخم ها در داخل لانه، اردک ماده کرچ میشه پس بهتره تخم ها رو جمع اوری نکنید و شرایطش تا حدودی شبیه به مرغ است. تخم پرنده دیگر هم میتونید زیرش قرار بدین ولی توصیه نمیشه.
بعد از سن بلوغ (7 ماهگی به بعد) و یک کلاچ تخمگذاری میتوان انتظار داشت که اردک کرچ بشه.

77+ محصولات
4000+ سفارشات تکمیل شده
14000+ کاربران
389+ مطالب وبلاگ
تماس با کارشناسان فروش کارخانه
سبد خرید

سبد خرید شما خالی است.

ورود به سایت