درمان سریع و خانگی بیماری سینه کاردی در طوطی سانان و پرنده های زینتی

Admin
سینه کاردی شدن پرنده زینتی - جوجه کشی دات کام

سینه کاردی شدن پرنده زینتی

بیماری سینه کاردی یکی از بیماری های خیلی خطرناک در طوطی سانان و پرنده های زینتی می باشد که اگر به موقع تشخیص و درمان نشود خیلی زود باعث مرگ پرنده میشود. تمامی طوطی سانان از جمله مرغ عشق، کاسکو، طوطی برزیلی، عروس هلندی و دیگر پرنده های زینتی مثل مرغ مینا، کبوتر، فنچ و غیره ممکن است درگیر این بیماری شوند. دلایل مختلفی باعث سینه کاردی شدن پرنده ها میشود که عفونت و یا سوء تغذیه رایج ترین دلایل آن است. واضح ترین نشانه بیماری سینه کاردی در پرنده نیز بیرون زدن استخوان وسط سینه است که به سادگی میتوان آن را تشخیص داد. در این پست از وبلاگ سایت جوجه کشی دات کام، دلایل سینه کاردی شدن پرنده زینتی، نحوه تشخیص، پیشگیری و درمان این بیماری را کامل شرح میدهیم.

مهمترین دلایل سینه کاردی شدن پرنده

در نتیجه بیماری سینه کاردی، میزان اسیدیته معده پرنده کاهش یافته و سیستم گوارش پرنده به خوبی قادر به هضم و جذب غذا نخواهد بود. لذا پرنده به سرعت لاغر شده و نمیتواند مواد مغذی مورد نیازش را دریافت کند. در نتیجه این بیماری چربی و گوشت سینه پرنده بعنوان کالری سوخته میشود تا انرژی مورد نیاز بدن تأمین شود. برای همین استخوان جناغ سینه بیرون زده و نمایان میشود. دلایل متعددی باعث سینه کاردی شدن پرنده میشود که عبارتند از:

عدم رعایت بهداشت قفس

رعایت نکردن بهداشت قفس باعث میشود که باکتری ها در محیط نگهداری پرنده رشد کنند. در نتیجه معده پرنده در معرض عفونت باکتریایی قرار خواهد گرفت. متأسفانه یکی از رفتارهای ناشایست در پرندگان، فضله خوری می باشد که به راحتی باعث سینه کاردی شدن پرنده میشود.

عدم رعایت بهداشت قفس - جوجه کشی دات کام

گاها در داخل دانخوری پرنده نیز فضله می افتد که حتما باید ظرف دان را تمیز و داخل آن را تعویض کرد. چون در صورت وجود فضله در دانخوری، پرنده ممکن است آن را همراه غذا ببلعد. در نگهداری از پرنده زینتی رسیدگی روزانه به بهداشت و نظافت قفس و تمیز کردن ظرف دون و آب ضروری است. در این لینک نحوه تمیز کردن قفس پرنده زینتی را شرح داده ایم.

مشکلات سنگدان

یکی دیگر از دلایل سینه کاردی شدن پرنده، عدم هضم غذا در سنگدان میباشد. این بخش از سیستم گوارش پرنده باعث میشود که غذای دریافتی آسیاب شده تا به راحتی هضم و جذب شود. اما اگر سنگدان پرنده دچار بیماری یا عفونت شود، غذا به خوبی هضم نخواهد شد حتی شما ممکن است در فضله پرنده دان هضم نشده نیز مشاهده کنید. در نتیجه بدن به اندازه کافی مواد مغذی را نمیتواند دریافت کند و پرنده به سرعت لاغر و سینه کاردی میشود.

ورم روده

بیماری ورم روده نیز میتواند راه را برای سینه کاردی شدن پرنده باز کند. این بیماری به تنهایی نیز خطرناک بوده و  اگر به موقع درمان نشود باعث مرگ پرنده میشود. یکی از نشانه های مهم این بیماری، ورم شکم پرنده و مشاهده رگ سیاه بر روی آن می باشد که به این بیماری رگ سیاه هم گفته میشود. قناری، مرغ عشق و پرنده های کوچک بیشتر درگیر بیماری ورم روده میشوند.

از دیگر دلایل سینه کاردی شدن پرنده میتوان به موارد زیر اشاره کرد:

  • تغذیه ضعیف
  • رطوبت زیاد در محیط نگهداری پرنده
  • نگهداری تعدادی زیادی پرنده در یک قفس کنار هم

علائم بیماری سینه کاردی

علائم بیماری سینه کاردی - جوجه کشی دات کام

در برخی از پرنده های جوان، در ظاهر ممکن است همه چیز خوب به نظر برسد اما در باطن پرنده در حال دست و پنچه نرم کردن با این بیماری است. زمانیکه بیماری بدون علائم باشد معمولا با مرگ ناگهانی هم همراه است. دلایل مرگ ناگهانی پرنده را در این پست بخوانید. اما بطور کلی بیماری سینه کادری علائم زیر را دارد:

  • خشک شدن سینه به شکل کاردی و بالا آمدن آن
  • پف کردن پرها
  • لاغر شدن و تیز شدن جناغ سینه و بیرون زدن استخوان آن
  • تغییر رنگ منقار معمولا به رنگ آبی
  • مصرف زیاد آب توسط پرنده
  • اسهال زیاد سفید یا زرد رنگ
  • بی حالی و کم اشتهایی

نحوه درمان خانگی سریع بیماری سینه کاردی

بیماری سینه کاردی را هر چه سریعتر باید درمان کرد وگرنه پرنده تلف خواهد شد. برای درمان این بیماری اقدامات زیر را انجام دهید:

به مدت 5 روز و هر روز 8 الی 10 قطره سرکه سیب داخل آبخوری پرنده ریخته تا پرنده از آن مصرف کند. هر روز باید ظرف آب را شسته و مجددا این محلول را اماده کنید. همچنین شما میتوانید مستقیما با قطره چکان یک قطره سرکه سیب را در حلق پرنده بچکانید. سرکه سیب خواص زیادی برای سیستم گوارش پرنده دارد که از مهمترین آنها تنظیم اسیدیته معده، دفع باکتری ها و میکروب زدایی معده می باشد.

نحوه درمان خانگی سریع بیماری سینه کاردی - جوجه کشی دات کام

تخم مرغ یا هر نوع غذای تخم مرغی را از رژیم غذایی پرنده حذف کنید، زیرا وقتیکه پرنده درگیر بیماری سینه کاردی باشد، خوردن تخم مرغ باعث اوج گیری بیماری میشود.

دمای محیط نگهداری پرنده را تا 30 درجه سانتی گراد افزایش دهید. همچنین برای بهبود هرچه سریعتر پرنده میتوانید از لامپ مادون قرمز استفاده کنید. لامپ مادون قرمز را با فاصله 40 سانتیمتری از قفس آویزان یا نصب نموده و روزانه 3 مرتبه و هر بار 30 دقیقه پرنده را زیر نور لامپ مادون قرمز قرار دهید. شما میتوانید لامپ مادون قرمز ارزان را در این لینک مشاهده و خرید کنید. امواج مادون قرمز باعث گردش خون در بدن پرنده شده و به تحریک اشتها کمک میکند. همچنین نور مادون قرمز خاصیت میکروب کشی دارد. در نگهداری از جوجه های یک روزه طیور از لامپ های مادون قرمز بعنوان مادر مصنوعی زیاد استفاده میشود. در استفاده از لامپ مادون قرمز باید مواظب باشید که نور مستقیما به چشم شما و یا چشم پرنده نتابد. برای همین لامپ را بر بالای پشت پرنده و در ارتفاع گفته شده باید نصب کنید.

به پرنده خود جوانه گندم و دمنوش بادام بدهید. به جای دمنوش بادام میتوانید از پودر پسته و بادام نیز استفاده کنید. این کار باعث تقویت سیستم گوارش و عملکرد بهتر بدن خواهد شد.

دور قفس را بپوشانید و پرنده بیمار را از بقیه جدا کنید. در واقع پرنده نباید در معرض استرس قرار گیرد وگرنه بیماریش عود میکند.

بصورت روزانه از دمنوش تخم کاهو و تخم خرفه نیز میتوانید به پرنده بیمار بدهید تا هرچه سریعتر خوب شود.

دارو برای بیماری سینه کاردی پرنده

برای درمان سریع این بیماری در پرنده باید از آنتی بیوتیک هم استفاده شود. داروی تایلوزین تارتارات یکی از آنتی بیوتیک های مناسب برای این بیماری بوده که به مدت 3 روز طبق دستور تولید کننده باید مصرف شود. معمولا به ازای هر 1 لیتر آب 1 گرم از این دارو باید داخل آب حل کرد و این محلول دارویی را به پرنده داد. توجه داشته باشید که محلول را باید بصورت روزانه تهیه نمایید و برای روز بعد، ظرف آب را شسته و مجددا محلول دارویی را تهیه کنید.

علاوه بر آنتی بیوتیک، میتوان از پروبیوتیک های مخصوص پرندگان زینتی و مکمل هایی همچون ب کمپلکس و مینرال هم استفاده کرد تا کمبودهای غذایی پرنده جبران شوند.

نکته پایانی

در این پست توضیحات کامل درباره بیماری سینه کاردی در پرندگان زینتی را شرح دادیم. به منظور پیشگیری از این بیماری حتما بصورت دوره ای از سرکه سیب در ابخوری پرنده استفاده کنید. برای این منظور هر هفته یکبار کافی است 10 قطره داخل آبخوری پرنده سرکه سیب بریزید. همچنین علاوه بر رسیدگی روزانه به بهداشت قفس پرنده، در داخل قفس از ظرف شن، صدف و کف دریا نیز استفاده کنید. ظرف شن به منظور تأمین سنگریزه برای سنگدان پرنده مفید می باشد.

دسته بندی بیماری های پرندگان و طیور
اشتراک گذاری

نوشته های مرتبط

32 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
شایان
2 روزها گذشته

سلام من پردم سینه کاردیه حدود 1 کاه بهش قطره دادم مولتی ویتامین مخصوص پرنده ولی هنوز خوب نشده

admin-m
ویرایشگر
Reply to  شایان
1 روز گذشته

سلام نکات کامل داخل مقاله اومده .سیب زمینی آب پز هم به جیره غذاییش اضافه کنید

چچچچ
10 روزها گذشته

من یک جوجه گنجشک پیدا کردم که احتمالا از لونش پریده بیرون اما سینه کاردی شده بد جور هیچی نمیخوره 😭

admin-m
ویرایشگر
Reply to  چچچچ
9 روزها گذشته

مقاله رو کامل بخونید توضیحات کامل نوشته شده

فهیمه
1 ماه گذشته

سلام…من عروس هلندیم ۴۰ روز پیش بیمار شد و خداروشکر حالش خوب شد ولی از همون زمان سینش کاردی شده و خوب نشده ایا به مروز خوب میشه…پرندم ۳ ماهشه الان لطفا راهنمایی کنین

Last edited 1 ماه گذشته by فهیمه
admin-m
ویرایشگر
Reply to  فهیمه
1 ماه گذشته

سلام خود به خود خوب نمیشه لازمه موارد گفته شده توی مقاله رو انجام بدین
به تغذیش باید رسیدگی بشه
حتما براش مولتی ویتامین مخصوص پرنده تهیه کنید وگر نه تلف میشه

Last edited 1 ماه گذشته by admin-m
حسن
1 ماه گذشته

سلام وقت بخیر .طوطی عروس نر دارم تقریبا سینه کاردی شده منتها پر بالش
دمش ریخته خیلی مدته در نمیاد دیگع رشد نداره دست میگیرم پر بدنش میریزه ی حالتیه چرب شده انگار پرهاش . ولی غذا میخوره .جیغ داد میکنه ولی زیاد بازیگوش نیس .ممنون راهنمایی کنید .

سجاد
2 ماه ها گذشته

سلام من پنج روز پیش یه عروس هلندی خریدم از دست الان متوجه شدم سینه کادریه به طرف زنگ زدم گفت شما تو این پنج روز اینجوریش کردید ایا امکان داره تو این پنج روز این جوری بشه

امید
Reply to  سجاد
1 ماه گذشته

نه این مشکل داشته میخواسته به شما قابل کرده

Hoda
2 ماه ها گذشته

سلام عروس هلندی من سینه کاردی شدی ضعیف شده ولی غذا رو تقریبا خوب میخوره بردم دکتر براش آمپول زد قرص داد یه قطره هم داد بنظر شما خوب میشه چیکار کنم نمیره

علیرضا
3 ماه ها گذشته

سرلاکشم عوض کردیم و حالش خیلی بهتر شد ولی هنوز فضلش سبزه انتی بیو تیک و ویتامن هم بهش میدیم و دکتر هم گفته که تا دو روز دیگه زنده هست چطوری وقتی که الان خوبه پس فردا میمیره

ایا راست گفته؟

قاسم زاده
Reply to  علیرضا
3 ماه ها گذشته

شما به مراقب از پرنده تون ادامه بدید. فقط زیاده روی نکنید. مصرف انتی بیوتیک باید کنترل شده باشه. همچنین ویتامین رو بعد 4 روز باید بصورت دوره ای بهش بدید مثلا هفته ای یکی دو بار.

هستی
3 ماه ها گذشته

من یک طوطی برزیلی دارم که ۲۰ بهمن خریدمش و اون موقع واقعیتش یادم نبود بپرسم چند روزه اس ولی خب فروشنده گفت که دقیقا اون رو از مادر پدرش جدا کرده . بین چند تا جوجه مال من از همشون سرحال تر و چاق تر بود. تا اون روز هم سرلاک نخورده بود و در واقع برای اولین بار یک بار فروشنده پنج سیسی بهش سرلاک داد و ما هم آوردیم خونه به سختی می تونستیم با سرنگ بهش غذا بدیم ، خودش نمی خورد دهنش رو نگه می داشتیم می دادیم . ولی بعدش دیگه خودش غذا می… بیشتر بخوانید »

قاسم زاده
Reply to  هستی
3 ماه ها گذشته

سلام، اگه دونخور شده غذای نرم مثل تخم مرغ اب پز، جوانه گندم جوانه عدس یا حبوبات آب پز شده بهش بدید یکم اوایلش سخته ولی از این غذاها خوششون میاد. توصیه میکنم حتما ببرش دامپزشک تا معاینه بشه ممکنه مشکل گوارشی داشته باشه.

علیرضا
3 ماه ها گذشته

سینش هم کاردی شده بهش داخل هر ۵ سیسی اب ۱۰ قطره سرکه سرکه سیب میریزم

قاسم زاده
Reply to  علیرضا
3 ماه ها گذشته

سلام، اصلا ریسکن نکن احتمالا از سرلاکه یا که چینه دانش عفونت داره. ببرش پیش دامپزشک.

علیرضا
Reply to  قاسم زاده
3 ماه ها گذشته

سلام متشکرم بعد از دادن سرکه سیب حالش کمی بهتر شده ولی با دامپزشک هماهنگ کردم فردا میبرم پیشش واینکه وقتی جلوی نور افتاب قرار میگیره کاملا حالش خوب میشه و تا ۳۰ دقیقه حالش خوبه خوبه وبعد از غذا دادن دوباره مثل قبل میشه قبلا سرنگ رو میدید نمیزاشت دسمتو به سرنگ بزنم فقط کرمکو توی دهنش میکرد الان به زور باید بهش غذا داد

سپاس گزارم

قاسم زاده
Reply to  علیرضا
3 ماه ها گذشته

موفق باشید امیدوارم مشکلی براش پیش نیاد.

علیرضا
Reply to  قاسم زاده
3 ماه ها گذشته

خوب میشه؟ اگه خواستید شماره بدید فیلمشو بفرستم ببینید بگید خوب میشه یا نه

قاسم زاده
Reply to  علیرضا
3 ماه ها گذشته

ببینید جوجه سرلاکی خیلی حساسه بدون معاینه و بدون بررسی تمامی علائم از رو فیلم چیزی معلوم نخواهد بود.

علیرضا
Reply to  قاسم زاده
3 ماه ها گذشته

سلام سرلاکش رو بالا میاره و حالش کلا خوب میشه انگاری که اصلا مریضی نبوده و بعد از سرلاک دوباره پژمرده میشه سرلاکه هم مثل پودره که بالا میاره

قاسم زاده
Reply to  علیرضا
3 ماه ها گذشته

یه سرلاک خوب و تازه براش بگیرید حتما. سرلاک رو به حالت ولرم و ماست مانند باید به جوجه بدید.

علیرضا
Reply to  قاسم زاده
3 ماه ها گذشته

ماست مانند ؟! من مثل اب درست میکنم اولا بهش میدادم مثل ماست ولی بعدش دیگه هضم نمیتونست بکنه

قاسم زاده
Reply to  علیرضا
3 ماه ها گذشته

منظور ماست چیکیده که نیست باید یکم شل باشه.

حجت
Reply to  قاسم زاده
1 ماه گذشته

😁

پریسا
Reply to  علیرضا
27 روزها گذشته

کم اشتهایی دلیلش چی میتونه باشه؟؟
عروس هلندیم تقریبا ۸ ماهه اس ، تا ماه پیش سرلاک میخورد، الان برنج و دون میخوره، ولی هنوز ناله میکنه و سرلاک میخواد

admin-m
ویرایشگر
Reply to  پریسا
27 روزها گذشته

باید به مرور از سرلاک جداش کنید نباید تا 8 ماهگی فقط بهش سرلاک میدادین
بهش میوه و سبزی بدین
برنج نباید نمک و روغن و ادویه داشته باشه

علیرضا
3 ماه ها گذشته

سلام و درود من یک جوجه عروس هلندی یک ماهو ۱۵ روزه دارم
از دیروز هست که پف میکنه به غذا بی اشتها شده اسهال سفید میزنه و غذای داخل معدش مثل خمیر بسته ممنون میشم زود تر کمکم کنید پرندم تلف نشه در ضمن سرلاکی هس

Hoda
Reply to  علیرضا
2 ماه ها گذشته

ببینید سینه کاردی نشده

77+ محصولات
4000+ سفارشات تکمیل شده
14000+ کاربران
389+ مطالب وبلاگ
تماس با کارشناسان فروش کارخانه
سبد خرید

سبد خرید شما خالی است.

ورود به سایت