درمان زخم و بریدگی در طوطی سانان و پرنده های زینتی

Admin
درمان زخم و بریدگی در طوطی سانان و پرنده های زینتی - جوجه کشی دات کام

کمک های اولیه به پرنده زخمی شده

پرنده های زینتی مثل کاسکو، مرغ عشق، عروس هلندی، طوطی برزیلی، مرغ مینا و غیره پرندگانی کنجکاو و باهوش هستند. این پرنده ها ممکن است در نتیجه کنجکاوی به صورت ناخواسته به خود آسیب بزنند. همچنین در برخی موارد پرنده های زینتی به خاطر بی احتیاطی با وسایل و اشیاء داخل منزل برخورد میکنند. مخصوصا پرنده هایی که بیشتر وقت خود را در بیرون از قفس سپری میکنند بیشتر دچار حادثه میشوند. در نتیجه برخورد پرنده با اشیاء گاها شاهد خونریزی و یا حتی شکستگی بالها، نوک و … هستیم. اگر به هر نحوی پرنده زینتی شما دچار زخم شده، هرچه سریعتر باید برای درمان آن اقدام کرد. چرا که محل زخم در معرض عفونت قرار میگیرد و اگر دیر اقدام شود، پرنده ممکن است دچار خونریزی و عفونت شدید شده و تلف شود.

در این نوشته از فروشگاه دستگاه جوجه کشی نحوه درمان زخم و بریدگی در طوطی سانان و پرنده های خانگی را به شما یاد میدهیم.

زخمی شدن پرنده

وقتی پرنده شما در هنگام پرواز با دیوار، پنجره یا سایر اشیاء برخورد میکند، بال ها و منقار پرنده بیشتر در معرض آسیب قرار میگیرند. در نتیجه برخورد ممکن است که پرهای بال از ریشه کنده شوند که این اتفاق باعث خونریزی در آن محل خواهد شد.

یا اینکه ممکن است در اثر برخورد، اشیاء نوک تیز در بال ها و یا حتی بدن پرنده فرو بروند. این مورد نیز باعث خونریزی شدید خواهد شد و درد زیادی هم دارد.

در خوشبینانه ترین حالت هم در اثر برخورد فقط برخی از پرها دچار ریزش خواهند شد. این نوع برخوردها جای نگرانی نداشته و پرهای جدید مجددا رشد نموده و بعد از یک ماه کامل میشوند.

برای جلوگیری از زخمی شدن پرنده، حتما وسایل نوک تیز و بُرنده و اشیاء براق را از محیط نگهداری پرنده دور کنید.

درمان خونریزی پرهای بال

اگر پرهای بال در اثر برخورد از جا کنده شده و خونریزی کنند، اقدامات زیر را انجام دهید:

ابتدا محل زخم را با آب تمیز و ولرم شست و شو دهید. توجه داشته باشید که پرنده زخمی دچار درد و استرس میشود. وقتیکه او را در دست میگیرد باید مراقبش باشید او ممکن است در نتیجه درد زیاد دستان شما را گاز بگیرد.

درمان خونریزی پرهای بال - جوجه کشی دات کام

سپس با پارچه نرم و تمیز، محل زخم را خشک کنید. اگر در محل اسیب، خونریزی شدید بود و بند نیامد، از پودر خون بند یا پودر بند آورنده خونریزی استفاده کنید. برای این منظور میتوان دارو را بر روی محل خونریزی ریخت و با گاز استریل روی آن را پوشاند. بعد از اینکه خونریزی بند آمد حتما محل زخم را تمیز کنید. چون خود پرنده ممکن است پودر موجود بر روی زخم را بخورد.

نکته: اگر نمیتوانید پودر بند آورنده خونریزی تهیه کنید، به جای آن از عسل استفاده نمایید.

در زمان زخمی شدن، پرنده به خاطر درد دچار بی حال و کسلی خواهد شد. شما باید متناسب با پرنده از یک رژیم غذایی مناسب و مقوی استفاده کنید. معمولا بعد از یک هفته این نوع زخم ها بهبود پیدا میکنند.

بیشتر بخوانید: نحوه سرلاک دادن به جوجه عروس هلندی و مرغ عشق

یک روش موثر برای بند آوردن خونریزی در پرندگان استفاده از پودر زردچوبه میباشد. برای اینکار میتوانید بر روی محل زخم زردچوبه ریخته و آن را با پارچه ای بپوشانید تا پرنده از آن نخورد.

فرو رفتن اشیاء نوک تیز در بال پرنده

برای درمان این نوع آسیب ها بهتر است که هرچه سریعتر به دامپزشک مراجعه شود. اگر به دامپزشک دسترسی ندارید خودتان دست به کار شوید و اقدامات زیر را انجام دهید:

در قدم اول باید پرنده را ارام نگه دارید. برای اینکار از شخص دیگری بخواهید که پرنده را به آرامی نگه داشته تا تحرک نداشته باشد. سپس محل زخم و خونریزی را با آب تمیز و ولرم شست و شو دهید.

باید شیء فرو رفته در بال پرنده را خارج کنید. دامپزشکان با پنس جراحی اینکار را انجام میدهند.

سپس با پنبه آغشته به الکل محل زخم را ضدعفونی کنید. مقداری پودر خون بند بر روی محل زخم ریخته و آن را با گاز استریل باند پیچی کنید. بهتر است که باند را کمی شل ببندید تا پرنده دچار درد بیشتری نشود.

بعد از باندپیچی  پرنده را به قفس منتقل کنید و بر روی قفس کاور بندازید تا پرنده تحرک زیادی نداشته باشد. فقط به هنگام غذا خوردن روکش قفس را بردارید تا پرنده بتواند غذا بخورد. برای بهبود زخم پرنده نیاز به استراحت دارد و بهتر است که برای درمان هرچه سریعتر زخم از مولتی ویتامین مخصوص پرنده استفاده نمایید که حاوی ویتامین K هم باشد.

برای بهبود هرچه زودتر زخم و جلوگیری از عفونت در محل آسیب پرنده حتما به دامپزشک هم مراجعه کنید. چرا که دامپزشک با تزریق آنتی بیوتیک میتواند روند درمان و بهبودی پرنده را سرعت ببخشد.

اگر امکان مراجعه به دامپزشک را ندارید حداقل از اسپری اکسی تتراسایکلین استفاده نمایید. برای این منظور روزانه یکبار بر روی محل زخم اکسی تتراسایکلین اسپری کنید. این دارو هم مانع عفونت زخم شده و هم باعث بهبود سریع زخم در پرندگان میشود. این اسپری را از پت شاپ ها یا از فروشگاه های اینترنتی یا از داروخانه دامپزشکی میتوان تهیه کرد.

بیشتر بخوانید: مرغ عشق چه میخورد؟

درمان بریدگی در ناحیه پا و انگشتان پرنده

در مرحله اول هر چه سریعتر باید شیء تیز که باعث بریدگی در ناحیه پای پرنده شده است را بردارید. حتی ممکن پرنده شما در اثر نوک زدن به آن شئ تیز دچار جراحت در ناحیه زبان و دهان شود.

سپس طبق گفته های قبلی با آب ولرم محل زخم پا را شست و شو دهید. مجددا از پودر بند آورنده خون بر روی محل بریدگی استفاده کنید تا خونریزی آن قطع شود. این نوع پودرها خواص آنتی باکتریال هم دارند ولی برای جلوگیری از عفونت های ثانویه در جراحات شدید، آنتی بیوتیک هم باید مصرف شود. در خصوص استفاده از آنتی بیوتیک ها باید بدانید که گر دز آن قوی باشد، پرنده شما تلف خواهد شد. پس بهتر است تحت نظر یک دامپزشک به پرنده آنتی بیوتیک بدهید.

بعد از ریختن پودر ضد احتقان بر روی زخم باید محل زخم را باند پیچی کنید. همچنین پانسمان را بصورت روزانه عوض نمایید تا محل زخم زودتر بهبود پیدا کند.

زمانیکه پای پرنده زخمی میشود، در معرض عفونت های مختلفی قرار میگیرد. زیرا پای آنها به راحتی میتواند به فضله آلوده شود. لذا در زمان زخمی شدن پرنده به بهداشت قفس بسیار اهمیت بدهید.

همچنین شما میتوانید به پت شاپ ها مراجعه نموده و داروی مناسب برای ضدعفونی و درمان زخم پرندگان را تهیه کنید. داروهای مختلفی در این زمینه تولید و به بازار عرضه میشوند.

زخمی شدن پرنده در اثر درگیری با سایر پرندگان

گاها بر اثر دعواهایی که بین جفت ها پیش می آید مخصوصا در پرندگانی مثل مرغ عشق و طوطی برزیلی یکی از پرنده ها زخمی میشود. محل زخم ممکت است سر، پا، شکم یا پاهای پرنده باشد.

زخمی شدن پرنده در اثر درگیری با سایر پرندگان - جوجه کشی دات کام

در این نوع موارد هم ابتدا محل زخم را با آب ولرم یا پنبه نم تمیز کنید. برای درمان هرچه سریعتر محل زخم میتوان از اسپری اکسی تتراسایکلین مخصوص پرنده بر روی محل زخم استفاده کرد. همچنین پماد تتراسایکلین 3 درصد یا 1 درصد نیز برای درمان زخم پرنده مناسب خواهد بود. این پماد را بصورت روزانه تا 3 یا 4 روز بر روی محل زخم بزنید.

کنده شدن ناخن پای پرنده

یکی دیگر از زخم هایی که میتواند خونریزی شدید داشته باشد، کنده شدن ناخن پای پرنده است. در اینجا هم میتوان برای جلوگیری از خونریزی از پودر بند خون استفاده کرد. ولی از آنجایی که بیشتر این جراحات شدید می باشند، بهتر است که هرچه سریعتر به یک کلینیک دامپزشکی مراجعه شود.

ترمیم جراحت بر روی سایر نقاط بدن پرنده مثل پشت، شکم یا سینه نیاز به اقدام کلینیکی دارد. چرا که ابتدا باید پرهای محل زخم کوتاه شوند، سپس محل زخم باید تمیز و باندپیچی شود. در برخی موارد حتی برای جراحات شدید نیاز است که به محل زخم بخیه زده شود. تزریق آنتی بیوتیک نیز توسط دامپزشک برای درمان این نوع زخم ها لازم می باشد.

جمع بندی

برای درمان فوری زخمی شدن پا، نوک، سر، بال ها و سایر زخم خونی در پرندگان ابتدا باید محل زخم را با اب ولرم بشویید. سپس باید پودر بندآورنده خون بر روی محل زخم ریخته شود تا خونریزی بند آید. سپس محل زخم را باند پیچی نمایید. در جراحات شدید حتما به دامپزشک مراجعه نمایید تا به پرنده آنتی بیوتیک مناسب هم تزریق کند.

دسته بندی سایر پرندگان مقالات پرورش و نگهداری پرندگان
اشتراک گذاری

نوشته های مرتبط

56 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
...
2 روزها گذشته

سلام ، خسته نباشید من یه عروس هلندی لوتینو دارم که دیشب جاشو از جای همیشگیش ب دلایلی تغییر دادم و خیلیی زیاد سر و صدا میکرد و بخاطر همین روی قفسش یه پارچه انداختم فک کنم میخواست بره جای همیشگیش بعد امروز صبح که رفتم ببینم دیدم پراش خونی شده و انگار زخم شده ، من خیلی نگرانش هستم لطفاً بگید نیاز به دامپزشک نداره و اینکه چیزیش نمیشه دیگه؟من هر کاری نیاز باشه براش انجام میدم

admin-m
ویرایشگر
Reply to  ...
1 روز گذشته

سلام باید به جای قبل برش گردونید پرنده وحشت زده شده و خودشو به میله های قفس زده
ممکنه افسرده بشه . بهتره جاشو عوض نکنید . غذاها و اسباب بازی های مورد علاقشو در اختیارش بذارید تا ترسش کمتر بشه

باقری
9 روزها گذشته

سلام من یک مرغ مینا دارم از زیر یه درخت پیداش کردم از درخت افتاده بود بعد الان نمی‌دونم چند ماهشه بعدم یکم لنگ میزنه یکم روی پاش جای خونه الان باید چه کار کنم؟

admin-m
ویرایشگر
Reply to  باقری
8 روزها گذشته

سلام پاش آسیب دیده بهتره به دامپزشک مراجعه کنید تا پاش بدتر نشده
چه غذایی بهش میدین ؟

حیدری
1 ماه گذشته

سلام وقت بخیر من یه جوجه بوقلمون دارم که وقتی زیر پای مادرش بود پنجه مادرش رفته داخل رونش چیکار باید بکنم
یکم آب شکر بهش دادم بهتر شد بی حالیش ولی الان باز بی حاله عصر این اتفاق افتاده
لطفا کمکم کنید .

Last edited 1 ماه گذشته by حیدری
علی
1 ماه گذشته

با سلام بنده یه عروس هلندی دارم دیشب یهو دیدم تو قفس داره پرواز میکنه و هی بال میزنه
بعد از چند دقیقه متوجه شدم دو تا از بالاش افتاده بعد جای بالارو نگاه کردم دیدم اندازه یه نخود خون اومده ولی زود بند اومده میخواستم ببینم چی کار کنم عفونت نگیره

مهسا
1 ماه گذشته

سلام وقتتون بخیر ببخشید یه کبوتر دارم که دخترم نمیدونم چجوری زده بهش پشت گردنش بریده شده و خیلی شکل بد و ناراحت کننده ای داره و زبون بسته خیلی داره اذیت میشه برای درمان و پانسمانش چکار کنم.؟

درخواست کمک
1 ماه گذشته

سلام من یه عروس هلندی گرفتم
عروس هلندی من روی سرش رو یک پرنده نوک زده (فکر کنم کلاغ زده) بردمش دامپزشکی ولی خیلی راجب عروس هلندی ها نمیدونستن گفتن مشکلی نداره ادرس دادن تا ماه دیگ عادتاش بیاد دستم و ببمرمش حالش خوبه بعضی وقتا خیلی شیطونه بند نمیشه یه جا و بعضی وقتا خوابالو میشه که فکر کنم عادیه
زخمش خون ریزی نداره ولی خشک میشه و میخارونتش میخواستم ببینم چه پمادی بزنم تا اوضاع زخمش بهتر بشه ؟!
در حال حاضر برای چرب شدن زخمش بتامتازون زدم
و اینکه موضوع خیلی جدی ایه؟

Last edited 1 ماه گذشته by درخواست کمک
پویان
1 ماه گذشته

با سلام خدمت شما من یه ملنگو دارم که ماده ش سرش زخمی کرد و الان سرش خوب شده و پوست آورده و رنگش سفید شده خواستم بپرسم چه مدت بعد کرک های سرش دوباره پر میشه الان حالت کچلی گرفته ممنون میشم پاسخگو باشین با تشکر

مریم
1 ماه گذشته

سلام وقتتون بخیر
من یه عروس هلندی۴ ماهه دارم حدود ۱ ماهه وقتی بال میزنه کل پراش خونی میشه مطمئنم به جای تیزی برخورد نکرده .۲ هفته پیش بردمش دامپزشکی گفت شپشک داره اسپری رو استفاده کردم واسش اما هیچ تاثیری نداشت همچنان وقتی بال میزنه پراش خون میاد تو حالت عادی اما خونریزی نداره.
ممنون میشم بگین بهم علت خونریزیشو وقتی که بال میزنه ؟

انیا
1 ماه گذشته

سلامممم خسته نباشیددد من یه جفت مرغ عشق دارم… یکی نر یکی ماده … ماده فقط میخوابه … زیاد تکون نمیخوره پر هاش پف میکنن …تخم هم داره … چیزی هم نمیخوره… وقتی دونه بخوره مدفوعش کلا دونه هست هضم نمیشه یعنی …. چیکار بایددد بکنم لطفاً کمکم کنین 🙂😔🙌🏻

ملیکا
1 ماه گذشته

سلام من یه طوطی برزیلی دارم . امروز داشت توی خونه پرواز می‌کرد که خورد توی دیوار و افتاد روی کاکتوس… پایین بینیش یه کم زخم شد و خیلی کم خون اومد بعدش خون ریزی قطع شد زخمش رو با دستمال پاک کردم و یه کم پوماد ویتامین A بهش زدم الان حالش خوبه و مثل قبل سرحاله میخواستم بدونم نیاز نیست دیگه براش کاری بکنم؟…

77+ محصولات
4000+ سفارشات تکمیل شده
14000+ کاربران
385+ مطالب وبلاگ
تماس با کارشناسان فروش کارخانه
سبد خرید

سبد خرید شما خالی است.

ورود به سایت