روش تهیه سرلاک مخصوص جوجه ها و نحوه غذادهی به آنها

مدیر سایت
تغذیه جوجه یک روزه طوطی، کاسکو، مرغ عشق، عروس هلندی و دیگر پرنده های زینتی - جوجه کشی دات کام

طرز تهیه سرلاک مخصوص جوجه ها

تغذیه جوجه یک روزه طوطی، کاسکو، مرغ عشق، عروس هلندی و دیگر پرنده های زینتی - جوجه کشی دات کام

جوجه ­های پرندگان زینتی، جزء ضعیف­ترین موجودات جهان هستند. تا جایی که در زمان تولد، هیچ بال و پری ندارند و اگر به آن­ها توجه نشود، از بین می روند. با یادگرفتن روش تهیه سرلاک مخصوص پرندگان و آموزش غذا دادن به جوجه­ های زینتی، جان آن ها را نجات می­دهید.

سرلاک منبع غذایی فوق العاده­ ای برای جوجه­ های پرندگان است. مقادیر زیاد ویتامین در کنار پروتئین و مواد معدنی که در سرلاک وجود دارند، به رشد بهتر و سریع­تر جوجه­ ها کمک می­کنند. قیمت سرلاک اصل گران هست و بعضی فروشندگان هم سرلاک تقلبی را با اسم اورجینال می­فروشند. بنابراین تصمیم گرفتیم که در این مطلب از وبلاگ جوجه کشی دات کام، روش تهیه سرلاک مخصوص پرندگان و آموزش غذا دادن به جوجه های­ زینتی را با شما در میان بگذاریم.

چه پرندگانی سرلاک می­خورند؟

انواع طوطی سانان، کاسکو، مرغ مینا و پرندگان کوچکتری مثل بلبل و قناری، پرندگان زینتی محبوبی هستند که در منازل نگهداری می­شوند. معمولا پرنده مادر، غذا را جویده و در چینه دان خود نگه می­دارد تا جوجه را با آن، تغذیه کند. اما بعضی پرندگان مادر از انجام این کار، سرباز می­زنند. پس شما چاره ­ای ندارید جز اینکه در یک ماه اول زندگی جوجه، توجه ویژه ­ای به آن کنید. بهترین غذا برای جوجه این پرندگان، سرلاک است. اما سرلاک حیوانی سوای سرلاک انسانی است.

نکات مهم در خریدن سرلاک مخصوص پرندگان

در ابتدا توصیه می­کنیم که سرلاک آماده و از برندهای معتبر تهیه کنید. اگر به آن­ها دسترسی ندارید، به فکر خریدن سرلاک فله ­ای هم نباشید. زیرا بیشتر آن­ها، تقلبی و دردسرساز هستند. در صورت نبودن سرلاک بسته­ بندی و معتبر، می­توانید روش تهیه سرلاک مخصوص پرندگان را که در ادامه می­ آوریم، دنبال کنید.

در خرید سرلاک آماده مراقب باشید که غذای مناسب پرنده خود را تهیه کنید. زیرا تغذیه طوطی سانان با تغذیه قناری­ و یا مرغ مینا متفاوت است. در صورتی که این تفاوت را ندیده بگیرید، باید منتظر عواقب آن هم باشید.

سرلاک مخصوص پرندگان از چه موادی تشکیل می­شود؟

در سرلاک ­هایی که به طور آماده به فروش می­رسند، انواع ویتامین، پروتئین و مواد معدنی مورد نیاز جوجه­ ها وجود دارند. در روش تهیه سرلاک مخصوص پرندگان از موادی مثل ارزن، تخم کتان، آرد ذرت، ویتامین و سایر مواد مغذی استفاده می­شود.

همانطور که گفتیم، سرلاک مناسب هر نوع پرنده با سرلاکی که به پرنده دیگر می­دهیم، متفاوت است. بعضی از سرلاک­ های دست­ ساز از گندم، جو یا حتی برنج تهیه می­شوند.

روش تهیه سرلاک مخصوص پرندگان

در اینجا 2 روش برای تهیه کردن غذای جوجه­ های زینتی را عنوان می کنیم. برای انجام این کار به دستگاه آسیاب کن و الک آشپزخانه احتیاج دارید. البته می­توانید به جای آسیاب کن، از هاونگ استفاده کنید.

تهیه سرلاک مخصوص پرندگان - جوجه کشی دات کام

سرلاک مخصوص پرندگان زینتی کوچک

مواد لازم:

  • یک پیمانه گندم
  • یک پیمانه جو
  • یک چهارم پیمانه برنج
  • یک ششم پیمانه آرد ذرت

طرز تهیه:

افراد باتجربه در روش تهیه سرلاک مخصوص پرندگان و آموزش غذا دادن به جوجه ­های زینتی توصیه می­کنند که از مواد پوست گرفته شده ­ای که به طور آماده فروخته می­شوند، استفاده کنید.

بسته­ های گندم و جو پوست گرفته شده در سوپر مارکت­ها به فروش می­رسند. با این حال اگر به آن­ها دسترسی ندارید، می­توانید مواد تازه تهیه کنید. گندم و جو کامل را داخل دستگاه خردکن یک دو سه یا آسیاب کن بریزید. آسیاب کردن را تا جایی ادامه دهید که پوست از دانه جدا شود. حالا آن را داخل الک ریز بریزید تا پوست­ه از دانه­ ها جدا شوند.

دوباره دانه ­های پوست گرفته شده و برنج را داخل آسیاب کن بریزید تا به آردی لطیف تبدیل بشوند. سپس آرد ذرت را به آن اضافه کرده و حسابی مخلوط کنید. سرلاک پرنده شما آماده است. آن را در ظرف درب دار ریخته و در جای خشک و خنک نگهداری کنید.

سرلاک مخصوص جوجه ­های زینتی طوطی سان

مواد لازم:

  • 30 گرم ارزن
  • 10 گرم تخم کتان
  • 5 گرم مغز تخمه آفتابگردان خام
  • 5 گرم پودر سفیده تخم مرغ
  • 5 گرم آرد ذرت
  • کمی مولتی ویتامین پودری

روش تهیه:

دانه­ های ارزن و تخم کتان را داخل آسیاب برقی بریزید و خورد کردن آن­ها را تا جایی ادامه بدهید که پوست از دانه جدا شود. پس از آن، دانه ­های بدون پوست را به همراه مغز تخمه آفتابگردان داخل آسیاب کن بریزید تا نرم و یک دست شود. حالا آرد ذرت و پودر سفیده تخم مرغ را به مواد اضافه کنید.

تذکر! پودر سفیده تخم مرغ را می­توانید از قنادی یا فروشگاه ­های مخصوص لوازم شیرینی­ پزی تهیه کنید.

ما در روش تهیه سرلاک مخصوص پرندگان توصیه می­کنیم که آن را در مقدار کم تهیه کنید. به این ترتیب، پرنده­ ها همیشه می­توانند غذای تازه بخورند. با این حال اگر وقت کافی برای این کار را ندارید، به نسبت های گفته شده توجه کنید. با استفاده از این نسبت­ها، می­توانید حجم مواد اولیه را افزایش دهید.

تا کی به جوجه ها سرلاک بدهیم؟

جوجه ها در ماه اول به محیط گرم و تغذیه خاص نیاز دارند. برای گرم کردن جوجه ها بهترین وسیله لامپ مادر مصنوعی برقی است. تغذیه همه جوجه ­ها در ماه اول تولد، باید فقط غذای مادر یا سرلاک باشد. از ماه دوم، نسبت سرلاک را کم کرده و دانه های نرم و جوانه ها را وارد وعده­ های غذایی کنید. از ماه 4 به بعد، کاملا سرلاک را حذف کرده و بگذارید پرنده با خوردن دانه ­ها، خود را سیر کند.

جایگزینی برای سرلاک پرندگان وجود دارد؟

بعضی از پرورش دهندگان مبتدی که تجربه نگهداری از پرنده زینتی را ندارند، به اشتباه از سرلاک مخصوص کودکان برای تغذیه جوجه استفاده می­کنند. ولی سرلاک کودک دارای لاکتوز است. پرندگان توانایی هضم این ماده غذایی را ندارند. سرلاک مخصوص پرنده زینتی سوای سرلاک انسانی است. به نظر شما چه اتفاقی می­افتد؟

در اکثر موارد، جوجه ­ها تلف می­شوند. در بهترین حالت، بیماری گریبان آن­ها را گرفته و شما هم به دردسر می­افتید.

اگر سرلاک بدون لاکتوز پیدا نکردید، گزینه ­ای را بخرید که کمترین درصد لاکتوز را داشته باشد. به این ترتیب، جوجه­ ها آسیب کمتری می­بینند. امکان دارد که آرد ذرت در همه جا در دسترس نباشد. به جای آن می­توانید بیسکوئیت مادر را پودر کرده و به سایر مواد سرلاک اضافه کنید. البته استفاده از بیسکوئیت مادر را تضمین نمی­کنیم. زیرا ممکن هست که بعضی جوجه­ ها به آن، واکنش منفی نشان دهند.

آموزش غذا دادن به جوجه ­های زینتی

شیوه نگهداری از پرنده های زینتی با توجه به نوع پرنده متفاوت خواهد بود. بعنوان مثال پرورش کاسکو با پرورش مرغ مینا تفاوت های زیادی در زمینه تغذیه و نگه داری و مراقبت دارد. آموزش غذا دادن به جوجه ­های زینتی طوطی سان مثل کاسکو، عروس هلندی و غیره، همگی شبیه هم است. با توجه به تفاوت آناتومی بدن پرندگان کوچکتر، تغذیه کردن سهره، بلدرچین و غیره با طوطی سانان فرق دارد.

نکته بسیار مهم در زمان سرلاک دادن به جوجه ها مدت زمان بین هر وعده غذایی می باشد. جوجه ها در هفته اول در طول روز معمولا هر 2 و حداکثر هر 3 ساعت یکبار باید غذا بخورند. در غیر اینصورت تلف خواهند شد. آنها شب هنگام تا طلوع آفتاب نیازی به غذا خوردن ندارند.

توجه: هرگز به جوجه سرلاک سرد ندهید. سرلاک باید ولرم باشد.

در زمان غذا دادن به جوجه ها باید به چینه دان آنها دقت کنید. اگر چینه دان بیش از حد پر شود مشکلات زیادی برای جوجه ها ایجاد خواهد شد. همچنین در زمان تغذیه جوجه ها باید بهداشت را رعایت کنید و تمامی وسایل مورد استفاده را به طور کامل تمیز نمایید.

غذای جوجه های زینتی - جوجه کشی دات کام

آموزش غذا دادن به جوجه­ های زینتی طوطی سان:

چطور به جوجه ها سرلاک بدهیم؟

مقدار کمی از سرلاکی که تهیه کردید را داخل ظرف ریخته و با آب جوشیده شده ولرم، مخلوط کنید. مراقب باشید که مقدار آب و سرلاک با هم متناسب باشند. غذای پرنده نه خیلی سفت باید باشد و نه آبکی. سپس با استفاده از سرنگ سرلاک را در حلق جوجه بریزید. در حین انجام این کار مواظب چینه دان جوجه باشید.

برای اینکه آموزش غذا دادن به جوجه ­های زینتی دست­تان بیاید، از یک فرد با تجربه کمک بگیرید. زیرا غذا دادن به جوجه­ هایی که هنوز توانایی باز نگه داشتن چشم خود را ندارند، پیچیده است. سرلاک را به کمک سرنگ مخصوص، در دهان پرنده بریزید. البته باید نوک سرنگ را به حلق جوجه نزدیک کنید تا به راحتی بتواند غذا بخورد.

هر جوجه­ ای، اشتهای خاصی به غذا دارد. اگر جوجه زینتی شما کم اشتها است، به زور غذا در حلقش نریزید. زیرا توانایی هضم آن را ندارد. غذای هضم نشده در چینه­ دان جوجه تلمبار میشود. در عرض مدت کوتاهی، غذای داخل چینه­ دان فاسد شده و کپک می­زند. در نتیجه جوجه شما از دست می­رود.

علاوه بر سرلاک، موز له شده و عسل هم در وعده­ های غذایی جوجه ­ها قرار دهید. این دو ماده غذایی، سرشار از ویتامین و پروتئین هستند. تغذیه از آن­ها، رشد جوجه­ ها را سریع­تر می­کند. اگر از غذای پرنده چیزی باقی ماند، آن را دور نریزید. در ظرفی درب دار گذاشته و داخل یخچال نگهدارید. رها کردن سرلاک در هوای آزاد، باعث فاسد شدن آن می­شود.

آموزش غذا دادن به جوجه­ های زینتی کوچک:

بهترین روش تغذیه این پرندگان، سپردن آن­ها به مادرشان است. با این حال، خود شما هم می­توانید در تغذیه کردن جوجه­ ها نقش داشته باشید. این جوجه ­ها در چند روز اول تولد چشم خود را باز نمی­کنند ولی دهانشان همیشه باز هست. پس در این مدت، غذا دادن به آن­ها سخت نیست.

یک سرنگ مخصوص برداشته و داخل آن را با سرلاک پر کنید. سرنگ را در دهان پرنده گذاشته و محتویات آن را کم­ کم تخلیه کنید. پس از باز کردن چشم و موقع غذا دادن، سوت بزنید تا پرنده متوجه غذا شود. اگر می­خواهید جوجه ­ها رام و دستی باشند، آن­ها را فقط موقع غذا دادن در دست بگیرید.

تشخیص سرلاک سالم

مقداری از پودر سرلاک را با آب در دمای 45 درجه سانتی گراد مخلوط کنید. مخلوط را حدود نیم ساعت رها کرده و بعد از این مدت به سراغش بروید. اگر مواد سرلاک ته ­نشین شده بود، فورا باقی آن را دور بریزید. ته­ نشین شدن، نشانه کهنه و فاسد بودن سرلاک است. اگر پرنده از این سرلاک تغذیه کند، مواد آن در چینه ­دان یا معده پرنده ته ­نشین می­شود. در نتیجه غذا در بدن جوجه کپک زده و آن را به کشتن می­دهد.

نکته پایانی

افرادی که با استفاده از دستگاه جوجه کشی اقدام به پرورش جوجه های پرندگان زینتی و بزرگ نمودن آنها می نمایند، باید با تکنیک های تغذیه آنها نیز آشنا شوند. تغذیه بخش بسیار مهم و حیاتی زندگی پرنده ها به خصوص جوجه ها می باشد. در این مطلب روش تهیه سرلاک مخصوص پرندگان و آموزش غذا دادن به جوجه های زینتی را مرور کردیم. همچنین روش تهیه سرلاک آماده و بررسی سالم بودن آن را نیز شرح دادیم. امیدوار هستیم که این مطالب برای شما مفید باشند.

توجه: با توجه به اینکه بیشتر طوطی سانان برای سخنگو و یا دستی شدن باید از سن جوجگی تربیت شوند، ممکن است شما نیز برای تهیه جوجه این پرندگان قصد جوجه کشی از تخم نطفه دار آنها را داشته باشید. اما در مورد خرید تخم نطفه دار این پرندگان باید بیشتر احتیاط کنید و حتما به شکل حضوری از یک پرورش دهنده تخم نطفه دار پرنده مد نظرتان را تهیه نمایید. همچنین برای جوجه کشی از تخم نطفه دار پرندگان زینتی به یک دستگاه جوجه کشی حرفه ای نیاز خواهید داشت. شما میتوانید با مراجعه به صفحه قیمت دستگاه جوجه کشی با توجه به بودجه و ظرفیتی که مدنظرتان است یک دستگاه را برای اینکار انتخاب کنید.

فیلم آموزش سرلاک دادن به جوجه پرندگان زینتی

دسته بندی مقالات پرورش و نگهداری پرندگان
اشتراک گذاری

نوشته های مرتبط

142 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
مهرداد
3 روزها گذشته

درود به شما من چندتا تخم کاسکو دارم وداخل دستگاه نگهداری میشه وتاکنون14روزه خواستم بدونم چندروز نطفه تخمها مشخص میشه تا الان یکسره داره دستگاه کارمیکنه ودمای دستگاه از37پایین نیامده ولی بالامیره حدودا تا38مشکلی ندارم ممنون میشم راهنمای کنید

ادمین
Reply to  مهرداد
1 روز گذشته

سلام
دما مشکلی نداره
بهتره روز 7 و 14 نطفه سنجی کنی

مهرجاودان
1 ماه گذشته

سلام. من یه جفت جوجه هلندی 22 روزه دارم. با دستور تهیه سرلاکی که گفتید، غذاشونو درست کردم ولی پودرش مث سرلاک آماده بیرونی،نرم و یکد ست د نیومده و تو سرنگ گیر میکنه!چکنم؟

محمد
1 ماه گذشته

سلام میخواستم بدونم که اگه به جوجه کبوتر سرلاک عروسی هلندی بدیم
ضرر که نداره؟؟؟
چون من به جوجه کبوترم دادم انگار خماره …
ترسیدم نمیره 😅
ممنونم از مدیر سایت ❤️❤️❤️

Last edited 1 ماه گذشته by محمد
محمد
Reply to  مدیر سایت
1 ماه گذشته

❤️🙏

یاسین
2 ماه ها گذشته

سلام من یک جوجه کبوتر دارم جوجه کفتر هست 3روزه هست سرلاک طوطی دارم میدمش سرلاک هاش خوب نیستن و این سرلاک هایی که شما دستور درست کردنش دادید کدوم برا جوجه کفتر بهتر لطفاراهنمایی کنید

محمد
Reply to  مدیر سایت
1 ماه گذشته

ممنونم از توضیح خوبتون منم مثل ایشون جوجه کفترم دونه خور نیست و بدنش ضعیف شده دنبال یک غذای خوب براش بودم

الی
2 ماه ها گذشته

با سلام من یک جفت قناری با 4تا جوجه 10روزه داشتم متاسفانه مادر پدرش دو روز پیش فرار کردن و جوجه ها موندن . سرلاک گرفتم اما روز اول خوب خوردن وبعد کلا بی اشتها و حتی یکیشون مرد . الان هم میل به سرلاک ندارن و بی حالن . چکار باید انجام بدم و اینکه بفرمایید چند ساعت یکبار سرلاک بدم

‌سهره
2 ماه ها گذشته

سلام من یه جوجه سهره دارم که تقریبا ۶۰ روزشه و چند روزی میشه دونخور شده
از امروز صبح که پاشدم کسل بود و پف کرده بود و خوابیده بود هر روز صبح جیک جیک میکرد بیارمش بیرون چون رامه و تو خونه پراواز میکنه
اولش فکر کردیم طبیعیه ولی الان آوردیمش تو خونه فضله اش سبز بود و کسله و پف کرده
بهش یه خورده سرلاک دادم چون کم اشتها شده و زیاد نمیخوره صداشم یخورده تغییر کرده میشه بگید چه کار کنم ممنون

‌سهره
Reply to  مدیر سایت
2 ماه ها گذشته

سلام مجدد بعد از دادن سرلاک رنگ فضله اش درست شد و صداش هم درست شد
نمیدونم چرا خیلی کم شاهدانه و … میخوره
سرلاکش welmax هست
سرلاکش رو مثل قبل دوست نداره و دونه بزاری جلوش زیاد نمیخوره و علاقه ای نداره
و فقط ضعیف شده

ali
2 ماه ها گذشته

سلام تشکر بابت مطلب کامل و جامعتون یه سوال داشتم من سرلام میرلاک پلاس خریدم برای جوجه عروس هلندی توی دستورش اومده ک پس از اینکه با اب مخلوط شد 15تا 20دقیقه صبر کنید تا انزیم های ان ازاد شود و اینکه شما گفتید که نباید سرلاک سرد رو به جوجه بدیم (منظور از سرد رو دقیق متوجه نشدم)خب اگه 20دقیقه صبر کنم سرلاک سرد میشه! یه جای دیگه هم خوندم که سرلاک رو نباید گرم کنی یا تو اب جوش بریزی چون انزیم های اون از بین میره(میخاستم بعد از اینکه 20مین شد یکم گرمش کنم) و یه مطلب… بیشتر بخوانید »

ali
Reply to  مدیر سایت
2 ماه ها گذشته

ممنون از لطفتون

آزیتا
2 ماه ها گذشته

سلام ادمین جان
یه جفت عروس دارم که خواهر و برادر هستن و هدیه دادن بهم، اما از شانس من دوتا تخم کردن که یکیش جوجه شد دومی هنوز بیرون نیومده ممنون میشم سوالاتم رو جواب بدی:
۱. احتمال زنده موندن و یا ناقص نبودنش چند درصده چون هم خون هستن؟
۲.ایشالله اگر زنده موند و چیزیش نشد از چند روزگی جدا کنم و سرلاک بدم به جوجه؟
۳.غذا چی بدم به والدینش که تقویت بشن؟
ممنون میشم وقت بزاری و جواب بدی

آزیتا
Reply to  مدیر سایت
2 ماه ها گذشته

سلام مجدد خیلی لطف کردید و وقت گذاشتین
الان از تخم در اومدن اما به یکیشون غذا نمیده جثه اش کوچیکه به یکی غذا میده جثه اش بزرگتره ریزتر رو دربیارم خودم سرلاک بدم به نظر شما؟

آزیتا
Reply to  مدیر سایت
2 ماه ها گذشته

ممنون لطف کردید

‌سهره
3 ماه ها گذشته

سلام اگه به جوجه سهره ۲۷ روزه یه خورده آب بدیم اشکال نداره و اینکه سهره ها در چند روزگی دونخور میشن؟

ادمین
Reply to  ‌سهره
3 ماه ها گذشته

سلام
بهتره بهش سرلاکی بدید بخوره
دون خور شدنش رو نمیدونم
شاید 45 روز به بالا

آتنا
3 ماه ها گذشته

سلام و خسته نباشید . من 3 تا جوجه فنچ دارم ، که حدود 3 الی 4 هفته شونه . پدر و مادر شون خیلی میزند شون . پدر را جدا کردم ، ولی مادر هم دوباره شروع کرد به زدن . دوباره پدر را انداختم تو قفس ، دو تایی بچه ها را کچل کردند . بچه ها را جدا کردم . هنوز نمی توانند غذا بخورند . با سرنگ به آنها غذا می دهم . ولی زیاد مشتاق خورن نیستند . سرلاک با بیسکویت مادر و آب درست کردم . از اون سه تا ، یکی شون تقریبا… بیشتر بخوانید »

ادمین
Reply to  آتنا
3 ماه ها گذشته

سلام
حتما جداشون کن ، اونا پرنده ها رو میکشن بزودی
جوجه ها رو باید جدا کنی
اره با سرنگ بده ولی بسیکوییت مادر و اب نه ! آموزش درست کردن سرلاکی مناسب تو همین پست هست اون مواد و تهیه کن و درس کن
2 روز هیچی نخوره امکان مرگش زیاده
ویدیویهای اموزشی سرلاکی دادن رو نگاه کنید و حتما حتما سرلاکی خوب براشون درس کنید از بیسکوییت مادر فرجی حاصل نمیشه

77+ محصولات
4000+ سفارشات تکمیل شده
14000+ کاربران
352+ مطالب وبلاگ
سبد خرید

سبد خرید شما خالی است.

ورود به سایت