چرا مرغ عشق تخم هایش را از لانه بیرون می اندازد یا میشکند؟

Admin
دلایل شکستن و بیرون انداختن تخم ها از لانه توسط مرغ عشق - جوجه کشی دات کام

دلایل شکستن و بیرون انداختن تخم ها از لانه توسط مرغ عشق

اگر به نگهداری مرغ عشق در منزل علاقه مند هستنید و یک جفت از این پرنده ها را پرورش میدهید، احتمالا برخی از رفتارهای آنها برای شما هم عجیب و نگران کننده خواهد بود. یکی از این رفتارها، بیرون انداختن تخم ها توسط مرغ عشق ماده یا نر از لانه می باشد. یعنی این پرنده بعد از جفت گیری و تخمگذاری خودش تخم ها را از لانه بیرون میاندازد یا آنها را شکسته و میخورد. این رفتار در مرغ عشق دلایل مختلفی دارد که در این نوشته از سایت جوجه کشی دات کام به طور کامل آنها را شرح داده ایم.

جوان بودن مرغ عشق

بیرون انداختن تخم از لانه در مرغ عشق های جوان که برای اولین بار تخمگذاری میکنند، بیشتر دیده شده است. این رفتار ناشی از سن پایین و بی تجربگی آنها می باشد. چراکه حس مادری در پرنده هایی که تازه به سن بلوغ رسیده اند، ضعیف می باشد. به مرور زمان و به صورت غریزی، حس مادری آنها قوی تر شده و پرنده یاد میگیرد که از تخم ها مراقبت کند. در این نوع شرایط کار خاصی از دست پرورش دهنده بر نمی آید و فقط باید صبر کرد.

دست زدن به لانه و تخم ها یا سرک کشیدن زیاد به لانه

در زمان جوجه کشی خیلی از پرورش دهندگان کنجکاو بوده و مرتبا به لانه پرنده سرک میکشند. حتی برخی افراد قفس را جابجا نموده، یا اینکه به لانه و تخم ها دست میزنند. در حالیکه باید بدانید مرغ عشق ماده در زمان جوجه کشی به شدت بر روی لانه و تخم ها حساس می باشد. در این ایام به هیچ عنوان قفس پرنده نباید جابجا شود. از قبل بایستی قفس را در یک محل دنج، ارام و به دور از رفت و آمدهای زیاد قرار داده باشید. همچنین به لانه و تخم ها و حتی خود پرنده ها دست نزنید و از دور آنها را تحت نظر داشته باشید.

 

دست زدن به لانه و تخم ها یا سرک کشیدن زیاد به لانه - جوجه کشی دات کام

پرندگان بصورت غریزی میتوانند ورود افراد غریبه به لانه یا دستکاری تخم ها را تشخیص دهند. اگر به تخم های نطفه دار دست بزنید، تخم های نطفه دار بوی دست انسان میگیرند و پرنده متوجه این موضوع میشود. در این شرایط بصورت ذاتی او احساس خطر میکند و تخم ها را از لانه بیرون می اندازد.

اگر از روی ناچاری مجبور شدید به لانه یا تخم ها دست بزنید، از قبل حتما دستکش بپوشید. گاهی اوقات پرنده بصورت ناخواسته بر روی کف قفس تخمگذاری میکند. در این شرایط میتوان با دستکش تخم را داخل لانه قرار داد.

اگر پرنده مجددا تخم ها را رد کرد، برای جوجه کشی میتوانید از دستگاه استفاده کنید. لیست قیمت انواع دستگاه جوجه کشی را مشاهده کنید.

خراب شدن تخم ها

زمانیکه مرغ عشق ماده بر روی تخم ها میخوابد، حدودا پس از گذشت یک هفته میتواند نبض جنین داخل تخم را حس کند. در برخی موارد تخم های نطفه دار در اثر دما و رطوبت نامناسب یا ضعیف بودن نطفه ها، خراب میشوند. در چنین شرایطی گاها پرنده ماده نیز بصورت غریزی آن تخم را از لانه بیرون می اندازد. چرا که او نبض جنین از آن تخم را حس نمیکند و خراب شدن آن تخم را تشخیص میدهد. البته این رفتار در مورد تمامی مرغ عشق ها صدق نمیکند. زیرا بارها پیش آمده که جنین داخل تخم تلف شده ولی مرغ عشق ماده همچنان بر روی آن تخم خوابیده است.

رژیم غذایی ضعیف و خوردن تخم ها

یکی دیگر از دلایلی که باعث میشود مرغ عشق تخم را از لانه بیرون بیاندازد، ضعیف بودن جیره غذایی اش می باشد. در این شرایط معمولا پرنده به خاطر تغذیه نامطلوب دچار کمبود ویتامین و مواد معدنی میشود و حتی تخم خود را شکسته و آن را می خورد. لازم به ذکر است که در زمان تخمگذاری نیاز مرغ عشق به کلسیم افزایش پیدا میکند. چون پوسته تخم پرندگان با کلسیم ساخته میشود.

رژیم غذایی ضعیف و خوردن تخم ها - جوجه کشی دات کام

بنابراین قرار دادن منابع کلسیم دار مثل کف دریا در قفس مرغ عشق مخصوصا در دوران جفت گیری ضروری است. حتی میتوانید پوسته تخم مرغ را خرد کرده و بر روی غذای مرغ عشق بریزید. پوسته تخم مرغ سرشار از کلسیم میباشد.

تغذیه مرغ عشق در دوره های مختلف فرق میکند. برای اینکه درک درستی از تغذیه این پرنده داشته باشید حتما مقاله غذای مرغ عشق را مطالعه کنید.

مستی بیش از حد نر پس از تخمگذاری ماده

در فصل جفت گیری معمولا جفت ها با غذاهای مقوی تغذیه میشوند تا هم دچار ضعف نشوند و هم اینکه نطفه حاصل قوی باشد. غذاهای مقوی و دانه های گرم باعث تحریک و مستی پرنده هم میشود. تا قبل از شروع تخمگذاری، جفت نر و ماده به تعداد مکرر با هم جفت گیری میکنند. اما در برخی موارد حتی پس از تخمگذاری و خوابیدن ماده بر روی تخم ها، جنس نر به دنبال جفت گیری با ماده میباشد. در این شرایط جفت نر با پرخاشگری ماده روبرو خواهد شد. جفت نر ممکن است برای راضی کردن ماده تخم ها را از لانه بیرون بیندازد.

اگر مشاهده کردید که پس از خوابیدن مرغ عشق ماده بر روی تخم ها، جنس نر همچنان مست بوده و به دنبال جفت گیری است موارد زیر را انجام دهید:

  • در تغذیه مرغ عشق نر دانه های گرم و چرب مثل تخم کتان را محدود کنید.
  • 3 بار در هفته به غذای مرغ عشق، کاهو اضافه کنید چون طبع سردی دارد.
  • از دیگر غذاهایی که طبع سرد دارند نیز میتوانید در تغذیه مرغ عشق نر استفاده کنید.

ترس و استرس

ترس و استرس نیز باعث میشود تا پرندگان زینتی از خوابیدن بر روی تخم ها خودداری کنند یا تخم ها را از لانه بیرون بیندازند. در زمان جوجه کشی به هیچ عنوان نباید مرغ عشق بترسد. حرکات ناگهانی، صداهای ناهنجار، حیوانات خانگی مثل سگ و گربه و حضور افراد غریبه باعث ترس و استرس در این پرندگان میشود. وقتیکه پرنده دچار ترس شد، تصمیم میگیرد که تخم ها را از لانه بیرون بیاندازد زیرا او به محیط بیرون از لانه اعتماد ندارد و احساس خطر میکند.

 محیط ناارام و پر سر و صدا

بسیاری از وسایل خانگی که در منزل استفاده میکنیم میتواند باعث ناراحتی و آزار و اذیت مرغ عشق شود. این پرندگان زینتی نباید در محیطهای پر سر و صدا قرار گیرند. زیرا صداهای ناهنجار باعث ترس و اضطراب در آنها میشود.

مناسب نبودن لانه

اگر لانه باب میل مرغ عشق نباشد یا اینکه فضای داخل آن کوچک باشد، ممکن است پرنده تخم ها را از لانه بیرون بیاندازد. باید از لانه های مناسب برای مرغ عشق های خود استفاده کنید. این لانه ها را از پت شاپ ها و پرنده فروش ها میتوان تهیه کرد. برای تزیین لانه نیز اجازه دهید پرنده خودش داخل لانه را تزیین کند. برخی افراد خودشان در داخل لانه خرده چوب و پنبه قرار میدهند. در حالیکه مرغ عشق این مواد را بیرون خواهد ریخت و خودش داخل لانه را تزیین خواهد کرد. برای کمک به پرنده میتوانید در داخل قفس الیاف اشیانه قرار دهید.

مناسب نبودن لانه مرغ عشق - جوجه کشی دات کام

به یاد داشته باشید که در بعضی موارد تخم ها بصورت ناخواسته در اثر حرکات پرنده ماده یا کمبود فضا به بیرون انداخته میشوند. اگر تخم بیرون افتاده سالم باشد، میتوان با دستکش آن را مجددا داخل لانه گذاشت. در حین انجام اینکار مراقب پرنده باشید تا نترسند.

بیرون انداختن جوجه از لانه

گاها پیش می اید که مرغ عشق ماده، جوجه اش را از لانه بیرون میندازد. این رفتار بیشتر به خاطر کمبود غذا می باشد. مصرف غذای جفت ها در زمان بزرگ کردن جوجه ها چندین برابر میشود. اگر جفت ها غذای کمتری دریافت کنند، ممکن است یک یا چندتا از جوجه ها را از لانه بیرون بیاندازند. در چنین شرایطی باید با دستکش جوجه را در دهانه لانه قرار داد تا پرنده آن را مجددا صاحب شود. اگر جفت ها مجددا جوجه را ترد کردند، خودتان باید از جوجه مراقبت کنید. ابتدا بایستی یک مکان گرم برای جوجه فراهم نموده و سپس با سرلاک مخصوص جوجه به او غذا بدهید. در مقاله آموزش سرلاک دادن به جوجه راهنمایی های لازم را توضیح داده ایم. خواندن این مطلب را از دست ندهید.

همچنین در این دوره باید حسابی به تغذیه مولدها رسیدگی کنید تا بتوانند جوجه ها را بزرگ کنند. اگر تغذیه جفت ها ضعیف باشد، آنها نیز دچار ضعف شده و تلف خواهند شد.

پرسش و پاسخ

در این مطلب دلایل اینکه چرا مرغ عشق تخمشو میندازه بیرون را توضیح دادیم. با خواندن این مطلب و رعایت نکات گفته شده میتوانید مانع این رفتار در پرنده زینتی خود شوید. اگر سوالی در این زمینه دارید، در بخش نظرات برای ما بنویسید ما در اسرع وقت به سوالات شما پاسخ میدهیم.

دسته بندی مرغ عشق مقالات پرورش و نگهداری پرندگان
اشتراک گذاری

نوشته های مرتبط

120 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
سعید
5 روزها گذشته

سلام
لطف مینید بگید این دو نژاد بچه هایشان عقیم میشند یا نه ؟
از کجا باید تشخیص داد ؟

admin-m
ویرایشگر
Reply to  سعید
5 روزها گذشته

سلام بله بچه هاشون عقیم میشن. باید نژاد هایی که دور چشمشون حلقه سفید داره باهم جفت بشن

سعید
7 روزها گذشته

سلام
ممنون از سایت خوب شما
ایا به این امیدی هست ؟ تقریبا بعد ۱ الی ۲ هفته است به این صورت شده
ایا نطفه دار است یا مشخص نیست؟

ممنون میشم جواب بدید

admin-m
ویرایشگر
Reply to  سعید
6 روزها گذشته

سلام ممنون از لطف شما
اگه رگ خونی نداره تخم بی نطفه است. توی عکسی که فرستادین من رگی نمیبینم باز هم به دقت بررسی کنید مجددا

سعید
Reply to  admin-m
6 روزها گذشته

الان که جفت طوطی ها را دستم گرفتم به لگن اون ها دست زدم ، دیدم که بعد تخم گذاری دو تیکه استخون ریز ، زیر لگن های اون ها فاصله پیدا کرده در صورتی که قبل تخم گذاری هر دوشون بدون فاصله و تقریبا چسبیده به هم بود
یعنی ممکمه هر دوشون ماده باشند؟
الان ۸ تا تخشم دارند!
جز ازمایش دامپزشکی راهی هست بفهمم؟

Last edited 6 روزها گذشته by سعید
admin-m
ویرایشگر
Reply to  سعید
6 روزها گذشته

باید بگید که چه نوع طوطی منظورتون هست ؟ برزیلی، کاسکو یا نوع دیگه ای طوطی؟
اول نوع طوطیتون رو مشخص کنید تا بتونم توی تعیین جنسیت کمکتون کنم

سعید
Reply to  admin-m
6 روزها گذشته

هر دوتاش طوطی برزیلی هستند که قبلا به لگنشون دست میزدم فاصله ای نبود اما حالا میبینم فاصله هست

روی تخم ها فیشر میخوابه و نمیزاره اون یکی بشینه. مطمئنم اون یکی (سبز کمرنگ) ماده هست چون زمان تخم گذاری شمکش سفت شده بود و تازه بالغ شده است ولی فیشر سنش زیاد تر است
با تشکر

Last edited 6 روزها گذشته by سعید
admin-m
ویرایشگر
Reply to  سعید
6 روزها گذشته

8 تا تخم برای طوطی برزیلی زیاده به احتمال قوی هر دو ماده هستند.
تشخیص جنسیت طوطی برزیلی ها خیلی مشکله
دامپزشک متخصص پرنده های زینتی میتونه با معاینشون کمکتون کنه

حسن
15 روزها گذشته

سلام چرا مرغ ماده علاوه بر تخم گذاری داخل کوزه روی میله قفس میشینه وتخم میزاره که معمولا هم چون از ارتفاع میفته میشکنه،چه کنم

admin-m
ویرایشگر
Reply to  حسن
15 روزها گذشته

سلام منظورتون اینه که بجای لانه براشون کوزه قرار دادین ؟
بهتره از لونه استاندارد استفاده کنید . ممکنه از کوزه بترسه یا اینکه کوچیکه کوزه
میتونید کف قفس رو یه پارچه نرم قرار بدین و بعد از تخم گذاری تخم رو به لونه انتقال بدین
البته امکان جوجه شدن تخم ها بسیار کم میشه به دلیل افتادن از ارتفاع

محمد
Reply to  حسن
13 روزها گذشته

سلام مرغ عشق ماده تخمگذاری کرده ولی روی تخمش نمیشنه باید چکار کنم

admin-m
ویرایشگر
Reply to  محمد
13 روزها گذشته

سلام کار خاصی نمیشه کرد. زیاد بهش سر نزنید و قفس رو جا به جا نکنید
به لونه هم دست نزنید شاید بره بشینه رو تخم

Amir Mahdi Lalehabadi
16 روزها گذشته

مرغ عشق من بعد از گذاشتن شش تا تخم و حدود یک ماه خوابیدن رو اونا از لونه انداختشون بیرون و یه تخم جدید گذاشت و الان داره از اون مراقبت میکنه. چرا؟

admin-m
ویرایشگر
Reply to  Amir Mahdi Lalehabadi
15 روزها گذشته

جواب سوال شما کامل داخل متن اومده مقاله رو مطالعه کنید

نمیگم۰ـ۰
18 روزها گذشته

سلام من مرغ عشقم نر و ماده هست ۴ تا تخم گذاشته بود امروز دیدم یکیشو انداخته شکسته بعد دیدم روی منقار هر دوشون یکمی خونیه دلیلش چیه من خیلی نگرانم

admin-m
ویرایشگر
Reply to  نمیگم۰ـ۰
18 روزها گذشته

سلام . دلایل زیادی میتونه داشته باشه ممکنه پرنده نر تخم ها رو انداخته تا دوباره بتونه جفتگیری کنه
منظورتون از خون روی منقار زخمی بودن اونهاست یا اینکه جوجه درون تخم رو خوردن ؟
حتما تغذیه کافی شامل تخم مرغ آب پر، کف دریا، هویج و سیب براشون قرار بدید ممکنه پرنده ضعیف شده و در اثر کمبود کلسیم این کار رو میکنه

نایریکا
26 روزها گذشته

سلام من دو تا (نر -ماده) مرغ عشق دارم سه تا تخم گذاشته امروز قفسشون چپ شد و تخما چیزی شون نشد بعد اونا رو گذاشتم سر جاشون دستکشم داشتم بعد گذاشتم سر جاش بعد چند ساعت اومم سر بزنم دیدم ماده یه تخم رو انداخته بیرون لونه و شکسته البته تخم رو دیگه نذاشتم تو قفس بعد الان هم سعی داره یکی دیگه رو بندازه من پایین در لونه رو چسب نواری زدم که اون یکی ها رو هم نندازه و البته اولین باره که تخم گذاشته وجوون هم هست الان داره ماده پر خاش گری میکنه نر هم… بیشتر بخوانید »

محسن
28 روزها گذشته

وقتی مرغ عشق دیگه روی تخم نخوابدچندروزدیگه تخم گذاری نمیکنه

کیارش
28 روزها گذشته

سلام من یک نر و ماده مرغ عشق دارم 4تا تخم کردن بعد چند وقت هم جابجا شد هم سرد و گرم شد هم غذاش دیر و زود شد تخمش رو انداخت بیرون جوجه شده بود هم چشمش معلوم بود هم سرش خونی هم بود
کی تخم دیگری میکند ؟
و تخم اولش روی کف قفس بود تا دست زدم ترکید

فندق
29 روزها گذشته

سلام ببخشید مرغ عشق من دیشب تو خواب رو میله تخم گذاشت تخم افتاد و شکست. تخم رو میزارم تو لونه میره میندازه بیرون به خاطر شکستگی تخم هست یا چیزی مشکل داره و اینکه امروز دوباره تخم میزاره چیکار کنم تو خواب تخم نزاره ۳ روز پیش خریدمشون

محمد پارسا غلامی
Reply to  Admin
26 روزها گذشته

سلام چرا مرغ عشق ماده ونر تخم رو یک تخم گذاشتن خوردن ممنون جواب بدید

...
1 ماه گذشته

سلام من سه تا مرغ عشق دارم دوتا ماده یدونه نر با یکیشون جفت گیری کرده نره..
ماده 4 تا تخم گذاشت بعد الان که من از لونشون نگاه میکنم میبینم 1 دونه تخم هست و نر هم همیشه میره تو لونه و یه صدایی از لونه میاد چه اتفاقی برای تخم ها افتاده؟

77+ محصولات
4000+ سفارشات تکمیل شده
14000+ کاربران
385+ مطالب وبلاگ
تماس با کارشناسان فروش کارخانه
سبد خرید

سبد خرید شما خالی است.

ورود به سایت