بیماری های مرغ عشق و راه های درمان قطعی آنها

Admin
مریض شدن مرغ عشق

بیماری های مرغ عشق

بیماری های مرغ عشق یکی از مواردی است که ندانستن آنها می توان زندگی مرغ عشق تان را به خطر بیندازد . در این مقاله از سایت جوجه کشی دات کام به بررسی انواع بیماری های مرغ عشق و نحوه درمان آنها پرداخته ایم . با ما همراه باشید …

بیماری ها در پرندگان خانگی

نگهداری و پرورش یک پرنده بیمار می تواند بسیار طاقت فرسا باشد . از این رو اگر دقت و عملکرد لازم را در این زمینه نداشته باشیم ممکن است پرنده جان خود را از دست بدهد . برای پرورش مرغ عشق حائز اهمیت است بدانید که تشخیص دادن برخی بیماری های این پرنده نیازمند تجربه و شناخت کافی می باشد .

سرماخوردگی در مرغ عشق

فرقی ندارد برای پرندگانی مانند مرغ عشق یا برای انسان ها ، همیشه هوای سرد را فاکتور اصلی سرماخوردگی می دانیم و این در حالی است که جریان تند هوا نیز می تواند سبب این بیماری در مرغ عشق شود . بنابراین از مطلب گفته شده می توان این استنباط را کرد که فرقی ندارد در فصل های گرم و سرد باید مکان نگهداری پرنده دارای دمای ایده آل و جریان هوای مناسب باشد . توجه نمایید برخی از افراد در فصل های مختلف عادت دارند مکان پرنده را عوض می کنند برای مثال در بهار به قفس را در بالکن یا ایوان قرار دهند ؛ با این کار احتمال این که پرنده دچار سرماخوردگی و سپس مرگ شود بسیار بالا می باشد .

نکته : در تمامی فصل ها احتمال وجود جریان تند هوا وجود دارد ولی اگر در فصل تابستان قصد جا بردن پرنده به بیرون از خانه را داشتید حتماً آن را در جایی قرار دهید که جریان هوا مناسب باشد . در فصل های سرد به خصوص زمستان که عصر به هنگام غروب خورشید دما افت پیدا می کند از یک پارچه مناسب برای پوشاندن قفس استفاده نمایید ، فقط دقت کنید که راه برای تهویه هوا وجود داشته باشد . ( اگر دمای خانه یا محل نگهداری پرنده در فصل های سرد مناسب و گرم باشد نیازی به پوشاندن قفس نیست ) .

چگونه سرماخوردگی مرغ عشق درمان می شود ؟

بیماری های مرغ عشق

متاسفانه زمانی که مرغ عشق دچار سرماخوردگی می شود به ندرت پیش می آید که دوباره سلامتی خود را بدست بیاورد از این رو بسیار مراقب باشید چرا که پیشگری بهتر از درمان است .

عملکرد های لازم برای سرماخوردگی که یکی از بیماری های مرغ عشق است :

1- پرنده را از قفسی خارج کرده و در یک قفس دیگه اسکان دهید .

2- قفس پرنده مورد نظر را به یک جای گرم با دمای مناسب و به دور از سر و صدا انتقال دهید .

3- هوای اتاق باید با استفاده از دستگاه بخور مرطوب سازی شود .

4- در صورت سرماخوردگی از دادن میوه و سبزی به این پرنده خودداری نمایید .

5- بعد از عوض کردن آب روزانه یک دوم قرص مولتی ویتامین و همچنین یک دوم کلسیم جوشان در ظرف آب پرنده قرار دهید .

6- از داروخانه های مخصوص دامپزشکی اقدام به خرید آنتی بیوتیک نمایید . در صورت مقدور نبودن تهیه آن می توانید از شربت های خوراکی آنتی بیوتیک (انسانی) 11 قطره در ظرف بریزید . اما فراموش نکنید که باید هر روز این کار را به صورت مکرر انجام دهید . اگر در تهیه شربت نام برده با مشکل مواجه شدید می توانید خیلی راحت قرص اریترومایسین را له و پودر کرده و با آب ولرم میکس نمایید (روزانه یک دوم قرص) .

7- یک لامپ اشعه مادون قرمز یا همان لامپ مادر مصنوعی کوچک تهیه کرده و آن را به یک پایه کوتاه یا چراغ مطالعه وصل نمایید. مرغ عشق بیمار را روزی 4 بار یا حداقل 3 بار به مدت 25 تا 30 دقیقه در فاصله 30 سانتی متری از لامپ قرار دهید (فقط دقت کنید در صورت نزدیک بودن پرنده می سوزد) . سپس لامپ ار خاموش کرده ولی نگذارید گرمای قفس به هدر برود . یک پارچه مناسب روی قفس قرار دهید به طوری که تنفس پرنده و تهویه هوا به صورت کامل انجام شود . این اشعه موجب خواهد شد که گردش خون در بدن پرنده به خوبی انجام شود . علاوه بر این مواد زائد و اضافی از بدن پرنده خارج شده و تاثیر دارو ها بیشتر می شود . اگر موارد بیان شده را به دقت به انجام برسانید و همچنین سرماخوردگی مرغ عشق آنچنان شدید باشد تا 7 روز بهبودی آن کامل می شود .

زخم یا عفونت مرغ عشق

بیماری های مرغ عشق

بیماری های مرغ عشق

از بیماری های مرغ عشق زخم و یا عفونت می تواند خطر ساز باشد . بهترین عملکرد برای درمان مواد نام برده می تواند موارد زیر باشد :

1- در وهله اول قفس پرنده زخمی شده یا دارای عفونت را تعویض نمایید .

2- همان گونه که در بحث قبلی اشاره شد یک شربت آموکسی سیلین از داروخانه تهیه نمایید . (اگر نبود می توانید آنتی بیوتیک بخرید)

3- تامین ویتامین های مورد نیاز پرنده مرغ عشق از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است . از این رو در دوران زخم یا عفونت در برنامه غذایی مرغ عشق هویج ، شوید ، جعفری و برخی میوه ها مانند سیب حتماً اضافه شود .

4- پماد تتراسیکلین چشمی تهیه نمایید ، سپس آن را با نرمی به پای پرنده بمالید به طوری که کاملاً جذب شود . اگر مالیدن پماد با دقت انجام نشود مرغ عشق با نوک پاهایش را تمیز کرده و پماد را خواهد خورد .

5- در دوران بهبودی اجازه ندهید به هیچ عنوان استرسی به این پرنده وارد شود . برای گرفتن پرنده در دستتان می توانید خیلی راحت چراغ را خاموش کرده و سپس به آرامی مرغ عشق را بگیرید . در صورتی که درمان پرنده به موقع انجام نشود ممکن است انگشتش قطع شود . البته اگر عفونت در بدن مرغ عشق پخش شود تلف شدن پرنده حتمی است.

گیر کردن تخم در شکم مرغ عشق و درمان آن

بیماری های مرغ عشق

بیماری های مرغ عشق

بیماری های مرغ عشق در انوع متفاوت وجود دارد پشت پرنده در آن قسمت که دم به به بدن متصل است برآمدگی پیدا می کند و همچنین قسمت پایین شکمش بزرگ شده و باد می کند علاوه بر این دم پرنده حالت آویزان مانند پیدا کرده و به دلیل درد شدید پرنده شدیداً بی حال می شود . تنها را ممکن کمک به زایمان پرنده می باشد . حائز اهمیت است بدانید که انجام این کار بسیار حساس بوده و انجام آن باید توسط یک فوق تخصص انجام شود . ولی برای کمک های اولیه می توانید قسمت بیرونی زخم را با استفاده از روغن (مایع) بمالید و چرب نمایید . سپس اندکی روغن را با استفاده از انگشت تان به موضع بمالید و با ملایمت ماساژ دهید . مراحل بعد تخصصی بوده و شما قادر به انجام آن نیستید از این رو توضیح نمی دهم . بنابراین مرغ عشق تان را نزد دامپزشک ببرید .

نکته بسیار مهم : یکی از اصلی ترین دلایلی که ممکن است تخم در شکم پرنده گیر کند کمبود کلسیم و مواد معدنی دیگر می باشد . برای جلوگیری از وقوع این اتفاق برنامه غذایی مرغ عشق را پر از کلسیم ، انواع ویتامین ها ، انواع سبزیجات و انواع میوه ها نمایید . فقط دقت نمایید میوه هایی که برای مرغ عشق تهیه می نمایید تازه باشند .

رشد چیز های فلس مانند بر روی پلک و پاهای مرغ عشق

بیماری های مرغ عشق

اگر مشاهده کردید مرغ عشق بدن خودش را می خاراند به قدری که باعث زخمی شدنش می شود و یا اگر پاهای مرغ عشق در حالت نشستن دارای برش های جزئی می باشد نشانه یک نوع بیماری قارچی است . این بیماری بسیار خطرناک بوده و می تواند باعث مرگ مرغ عشق شود . در این حالت پرنده خود را حتماً نزد یک دامپزشک ببرید .

نوع دیگری از بیماری وجود دارد که بسیار مشابه همین مورد است . به این صورت که اگر مرغ عشق را در دست گرفته و به دور اش یک پارچه سفید رنگ بپیچید و بعد از مدتی که دستمال را برداشتید و متوجه لکه های خون یا قرمز بر روی دستمال شدید و یا اگر یک پارچه سفید روی قفس پرنده قرار دادید و صبح با برداشتن پارچه دوباره متوجه نقطه های قرمز یا خونی شدید مطمئن باشید پرنده شما مبتلا به کنه شده که درمان آن با یک اسپری مخصوص انجام می شود .

اسهال در مرغ عشق

از بیماری های مرغ عشق می توان به اسهال اشاره کرد . همان گونه که می دانید اسهال از نشانه های اصلی سرماخوردگی یا تغذیه از غذای فاسد است . از این رو بهتر است این پرنده را از سایر پرنده ها جدا نمایید .

مواردی که در صورت اسهال بودن پرنده باید رعایت نمایید :

1- از دادن هرگونه میوه ، گندم جوانه زده و انواع سبزی در این دوره خودداری نمایید .

2- استفاده از مولتی ویتامین ها را نه به صورت مستقیم بلکه به صورت قطره یا قرص جوشان به رژیم غذایی پرنده اضافه نمایید .

3- حتماً از لامپ اشعه مادون قرمز استفاده نمایید .

4- محیطی که برای پرنده آماده می کنید باید اندکی مرطوب و گرم باشد .

5- در صورت مشاهده آب ریزش بینی می توانید مطمئن شوید که پرنده دچار سرماخوردگی شده است .

یبوست در مرغ عشق

یبوست یکی دیگر از بیماری های مرغ عشق است . یبوست از هضم نشدن غذا نشات می گیرد که باعث به وجود آوردن حالت تهوع و استفراغ در مرغ عشق می شود . یکی از اصلی ترین عواملی که باعث ایجاد یبوست در پرندگان می شود کمبود انواع سبزی و میوه در برنامه غذایی پرنده است . درمان به این شکل صورت می گیرد که روغن زیتون به مقدار یک الی دو قطره با استفاده از قطره چکان به پرنده داده شود . اگر بعد از مدتی در حدود 2 ساعت عمل دفع راحت تر انجام شود یعنی درمان به خوبی انجام شده است . ولی اگر بهبودی در این کار حاصل نشد می توانید دوباره از روغن زیتون استفاده نمایید .

هشدار : استفاده از روغن زیتون برای درمان یبوست که یکی از بیماری های مرغ عشق است خوب نبوده و سعی کنید به میزان حداقل این کار را انجام دهید.

بیمار شدن مرغ عشق در زمان جوجه کشی

بارها پیش آمده که یکی از مرغ عشق ها در زمان جوجه کشی به دلیل بیماری و یا ضعف بدنی تلف شده است. در این شرایط معمولا جفتی که زنده میماند، مسئولیت جوجه کشی را بر عهده میگیرد مخصوصا اگر ماده باشد. اما در بیشتر موارد تخم های نطففه دار در اثر بی توجهی تلف میشوند. لذا اگر در زمان جوجه کشی پرنده های شما درگیر بیماری شدند، بهتر است که به فکر تهیه یک دستگاه جوجه کشی باشید تا به کمک آن روند جوجه کشی را ادامه دهید. دستگاه مورد استفاده باید حرفه ای و بسیار دقیق باشد. با مراجعه به لیست قیمت دستگاه جوجه کشی میتوانید یکی از آنها را انتخاب کنید.

دسته بندی بیماری های پرندگان و طیور مرغ عشق مقالات پرورش و نگهداری پرندگان
اشتراک گذاری

نوشته های مرتبط

620 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
فریار
21 روزها گذشته

سلام من یک جوجه مرغ عشق دون خور دارم ک. می‌تونست راه بر الان نمیتونه راه بر چیکار کنم راه بر فک کنم فلج شد اگ میشه یک راهنمای بکنید لطفاً

ابولفض
1 ماه گذشته

سلام مرغ عشق ماده من پف کرده زیر شکمش مدفوع سبز و سفید چسبیده با دستمال پاکش کردم وسری بعد مدفوعش آبکی بود و رگه های سفید داخلش بود ارزن خوب می خوره ولی بیشتر دونه ها رو می ریزه کف قفس چی بهش بدم خوب بشه قرص مولتی ویتامین انسانی به مقدار کم میشه بهش داد؟ و یه سوال دیگه مرغ عشق نیاز به حمام داره و چطور اینکار رو انجام بدم؟

Last edited 1 ماه گذشته by ابولفض
نازنین
1 ماه گذشته

سلام ببخشید من خاک رس ندارم میتونم از خاک مهر نماز برای مرع عشقام استفاده کنم

رهگذر
1 ماه گذشته

سلام
دو روزه مرغ عشقم بیمار شده
بی حاله ، غذا نمی خوره . مدفوعش هم گاهی خیلی سبز و کمی آبکی و گاهی هم سبز مایل به زده
فوری جدا کردم ، معقدش شو با اب جوش ولرم شس وشو میدم ، غذاش جو پرک رو با مقدار یک تا دو بلور بسیار ریز نمک آبی و چند بلور شکر قاطی کرده وبا احتیاط با سرنگ بهش میدم .
درمانم درست بوده ؟ شما چه درمانی پیشهناد می کنید . از پیشا پیش از راهنماییتون شما سپاسگزارم🙏🏻🙏🏻🙏🏻

admin-m
ویرایشگر
Reply to  رهگذر
1 ماه گذشته

سلام این درمان رو از کجا اموزش دیدین ؟
غذاش چیه ؟ اگر تخم مرغ و سبزیجات میدین قطع کنید تا درمان اسهالش
براش غذای مخصوص خودش رو بذارید نباید جو پرک بخوره . ارزن و تخم کتان و … بدین بهش
3 قطره سرکه سیب طبیعی توی ابخوریش بریزید
زیر شکمش رو بررسی کنید ببینید رگ سیاه رنگ مشاهده میشه ؟
بهتره به دامپزشک مراجعه کنید تا تشخیص دقیق داده بشه

Bahar
2 ماه ها گذشته

سلام جوجه مرغ عشق من ک سرلاکی هم هست چینه دانش باد کرد و جوجه خیلی حالش بده بالاهاش اویزون شده
البته دستشویی اسهال ماننده
میشه لطفا راهنمایی کنید

Last edited 2 ماه ها گذشته by Bahar
admin-m
ویرایشگر
Reply to  Bahar
2 ماه ها گذشته

سلام به زور نباید تغذیش کنید
3 قطره سرکه سیب طبیعی توی یه قاشق آب حل کنید با قطره چکان خیلی کم بریزید توی دهنش . اگه بهتر نشد تا چند ساعت سریعا به دامپزشک مراجعه کنید
سرلاک مونده نباید بهش بدین

آرزو
2 ماه ها گذشته

سلام مرغ عشقم ماده هست و جفت نداره خیلی بی حاله هیچ جنب و جوشی نداره مدام می‌خوابه قبلاً هم در طول روز زیاد می‌خوابید اما خیلی پر انرژی هم بود ، هیچی نمیخوره ب زور بهش اب دادم و مدام دهنش و جوری میکنه ک انگار تشنست و دهنش خشک شده باشه ، بردم دامپزشکی فقط آنتی بیوتیک ؟ دادن تا دیروز حالش خوب بود ولی دقیق نمیدونم چشه لطفاً بگید چیکار کنم میترسم امروز فردا از دستش بدم

Last edited 2 ماه ها گذشته by آرزو
admin-m
ویرایشگر
Reply to  آرزو
2 ماه ها گذشته

سلام مقاله رو به طور کامل بخونید
فضلش چه جوریه ؟ پرهاش پف کردن ؟ زیر شکم رگ سیاه رنگ مشاهده میشه ؟ کامل توضیح بدین
ببرینش دامپزشک مخصوص پرندگان زینتی

محمد
2 ماه ها گذشته

ببخشید یه سوال داشتم پی پی مرغ عشقم قبلا سبز بود ولی الان خیلی غیر عادی زرد شده میشه بگین چیکاره لطفا جواب بدین

admin-m
ویرایشگر
Reply to  محمد
2 ماه ها گذشته

سلام چه غذایی به پرنده میدین ؟ توضیحات کامل بدین تا بشه راهنمایی کرد
هفته ای یکبار 3 قطره سرکه سیب طبییعی یا پروبیوتیک توی آبخوریش بریزید . احتمال بروز عفونت وجود داره . زیر شکم پرنده رو نگاه کنید متورم شده یا رگ سیاه رنگی مشاهده میشه ؟

حسین
2 ماه ها گذشته

سلام خوب هستید ببخشید من مرغ عشق نر دارم که که حدود یک سالش شده به تازگی دور چشمش سفید شده یعنی مثل چشم آدم ها شده که و کل چشمش سیاه نیست مشکلان چیست آیا در متن داره

admin-m
ویرایشگر
Reply to  حسین
2 ماه ها گذشته

سلام در این مورد متاسفانه اطلاعی ندارم از دامپزشک مشورت بگیرید

...
Reply to  حسین
19 روزها گذشته

مرغ عشق بالغ شده برای جفت تهیه کن

نگار
2 ماه ها گذشته

سلام مرغ عشق من بعضی موقع ها پا هاش به قفس یا نخ گیر می کونه و پا هاش هم صاف نیست بعضی موقع ها هم از نوکش صدای تاک تاک میاد

admin-m
ویرایشگر
Reply to  نگار
2 ماه ها گذشته

سلام نباید تو قفسش نخ باشه
منظورتون چیه که پاهاش صاف نیست ؟ انگشتاش مشکل دارن ؟

محمد
3 ماه ها گذشته

سلام من یک جفت خریدم که ۱ ساله هستن و مشکلی با هم ندارن
ولی پرنده نر مدام پاشو بلند میکنه و میزاره زخم و عفونت هم نیست و این حرکت رو ۱۰۰۰ بار در روز انجام میده حداقل
میخواستم بدونم ببرم پیش دامپزشک؟

admin-m
ویرایشگر
Reply to  محمد
3 ماه ها گذشته

سلام بله برای اطمینان از سلامت پرنده لازمه دامپزشک معاینشون کنه

77+ محصولات
4000+ سفارشات تکمیل شده
14000+ کاربران
389+ مطالب وبلاگ
تماس با کارشناسان فروش کارخانه
سبد خرید

سبد خرید شما خالی است.

ورود به سایت