بیماری های مرغ عشق و راه های درمان قطعی آنها

ادمین
مریض شدن مرغ عشق

بیماری های مرغ عشق

بیماری های مرغ عشق یکی از مواردی است که ندانستن آنها می توان زندگی مرغ عشق تان را به خطر بیندازد . در این مقاله از سایت جوجه کشی دات کام به بررسی انواع بیماری های مرغ عشق و نحوه درمان آنها پرداخته ایم . با ما همراه باشید …

بیماری ها در پرندگان خانگی

نگهداری و پرورش یک پرنده بیمار می تواند بسیار طاقت فرسا باشد . از این رو اگر دقت و عملکرد لازم را در این زمینه نداشته باشیم ممکن است پرنده جان خود را از دست بدهد . برای پرورش مرغ عشق حائز اهمیت است بدانید که تشخیص دادن برخی بیماری های این پرنده نیازمند تجربه و شناخت کافی می باشد .

سرماخوردگی در مرغ عشق

فرقی ندارد برای پرندگانی مانند مرغ عشق یا برای انسان ها ، همیشه هوای سرد را فاکتور اصلی سرماخوردگی می دانیم و این در حالی است که جریان تند هوا نیز می تواند سبب این بیماری در مرغ عشق شود . بنابراین از مطلب گفته شده می توان این استنباط را کرد که فرقی ندارد در فصل های گرم و سرد باید مکان نگهداری پرنده دارای دمای ایده آل و جریان هوای مناسب باشد . توجه نمایید برخی از افراد در فصل های مختلف عادت دارند مکان پرنده را عوض می کنند برای مثال در بهار به قفس را در بالکن یا ایوان قرار دهند ؛ با این کار احتمال این که پرنده دچار سرماخوردگی و سپس مرگ شود بسیار بالا می باشد .

نکته : در تمامی فصل ها احتمال وجود جریان تند هوا وجود دارد ولی اگر در فصل تابستان قصد جا بردن پرنده به بیرون از خانه را داشتید حتماً آن را در جایی قرار دهید که جریان هوا مناسب باشد . در فصل های سرد به خصوص زمستان که عصر به هنگام غروب خورشید دما افت پیدا می کند از یک پارچه مناسب برای پوشاندن قفس استفاده نمایید ، فقط دقت کنید که راه برای تهویه هوا وجود داشته باشد . ( اگر دمای خانه یا محل نگهداری پرنده در فصل های سرد مناسب و گرم باشد نیازی به پوشاندن قفس نیست ) .

چگونه سرماخوردگی مرغ عشق درمان می شود ؟

بیماری های مرغ عشق

متاسفانه زمانی که مرغ عشق دچار سرماخوردگی می شود به ندرت پیش می آید که دوباره سلامتی خود را بدست بیاورد از این رو بسیار مراقب باشید چرا که پیشگری بهتر از درمان است .

عملکرد های لازم برای سرماخوردگی که یکی از بیماری های مرغ عشق است :

1- پرنده را از قفسی خارج کرده و در یک قفس دیگه اسکان دهید .

2- قفس پرنده مورد نظر را به یک جای گرم با دمای مناسب و به دور از سر و صدا انتقال دهید .

3- هوای اتاق باید با استفاده از دستگاه بخور مرطوب سازی شود .

4- در صورت سرماخوردگی از دادن میوه و سبزی به این پرنده خودداری نمایید .

5- بعد از عوض کردن آب روزانه یک دوم قرص مولتی ویتامین و همچنین یک دوم کلسیم جوشان در ظرف آب پرنده قرار دهید .

6- از داروخانه های مخصوص دامپزشکی اقدام به خرید آنتی بیوتیک نمایید . در صورت مقدور نبودن تهیه آن می توانید از شربت های خوراکی آنتی بیوتیک (انسانی) 11 قطره در ظرف بریزید . اما فراموش نکنید که باید هر روز این کار را به صورت مکرر انجام دهید . اگر در تهیه شربت نام برده با مشکل مواجه شدید می توانید خیلی راحت قرص اریترومایسین را له و پودر کرده و با آب ولرم میکس نمایید (روزانه یک دوم قرص) .

7- یک لامپ اشعه مادون قرمز یا همان لامپ مادر مصنوعی کوچک تهیه کرده و آن را به یک پایه کوتاه یا چراغ مطالعه وصل نمایید. مرغ عشق بیمار را روزی 4 بار یا حداقل 3 بار به مدت 25 تا 30 دقیقه در فاصله 30 سانتی متری از لامپ قرار دهید (فقط دقت کنید در صورت نزدیک بودن پرنده می سوزد) . سپس لامپ ار خاموش کرده ولی نگذارید گرمای قفس به هدر برود . یک پارچه مناسب روی قفس قرار دهید به طوری که تنفس پرنده و تهویه هوا به صورت کامل انجام شود . این اشعه موجب خواهد شد که گردش خون در بدن پرنده به خوبی انجام شود . علاوه بر این مواد زائد و اضافی از بدن پرنده خارج شده و تاثیر دارو ها بیشتر می شود . اگر موارد بیان شده را به دقت به انجام برسانید و همچنین سرماخوردگی مرغ عشق آنچنان شدید باشد تا 7 روز بهبودی آن کامل می شود .

زخم یا عفونت مرغ عشق

بیماری های مرغ عشق

بیماری های مرغ عشق

از بیماری های مرغ عشق زخم و یا عفونت می تواند خطر ساز باشد . بهترین عملکرد برای درمان مواد نام برده می تواند موارد زیر باشد :

1- در وهله اول قفس پرنده زخمی شده یا دارای عفونت را تعویض نمایید .

2- همان گونه که در بحث قبلی اشاره شد یک شربت آموکسی سیلین از داروخانه تهیه نمایید . (اگر نبود می توانید آنتی بیوتیک بخرید)

3- تامین ویتامین های مورد نیاز پرنده مرغ عشق از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است . از این رو در دوران زخم یا عفونت در برنامه غذایی مرغ عشق هویج ، شوید ، جعفری و برخی میوه ها مانند سیب حتماً اضافه شود .

4- پماد تتراسیکلین چشمی تهیه نمایید ، سپس آن را با نرمی به پای پرنده بمالید به طوری که کاملاً جذب شود . اگر مالیدن پماد با دقت انجام نشود مرغ عشق با نوک پاهایش را تمیز کرده و پماد را خواهد خورد .

5- در دوران بهبودی اجازه ندهید به هیچ عنوان استرسی به این پرنده وارد شود . برای گرفتن پرنده در دستتان می توانید خیلی راحت چراغ را خاموش کرده و سپس به آرامی مرغ عشق را بگیرید . در صورتی که درمان پرنده به موقع انجام نشود ممکن است انگشتش قطع شود . البته اگر عفونت در بدن مرغ عشق پخش شود تلف شدن پرنده حتمی است.

گیر کردن تخم در شکم مرغ عشق و درمان آن

بیماری های مرغ عشق

بیماری های مرغ عشق

بیماری های مرغ عشق در انوع متفاوت وجود دارد پشت پرنده در آن قسمت که دم به به بدن متصل است برآمدگی پیدا می کند و همچنین قسمت پایین شکمش بزرگ شده و باد می کند علاوه بر این دم پرنده حالت آویزان مانند پیدا کرده و به دلیل درد شدید پرنده شدیداً بی حال می شود . تنها را ممکن کمک به زایمان پرنده می باشد . حائز اهمیت است بدانید که انجام این کار بسیار حساس بوده و انجام آن باید توسط یک فوق تخصص انجام شود . ولی برای کمک های اولیه می توانید قسمت بیرونی زخم را با استفاده از روغن (مایع) بمالید و چرب نمایید . سپس اندکی روغن را با استفاده از انگشت تان به موضع بمالید و با ملایمت ماساژ دهید . مراحل بعد تخصصی بوده و شما قادر به انجام آن نیستید از این رو توضیح نمی دهم . بنابراین مرغ عشق تان را نزد دامپزشک ببرید .

نکته بسیار مهم : یکی از اصلی ترین دلایلی که ممکن است تخم در شکم پرنده گیر کند کمبود کلسیم و مواد معدنی دیگر می باشد . برای جلوگیری از وقوع این اتفاق برنامه غذایی مرغ عشق را پر از کلسیم ، انواع ویتامین ها ، انواع سبزیجات و انواع میوه ها نمایید . فقط دقت نمایید میوه هایی که برای مرغ عشق تهیه می نمایید تازه باشند .

رشد چیز های فلس مانند بر روی پلک و پاهای مرغ عشق

بیماری های مرغ عشق

اگر مشاهده کردید مرغ عشق بدن خودش را می خاراند به قدری که باعث زخمی شدنش می شود و یا اگر پاهای مرغ عشق در حالت نشستن دارای برش های جزئی می باشد نشانه یک نوع بیماری قارچی است . این بیماری بسیار خطرناک بوده و می تواند باعث مرگ مرغ عشق شود . در این حالت پرنده خود را حتماً نزد یک دامپزشک ببرید .

نوع دیگری از بیماری وجود دارد که بسیار مشابه همین مورد است . به این صورت که اگر مرغ عشق را در دست گرفته و به دور اش یک پارچه سفید رنگ بپیچید و بعد از مدتی که دستمال را برداشتید و متوجه لکه های خون یا قرمز بر روی دستمال شدید و یا اگر یک پارچه سفید روی قفس پرنده قرار دادید و صبح با برداشتن پارچه دوباره متوجه نقطه های قرمز یا خونی شدید مطمئن باشید پرنده شما مبتلا به کنه شده که درمان آن با یک اسپری مخصوص انجام می شود .

اسهال در مرغ عشق

از بیماری های مرغ عشق می توان به اسهال اشاره کرد . همان گونه که می دانید اسهال از نشانه های اصلی سرماخوردگی یا تغذیه از غذای فاسد است . از این رو بهتر است این پرنده را از سایر پرنده ها جدا نمایید .

مواردی که در صورت اسهال بودن پرنده باید رعایت نمایید :

1- از دادن هرگونه میوه ، گندم جوانه زده و انواع سبزی در این دوره خودداری نمایید .

2- استفاده از مولتی ویتامین ها را نه به صورت مستقیم بلکه به صورت قطره یا قرص جوشان به رژیم غذایی پرنده اضافه نمایید .

3- حتماً از لامپ اشعه مادون قرمز استفاده نمایید .

4- محیطی که برای پرنده آماده می کنید باید اندکی مرطوب و گرم باشد .

5- در صورت مشاهده آب ریزش بینی می توانید مطمئن شوید که پرنده دچار سرماخوردگی شده است .

یبوست در مرغ عشق

یبوست یکی دیگر از بیماری های مرغ عشق است . یبوست از هضم نشدن غذا نشات می گیرد که باعث به وجود آوردن حالت تهوع و استفراغ در مرغ عشق می شود . یکی از اصلی ترین عواملی که باعث ایجاد یبوست در پرندگان می شود کمبود انواع سبزی و میوه در برنامه غذایی پرنده است . درمان به این شکل صورت می گیرد که روغن زیتون به مقدار یک الی دو قطره با استفاده از قطره چکان به پرنده داده شود . اگر بعد از مدتی در حدود 2 ساعت عمل دفع راحت تر انجام شود یعنی درمان به خوبی انجام شده است . ولی اگر بهبودی در این کار حاصل نشد می توانید دوباره از روغن زیتون استفاده نمایید .

هشدار : استفاده از روغن زیتون برای درمان یبوست که یکی از بیماری های مرغ عشق است خوب نبوده و سعی کنید به میزان حداقل این کار را انجام دهید.

بیمار شدن مرغ عشق در زمان جوجه کشی

بارها پیش آمده که یکی از مرغ عشق ها در زمان جوجه کشی به دلیل بیماری و یا ضعف بدنی تلف شده است. در این شرایط معمولا جفتی که زنده میماند، مسئولیت جوجه کشی را بر عهده میگیرد مخصوصا اگر ماده باشد. اما در بیشتر موارد تخم های نطففه دار در اثر بی توجهی تلف میشوند. لذا اگر در زمان جوجه کشی پرنده های شما درگیر بیماری شدند، بهتر است که به فکر تهیه یک دستگاه جوجه کشی باشید تا به کمک آن روند جوجه کشی را ادامه دهید. دستگاه مورد استفاده باید حرفه ای و بسیار دقیق باشد. با مراجعه به لیست قیمت دستگاه جوجه کشی میتوانید یکی از آنها را انتخاب کنید.

دسته بندی بیماری های پرندگان و طیور مرغ عشق مقالات پرورش و نگهداری پرندگان
اشتراک گذاری

نوشته های مرتبط

275 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
Mahak
1 روز گذشته

سلام خسته نباشید ببخشید من‌پرندم چند وقت تیک گرفته چه ویتامینی بهش بدم که تیکش از بین بره

مدیر سایت
Reply to  Mahak
14 ساعت ها گذشته

سلام، قطره مولتی ویتامین مخصوص پرندگان در بازار زیاده یکیش رو استفاده کنید. فقط باید حواستون باشه که مصرف مولتی ویتامین باید دوره ای باشه و وقتی داخل آبشون حل میکنید بعد از چند ساعت خاصیتش رو از دست میده. بهتر که کمتر از 10 یاعت باشه و مجددا آب شون رو عوض کنید. طریقه مصرفش معمولا همراه دارو هست بر اساس اون استفاده کنید.

Mahak
3 روزها گذشته

سلام مرغ عشق من پاش درد میکنه همش ی پاشو میگیره بالا نوکشو میگیره به لبه قفس چیکار کنم

Last edited 3 روزها گذشته by Mahak
مدیر سایت
Reply to  Mahak
1 روز گذشته

سلام، اگه زخمی نشده و دچار ضرب دیدگی و کوفتگی شده میتونید از پماد پیروکسی کام برای کاهش درد پای پرنده استفاده کنید. ولی اگه التهاب داره و یا زخمی شده بهتره که به کلینیک دامپزشکی مراجعه کنید.

Mehrnush
21 روزها گذشته

سلام من یکی از مرغ عشقام دور چشمش یجوری شده تو اون قسمت پرهاش ریخته انگار دور چشمش عفونت کرده برای درمانش باید چکارکنم

مدیر سایت
Reply to  Mehrnush
20 روزها گذشته

با سلام، از داروخانه قطره و یا پماد برای عفونت چشم تهیه کنید. اطراف چشم پرنده رو هم به دقت نگاه کنید ممکنه انگل گرفته باشه. داخل قفس باید به خوبی تمیز و ضدعفونی بشه.

بابک
23 روزها گذشته

سلام. خسته نباشید.
یکی از مرغ عشق های من چند روزی هست سرش رو جوری عقب جلو میکنه که انگار میخواد چیزی رو بالا بیاره (ولی چیزی به ظاهر بالا نمیاره). فعالیتش کم شده و دیگه آواز نمیخونه. میشه راهنمایی بفرمایید مشکل و درمان رو پیدا کنم؟

مدیر سایت
Reply to  بابک
21 روزها گذشته

با سلام، این نوع تیک های عصبی میتونه به خاطر کمبود ویتامین باشه. پرنده شما دیگه چه علائمی داره؟

پريسا
25 روزها گذشته

سلام خسته نباشين
مرغ عشق من رو توكس يه سوراخ ايجاد شده ميخوام بدونم علاش چيه؟
مرسي

مدیر سایت
Reply to  پريسا
24 روزها گذشته

با سلام، باید نوک پرنده دقیق بررسی بشه معمولا بیماری انگلی باعث سوراخ شدن نوک پرنده میشه که این نوع بیماری ها با پماد تتراسایکلین قابل درمان هستند. ولی اول باید مطمئن شوید. پرنده شما چه علائمی دارد؟

حسین
29 روزها گذشته

سلام ….تخم در شکم مرغ عشقم گیر کرده بود با روغن زیتون ماساژ دادم بعد از نگاه کردن توی اینترنت به فیلم های آموزشی در آوردن تخم …شروع به تقلید از اون فیلم ها کردم و موفق شدم …سوالم اینه …الان شروع به غذا خوردن کرده ولی نسبت به قبل شاداب و سرحال نیس و روی تخم هاش نمیره بخوابه

مدیر سایت
Reply to  حسین
28 روزها گذشته

با سلام، طبیعیه به خاطر دفع تخم بی حال شده. باید صبر کنید و بهتره که به لانه و تخم های پرنده دست نزنید.

سینا
1 ماه گذشته

سلام
ببخشید من دوتا مرغ عشق دارم
دو روزه یک پاشونو بالا میگیرن
نگاه کردم دیدم
پاش حالت زخم مانندی داره
اون تیکه پاشون نارجی رنگ شده
مثل جوش چرکی پاشونو با وازلین چرب کردم
اون تیکه های زخم مانند نارنجی رنگ کنده میشن
باید چیکار کنم ؟؟؟

مدیر سایت
Reply to  سینا
1 ماه گذشته

با سلام، این نوع زخم ها را میتوان با پماد تتراسایکلین هم درمان کرد. باید سریعا اقدام کنید در صورت وخیم بودن وضعیت پای پرنده حتما به دامپزشک مراجعه کنید. در ضمن قفسشون رو مرتبا تمیز نگه دارید.

Mohammad
1 ماه گذشته

مرغ عشقم بغل باسنش یک برآمدگی زرد زنگ هست بخاطر چیه آیا عفونته؟

Negin
1 ماه گذشته

سلام مرغ عشق ماده من سه تا تخم گذاشته سه روز خونه نبودم اب و غذا هم به اندازه کافی جلوشون بوده بعد دیدم تو لونه اس فهمیدم تخم داره دستشون نزدم فرداش اومدم ببینم چندتا تخم داره دیدم پف کرده گرفتمش رو دستم بیحال افتاد هنوزم بیحاله مدفوعشم آبکیه و قسمت سرش یکم میلرزه محید خونه هم سرد نیس چیکار کنم لطفا کمکم کنید

مدیر سایت
Reply to  Negin
1 ماه گذشته

با سلام، پرنده شما نیاز به معاینه دارد و بهتره هر چه زودتر به دامپزشک مراجعه کنید. بررسی کنید که کنار مخرجش متورم نشده باشه. ممکنه به خاطر گیرکردن تخم باشه یا اینکه کلسیم جیره اش بسیار پایینه. در ضمن سعی کنید همیشه آب و غذای تازه در دسترس پرنده قرار دهید چون میتونه به فضولات پرنده آلوده بشه و باعث بیماری میشه.

فاطمه
1 ماه گذشته

سلام وقت بخیر من یه مرغ عشق دارم که از ظهر همش بیحاله و یه گوشه کز میکنه و سه چهار باری استفراغ هم کرده . دامپزشک هم زنگ زدم بسته اس چیکار کنم؟ خواهش میکنم سریع جواب بدین خیلی نگرانشم .

مدیر سایت
Reply to  فاطمه
1 ماه گذشته

با سلام، این نوع مشکلات باید به طور کامل بررسی شوند. چون استفراغ در پرندگان ممکنه به خاطر کمبود ویتامین ، خوردن خوراکی های مضر، خوردن و یا استشمام فلزات سنگین، خوردن غذای فاسد، آلودگی های میکروبی و قارچی و … باشه. حتما با دامپزشک مشورت کنید ولی از قبل به طور کامل در مورد نحوه تغذیه، نگهداری، سابقه بیماری و تمامی جزئیات پرنده گزارش تهیه کنید.

80+ محصولات
4000+ سفارشات تکمیل شده
14000+ کاربران
300+ مطالب وبلاگ

تماس با ما

دفتر مرکزی فروش دفتر مرکزی فروش

04432341796 / 04432346612 / 04432379188

کارشناسان رسمی فروش

مهندس محمودی : 09143403463

مهندس عرفان اسکندری : 09143883380

مهندس علیزاده : 09144473924

مهندس حنیفه : 09125547229

کارشناس فروش دستگاه جوجه کشی 5000 به بالا :

مهندس قصابی : 09126342262

سبد خرید

هیچ محصولی در سبد خرید نیست.

ورود به سایت