بیماری های مرغ عشق و راه های درمان قطعی آنها

ادمین
مریض شدن مرغ عشق

بیماری های مرغ عشق

بیماری های مرغ عشق یکی از مواردی است که ندانستن آنها می توان زندگی مرغ عشق تان را به خطر بیندازد . در این مقاله از سایت جوجه کشی دات کام به بررسی انواع بیماری های مرغ عشق و نحوه درمان آنها پرداخته ایم . با ما همراه باشید …

بیماری ها در پرندگان خانگی

نگهداری و پرورش یک پرنده بیمار می تواند بسیار طاقت فرسا باشد . از این رو اگر دقت و عملکرد لازم را در این زمینه نداشته باشیم ممکن است پرنده جان خود را از دست بدهد . برای پرورش مرغ عشق حائز اهمیت است بدانید که تشخیص دادن برخی بیماری های این پرنده نیازمند تجربه و شناخت کافی می باشد .

سرماخوردگی در مرغ عشق

فرقی ندارد برای پرندگانی مانند مرغ عشق یا برای انسان ها ، همیشه هوای سرد را فاکتور اصلی سرماخوردگی می دانیم و این در حالی است که جریان تند هوا نیز می تواند سبب این بیماری در مرغ عشق شود . بنابراین از مطلب گفته شده می توان این استنباط را کرد که فرقی ندارد در فصل های گرم و سرد باید مکان نگهداری پرنده دارای دمای ایده آل و جریان هوای مناسب باشد . توجه نمایید برخی از افراد در فصل های مختلف عادت دارند مکان پرنده را عوض می کنند برای مثال در بهار به قفس را در بالکن یا ایوان قرار دهند ؛ با این کار احتمال این که پرنده دچار سرماخوردگی و سپس مرگ شود بسیار بالا می باشد .

نکته : در تمامی فصل ها احتمال وجود جریان تند هوا وجود دارد ولی اگر در فصل تابستان قصد جا بردن پرنده به بیرون از خانه را داشتید حتماً آن را در جایی قرار دهید که جریان هوا مناسب باشد . در فصل های سرد به خصوص زمستان که عصر به هنگام غروب خورشید دما افت پیدا می کند از یک پارچه مناسب برای پوشاندن قفس استفاده نمایید ، فقط دقت کنید که راه برای تهویه هوا وجود داشته باشد . ( اگر دمای خانه یا محل نگهداری پرنده در فصل های سرد مناسب و گرم باشد نیازی به پوشاندن قفس نیست ) .

چگونه سرماخوردگی مرغ عشق درمان می شود ؟

بیماری های مرغ عشق

متاسفانه زمانی که مرغ عشق دچار سرماخوردگی می شود به ندرت پیش می آید که دوباره سلامتی خود را بدست بیاورد از این رو بسیار مراقب باشید چرا که پیشگری بهتر از درمان است .

عملکرد های لازم برای سرماخوردگی که یکی از بیماری های مرغ عشق است :

1- پرنده را از قفسی خارج کرده و در یک قفس دیگه اسکان دهید .

2- قفس پرنده مورد نظر را به یک جای گرم با دمای مناسب و به دور از سر و صدا انتقال دهید .

3- هوای اتاق باید با استفاده از دستگاه بخور مرطوب سازی شود .

4- در صورت سرماخوردگی از دادن میوه و سبزی به این پرنده خودداری نمایید .

5- بعد از عوض کردن آب روزانه یک دوم قرص مولتی ویتامین و همچنین یک دوم کلسیم جوشان در ظرف آب پرنده قرار دهید .

6- از داروخانه های مخصوص دامپزشکی اقدام به خرید آنتی بیوتیک نمایید . در صورت مقدور نبودن تهیه آن می توانید از شربت های خوراکی آنتی بیوتیک (انسانی) 11 قطره در ظرف بریزید . اما فراموش نکنید که باید هر روز این کار را به صورت مکرر انجام دهید . اگر در تهیه شربت نام برده با مشکل مواجه شدید می توانید خیلی راحت قرص اریترومایسین را له و پودر کرده و با آب ولرم میکس نمایید (روزانه یک دوم قرص) .

7- یک لامپ اشعه مادون قرمز یا همان لامپ مادر مصنوعی کوچک تهیه کرده و آن را به یک پایه کوتاه یا چراغ مطالعه وصل نمایید. مرغ عشق بیمار را روزی 4 بار یا حداقل 3 بار به مدت 25 تا 30 دقیقه در فاصله 30 سانتی متری از لامپ قرار دهید (فقط دقت کنید در صورت نزدیک بودن پرنده می سوزد) . سپس لامپ ار خاموش کرده ولی نگذارید گرمای قفس به هدر برود . یک پارچه مناسب روی قفس قرار دهید به طوری که تنفس پرنده و تهویه هوا به صورت کامل انجام شود . این اشعه موجب خواهد شد که گردش خون در بدن پرنده به خوبی انجام شود . علاوه بر این مواد زائد و اضافی از بدن پرنده خارج شده و تاثیر دارو ها بیشتر می شود . اگر موارد بیان شده را به دقت به انجام برسانید و همچنین سرماخوردگی مرغ عشق آنچنان شدید باشد تا 7 روز بهبودی آن کامل می شود .

زخم یا عفونت مرغ عشق

بیماری های مرغ عشق

بیماری های مرغ عشق

از بیماری های مرغ عشق زخم و یا عفونت می تواند خطر ساز باشد . بهترین عملکرد برای درمان مواد نام برده می تواند موارد زیر باشد :

1- در وهله اول قفس پرنده زخمی شده یا دارای عفونت را تعویض نمایید .

2- همان گونه که در بحث قبلی اشاره شد یک شربت آموکسی سیلین از داروخانه تهیه نمایید . (اگر نبود می توانید آنتی بیوتیک بخرید)

3- تامین ویتامین های مورد نیاز پرنده مرغ عشق از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است . از این رو در دوران زخم یا عفونت در برنامه غذایی مرغ عشق هویج ، شوید ، جعفری و برخی میوه ها مانند سیب حتماً اضافه شود .

4- پماد تتراسیکلین چشمی تهیه نمایید ، سپس آن را با نرمی به پای پرنده بمالید به طوری که کاملاً جذب شود . اگر مالیدن پماد با دقت انجام نشود مرغ عشق با نوک پاهایش را تمیز کرده و پماد را خواهد خورد .

5- در دوران بهبودی اجازه ندهید به هیچ عنوان استرسی به این پرنده وارد شود . برای گرفتن پرنده در دستتان می توانید خیلی راحت چراغ را خاموش کرده و سپس به آرامی مرغ عشق را بگیرید . در صورتی که درمان پرنده به موقع انجام نشود ممکن است انگشتش قطع شود . البته اگر عفونت در بدن مرغ عشق پخش شود تلف شدن پرنده حتمی است.

گیر کردن تخم در شکم مرغ عشق و درمان آن

بیماری های مرغ عشق

بیماری های مرغ عشق

بیماری های مرغ عشق در انوع متفاوت وجود دارد پشت پرنده در آن قسمت که دم به به بدن متصل است برآمدگی پیدا می کند و همچنین قسمت پایین شکمش بزرگ شده و باد می کند علاوه بر این دم پرنده حالت آویزان مانند پیدا کرده و به دلیل درد شدید پرنده شدیداً بی حال می شود . تنها را ممکن کمک به زایمان پرنده می باشد . حائز اهمیت است بدانید که انجام این کار بسیار حساس بوده و انجام آن باید توسط یک فوق تخصص انجام شود . ولی برای کمک های اولیه می توانید قسمت بیرونی زخم را با استفاده از روغن (مایع) بمالید و چرب نمایید . سپس اندکی روغن را با استفاده از انگشت تان به موضع بمالید و با ملایمت ماساژ دهید . مراحل بعد تخصصی بوده و شما قادر به انجام آن نیستید از این رو توضیح نمی دهم . بنابراین مرغ عشق تان را نزد دامپزشک ببرید .

نکته بسیار مهم : یکی از اصلی ترین دلایلی که ممکن است تخم در شکم پرنده گیر کند کمبود کلسیم و مواد معدنی دیگر می باشد . برای جلوگیری از وقوع این اتفاق برنامه غذایی مرغ عشق را پر از کلسیم ، انواع ویتامین ها ، انواع سبزیجات و انواع میوه ها نمایید . فقط دقت نمایید میوه هایی که برای مرغ عشق تهیه می نمایید تازه باشند .

رشد چیز های فلس مانند بر روی پلک و پاهای مرغ عشق

بیماری های مرغ عشق

اگر مشاهده کردید مرغ عشق بدن خودش را می خاراند به قدری که باعث زخمی شدنش می شود و یا اگر پاهای مرغ عشق در حالت نشستن دارای برش های جزئی می باشد نشانه یک نوع بیماری قارچی است . این بیماری بسیار خطرناک بوده و می تواند باعث مرگ مرغ عشق شود . در این حالت پرنده خود را حتماً نزد یک دامپزشک ببرید .

نوع دیگری از بیماری وجود دارد که بسیار مشابه همین مورد است . به این صورت که اگر مرغ عشق را در دست گرفته و به دور اش یک پارچه سفید رنگ بپیچید و بعد از مدتی که دستمال را برداشتید و متوجه لکه های خون یا قرمز بر روی دستمال شدید و یا اگر یک پارچه سفید روی قفس پرنده قرار دادید و صبح با برداشتن پارچه دوباره متوجه نقطه های قرمز یا خونی شدید مطمئن باشید پرنده شما مبتلا به کنه شده که درمان آن با یک اسپری مخصوص انجام می شود .

اسهال در مرغ عشق

از بیماری های مرغ عشق می توان به اسهال اشاره کرد . همان گونه که می دانید اسهال از نشانه های اصلی سرماخوردگی یا تغذیه از غذای فاسد است . از این رو بهتر است این پرنده را از سایر پرنده ها جدا نمایید .

مواردی که در صورت اسهال بودن پرنده باید رعایت نمایید :

1- از دادن هرگونه میوه ، گندم جوانه زده و انواع سبزی در این دوره خودداری نمایید .

2- استفاده از مولتی ویتامین ها را نه به صورت مستقیم بلکه به صورت قطره یا قرص جوشان به رژیم غذایی پرنده اضافه نمایید .

3- حتماً از لامپ اشعه مادون قرمز استفاده نمایید .

4- محیطی که برای پرنده آماده می کنید باید اندکی مرطوب و گرم باشد .

5- در صورت مشاهده آب ریزش بینی می توانید مطمئن شوید که پرنده دچار سرماخوردگی شده است .

یبوست در مرغ عشق

یبوست یکی دیگر از بیماری های مرغ عشق است . یبوست از هضم نشدن غذا نشات می گیرد که باعث به وجود آوردن حالت تهوع و استفراغ در مرغ عشق می شود . یکی از اصلی ترین عواملی که باعث ایجاد یبوست در پرندگان می شود کمبود انواع سبزی و میوه در برنامه غذایی پرنده است . درمان به این شکل صورت می گیرد که روغن زیتون به مقدار یک الی دو قطره با استفاده از قطره چکان به پرنده داده شود . اگر بعد از مدتی در حدود 2 ساعت عمل دفع راحت تر انجام شود یعنی درمان به خوبی انجام شده است . ولی اگر بهبودی در این کار حاصل نشد می توانید دوباره از روغن زیتون استفاده نمایید .

هشدار : استفاده از روغن زیتون برای درمان یبوست که یکی از بیماری های مرغ عشق است خوب نبوده و سعی کنید به میزان حداقل این کار را انجام دهید.

بیمار شدن مرغ عشق در زمان جوجه کشی

بارها پیش آمده که یکی از مرغ عشق ها در زمان جوجه کشی به دلیل بیماری و یا ضعف بدنی تلف شده است. در این شرایط معمولا جفتی که زنده میماند، مسئولیت جوجه کشی را بر عهده میگیرد مخصوصا اگر ماده باشد. اما در بیشتر موارد تخم های نطففه دار در اثر بی توجهی تلف میشوند. لذا اگر در زمان جوجه کشی پرنده های شما درگیر بیماری شدند، بهتر است که به فکر تهیه یک دستگاه جوجه کشی باشید تا به کمک آن روند جوجه کشی را ادامه دهید. دستگاه مورد استفاده باید حرفه ای و بسیار دقیق باشد. با مراجعه به لیست قیمت دستگاه جوجه کشی میتوانید یکی از آنها را انتخاب کنید.

دسته بندی بیماری های پرندگان و طیور مرغ عشق مقالات پرورش و نگهداری پرندگان
اشتراک گذاری

نوشته های مرتبط

411 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
علی
2 روزها گذشته

سلام خسته نباشید ببخشید مرغ عشق من نر هست چهار ماه میشه که دارمش امروز زمانی که از قفس درش اوردیم به طور ناگهانی مدفوعش شروع به نرم شدن کرد که پس از مدت کوتاهی تبدیل به اسهال ابکی شد در حدی که راه میره اسهال میکنه و پر های زیرش خیسه ولی موقعی که رفتم تو قفسشو نگاه کردم فهمیدم اصلا اسهال نداشته قبل از بیرون اومدن از تو قفس و تا اومد بیرون شروع شد سر حالم هست و مدام میخونه ولی اسهال شدید گرفته راستی تازه تقریبا یک هفته و خورده ای میشه واسش یه غذای خارجی… بیشتر بخوانید »

مدیر سایت
Reply to  علی
1 روز گذشته

سلام، غذای پرنده رو بصورت ناگهانی تغییر ندین. مطمئن باشید که این غذا فاسد نشده باشد. برای درمان اسهال پرنده تون کمی پودر آموکسی سیلین 200 تو آب حل کنید و از این محلول تو ابخوری پرنده بریزید. تا 2 روز باید مصرف کنه. هر روز باید محلول را مجددا تهیه کنید.

مرتضی
3 روزها گذشته

من یک جفت مرغ عشق مولد دارم که مرغ عشق نر پاهاش حالت باد کرده پیدا کرده و ناخن های پاش داره سیاه میشه ممکنه بگید چه بیماری داره و راه درمانش چیه؟
البته من سعی کردم با شستن پاها و مالیدن روغن زیتون یک بار در روز یکم بهترش کنم ولی نمیدونم موثر هست یا نه

مدیر سایت
Reply to  مرتضی
2 روزها گذشته

سلام، پرنده شما نیاز به معاینه داره و حتما باید دامپزشک معاینه اش کنه.

علی رضا
3 روزها گذشته

سلام من به مرغ عشق ماده دارم چند روزی هست اسهال میکنه و حال نداره اصلا
من باید چیکار کنم دوسش و دارم لطفا جواب بدید

مدیر سایت
Reply to  علی رضا
2 روزها گذشته

سلام، برای رفع اسهال مرغ عشق، کمی از پودر آموکسی سیلین 200 رو در آب حل کنید و این محلول دارویی رو داخل آبخوری پرنده بذارید تا 2 الی 3 روز باید از این محلول بخوره. در صورت لزوم محلول دارویی را برای روز بعد تازه کنید. حتما پرنده بیمار رو در قفس جداگانه قرار بدین.

مهران علیزاده
4 روزها گذشته

سلام،من نزدیک ۱ماهی میشه،۱مرغ عشق ماده،که سلامت،سروحال بودگرفتم وآوردم خونه،ولی بعد۱روزنشده کلابی حال،اصلاغذاوآب نمیخوره،کلاتو۱ماه،من هیچ صدایی اذش نشنیدم،البته،نوکاشودائم تکون میده،مثلاحالت خوندنوزیادمیبینم اذش ولی بدون صدا،انگارلاله،بیشترتام روزوشبم خوابیده،خیلی براش ناراحتم میشه کمک کنیدکه چیکارکنم که حالش خوب شه

مدیر سایت
Reply to  مهران علیزاده
3 روزها گذشته

سلام، پرنده های زینتی وقتی جاشون عوض میشه یه مدت افسردگی میگیرن ولی باید به رفتار و علائم ظاهریشون توجه بشه ممکنه مریض شده باشه. ایا علائم بیماری نداره؟ از شما میترسه؟ گرسنکی و تشنگی طولانی مدت اصلا براشون خوب نیست. حداقل اب ویتامینه داخل قفسش بذارید. محیط قفس هم باید کاملا ارام باشه.

ali
9 روزها گذشته

سلام.در بین پر های پرنده نر،بعضی جاهاش یه چیزایی مثل سیخ هست،انگار پره اما فقط سیخشه
نمیدونم بیماریه یا نه چون هیچ تاثیری روی رفتار پرنده نداره و خیلی هم بازیگوشه.ممکنه بخواطر کمبود ویتامین باشه؟چون یه مدت بهش میوه جات میدادم خیلی خوب شده بود ولی الان یک هفته است بهش میوه ندادم دورباره اینطوری شده
پرنده بالغ است و حدود 1 سال و نیمشه

Last edited 9 روزها گذشته by ali
حسین
11 روزها گذشته

سلام من دیروز ۲ تا مرغ عشق نر و ماده گرفتن هنوز جفت نیستن بعد وقتی اوردمشون توی قفس دیگه ورجه وورجه نمیکنن سروصدا نمیکنن غذا هم من ندیدم ک بخورن مشکلشون چیه ؟! چیکار کنم؟!

سید حسین
11 روزها گذشته

سلام خسته نباشید
من یه جفت مرغ عشق دارم و حدود ۲۰روز هست که پیشم هستن ولی اصلا داخل لونه نرفتن دلیلش چیه
ممنون میشم بگید

امیر
22 روزها گذشته

سلام از محل مدفوع مرغ عشق من خون میاد باید چیکار کنم مرغ عشق من نره لطفا بگید چیکار کنم

مدیر سایت
Reply to  امیر
21 روزها گذشته

سلام، اگر به خاطر زخم هستش کمی پماد تتراسایکلین بهش بزنید وگرنه عفونت میکنه. فضله اش خونی نیست که؟

محمدرضا
24 روزها گذشته

سلام ببخشید یک سوال دیگه یکی از مرغ عشق هام شکمش از موقعی که پر . بالش کامل شد و بزرگ شد شکمش تا الان باد کرده نمیدونم بیماری داره یا نه ممنون میشم بهم بگید

مدیر سایت
Reply to  محمدرضا
23 روزها گذشته

سلام، بله ممکنه دچار عفونت روده ای شده باشه که کشنده است. حتما از دامپزشک بخواهید داروی مناسب برای پرنده تون رو بهتون معرفی کنه. از زغال فعال هم میتونید استفاده کنید.

محمدرضا
24 روزها گذشته

سلام پا مرغ عشق من نمی دونم در رفته یا درد میکنه چون اصلا نمی زاره روی زمین الان یک هفته گذشته و بازم همون جوری که بده هستش

مدیر سایت
Reply to  محمدرضا
23 روزها گذشته

سلام، مشکلات مربوط به پا در پرندگان زینتی دلایل مختلفی داره مثلا کمبود ویتامین و مواد معدنی، کثیف و مرطوب بودن چوب نشیمنگاه، صدمات فیزیکی، بیماری و …
ایا از مکمل در تغذیه این پرنده استفاده میکنید؟ یک هفته تأخیر زمان طولانی برای اقدام هست هرچه سریعتر باید به دامپزشک مراجعه کنید.

77+ محصولات
4000+ سفارشات تکمیل شده
14000+ کاربران
321+ مطالب وبلاگ

تماس با ما

دفتر مرکزی فروش دفتر مرکزی فروش

04432341796 / 04432346612 / 04432379188

کارشناسان رسمی فروش

مهندس محمودی : 09143403463

مهندس عرفان اسکندری : 09143883380

مهندس علیزاده : 09144473924

مهندس حنیفه : 09125547229

کارشناس فروش دستگاه جوجه کشی 5000 به بالا :

مهندس قصابی : 09126342262

سبد خرید

سبد خرید شما خالی است.

ورود به سایت