بیماری های مرغ عشق و راه های درمان قطعی آنها

ادمین
مریض شدن مرغ عشق

بیماری های مرغ عشق

بیماری های مرغ عشق یکی از مواردی است که ندانستن آنها می توان زندگی مرغ عشق تان را به خطر بیندازد . در این مقاله از سایت جوجه کشی دات کام به بررسی انواع بیماری های مرغ عشق و نحوه درمان آنها پرداخته ایم . با ما همراه باشید …

بیماری ها در پرندگان خانگی

نگهداری و پرورش یک پرنده بیمار می تواند بسیار طاقت فرسا باشد . از این رو اگر دقت و عملکرد لازم را در این زمینه نداشته باشیم ممکن است پرنده جان خود را از دست بدهد . برای پرورش مرغ عشق حائز اهمیت است بدانید که تشخیص دادن برخی بیماری های این پرنده نیازمند تجربه و شناخت کافی می باشد .

سرماخوردگی در مرغ عشق

فرقی ندارد برای پرندگانی مانند مرغ عشق یا برای انسان ها ، همیشه هوای سرد را فاکتور اصلی سرماخوردگی می دانیم و این در حالی است که جریان تند هوا نیز می تواند سبب این بیماری در مرغ عشق شود . بنابراین از مطلب گفته شده می توان این استنباط را کرد که فرقی ندارد در فصل های گرم و سرد باید مکان نگهداری پرنده دارای دمای ایده آل و جریان هوای مناسب باشد . توجه نمایید برخی از افراد در فصل های مختلف عادت دارند مکان پرنده را عوض می کنند برای مثال در بهار به قفس را در بالکن یا ایوان قرار دهند ؛ با این کار احتمال این که پرنده دچار سرماخوردگی و سپس مرگ شود بسیار بالا می باشد .

نکته : در تمامی فصل ها احتمال وجود جریان تند هوا وجود دارد ولی اگر در فصل تابستان قصد جا بردن پرنده به بیرون از خانه را داشتید حتماً آن را در جایی قرار دهید که جریان هوا مناسب باشد . در فصل های سرد به خصوص زمستان که عصر به هنگام غروب خورشید دما افت پیدا می کند از یک پارچه مناسب برای پوشاندن قفس استفاده نمایید ، فقط دقت کنید که راه برای تهویه هوا وجود داشته باشد . ( اگر دمای خانه یا محل نگهداری پرنده در فصل های سرد مناسب و گرم باشد نیازی به پوشاندن قفس نیست ) .

چگونه سرماخوردگی مرغ عشق درمان می شود ؟

بیماری های مرغ عشق

متاسفانه زمانی که مرغ عشق دچار سرماخوردگی می شود به ندرت پیش می آید که دوباره سلامتی خود را بدست بیاورد از این رو بسیار مراقب باشید چرا که پیشگری بهتر از درمان است .

عملکرد های لازم برای سرماخوردگی که یکی از بیماری های مرغ عشق است :

1- پرنده را از قفسی خارج کرده و در یک قفس دیگه اسکان دهید .

2- قفس پرنده مورد نظر را به یک جای گرم با دمای مناسب و به دور از سر و صدا انتقال دهید .

3- هوای اتاق باید با استفاده از دستگاه بخور مرطوب سازی شود .

4- در صورت سرماخوردگی از دادن میوه و سبزی به این پرنده خودداری نمایید .

5- بعد از عوض کردن آب روزانه یک دوم قرص مولتی ویتامین و همچنین یک دوم کلسیم جوشان در ظرف آب پرنده قرار دهید .

6- از داروخانه های مخصوص دامپزشکی اقدام به خرید آنتی بیوتیک نمایید . در صورت مقدور نبودن تهیه آن می توانید از شربت های خوراکی آنتی بیوتیک (انسانی) 11 قطره در ظرف بریزید . اما فراموش نکنید که باید هر روز این کار را به صورت مکرر انجام دهید . اگر در تهیه شربت نام برده با مشکل مواجه شدید می توانید خیلی راحت قرص اریترومایسین را له و پودر کرده و با آب ولرم میکس نمایید (روزانه یک دوم قرص) .

7- یک لامپ اشعه مادون قرمز یا همان لامپ مادر مصنوعی کوچک تهیه کرده و آن را به یک پایه کوتاه یا چراغ مطالعه وصل نمایید. مرغ عشق بیمار را روزی 4 بار یا حداقل 3 بار به مدت 25 تا 30 دقیقه در فاصله 30 سانتی متری از لامپ قرار دهید (فقط دقت کنید در صورت نزدیک بودن پرنده می سوزد) . سپس لامپ ار خاموش کرده ولی نگذارید گرمای قفس به هدر برود . یک پارچه مناسب روی قفس قرار دهید به طوری که تنفس پرنده و تهویه هوا به صورت کامل انجام شود . این اشعه موجب خواهد شد که گردش خون در بدن پرنده به خوبی انجام شود . علاوه بر این مواد زائد و اضافی از بدن پرنده خارج شده و تاثیر دارو ها بیشتر می شود . اگر موارد بیان شده را به دقت به انجام برسانید و همچنین سرماخوردگی مرغ عشق آنچنان شدید باشد تا 7 روز بهبودی آن کامل می شود .

زخم یا عفونت مرغ عشق

بیماری های مرغ عشق

بیماری های مرغ عشق

از بیماری های مرغ عشق زخم و یا عفونت می تواند خطر ساز باشد . بهترین عملکرد برای درمان مواد نام برده می تواند موارد زیر باشد :

1- در وهله اول قفس پرنده زخمی شده یا دارای عفونت را تعویض نمایید .

2- همان گونه که در بحث قبلی اشاره شد یک شربت آموکسی سیلین از داروخانه تهیه نمایید . (اگر نبود می توانید آنتی بیوتیک بخرید)

3- تامین ویتامین های مورد نیاز پرنده مرغ عشق از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است . از این رو در دوران زخم یا عفونت در برنامه غذایی مرغ عشق هویج ، شوید ، جعفری و برخی میوه ها مانند سیب حتماً اضافه شود .

4- پماد تتراسیکلین چشمی تهیه نمایید ، سپس آن را با نرمی به پای پرنده بمالید به طوری که کاملاً جذب شود . اگر مالیدن پماد با دقت انجام نشود مرغ عشق با نوک پاهایش را تمیز کرده و پماد را خواهد خورد .

5- در دوران بهبودی اجازه ندهید به هیچ عنوان استرسی به این پرنده وارد شود . برای گرفتن پرنده در دستتان می توانید خیلی راحت چراغ را خاموش کرده و سپس به آرامی مرغ عشق را بگیرید . در صورتی که درمان پرنده به موقع انجام نشود ممکن است انگشتش قطع شود . البته اگر عفونت در بدن مرغ عشق پخش شود تلف شدن پرنده حتمی است.

گیر کردن تخم در شکم مرغ عشق و درمان آن

بیماری های مرغ عشق

بیماری های مرغ عشق

بیماری های مرغ عشق در انوع متفاوت وجود دارد پشت پرنده در آن قسمت که دم به به بدن متصل است برآمدگی پیدا می کند و همچنین قسمت پایین شکمش بزرگ شده و باد می کند علاوه بر این دم پرنده حالت آویزان مانند پیدا کرده و به دلیل درد شدید پرنده شدیداً بی حال می شود . تنها را ممکن کمک به زایمان پرنده می باشد . حائز اهمیت است بدانید که انجام این کار بسیار حساس بوده و انجام آن باید توسط یک فوق تخصص انجام شود . ولی برای کمک های اولیه می توانید قسمت بیرونی زخم را با استفاده از روغن (مایع) بمالید و چرب نمایید . سپس اندکی روغن را با استفاده از انگشت تان به موضع بمالید و با ملایمت ماساژ دهید . مراحل بعد تخصصی بوده و شما قادر به انجام آن نیستید از این رو توضیح نمی دهم . بنابراین مرغ عشق تان را نزد دامپزشک ببرید .

نکته بسیار مهم : یکی از اصلی ترین دلایلی که ممکن است تخم در شکم پرنده گیر کند کمبود کلسیم و مواد معدنی دیگر می باشد . برای جلوگیری از وقوع این اتفاق برنامه غذایی مرغ عشق را پر از کلسیم ، انواع ویتامین ها ، انواع سبزیجات و انواع میوه ها نمایید . فقط دقت نمایید میوه هایی که برای مرغ عشق تهیه می نمایید تازه باشند .

رشد چیز های فلس مانند بر روی پلک و پاهای مرغ عشق

بیماری های مرغ عشق

اگر مشاهده کردید مرغ عشق بدن خودش را می خاراند به قدری که باعث زخمی شدنش می شود و یا اگر پاهای مرغ عشق در حالت نشستن دارای برش های جزئی می باشد نشانه یک نوع بیماری قارچی است . این بیماری بسیار خطرناک بوده و می تواند باعث مرگ مرغ عشق شود . در این حالت پرنده خود را حتماً نزد یک دامپزشک ببرید .

نوع دیگری از بیماری وجود دارد که بسیار مشابه همین مورد است . به این صورت که اگر مرغ عشق را در دست گرفته و به دور اش یک پارچه سفید رنگ بپیچید و بعد از مدتی که دستمال را برداشتید و متوجه لکه های خون یا قرمز بر روی دستمال شدید و یا اگر یک پارچه سفید روی قفس پرنده قرار دادید و صبح با برداشتن پارچه دوباره متوجه نقطه های قرمز یا خونی شدید مطمئن باشید پرنده شما مبتلا به کنه شده که درمان آن با یک اسپری مخصوص انجام می شود .

اسهال در مرغ عشق

از بیماری های مرغ عشق می توان به اسهال اشاره کرد . همان گونه که می دانید اسهال از نشانه های اصلی سرماخوردگی یا تغذیه از غذای فاسد است . از این رو بهتر است این پرنده را از سایر پرنده ها جدا نمایید .

مواردی که در صورت اسهال بودن پرنده باید رعایت نمایید :

1- از دادن هرگونه میوه ، گندم جوانه زده و انواع سبزی در این دوره خودداری نمایید .

2- استفاده از مولتی ویتامین ها را نه به صورت مستقیم بلکه به صورت قطره یا قرص جوشان به رژیم غذایی پرنده اضافه نمایید .

3- حتماً از لامپ اشعه مادون قرمز استفاده نمایید .

4- محیطی که برای پرنده آماده می کنید باید اندکی مرطوب و گرم باشد .

5- در صورت مشاهده آب ریزش بینی می توانید مطمئن شوید که پرنده دچار سرماخوردگی شده است .

یبوست در مرغ عشق

یبوست یکی دیگر از بیماری های مرغ عشق است . یبوست از هضم نشدن غذا نشات می گیرد که باعث به وجود آوردن حالت تهوع و استفراغ در مرغ عشق می شود . یکی از اصلی ترین عواملی که باعث ایجاد یبوست در پرندگان می شود کمبود انواع سبزی و میوه در برنامه غذایی پرنده است . درمان به این شکل صورت می گیرد که روغن زیتون به مقدار یک الی دو قطره با استفاده از قطره چکان به پرنده داده شود . اگر بعد از مدتی در حدود 2 ساعت عمل دفع راحت تر انجام شود یعنی درمان به خوبی انجام شده است . ولی اگر بهبودی در این کار حاصل نشد می توانید دوباره از روغن زیتون استفاده نمایید .

هشدار : استفاده از روغن زیتون برای درمان یبوست که یکی از بیماری های مرغ عشق است خوب نبوده و سعی کنید به میزان حداقل این کار را انجام دهید.

بیمار شدن مرغ عشق در زمان جوجه کشی

بارها پیش آمده که یکی از مرغ عشق ها در زمان جوجه کشی به دلیل بیماری و یا ضعف بدنی تلف شده است. در این شرایط معمولا جفتی که زنده میماند، مسئولیت جوجه کشی را بر عهده میگیرد مخصوصا اگر ماده باشد. اما در بیشتر موارد تخم های نطففه دار در اثر بی توجهی تلف میشوند. لذا اگر در زمان جوجه کشی پرنده های شما درگیر بیماری شدند، بهتر است که به فکر تهیه یک دستگاه جوجه کشی باشید تا به کمک آن روند جوجه کشی را ادامه دهید. دستگاه مورد استفاده باید حرفه ای و بسیار دقیق باشد. با مراجعه به لیست قیمت دستگاه جوجه کشی میتوانید یکی از آنها را انتخاب کنید.

دسته بندی بیماری های پرندگان و طیور مرغ عشق مقالات پرورش و نگهداری پرندگان
اشتراک گذاری

نوشته های مرتبط

485 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
فاطمه
5 روزها گذشته

سلام من یه مرغ عشق ماده خریدم که بعد از خرید متوجه شدم بیماره و ظاهراً چشم درد داره، روز بعد از خریدنش متوجه شدم داخل حلقه چشمش کمی قرمزه ، توی آبش پنی سیلین مخصوص پرنده ریختم ولی تغییری توی حالتش رخ نداد بعد از ۴ روز ، پریروز توی چشمش قطره بتامتازون ریختم برای رفع عفونت ، دیروز قرمزی چشمش خیلی کم شد و سرحال شد ولی دوبار در روز بال هایش رو باز کرد از گرما و یکم له له زد ولی امروز کلا گرمشه و بیشتر له له میزنم با اینکه خونه گرم نیست و مرغ… بیشتر بخوانید »

علی نصیری
7 روزها گذشته

مرغ عشق من به جای دستشویی جیش می‌کند چه کار کنم

Last edited 7 روزها گذشته by علی نصیری
الهه
9 روزها گذشته

سلام لطفاً به من جواب بدید جوجه های من پاهاشون انگار ضعف داره همون حالت که ایستادن پاشونو مشت میکنن علت از چیه چیکار کنم

Sin mim
19 روزها گذشته

سلام من صبح که بیدار شدم دیدم چشم مرغ عشقم پر از خونه
چی کار کنم؟
انگار با دست خودش به چشمش آسیب رسونده

مدیر سایت
Reply to  Sin mim
18 روزها گذشته

سلام، اگه جفت داره به احتمال زیاد جفتش زده. برای درمان زخم چشم بهتره سریعا پرنده رو به دامپزشک ببرید تا داروی مناسب بهش بزنه وگرنه چشمش عفونت میکنه.

پارسا
20 روزها گذشته

سلام خسته نباشین مرغ عشق من یه ماهشه تقریبا میخوایم دستی بشه حرف بزنه بعد پسرم دیروز گرفته بود دستش نمیدونم چیکار کرد سرش رو نمیتونه خوب بالا نگهداره فقط به سمت چپ میچرخونه سرشو یکمم بیحال چیکار کنم که حالش خوب بشه؟!

مدیر سایت
Reply to  پارسا
19 روزها گذشته

سلام، کاری از دست شما بر نمی اید باید عکسبرداری بشه و دامپزشک معاینه اش کنه. اگه به خاطر کوفتگی و فشار باشه به مرور خوب خواهد شد.

امیررضا
23 روزها گذشته

باسلام
ببخشید بنده مرغ عشق(ماده) دارمروی سینه آن جوش های سفید زده است
می خواستم بدانم نشانه چیست و اینکه روی بدن جفت یعنی (نر)نزده است

مدیر سایت
Reply to  امیررضا
22 روزها گذشته

سلام، این مورد نیاز به معاینه داره باید چکاپ بشه.

احمدی
25 روزها گذشته

سلام یه جفت مرغ عشق دارم ۵ تا جوجه داره نگاه کردم جوجه ها در حال پر دراوردن هستن اما قسمت روده ها ورم و کمی تیره رنگ شدنه ومدفوشون چسبناک شده و شل هست باید جکارشون کنم با تشکر

مدیر سایت
Reply to  احمدی
23 روزها گذشته

سلام، این مشکلات بیشتر به خاطر تغذیه است حتما غذای الوده بهشون رسیده.
اگه دسترسی به دامپزشک دارید حتما با دامپزشک مشورت کنید. بعنوان درمان خانگی هم میتونید تا یک هفته دمنوش گل بابونه رو دو قطره صبح و دو قطره شب به پرنده هاتون بدهید. تو این مدت جوجه ها نیاز نیست آب بنوشند همون دمنوش کافیه.

آرش رحیمی
26 روزها گذشته

سلام من یه جفت مرغ عشق دارم امروز یهو رفتم دیدم پرهای سرشون ریخته و استفراغ سبز رنگ دارن خواهش میکنم کمکم کنید …

مدیر سایت
Reply to  آرش رحیمی
25 روزها گذشته

سلام، اگه استفراغشون به شکل مایع و آبکی است و هضم شده دلایل مختلفی داره از جمله عفونت باکتریایی، مسمومیت با سرب یا روی، خوردن گیاهان سمی و غیره.
درمان هم بنا به تشخیص انجام میگیره حتما پرنده هاتون رو به دامپزشک نشان دهید.

زامیاد
27 روزها گذشته

سلام بنده یک مرغ عشق ماده بالغ دارم که یهو از دیروز که اومدم بهش سر بزنم دیدم کف قفس افتاده و سرشو تیک مانند تکان میده همراه با یک صدای ضعیف و پاهاشم به هر طرف باز شدن یعنی یه جورایی پاهاش بی حسن و نمیتونه روشون راه بره مثل فلج ها الان نمی دونم باید چکار کنم بهتر بشه یا اصلا چه چیزیش شده لطفا راهنمایی و کمک کنین ممنون

مدیر سایت
Reply to  زامیاد
26 روزها گذشته

سلام، این مورد نیاز به اقدام فوری کلینیکی دارد حتما ببرش دامپزشک تا چکاپ بشه.

زامیاد
Reply to  مدیر سایت
26 روزها گذشته

دیشب فوت شد از کمکتون سپاسگذارم😢😞😔

فرزانه
28 روزها گذشته

سلام مرغ عشق من چند وقته گاهی موقع مدفوع به خودش فشار میاره مدفوع میچسبه بهش مدفوعش بزرگ و شله فکر نکنم یبوست باشه با پاهاش پشتشو میخارونه پشتشم برجسته شده میشه راهنمایی کنید

مدیر سایت
Reply to  فرزانه
27 روزها گذشته

سلام، یبوست هم نباشه احتمالا عفونت روده ای داره. میتونید داروی تی ان تی یا زغال فعال مخصوص پرنده براش تهیه کنید. همچنین مخرجشو با یک دستمال آغشته به روغن زیتون تمیز کنید و کمی ماساژ دهید.
برای روان شدن روده هاش یک قطره روغن زیتون تو حلق پرنده هم میتونید بچکونید.

77+ محصولات
4000+ سفارشات تکمیل شده
14000+ کاربران
354+ مطالب وبلاگ
سبد خرید

سبد خرید شما خالی است.

ورود به سایت