بیماری های مرغ عشق و راه های درمان قطعی آنها

ادمین
مریض شدن مرغ عشق

بیماری های مرغ عشق

بیماری های مرغ عشق یکی از مواردی است که ندانستن آنها می توان زندگی مرغ عشق تان را به خطر بیندازد . در این مقاله از سایت جوجه کشی دات کام به بررسی انواع بیماری های مرغ عشق و نحوه درمان آنها پرداخته ایم . با ما همراه باشید …

بیماری ها در پرندگان خانگی

نگهداری و پرورش یک پرنده بیمار می تواند بسیار طاقت فرسا باشد . از این رو اگر دقت و عملکرد لازم را در این زمینه نداشته باشیم ممکن است پرنده جان خود را از دست بدهد . برای پرورش مرغ عشق حائز اهمیت است بدانید که تشخیص دادن برخی بیماری های این پرنده نیازمند تجربه و شناخت کافی می باشد .

سرماخوردگی در مرغ عشق

فرقی ندارد برای پرندگانی مانند مرغ عشق یا برای انسان ها ، همیشه هوای سرد را فاکتور اصلی سرماخوردگی می دانیم و این در حالی است که جریان تند هوا نیز می تواند سبب این بیماری در مرغ عشق شود . بنابراین از مطلب گفته شده می توان این استنباط را کرد که فرقی ندارد در فصل های گرم و سرد باید مکان نگهداری پرنده دارای دمای ایده آل و جریان هوای مناسب باشد . توجه نمایید برخی از افراد در فصل های مختلف عادت دارند مکان پرنده را عوض می کنند برای مثال در بهار به قفس را در بالکن یا ایوان قرار دهند ؛ با این کار احتمال این که پرنده دچار سرماخوردگی و سپس مرگ شود بسیار بالا می باشد .

نکته : در تمامی فصل ها احتمال وجود جریان تند هوا وجود دارد ولی اگر در فصل تابستان قصد جا بردن پرنده به بیرون از خانه را داشتید حتماً آن را در جایی قرار دهید که جریان هوا مناسب باشد . در فصل های سرد به خصوص زمستان که عصر به هنگام غروب خورشید دما افت پیدا می کند از یک پارچه مناسب برای پوشاندن قفس استفاده نمایید ، فقط دقت کنید که راه برای تهویه هوا وجود داشته باشد . ( اگر دمای خانه یا محل نگهداری پرنده در فصل های سرد مناسب و گرم باشد نیازی به پوشاندن قفس نیست ) .

چگونه سرماخوردگی مرغ عشق درمان می شود ؟

بیماری های مرغ عشق

متاسفانه زمانی که مرغ عشق دچار سرماخوردگی می شود به ندرت پیش می آید که دوباره سلامتی خود را بدست بیاورد از این رو بسیار مراقب باشید چرا که پیشگری بهتر از درمان است .

عملکرد های لازم برای سرماخوردگی که یکی از بیماری های مرغ عشق است :

1- پرنده را از قفسی خارج کرده و در یک قفس دیگه اسکان دهید .

2- قفس پرنده مورد نظر را به یک جای گرم با دمای مناسب و به دور از سر و صدا انتقال دهید .

3- هوای اتاق باید با استفاده از دستگاه بخور مرطوب سازی شود .

4- در صورت سرماخوردگی از دادن میوه و سبزی به این پرنده خودداری نمایید .

5- بعد از عوض کردن آب روزانه یک دوم قرص مولتی ویتامین و همچنین یک دوم کلسیم جوشان در ظرف آب پرنده قرار دهید .

6- از داروخانه های مخصوص دامپزشکی اقدام به خرید آنتی بیوتیک نمایید . در صورت مقدور نبودن تهیه آن می توانید از شربت های خوراکی آنتی بیوتیک (انسانی) 11 قطره در ظرف بریزید . اما فراموش نکنید که باید هر روز این کار را به صورت مکرر انجام دهید . اگر در تهیه شربت نام برده با مشکل مواجه شدید می توانید خیلی راحت قرص اریترومایسین را له و پودر کرده و با آب ولرم میکس نمایید (روزانه یک دوم قرص) .

7- یک لامپ اشعه مادون قرمز یا همان لامپ مادر مصنوعی کوچک تهیه کرده و آن را به یک پایه کوتاه یا چراغ مطالعه وصل نمایید. مرغ عشق بیمار را روزی 4 بار یا حداقل 3 بار به مدت 25 تا 30 دقیقه در فاصله 30 سانتی متری از لامپ قرار دهید (فقط دقت کنید در صورت نزدیک بودن پرنده می سوزد) . سپس لامپ ار خاموش کرده ولی نگذارید گرمای قفس به هدر برود . یک پارچه مناسب روی قفس قرار دهید به طوری که تنفس پرنده و تهویه هوا به صورت کامل انجام شود . این اشعه موجب خواهد شد که گردش خون در بدن پرنده به خوبی انجام شود . علاوه بر این مواد زائد و اضافی از بدن پرنده خارج شده و تاثیر دارو ها بیشتر می شود . اگر موارد بیان شده را به دقت به انجام برسانید و همچنین سرماخوردگی مرغ عشق آنچنان شدید باشد تا 7 روز بهبودی آن کامل می شود .

زخم یا عفونت مرغ عشق

بیماری های مرغ عشق

بیماری های مرغ عشق

از بیماری های مرغ عشق زخم و یا عفونت می تواند خطر ساز باشد . بهترین عملکرد برای درمان مواد نام برده می تواند موارد زیر باشد :

1- در وهله اول قفس پرنده زخمی شده یا دارای عفونت را تعویض نمایید .

2- همان گونه که در بحث قبلی اشاره شد یک شربت آموکسی سیلین از داروخانه تهیه نمایید . (اگر نبود می توانید آنتی بیوتیک بخرید)

3- تامین ویتامین های مورد نیاز پرنده مرغ عشق از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است . از این رو در دوران زخم یا عفونت در برنامه غذایی مرغ عشق هویج ، شوید ، جعفری و برخی میوه ها مانند سیب حتماً اضافه شود .

4- پماد تتراسیکلین چشمی تهیه نمایید ، سپس آن را با نرمی به پای پرنده بمالید به طوری که کاملاً جذب شود . اگر مالیدن پماد با دقت انجام نشود مرغ عشق با نوک پاهایش را تمیز کرده و پماد را خواهد خورد .

5- در دوران بهبودی اجازه ندهید به هیچ عنوان استرسی به این پرنده وارد شود . برای گرفتن پرنده در دستتان می توانید خیلی راحت چراغ را خاموش کرده و سپس به آرامی مرغ عشق را بگیرید . در صورتی که درمان پرنده به موقع انجام نشود ممکن است انگشتش قطع شود . البته اگر عفونت در بدن مرغ عشق پخش شود تلف شدن پرنده حتمی است.

گیر کردن تخم در شکم مرغ عشق و درمان آن

بیماری های مرغ عشق

بیماری های مرغ عشق

بیماری های مرغ عشق در انوع متفاوت وجود دارد پشت پرنده در آن قسمت که دم به به بدن متصل است برآمدگی پیدا می کند و همچنین قسمت پایین شکمش بزرگ شده و باد می کند علاوه بر این دم پرنده حالت آویزان مانند پیدا کرده و به دلیل درد شدید پرنده شدیداً بی حال می شود . تنها را ممکن کمک به زایمان پرنده می باشد . حائز اهمیت است بدانید که انجام این کار بسیار حساس بوده و انجام آن باید توسط یک فوق تخصص انجام شود . ولی برای کمک های اولیه می توانید قسمت بیرونی زخم را با استفاده از روغن (مایع) بمالید و چرب نمایید . سپس اندکی روغن را با استفاده از انگشت تان به موضع بمالید و با ملایمت ماساژ دهید . مراحل بعد تخصصی بوده و شما قادر به انجام آن نیستید از این رو توضیح نمی دهم . بنابراین مرغ عشق تان را نزد دامپزشک ببرید .

نکته بسیار مهم : یکی از اصلی ترین دلایلی که ممکن است تخم در شکم پرنده گیر کند کمبود کلسیم و مواد معدنی دیگر می باشد . برای جلوگیری از وقوع این اتفاق برنامه غذایی مرغ عشق را پر از کلسیم ، انواع ویتامین ها ، انواع سبزیجات و انواع میوه ها نمایید . فقط دقت نمایید میوه هایی که برای مرغ عشق تهیه می نمایید تازه باشند .

رشد چیز های فلس مانند بر روی پلک و پاهای مرغ عشق

بیماری های مرغ عشق

اگر مشاهده کردید مرغ عشق بدن خودش را می خاراند به قدری که باعث زخمی شدنش می شود و یا اگر پاهای مرغ عشق در حالت نشستن دارای برش های جزئی می باشد نشانه یک نوع بیماری قارچی است . این بیماری بسیار خطرناک بوده و می تواند باعث مرگ مرغ عشق شود . در این حالت پرنده خود را حتماً نزد یک دامپزشک ببرید .

نوع دیگری از بیماری وجود دارد که بسیار مشابه همین مورد است . به این صورت که اگر مرغ عشق را در دست گرفته و به دور اش یک پارچه سفید رنگ بپیچید و بعد از مدتی که دستمال را برداشتید و متوجه لکه های خون یا قرمز بر روی دستمال شدید و یا اگر یک پارچه سفید روی قفس پرنده قرار دادید و صبح با برداشتن پارچه دوباره متوجه نقطه های قرمز یا خونی شدید مطمئن باشید پرنده شما مبتلا به کنه شده که درمان آن با یک اسپری مخصوص انجام می شود .

اسهال در مرغ عشق

از بیماری های مرغ عشق می توان به اسهال اشاره کرد . همان گونه که می دانید اسهال از نشانه های اصلی سرماخوردگی یا تغذیه از غذای فاسد است . از این رو بهتر است این پرنده را از سایر پرنده ها جدا نمایید .

مواردی که در صورت اسهال بودن پرنده باید رعایت نمایید :

1- از دادن هرگونه میوه ، گندم جوانه زده و انواع سبزی در این دوره خودداری نمایید .

2- استفاده از مولتی ویتامین ها را نه به صورت مستقیم بلکه به صورت قطره یا قرص جوشان به رژیم غذایی پرنده اضافه نمایید .

3- حتماً از لامپ اشعه مادون قرمز استفاده نمایید .

4- محیطی که برای پرنده آماده می کنید باید اندکی مرطوب و گرم باشد .

5- در صورت مشاهده آب ریزش بینی می توانید مطمئن شوید که پرنده دچار سرماخوردگی شده است .

یبوست در مرغ عشق

یبوست یکی دیگر از بیماری های مرغ عشق است . یبوست از هضم نشدن غذا نشات می گیرد که باعث به وجود آوردن حالت تهوع و استفراغ در مرغ عشق می شود . یکی از اصلی ترین عواملی که باعث ایجاد یبوست در پرندگان می شود کمبود انواع سبزی و میوه در برنامه غذایی پرنده است . درمان به این شکل صورت می گیرد که روغن زیتون به مقدار یک الی دو قطره با استفاده از قطره چکان به پرنده داده شود . اگر بعد از مدتی در حدود 2 ساعت عمل دفع راحت تر انجام شود یعنی درمان به خوبی انجام شده است . ولی اگر بهبودی در این کار حاصل نشد می توانید دوباره از روغن زیتون استفاده نمایید .

هشدار : استفاده از روغن زیتون برای درمان یبوست که یکی از بیماری های مرغ عشق است خوب نبوده و سعی کنید به میزان حداقل این کار را انجام دهید.

بیمار شدن مرغ عشق در زمان جوجه کشی

بارها پیش آمده که یکی از مرغ عشق ها در زمان جوجه کشی به دلیل بیماری و یا ضعف بدنی تلف شده است. در این شرایط معمولا جفتی که زنده میماند، مسئولیت جوجه کشی را بر عهده میگیرد مخصوصا اگر ماده باشد. اما در بیشتر موارد تخم های نطففه دار در اثر بی توجهی تلف میشوند. لذا اگر در زمان جوجه کشی پرنده های شما درگیر بیماری شدند، بهتر است که به فکر تهیه یک دستگاه جوجه کشی باشید تا به کمک آن روند جوجه کشی را ادامه دهید. دستگاه مورد استفاده باید حرفه ای و بسیار دقیق باشد. با مراجعه به لیست قیمت دستگاه جوجه کشی میتوانید یکی از آنها را انتخاب کنید.

دسته بندی بیماری های پرندگان و طیور مرغ عشق مقالات پرورش و نگهداری پرندگان
اشتراک گذاری

نوشته های مرتبط

353 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
آرمین
3 روزها گذشته

سلام مرغ عشق من روی یک پا ایستاد و لرزید و کف قفس افتاد و با صدای ضعیف تند تند سوت زد.
علایم چه بیماری است؟

مدیر سایت
Reply to  آرمین
2 روزها گذشته

سلام، مشخص نیست باید معاینه بشه حتما به دامپزشک مراجعه کنید نیاز فوری به اقدام دامپزشک داره.

ملیکا
3 روزها گذشته

سلام.
من یه جفت مرغ عشق دارم حدود ۸ماهی میشه
اما جدیدا بینی مرغ عشق ماده کمی داره رنگ بنفش میگیره و بینی مرغ عشق نر یه قسمت هاییش آبی شده و یه قسمت هایی هم بنفش.باشون ارزن،هویج،برنج،سبزیجات میدم.
میشه راهنماییم کنید؟

مدیر سایت
Reply to  ملیکا
2 روزها گذشته

سلام، دارن برای جفت شدن و جوجه کشی آماده میشن. بهتره در این دوره غذاشون رو تقویت کنید همچنین قطره AD3E سه روز در هفته بهشون بدهید. مقاله غذای مرغ عشق رو هم حتما بخونید.

دانیال
11 روزها گذشته

سلام من مرغ عشقم پف کرده و فضلش آبکی شده مشکلش چیه
ماده هستش

Last edited 11 روزها گذشته by دانیال
مدیر سایت
Reply to  دانیال
10 روزها گذشته

سلام، توضیحات بیشتری بگویید علائم بیماری داره ولی باید دقیق بررسی بشه.

Narges
18 روزها گذشته

سلام من مرغ عشقم حالش خیلی خوب بنظر میاد چون آواز میخونه بازی میکنه پفم نکرده ولی یه روز میشه که مدفوعش تیره رنگ شده یه جورایی مشکی ولی باز دوباره چک‌کردم دیدم از مشکی یا قهوه ای پرنگ تبدیل شده به سبز پرنگ و داخلش یه چیزای سیاهی داره ولی حالش که خیلی خوبه نمیدونم باید چیکار کنم لطفا کمکم کنید میترسمم یه راهنمایی بکنید

Last edited 18 روزها گذشته by Narges
مدیر سایت
Reply to  Narges
16 روزها گذشته

سلام، بهتره به دامپزشک مراجعه کنید ممکنه مشکل کبدی داشته باشه.

رها
18 روزها گذشته

سلام مرغ عشق نر ما از صبح صداش گرفته و فقط یه صدای خیلی ضعیف ازش درمیاد، چیکارش کنم؟

مدیر سایت
Reply to  رها
17 روزها گذشته

سلام، باید بیشتر توضیح بدین ممکنه سرما خورده باشه.

مهیار
20 روزها گذشته

سلام مرغ عشق من دو سه روز خودشو پف می کرد حالا بعد از دوسه روز بینیش به صورت نامتقارن ورم کرده هر مریضی که جست و جو کردم ورم بینی جزو علائمش نبود میشه زودتر راهنماییم کنید ممنون میشم

مدیر سایت
Reply to  مهیار
19 روزها گذشته

سلام، حتما ببرید دامپزشک باید معاینه بشه.

هستی
24 روزها گذشته

سلام
مرغ عشق ماده ی من سه تا تخم گذاشته دیروز دیدم افتاده کف قفس بردم دامپزشکی گفت تخم گیر کرده و در آورد از دیروز بیحاله و غذا نمی خوره سرش رو هم برمی گردونه عقب و تعادل نداره و رنگ نوک و پاهاش بی رنگ شده خواهش می کنم زودتر بهم کمک کنید ممنون

مدیر سایت
Reply to  هستی
23 روزها گذشته

سلام، آیا دامپزشک دارویی چیزی تجویز نکرد؟ بهش مکمل کلسیم بدهید. داروی ضد چسبندگی تخمدان هم برای پرنده ها هستش.

رضا
24 روزها گذشته

سلام خسته نباشید.من یک جفت مرغ عشق کوچک خریدم.و بعد از دو هفته یکی از اونها یه حالتی نشون میده که انگار مریض شده! مثلا فضلش اول سبز رنگ بود و الان زرد شده.و پرهاش هم خیلی پف کرده و مدام منگاری که داره رو توی پرهاش مخفی می‌کنه.و هر از گاهی هم روی یک پا می‌خوابه. اما اون یکی مرغ عشقی که دارم و کنار این مرغ عشق هست،حالش اینطوری نیست و خوبه.میشه راهنماییم کنید که باید.چیکار کنم؟

مدیر سایت
Reply to  رضا
23 روزها گذشته

سلام، حتما پرنده بیمار رو جدا کنید. علائم بیماری داره و به نظر میرسه دچار مشکل کبدی شده. ایا اشتها داره؟ غذا بهش چی میدهید؟

رضا
Reply to  مدیر سایت
23 روزها گذشته

بله هر از گاهی غذا میخوره.من ترسیدم بهش توی این دورانش چیزی بدم واسه همین فقط ارزن دادم بخوره. البته الان احساس میکنم کمی پف پرهاش خوابیده.ولی باز هم نگرانم.

Last edited 23 روزها گذشته by رضا
مدیر سایت
Reply to  رضا
22 روزها گذشته

بهتره به دامپزشک مراجعه کنید چون نیاز به دارو داره.

رضا
Reply to  مدیر سایت
22 روزها گذشته

متاسفانه به خاطر کرونا هیچ دامپزشکی قادر به معاینه پرنده نبود.واسه همین به خود کسی که ازش پرنده رو خریدم مراجعه کردم.چون ایشون نزدیک 100 یا حتی شاید بیشتر پرنده داره و تاحلا هیچکدوم از پرنده هاشون دچار مشکل نشده.و ایشون یه دارو دادن که هر روز بهش یه قطره بدم.ولی با این دارو فقط پرنده خسته تر شده و هی می‌خوابه.و گاهی اوقات حس میکنم خیلی ارزن میخوره و یدفه برای چند ساعت نمیخوره.کلا نمیدونم مشکلش چیه.و الآنم رنگ فضلش درست شده ولی خیلی آبکیه.واقعا نمیدونم چیکار کنم

مدیر سایت
Reply to  رضا
21 روزها گذشته

برای درمان اسهال پرنده میشه از آموکسی سیلین کودک به مقدار کم استفاده کرد. غذا هم به پرنده تون کاهو ندهید، خیار برای مرغ عشق خوب نیست باعث اسهال شدید میشه.

مهدی
26 روزها گذشته

سلام من یک جفت مرغ عشق دارم
چند روزی هست که جفتشون نمیخونن و بیشتر اوقات خواب هستن و انگار که بی حال هستن اما تغذیشون مثل قبل هست میشه راهنماییم کنین که دلیلش چیه و چجوری میتونم بهشون کمکی بکنم؟

مدیر سایت
Reply to  مهدی
25 روزها گذشته

سلام، باید جزئیات بیشتری بگین . داخل آبخوری شون مولتی ویتامین مخصوص پرنده حل کنید تا سرحال بشن. ظرف آبخوری حتما بعد 24 ساعت تمیز و تعویض بشه!

زهراگرشاسبی
26 روزها گذشته

سلام خسته نباشید مرغ عشق مادم بغل توکش یه زره ورم داره دورچشمشش پرهاش یه کوچلو ریخته چیکارکنم

مدیر سایت
Reply to  زهراگرشاسبی
25 روزها گذشته

سلام، ممکنه دچار عفونت قارچی شده باشه، یکم بیشتر بررسی کنید. پماد تتراسایکلین بهش بزنید اگه خوب نشد حتما به دامپزشک مراجعه کنید. کف دریا هم داخل قفس بذارین.

77+ محصولات
4000+ سفارشات تکمیل شده
14000+ کاربران
303+ مطالب وبلاگ

تماس با ما

دفتر مرکزی فروش دفتر مرکزی فروش

04432341796 / 04432346612 / 04432379188

کارشناسان رسمی فروش

مهندس محمودی : 09143403463

مهندس عرفان اسکندری : 09143883380

مهندس علیزاده : 09144473924

مهندس حنیفه : 09125547229

کارشناس فروش دستگاه جوجه کشی 5000 به بالا :

مهندس قصابی : 09126342262

سبد خرید

هیچ محصولی در سبد خرید نیست.

ورود به سایت