آشنایی با مهم­ترین دلایل مرگ ناگهانی پرندگان

Admin
چرا پرندگان خانگی و زینتی ناگهان می میرند

علت مرگ ناگهانی پرندگان زینتی و خانگی

مرگ پرنده در اثر استنشاق گازهای سمی

پرندگان، موجودات بسیار حساسی هستند. اگر شرایط محیط برای آن­ها مساعد نباشد، خیلی زود بیمار شده و تلف می­شوند. آشنایی با مهم­ترین دلایل مرگ ناگهانی پرندگان، به ما کمک میکند تا در مواقع خطر بتوانیم پرنده را نجات دهیم. مهم­ترین دلایل مرگ ناگهانی پرندگان آنقدر ساده هستند که گاهی اصلا به آن­ها فکر نمی­کنیم. برای مثال بوی بعضی عطرها یا مسدود شدن لوله آبخوری قفس، به مرگ پرنده منجر می­شوند.

در این مطلب از وبلاگ جوجه کشی دات کام می­خواهیم در مورد دلایل تلف شدن ناگهانی پرندگان مختلف از جمله پرندگان زینتی صحبت کنیم. اگر سلامت پرنده زیبای شما برای­تان مهم هست، با ما همراه باشید.

اخطارها را جدی بگیرید

قبل از آنکه در مورد بیماری یا مرگ ناگهانی پرنده صحبت کنیم، باید نشانه ­های آن­ها را بدانیم. همانطور که گفتیم، پرندگان حساس هستند و اگر به مشکلی دچار شوند، علائم مختلفی را بروز می­کنند.

از زمان بروز علائم، تنها 12 تا 48 ساعت برای نجات پرنده وقت دارید. اگر در زمان طلایی بتوانید متوجه مشکل پرنده بشوید، احتمالا نجات پیدا می­کند. در غیر این صورت، باید منتظر مرگ پرنده باشید.

بی حالی، بی اشتهایی، اسهال، تکرر ادرار، تاخیر در تخلیه چینه دان، خونریزی زیر پوستی، فلج شدن کامل یا ناقص پرنده، همگی علامت اخطار و چراغ قرمز هستند. حتی اگر بعضی از این علائم در پرندگان بالغ بروز نکند، باز هم باید بدانید که بیماری پرنده باعث آلودگی محیط می­شود. بنابراین از کنار هیچ یک از علائم هشدار، به راحتی نگذرید.

مقاله بهترین تغذیه برای پرندگان زینتی را مطالعه کنید.

مسمومیت، اصلی­ترین علت مرگ ناگهانی پرندگان

مسمومیت یکی از مهم­ترین دلایل مرگ ناگهانی پرندگان مختلف است. مسمومیت تنها با استنشاق سموم گازی که برای انسان خطرناک هستند، رخ نمی­دهد.

  • سموم گازی

بخار ظروف داغ تفلون، بخار شمع های معطر، بخار حاصل از داغ شدن فر گاز، بخور دادن با مواد معطر و نشت گاز حتی به مقدار ناچیز، می­توانند یک پرنده را از پای در بیاورند. برای حفظ سلامتی پرنده، آن­را در آشپزخانه یا سایر نقاط خطرناک قرار ندهید.

  • سموم پاک کننده ها

خطرات دیگری هم وجود دارند که به چشم ما نمی ­آیند. فکرش را می­کردید که اسپری­های پاک کننده تا چه میزان می­توانند برای پرنده عزیزتان خطرناک باشند؟ تنفس سموم ضعیفی که در همه مواد پاک کننده هستند، یک عامل مرگ و میر برای پرنده به شمار می­روند. پیش از تمیز کردن منزل، پرنده را چند ساعتی از محیط دور کنید.

  • دود سیگار

پرندگانی که صاحبان آنها سیگاری هستند، بیشتر از سایر پرندگان در معرض خطر می باشند. یکی از مهم­ترین دلایل مرگ ناگهانی پرنگان، دود سیگار است. دود هر نوع سیگاری از جمله سیگار برگ، باعث مسمومیت پرنده می­شود.

جویدن اشیاء و گیاهان

مرگ پرنده در اثر جویدن اشیاء و غذای آلوده

یکی دیگر از مهم­ترین دلایل مرگ ناگهانی پرندگان، جویدن اشیاء مخاطره ­آمیز است. پرندگان زینتی بسیار کنجکاو بوده و علاقه زیادی به جویدن اشیاء دارند. از سیم برق گرفته تا دکمه یا سایر وسایل، همه را می­جوند.

مسمومیت با فلزات سنگین نیز یکی از شایع­ترین دلایل تلف شدن پرندگان است. پرنده با جویدن وسایل حاوی این فلزات، مسموم شده و تلف می­شود. آینه، نمونه بارز این وسایل است. در ساخت آینه از جیوه استفاده می­شود. منقار پرنده با نوک زدن به آینه، با جیوه تماس پیدا کرده و مسموم می­گردد.

یکی دیگر از مهم­ترین دلایل مرگ ناگهانی پرندگان خانگی، نوک زدن به سایر سطوح از جمله دیوار است. زیرا سرب که فلزی کشنده هست، در تولید رنگ­های ساختمانی استفاده می­شود. اگر در منزل خود از گیاهان سمی مثل پوتوس، دیفن باخیا و غیره نگهداری می­کنید، مراقب پرندگان خود باشید. نوک ­زدن و جویدن گیاهان سمی، یکی از مهم­ترین دلایل مرگ ناگهانی پرندگان هستند.

هرچند که خوردن بعضی میوه­ ها برای افزایش سطح سلامتی پرندگان مفید است اما بعضی میوه­ ها حکم یک خطر مهلک را برای آن­ها دارند. آووکادو یکی از همان میوه­ های کشنده محسوب می­شود. همچنین هسته برخی از میوه ها همچون سیب، گیلاس و … که دارای ماده سمی است برای پرندگان کشنده میباشد.

تشنگی

یکی دیگر از مهم­ترین دلایل مرگ ناگهانی پرندگان، تشنه ماندن آن­ها است. تشنگی می­تواند ما انسان­ها را هم از پای در بیاورد. چه برسد به پرندگان؟! شاید با خودتان فکر کنید که “همیشه آب در دسترس پرندگان خانگی هست. پس چطور از تشنگی تلف می­شوند؟”

آیا هر روز ظرف آبخوری پرنده را چک می­کنید؟ یا فقط زمانی که تخلیه شده دوباره آن را پر کرده و در قفس قرار می­دهید؟ تفاوت این دو کار، زمانی مشخص می­شود که ببینید سطح آب در ساعات مختلف تغییر می­کند یا همیشه آبخوری، پر از آب است.

این امکان وجود ندارد که پرنده در طی روز اصلا تشنه نشود. پس احتمالا لوله آبخوری مسدود شده و پرنده شما از تشگی در حال تلف شدن است.

مرگ پرنده در اثر استری و سکته قلبی

استرس در اثر حمله حیوانات شکارچی

یکی دیگر از مهم­ترین دلایل مرگ ناگهانی پرندگان خانگی، مورد حمله قرار گرفتن آنها است. اگر پرنده بزرگ، سگ یا گربه دارید، آن­ها را با هم تنها نگذارید. هرقدر هم که حیوانات خانگی شما اهلی باشند، باز هم نمی­توان غریزه وحشی آن­ها را ندیده گرفت. ممکن هست که به پرنده زینتی شما حمله کرده و آن را مصدوم کنند.

پر زنی غیر اصولی

افرادی که در خانه خود از پرندگان نگهداری می­کنند، برای جلوگیری از پروازهای بلند پرنده، پرهای آن را می­چینند. پرزنی غیر اصولی جزء مهم­ترین دلایل مرگ ناگهانی پرندگان خانگی است. زیرا پرنده در هنگام پروازهای کوتاه نمی­تواند تعادل خود را حفظ کند. در نتیجه به راحتی با اشیاء مختلف از جمله دیوار برخورد می­کند. برخوردهای شدید، باعث آسیب به کیسه­ های هوایی یا مرگ مغزی پرنده می­شوند.

در برخی از موارد نیز پر زنی موجب افسردگی شدید و دق مرگ شدن پرندگان میشود.

نارسایی قلبی پرنده

نارسایی قلبی به دلایل مختلفی رخ می­دهد. از شوکه شدن و ترسیدن پرنده گرفته تا استنشاق دود مواد مخدر، جزء مهم­ترین دلایل مرگ ناگهانی پرندگان هستند. ماری­جوانا، خطرناک­ترین ماده مخدر برای پرندگان زینتی و خانگی است. دود این ماده نه تنها آسیب قلبی بلکه افسرگی پرنده را نیز به دنبال دارد.

بیماری پاچکو

یکی دیگر از مهم­ترین دلایل مرگ ناگهانی پرندگان، ابتلای آن­ها به بیماری­های مختلف هست. پاچکو یک نوع التهاب کبدی است که طحال پرنده را دچار مشکل می­کند. در پرندگان هم مثل انسانها، کبد مرکز کنترل سلامتی است. با آسیب رسیدن به این عضو، زنده ماندن پرنده غیر ممکن می­شود. قسمت پیچیده این بیماری، تشخیص دادن آن است. زیرا پرنده با ابتلا به پاچکو، تا زمان مرگ هیچ علائمی از خود نشان نمی­دهد.

پیشگیری از مرگ ناگهانی پرندگان

پیشگیری از مرگ ناگهانی پرندگان خانگی

پس از آشنایی با مهم­ترین دلایل مرگ ناگهانی پرندگان، باید راه­های پیشگیری را بررسی کنیم. در زمان خریدن پرنده جدید، آن را به دامپزشکی ببرید. بعضی پرندگان، بیماری­های ویروسی دارند که ما قادر به تشخیص آن­ها نیستیم. در صورتی که پرنده به بیماری مبتلا باشد، در مدت کوتاهی سایر پرندگان را هم بیمار و تلف می­کند.

توصیه می­کنیم تمام پرنده ­های جدید را به مدت 1 ماه در قرنطینه نگهداری کنید. همینطور از آن­ها در زمان ­های تعیین شده و به صورت دوره ای چکاپ بگیرد. چگاپ گیری پرندگان معمولا از طریق بررسی فضله آنها انجام میشود.

نتیجه گیری

اشتنشاق انواع دودهای ضعیف یا شدید، جویدن اشیاء مسموم کننده و کشنده یا آسیب­های فیزیکی و خوردن غذاهای آلوده به کپک و یا آشامیدن آب آلوده همگی جزء دلایل مرگ ناگهانی پرندگان هستند. زمانیکه پرنده شما به صورت ناگهانی تلف شده تمامی جوانب آن باید بررسی شوند تا بتوان به علت دقیق مرگ پرنده پی برد. در این مقاله سعی شد تا شما را با مهمترین دلایل مرگ ناگهانی پرندگان آشنا کنیم. بیشتر پرورش دهندگان و صاحبان پرندگان زینتی از این موارد غافل هستند و متأسفانه با مرگ ناگهانی پرندگان خود مواجه میشوند.

دسته بندی بیماری های پرندگان و طیور
اشتراک گذاری

نوشته های مرتبط

116 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
مریم
8 روزها گذشته

سلام من یک عروس هلندی دارم چند روز بود دائم میخوابید امروز خیلی بیحال شده و ادرارش هم سیاه رنگ شده باید چیکار کنم

محدثه
8 روزها گذشته

سلام
من یه جوجه مرغ عشق تقریبا دو ماهه دارم دستم میگرفتم و نوازش میکردم ولی اخیرا خیلی مدت طولانی گرفتم دستم و خیلی خوشش نمی اومد و سر صدا می‌کرد و میخواس بره و من ولش نکردم یهو متوجه شدم کله اش افتاد و انداختم زمین دیدم کله اش افتاد و مرده و هی تکونش دادم بعد یهو بعد حالت مردنی و شل بودن کله اش پاشد و بال هاشو با فاصله نگه داشت و من آب ریختم روش و زنده شد دوباره..آیا مرغ عشق خودشو به مردن میزنه؟؟یا سکته کرده مثلا؟

محمد
30 روزها گذشته

سلام جوجه مینا من یک ماه است امروز بابام بهش 10 تا دانه گندم داد بعد الان همش یک جا وایستاده و چشماش بسته است و راه نمیره برای چی انجوری شده؟

خاشعی
1 ماه گذشته

سلام من یک جفت فنچ داشتم که خداروشکر خوب بودند.خوب غذا میخوردن میخوندن و…
امروز هم خوب بودند تا شب رفتیم از خونه بیرون و کسی نبود خونه وقتی برگشتیم دیدم فنچ ماده افتاده روی زمین و از توی دهنش خون اومده و مرده دلیلش چی میتونه باشه؟؟

علیرضا جوجم
1 ماه گذشته

سلام ما دو تا بلبل خرما داریم که تا به الان 5 بار تخم گذاشتند و جوجه ها در روز پنجم یک دفعه می میرند . بهمون گفتند که بر اثر عفونتی که از والدین بهشون منتقل میشه ، می میرند و انتی بیوتیک بهمون دادند. جوجه ها تا دیروز حالشون خوب بود ، از دیشب به نوبت همه مردند . دلیلش چی می تونه باشه ؟ خیلی ممنون

Ati
2 ماه ها گذشته

سلام من مرغ عشق داشتم امروز پاشدم دیدم افتاده زمین مرده اخیرا هم توی فضلش دونه ارزن پیدا کردیم ولی پرنده بازیگوشی بود خیلی مراقبت میکردم ازش😭چرا اینجور شده؟

admin-m
ویرایشگر
Reply to  Ati
2 ماه ها گذشته

سلام ارزن توی فضله نشانه بیماری گوارشی و عفونته
ممکنه غذایی که بهش دادین کهنه بوده ارزنش یا اینکه فضله خواری کرده

Mtking1369
2 ماه ها گذشته

سلام. ی جوجه مینا خریدم پریشب خیلی کوچیک بود. نمیدونم چندروزش بود. ولی فک نمیکنم ده پونزده روزه بیشتر بوده باشه. هنوز دونه پارس رو خمیر میکردیم مینداختیم ته حلقش بعد قورت میداد. یا با سرنگ میریختیم دهنش. نیم ساعت پیش یهو مرد. دمای خونه هم احتمالا بالای سی درجه ست. علتش چی میتونه باششه؟ لطفا راهنمایی کنید. چون میخوام یکی دیگه بخرم. البته سه سال پیش یکی گرفتم 20روزه بود بزرگش کردیم فرار کرد. حالا دنبال یکی دیگم.

admin-m
ویرایشگر
Reply to  Mtking1369
2 ماه ها گذشته

سلام هر غذایی نباید به این پرنده داد به مقدار آهن موجود در غذا حساسه . فضلش چه رنگی بود ؟
برای بعدی غذای مخصوص مرغ مینا از برند تاپ فید یا کی کی یا پادوان تهیه کنید
لطفا قبل از تهیه ی پرنده تمام نکات مهم در مورد نگهداریش رو مطالعه کنید
مقاله زیر رو بخونید
پرورش مرغ مینا

ایزدی
2 ماه ها گذشته

سلام
مرغ مینا ما تا دیشب خوب بود
حدود دو ماه بوده
امروز صبح مرده
هیچ اتفاق خاصی هم نیفتاده
دیشب فقط ی مقدار به موهامون تافت زدیم
امکان داره به این دلیل باشه
تا ساعت ۱ شب خوب بوده ساعت ۷ دیدم مرده
غذا پیلوت خیس شده می‌دادیم

Last edited 2 ماه ها گذشته by ایزدی
admin-m
ویرایشگر
Reply to  ایزدی
2 ماه ها گذشته

سلام دلایل زیادی میتونه داشته باشه غذای بد سرمای محیط و بوی تافت
باید براش غذای مخصوص مرغ مینا تهیه میکردین . دمای محیط هم نباید زیر 25 درجه سانتیگراد باشه

وحید
Reply to  admin-m
2 ماه ها گذشته

این مورد شایعه؟
حساسیتشون بالاست؟

admin-m
ویرایشگر
Reply to  وحید
2 ماه ها گذشته

نه مورد شایعی نیست

میثم
3 ماه ها گذشته

سلام وقت بخیر تعدادی مرغ عشق دارم و داخل یه اتاق خالی ازشون نگهداری میکنم خیلی بهشون میرسم ولی دو روزه که ۵ تا از مرغ عشقام مردن روزی دو سه تا میمیرن دلیلش چی میتونه باشه اتاق داخل حیاط و گربه هم هست ولی اصلا نمیتونه داخل اتاق بشه خیلی مراقبم اما دلیل اینکه مرغ عشقام میمیرن رو نمیدونم همه خوبن ولی یهو میبینم مردن حتی یکیشون خشک شده بود گردنش برگشته بود

admin-m
ویرایشگر
Reply to  میثم
3 ماه ها گذشته

سلام ممکنه ترسیده باشن یا دمای محیط پایین اومده دلایل زیادی میتونه داشته باشه

فهیمه
3 ماه ها گذشته

سلام وقتتون بخیر.ما دوسال یه مرغ مینا داشتیم از وقتی جوجه بود بزرگ شد پیشمون.دیروز و دیشب حالش خوب خوب بودو حرف می زد.غذا و آب هم داشت.امروز صبح مرده بود…فقط تو چند هفته اخیر گاهی از روی چوبش تو قفس می افتاد و تعادلش بهم می خورد تا بیاد بالا…علت تلف شدنش چی می تونه باشه؟!

admin-m
ویرایشگر
Reply to  فهیمه
3 ماه ها گذشته

سلام چه غذایی بهش میدادین ؟ وقتی از رو چوب افتاد و تعادل نداشت باید درمانش میکردین

77+ محصولات
4000+ سفارشات تکمیل شده
14000+ کاربران
389+ مطالب وبلاگ
تماس با کارشناسان فروش کارخانه
سبد خرید

سبد خرید شما خالی است.

ورود به سایت