آشنایی با مهم­ترین دلایل مرگ ناگهانی پرندگان

مدیر سایت
چرا پرندگان خانگی و زینتی ناگهان می میرند

علت مرگ ناگهانی پرندگان زینتی و خانگی

مرگ پرنده در اثر استنشاق گازهای سمی

پرندگان، موجودات بسیار حساسی هستند. اگر شرایط محیط برای آن­ها مساعد نباشد، خیلی زود بیمار شده و تلف می­شوند. آشنایی با مهم­ترین دلایل مرگ ناگهانی پرندگان، به ما کمک میکند تا در مواقع خطر بتوانیم پرنده را نجات دهیم. مهم­ترین دلایل مرگ ناگهانی پرندگان آنقدر ساده هستند که گاهی اصلا به آن­ها فکر نمی­کنیم. برای مثال بوی بعضی عطرها یا مسدود شدن لوله آبخوری قفس، به مرگ پرنده منجر می­شوند.

در این مطلب از وبلاگ جوجه کشی دات کام می­خواهیم در مورد دلایل تلف شدن ناگهانی پرندگان مختلف از جمله پرندگان زینتی صحبت کنیم. اگر سلامت پرنده زیبای شما برای­تان مهم هست، با ما همراه باشید.

اخطارها را جدی بگیرید

قبل از آنکه در مورد بیماری یا مرگ ناگهانی پرنده صحبت کنیم، باید نشانه ­های آن­ها را بدانیم. همانطور که گفتیم، پرندگان حساس هستند و اگر به مشکلی دچار شوند، علائم مختلفی را بروز می­کنند.

از زمان بروز علائم، تنها 12 تا 48 ساعت برای نجات پرنده وقت دارید. اگر در زمان طلایی بتوانید متوجه مشکل پرنده بشوید، احتمالا نجات پیدا می­کند. در غیر این صورت، باید منتظر مرگ پرنده باشید.

بی حالی، بی اشتهایی، اسهال، تکرر ادرار، تاخیر در تخلیه چینه دان، خونریزی زیر پوستی، فلج شدن کامل یا ناقص پرنده، همگی علامت اخطار و چراغ قرمز هستند. حتی اگر بعضی از این علائم در پرندگان بالغ بروز نکند، باز هم باید بدانید که بیماری پرنده باعث آلودگی محیط می­شود. بنابراین از کنار هیچ یک از علائم هشدار، به راحتی نگذرید.

مقاله بهترین تغذیه برای پرندگان زینتی را مطالعه کنید.

مسمومیت، اصلی­ترین علت مرگ ناگهانی پرندگان

مسمومیت یکی از مهم­ترین دلایل مرگ ناگهانی پرندگان مختلف است. مسمومیت تنها با استنشاق سموم گازی که برای انسان خطرناک هستند، رخ نمی­دهد.

  • سموم گازی

بخار ظروف داغ تفلون، بخار شمع های معطر، بخار حاصل از داغ شدن فر گاز، بخور دادن با مواد معطر و نشت گاز حتی به مقدار ناچیز، می­توانند یک پرنده را از پای در بیاورند. برای حفظ سلامتی پرنده، آن­را در آشپزخانه یا سایر نقاط خطرناک قرار ندهید.

  • سموم پاک کننده ها

خطرات دیگری هم وجود دارند که به چشم ما نمی ­آیند. فکرش را می­کردید که اسپری­های پاک کننده تا چه میزان می­توانند برای پرنده عزیزتان خطرناک باشند؟ تنفس سموم ضعیفی که در همه مواد پاک کننده هستند، یک عامل مرگ و میر برای پرنده به شمار می­روند. پیش از تمیز کردن منزل، پرنده را چند ساعتی از محیط دور کنید.

  • دود سیگار

پرندگانی که صاحبان آنها سیگاری هستند، بیشتر از سایر پرندگان در معرض خطر می باشند. یکی از مهم­ترین دلایل مرگ ناگهانی پرنگان، دود سیگار است. دود هر نوع سیگاری از جمله سیگار برگ، باعث مسمومیت پرنده می­شود.

جویدن اشیاء و گیاهان

مرگ پرنده در اثر جویدن اشیاء و غذای آلوده

یکی دیگر از مهم­ترین دلایل مرگ ناگهانی پرندگان، جویدن اشیاء مخاطره ­آمیز است. پرندگان زینتی بسیار کنجکاو بوده و علاقه زیادی به جویدن اشیاء دارند. از سیم برق گرفته تا دکمه یا سایر وسایل، همه را می­جوند.

مسمومیت با فلزات سنگین نیز یکی از شایع­ترین دلایل تلف شدن پرندگان است. پرنده با جویدن وسایل حاوی این فلزات، مسموم شده و تلف می­شود. آینه، نمونه بارز این وسایل است. در ساخت آینه از جیوه استفاده می­شود. منقار پرنده با نوک زدن به آینه، با جیوه تماس پیدا کرده و مسموم می­گردد.

یکی دیگر از مهم­ترین دلایل مرگ ناگهانی پرندگان خانگی، نوک زدن به سایر سطوح از جمله دیوار است. زیرا سرب که فلزی کشنده هست، در تولید رنگ­های ساختمانی استفاده می­شود. اگر در منزل خود از گیاهان سمی مثل پوتوس، دیفن باخیا و غیره نگهداری می­کنید، مراقب پرندگان خود باشید. نوک ­زدن و جویدن گیاهان سمی، یکی از مهم­ترین دلایل مرگ ناگهانی پرندگان هستند.

هرچند که خوردن بعضی میوه­ ها برای افزایش سطح سلامتی پرندگان مفید است اما بعضی میوه­ ها حکم یک خطر مهلک را برای آن­ها دارند. آووکادو یکی از همان میوه­ های کشنده محسوب می­شود. همچنین هسته برخی از میوه ها همچون سیب، گیلاس و … که دارای ماده سمی است برای پرندگان کشنده میباشد.

تشنگی

یکی دیگر از مهم­ترین دلایل مرگ ناگهانی پرندگان، تشنه ماندن آن­ها است. تشنگی می­تواند ما انسان­ها را هم از پای در بیاورد. چه برسد به پرندگان؟! شاید با خودتان فکر کنید که “همیشه آب در دسترس پرندگان خانگی هست. پس چطور از تشنگی تلف می­شوند؟”

آیا هر روز ظرف آبخوری پرنده را چک می­کنید؟ یا فقط زمانی که تخلیه شده دوباره آن را پر کرده و در قفس قرار می­دهید؟ تفاوت این دو کار، زمانی مشخص می­شود که ببینید سطح آب در ساعات مختلف تغییر می­کند یا همیشه آبخوری، پر از آب است.

این امکان وجود ندارد که پرنده در طی روز اصلا تشنه نشود. پس احتمالا لوله آبخوری مسدود شده و پرنده شما از تشگی در حال تلف شدن است.

مرگ پرنده در اثر استری و سکته قلبی

استرس در اثر حمله حیوانات شکارچی

یکی دیگر از مهم­ترین دلایل مرگ ناگهانی پرندگان خانگی، مورد حمله قرار گرفتن آنها است. اگر پرنده بزرگ، سگ یا گربه دارید، آن­ها را با هم تنها نگذارید. هرقدر هم که حیوانات خانگی شما اهلی باشند، باز هم نمی­توان غریزه وحشی آن­ها را ندیده گرفت. ممکن هست که به پرنده زینتی شما حمله کرده و آن را مصدوم کنند.

پر زنی غیر اصولی

افرادی که در خانه خود از پرندگان نگهداری می­کنند، برای جلوگیری از پروازهای بلند پرنده، پرهای آن را می­چینند. پرزنی غیر اصولی جزء مهم­ترین دلایل مرگ ناگهانی پرندگان خانگی است. زیرا پرنده در هنگام پروازهای کوتاه نمی­تواند تعادل خود را حفظ کند. در نتیجه به راحتی با اشیاء مختلف از جمله دیوار برخورد می­کند. برخوردهای شدید، باعث آسیب به کیسه­ های هوایی یا مرگ مغزی پرنده می­شوند.

در برخی از موارد نیز پر زنی موجب افسردگی شدید و دق مرگ شدن پرندگان میشود.

نارسایی قلبی پرنده

نارسایی قلبی به دلایل مختلفی رخ می­دهد. از شوکه شدن و ترسیدن پرنده گرفته تا استنشاق دود مواد مخدر، جزء مهم­ترین دلایل مرگ ناگهانی پرندگان هستند. ماری­جوانا، خطرناک­ترین ماده مخدر برای پرندگان زینتی و خانگی است. دود این ماده نه تنها آسیب قلبی بلکه افسرگی پرنده را نیز به دنبال دارد.

بیماری پاچکو

یکی دیگر از مهم­ترین دلایل مرگ ناگهانی پرندگان، ابتلای آن­ها به بیماری­های مختلف هست. پاچکو یک نوع التهاب کبدی است که طحال پرنده را دچار مشکل می­کند. در پرندگان هم مثل انسانها، کبد مرکز کنترل سلامتی است. با آسیب رسیدن به این عضو، زنده ماندن پرنده غیر ممکن می­شود. قسمت پیچیده این بیماری، تشخیص دادن آن است. زیرا پرنده با ابتلا به پاچکو، تا زمان مرگ هیچ علائمی از خود نشان نمی­دهد.

پیشگیری از مرگ ناگهانی پرندگان

پیشگیری از مرگ ناگهانی پرندگان خانگی

پس از آشنایی با مهم­ترین دلایل مرگ ناگهانی پرندگان، باید راه­های پیشگیری را بررسی کنیم. در زمان خریدن پرنده جدید، آن را به دامپزشکی ببرید. بعضی پرندگان، بیماری­های ویروسی دارند که ما قادر به تشخیص آن­ها نیستیم. در صورتی که پرنده به بیماری مبتلا باشد، در مدت کوتاهی سایر پرندگان را هم بیمار و تلف می­کند.

توصیه می­کنیم تمام پرنده ­های جدید را به مدت 1 ماه در قرنطینه نگهداری کنید. همینطور از آن­ها در زمان ­های تعیین شده و به صورت دوره ای چکاپ بگیرد. چگاپ گیری پرندگان معمولا از طریق بررسی فضله آنها انجام میشود.

نتیجه گیری

اشتنشاق انواع دودهای ضعیف یا شدید، جویدن اشیاء مسموم کننده و کشنده یا آسیب­های فیزیکی و خوردن غذاهای آلوده به کپک و یا آشامیدن آب آلوده همگی جزء دلایل مرگ ناگهانی پرندگان هستند. زمانیکه پرنده شما به صورت ناگهانی تلف شده تمامی جوانب آن باید بررسی شوند تا بتوان به علت دقیق مرگ پرنده پی برد. در این مقاله سعی شد تا شما را با مهمترین دلایل مرگ ناگهانی پرندگان آشنا کنیم. بیشتر پرورش دهندگان و صاحبان پرندگان زینتی از این موارد غافل هستند و متأسفانه با مرگ ناگهانی پرندگان خود مواجه میشوند.

دسته بندی بیماری های پرندگان و طیور
اشتراک گذاری

نوشته های مرتبط

29 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
نازنین یوسفی
7 روزها گذشته

سلام من یه جفت مرغ عشق دارم تاالان۴ تا بچه سالم به دنیا آورده اما وقتی بزرگ میشن و وقت جداییشون میرسه جداشون که میکنیم با اینکه آب و غذا دارن وهمیشه چک میشه و همه شرایط براشون خوبه باز میمیرن نمیمونن چرا کسی راه حلی داره بزرگ میشن اما بعد چند روز میمیرن

ادمین
Reply to  نازنین یوسفی
6 روزها گذشته

سلام
سرلاکی چی بهشون میدی ؟

kazemkivanlow
23 روزها گذشته

سلام ،الان دوهفته میشه مرغ عشقهام از تخم در اومدن ،ولی مرغ عشق نر ،بعد یکی دو روز مریضی امروز مرد تکلیف ،مرغ عشق ماده چی میشه؟ممنون

مونا
27 روزها گذشته

سلام من یه گنجشگ پیدا کرده بودم و این خیلی کوچولو بود الان چهارماه بود که پیش ما بود از نظر جثه بزرگ شده بود اما پر جدید در نیورده بود و چون تو زمان خیلی کوچولوییش اومد پیش ما حتی پرواز هم نمیتونست بکنه برای همین ماعم نفرستادیم بره اما تو این چهارماه هیچ مشکلی نداشت تو خونه ازاد بود که پرواز تمرین کنه ولی خودش انگار تمایل نداشت امروز صبح مرده و شرایطش با قبل اصلا عوض نشده دسشویی هم میکرد حتی برای اینکه سردش نشه رو قفسش حوله کشیده بودیم و تو یه ظرف پنبه ای میخوابید… بیشتر بخوانید »

Moon
1 ماه گذشته

سلام من یه عروس هلندی داشتم که سه ماهش بود و دونه ارزن و تخم کتان و تخم افتابگردونو… میخورد ولی امروز یکم بیحال بود و ظهر یهو بدنش لرز پیدا کرد و عطسه میکرد و از نوکش یکم ترشحات تف میکرد بیرون و منتظر بودم عصر ببرمش پیش دامپزشک ولی دووم نیورد و مرد😞فک میکنم امروز زیاد آب و غذا هم نخورد به نظرتون علتش چی بوده:(
من یه عروس هلندی دیگه هم دارم که دوسالشه حالش خوبه نیازه ببرمش پیش دامپزشک اون مریض نمیشه؟

پارسا
1 ماه گذشته

سلام من ب مدت چهار سال ی مرغ مینا داشتم یکی دور روز کسل بود و متاسفانه ی روز صب ک بیدار شدم مرده بود فک میکنید علت چی می تونه باشه

پارسا
Reply to  مدیر سایت
1 ماه گذشته

ممنون از توجه و پاسخگویی تون

نیما
1 ماه گذشته

سلام خدا قوت
پرنده ی من ( کوتوله برزیلی ) بعضی موقع ها دچار اسحال میشه ( مدفوع اب خالی )دستشویی میگنه مشکلش از کجاست
غذا هم تو این چند روز تخمه ( به تعداد خیلی کم )
ارزن و دونه کتون شاه دونه میخوره ( که بقولی غذای مخلوط هستش که فک کنم بهتره دبگه ندم )
میوه هم سیب و گلابی خوردند این چند روز
متاسفانه چند بار حواسم نبوده از رو ادت گچ و اینجور چ ت پرتا خورده
معمولا خیلی حواسم هست ولی بعضی موقع ها از زیر دستم در میره….

سعید
1 ماه گذشته

سلام،سه تا عروس هلندی داشتم و سه تا مرغ عشق،عروسام یکی سرلاکی بود دوتای دیگه ام جفت بودن،امشب تو فاصله یه ساعت همشون مردن.اول سرلاکی دیدم مرده بعد دوتا مرغ عشق،بعد از اونا تو نیم ساعت مرغ عشق دیگه مرد و دوتا عروس جون دادن.همشونم چند ساعت قبل سرحال بودن.دلیلش چیه؟

Hoseini
1 ماه گذشته

سلام ما یک جفت مرغ داریم که یکیشون خیلی بی حاله و اصلا روی پا نمی ایسته و جفتش هم هی میاد روش میشینه و انگار میخواد کمکش کنه . پرهای زیر بدنش هم کثیف شده

بیتا
1 ماه گذشته

سلام ،من ی گنجشک داشتم ک بچه بود آوردنش پیشم الان بزرگ شده بود پر ریزیش هم تقریبا تموم شده بود ،شب خوابید ،صیح پاشدیم دیدیم مرده ، طاقباز افتاده و پاهاش سیخ شده بود ،علتشم نفهمیدم ، آخه تا دیشب سرحال بود .😢😢😭😭

Last edited 1 ماه گذشته by بیتا
علی
2 ماه ها گذشته

سلام عروس هلندی من 47 روزش بود و بخاطر سرماخوردگی مرد اصلا غذا نمیخورد و فقط اب میخواست کو اونم بالا میاورد که صبح فک کنم خفه شد چون معلوم بود از چشماش که داشت درد میکشید😭😓

77+ محصولات
4000+ سفارشات تکمیل شده
14000+ کاربران
354+ مطالب وبلاگ
سبد خرید

سبد خرید شما خالی است.

ورود به سایت