آشنایی با مهم­ترین دلایل مرگ ناگهانی پرندگان

Admin
چرا پرندگان خانگی و زینتی ناگهان می میرند

علت مرگ ناگهانی پرندگان زینتی و خانگی

مرگ پرنده در اثر استنشاق گازهای سمی

پرندگان، موجودات بسیار حساسی هستند. اگر شرایط محیط برای آن­ها مساعد نباشد، خیلی زود بیمار شده و تلف می­شوند. آشنایی با مهم­ترین دلایل مرگ ناگهانی پرندگان، به ما کمک میکند تا در مواقع خطر بتوانیم پرنده را نجات دهیم. مهم­ترین دلایل مرگ ناگهانی پرندگان آنقدر ساده هستند که گاهی اصلا به آن­ها فکر نمی­کنیم. برای مثال بوی بعضی عطرها یا مسدود شدن لوله آبخوری قفس، به مرگ پرنده منجر می­شوند.

در این مطلب از وبلاگ جوجه کشی دات کام می­خواهیم در مورد دلایل تلف شدن ناگهانی پرندگان مختلف از جمله پرندگان زینتی صحبت کنیم. اگر سلامت پرنده زیبای شما برای­تان مهم هست، با ما همراه باشید.

اخطارها را جدی بگیرید

قبل از آنکه در مورد بیماری یا مرگ ناگهانی پرنده صحبت کنیم، باید نشانه ­های آن­ها را بدانیم. همانطور که گفتیم، پرندگان حساس هستند و اگر به مشکلی دچار شوند، علائم مختلفی را بروز می­کنند.

از زمان بروز علائم، تنها 12 تا 48 ساعت برای نجات پرنده وقت دارید. اگر در زمان طلایی بتوانید متوجه مشکل پرنده بشوید، احتمالا نجات پیدا می­کند. در غیر این صورت، باید منتظر مرگ پرنده باشید.

بی حالی، بی اشتهایی، اسهال، تکرر ادرار، تاخیر در تخلیه چینه دان، خونریزی زیر پوستی، فلج شدن کامل یا ناقص پرنده، همگی علامت اخطار و چراغ قرمز هستند. حتی اگر بعضی از این علائم در پرندگان بالغ بروز نکند، باز هم باید بدانید که بیماری پرنده باعث آلودگی محیط می­شود. بنابراین از کنار هیچ یک از علائم هشدار، به راحتی نگذرید.

مقاله بهترین تغذیه برای پرندگان زینتی را مطالعه کنید.

مسمومیت، اصلی­ترین علت مرگ ناگهانی پرندگان

مسمومیت یکی از مهم­ترین دلایل مرگ ناگهانی پرندگان مختلف است. مسمومیت تنها با استنشاق سموم گازی که برای انسان خطرناک هستند، رخ نمی­دهد.

  • سموم گازی

بخار ظروف داغ تفلون، بخار شمع های معطر، بخار حاصل از داغ شدن فر گاز، بخور دادن با مواد معطر و نشت گاز حتی به مقدار ناچیز، می­توانند یک پرنده را از پای در بیاورند. برای حفظ سلامتی پرنده، آن­را در آشپزخانه یا سایر نقاط خطرناک قرار ندهید.

  • سموم پاک کننده ها

خطرات دیگری هم وجود دارند که به چشم ما نمی ­آیند. فکرش را می­کردید که اسپری­های پاک کننده تا چه میزان می­توانند برای پرنده عزیزتان خطرناک باشند؟ تنفس سموم ضعیفی که در همه مواد پاک کننده هستند، یک عامل مرگ و میر برای پرنده به شمار می­روند. پیش از تمیز کردن منزل، پرنده را چند ساعتی از محیط دور کنید.

  • دود سیگار

پرندگانی که صاحبان آنها سیگاری هستند، بیشتر از سایر پرندگان در معرض خطر می باشند. یکی از مهم­ترین دلایل مرگ ناگهانی پرنگان، دود سیگار است. دود هر نوع سیگاری از جمله سیگار برگ، باعث مسمومیت پرنده می­شود.

جویدن اشیاء و گیاهان

مرگ پرنده در اثر جویدن اشیاء و غذای آلوده

یکی دیگر از مهم­ترین دلایل مرگ ناگهانی پرندگان، جویدن اشیاء مخاطره ­آمیز است. پرندگان زینتی بسیار کنجکاو بوده و علاقه زیادی به جویدن اشیاء دارند. از سیم برق گرفته تا دکمه یا سایر وسایل، همه را می­جوند.

مسمومیت با فلزات سنگین نیز یکی از شایع­ترین دلایل تلف شدن پرندگان است. پرنده با جویدن وسایل حاوی این فلزات، مسموم شده و تلف می­شود. آینه، نمونه بارز این وسایل است. در ساخت آینه از جیوه استفاده می­شود. منقار پرنده با نوک زدن به آینه، با جیوه تماس پیدا کرده و مسموم می­گردد.

یکی دیگر از مهم­ترین دلایل مرگ ناگهانی پرندگان خانگی، نوک زدن به سایر سطوح از جمله دیوار است. زیرا سرب که فلزی کشنده هست، در تولید رنگ­های ساختمانی استفاده می­شود. اگر در منزل خود از گیاهان سمی مثل پوتوس، دیفن باخیا و غیره نگهداری می­کنید، مراقب پرندگان خود باشید. نوک ­زدن و جویدن گیاهان سمی، یکی از مهم­ترین دلایل مرگ ناگهانی پرندگان هستند.

هرچند که خوردن بعضی میوه­ ها برای افزایش سطح سلامتی پرندگان مفید است اما بعضی میوه­ ها حکم یک خطر مهلک را برای آن­ها دارند. آووکادو یکی از همان میوه­ های کشنده محسوب می­شود. همچنین هسته برخی از میوه ها همچون سیب، گیلاس و … که دارای ماده سمی است برای پرندگان کشنده میباشد.

تشنگی

یکی دیگر از مهم­ترین دلایل مرگ ناگهانی پرندگان، تشنه ماندن آن­ها است. تشنگی می­تواند ما انسان­ها را هم از پای در بیاورد. چه برسد به پرندگان؟! شاید با خودتان فکر کنید که “همیشه آب در دسترس پرندگان خانگی هست. پس چطور از تشنگی تلف می­شوند؟”

آیا هر روز ظرف آبخوری پرنده را چک می­کنید؟ یا فقط زمانی که تخلیه شده دوباره آن را پر کرده و در قفس قرار می­دهید؟ تفاوت این دو کار، زمانی مشخص می­شود که ببینید سطح آب در ساعات مختلف تغییر می­کند یا همیشه آبخوری، پر از آب است.

این امکان وجود ندارد که پرنده در طی روز اصلا تشنه نشود. پس احتمالا لوله آبخوری مسدود شده و پرنده شما از تشگی در حال تلف شدن است.

مرگ پرنده در اثر استری و سکته قلبی

استرس در اثر حمله حیوانات شکارچی

یکی دیگر از مهم­ترین دلایل مرگ ناگهانی پرندگان خانگی، مورد حمله قرار گرفتن آنها است. اگر پرنده بزرگ، سگ یا گربه دارید، آن­ها را با هم تنها نگذارید. هرقدر هم که حیوانات خانگی شما اهلی باشند، باز هم نمی­توان غریزه وحشی آن­ها را ندیده گرفت. ممکن هست که به پرنده زینتی شما حمله کرده و آن را مصدوم کنند.

پر زنی غیر اصولی

افرادی که در خانه خود از پرندگان نگهداری می­کنند، برای جلوگیری از پروازهای بلند پرنده، پرهای آن را می­چینند. پرزنی غیر اصولی جزء مهم­ترین دلایل مرگ ناگهانی پرندگان خانگی است. زیرا پرنده در هنگام پروازهای کوتاه نمی­تواند تعادل خود را حفظ کند. در نتیجه به راحتی با اشیاء مختلف از جمله دیوار برخورد می­کند. برخوردهای شدید، باعث آسیب به کیسه­ های هوایی یا مرگ مغزی پرنده می­شوند.

در برخی از موارد نیز پر زنی موجب افسردگی شدید و دق مرگ شدن پرندگان میشود.

نارسایی قلبی پرنده

نارسایی قلبی به دلایل مختلفی رخ می­دهد. از شوکه شدن و ترسیدن پرنده گرفته تا استنشاق دود مواد مخدر، جزء مهم­ترین دلایل مرگ ناگهانی پرندگان هستند. ماری­جوانا، خطرناک­ترین ماده مخدر برای پرندگان زینتی و خانگی است. دود این ماده نه تنها آسیب قلبی بلکه افسرگی پرنده را نیز به دنبال دارد.

بیماری پاچکو

یکی دیگر از مهم­ترین دلایل مرگ ناگهانی پرندگان، ابتلای آن­ها به بیماری­های مختلف هست. پاچکو یک نوع التهاب کبدی است که طحال پرنده را دچار مشکل می­کند. در پرندگان هم مثل انسانها، کبد مرکز کنترل سلامتی است. با آسیب رسیدن به این عضو، زنده ماندن پرنده غیر ممکن می­شود. قسمت پیچیده این بیماری، تشخیص دادن آن است. زیرا پرنده با ابتلا به پاچکو، تا زمان مرگ هیچ علائمی از خود نشان نمی­دهد.

پیشگیری از مرگ ناگهانی پرندگان

پیشگیری از مرگ ناگهانی پرندگان خانگی

پس از آشنایی با مهم­ترین دلایل مرگ ناگهانی پرندگان، باید راه­های پیشگیری را بررسی کنیم. در زمان خریدن پرنده جدید، آن را به دامپزشکی ببرید. بعضی پرندگان، بیماری­های ویروسی دارند که ما قادر به تشخیص آن­ها نیستیم. در صورتی که پرنده به بیماری مبتلا باشد، در مدت کوتاهی سایر پرندگان را هم بیمار و تلف می­کند.

توصیه می­کنیم تمام پرنده ­های جدید را به مدت 1 ماه در قرنطینه نگهداری کنید. همینطور از آن­ها در زمان ­های تعیین شده و به صورت دوره ای چکاپ بگیرد. چگاپ گیری پرندگان معمولا از طریق بررسی فضله آنها انجام میشود.

نتیجه گیری

اشتنشاق انواع دودهای ضعیف یا شدید، جویدن اشیاء مسموم کننده و کشنده یا آسیب­های فیزیکی و خوردن غذاهای آلوده به کپک و یا آشامیدن آب آلوده همگی جزء دلایل مرگ ناگهانی پرندگان هستند. زمانیکه پرنده شما به صورت ناگهانی تلف شده تمامی جوانب آن باید بررسی شوند تا بتوان به علت دقیق مرگ پرنده پی برد. در این مقاله سعی شد تا شما را با مهمترین دلایل مرگ ناگهانی پرندگان آشنا کنیم. بیشتر پرورش دهندگان و صاحبان پرندگان زینتی از این موارد غافل هستند و متأسفانه با مرگ ناگهانی پرندگان خود مواجه میشوند.

دسته بندی بیماری های پرندگان و طیور
اشتراک گذاری

نوشته های مرتبط

91 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
محبی زاده
12 روزها گذشته

سلام خوبین من مرغ عشق دارم نره براش جفت ماده گرفتم یه مدت بود خوبو بود یهو مردش ودوباره یه جفت دیگه گرفتم براش اونم امروز مرو از نظر رسیدگی هم میرسیم ابی که براشون میزاریم اب تصفیست وداخل اب مولتی ویلتامین میریزیم هفته ایی یه بار براش تخم مرغ سفیدشو ابپز کرده بهشون میدادیم
ولز فقط ماده میمیره علت چیه

admin-m
ویرایشگر
Reply to  محبی زاده
11 روزها گذشته

سلام به احتمال زیاد پرنده جدیدی که میخرید بیماری داره یا از استرس جا به جایی میمیره
وقتی پرنده جدید رو میگیرید با مرغ عشق نر توی یه قفس قرار میدین ؟

المیرا
13 روزها گذشته

سلام مرغ عشق من خیلی بیحال اصلاغذاهم نمیخوره میترسم بمیره یه راه حل بگین لطفا؟

admin-m
ویرایشگر
Reply to  المیرا
13 روزها گذشته

سریعا به دامپزشک مراجعه کنید تا تلف نشده
علائم دیگه ای هم داره یا فقط بی حالی و بی اشتهایی؟

حدیث
21 روزها گذشته

سلام وقت بخیر .امروز طوشلطی برزیلی ماده من خیلی ناگهانی مرد دامپزشک گفت سکته کرده😔من خیلی تو رسیدگی بهشون حساس بودم واقعا برام سخت بود . الان طوطی نر حالت عادی دارع من میترسم از نبود ماده بمیره… تا چندوقت فرصت دارم براش جفت بگیرم؟ اگه تنها بمونه ممکنه بمیره؟ میشه راهنمایی کنید منو

حمید
1 ماه گذشته

سلام خسته نباشید، بنده یه شاه طوطی 4 ساله دارم، هر دو هفته یه بار تقریبا وقتی داره چرت میزنه از نوکش یه قطره آب میاد،سرلاکی خودم بزرگش کردم، از اول تا همین الان در روز یکی دوبار حالتی میشه شبیه گرفتگی عضلات ولی خیلی خفیف، انگار یه چیزی توی بدنش منقبض بشه، امروز یه دفه اون گرفتگی شدید شد، شروع کرد چشاشو بستن انگار بیحال بشه و پای راستش شل شد و نمیتونست رو دست من درست واسته، همه اینا حدود 2 دقیقه شد، من فک کردم سکته قلبی کرده و شروع کردم به ماساژ آروم قفسه سینش و… بیشتر بخوانید »

مجتبی
1 ماه گذشته

سلام عروس هلندی من دو ماه هست کمی بی حاله وچشماشو میبنده به نظرتون چی کار کنم

Last edited 1 ماه گذشته by مجتبی
آرنیکا
1 ماه گذشته

سلام من یک عروس هلندی دارم که خیلی بی حاله و چماش رو میبنده

الهام
2 ماه ها گذشته

ببخشید من در خانه اسفند دود کرده بودم بعدش یه پرنده هام که مرغ عشق بود مرد فرداش هم یکی دیگه مرد آیا از دود اسفند بوده

قاسم زاده
مدیر
Reply to  الهام
2 ماه ها گذشته

سلام، دود اسپند براشون ضرر داره و به شدت باعث استرس شون میشه.

Amirreza
2 ماه ها گذشته

سلام شبتون بخیر،،ممنون میشم اگر زودتر جواب منو بدهید خیلی دوست داره گچ بخوره

قاسم زاده
مدیر
Reply to  Amirreza
2 ماه ها گذشته

سلام، خب مشخصه کمبود مواد معدنی داره برای پرنده ات حتما مکمل مولتی ویتامین و سنگ معدنی تهیه کن. کف دریا یا بلوک خاک رس هم خوبه براشون.

Amirreza
2 ماه ها گذشته

سلام من یک طوطی برزیلی دارم تقریباً ۶ ماه پیش یک جفت برایش گرفتیم تقریبا اواخر پاییز شروع کرد به تخم گذاری اوایل متاسفانه روی تخت نمی نشست ۵ تخم که گذاشت روی تخم نشست اما تخم ها جوجه نشدند بعد از دوهفته دوباره تخم گذاشت یعنی تا حالا ۹ تخم گذاشته بی هدف ،، سؤال بنده اینه که باید چه کنم که درست روی تخم بنشیند تا جوجه شود و از اون مهم تر اینکه دو ، سه روز که بی حاله نمی دونم چکار کنم احساس میکنم از بس تخم گذاشته ضعیف شده لطفاً راهنمایی کنید خیلی نگران… بیشتر بخوانید »

قاسم زاده
مدیر
Reply to  Amirreza
2 ماه ها گذشته

سلام، فعلا لونه رو بردارید تخمگذاری پشت سر هم باعث ضعف ماده میشه. مکمل مولتی ویتامین و مینرال هم برای ماده تهیه کنید. ماده شما غریزه ضعیفی داره یا اینکه میترسه استرس داره و رو تخم ها نمی خوابه.
ایا تخم ها نطفه داشتن؟

KING
3 ماه ها گذشته

سلام یه عروس دارم که بیماری پی دی اف دی داره چند وقت زنده میمونه؟؟

قاسم زاده
مدیر
Reply to  KING
3 ماه ها گذشته

سلام، نمیدونم اصلا معلوم نیست.

77+ محصولات
4000+ سفارشات تکمیل شده
14000+ کاربران
384+ مطالب وبلاگ
تماس با کارشناسان فروش کارخانه
سبد خرید

سبد خرید شما خالی است.

ورود به سایت