افسردگی عروس هلندی به همراه نشانه ها، عوامل و نحوه درمان آن

Admin
درمان افسردگی عروس هلندی - جوجه کشی دات کام

افسردگی عروس هلندی

آیا می دانید که پرندگان نیز از استرس عاطفی رنج می برند؟ از نظر روانشناختی از میان حیوانات مختلف، پرندگان بیشتر در معرض افسردگی قرار میگیرند. در نگهداری از پرنده های زینتی و طوطی سانان از جمله عروس هلندی ها باید بیشتر کوشا باشید.

عروس هلندی ها هم همانند بسیاری از حیوانات قوه درک احساس دارند. این پرندگان در حالت طبیعی بسیار پر انرژی و بازیگوش و بامزه میباشند. اما ممکن است که در اثر رفتار پرورش دهنده و یا محیط نگهداری و همچنین بر اثر بیماری و … دچار افسردگی شوند. اگر کوکاتیل شما افسرده شده باشد باید سریعا اقدام نمایید، چرا که این موضوع می تواند تشدید پیدا کند و پرنده را در معرض بیماری های مختلف قرار دهد و در نهایت پرنده شما تلف شود.

مهمترین دلایل افسردگی و غمگینی عروس هلندی - جوجه کشی دات کام

معمولا بسیاری از پرورش دهندگان به صورت ناخواسته و به دلیل عدم آگاهی، پرنده خود را در شرایط استرس زا قرار میدهند. اگر به پرورش عروس هلندی علاقه دارید، ما در این مقاله از وبلاگ جوجه کشی دات کام با موضوع نشانه ها، عوامل و درمان افسردگی عروس هلندی به کمک شما آمده ایم تا بتوانید مجددا پرنده خود را سرحال و شاداب نمایید.

نشانه های افسردگی عروس هلندی

رفتارهای غیر عادی در پرنده های زینتی و عروس هلندی ها نشانه یک مشکل اساسی می باشد و نباید به سادگی از کنار آنها گذشت. به زبان بدن عروس هلندی خود توجه کنید. اینکه عروس هلندی همیشه در حال صحبت و یا آواز خواندن است، لزوما به معنای خوشحال بودن آنها نیست.

اگر خیلی زود متوجه افسردگی عروس هلندی خود شوید، راه آسان تری در پیش خواهید داشت. ولی اگر دیر متوجه شوید و یا نسبت به آن بی تفاوت باشید پرنده شما درگیر مشکلات بیشتری خواهد شد.

  • پرخاشگری
  • تغییر در آواز سر دادن
  • رفتارهای تکراری و بی معنی
  • از دست دادن اشتها
  • افتادگی بالها و نامرتب بودن و یا پف کردن پرها
  • تحرک کم
  • بال بال زدن سرجای خود
  • ریزش پر
  • عدم توجه به حرکات و اتفاقات محیط اطراف و بی توجهی نسبت به صاحب خویش

و نشستن در یک گوشه و چشم های خسته و خواب آلود نشانه های واضحی هستند که بیان میکند طوطی شما از نظر عاطفی در شرایط مناسبی به سر نمی برد.

تأثیر افسردگی بر سلامت عروس هلندی ها

عروس هلندی ها پرندگان بسیار باهوشی هستند و توانایی درک بسیاری از اتفاقات محیط اطراف خود را دارند. گونه های مختلفی از طوطی ها و عروس هلندی ها تمایل دارند که نسبت به جفت خود وفادار باشند. معمولا زمانیکه یک عروس هلندی نر با یک عروس هلندی ماده جفت میخورد تا زمان مرگ در کنار هم می مانند. ظاهرا برای این پرندگان وفاداری و دلبستگی برای بقا و آرامش عاطفی آنها بسیار اهمیت دارد.

تمامی غرایز طبیعی این پرندگان به ترکیب های شیمیایی و متابولیسم بدن آنها ربط دارد. بنابراین افسردگی میتواند به طور جد سلامت پرنده شما را به خطر بیاندازد. زمانیکه طوطی و یا عروس هلندی شما دچار افسردگی شود، در قدم اول بی اشتها شده و از غذا خوردن دست می کشد. بی اشتهایی تهدید بزرگی برای سلامت پرنده شما خواهد بود زیرا پرندگان در اثر گرسنگی و یا سوء تغذیه خیلی زود تلف میشوند.

اثرات افسردگی در پرنده های زینتی بسیار مخرب بوده و پرنده آسیب جدی به خود می رساند. بیشتر پرنده های زینتی زمانیکه افسرده میشوند، شروع به کندن پرهای خود میکنند. یک عروس هلندی افسرده در مدت زمان کوتاه ممکن است تمامی پرهای خود را از جایش بکند و یا دچار ریزش شدید پر شود.

چه عواملی باعث افسردگی عروس هلندی میشود؟

عوامل زیادی باعث استرس عروس هلندی ها و همچنین طوطی ها میشود که متأسفانه بیشتر پرورش دهندگان از آنها غافل می باشند. در ادامه تمامی این موارد را با هم بررسی میکنیم:

تنهایی و محیط ساکت

کوکاتیل ها پرنده های بسیار اجتماعی بوده و خیلی زود به صاحب خویش وابسته میشوند. ممکن است به خاطر شرایط کاری زمان کمتری با پرنده خود بگذرانید و یا اینکه عروس هلندی شما در بیشتر اوقات تنها باشد. تنهایی به سرعت باعث افسردگی عروس هلندی ها میشود.

میتوانید برای پرنده خود جفت تهیه کنید. در این صورت پرنده های شما از تنهایی رنج نخواهند برد. اگر به صورت تکی عروس هلندی در منزل پرورش می دهید در زمان تنهایی برای پرنده خود موزیک و یا رادیو و یا حتی تلویزیون پخش کنید.

همچنین باید به اندازه کافی اسباب بازی در داخل قفس عروس هلندی قرار دهید. البته ممکن است اسباب بازی های تکراری برای عروس هلندی جذاب نباشند. بنابراین برای پرنده خود تنوع به خرج دهید.

جدایی و دلبستگی

اگر عروس هلندی از جفت خویش دور شود و یا اینکه صاحبش او را ترک کرده باشد، پرنده به لحاظ روحی افسرده خواهد شد. همان طور که گفتیم کوکاتیل ها خیلی زود به صاحب و یا جفت خویش وابسته میشوند. تحمل دوری و جدایی از آنها برای عروس هلندی سخت بوده و باعث افسردگی حال آنها میشود.

عروس هلندی که جفت خود را از دست داده باشد ممکن برای جفتش عزاداری کند و یه مدت غمگین و دپرس باشد.

 محیط اطراف

پرندگانی که در اسارت زندگی میکنند بیش تر تحت تأثیر محیط اطراف خویش قرار میگیرند. هر نوع ناهنجاری و رفتار ترسناک و استرس زا همچون صداهای بلند و دلخراش باعث شوک دیدن سیستم عصبی آنها میشود. بنابراین عروس هلندی خود را در معرض صداهای بلند و داد و فریادها و ترس قرار ندهید.

عوامل محیطی دیگری نیز می تواند باعث افسردگی عروس هلندی ها شود. بعنوان مثال محیط های بسیار سرد و جریان های ناگهانی باد میتواند باعث افسردگی عروس هلندی شود.

داروی ضد استرسو ضد افسردگی عروس هلندی - جوجه کشی دات کام

قفس نامناسب

قفس بسیار کوچک برای پرنده خود انتخاب نکنید. نگهداری عروس هلندی در قفس های کوچک باعث میشود که پرنده احساس محدودیت کند و به افسردگی دچار شود. همچنین پرنده شما نباید دائما در قفس باشد. باید پرنده خود را هرزگاهی از قفس بیرون بیاورید تا در فضای آزاد قدم بزند.

ممکن است عروس هلندی شما قهر کرده باشد

این احتمال وجود دارد که عروس هلندی شما در برابر رفتار و یا حرکات شما قهر کرده باشد. بعنوان مثال اگر اسباب بازی مورد علاقه آنها را بردارید ممکن است پرنده شما قهر کند. عروس هلندی ها نسبت به وسایلی که استفاده میکنند و یا می جوند، حس مالکیت دارند.

همچنین کوتاه کردن پرها نیز باعث میشود تا عروس هلندی قهر کند. اگر واقعا مجبور به کوتاه کردن پرهای عروس هلندی خود هستید این کار را به یک فرد دیگری بسپارید تا پرنده از شما دلخور نشود و با شما قهر نکند.

آموزش سخنگو کردن عروس هلندی را به صورت حرفه ای یاد بگیرید.

عروس هلندی مسن خرید نکنید!!!

در زمان خرید عروس هلندی از انتخاب پرنده های مسن پرهیز نمایید. عروس هلندی ها معمولا بعد از سن یک سالگی به بلوغ می رسند. وقتی عروس هلندی های مسن و بالغ شده وارد محیط جدید میشوند و یا با صاحب جدید خود آشنا میشوند تا یک مدت در حالت افسردگی به سر می برند.

برای رفع افسردگی عروس هلندی چیکار کنیم؟

در قدم اول باید برای پرنده خود شرایطی فراهم نمایید که باعث ایجاد احساسات مثبت در وی شود. وقت بیشتری با پرنده خود سپری کنید و مرتبا او را از قفس بیرون آورید. اسباب بازی برای پرنده خود تهیه کنید. به خوراک پرنده رسیدگی نمایید و او را با میوه ها مورد علاقه اش تشویق کنید. برای پرنده خود امکان استحمام فراهم نمایید. برای این منظور یک ظرف کوچک را با آب پر کنید تا پرنده در آن آبتنی کند. آب تنی باعث تمیزی و سرحالی و شادابی پرنده ها میشود.

با پرنده خود در تعامل باشد و با او به مهربانی رفتار کنید. اگر عروس هلندی شما دستی و رام شده است، با انگشتان دست پرنده خود را نوازش کنید. اما اگر پرنده شما تمایلی به نوازش نداشته باشد، اصرار نکنید. همچنین بوی سبزی پونه نیز تا حدودی باعث شادابی و سرحال شدن پرندگان زینتی از جمله عروس هلندی میشود.

داروی anti-stress

برای درمان افسردگی عروس هلندی میتوان از داروی ضد افسردگی و آنتی استرس (anti-stress) استفاده نمود. این دارو را باید از داروخانه های دامپزشکی و یا پت شاپ های معتبر تهیه کنید.

در صورتیکه پرنده شما دچار افسردگی حاد شده است، بهتر است که ابتدا با یک دامپزشک مشورت نمایید.

جمع بندی

فراموش نکنید که بهترین راه برای پیشگیری و درمان افسردگی عروسی هلندی و پرندگان زینتی، محبت و ایجاد ارتباط خوب با پرنده می باشد. همچنین پرنده شما باید روزانه به اندازه کافی تحرک ذهنی داشته باشد. تحرک ذهنی ناکافی به سرعت باعث افسردگی پرندگان میشود. در داخل قفس عروس هلندی از اسباب بازی و آینه استفاده کنید تا ذهن پرنده درگیر شود.

همچنین برای پرنده خود یک محیط مناسب و تمیز فراهم نمایید. دمای اتاق نگه داری عروس هلندی نیز باید معتدل بوده و قفس آن نیز جادار باشد. در صورت مشاهده علائم غیر طبیعی به دنبال منشأ آن باشید. برخی از بیماری ها نیز علائم افسردگی به همراه دارند. در این نوع موارد باید سریعا به دامپزشک مراجعه نمود.

دسته بندی سایر پرندگان مقالات پرورش و نگهداری پرندگان
اشتراک گذاری

نوشته های مرتبط

227 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
پارسا
3 روزها گذشته

سلام من یه عروس هلندی دارم حدود۵ماهشه یک ماهی میشه خریدمش الان حدود ۳روزه خیلی میخوابه تحرکش کم شده ولی اشتهاش هیچ تغیری نکرده صبح ها هم سروصدا میکنه و هیچ علامت دیگه ای هم نداره مریض هم فکر نمیکنم شده باشه چون نه دمای خونه زیر۲۰درجه اومده توی این چند وقت که دارمش نه غذای الوده بهش دادم نه چیز دیگه ای میشه راهنمایی کنید

admin-m
ویرایشگر
Reply to  پارسا
1 روز گذشته

سلام غذاش چیه ؟ فضلش چجوریه ؟
بهتره برای تشخیص دقیق به دامپزشک مراجعه کنید

ستاره
5 روزها گذشته

سلام من جفت عروس هلندی دارم و تقریبا ۱ ماه پیش تخم گذاری کردن و اولین جوجه که به دنیا اومد جفت نر مرد . والان بعد از ۳ روز که جفت مرده ماده حال خیلی خوبی نداره دکتر آنتی بیوتیک شروع کرده . فکر میکنم شرایط نگهداریشون خوب نبود . حالا روی تخمها میخوابه ولی چون خودش هم خیلی کم غذا شده به جوجه غذا نمیده هر دو ساعت برمیدارم سرلاک بهش میدم . الان نمیدونم چه کاری میتونم براش انجام بدم . از تخم و جوجه جداش کنم که سلامتیش به دست بیاره ؟

admin-m
ویرایشگر
Reply to  ستاره
5 روزها گذشته

سلام بهتره تخم ها رو جدا نکنید افسردگیش ممکنه بیشتر بشه. به تغذیش برسید جوجه رو با سرلاک خودتون تغذیه کنید.
برای پرنده مادر غذاهای مقوی و متنوع بذارید توی قفس
پروبیوتیک مخصوص پرنده زینتی بگیرید تا استرس و افسردگیش کمتر بشه و اشتهاش برگرده
دکتر تشخیص چه بیماری داده که آنتی بیوتیک تجویز کرده؟ حتما برای موارد گفته شده با دکترش هم مشورت کنید

فاطیما
19 روزها گذشته

سلام وقت بخیر عروس هلندی من۶ماهشه خیلی فعال و پرانرژی بود وصدادرمیاورد ازخودش تا چهارروز پیش که بردمش چکاب دکتر پراشو زدو ناخناشوکوتاه کردازاون روز همش تو خودشه دیگه تولید صدانمیکنه پراشو باد میکنه اشتهاش کم شده بازیگوشی نمیکنه خیلی نگرانشم چیکارکنم خوب شه🥺🙏

admin-m
ویرایشگر
Reply to  فاطیما
18 روزها گذشته

سلام پرندتون قهر کرده . توضیحات کامل توی متن هست به طور کامل بخونید مقاله رو

Neda
25 روزها گذشته

سلام ما دوتا عروس هلندی داریم نر ‌و ماده یکشون فرار کرد برای چهار روز بیرون از خونه مونده بود ولی بعد از چهاروز پیداش کردیم ولی دیگه فعال نیست مثل قبلا و خیلی میخوابه لطفا بگین که چیکار کنم.

Hanane
1 ماه گذشته

سلام میشه راهنمایی ام کنید عروس هلندی من ماده هست و تنهاست دو روز هست خیلی از قفس نمیاد بیرون و میخوابه چیشده براش افسردگی گرفته؟

khatereh
2 ماه ها گذشته

سلام من امروز عروس هلندیمو گذاشتم خونه و رفتم .بابام پیشش بود عروس هلندیم ب منو بابام خیلی وابستس بعد ک بابام رفت بیرون گذاشتش تو قفس و تو اتاق تاریک وقتی اومدیم دیدیم داره میلرزه و بشدت داغه ممکن است تب داشته باشه؟

Fatemeh
2 ماه ها گذشته

سلام وقت بخیر من یه عروس هلندی دارم که خیلی زیاد وابسته هست،جوری که باید پیشش باشیم تا غذا بخوره.ما ده روز نیستیم و مجبوریم اون رو به کسی بسپاریم تا تواین مدت ازش نگهداری کنه ولی خیلی نگران سلامتیش هستم.ممکنه غذا نخوره یا اینکه افسردگی بگیره و درکل جونش به خطر بیوفته؟

معصومه
2 ماه ها گذشته

سلام، ما یک عروس هلندی داریم از چند روزگی دست خودمون بوده سرلاک خورده، الان 8 سالشه، تا حالا خیلی سالم و شاد و دست آموز بوده، من چون که شاغلم، عادت داشته که وقتی من و بچه ها نیستیم ساعتها تنها باشه ولی وقتی برمیگشتیم از صدای ماشین شروع به جیغ زدن و هیجان میکرد و خوشحال میشد و بیرون می‌آوردیم و پروازش می‌دادیم. دو هفته پیش سرما خورد و به دهنک افتاد دارو خریدیم بهش دادیم فرداش بلند شد و دونه خورد. اما دیگه سرحال نمیشه حالات افسردگی داره ولی هر از گاهی به دهنک میفته و نفس… بیشتر بخوانید »

قاسم زاده
مدیر
Reply to  معصومه
2 ماه ها گذشته

سلام، سرما خوردگی اگه درمان نشه باعث اسم و تنگی نفس پرنده میشه. فعلا بعنوان درمان خانگی یکم تو آبخوریش تا 3 روز عرق آویشن بریزید. ولی حتما ببرش دامپزشک چون نفسش ضعیف شده.
در مورد شاهدونه و کتون هم باید بدونید که این دو دون خیلی انرژی زا و چربی بالایی دارند اصلا خوب نیست که اینا رو به مقدار زیاد در اختیار پرنده قرارا بدید باید مقدارش کم و کنترل شده باشه وگرنه بیماری کبدی میاره. بعدشم چون دان گرم هستند باعث مستی پرنده میشه. وقی پرنده مست شه و جفت نداشته باشه دچار افسردگی میشه.

کیان
2 ماه ها گذشته

سلام خسته نباشید من یه عروس هلندی ۳ ماهه دارم به هفته هست آوردمش خونه خیلی بپر بپر می‌کرد می‌کرد آهنگ براش میذاشتیم شروع می‌کرد به خوندن و جیغ کشیدن اما دو روز پیش خونه خلوت بود و اون تو اتاق تنها بود الان دو روزه اصلا صداش در نمیاد و همش داره ارزن میخوره و یه صدای گرفته و ضعیفی از خودش در میاره و به صداها هم هیچ واکنشی نشون نمیده
احتمال داره افسردگی گرفته باشه؟

Last edited 2 ماه ها گذشته by کیان
قاسم زاده
مدیر
Reply to  کیان
2 ماه ها گذشته

سلام، عروس هلندی رو تنها نذارین افسرده میشه. مقاله رو بخونید.

صدف
2 ماه ها گذشته

سلام لطفا سوال منم جواب بدین…
من عروس هلندیم نزدیك دو ماهشه خیلی بهم وابستس ..امروز برای اولین بار خونه تنها موند البته داداشمم پیشش بود… بعد ك برگشتیم نه حرف میزد نه غذا میخورد نه راه میرفت.. درصورتی که خیلی شیطون بود همیشه… چیکار کنم بنظرتون افسردگی گرفته؟😭

قاسم زاده
مدیر
Reply to  صدف
2 ماه ها گذشته

سلام، شاید افسرده شده یا باهاتون قهره . از داداشتون بپرسید ایا بدرفتاری نکرده باهاش.

77+ محصولات
4000+ سفارشات تکمیل شده
14000+ کاربران
385+ مطالب وبلاگ
تماس با کارشناسان فروش کارخانه
سبد خرید

سبد خرید شما خالی است.

ورود به سایت