افسردگی عروس هلندی

آیا می دانید که پرندگان نیز از استرس عاطفی رنج می برند؟ از نظر روانشناختی از میان حیوانات مختلف، پرندگان بیشتر در معرض افسردگی قرار میگیرند. در نگهداری از پرنده های زینتی و طوطی سانان از جمله عروس هلندی ها باید بیشتر کوشا باشید.

عروس هلندی ها هم همانند بسیاری از حیوانات قوه درک احساس دارند. این پرندگان در حالت طبیعی بسیار پر انرژی و بازیگوش و بامزه میباشند. اما ممکن است که در اثر رفتار پرورش دهنده و یا محیط نگهداری و همچنین بر اثر بیماری و … دچار افسردگی شوند. اگر کوکاتیل شما افسرده شده باشد باید سریعا اقدام نمایید، چرا که این موضوع می تواند تشدید پیدا کند و پرنده را در معرض بیماری های مختلف قرار دهد و در نهایت پرنده شما تلف شود.

مهمترین دلایل افسردگی و غمگینی عروس هلندی - جوجه کشی دات کام

معمولا بسیاری از پرورش دهندگان به صورت ناخواسته و به دلیل عدم آگاهی، پرنده خود را در شرایط استرس زا قرار میدهند. اگر به پرورش عروس هلندی علاقه دارید، ما در این مقاله از وبلاگ جوجه کشی دات کام با موضوع نشانه ها، عوامل و درمان افسردگی عروس هلندی به کمک شما آمده ایم تا بتوانید مجددا پرنده خود را سرحال و شاداب نمایید.

نشانه های افسردگی عروس هلندی

رفتارهای غیر عادی در پرنده های زینتی و عروس هلندی ها نشانه یک مشکل اساسی می باشد و نباید به سادگی از کنار آنها گذشت. به زبان بدن عروس هلندی خود توجه کنید. اینکه عروس هلندی همیشه در حال صحبت و یا آواز خواندن است، لزوما به معنای خوشحال بودن آنها نیست.

اگر خیلی زود متوجه افسردگی عروس هلندی خود شوید، راه آسان تری در پیش خواهید داشت. ولی اگر دیر متوجه شوید و یا نسبت به آن بی تفاوت باشید پرنده شما درگیر مشکلات بیشتری خواهد شد.

  • پرخاشگری
  • تغییر در آواز سر دادن
  • رفتارهای تکراری و بی معنی
  • از دست دادن اشتها
  • افتادگی بالها و نامرتب بودن و یا پف کردن پرها
  • تحرک کم
  • بال بال زدن سرجای خود
  • ریزش پر
  • عدم توجه به حرکات و اتفاقات محیط اطراف و بی توجهی نسبت به صاحب خویش

و نشستن در یک گوشه و چشم های خسته و خواب آلود نشانه های واضحی هستند که بیان میکند طوطی شما از نظر عاطفی در شرایط مناسبی به سر نمی برد.

تأثیر افسردگی بر سلامت عروس هلندی ها

عروس هلندی ها پرندگان بسیار باهوشی هستند و توانایی درک بسیاری از اتفاقات محیط اطراف خود را دارند. گونه های مختلفی از طوطی ها و عروس هلندی ها تمایل دارند که نسبت به جفت خود وفادار باشند. معمولا زمانیکه یک عروس هلندی نر با یک عروس هلندی ماده جفت میخورد تا زمان مرگ در کنار هم می مانند. ظاهرا برای این پرندگان وفاداری و دلبستگی برای بقا و آرامش عاطفی آنها بسیار اهمیت دارد.

تمامی غرایز طبیعی این پرندگان به ترکیب های شیمیایی و متابولیسم بدن آنها ربط دارد. بنابراین افسردگی میتواند به طور جد سلامت پرنده شما را به خطر بیاندازد. زمانیکه طوطی و یا عروس هلندی شما دچار افسردگی شود، در قدم اول بی اشتها شده و از غذا خوردن دست می کشد. بی اشتهایی تهدید بزرگی برای سلامت پرنده شما خواهد بود زیرا پرندگان در اثر گرسنگی و یا سوء تغذیه خیلی زود تلف میشوند.

اثرات افسردگی در پرنده های زینتی بسیار مخرب بوده و پرنده آسیب جدی به خود می رساند. بیشتر پرنده های زینتی زمانیکه افسرده میشوند، شروع به کندن پرهای خود میکنند. یک عروس هلندی افسرده در مدت زمان کوتاه ممکن است تمامی پرهای خود را از جایش بکند و یا دچار ریزش شدید پر شود.

چه عواملی باعث افسردگی عروس هلندی میشود؟

عوامل زیادی باعث استرس عروس هلندی ها و همچنین طوطی ها میشود که متأسفانه بیشتر پرورش دهندگان از آنها غافل می باشند. در ادامه تمامی این موارد را با هم بررسی میکنیم:

تنهایی و محیط ساکت

کوکاتیل ها پرنده های بسیار اجتماعی بوده و خیلی زود به صاحب خویش وابسته میشوند. ممکن است به خاطر شرایط کاری زمان کمتری با پرنده خود بگذرانید و یا اینکه عروس هلندی شما در بیشتر اوقات تنها باشد. تنهایی به سرعت باعث افسردگی عروس هلندی ها میشود.

میتوانید برای پرنده خود جفت تهیه کنید. در این صورت پرنده های شما از تنهایی رنج نخواهند برد. اگر به صورت تکی عروس هلندی در منزل پرورش می دهید در زمان تنهایی برای پرنده خود موزیک و یا رادیو و یا حتی تلویزیون پخش کنید.

همچنین باید به اندازه کافی اسباب بازی در داخل قفس عروس هلندی قرار دهید. البته ممکن است اسباب بازی های تکراری برای عروس هلندی جذاب نباشند. بنابراین برای پرنده خود تنوع به خرج دهید.

جدایی و دلبستگی

اگر عروس هلندی از جفت خویش دور شود و یا اینکه صاحبش او را ترک کرده باشد، پرنده به لحاظ روحی افسرده خواهد شد. همان طور که گفتیم کوکاتیل ها خیلی زود به صاحب و یا جفت خویش وابسته میشوند. تحمل دوری و جدایی از آنها برای عروس هلندی سخت بوده و باعث افسردگی حال آنها میشود.

عروس هلندی که جفت خود را از دست داده باشد ممکن برای جفتش عزاداری کند و یه مدت غمگین و دپرس باشد.

 محیط اطراف

پرندگانی که در اسارت زندگی میکنند بیش تر تحت تأثیر محیط اطراف خویش قرار میگیرند. هر نوع ناهنجاری و رفتار ترسناک و استرس زا همچون صداهای بلند و دلخراش باعث شوک دیدن سیستم عصبی آنها میشود. بنابراین عروس هلندی خود را در معرض صداهای بلند و داد و فریادها و ترس قرار ندهید.

عوامل محیطی دیگری نیز می تواند باعث افسردگی عروس هلندی ها شود. بعنوان مثال محیط های بسیار سرد و جریان های ناگهانی باد میتواند باعث افسردگی عروس هلندی شود.

داروی ضد استرسو ضد افسردگی عروس هلندی - جوجه کشی دات کام

قفس نامناسب

قفس بسیار کوچک برای پرنده خود انتخاب نکنید. نگهداری عروس هلندی در قفس های کوچک باعث میشود که پرنده احساس محدودیت کند و به افسردگی دچار شود. همچنین پرنده شما نباید دائما در قفس باشد. باید پرنده خود را هرزگاهی از قفس بیرون بیاورید تا در فضای آزاد قدم بزند.

ممکن است عروس هلندی شما قهر کرده باشد

این احتمال وجود دارد که عروس هلندی شما در برابر رفتار و یا حرکات شما قهر کرده باشد. بعنوان مثال اگر اسباب بازی مورد علاقه آنها را بردارید ممکن است پرنده شما قهر کند. عروس هلندی ها نسبت به وسایلی که استفاده میکنند و یا می جوند، حس مالکیت دارند.

همچنین کوتاه کردن پرها نیز باعث میشود تا عروس هلندی قهر کند. اگر واقعا مجبور به کوتاه کردن پرهای عروس هلندی خود هستید این کار را به یک فرد دیگری بسپارید تا پرنده از شما دلخور نشود و با شما قهر نکند.

آموزش سخنگو کردن عروس هلندی را به صورت حرفه ای یاد بگیرید.

عروس هلندی مسن خرید نکنید!!!

در زمان خرید عروس هلندی از انتخاب پرنده های مسن پرهیز نمایید. عروس هلندی ها معمولا بعد از سن یک سالگی به بلوغ می رسند. وقتی عروس هلندی های مسن و بالغ شده وارد محیط جدید میشوند و یا با صاحب جدید خود آشنا میشوند تا یک مدت در حالت افسردگی به سر می برند.

برای رفع افسردگی عروس هلندی چیکار کنیم؟

در قدم اول باید برای پرنده خود شرایطی فراهم نمایید که باعث ایجاد احساسات مثبت در وی شود. وقت بیشتری با پرنده خود سپری کنید و مرتبا او را از قفس بیرون آورید. اسباب بازی برای پرنده خود تهیه کنید. به خوراک پرنده رسیدگی نمایید و او را با میوه ها مورد علاقه اش تشویق کنید. برای پرنده خود امکان استحمام فراهم نمایید. برای این منظور یک ظرف کوچک را با آب پر کنید تا پرنده در آن آبتنی کند. آب تنی باعث تمیزی و سرحالی و شادابی پرنده ها میشود.

با پرنده خود در تعامل باشد و با او به مهربانی رفتار کنید. اگر عروس هلندی شما دستی و رام شده است، با انگشتان دست پرنده خود را نوازش کنید. اما اگر پرنده شما تمایلی به نوازش نداشته باشد، اصرار نکنید. همچنین بوی سبزی پونه نیز تا حدودی باعث شادابی و سرحال شدن پرندگان زینتی از جمله عروس هلندی میشود.

داروی anti-stress

برای درمان افسردگی عروس هلندی میتوان از داروی ضد افسردگی و آنتی استرس (anti-stress) استفاده نمود. این دارو را باید از داروخانه های دامپزشکی و یا پت شاپ های معتبر تهیه کنید.

در صورتیکه پرنده شما دچار افسردگی حاد شده است، بهتر است که ابتدا با یک دامپزشک مشورت نمایید.

جمع بندی

فراموش نکنید که بهترین راه برای پیشگیری و درمان افسردگی عروسی هلندی و پرندگان زینتی، محبت و ایجاد ارتباط خوب با پرنده می باشد. همچنین پرنده شما باید روزانه به اندازه کافی تحرک ذهنی داشته باشد. تحرک ذهنی ناکافی به سرعت باعث افسردگی پرندگان میشود. در داخل قفس عروس هلندی از اسباب بازی و آینه استفاده کنید تا ذهن پرنده درگیر شود.

همچنین برای پرنده خود یک محیط مناسب و تمیز فراهم نمایید. دمای اتاق نگه داری عروس هلندی نیز باید معتدل بوده و قفس آن نیز جادار باشد. در صورت مشاهده علائم غیر طبیعی به دنبال منشأ آن باشید. برخی از بیماری ها نیز علائم افسردگی به همراه دارند. در این نوع موارد باید سریعا به دامپزشک مراجعه نمود.