همه چیز درباره ی خروس لاری | پرورش ، تغذیه ، جوجه کشی

اساساً خروس هایی که برای نبرد تربیت می شوند و ذات جنگ جو دارند با نام لاری شناخته می شوند که دارای نژاد ها و گون های متفاوتی می باشند . حائز اهمیت است بدانید که جنگ خروس ها به دلیل شرط بندی های بالا و کلان بسیار رایج بود به طوری که افراد زمان و هزینه خود را صرف تربیت و پرورش خروس لاری می نمودند .

جالب توجه است که نبرد خروس ها در برخی از کشور ها مانند افغانستان از اهمیت بسیار بالایی برخوردار بوده و به صورت کاملاً رسمی برگزار می شود . موارد ذکر شده باعث رونق پرورش خروس لاری در بسیاری از کشور ها از جمله ایران شده است .

پرورش خروس لاری

نژاد های مختلف خروس لاری

خروس های لاری دارای نژاده های مختلفی باشند ولی تنها برخی از نژاد های محدود در ایران یافت می شوند که در ادامه به توضیح آنها می پردازیم .

نژاد مالی

خروس مالی (Malay) یکی از نژاد های جنگی و آسیایی بوده و به دلیل داشتن ویژگی ها منحصر به فرد توجه افراد بسیاری را به خود جلب کرده است . کلمه ترس برای این نژاد از خروس لاری هیچ معنایی ندارد همچنین نژاد مالی مقاومت بالایی در برابر سرما ، گرما ، درد داشته و از قدرت حمله وری بسیار بالایی برخوردار است .

این خروس در اوایل دهه 50 به دلیل داشتن جثه بزرگ و ظاهر غیر معمول محبوبیت بسیار ویژه ای را برای خود به ارمغان آورد و سبب شد بسیاری از افراد فعال در این زمینه به نگهداری از نژاد مالی بپردازند .

پرورش لاریخروس لاری مالی دارای در رنگ بندی های مختلفی چون سیاه ، زرد ، قرمز سفید و … یافت می شود که بیشتر آنها دارای یک نایج بسیار کوچک بر بالای سر خود می باشند . وزن این پرنده ها در حالت معمول در حدود 4 تا 5 کیلوگرم بوده و از قد 70 سانتی متری برخوردار است .

البته باید به این نکته نیز توجه داشت که در صورت استفاده از رژیم غذایی مناسب قد این پرنده به 86 سانتی متر نیز می رسد .

نژاد مالا گاچ

یکی از ویژگی هایی که نژاد مالاگاچ را از دیگر نژاد های خروس لاری متمایز می کند گردن لخت آنها می باشد . علاوه بر این این خروس ها دارای تاجی نسبتاً کوتاه بوده و در عین حال از ریش بلندی برخوردار هستند .

پر های بدن این پرنده دارای رنگ بندی زیبایی بوده و از 3 رنگ قرمز ، سیاه و قهوه ای تشکیل شده است . منشاً پیدایش این نژاد از خروس لاری مالاگاچ ماداگاسکار بوده و همانند بسیاری از خروس های دیگر دارای گونه های مختلفی می باشد .

پرورش لاری

از ویژگی های جنگاوری این پرنده ها می توان به حمله مستقیم و بسیار سریع آنها به سمت حریف خود اشاره کرد که بدون کوچکترین بال زدن انجام می شود . با وجود این ویژگی ها نژاد مالاگاچ به دلیل داشتن مقاومت پایین در مقایسه با بیشتر خروس های لاری از شانس کمتری برای پیروزی در نبرد برخوردار می باشد .

نژاد برزیلی

یکی از ویژگی های ظاهری خروس لاری برزیلی پاهای بدون مو و لخت آن می باشد . این خروس نیز مانند نژاد های مختلف خروس لاری دارای رنگ بندی متنوعی می باشد اما اکثر خروس لاری های نژاد برزیلی در رنگ مشکی و سفید دیده می شوند .

به جرئت می توان گفت که نژاد برزیلی به عنوان یکی از برترین و شجاع ترین نژاد های خروس جنگی شناخته می شود چرا که بسیار نترس بوده و از نحوه مبارزه ان خارق العاده می باشد .

نژاد اصیل

خروس اصیل (Asil) یکی از بهترین و شناخته شده ترین نژاد های خروس لاری بوده که از گونه های مختلفی برخوردار است . این نژاد از خروس ها در انواع رنگ هایی مانند قهوه ای و زرد ، مخلوط سیاه و قهوه ای ، قهوه ای سوخته و … دیده شده اند که هر کدام از زیبایی منحصر به فردی برخوردار است .

پرورش خروس لاری

خروس لاری نژاد اصیل همانند سایر لاری ها دارای بدنی کشیده و آماده برای نبرد داشته و حتی در برخی از آنها تاج کوتاه نیز دیده شده است . حائز اهمیت است بدانید که این نژاد از خروس ها در کشورمان ایران و برخی دیگر از کشور های آسیایی از ارزش بسیار بالایی برخوردار است .

نگهداری و پرورش خروس لاری

نگهداری و تکثیر خروس لاری که با عنوان خروس جنگی نیز شناخته می شود،  پروسه ای بسیار طولانی می باشد از این رو باید کسی در این زمینه فعالیت کند که علاقه کافی را برای این کار دارد .

خلق یک محیط کاملاً بهداشتی و خالی از میکروب لاری های گله را از انگل های داخلی و خارجی مصون می دارد .
مورد بعدی تغذیه این خروس های می باشد چرا که رابطه مستقیمی با میزان باروری آنها داشته و سلامتی آنها در واقع به این فاکتور بستگی دارد . در یک کلام می توان گفت تحت هیچ شرایطی در تغذیه خروس لاری نباید کم کاری شود .

خروس در عین قوی بودن حساس نیز می باشد از این رو در تغذیه آن نباید از پسماند غذا هایی که بر سر سفره خورد شده به آن داده شود . همچین نباید اجازه دهید که خروس لاری از دانه هایی که از روی زمین پیدا می کند تغذیه نماید . باید به این مورد نیز توجه داشت که در صورت بیماری و ضعیف شدن خروس لاری استفاده از دارو تاثیر چندانی نخواهد داشت و پرنده شما سلامتی اولیه خود را به دست نخواهد آورد .

ذاتاً بیشتر مواردی که برای نگهداری و پرورش خروس لاری باید رعایت شود مشابه با پرورش مرغ می باشد .

پرورش خروس لاری

تغذیه خروس لاری

– برای تغذیه جوجه لاری های تازه هچ شده از آب و شکر 8 درصد استفاده نمایید چرا که عامل کاهنده استرس در آنها می باشد . علاوه بر این می توانید از ویتامین پلاس نیز بهره ببرید .
– تا 60 روزگی باید تغذیه لاری شامل انواع ویتامین ها از جمله ویتالین (Vitalin) ، ویتالیت (Vitalyte oral) و ویتاسید (Aitacid) باشد . علاوه بر این استفاده از دان های فرموله شده استارتر نیز از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است .
– برخی از افراد بر این باوراند دادن جگر به پرنده می تواند در رشد و قدرتمند کردن او موثر باشد و این در حالی است که این مورد تنها باعث مسمومیت خروس لاری می شود .
– دادن غذا هایی مانند پیاز به صورت خام ، برنج خالی از روغن و سفیده تخم مرغ آب پز برای خروس لاری بسیار مناسب و ایده آل می باشد .
– از 60 روزگی تا 4 ماهگی می توانید از دان های استارتر برای تغذیه لاری ها بهره ببرید .
– بعد از اتمام 4 ماه استارتر را از رژم غذایی پرنده ها حذف کرده و از موادی مانند پلت ، تره ، پای مرغ و پیاز خام استفاده نمایید .

فروش دستگاه جوجه کشی مرغ

بیماری های خروس لاری

نیوکاسل و آنفولانزا دو بیماری اصلی مشکل ساز برای مرغ لاری می باشند . حائز اهمیت است بدانید که بیماری نیوکاسل از ویروسی به نام پارامیکسو حاصل می شود . علائم بالینی بیماری نیوکاسل در خروس لاری اسهال سبز رنگ ، کشیده شدن گردن به جلو ، لاغری ، فلجی ، پر های ژولیده افسردگی ، آبریزش از بینی ، سرفه و داشتن پر های ژولیده می باشند .

ایده آل ترین و مناسب ترین شیوه برای جلوگیری از این بیماری واکسن زدن و ضد عفونی کردن می باشد .

پرورش خروس لاری

اصول جوجه کشی خروس لاری

قوانین و اصول برای انبار تخم ها ، تنظیم دما و رطوبت جهت جوجه کشی مرغ لاری و خروس لاری یکسان می باشد . ولی برای این کار می توانید یا از دستگاه جوجه کشی استفاده کنید و یا اجازه دهید مرغ و خروس لاری خود به این کار بپردازند . توجه داشته باشید که برای جوجه کشی با استفاده از ماشین جوجه کشی باید به چرخش تخم های ، دما و رطوبت و مهم تر از همه تهویه بسیار توجه داشته باشیم .

در بحث پرورش و نگهداری جوجه لاری 30 روز اول از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است چرا در این دوران جوجه های در ضعیف ترین حالت ممکن می باشند . از این رو باید مکانی که برای نگهداری آنها در نظر میگیرید تمیز و بهداشتی باشد . تامین دمای مناسب ، غذای مقوی و آب تمیز از جمله نکات دیگر است که در نگهداری و پرورش جوجه لاری ها مهم می باشند .

اگر احتمالی در این پروسه رخ دهد امکان رشد جوجه ها و یا حتی از دست رفت آنها وجود دارد . علاوه بر این هزینه نکردن و رسیدگی کم در دوره جوجه بودن باعث می شود تا خروس لاری بعد از رشد کامل به قدرت حداکثر خود نرسد .

پرورش خروس لاری

جوجه کشی از خروس لاری

همانگونه که بیان شد برای جوجه کشی از خروس لاری شما میتواند از دو شیوه طبیعی و مصنوعی بهره ببرید . در شیوه طبیعی خود مرغ و خروس تمام کار های لازم را برای خارج کردن جوجه ها به صورت سالم از تخم ها به انجام میرساند که در این روش امکان بروز مشکل از سوی عوامل خارجی بالا می باشد .

روش دوم یعنی جوجه کشی مصنوعی با استفاده از دستگاه جوجه کشی انجام می شود . در این روش تخم های پرنده مورد نظر که در این جا لاری است در درون دستگاه قرار داده می شود و جوجه کشی توسط دستگاه به انجام می رسد . ولی باید به این نکته توجه داشت باشید که در هنگام جوجه کشی طبیعی پرورش دهنده حداقل دخالت را در این کار دارد و این در حالی است که جوجه کشی با استفاده از دستگاه جوجه کشی مستلزم داشتن اطلاعات در مورد شرایط جوجه کشی پرنده مورد نظر می باشد .

از جمله اطلاعات لازم دما ، رطوبت ، تعداد روز های ستر و تعداد روز های هچر ، تهویه و اکسیژن رسانی استاندارد می باشد .
حائز اهمیت است بدانید که امروزه دستگاه هایی با قابلیت سیستم انتخاب پرنده طراحی و تولید شده اند که کاربر را از داشتن تجربه در زمینه جوجه کشی کاملاً بی نیاز میکند .

مدت زمان جوجه کشی خروس لاری نیز همانند مرغ 21 روز می باشد . دمای مناسب برای مرحله ستر 37.5 تا 37.6 درجه سانتی گراد می باشد. دما در در دوران هچر باید به 37 درجه افزایش پیدا کند . رطوبت در جوجه کشی خروس لاری نیز 57 تا 60 درصد می باشد .