آموزش کرچ کردن بلدرچین

Admin
آموزش کرچ کردن بلدرچین - جوجه کشی دات کام

آموزش کرچ کردن بلدرچین

بلدرچین از خانواده قرقاول می باشد که در انواع نژادها پرورش داده می شود. این پرنده جثه کوچکی دارد و همین امر باعث شده تا پرورش دهنده ها بتوانند در محیط های نه چندان بزرگ بتوانند به پرورش تعداد بالایی این پرنده بپردازند. محبوبیت و فروش بالای گوشت و تخم این پرنده باعث شده تا برخی از پرورش دهندگان این پرنده را به عنوان هدف اصلی برای درآمدزایی در سالن نگهداری کنند. یکی از مواردی که بیشتر افراد در رابطه با آن سوال می کنند، نحوه کرچ کردن بلدرچین است. البته برخی بر این باورند که بلدرچین ها تحت هیچ شرایطی کرچ نمی شوند. ما قصد داریم که در این مقاله به بررسی این موضوع مهم بپردازیم.

کرچ شدن چیست؟

برای بررسی نحوه کرچ کردن بلدرچین باید در وهله بررسی شود که کرچ شدن به چه معناست. با استناد بر تحقیقات و بررسی های صورت گرفته کرچ شدن یعنی این که پرنده مورد نظر آماده است بر روی تعدادی تخم نطفه دار بخوابد و اقدامات لازم برای تبدیل آن به جوجه را انجام دهد. دوره جوجه کشی از بلدرچین 17 روز می باشد که این مدت متشکل از دو دوره ستر و هچر است.

بلدرچین کرچ شده در این دوره همه نیاز های جنین داخل تخم را که شامل تامین دما، رطوبت، اکسیژن، چرخش در دوره ستر و … می باشد را در بهترین حالت ممکن تامین می نماید. پرنده های که وارد دوره کرچ می شوند به صورت غریزی در رفتار آنها تغییراتی رخ می دهد که از جمله مهم ترین آنها کاهش یافتن مقدار غذای و آب مصرفی آن ها است.

کرچ شدن چیست؟ - جوجه کشی دات کام

با استناد بر بررسی های صورت گرفته برخی از پرنده ها با وارد شدن به این حالت اقدام به کندن پرهای سینه و شکم خود می کنند. در واقع دراین حالت بدنه به صورت مستقیم با تخم های نطفه دار تماس پیدا کرده و فرایند انتقال گرما در بهترین حالت ممکن انجام شود.

پرنده کرچ شده به نوعی با رفتارهای خاص خود این موضوع را مشخص می کند.. این پرنده ها به طور دائم و بدون توقف بر روی تخم ها می خوابند؛ تا جایی که اگر فردی به سمت تخم ها رفته و اقدام به بلند کردن پرنده کند، پرنده کرچ شده به صورت غریزی حالت تهاجمی به خود می گیرد تا بدین شکل از تخم ها محافظت نمایند.

آشنایی با بلدرچین و ویژگی های آن

بدون شک کرچ کردن بلدرچین می تواند چالش هایی را به همراه داشته باشد؛ اما برای داشتن یک زمینه مناسب ابتدا باید با این پرنده آشنا شوید.

بلدرچین در عین داشتن جثه کوچک یکی از خوش طعم ترین گوشت ها بین انواع پرنده ها را دارد. همین امر باعث شده تا برخی افراد گوشت بلدرچین را جایگزین گوشت مرغ کنند. علاوه بر این خرید و فروش تخم خوراکی بلدرچین که با نام بمب پروتئین نیز شناخته می شود، نگرش بسیاری از پرورش دهنده ها نسبت به این پرنده تغییر پیدا کرده است تا جایی سالن های مخصوص برای پرورش بلدرچین راه اندازی کرده اند.

آشنایی با بلدرچین و ویژگی های آن - جوجه کشی دات کام

در حال کلی سن بلوغ بلدرچین کوتاه بوده و زود به دوره تخم گذاری می رسد و بعد از پایان این دوره به عنوان محصول گوشتی به کشتارگاه ها ارسال می شود. همچنین این پرنده در برابر بیشتر بیماری ها از مقاومت بالایی برخوردار هستند و به راحتی تحت تاثیر شرایط محیطی یا برخی بیماری ها از بین نمی روند.

در واقع موارد نام برده باعث شده تا پرورش این پرنده ریسک بسیار پایین و سوددهی بالایی داشته باشد. البته پرورش دهنده باید همه اقدامات لازم برای تضمین سلامتی پرنده را در نظر بگیرد، چرا که ظهور برخی بیماری ها  مانند نیکاسل، مارک، لکوز، پاستورلوز، سالمونلا و … می تواند خطر جدی و حتی مرگ را برای این پرنده ها به ارمغان بیاورد.

شما می توانید این پرنده را 3 هفته بعد از خارج شدن از تخم، تعیین جنسیت کنید. برای این کار باید توجه داشته باشید که پرنده نر دارای پرهای قهوه ای در قسمت سینه بوده و همچنین در گردن خود پرهایی با رنگ بندی زیبای قرمز مایل به قهوه ای دارد. این در حالی است که در گونه های ماده پرهای موجود در بخش گردن و سینه کلاً به رنگ روشن بوده و البته لکه های سیاهی به صورت نقطه ای یا به شکل نواری مانند دیده می شود.

بررسی نحوه کرچ کردن بلدرچین

برخی افراد بر این باورند که پرنده بلدرچین را نمی توان کرچ کرد. در واقع این پرنده دارای خویی وحشی بوده و به راحتی کرچ نمی شود ولی نمی توان گفت که این کار غیر ممکن است. برخی افراد با توجه به سختی این کار، عملاً بلدرچین را وحشی و غیر قابل کرچ شدن در نظر می گیرند.

بدیهی است که بلدرچین یک پرنده وحشی و آزاد می باشد ولی با این حال با بهره گیری از برخی تکنیک ها می توان اقدام به کرچ کردن آن نمود. برای این کار شما به عنوان پرورش دهنده باید بلدرچین ماده را در حدود 2 الی 3 روز کنار بلدرچین نر قرار دهید. بعد از گذشت این مدت، باید بلدرچین نر را از ماده جدا کرده و کنار ماده های دیگر قرار دهید؛ هدف از این کار تنها بودن پرنده ماده مورد نظر است.

بررسی نحوه کرچ کردن بلدرچین - جوجه کشی دات کام

در این دوره برخی موارد حساس وجود دارد که باید در رعایت آنها نهایت دقت را به خرج داد.  برای نمونه اگر بلدرچین مورد نظر تخم گذاری کرد، نباید تحت هیچ شرایطی به تخم آن دست بزنید. با توجه به بررسی های صورت گرفته بلدرچین چه در طبیعت و چه در سالن یا محیطی که انسان به وجود آورده تخم گذاری کند، تنها زمانی بر روی تخم های می خوابد که تعداد آن ها به 12 یا 13 عدد برسد؛ پس تا زمانی که تخم گذاری به این تعداد نرسیده، انتظار نداشته باشید که بلدرچین روی آنها بخوابد. در این حالت نباید به هچ عنوان تخم ها دست بزنید، چرا که بلدرچین با پیروی از غریزه بر روی تخم های دست زده شده نمی خوابد.

بعد از اتمام دوره جوجه کشی و تبدیل تخم ها به جوجه، می توانید بلدرچین نر را مجدداً نزد گونه ماده قرار دهید، چرا که پرنده شما دیگر کرچ شده و در هر حالت بر روی تخم های خواهد نشست. کرچ کردن بلدرچین مزیت های زیادی دارد، برای نمونه اگر شما بلدرچین ماده دیگری دارید که به هر دلیل بر روی تخم ها نمی نشیند، می توانید تخم های مورد نظر را برداشته و زیر بلدرچین کرچ شده قرار دهید تا اقدامات لازم برای جوجه کشی آن را نیز انجام دهد.

جوجه کشی به روش مصنوعی 

برخی افراد برای آسان تر کردن روند کار و یا برای راه اندازی گله بزرگی از پرنده اقدام به خرید دستگاه جوجه کشی می کنند تا با استفاده از آن بتوانند در هر بازه ای از زمان بدون هیچ گونه محدودیت به جوجه کشی از تخم نطفه دار بلدرچین و سایر پرنده ها بپردازند. دستگاه جوجه کشی با اتکا بر سیستم های چون تامین رطوبت، تامین دما، تهویه، چرخش تخم و اکسیژن رسانی می تواند تمامی شرایط لازم را با توجه به نوع تخم و نوع پرنده تامین کند. برای فعالیت های محدود مانند جوجه کشی در خانه، پارکینگ، اتاق و … می توان از دستگاه جوجه کشی خانگی استفاده کرد. این در حالیست که برای فعالیت در مقیاس گسترده مانند مرغداری، سالن پرورش طیور که به گله با تعداد پرنده بالا نیاز دارد، باید از دستگاه جوجه کشی بزرگ صنعتی استفاده شود. این سری از دستگاه ها می توانند در آن واحد چند صد تا چند هزار تخم نطفه دار را به جوجه تبدیل کند.

دسته بندی مقالات سایت
اشتراک گذاری

نوشته های مرتبط

28 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
محمد
14 روزها گذشته

سلام وقتتون بخیر .
ایا هنگام جفت گیری بلدرچین ، کنده شدن پر های پشت سر ماده و قرمز شدن ، طبیعی هست ؟

admin-m
ویرایشگر
Reply to  محمد
14 روزها گذشته

سلام. بدن پرنده ماده زخمی میشه ؟
در صورتی که خیلی شدید نباشه و زخمی نشه بله طبیعیه
اگر ماده زخمی میشه حتما نر رو جدا کنید

مبینا
14 روزها گذشته

آهان خیلی خیلی از راهنماییتون ممنون🙏🙏

admin-m
ویرایشگر
Reply to  مبینا
14 روزها گذشته

خواهش میکنم . موفق باشید

مبینا
15 روزها گذشته

سنشون که ۲۴دی خریدم و۲روز بعد تخم کرد نور کافی هم دارن . خیر دمای محیطشون هم خوبه

admin-m
ویرایشگر
Reply to  مبینا
14 روزها گذشته

تخمهاشون رو جمع نکنید تا به 12 تا برسه
مقاله رو به طور کامل مطالعه کنید

مبینا
16 روزها گذشته

سلام من دوتا بلدر چین دارم نر و ماده نرم ماده رو میزنه و نمیزاره کاری کنه ولی وقتی نرم تنهاست مریض میشه هی سرو صدا می‌کنه ماده هم استرس میگیره چطور کرچ کنم؟
ممنون میشم راهنماییم کنین

admin-m
ویرایشگر
Reply to  مبینا
15 روزها گذشته

سلام سنشون چقده ؟ باید روزانه 14 تا 16 ساعت نور دریافت کنن
دمای محیط نگهداریشون پایینه ؟

اهورا
2 ماه ها گذشته

سلام من الان مادمو کرچ کردم اما کلن ۱ جفت دارم و اینکارا کردم کرچ شد ⚘
حالا یک روز در میون همیشه تخم میکنه
و ی تخم کرد تازگیا اما نمیره بخوابه روش
و جچوری ۱۲ و ۱۳ تا تخم بزارم زیرش
باید دست نزنم بهش تا خودش جم شه تخما ¿¿
من چون نمیرع روی یک تخم بخوابه
دور تخم رو پره کاه کردم و لامپ روشن
کردم و دما روی ۳۸ درجه هست و
جا ابی بلدرچین خودمم بردم زیر لامپ تا رطوبتو تعمین کنه ⚘

قاسم زاده
مدیر
Reply to  اهورا
2 ماه ها گذشته

سلام، نور لامپ مانع کرچی است برای کرچ شدن نیاز به محیط تاریک دارن. امیدوارم از رو تخم ها بلند نشه.

محمدامین
5 ماه ها گذشته

سلام وقت بخیر من یه جفت بلدرچین دارم و الان دومین تخمه گذاشته ولی نمیدونستم می‌ترسیم نر انگار سوار شدن ماده تخم بشکنه بخاطر همین برداشتم کنار گذاشتم الان شما میگی سه روز پیش نر باشه بعد جدا کنیم بدون نر اون تخم هایی میزاره آیا نطفه داره یا نه!؟
چجوری ماده بدون نر تخماش نطفه دار میشه؟؟
الان یعنی نر از پیش ماده بگیرم جداش کنم ماده تنها بمونه؟؟
اگه میشه شماره واتساپتونو بدین من کمکی چیزی داشتم ازتون راهنمایی بگیرم🙏🌷

قاسم زاده
مدیر
Reply to  محمدامین
5 ماه ها گذشته

سلام، تو این 3 روز اگر چند باری جفت گیری کرده باشند ماده تا 10 روز همچنان میتونه تخم نطفه دار بذاره اسپرم تو تخمدانش ذخیره میشه.
متأسفانه تو واتساپ پاسخگو نیستم، همینجا هر سوالی داشتید بپرسید.

محمد
5 ماه ها گذشته

سلام من چند وقته یک عدد بلدرچین ماده تنها خریدم میخواستم اول بدونم بدون نر هم تخمگذاری میکنه و یه چیز دیگه من وقتی که داشتم میخریدمش فروشنده خوب به بلدرچین نگاه کرد گفت اگه چشماش داشت باشه فاصله بین دو تا استخوان پرخاش بیش از یک انگشت باشه یعنی تخمگذار هست میخواستم بدو نم درست گفته آخه هنوز تخم نداشته و میخواستم یه چیز دیگه ره هم بدونم باید از کجا بفهمم بلدرچینم سنش چقدره اگر راهنمایی کنید ممنون میشم

قاسم زاده
مدیر
Reply to  محمد
5 ماه ها گذشته

سلام، بله بلدرچین ماده بدون نر هم تخم میزاره.
وقتی هم تخمگذار باشه استخوان لگن شون کمی باز میشه به خاطر تخمگذاری.
سنشون رو اصلا نمیشه تشخیص داد ولی خیلی زود تخمگذار میشن در 7- 8 هفتگی. الان جابجا شده موقتا تخم نمیزاره. برای تخمگذاری باید 14 ساعت نور طبیعی یا نور لامپ بهش برسه جاش سرد نباشه استرس نداشته باشه و غذای کافی بخوره. نباید بترسه دنبالش نکنید و جاش پر و سر و صدا نباشه.

رضا
5 ماه ها گذشته

سلام من یه جفت بلدرچین نر و ماده دارم ک امشب دیدم ماده نیست و وقتی پیداش کردم روی 8 تا تخم خوابیده بود من متوجه نشدم و بلندش کردم و از اونجایی ک تو باغچه هست احتمال زیاد تخم ها خیس شدن پیشنهادتون چیه ؟

قاسم زاده
مدیر
Reply to  رضا
5 ماه ها گذشته

سلام، احتمالا دیگه رو تخم ها نخوابه و تخم ها خراب میشن. یه لانه با کاه براش درست کنید تخم ها رو بذارید داخلش و بعد بلدرچین رو هدایت کنید به سمت لانه اگه نخوابه رو تخم ها کاریش نمیشه کرد این پرنده ها زود دچار ترس و استرس میشن.

نیما
6 ماه ها گذشته

من دوتا بلدرچين دارم یه ماده یه نرتخم هم میذاره ولی نه توی لونه یه روز یک طرف قفس ویک روز طرف دیگه. منظورم اینه که هرروز یجا تخم میذاره و روی تخم ها نمی خوابه باید چکار کنم که کرچ بشه وروی تخم بخوابه

علیرضا حسینی
6 ماه ها گذشته

سلام در مورد اینکه بزاریم ۱۲ ۱۳ تخم باشه تا روش بخوابه مشکل اینجاس که اخه نمیدونم کدوم تخم نطفه داره کدوم نه یه جا هم نمیزاره پراکنده میزاره میشه در این خصوص یه راهنمایی بکنید

77+ محصولات
4000+ سفارشات تکمیل شده
14000+ کاربران
385+ مطالب وبلاگ
تماس با کارشناسان فروش کارخانه
سبد خرید

سبد خرید شما خالی است.

ورود به سایت