انتخاب حرفه ای مرغ عشق برای خرید

انتخاب مرغ عشق | مرغ عشق ها طوطی های کوچک با پر های رنگارنگ و شخصیت بامزه هستند . به عنوان یک حیوان خانگی این پرنده های کوچک برای صاحبانشان فداکار و بازیگوش هستند . با نگهداری و توجه کافی یک مرغ عشق میتواند 8 تا 12 سال عمر کند . یکی از مهم ترین راز های نگهداری مرغ عشق به عنوان حیوان خانگی نگهداری آنها به صورت جفت در قفس می باشد در غیر این صورت مرغ عشق تنها به دلیل عذاب و ناراحتی شدید می میرد .

انتخاب مرغ عشق

1- خرید تنها یک مرغ عشق کافی است . برخلاف باور های مردم ، متخصصان و پرنده شناسان خرید مرغ عشق و نگهداری آن به صورت تنها را مشکل نمی بینند . انتخاب مرغ عشق از اهمیت بالایی برخوردار است . در حقیقت ، اگر دو تا مرغ عشق خریداری شود ، مرغ عشق بزرگتر و سالخورده تر سعی می کند به مرغ عشق جوان تر آسیب برساند . یکی دیگر از معایب خرید به صورت جفت این است که شاید مرغ عشق ها به هم وابسته شوند و به صاحب خود کم محلی کنند .

مرغ عشق جواناگر می خواهید بیش از یک مرغ عشق نگهداری کنید ، بهتر است در انتخاب مرغ عشق گونه های جوان را خریداری نمایید . مرغ عشق ها در حالت گروه ، سلسله مراتب به وجود می آورند . ا این کار یک آلفا در گروه ایجاد می شده و پرنده ها از آن پیروی می کنند .

حائز اهمیت است بدانید که مرغ عشق ها می توانند بدجنس و پرخاشگر باشند ؛ این امر در گونه های ماده وقتی که به علامت گذاری قلمرو یا قفس خود مشغول هستند به وضوح دیده می شود . بسیتر پرنده شناسان قبول دارند که مرغ عشق نر برای پرورش و نگهداری مناسب هستند . ولی با این حال در صورت دراز کردن انگشت خود در قفس که قلمرو مرغ عشق نر است با نوک زدن و پرخاشگری این پرنده مواجه خواهید شد . بیشتر مرغ ها عشق ها فرقی ندارد نر یا ماده ، خلق و خوی ملایمی دارند .

2- برای انتخاب مرغ عشق بهتر است با نژاد های مختلف آنها آشنا شوید . انواع گوناگونی از مرغ عشق ها وجود دارند که مشهورترین آنها عبارت اند از :

نژاد های مختلف مرغ عشق

نژاد های مختلف مرغ عشق

مرغ عشق صورت هلویی (Peach-faced lovebirds) : بیشتر افراد این گونه از مرغ عشق ها را نگهداری می کنند . این پرنده ها در حدود 13 سانتی متر قد دارند و دارای پر های سبز و آبی رنگ می باشند . صورت این مرغ عشق ها به رنگ گل رز می باشد .

مرغ عشق صورت هلویی

مرغ عشق های ماسک دار (Masked lovebirds) : اینگونه از پرنده ها دارای حلقه هایی در چشم خود بوده و همچنین سر و صورت سیاه ، نوک نارنجی ، مو های زرد رنگ سینه و بال های سبز می باشند . پرنده شناسان مرغ عشق های ماسک دار را پرخاشگر تر از دو گونه معمول دیگر می دانند .

مرغ عشق های ماسک دار

مرغ عشق های ماسک دار

مرغ عشق های فیشر (Fischer’s lovebirds) : این گون ها با نام چشم حبقه ای نیز شناخته می شود چرا که دارای حلقه سفید رنگ در اطراف چشم های خود هستند . مرغ عشق های فیشر نسبت به گونه های دیگر دارای سایز کوچک تر بوده و متمایز هستند .

3-   برای خرید مرغ عشق ، پرنده مورد نظرتان را در پرنده فروشی زیر نظر بگیرید . بیشتر پرنده فروشی ها مرغ عشق هایی مانند گونه فیشر و و صورت هلویی برای فروش دارند . قبل از خرید مرغ عشق بهتر است به موارد زیر توجه نمایید :

پرنده ای را انتخاب نمایید که به نظر سالم تر می آیند . پرنده باید چابک ، فعال و کاملاً هوشیار باشد . به آب و دان خوردن مرغ عشق توجه کنید تا از مطمئن شوید پرنده اشتها برای خوردن دارد . پر های مرغ عشق باید تمیز و پررنگ باشد . پر های باید هم سطح با بدن پرنده بوده و نباید پف یا نامیزان باشند . در صورت پف یات نامیزان بودن پرها ، پرنده با مریض است یا از چیزی مراقبت می کند یا سرما خورده و یا عصبانی است . حائز اهمیت است بدانید که پاهای پرنده نباید دارای خش یا توده و نقص باشد . مرغ عشق سالن باید با سوت زدن و جیک جیک کردن آواز بخواند . بیشتر مرغ عشق ها دوست دارند برای چهره های جدیدی که می بینند آواز بخوانند ، البته این در حالی است که برخی از مرغ عشق ها خجالتی بوده و یا اطراف مردم دچار استرس می شوند . یک پرنده سالم با اعتماد به نفس و کنجکاو و در عین حال با احتیاط می باشد .

در صورت امکان از صاحب پرنده فروشی اجازه بگیرید تا پرنده را در دست خود بگیرید . اطمینان حاصل نمایید که پرنده با شما تعامل داشته و نوک نمی زند . اگر فقط نوک انگشت شما را گاز بگیرد بررسی می کند تا ببیند شما را دوست دارد یا نه .

4-    مرغ عشق جدید خود را نزد دامپزشک ببرید . پرنده ها ممکن است دچار بیماری هایی شوند که برای ما قابل تشخیص نیست . بنابراین با مراجعه به یک دامپزشک از سلامتی پرنده مطمئن شوید .