ساخت دستگاه جوجه کشی خانگی دست ساز

دانلود فیلم ساخت دستگاه جوجه کشی  | دانلود فیلم ساحت دستگاه جوجه کشی

بسیاری از افراد تازه کار در جوجه کشی ترجیح می دهند با استفاده از امکانات اولیه دستگاه جوجه کشی خانگی ارزان بسازند.


این دستگاه جوجه کشی دست ساز (Homemade Incubator) اگرچه نمی تواند کیفیت دستگاه های جوجه کشی کارخانه ای را داشته باشد ولی برای شروع فعالیت در عرصه جوجه کشی می تواند تجربه بسیار مفیدی باشد. در این مقاله قصد داریم شما را با ساخت دستگاه جوجه کشی خانگی دست ساز و ارزان قیمت آشنا کنیم.

اما بهتر است قبل از آن با نحوه ساخت دستگاه جوجه کشی خانگی در کارخانه ها آشنا شوید.

 

ساخت دستگاه جوجه کشی

ساخت دستگاه جوجه کشی ( How-to-make-an-Egg-Incubator ) برای تولید ماشین های جوجه درآوری در کارخانه ها از تجهیزات و قطعات پیشرفته مانند کنترلر و سنسورهای ابزار دقیق استفاده می شود. برخی از دستگاه های جوجه کشی هوشمند مجهز به هوش مصنوعی هستند و همانند انسان می توانند دما و رطوبت محیط بیرون و داخل دستگاه جوجه کشی را بررسی کرده و تجزیه و تحلیل کنند.

برای ساخت دستگاه جوجه کشی در کارخانه ها از محفظه های PVC که عایق مناسبی برای دما و رطوبت هستند استفاده می شود. در این دستگاه ها دما با المنت و رطوبت بسته به کیفیت دستگاه با استفاده از ظرف آب ، پمپ و پد و یا رطوبت ساز انجام می پذیرد.

چرخش تخم ها در این دستگاه ها با انتقال نیروی موتور از به شانه هایی که تخم ها در آن قرار می گیرند انجام می پذیرد. تهویه هوا نیز در این دستگاه ها توسط فن سیرکولاسیون انجام می شود.  به دلیل استفاده از این تجهیزات ، دستگاه های جوجه کشی ساخت کارخانه ها از راندمان قابل قبولی برخوردار هستند.

وسایل ساخت دستگاه جوجه کشی خانگی ارزان

احتمالا با خواندن مقاله از نحوه عملکرد و تجهیزات مورد نیاز برای ساخت دستگاه های جوجه کشی آشنا شده اید.

دستگاه جوجه کشی خانگی دست ساز و ارزان که قصد ساختن آن را دارید باید تجهیزات لازم برای تامین دما ، رطوبت و چرخش تخم ها را داشته باشد. این تجهیزات عبارتند از :

  • محفظه یا بدنه : از وسائلی مانند بدنه یخچال ، کارتن یا یونولیت می توانید به عنوان محفظه یا بدنه دستگاه استفاده کنید.
  • المنت یا لامپ رشته ای به همراه سرپیچ : برای تامین حرارت مورد نیاز دستگاه جوجه کشی خانگی دست ساز خود نیاز به المنت یا لامپ رشته ای دارید.
  • لیوان یا ظرف آب : برای تامین رطوبت ماشین جوجه درآوری خانگی ارزان قیمت می توانید از ظرف آب استفاده کنید.
  • رطوبت سنج : برای تنظیم دقیق رطوبت مطلوب جوجه کشی نیاز به رطوبت سنج دارید.
  • دماسنج : برای تنظیم دقیق دما در داخل دستگاه نیاز به دماسنج دارید.
  • چسب و پیچ : برای تکمیل ساخت دستگاه جوجه کشی باید از وسائلی مانند چسب و پیچ استفاده کنید.
  • فن : در دستگاه جوجه کشی که می سازید باد از فن برای تهویه هوا و اکسیژن رسانی استفاده کنید.

ساخت دستگاه جوجه کشی با کارتن یا یونولیت

استفاده از کارتن یا یونولیت یک روش بسیار مناسب برای ساخت ماشین جوجه درآوری ارزان می باشد. در این نحوه ساخت دستگاه جوجه کشی خانگی از کارتن یا یونولیت به عنوان محفظه دستگاه استفاده می شود.

برای این کار باید یک طرف کارتن یا یونولیت را به عنوان درب محفظه در نظر بگیرید همچنین می توانید بر روی محفظه قسمتی را به عنوان پنجره جهت مشاهده تخم ها اختصاص دهید. در داخل لیوان یا ظرف آب آب ریخته و در داخل دستگاه قرار دهید. این ظرف آب وظیفه تامین رطوبت دستگاه را بر عهده دارد.

سرپیچ را به کارتن نصب کرده و لامپ را به آن وصل این کنید. به جای لامپ و سرپیچ می توانید از المنت استفاده کنید. این تجهیزات وظیفه تامین رطوبت را بر عهده دارند. تنظیم دقیق دما و رطوبت در داخل دستگاه با استفاده از رطوبت سنج و دماسنج انجام می پذیرد. این تجهیزات را باید با استفاده از چسب به داخل کارتن یا یونولیت بچسبانید.

ساخت دستگاه جوجه کشی با یخچال

بدنه یخچال به دلیل استفاده از پشم شیشه در ساخت آن عایق بسیار مناسبی برای حرارت است. بنابراین برای استفاده به عنوان بدنه دستگاه جوجه کشی بسیار مناسب می باشد. اصول ساخت دستگاه جوجه کشی با استفاده از یخچال همانند ساخت آن با استفاده از کارتن یا یونولیت است اما در این روش می توانید از تجهیزات پیشرفته تری مانند کنترلر ، موتور ، فن ، راک و شانه های جوجه درآوری نیز استفاده کنید.

برای این کار باید موتور و راک ها را به صورت مناسب به بدنه یا محفظه پیچ و مهره کنید و همانند روش قبلی ظرف آب ، دماسنج و رطوبت سنج را در داخل دستگاه قرار دهید. با استفاده از این دستگاه ها می توانید از تخم های نطفه دار انواع پرندگان به راحتی جوجه کشی کنید. اما باید توجه داشته باشید که این دستگاه ها از راندمان پایینی برخوردار هستند و برای جوجه درآوری حرفه ای باید از دستگاه های جوجه کشی استاندارد که توسط کارخانه های معتبر ساخته می شوند استفاده کنید.