دلایل گاز گرفتن طوطی و نحوه رفع آن

Admin
دلایل گاز گرفتن طوطی و نحوه رفع آن

گاز گرفتن در طوطی سانان

طوطی ها پرندگانی بسیار زیبا و با استعداد میباشند و به همین دلیل افراد زیادی مجاب میشوند که در منزل بعنوان حیوان خانگی از آنها نگهداری کنند. گونه های مختلفی از طوطی ها همچون عروس هلندی، فیشر، کاسکو، مرغ عشق، طوطی برزیلی، طوطی ملنگو و … هم اکنون به صورت اهلی شده در کنار انسان ها زندگی میکنند.

هر چند که طبیعت بهترین زیستگاه برای طوطی سانان می باشد ولی آنها بسیار اجتماعی بوده و به سرعت با محیطهای شلوغ انسانی نیز خوی میگیرند. اگر شما نیز در منزل یک طوطی پرورش می دهید و از گاز گرفتن مکرر پرنده خود شاکی هستید خواندن این مقاله را از دست ندهید. در این نوشتار با موضوع دلایل گاز گرفتن طوطی و نحوه درمان آن در خدمت شما مخاطبین عزیز وب سایت جوجه کشی دات کام هستیم.

چرا طوطی ها گاز میگیرند؟

استفاده از منقار و یا همان گاز گرفتن در واقع بخشی از طبیعت طوطی سانان می باشد. به ویژه طوطی های بزرگ همچون ماکائو و کاسکو بیشتر از منقار خود استفاده میکنند. افرادی که به نگهداری کاسکو و یا سایر طوطی های بزرگ جثه در منزل علاقه مند هستند باید تحمل گاز گرفتن پرنده رو داشته باشند. مخصوصا اگر کودک در منزل دارید حتما بیشتر احتیاط کنید تا به صورت ناخواسته مشکلی برای کودک شما پیش نیایید. طوطی های کوچک ترجیح می دهند با پرواز های کوتاه از نقطه ای به نقطه دیگر جابجا شوند. ولی طوطی هایی که جثه بزرگتری دارند به کمک منقار خود و با گرفتن اشیا تمایل به جابجایی دارند.

چرا طوطی ها گاز میگیرند

منقار و نوک برای طوطی ها حکم دست را دارد و در واقع آنها برای لمس و گرفتن اشیاء و هر چیز دیگر استفاده از منقار خود را به چنگال های پا ترجیح میدهند.

بنابراین کاملا طبیعی است که طوطی ها گاز میگیرند. ولی گاهی اوقات گاز گرفتن طوطی ها به مثابه یک گزیدگی می تواند ما انسان ها را اذیت کند. دلایل مختلفی وجود دارد که باعث این رفتار خشن طوطی ها میشود. در ابتدا باید به دنبال منشأ این رفتار بود و سپس برای رفع آن اقدام نمود. در زیر مهمترین دلایل گاز گرفتن شدید طوطی ها را توضیح داده ایم:

ترس

یکی از دلایل اصلی که باعث میشود طوطی ها شروع به گاز گرفتن نمایند، ترس از محیط و یا افراد می باشد. طوطی ها در مدت کوتاهی با افراد جدید خوی میگیرند ولی حضور فرد تازه و یا حیوان دیگر باعث تنش و بی قراری آنها میشود. طوطی مضطرب و ترسیده، مراتب اعتراض خود را با گاز گرفتن به طرف مقابل می رساند.

طوطی ها برای عملکردهای مختلفی از منقار خود استفاده میکنند که یکی از آنها جنگیدن و ترسیدن می باشد. منشأ ترس در طوطی ها می تواند عوامل مختلفی باشد. حرکات ناگهانی و یکباره دست، صداهای بلند و دلخراش، صدای لوازم خانگی مثل جاروبرقی، سشوار و … و سر و صدا و داد و فریاد خیلی زود باعث ترسیدن این حیوانات دوست داشتنی میشود.

حتی اگر طوطی ها از پشت یک دیواره حفاظتی مثل شیشه و … پرندگان شکارچی و حیوانات شکارچی مثل گربه را مشاهده نمایند درگیر ترس و استرس و بی قراری میشوند. لذا در نگهداری از این پرندگان تا حدالمکان باید محیطهای ساکت و ارام برای آنها فراهم نمود.

برای از بین بردن ترس به طوطی خود حس اطمینان بدهید

برای اطمینان بخشیدن به طوطی ها باید درک درستی از رفتارهای او داشته باشید. طوطی ها به صورت غریزی می دانند که پرندگان شکار شدنی هستند و این غریزه در آنها حکم میکند که در محیط های مختلف با احتیاط رفتار کنند. چشمان طوطی در اطراف سر او قرار  دارد و پرنده همیشه محیط اطراف خود را زیر نظر دارد.

زمانیکه با یک طوطی رابطه برقرار میکنید نباید جلوی دید او را بگیرید. خیلی از افراد به اشتباه روبروی طوطی ها قرار گرفته و با آنها ارتباط برقرار میکنند. این نوع نحوه رفتار با طوطی باعث عدم اطمینان و ایجاد ترس در آنها میشود. شیوه صحیح نزدیک شدن به طوطی ها در کنار آنها قرار گرفتن است.

برای از بین بردن ترس به طوطی خود حس اطمینان بدهید

همچنین برای کسب اعتماد و اطمینان بخشیدن به طوطی ها باید بر اساس صبر و محبت و پاداش با آنها رفتار نمود. همیشه و در همه حال از کلمات مثبت در حضور طوطی خود استفاده کنید و زمانیکه طوطی قصد نزدیک شدن به شما را دارد با انواع تیکه های میوه و … به او جایزه بدهید. زمانیکه طوطی به شما اعتماد نمود او را به آرامی در دست گرفته و نوازش کنید. نوازش در طوطی سانان باعث ایجاد یک حس عاطفی عمیق و اعتماد در آنها میشود.

در نظر داشته باشید که برخی از طوطی سانان حتی با وجود اعتماد کردن به طرف مقابل خویش، هرگز دوست ندارند کسی آنها را در دست بگیرد. بنابریان اگر پرنده شما نیز از این وضعیت ناراضی بود اسراری در این زمینه نداشته باشید. در غیر اینصورت پرنده شما را با گاز گرفتن از خود دور خواهد کرد.

عصبانیت

بله طوطی ها هم عصبانی و پرخاشگر میشوند. برخی از طوطی های ماده در فصل جفت گیری معمولا پرخاشگر میشوند. غریزه مادری آنها حکم میکند که پرنده با شجاعت کامل از قلمرو و لانه خویش محافظت کند. بنابراین در این دوره پرورش دهندگان ممکن است مورد گاز گرفتن طوطی ها قرار گیرند.

همانند ترس، فاکتورهای مختلفی باعث عصبانیت در طوطی ها میشود. پی بردن به رفتار آنها کمی پیچیده است. این پرنده ها بسیار دل نازک بوده و اگر به آنها محبت و توجه نشود دچار افسردگی شده و با همه چیز قهر میکنند و پرخاشگر میشوند.

یکی از رفتارهایی که طوطی ها در زمان قهر کردن از خود نشان می دهند همان پرخاشگری و گاز گرفتن می باشد. او ممکن است حتی به دلیل برداشتن اسباب بازی مورد علاقه اش با صاحب خویش قهر کند. طوطی ها دنیای بسیار جالبی دارند، در دنیای آنها هر چیزی که پرنده اول ببیند و با منقار خود آن را بگیرد دیگر به پرنده تعلق دارد و نسبت به آن حس مالکیت پیدا میکند. گرفتن این نوع اشیاء از پرنده باعث قهر کردن او میشود.

البته رفتارهای زیادی باعث قهر کردن طوطی ها شده که از جمله آنها می توان به کوتاه کردن پر و ناخن، بی توجهی و حسادت اشاره نمود.

طوطی ها پرندگان بسیار حساسی هستند و بسیاری از کارهای روزمره ما انسان ها را می توانند به شکل دیگری تفسیر کنند. رفتار آنها نیز در نتیجه این تفسیر می تواند به طور کلی تغییر پیدا کند. بعنوان مثال شما ممکن است قفس طوطی را همیشه در جای بلند نگه دارید که این کاملا طبیعی است و به پرنده نیز کمک می کند تا دید بهتری نسبت به محیط اطراف خود داشته باشد.

اما گزارش شده که برخی از طوطی هایی که بالاتر از صاحب خود می نشینند پس از مدتی حس قدرت گرفته و خود را صاحب و رئیس می دانند. رفتار این نوع طوطی ها نیز در نتیجه حس قدرت گرفتن به طور کلی عوض شده و پرنده بیشتر پرخاشگر و سرکش میشود. بنابراین همیشه پرورش دهنده باید از دید طوطی در نقطه بالاتری قرار بگیرد.

غذای کاسکو چیست؟

چگونه جلوی گاز گرفتن طوطی را بگیریم؟

برای جلوگیری از گاز گرفتن طوطی ها ابتدا باید به اندازه کافی با پرنده خود در تعامل باشید. شما باید درک درستی از زبان بدن پرنده داشته و به آن پاسخگو باشید.

رفتارهای هیجانی ممکن است باعث شود طوطی شما را گاز بگیرد. همچنین برخی مواقع طوطی به صورت ناخواسته گاز میگیرد. بعنوان مثال زمانیکه با طوطی بازی میکنید و یا طوطی از سر وکول شما بالا می رود ممکن است طوطی برای حفظ تعادل خود از منقارش کمک گرفته و گوش و یا بخشی از بدن شما را گاز بگیرد.

اگر طوطی شما را گاز گرفت بدترین واکنش می تواند جیغ و فریاد زدن و یا کشیدن سریع ناحیه گزش باشد. اگر با فریاد و ناله به گاز گرفتن طوطی عکس العمل نشان دهید او مجددا برای انجام این کار ترغیب خواهد شد. زیرا آنها این رفتار را نوعی پاداش و یا واکنش جذاب از طرف شما دریافت میکنند.

زمانیکه طوطی شما را گاز میگیرد نباید خشن رفتار کنید. اگر بر روی دست انگشتان شما را گاز گرفته دست خود را کمی تکان دهید تا پرنده تعادلش را از دست بدهد ولی روی زمین نیافتد. اگر پرنده بر روی شانه های شما قرار گرفته باید پیش بینی کنید که ممکن است گوش و یا بینی و لب شما را گاز بگیرد.

زمانیکه طوطی شما را گاز گرفته به آرامی یک ضربه بر نوک او بزنید و نگاهی تند و سرد به چشمان او بیاندازید. همچنین با گفتن کلمه نه می توانید طوطی خود را شرطی کنید که از این کار او خوشتان نمی آید.

چگونه جلوی گاز گرفتن طوطی را بگیریم

برخی پرورش دهندگان روش تنبیه بلافاصله را پیشنهاد میکنند. برای این منظور میتوان طوطی را بلافاصله بعد از گاز گرفتن در داخل یک قفس کوچک بدون اسباب بازی قرار داد. محیط قفس می تواند کمی تاریک و کاملا ساکت و خلوت باشد. ولی این وضعیت نباید بیش از 15 دقیقه طول بکشد زیرا باعث دلسردی و افسردگی طوطی میشود. هدف از انجام این کار صرفا این است که پرنده بتواند پیش بینی کند که اگر مجددا گاز بگیرد در همان شرایط بد قرار خواهد گرفت و به نوعی دست از انجام این کار بردارد. ولی این موضوع به بهره هوشی پرنده بستگی دارد و برای تمامی طوطی سانان صدق نمیکند.

گاز گرفتن طوطی ها فقط به انسان ها ختم نمیشود. حتی طوطی هایی که با هم جفت خورده اند نیز ممکن است یک دیگر را گاز بگیرند. اگر رفتاری باعث اذیت آنها شود و پرنده از انجام آن حرکت ناخوشایند باشد شروع به گاز گرفتن میکند. این رفتار طوطی ها در مورد انسان ها نیز صدق میکند. بدین معنی که زمانیکه طوطی خود را در دست میگیرید و او را نوازش میکنید ممکن است با گازهای شدید از طرف طوطی مواجه شوید.

یا زمانیکه طوطی دوست ندارد داخل قفس برود و یا دوست ندارد بیرون از قفس بیایید و شما خلاف این کار را انجام می دهید. نتیجه این رفتار به جز واکنش منفی و گاز گرفتن چیز دیگری نخواهد بود. شما باید پرنده خود را به خوبی درک کنید و کارهایی که او دوست ندارد را انجام ندهید و یا برخی مواقع او را به حال خود رها کنید.

دسته بندی کاسکو
اشتراک گذاری

نوشته های مرتبط

76 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
نوید
28 روزها گذشته

سلام وقت بخیر . من چند روزی برای مسافرت طوطی برزیلی ام رو داده بودم به یکی از دوستان و اونهم بدون اینکه چیزی بگه گذاشته بودتش تو خونه خالی و سه روز رفته بود مسافرت . از اون به بعد وحشی شده و یکم اذیت میکنه . ولی افسرده نیست چون قشنگ بازی میکنه و یه گوشه کز نکرده . برای وحشی گریش چیکار کنم . مطالبتو کامل خوندم ولی اگر راه دیگه ای هم هست ممنون میشم بگید تا درستش کنم

محمد
1 ماه گذشته

سلام وقتتون بخیر من ی شاه طوطی دارم و هر وقت میخوان بیارمش روی دست گاز میگیره یا حتی دستمو بهش نزدیک میکنم حدودا ۴ ماهش هست ممنون میشم ی راهنمایی کنید که چطور گاز نگیره.. بیشتر کارها رو هم انجام دادن

امیر
1 ماه گذشته

سلام من حدودا یه هفته پیش یه طوطی برزیلی خریدم بالغ هست و حدودا یک سال و نیمشه
گاز میگیره و همش پف کرده مربضه این؟
چیکار کنم گاز نگیره
و ماده یه کتش زخمه و الان خوب شده ولی پر نداره
نر هم هی پر هاش رومیکنه
نمیشه دستی کرد؟

امیر علی الرد
2 ماه ها گذشته

سلام من طوطی برزیلی کوتوله دارم الان تقریبا یه سه ماهی رو داره بعدش خیلی خودش رو به دیواره ی قفس میچسبونه بعد میاریمش بیرون دو سه روز منقارش خیلی قوی شده رو شان من وای میسته گوشم رو گاز میگیره انگشتم رو گاز میگیره و به ایر پادم نوک میزنه صبح نزدیک بود گوشمو بکنه از خون اومد چی کار کنم از این وحشی گری در بیاد(طوطی از بیست روزگی پیش خودم بوده)

Last edited 2 ماه ها گذشته by امیر علی الرد
P.f
2 ماه ها گذشته

سلام
من یه طوطی برزیلی دارم که تقریبا اهلی ولی عادت کرده به بلند جیغ کشیدن و گاز گرفتن جوری که وقتی آزادش میکنم میاد رو سرو گردن میشینه هی گاز میگیره یه مدت هم عادتش داده بودم میومد رو دست می‌شست اگه غذا نمی‌دادم گاز می‌گرفت چیکار کنم که این عادت از سرش بیوفته

تارا طلائیان
2 ماه ها گذشته

سلام طوطی من چهارم ماه هست الان فصل تخم گذاری خیلی من رو گاز میگیره نر هست

Zahra
2 ماه ها گذشته

سلام من گرینچیک دارم چند ماه پیش من اول گاز نمیگرفت اما جدیدا احساس میکنم عصبی شده و مدام گاز میگیره و مورد بعدی اینکه قبلا از نوازش پرهاش لذت میبرد الان حدود یک ماه و خورده ای که اگر نوازش بشه گاز میگیرع

قاسم زاده
Reply to  Zahra
2 ماه ها گذشته

سلام، ممکنه به خاطر سن بلوغ باشه نیاز به جفت داره شاید. یا اینکه ترسیده و اذیت شده و از دست شما ناراحته و قهر کرده.

Sheyda
Reply to  قاسم زاده
12 روزها گذشته

منم یه طوطی گیرینچیک دارم ۸ ماهه است از وقتی که چند روزش بود پیش ما بوده اوایل خیلی خوب بود ولی الان نوک میزنه و حرف هم میزنه چیکار کنم نوک نزنه ؟
وقتی کاری باهاش هم ندارم باز هم نوک میزنه 😮‍💨

admin-m
ویرایشگر
Reply to  Sheyda
12 روزها گذشته

نکات لازم در مقاله اومده .
وقتی گازتون میگیره فریاد نزنید یا دستتون رو نکشید یه مدت به این منوال بگذره و ببینه عکس العمی نشون نمیدین دیگه گاز نمیگیره

امیر علی الرد
2 ماه ها گذشته

سلام طوطی برزیلی من انگار خودش رو به کری زده هر کاری میکنیم نمیشنوه آمد سر سفره یکمی از کله پاچه ور رفت ولی نتونست بخوره و اگر واقعا کر شده باشه چکار باید بکنم

امیر علی الرد
2 ماه ها گذشته

طوطی من خودش رو به کری زده چیکار کنم

Last edited 2 ماه ها گذشته by امیر علی الرد
قاسم زاده
Reply to  امیر علی الرد
2 ماه ها گذشته

😐

B.e
2 ماه ها گذشته

سلام ما یک جفت برای طوطی برزیلی‌مون خریدیم ، با طوطیمون خوبه اما ما رو خیلی گاز میگیره. چکار باید کرد ؟

قاسم زاده
Reply to  B.e
2 ماه ها گذشته

سلام، هنوز به شما عادت نکرده و از شما میترسه. اصلا مزاحمش نشین.

77+ محصولات
4000+ سفارشات تکمیل شده
14000+ کاربران
385+ مطالب وبلاگ
تماس با کارشناسان فروش کارخانه
سبد خرید

سبد خرید شما خالی است.

ورود به سایت