غذای طوطی برزیلی چیست ؟ – دانشنامه جامع غذای طوطی برزیلی

Admin
تغذیه طوطی برزیلی - وب سایت جوجه کشی دات کام

غذای طوطی برزیلی

غذای طوطی برزیلی | کسانی که در زمینه پرورش انواع پرنده فعالیت کرده اند به خوبی می دانند که در بحث نگهداری و پرورش انواع پرنده ها از جمله پرنده های زینتی ، تغذیه از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است . از این رو قصد داریم در این مقاله از وبلاگ جوجه کشی دات کام تغذیه طوطی برزیلی را برای شما به طور کامل توضیح دهیم.

طوطی برزیلی قبل از اهلی شدن به صورت وحشی در مناطق استوایی آفریقا و جزیره ماداگاسکار زندگی می کرد. امروزه نیز طوطی برزیلی وحشی در این مناطق همانند نیاکان خویش در جنگلها و مراتع و دشتهای آفریقا به طور آزاد زندگی می کند. این پرندگان از دانه، میوه، جوانه گیاهان و برگهای تازه روییده، حشرات و لاروها تغذیه میکنند. البته برخی از گونه های طوطی برزیلی از لحاظ به دست آوردن غذا با یکدیگر رقابت می کنند و این در حالی است که رژیم غذای برخی گونهها، با سایر گونه ها متفاوت است، برای مثال «طوطی برزیلی صورت هلویی» از دانه های گیاهان علوفهای بر روی سطح زمین تغذیه میکند، در حالی که «طوطی برزیلی سوین درین» معمولاً بر انجیر، حشرات و دانه های درختان در قله درخت تغذیه میکند.

تا کنون مشخص شده است که در طبیعت طوطی طوطی برزیلی در قفسی نیز باید از جیره غذایی مناسب و کافی برخوردار باشد تا بتواند همانند طوطی برزیلی وحشی، نیازهای خود را تأمین کند و تامین این نیازها در دوران جوجه گی، تولید مثل و پر ریزی حایز اهمیت فراوانی است. امروزه غذاهای آماده به صورت مخلوط چند دانه، در بازار به عنوان خوراک طوطی به فروش میرسد، اما قابل توجه است که وقتی چنین غذایی در برابر طوطی برزیلی قرار داده می شود، پرنده فقط به سراغ دانه هایی که به آنها علاقه مند است رفته و باقیمانده دانهها را به حال خود رها می کند، این امر در دراز مدت باعث میشود که پرنده در اثر استفاده از این غذای غیر متعادل دچار کمبود غذایی و کمبود ویتامین شود. برای جلوگیری از این حالت باید در هنگام صبح غذای مخلوط را مقابل پرنده قرار داد و طبیعی است که پرنده دانههای مورد علاقه خود را انتخاب نموده و سایر دانهها را رها خواهد کرد، از این رو نباید غذا را تغییر داد و باید آن را به حال خود رها کرد تا عصر که پرنده گرسنه می شود ناچار شود که باقیمانده دانه ها را نیز بخورد، بدین وسیله می توان دانه های ضروری و مفید را نیز به پرنده خوراند.
دانه های مورد استفاده در تغذیه طوطی برزیلی شامل: بذر کتان، سیاه دانه، ارزن، گندم، دانه قناری، بذر کلم، بذر شلغم، تخم گشنیز، تخم آفتابگردان و سایر دانه های روغنی و دانه های غلات است، با وجود این که اجزای تشکیل دهنده غذای طوطی برزیلی بسیار گوناگون است، اما همیشه قسمت اعظم جیره غذایی طوطی برزیلی را تخم آفتابگردان تشکیل میدهد و با وجود این که نوع سفید تخم آفتابگردان به علت داشتن پروتئین بیشتر، ارزش غذایی بالاتری نسبت به نوع مخطط أن دارد، اما در جیره های غذایی طوطی برزیلی غالباً از نوع مخطط – تخم آفتابگردان استفاده می شود. در هنگام تهیه تخم آفتابگردان، همیشه نوع | کوچکٹر آن را خریداری کنید. با وجود این که در نظر اول چنین تصور میشود که دانه های بزرگتر از ارزش غذایی بیشتری برخوردار هستند، اما در عکس این امر صادق است، چرا که طوطی ها پوسته تخم آفتابگردان را از از ان جدا کرده و دور می اندازند. آن چه باقی می ماند، مغز تخم آفتابگردان می باشد که از آن در انواع بزرگ و کوچک تفاوت چندانی ندارد. بنابر این مسلما خرید دانه های آفتابگردان کوچک تر صرفه اقتصادی بیشتری دارد.

کف دریا

در دوران جوجه کشی طوطی برزیلی تامین کلسیم برای تخم های نطفه دار از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است . در واقع می توان گفت بسته شدن پوسته تخم با میزان کلسیم رابطه مستقیم دارد و اگر کلسیم به مقدار کافی تامین شود پوسته تخم بسته خواهد شد .

علاوه بر این تامین کلسیم برای استخوان های بدن خود طوطی برزیلی وابسته به غذای کلسیم داری است که باید برای پرنده تهیه نماییم . کف دریا یکی از بهترین منابع کلسیم برای این پرنده می باشد . شما می توانید با آسیاب کردن این ماده بر روی غذای طوطی برزیلی تمام نیازی که این پرنده به کلسیم دارد را رفع کنید .

چند دانه

غذای طوطی برزیلی

انواع گوناگونی از دانه های برای تغذیه این پرنده وجود دارند که به آنها چند دانه می گویند . جالب است بدانید که طوطی به برخی از این دانه ها علاقه زیادی دارد به طوری که ممکن است تنها از آن دانه ها تغذیه کند و دانه های دیگر را نخورد . توجه داشته باشید ارزش غذایی این دانه های بسیار بالا بوده و باید اطمینان حاصل کنید که طوطی برزیلی از آنها تغذیه می کند ؛ چرا که نخوردن آنها باعث میشود میزان برخی ویتامین ها و مواد معدنی در بدن این پرنده کوچولو به میزان قابل توجهی پایین بیاید .

دانه هایی که طوطی برزیلی علاقه ای به خوردن آنها نشان نمی دهد را از ظرف غذایی طوطی برزیلی خارج نکنید . این پرنده بعد از خوردن و تمام کردن دانه های مورد علاقه اش و در مواجه شدن با گرسنگی مجبور به خوردن دیگر دانه ها خواهد شد .

انواع حبوبات

انواع گوناگونی از حبوبات مانند گندم ، لوبیا و عدس برای تغذیه طوطی برزیلی مورد استفاده قرار می گیرد . توجه داشته باشید که این مواد (حبوبات) به شکل پخته شده ، خیس خورده جوانه زده برای تغذیه این پرنده مناسب است . یکی از مزایای استفاده از حبوبات این است که شما می توانید مواد اضافی و باقی ماند را در فریزر قرار دهید و بعداً مورد استفاده قرار دهید .

البته برای استفاده از آن ابتدا باید صبر کنید تا یخ آن آب شود سپس به پرنده داده شود . یادتان نرود قبل از خواب طوطی تمامی مواد غذایی خراب شدنی را از ظرف غذا خارج نمایید چرا که ممکن است فردای آن روز طوطی کوتوله (برزیلی) از آنها تغذیه کند و مسموم شود.

با این که بخش اعظم غذای طوطی برزیلی را دانه های روغنی تشکیل می دهد، اما دانه های غلات نیز در جیره غذایی آنها یافت میشود. یکی از غلاتی که در جیره غذایی طوطی برزیلی به کار می رود ذرت است که به صورت خرد شده به جیره غذایی طوطی برزیلی افزوده می شود. تخم مرغ آب پز در جیره غذایی طوطی برزیلی نیز مورد استفاده قرار می گیرد، این غذا مقوی بوده و میتواند برخی از پروتئینهای مورد نیاز پرنده را تأمین کند و این غذا به ویژه در دوره پر ریزی و یا غذادهی به جوجه ها حایز اهمیت فراوانی است. برای تغذیه طوطی برزیلی همچنین می توان از دانههای تازه استفاده کرد. برای تهیه دانه تازه، بهتر است دانه ها را به مدت یک روز در آب ولرم خیساند تا روند جوانه زدن در آنها تحریک شود. با آغاز این روند، تغییراتی در ارزش غذایی دانه به وجود می آید. برای مثال، تغییرات شیمیایی به وجود آمده سبب افزایش میزان پروتئینهای موجود در دانه می شود. دقیقاً به همین علت، به خصوصی در دوره پر ریزی و تولید مثل که ذخایر پروتئینی بدن پرنده به حداقل رسیده است، از این نوع دانه ها بیش از سایر مواقع استفاده می شود. از آن جا که محیط گرم و مرطوب، محیط بسیار مناسبی برای رشد قارچها است.
زمانی که دانه های خیسانده را به خصوص در یک اتاق گرم در اختیار پرنده خود قرار می دهید، مراقب باشید که آنها کپک نزنند. هر روز پیش از آن که دانه های خیسانده را در اختیار پرنده خود قرار دهید، آب روی آنها را خالی کنید و دانهها را در ظرفشویی و با استفاده از آب جاری کاملا بشویید. سپس بگذارید دانه ها کاملا خشک شوند و بعد دانه های خشک شده را در یک ظرف غذای جداگانه که به همین منظور در داخل قفس پرنده قرار داده شده، بریزید. اگر این ظرف غذا را هر روز صبح پر می کنید، باید عصر همان روز دانه های باقیمانده را از ظرف خارج کنید و آن را فردا صبح پیش از پر کردن از دانه های خیسانده کاملاً بشویید. هم زمان با شستشوی ظرف غذای حاوی دانه های خیسانده، کف قفس را نیز تمیز کنید تا مطمئن شوید حتی یکی از دانه های خیسانده نیز در کف قفسی پرنده باقی نمانده باشد. برای تغذیه طوطی برزیلی از پلیت” نیز می توان استفاده کرد، این روش تغذیه در ایالات متحده امریکا به وجود امده و بعدا به اروپا منتقل گردید، در این روش تمامی نیازهای غذایی پرنده با یکدیگر مخلوط و سپس به صورت فشرده به شکل پلیت در میآید و این پلیت ها در اختیار پرنده قرار می گیرد.
پرنده در مراحل اولیه به سختی از آن استقبال می کند، اما بعداً به تدریج به آن عادت خواهد کرد. این پلیت ها حاوی تمامی مواد مورد نیاز پرنده بوده و از حیف و میل غذا جلوگیری نموده و پرنده تا ذره آخر را می خورد. البته نباید فراموش کرد دادن پلیت به تنهایی نیز مناسب نبوده و پرنده به تنوع غذایی نیاز دارد. لذا دادن غذاهای تازه ۳ الی ۴ مرتبه در هفته توصیه میشود. برای تغذیه طوطی برزیلی همچنین می توان از محصولاتی نظیر: سیب، گلابی، هلو، هویج، کاهو، گل کلم، قرنبیط، کدو، نخود فرنگی، لوبیای سبز و سبزیجاتی نظیر: اسفناج، جعفری، تره، شاهی، ترب و غیره استفاده کرد. البته باید توجه داشت که محصولات مذکور باید به خوبی شسته شده و با محلول پرمنگنات پتاسیم ضد عفونی شود و سپس در اختیار پرنده قرار گیرد. بهتر است محصولات فوق الذکر به صورت قطعات ریز تهیه شده و همراه با دانه در اختیار پرنده قرار گیرد و هر از چندی باید ظرف حاوی غذای تازه را تخلیه نموده و این مواد را قبل از فاسد شدن از قفس پرنده خارج کرد. وجود کف دریا و یا بلوک معدنی در قفس لازم است و باعث تأمین مواد معدنی می شود. ضمنا نباید فراموش کرد که شوکولات، چربی، شکر و نمک برای پرنده مضر است.

انواع دانه ها

برای تغذیه طوطی برزیلی از تخم های متنوعی مانند تخم کتان و ارزن قرمز و سفید استفاده می شود . برخی افراد گمان می کنند که می توانند از تخم های آفتابگردانی مخصوص مصارف خانگی برای تغذیه طوطی برزیلی استفاده کنند و این کاملاً اشتباه است .

شما می توانید از تخم آفتابگردان خام و بدون نمک جهت تغذیه این پرنده استفاده نمایید . از آنجایی که میزان چربی در تخم آفتابگردان بالا است ، مصرف بیش از حد آن باعث چاقی و همچنین ایجاد چربی در اطراف کبد پرنده می شود . از این رو نباید این تخم را در رژیم اصلی غذای طوطی برزیلی قرار دهید .

دانه هایی مانند سویا ، فندق ، گرد و همچنین بادام زمینی دارای چربی بالایی هستند ، بنابراین از آنها به مقدار خیلی کم استفاده شود .

انواع میوه ها

غذای طوطی برزیلی

فکر کنم به نقطه ای رسیدیم که می توان گفت جالب است ، چرا که طوطی برزیلی نیز مانند انسان تنوع طلب بوده و از مواد غذایی گوناگونی تغذیه می کند . همین اول پیشنهاد می کنم از میوه های قرمز مانند انگور قرمز و تمشک بیشتر از سایر برای تغذیه طوطی برزیلی استفاده کنید ؛ این نوع میوه ها دارای مقدار زیادی آنتی اکسیدان بوده و برای پرنده شادی آور است .

میوه هایی مانند سیب ، گیلاس ، هویج ، موز ، هلو ، نارنگی ، پرتقال و انار دیگر مواردی هستند که برای تغذیه طوطی کوتوله بسیار مقوی است . فقط توجه داشته باشید  که هسته تمامی میوه های هسته دار مانند هلو و گیلاس را جدا نمایید ، همچنین در صورت استفاده از انار باید دانه های آن را جدا نمایید .

انواع سبزیجات

سبزیجات متفاوتی را می توان برای تغذیه طوطی برزیلی در نظر گرفت . قبل از هر چیزی باید اشاره کنم هرگز از کنسرو های آماده برای تغذیه این پرنده استفاده نکنید چرا که دارای مقدار زیادی نمک و انواع ادویه می باشند . سبزیجاتی مانند کرفس ، لوبیا سبز ، خیار ، انواع کدو پخته شده و بدون نمک ، فلفل دلمه ای و شاهی برای تغذیه این پرنده مناسب هستند . می توانید از کاهو نیز البته به مقدار اندک برای تغذیه طوطی برزیلی بهره ببرید .

چه نوع غذاهایی برای طوطی برزیلی سمی هستند ؟

غذای طوطی برزیلی

غذای طوطی برزیلی

حتما به این بخش از مقاله توجه داشته باشید . بسیاری از افرادی که به پرورش و نگهداری طوطی برزیلی چه در خانه و چه به صورت انبوه مشغول هستند ، گاهاً برای تغذیه این پرنده از چیزهایی استفاده می کنند که بسیار مضر و حتی سمی و کشنده می باشند .

انواع شکلات ها ، سیر ، سیب زمینی خام ، آووکادو ، شیرینی ها و کیک های مختلف ، انواع گوناگون از بیسکویت ها ،کاکائو ، دلستر ها و همچنین موادی مانند روغن ، شکر و نمک برای طوطی برزیلی بسیار مضر هستند . در صورت استفاده از موارد نام برده ممکن است باعث شوید طوطی برزیلی جان خود را از دست بدهد.

در مورد رژیم پرنده به این نکات حتما دقت کنید : اگر پرنده را تازه خریداری کردید ابتدا از همان رژیم غذایی که قبلا استفاده می کرده استفاده کنید و تا
هنگامی که به خانه جدید عادت نکرده اقدام به تغییر رژیم غذایی نکنید. زیرا
تغییر رژیم غذایی باعث وارد شدن استرسی بیشتر به پرنده می شود. تغییر رژیم غذایی را بسیار تدریجی انجام دھیل و پرندہ り تحت فشار نگذارید. این پرندهها نسب به تغییر غذا بسیار حساس هستند و فراموش نکنید که از رژیم تمام دانه استفاده نکنید زیرا که باعث چاقی و صدمه به کبد پرنده و گاهی مرگ می شود و
همیشه به خاطر داشته باشید که رژیم غذایی باید متنوع بوده و شامل سبزیجات و میوه باشد.

برای جوجه کشی از انواع پرنده های زینتی به خصوص طوطی برزیلی می توانید از دستگاه جوجه کشی ایزی باتور 5 و ایزی باتور 6 استفاده نمایید . به دلیل بالا بودن قیمت تخم های نطفه دار پرندگان زینتی ، سیستم چرخش تخم در این دستگاه ها به صورت 360 درجه می باشد .

دسته بندی سایر پرندگان مقالات پرورش و نگهداری پرندگان
اشتراک گذاری

نوشته های مرتبط

22 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
صدرا
3 ماه ها گذشته

سلام ببخشید من طوطی برزیلیم یک چشمش یکم بسته میشه بعد بی حاله بعد بالش ول میشه یعنی میاد پایین

admin-m
ویرایشگر
Reply to  صدرا
3 ماه ها گذشته

سلام غذاش چیه فضلش چجوریه ؟

مهدی
8 ماه ها گذشته

سلام وقتتون بخیر میخواستم بپرسم اگه تخمها رو داخل دستگاه جوجه کشی بزاریم بعد از هچ، به جوجه یک روزه چطور غذا بدیدم؟ خیلی ریز و نحیف و شکننده هستن.

قاسم زاده
Reply to  مهدی
8 ماه ها گذشته

سلام، با سرلاک مخصوص و سرنگ سرلاک خوری باید بهشون غذا بدهید. پست زیر رو بخونید. جاش هم باید خیلی گرم باشه.
اموزش تهیه سرلاک و نحوه سرلاک دهی به جوجه

مهدی
Reply to  قاسم زاده
8 ماه ها گذشته

ممنونم از راهنماییتون

قاسم زاده
Reply to  مهدی
8 ماه ها گذشته

موفق باشید.

حامد
1 سال گذشته

سلام خسته نباشید من ۴ جفت طوطی بریزیلی دارم همشون پا جفت هستند میخواستم برا اینکه زودتر جفت بخورن و جوجه دهی داشته باشن باید چکار هایی انجام بدم و چه تغذیه بدم؟

قاسم زاده
Reply to  حامد
1 سال گذشته

سلام، از ویتامین ad3e استفاده کنید، محیطشون باید بدون استرس و صداهای ناهنجار باشه. هفته ای یکی دوبار تخم مرغ آب پز هم به تغذیه شون اضافه کنید. داخل قفس حتما کف دریا باشه.

ایمان
1 سال گذشته

سلام برا زمان جفت گیری و اینکه زودتر جفت گیری کنند آیا دستور تغذیه ای موجود هست؟

قاسم زاده
Reply to  ایمان
1 سال گذشته

سلام، به مقدار کم میتوان دان گرم مثل شاهدانه یا گاودانه بهشون داد ولی این دان ها چربی زیادی دارند و باعث مشکل کبدچرب میشن. در کنار غذای اصلی که ارزن و کتان میباشد، از بقیه سبزیجات و میوه هایی که در این مقاله گفته شده استفاده کنید. بعنوان مکمل هم از قطره ad3e می توانید استفاده کنید کف دریاهم که همیشه در قفس باشه.

مائده
1 سال گذشته

سلام من یه طوطی برزیلی دارم ۱۰ ماهشه ولی اصلا بلد نیست تخمه بشکنه یا بادام زمینی بخوره الان فقط ارزن . کتان میخوره چیکارکنم؟

قاسم زاده
Reply to  مائده
1 سال گذشته

سلام، از این غذاها نباید زیاد به طوطی برزیلی بدهید، غذای اصلی طوطی برزیلی همان ارزن و مقدار کمی تخم کتان بوده و به صورت هفتگی میتوان 3 بار از میوه و سبزی یا جوانه ها مثل جوانه گندم استفاده کرد. تخمه و بادام زمینی پوسته سفتی دارند و بهتره یکم اونا رو بشکنید تا پرنده خودش مابقی مغز اون رو دربیاره.

محمدی
1 سال گذشته

سلام من فیشرسبز دارم در مرداد ماه پنج تا جوجه بدنیا اوردن جوجه ها تازه دوماهشون شده بود تخم گذاشتن متاسفانه دوتاازجنین ها مرده بود دوتا تخم هم پوج بود لونه رو بمدت یه هفته برداشتم بعد گذاشتم بعد یه ماه و نیم یا دوماه دقیقا نمیدونم تخم گذاشتن اولین تخم ۱۷ دی اخرین تخم ۲۸ دی بود ولی بازم متاسفانه چهارتا از جنین ها مرده بود دوتا تخم هم پوچ بود دلیلش چی میتونه باشه میشه کمکم کنید‌🙏

Last edited 1 سال گذشته by محمدی
قاسم زاده
Reply to  محمدی
1 سال گذشته

با سلام، قبل از اینکه بخواهید پرنده هاتون را تکثیر کنید حتما یک دوره با مکمل ها پرنده ها رو تقویت کنید. به احتمال بسیار زیاد به خاطر ضعف جیره غذایی و کمبود ویتامین و … نطفه ها ضعیف بوده اند.

مهدی
1 سال گذشته

سلام چه دانه هایی رو ترکیب کنم که دوست داشته باشه

قاسم زاده
Reply to  مهدی
1 سال گذشته

با سلام، تخم آفتابگردان، بذرکتان، ارزن، دانه قناری، گندم، سیاه دانه، بذر کلم و ذرت خرد شده از جمله دان هایی هستند که می توان برای تغذیه طوطی برزیلی استفاده کرد ولی برای جلوگیری از سوء تغذیه سبزی و میوه جات نیز در طول هفته (2 یا 3 روز) به پرنده بدهید.

Arven
2 سالها گذشته

سلام
ببخشید من دو تا صورت هلویی دارم خیلی می ترسن از من
چیکار کنم،من قبلا فیشر داشتم.

قاسم زاده
Reply to  Arven
2 سالها گذشته

سلام، اگر جدیدا این پرنده ها را تهیه کرده اید، طبیعی است. آنها هنوز به محیط و صاحب جدیدشون عادت نکرده اند. ترس و استرس در پرنده ها بیشتر ناشی از تکان های ناگهانی، صداهای بلند، داد و فریاد و یا حضور حیوانات خانگی می باشد. پس سعی کنید تمامی این موارد را رعایت کنید. به زودی آنها به شما عادت خواهند کرد.

امین
3 سالها گذشته

میشه اسم دونه هایی که میشه بهشون داد رو بگین؟

امین
3 سالها گذشته

خیلی خیلی خوب و مورد استفاده بود دست تون درد نکنه ؛)

77+ محصولات
4000+ سفارشات تکمیل شده
14000+ کاربران
389+ مطالب وبلاگ
تماس با کارشناسان فروش کارخانه
سبد خرید

سبد خرید شما خالی است.

ورود به سایت