نقش رطوبت در دستگاه جوجه کشی

رطوبت یکی از ملزومات جوجه کشی میباشد و در صورتی که به درستی تامین نگردد جوجه نمی تواند از تخم خارج شود ، در اصل رطوبت نقش نرم کننده پوسته تخم را دارد و در زمان هچر نیز کمک بسزایی به جنین درون تخم نطفه دار مینماید.  در دستگاه های جوجه کشی به روش های مختلفی رطوبت تامین میگردد، در انکوباتورهای خانگی رطوبت از طریق ظرف آب و در دستگاه های جوجه کشی صنعتی رطوبت از طریق دستگاه التراسونیک تامین میگردد. 

 

رطوبت در طول دوره جوجه کشی

در طول دوره جوجه کشی میزان رطوبت کاملاً متفاوت است به طور مثال در زمان ستر رطوبت ۶۰ درصد و در زمان هچر ۷۰ درصد مورد نیاز است چراکه در زمان هچر جنین کامل رشد کرده است و آماده بیرون آمدن از تخم میباشد و با افزایش رطوبت به اندازه ده درصد کمک بسیار زیادی به بیرون آمدن جوجه از تخم خواهیم کرد. 


جدیدترین سیستم تامین رطوبت دستگاه جوجه کشی

رطوبت ساز التراسونیک

جدیدترین سیستم تامین رطوبت در دستگاه های جوجه کشی نیمه صنعتی و تمام صنعتی التراسونیک میباشد که توانایی تولید بخار سر را نیز دارا میباشد ، طبق تحقیقات انجام شده بخار سرد میتواند ۵ الی ۷ درصد نیز بر روی راندمان جوجه کشی تاثیر گذار باشد. التراسونیک با استفاده از امواج مافوق صورت آب را به پودر یا همان مه تبدیل مینماید و به درون دستگاه منتقل میسازد. 


نحوه کارکرد اتوماتیک رطوبت ساز

شاید برای شما هم جای سوال باشد که چگونه دستگاه جوجه کشی میتواند میزان کارکرد التراسونیک را تنظیم نماید ، در جواب باید بگوییم که التراسونیک به برد دستگاه وصل شده است و برق مصرفی را از برد دریافت مینماید و از انجایی که هیچ سنسوری در التراسونیک وجود ندارد تا میزان رطوبت را به صورت اتوماتیک تشخیص داده و تنظیم نماید خود دستگاه باید این وظیفه را بر عهده گیرد به همین منظور التراسونیک به برد کنترلر اصلی دستگاه متصل میگردد و برد در صورت نیاز به رطوبت برق التراسونیک را وصل مینماید و در صورتی که نیازی به رطوبت نباشد آن را قطع خواهد نمود. تمامی این عملیات به صورت اتوماتیک صورت میپذیرد. 


یک نمونه از دستگاه های جوجه کشی که از سیستم التراسونیک استفاده کرده است

دستگاه جوجه کشی اسکندریتمامی دستگاه های جوجه کشی صنعتی ساخت گروه صنعتی اسکندری از سیستم رطوبت رسانی التراسونیک استفاده کرده اند و  امکان تامین و تنظیم اتوماتیک رطوبت و دما را دارا میباشند. برای اطلاعات بیشتر و یا خرید دستگاه های جوجه کشی میتوانید به وب سایت فروشگاهی گروه صنعتی اسکندری مراجعه فرمایید. 


فروشگاه دستگاه جوجه کشی اسکندری