خرید اینترنتی با استفاده از رمز دوم پویا

روشی سریع برای خرید اینترنتی با استفاده از رمز پویا

یکی از مهمترین مواردی که این روزها و در استفاده از رمز دوم وجود دارد ، حذف رمز اینترنتی ثابت و الزام به استفاده از رمز دوم پویا می باشد .

رمز دوم پویا به رمزی گفته میشود که فقط برای 60 تا 120 ثانیه (متفاوت برای بانک های مختلف) ثابل استفاده می باشد و پس از این زمان مشخص، رمز به صورت اتوماتیک تغییر پیدا می کند .

خرید اینترنتی با استفاده از رمز دوم پویا

مهمترین دلیل استفاده از این روش که به صورت معمول چندین سال است در بسیاری از کشور های دنیا مرسوم است، جلوگیری از فیشینگ و دزدی اطلاعات می باشد .

از این رو ، استفاده از رمز دوم پویا کمک شایانی در جهت افزایش امنیت خرید شما خواهد بود .

در این پست به روش های واریز و دریافت رمز دوم پویا اشاره خواهیم کرد .

پاسخ به یک پرسش مهم : آیا فقط کسانی که گوشی همراه هوشمند دارند می توانند رمز دوم دریافت کنند ؟

خیر ! امکان دریافت رمز پویا به صورت SMS و یا با استفاده از کد های USSD نیز وجود دارد و نیازی به داشتن تلفن همراه هوشمند نیست .

دو نوع روش برای دریافت رمز پویا وجود دارد :

  • دریافت رمز پویا در لحظه ی خرید از طریق صفحه ی پرداخت
  • دریافت رمز با استفاده از روشهایی که کاربر پیش از اقدام به خرید آنها را آماده کرده است .

روش اول : دریافت آنی رمز پویا در هنگام خرید :

در این حالت ، زمانی که در حال خرید هستید و به صفحه ی پرداخت که باید اقدام به وارد کردن شماره کارت ، شماره ی cvv2 و تاریخ انقضای کارت کنید ، گزینه ای با نام “”دریافت رمز پویا”” یا “”رمز پویا”” مشاهده میکنید . همانند (تصویر زیر )

دریفات رمز پویا با اسم ام اس

یا به صورت

روش گرفتن رمز پویا از طریق پیامک

در این حالت ، در ابتدا بایستی شماره ی کارت خود را وارد کرده ، cvv2 و تاریخ را بدرستی وارد کنید و پس از وارد کردن کد امنیتی صحیح اقدام به فشردن دکمه ی “رمز دوم پویا” یا “دریافت رمز دوم پویا” نمایید.

در این صورت ، یک SMS حاوی رمز دوم برای شما ارسال خواهد شد. که با وارد کردن آن مقدار، در محل مشخص شده، و کلیک بر روی دکمه ی پرداخت،  پرداخت انجام خواهد شد .

این روش ساده ترین روش پرداخت می باشد .

پیش نیاز های پرداخت آنی :

  • دسترسی به شماره ی تلفن همراه متصل به کارت

همانطور که اشاره شد در این روش ، پیغام به گوشی تلفن همراه شما ارسال خواهد شد. در زمان کلیک بر روی ارسال رمز پویا ، شماره ی تماسی از شما خواسته نخواهد شد ! بلکه اس ام اس به صورت اتوماتیک به شماره ای که در زمان گشایش حساب در بانک ثبت کرده اید، ارسال خواهد شد .

روش دوم : دریافت رمز پویا با استفاده از مراجعه به بانک یا اینترنت بانک

این روش خود بر پایه چندین شیوه ی مختلف می باشد :

  • استفاده از اپلیکیشن های بانکی جهت دریافت رمز پویا

در این روش کاربر جهت فعال نمودن دریافت رمز دوم پویا در گوشی خود، بایستی نرم افزار مربوط به بانک خود را در گوشی نصب و مراحل بعدی نصب و راه اندازی رمز دوم را پیگیری کند . این پیگیری بانک به بانک متفاوت می باشد .

در برخی بانک ها با استفاده از اینترنت بانک رمز فعال می شود و در برخی کاربر بایستی به دستگاه خودپرداز مراجعه نمیاد . همچنین در برخی از بانک نیاز است کاربر به صورت حضوری به بانک مدنظر مراجعه نماید .

برخی از بانک ها نیز در صورت فعال سازی رمز پویا، امکان بره گیری از کد های USSD برای دریافت رمز پویا را مهیا می سازند که در این صورت نیز ، همچون روش اول ، کاربر نیازی به داشتن تلفن همراه هوشمند نخواهد داشت .