دستگاه جوجه کشی چیست ؟

{ دستگاه جوجه کشی چیست (به انگلیسی :what is incubator  ) } | برای آن که تخم نطفه دار به جوجه تبدیل شود ، شرایط خاصی باید ایجاد شود . در جوجه کشی سنتی مرغ مادر تمام اعمال لازم از جمله نشستن روی تخم برای ایجاد گرما و رطوبت ، چرخاندن تخم و … را به انجام می رساند .

در این شکل از جوجه کشی ، تامین امنیت تخم نطفه دار گاهاً سخت می شود . این را هم باید در نظر گرفت که برای جوجه کشی از تخم ها در تعداد بالا باید فضای نسبتاً زیادی را با توجه به شرایط مورد نیاز تخم نطفه دار آماده سازی کنیم. مدل دیگر جوجه کشی بهره گیری از دستگاه های جوجه کشی است .

به دلیل سود و رونق بسیار بالای صنعت جوجه کشی امروزه در سراسر دنیا انواع شرکت ها با برند های معروف و با بهره گیری از تکنولوژی بروز ، دستگاه های جوجه کشی با کیفیت و با راندمان بالا را طراحی و به تولید می رسانند .

دستگاه جوجه کشی

دستگاه جوجه کشی محفظه ای است که طراحی و عمکرد آن شبیه سازی شده از مرغ میباشد و تمام اعمال لازم برای تبدیل تخم نطفه دار به جوجه را باکیفیت و راندمان بسیار بالا به انجام می رساند .

برای جوجه کشی شرایطی چون حرارت ، رطوبت ، چرخش تخم و تهویه باید برای تخم های نطفه دار تامین شود .

حرارت در جوجه کشی

دستگاه جوجه کشی چیست

دستگاه جوجه کشی چیست

برای یک جوجه کشی موفق و با راندمان بالا ، کنترل حرارت یکی از موارد ساده و لی بسیار مهم است . در دوره جوجه کشی حرارت لازم بین 35 تا 40 درجه میباشد که به طور متوسط دمای 38 درجه را برای آن در نظر می گیرند . در صورت آن که دستگاه در حرارت حداکثر جوجه کشی یعنی 40 درجه باشد ، جوجه کشی چند روز زودتر از تخم خارج می شوند .

این در حالی است که اگر دمای دستگاه در حالت حداقل جوجه کشی یعنی 35 درجه باشد ، جوجه ها چند روز دیرتر از حد معمول از تخم ها خارج می شوند .
به دلیل حساسیت بالا عمل جوجه کشی نسبت به دما و رطوبت ، هرگونه تغییر ناگهانی در دستگاه جوجه کشی باعث پایین آمدن جوجه دهی یا بروز برخی مشکلات دیگر خواهد شد .

نکته ای که دانستن آن خالی از لطف نیست : ماشین های جوجه کشی که دارای بخش ستر و بخش هچر جدا هستند باید توجه شود که حرارت در بخش ستر آنها یک درجه بیشتر از بخش هچر آنها میباشد .

رطوبت در دستگاه جوجه کشی

در هنگام جوجه کشی دستگاه به دلیل دمای نسبتاً بالای خود ، مقداری از رطوبت خود را از دست می دهد که در صورت جبران نشدن آن ، تخم های نطفه دار امکان دارد از دست بروند .

در ماشین های جوجه کشی از ظرف آب یا از مهپاش التراسونیک برای تامین رطوبت استفاده می کنند . به این نکته نیز توجه فرمایید که رطوبت دستگاه به میزان تهویه دستگاه جوجه کشی نیز وابسته است ؛ در صورت تهویه زیاد از میزان

رطوبت دستگاه کم می شود و برعکس تهویه کم باعث بالا رفتن میزان رطوبت در دستگاه می شود . دستگاه هایی که دارای بخش ستر و هچر جدا باشد و از سیستم اتوماتیک و بروز دنیا در آن بکار رفته باشد ، دستگاه خود دما و رطوبت لازم را ایجاد کرده و تثبیت می نماید .
در 17 روز اول دوران ستر رطوبت دستگاه 60 درصد باشد کافی است . این در حالی است که در روز های اخر باید میزان رطوبت را تا 70 درصد افزایش دهیم .

چرخش تخم ها و تهویه

چرخش تخم ها و تهویه بسته به نوع دستگاه از سیستم ها و عملکردهای متنوعی پیروی می کند . در کل باید تخم ها بسته به نوع پرنده روزی چند بار چرخانده شوند تا نطفه به پوسته تخم ها نچسبد . تهویه نیز برای دفع دی اکسید کربن و جا به جایی هوا جهت مناسب شدن هوای داخل دستگاه صورت میگیرد .