چگونه جوجه لاری را جنگی کنیم؟ | جنگ خروس لاری

Admin
آماده سازی خروس لاری برای جنگیدن

آماده سازی خروس لاری برای جنگیدن

یکی از مهمترین اهداف پرورش مرغ و خروس لاری، کسب درامد از آنها میباشد. نژاد لاری تخمگذاری قابل توجهی ندارد و برای پرورش مرغ تخمگذار و یا گوشتی مطلوب نیست. خروس لاری در مقایسه با بیشتر نژادها بسیار پر خاشگر و جنگجو می باشد و شگردهایی زیادی برای جنگیدن دارد. به همین دلیل پرورش دهندگان با تمرین و تغذیه مناسب آنها را برای جنگیدن آماده میکنند. در این مقاله از وبلاگ جوجه کشی دات کام به شما یاد میدهیم که چگونه خروس لاری را جنگی کنید و او را برای مبارزه آماده نمایید.

تأثیر تغذیه بر آماده سازی خروس لاری

در آماده سازی خروس لاری باید پرورش دهنده به نوع تغذیه بسیار اهمیت دهد. تغذیه ضعیف یا غیر اصولی باعث میشود که عضلات بدنی پرنده به میزان کافی انرژی دریافت نکنند و ضعیف باشند. چنین خروس لاری به سرعت خسته شده و در مبارزه با حریف خود ناتوان خواهد بود. از طرفی نوع تغذیه باید بر اساس آناتومی بدن خروس باشد.

بعنوان مثال اگر خروس از شگرد کولی ده در میدان استفاده کند، نباید اضافه وزن داشته باشد. زیرا در اثر اضافه وزن خروس کولی ده سریع خسته میشود و در اثر خستگی ضربات تمام کننده ای میتواند از حریفش دریافت کند.

همچنین خروسی که یوغ انداز است، اگر وزنش کم باشد قادر به زیر آوردن حریف خود نخواهد بود و نمی تواند یوغ اندازی کند. بنابراین در تغذیه خروس لاری با توجه به فیزیک بدنی و نوع شگرد خروس باید او را تغذیه نمود.

تأثیر تغذیه بر آماده سازی خروس لاری

برای آماده سازی خروس کولی ده پرورش دهنده به جای حجیم نمودن عضلات باید بر روی ورزیدگی عضلات تمرکز کند. در این شرایط خروس کولی ده برای مدت طولانی و با سرعت بیشتری میتواند از شگردش برای خسته نمودن حریف استفاده کند.

اما برای خروس لاری که یوغ انداز است، مربی باید بر روی حجیم شدن و قوی شدن عضلات بدن خروس کار کند. در این صورت خروس یوغ انداز میتواند فشار بیشتری بر حریفش وارد نموده و بر او تسلط پیدا کند و پیروز شود.

تغذیه جوجه لاری

برای تغذیه جوجه لاری از مواد غذایی مختلفی میتوان استفاده کرد. برای تغذیه اصولی در هفته های اولیه توصیه میشود مقاله تغذیه جوجه یک روزه را مطالعه کنید.

پس از مدتی که زمانیکه جوجه دانخور شد، استفاده از دان گندم برای رفع ضعف جوجه لاری توصیه میشود. گندم را صبح هنگام در اختیار خروس لاری قرار دهید. در زمان آمادگی جوجه لاری از ذرت استفاده نکنید. چراکه ذرت نفس پرنده را کاهش میدهد. در طول هفته دو وعده سبزی تازه (به صورت خورد شده) نیز به خروس لاری بدهید.

پس از گندم و یا بعنوان وعده عصرانه به خروس لاری به اندازه یک گردو نواله بدهید. نواله از ترکیب غلات مختلف همچون جو، گندم، ذرت، آرد نخود، پلت، شاهدانه، پودر بادام، کف دریا و … به دست می اید. نواله به صورت خمیر باید آماده شود و فقط به اندازه یک گردو به خروس لاری بدهید. این تغذیه بسیار مقوی بوده و برای وزن گیری خروس می باشد. همچنین در دو ماه اول به جوجه لاری نواله ندهید.

استفاده از گوشت کباب شده و آبدار نیز در هفته برای آماده سازی خروس لاری مفید می باشد.

بهترین زمان برای آماده کردن جوجه لاری

نژاد لاری سرعت رشد بالایی ندارد. به طوریکه جوجه لاری تا قبل از سن 6 ماهگی به اندازه کافی عضلات محمکی ندارد. لذا تا 6 ماهگی نباید جوجه لاری را با تمرین سخت آماده کرد.

بهترین زمان برای آماده کردن جوجه لاری

در سن کمتر از 6 ماهگی بهترین تمرین برای جوجه لاری ماساژ دادن عضلات پاها، گردن و زیر بال می باشد. 10 الی 15 دقیقه برای ماساژ دادن جوجه لاری کافی است.

از سن شش ماهگی به بعد می توان تمرینات لازم برای آماده سازی جوجه لاری را انجام داد. در سن 6 ماهگی نیز بهتر است که قبل از تمرین خروس لاری را ماساژ دهید.

تمرین قوی تر شدن پای خروس لاری

برای قوی تر شدن پای خروس لاری در 6 ماهگی روزانه 10 بار تمرین زیر را بعد از ماساژ تکرار کنید:

با یک دست زیر سینه خروس را بگیرید و یا دست دیگر کمر خروس را گرفته و او را بنشانید. اجازه دهید خروس از جایش بلند شود. با انجام این کار عضلات پای خروس قوی خواهند شد.

بعد از اندکی استراحت دادن به جوجه، به او غذا دهید. غذای جوجه را میتوانید در ارتفاع کمی بلند قرار دهید تا جوجه برای گرفتن آن مجبور به پریدن باشد. این نحوه تمرین باعث میشود که خروس لاری در زمان فرود آمدن بتواند تعادل خود را حفظ کند و سریعا خود را جمع کند.

محک زدن جوجه لاری

در سن 6 ماهگی به بعد می توان برای آموزش خروس لاری را با یک جوجه ضعیف تر کسو نمود. سن 8 ماهگی برای اولین جنگ دادن آزمایشی جوجه لاری کاملا مناسب می باشد. پیشنهاد میشود که قبل از کسو و محک زدن حتما خروس ضعیف را خسته کنید. در این شرایط خروس لاری مد نظر شما پیروز میدان شده و غرور میگیرد. حس غرور در خروس لاری مانع ترسیدن و فرار کردن او در میدان جنگ خواهد شد.

البته همیشه کسو کردن به نفع جوجه لاری تمام نمیشود و ممکن است که او در زمان محک زدن دچار آسیب شود. اماده سازی خروس بدون کسو، روش خاص خود را دارد.

همچنین برای غرور گرفتن جوجه لاری بهتر است که چند مدت او را با مرغ هایی که جثه کوچکتری نسبت به او دارند تنها گذاشت. توصیه میشود برای اینکه جوجه لاری ترسو نشود، قبل از بلوغ کامل جوجه را به جنگ نبرید. همچنین بهتر است که جوجه لاری جنگجو به همراه پرنده های بزرگتر از خودش نگهداری نشود.

زمانیکه لاری در سن یک سالگی اولین دوره تولک و پرریزی را پشت سر گذاشت، میتوان پس از آماده نمودن، او را به میدان جنگ برد. برای داشتن جوجه لاری نترس، نسل و ذات جوجه نیز بسیار مهم است. مولدین جوجه لاری باید ذات خوبی داشته باشند. میتوان از طریق دستگاه جوجه کشی خانگی و تخم نطفه دار لاری های اصیل نیز برای گرفتن جوجه لاری خوب استفاده کرد.

پر نفس کردن جوجه لاری

این تمرین به جوجه لاری کمک میکند تا در میدان جنگ زود خسته نشود و بدن و استایلی ورزیده پیدا کند. به منظور پر نفس کردن لاری به مدت 30 روز و یک روز در میان خروس لاری را می دوانیم. در هر نوبت نسبت به روز قبلی زمان دویدن خروس لاری باید به صورت صعودی افزایش داده شود.

ویدیوی آماده سازی خروس لاری

ویدیوی جنگ خروس لاری

دسته بندی مرغ
اشتراک گذاری

نوشته های مرتبط

35 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
Amir
7 ماه ها گذشته

سلام من چند تا مرغ دارم که ۱۰ روز بود تخم میگذاشتن دیگه چند روز هست مرغام تخم نمیزارن مشکل این ها چیه آیا ممکن هست کرچ بشن

Last edited 7 ماه ها گذشته by Amir
قاسم زاده
Reply to  Amir
7 ماه ها گذشته

سلام، دلایل زیادی داره. مطلب زیر رو مشاهده کنید:
علت قطع تخمگذاری مرغ

ابوالفضل
9 ماه ها گذشته

سلام
من قبلا خروس های محلی پرورش میدادم
ولی حالا تصمیم گرفتم جوجه کوچک لاری بگیرم مثلا ۱ ماهه ۲ ماهه میخواستم بپرسم به نظر شما چه نژادی برای جنگیدن مناسب تره و از کجا میشه تشخیص داد که مثلا واقعا نژاد اون جوجه افغانه و یه نژاد دیگ نداره؟
ممنون میشم جواب بدید

قاسم زاده
Reply to  ابوالفضل
9 ماه ها گذشته

سلام، الان اینقد این نژاد و با اون نژاد جفت کردن که نمیشه دقیق تشخیص داد. ولی در کل لاری افغان قلم های کلفتی داره. لاری ایرانی قد بلندنر و سر و گردن درشتری داره.
به نژاد زیاد ربط نداره به نحوه اماده کردن و شرایط نگهداری و تغذیه اش ربط داره.

مهدی
Reply to  قاسم زاده
1 ماه گذشته

سلام،من هم یک جفت مرغ و خروس لاری دارم، میخواستم ببینم وقتی که خروس رو آوردم،جوجه بود بعد که به سن 3ماهگی که رسید،چون چیزی نمی دونستم از این مطالب جنگ می دادم،البته با خروس محلی و جوجه لاری به هر حال درون جنگ ها پیروز میشد ولی، از اون به بعد هم دیگه جنگ ندادم و حالا که به سن شش ماهگی رسیده دوباری هست که جنگ دادم آمادگی جسمانی ش خوبه و خوب میجنگه فقط و فقط تنها مشکلی که هست نفس کم میاره حالا هر کی یه چیزی میگه یکی میگه چون از اول جای مرغ بوده… بیشتر بخوانید »

دانیال
Reply to  مهدی
20 روزها گذشته

سلام دوست عزیز خروس جنگی نباید کنار مرغی قرار بگیره چون در روز ممکنه ۴ بار جفت گیری کنه و این باعث میشه کمرش بشکنه

ARVIN
10 ماه ها گذشته

سلام خواهش میکنم جواب بدید من یک جفت لاری 4 ماهه دارم که هروقت نزدیک خروس لاری دیگه میکنم یک بار می جنگه یک بار نمی جنگه
و فرار می کنه
البته اینم بگم که خروسی که میگم ۶یا ۷ماه بزرگ تره لطفاً بگید چی کار کنم مشکل چیه

قاسم زاده
Reply to  ARVIN
9 ماه ها گذشته

سلام، مقاله رو مطالعه کنید اول.
تا شش ماهگی نباید بجنگه بعد شما با خروس بزرگتر از خودش جنگ میندازین انتظار دارید نترسه فرار نکنه؟!!

امیر حسین
10 ماه ها گذشته

سلام یه خروس لاری ۴ ماهه خریدم با هم سنش جنگ انداختم خیلی خوب جنگید و اونو فراری داد الان ۶ بار جنگ میدم پیروز میشه یه ویتامین گرفتم خب ابکی ۲۰۰ تومن خریدم یه قاشق رو باید قاطی یه لیوان آب کنم بریزم تو نون
ولی نمیخوام به حیوون نون بدم با چی قاطی کنم بدم بهش؟

پیمان.م
1 سال گذشته

سلام لطفا جواب بدین جوجه لاری ۳ ماه که جنگیده و ترسیده رو باید چکارش کرد خواهشن جواب بدین

قاسم زاده
Reply to  پیمان.م
1 سال گذشته

سلام، جوجه 3 ماهه رو نباید محک بزنید میترسه. بین مرغ ها نگه شون دارید تا یکم غرور بگیره همچنین بعد از 6 ماهگی با یه خروس ضعیف و خسته و کوچکتر از خودش امتحان کنید تا بیشتر غرور بگیره ولی در کل ترسو یا شجاع بودن بستگی به شخصیتش داره.

نیما احدی
1 سال گذشته

سلام خسته نباشید من یه خوروس لاری چهارونیم ماهه دارم دوسه روزه خوب نمیتونه راه بره نمی تونه بپره نمیتونه خوب رو پاهاش بیسته چکار کنم?

قاسم زاده
Reply to  نیما احدی
1 سال گذشته

سلام، کف پاشو چک کنید که زخم نداشته باشه. در ضمن مشکلات حرکتی و لنگیدن در اثر کمبود کلسیم، فسفر و ویتامین ها هم پیش میاد. تغذیه اش چطوره؟
میتوان با دی کلسیم فسفات، نیاز طیور به کلسیم و فسفر رو تأمین کرد. در طول روز باید آفتاب هم بخوره بهشون.

نیما احدی
Reply to  قاسم زاده
1 سال گذشته

کف پاهاش سالمه میخچه نداره

نیما احدی
Reply to  قاسم زاده
1 سال گذشته

ببخشی من به این خوروس ها چی بدم زود بزرگ بشن هم هیکل هم استخون بندیشون قوی بشن

قاسم زاده
Reply to  نیما احدی
1 سال گذشته

اون مکمل هایی که گفتم رو به همراه یک مولتی ویتامین خوب براش تهیه کنید. نژاد لاری در کل سرعت رشد کندی داره. باید تغذیه اش رو با دون مخصوص تقویت کنید.

علی میلاد
1 سال گذشته

سلام من یه لاری 5ماهه دارم.. ولی نمیدونم نسل داره یا نه?از کجا باید فهمید?عکس میشه فرستاد براتون…
و اینکه جگر و خون خروس رو جنگی میکنه،،?!!!!من یه خروس ماشینی داشتم همش همینو میدادم البته با چیزهای دیگ،،یه عجوبه ای شده بود در حدی که ادم دنبال میکرد

قاسم زاده
Reply to  علی میلاد
1 سال گذشته

سلام، روش های مختلفی برای شناخت اصیل بودن خروس لاری وجودداره که ساده ترینش رنگ چشم می باشد. بطوریکه اگر رنگ چشمش قرمز باشه یعنی دورگه است.
در مورد اون یکی سوالتون زیاد اطلاعات ندارم.

امیر
1 سال گذشته

سلام
من یه جوجه لاری دارم الان تقریبا سنش ۵ هفته ایه
از همین سن دارم پاهاشو تقویت میکنم
از روزی ۱۰تا بشین و پاشو رسوندم به ۲۰ تا

موردی نداره؟
ممنون میشم جواب بدین ❤️🙏

قاسم زاده
Reply to  امیر
1 سال گذشته

سلام، هنوز خیلی زوده بهتره از 6 ماهگی به بعد شروع کنید.

محمد
1 سال گذشته

سلام من یک جوجه 5 ماهه دارم ولی لاری نیست جوجه مهلی هستش ولی میخواهم جنگی بشود باید چکار کنم ممنون میشم جواب بدین

امیررضا
1 سال گذشته

سلام ترخدا جواب این سوال من بدید من ی ی لاری ۲ماه دارم که حدودا ۱۰روز پیش بای خروس ۷ماه جنگ انداختم بعد جوجه ی۲ماه من گلوش خونی شد حالا خوب شده زخم گلوش ولی دیگه مثل قبلا جنگ نمیکنه

قاسم زاده
Reply to  امیررضا
1 سال گذشته

سلام، مقاله رو کامل بخونید. جوجه لاری تا 6 ماهگی نباید بجنگه در ضمن برای کسو، جوجه باید با یک جوجه ضعیفتر بچنگه تا غرور بگیره و نترسه. کار شما کاملا اشتباه بوده الان ترسیده.

امیررضا
Reply to  قاسم زاده
1 سال گذشته

الان بهش امیدی هست نژادش افغان. بعداگه میشه جواب این سوال بدید چکار کنم جوجه لاریم ایستاده بشه وبه عنوان وعده اصلی چی بهش بدم

قاسم زاده
Reply to  امیررضا
1 سال گذشته

سلام، جوجه شما هنوز خیلی جوونه فعلا دان بهش بدهید تا به سن 5 ماهگی برسه اونوقت بهتر در مورد وضعیتش میتونید تصمیم بگیرید.

امیررضا
Reply to  قاسم زاده
1 سال گذشته

ممنون

نیما
Reply to  قاسم زاده
1 سال گذشته

سلام جوجه ی من 9 ماهشه باید چی بهش بدم و چیکارش کنم رو پاهاش نمیتونه راحت بایسته

قاسم زاده
Reply to  نیما
1 سال گذشته

سلام، نیاز به مکمل کلسیم داره براش دی کلسیم فسفات تهیه کنید و با دون مرغ تغذیه اش نمایید. ایا بهش تمرین میدهید؟

77+ محصولات
4000+ سفارشات تکمیل شده
14000+ کاربران
389+ مطالب وبلاگ
تماس با کارشناسان فروش کارخانه
سبد خرید

سبد خرید شما خالی است.

ورود به سایت