کبک

اطلاعات جامع پرنده کبک

نژادهای کبک

کبک دارای نژادهای مختلفی است که از آن ها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

کبک برفی

کبک عربی

کبک پرزیوالسکی

کبک کوهی

کبک چوکار

کبک فیلبی

کبک بربری

کبک سی سی

کبک پاقرمز ، کبک شنی ، کبک منقار بلند ، کبک خاکستری ، کبک دیوریان ، کبک تبتی ، کبک ماداگاسکار ، کبک سیاه ، کبک جنگل روبیهو ، کبک شکم بلوطی ، کبک سی چوان ، کبک سینه بلوطی ، کبک جنگلی یوزونگوا ، کبک تپه ای ، کبک گلو قهوه ای و غیره.

هر کدام از نژادهای کبک که به آن ها اشاره شد دارای ویژگی های ظاهری خاصی هستند. نژادهای گوناگون کبک در مناطق جغرافیایی مختلف پراکنده شده اند.

تغذیه کبک

خواص گوشت کبک

۱٫ افزایش قوای جنسی
۲٫ برطرف نمودن ضعف عمومی بدن و درد مفاصل
۳٫ افزایش حافظه ( درمان فراموشی)
۴٫ قوی کردن سیستم گوارشی
۵٫ جلوگیری از ابتلا به عوارض قلبی و عروقی ( به دلیل کلسترول بسیار پایین )

برخلاف تصور بسیاری افراد، خواص گوشت کبک  پرورشی کمتر از نوع وحشی آن نمی باشد زیرا همان طور که اشاره شد در تغذیه این پرنده از مواد کاملا طبیعی استفاده می شود بنابراین گوشت حاصل، طعم و بوی طبیعی خود را حفظ می کند.
ارزش غذایی گوشت کبک

وجود مقادیر بالای از مواد معدنی در گوشت این پرنده نشان دهنده ارزش حیاتی آن است. مقدار پتاسیم این گوشت کبک زیاد است و کلسیم، فسفر، منیزیم، آهن و گوگرد موجود در آن نیز می تواند نیاز بدن را تامین کند. کانی های موجود در این گوشت به خوبی جذب بدن می شود و به همین جهت زمینه مواد مورد نیاز بدن را در دسترس سلول قرار می دهد.

امام موسی کاظم علیه السلام می فرمایند: گوشت کبک ساق را محکم می کند و تب را می برد

گوشت کبک ، مغز سر، جگر خام، زهره، بیضه و… این پرنده در درمان بیماری هایی هم چون یرقان، صرع، تقویت چشم و حافظه، لاغری و… نیز مفید است.

گوشت کبک

در جیره های تغذیه کبک باید مواد غذایی مختلف شامل آب ، مواد پروتئینی و آمینه اسیدها ، ویتامین ها و املاح معدنی وجود داشته باشد. آب در تغذیه کبک نقش مهمی ایفا می کند. اگر آب مورد نیاز برای چند ساعت به کبک نرسد منجر به تلف شدن این پرنده می شود. مصرف آب پس از خوردن غذا برای این پرنده ضروری است و حداکثر میزان مصرف آب در این دوره محسوب می شود. مقدار آب مصرفی مناسب برای کبک چیزی بین ۱ تا ۲ برابر غذای مصرفی و با دمای ۱۸ درجه سانتی گراد است.

استفاده از مواد غذایی که انرژی کبک را تامین می کنند بسیار ضروری است. تامین انرژی برای رشد بافت ها و حفظ دمای بدن ، تولید تخم و فعالیت های فیزیکی و متابولیسمی ضروری است. پروتئین ها باید به اندازه کافی به بدن کبک برسند. پروتئین اضافی در جیره غذایی منجر به مشکلات متابولیکی و افزایش حرارت بدن و کمبود پروتئین منجر به مصرف بیشتر خوراکی توسط کبک و در نتیجه ذخیره بیشتر چربی در بدن پرنده می شود.

کلسیم ، فسفر ، منیزیم ، سدیم ، پتاسیم و کلر جزء مواد معدنی هستند که در تغذیه مواد غذایی کبک بسیار مهم هستند. کلسیم برای استحکام استخوان ها و پوسته تخم بسیار ضروری است. ویتامین ها به دو صورت ویتامین های محلول در چربی و ویتامین های محلول در آب یا پروتئین یافت می شوند. کمبود ویتامین در جیره غذایی کبک ها منجر به کاهش رشد ، کم خونی و افزایش حساسیت به بیماری های عفونی می شود.

رفتار های جفت گیری کبک

جفت گیری کبک ها معمولا از اواخر فرودین شروع میشود و با توجه به نژاد های مختلف تا اواخر تیر یا اوایل مرداد ماه ادامه میابد در طبیعت کبک ها در بوته زار جفت گیری میکنند ولی در مزارغ پرورش کبک جفت گیری یا در درون قفس یا به صورت آزاد در مزارع پرورش کبک صورت میگرد که در این حالت بهترین وضعیت نسبت یک نر به سه ماده بهترین شرایط ممکن را دارد

رفتار های جنسی کبک

بیماری های کبک

بیماری های نظیر کوکسیدوز ، مایکوپلاسما ، نیوکاسل ، آسیت ، تیفوئید ، بیماری مزمن دستگاه تنفسی ، کوریزای عفونی ، آنفولانزا و اسهال سفید از جمله بیماری های شایع در کبک هستند.

همدیگر خواری

همدیگرخواری از پدیده هایی است که در نگهداری کبک رخ می دهد. در همدیگرخواری پرنده ها به همدیگر حمله کرده و گوشت های یکدیگر را می بلعند. عواملی مانند تراکم زیاد در قفس ، حرارت زیاد ، عدم وجود تهویه مناسب ، بستر مرطوب ، تابیدن بیش از اندازه نور ، شل شدن مدفوع ، استفاده از آب کثیف در آبخوری ها ، تغذیه نامناسب ، تولید تخم های زیاد و مدیریت ناصحیح محل نگهداری کبک ها می تواند منجر به همدیگرخواری در میان کبک ها شود. برای جلوگیری از شیوع این عادت بد در میان کبک ها معمولا نوک کبک ها را قیچی می کنند که به آن نوک چینی گفته می شود.

سالن پرورش کبک

رطوبت از المان های بسیار مهم در سالن پرورش کبک است. رطوبت مناسب سالن پرورش کبک ۶۰ تا ۷۵ درصد است. میزان رطوبت در سالن های پرورش کبک نباید به هیچ عنوان از بازه ۵۰ تا ۹۰ درصد خارج شود.

اکسیژن از فاکتورهای بسیار مهم در زندگی جانداران مخصوصا پرندگان است. برای تامین اکسیژن کافی در سالن های پرورش کبک ، هوا باید با سرعت ۱ تا ۴ متر مکعب در ثانیه وارد سالن شود. در فصل های پاییز و زمستان که هوا سردتر می شود باید سرعت ورود هوا به داخل سالن کاهش پیدا کرده و دما بیشتر از ۲۰ درجه سانتی گراد باشد.

تهویه مناسب در سالن های پرورش کبک با دو روش فشار مثبت و فشار منفی انجام می پذیرد. در روش فشار مثبت ، هوا با استفاده از فن های دمنده وارد سالن شده و از پنجره ها خارج می شود. اما در روش تهویه با فشار منفی ، هوا از طریق ورودی ها وارد سالن شده و با استفاده از فن ها از سالن خارج می شود.

بیماری های کبک

در سالن های پرورش کبک در هفته اول باید به صورت ۲۴ ساعته به جوجه ها نوررسانی بشود. اما از هفته دوم باید هر روز ۲۰ دقیقه از نوررسانی کاسته شود تا در نهایت هر روز فقط ۱۰ ساعت به پرندگان نوررسانی انجام بگیرد. اما در نگه داری جوجه هایی که می خواهید آن ها را به عنوان مولد پرورش دهید بهتر است نوررسانی روزانه به صورت ۱۶ ساعته انجام پذیرد.

جوجه کشی از تخم های نطفه دار کبک بین ۲۳ تا ۲۴ روز طول می کشد. همانند همه پرندگان دیگر جوجه کشی از تخم های نطفه دار این پرنده از دو مرحله ستر و هچر تشکیل می شود که مرحله هچر سه روز آخر جوجه کشی است. دمای مراحل ستر و هچر در جوجه کشی از تخم های نطفه دار این پرنده به ترتیب برابر با ۳۷٫۷ و ۳۷٫۲ درجه سانتی گراد است. رطوبت مطلوب جوجه کشی از کبک ۶۳ درصد محسوب می شود.

برای جوجه کشی مصنوعی از تخم های نطفه دار این پرنده به دستگاه جوجه کشی یا انکوباتور نیاز دارید. انکوباتورهای خانگی به دو صورت حرفه ای و اتوماتیک ساخته می شوند. در دستگاه های جوجه کشی حرفه ای باید اطلاعات جوجه کشی از تخم های نطفه دار کبک یعنی دما و رطوبت را به صورت دستی وارد دستگاه کنید. اما در استفاده از دستگاه های جوجه کشی اتوماتیک کافی است نوع پرنده (کبک) را انتخاب کنید. دستگاه به صورت اتوماتیک دما و رطوبت جوجه کشی از کبک را مهیا کرده و تخم ها را به صورت خودکار می چرخاند.

دستگاه جوجه کشی مخصوص کبک

اگر قصد جوجه کشی و پرورش کبک را دارید برای راندمان بهتر باید از دستگاه جوجه کشی مخصوص کبک استفاده نمایید که نسبت به نمونه های داخلی و خارجی راندمان بهتری را دارد و از کیفیت ساخت و دقت بالاتری برخوردار است.

دستگاه جوجه کشی ۳۳۶ تایی کبک

شرایط مورد نیاز برای جوجه کشی از کبک در دوران ستر

میزان دما برای جوجه کشی از کبک در دوران ستر : ۳۷٫۵درجه سانتی گراد
میزان رطوبت برای جوجه کشی از کبک در دوران ستر : ۶۰ درصد
چرخش تخم نطفه دار در دوران ستر : دارد.

سالن پرورش کبک

شرایط مورد نیاز برای جوجه کشی از کبک در دوران هچر

میزان دما برای جوجه کشی از کبک در دوران هچر : ۳۷٫۲ درجه سانتی گراد
میزان رطوبت برای جوجه کشی از کبک در دوران هچر :۶۵-۷۰ درصد
چرخش تخم نطفه دار در دوران هچر: ندارد.

مدت زمان مورد نیاز برای جوجه کشی کبک

مدت زمان مورد نیاز برای جوجه کشی از پرنده کبک : ۲۴ روز
مدت زمان ستر در جوجه کشی از تخم نطفه دار کبک : ۲۱ روز
مدت زمان هچر در جوجه کشی از تخم نطفه دار کبک : ۳ روز

منابع : ویکی پدیا

در صورتی که هر سوال دیگری در مورد کبک داشتید میتوانید به انجمن پرورش طیور گروه صنعتی اسکندری مراجعه فرموده و سوال خود را در قالب یک پست بیان نمایید تا همکاران ما در اسرع وقت پاسخگوی شما باشند و اطالاعات کاملتری را در مورد کبک در اختیار شما قرار دهند.