نگاه کامل و تخصصی بر دستگاه جوجه کشی مشهد برق

دستگاه جوجه کشی مشهد برق : ( شرکت مشهد برق ) مشهد برق نامی است که شنیده و یا از آن خرید هایی کرده باشید . این شرکت یکی از تولید کننده های انواع تجهیزات و دستگاه های جوجه کشی در ایران بوده و در حدود 13 سال است که در این زمینه فعالیت می کند . در این مقاله عملکرد و کیفیت ساخت دستگاه های جوجه کشی مشهد برق به طور موشکافانه مورد بررسی قرار می گیرد .

ماشین جوجه کشی مشهد برق

تحلیل و بررسی کلی شرکت مشهد برق

برای تحلیل کلی شرکت مشهد برق می توان ابتدا به بررسی وب سایت این شرکت پرداخت . کسانی که به وب سایت اصلی این شرکت وارد شده اند می توانند نبود تجربه در طراحی آن به طور کامل مشاهده کرد . شاید این وب سایت تنها بخاطر سادگی در طراحی جالب باد ولی در یک نگاه اجمالی می توان گفت عدم توجه کافی و هزینه نکردن برای طراحی یک وب سایت مناسب برای مشتریان و مراجعه کنندگان یکی از نشانه های ضعف این شرکت است که باید بهبود پیدا کند.

برد دستگاه جوجه کشی مشهد برق

در طراحی و ساخت انواع دستگاه های جوجه کشی فاکتور های مهمی دخیل هستند که باعث بالا رفتن کیفیت و راندمان در جوجه کشی می شود . یکی از مهم ترین فاکتور ها که می توان به آن اشاره کرد برد دستگاه های جوجه کشی است . در شرکت های پرچمدار و معتبری همانند گروه صنعتی اسکندری و بلدرچین دماوند از برد های سِون سِگمنت در دستگاه های جوجه کشی خود استفاده می کنند .

بردهایی با LCD صنعتی نیز برای این کار نسبتاً مناسب هستند چرا که این نسل از LCD ها در گوشی های هوشمند موبایل نیز استفاده می شوند . شرکت مشهد برق در دستگاه های جوجه کشی خود از برد هایی با LCD غیر صنعتی استفاده می کند .

جوجه کشی فرایندی حساس و نیازمند به شرایطی پایدار است و برد های دستگاه های جوجه کشی با LCD غیر صنعتی بعد از مدتی هنگ کرده و از کار می افتند از این رو استفاده از این برد ها در دستگاه جوجه کشی اشتباه محض است .

مونتاژ دستگاه جوجه کشی مشهد برق

ماشین جوجه کشی مشهد برق

مونتاژ یکی از موارد بسیار مهم در ساخت یک دستگاه جوجه کشی است . دستگاه های جوجه کشی تولید شده توسط شرکت های بزرگ مانند آرکام کره ای و برخی شرکت های ایرانی مانند گروه صنعتی اسکندری به صورت SMD مونتاژ می شوند .

از ویژگی های بارز مونتاز SMD می توان به : امکان مونتاژ قطعات در دو سمت برد ، تراکم اجزا بیشتر قطعات ، کاهش سایز برد ، استفاده از نیروی انسانی بسیار کم ، صرفه جویی در زمان و امکان کنترل کیفیت مکانیزه اشاره کرد . با این مهم ترین ویژگی مونتاژ SMD نویز ناپذیری و پایدار بودن آن است . نویز ناپذیری باعث می وشد تا دستگاه جوجه کشی از وسایلی مانند یخچال ، بی سیم  و… هیچ تاثیری نپذیرد و خللی در کارش وارد نشود .

از آنجای که جوجه کشی نیازمند یک شرایط پایدار است در صورت نویز پذیر بودن و تغییر شرایط پایدار داخل دستگاه ، همه تخم های تلف خواهند شد .   دستگاه جوجه کشی مشهد برق مونتاژ DIP می باشند . در مونتاژ DIP قطعات لازم و برد را تهیه و آماده می کنند سپس به ترتیب با هویه لحیم کاری ، رفع اتصال های احتمالی برد ها ، بررسی کیفیت قلع گیری و در نهایت برد را مورد شست و شو قرار می دهند .

مونتاژ کردن به روش DIP قدیمی بوده و نباید از آن استفاده شود و از همه مهم تر بیشتر مراحل مونتاژ DIP توسط نیرو های انسانی انجامی می شود و این خود در صد خطا را به میزان قابل توجهی بالا می برد . علاوه براین موتاسفانه این نسل از منوتاژ DIP نویزپذیر یوده و اصلاً پایدار نیست .

 

بدنه دستگاه جوجه کشی مشهد برق

بدنه دستگاه جوجه کشی مشهد برق

بدنه دستگاه جوجه کشی مشهد برق

مورد دیگری که می توان به آن اشاره کرد طراحی ، استفاده از سیستم انتخاب پرنده و سیستم کنترل موبایل را می توان نقاط قوت و بالا برنده کیفیت ماشین های جوجه کشی این شرکت دانست . اما از طرف دیگر باید توجه داشت که برای دستگاه های جوجه کشی در ظرفیت های پایین مانند 42 تایی و 84 تایی استفاده از بدنه استیل را می توان یک امتیاز منفی و نقطه ضعف وحشتناک دانست .

اساساً ماشین های جوجه کشی در ظرفیت های پایین برای جوجه کشی در خانه طراحی شده اند و به همین دلیل آن ها را دستگاه های جوجه کشی خانگی نیز می نامند . از این رو باید توجه داشت که وزن و اندازه دستگاه های کم ظرفیت باید مناسب برای استفاده در خانه باشد . مشهد برق از بدنه استیل برای دستگاه های خانگی خود استفاده کرده که این از دو جهت برای خریدار مشکل ساز است ؛ اول از همه این که اندازه دستگاه ها در مقایسه با ظرفیت آنها بسیار بزرگ است و دوم بدنه استیل باعث سنگین شدن بیش از حد دستگاه شده است که برای حل این مشکل مجبور به تعبیه چرخ هایی برای جابه جای این دستگاه در نظر گرفته اند .

شاید بخاطر این که استیل از مقاومت بالایی برخوردار است بتوان آن را بدنه مناسب دانست ولی به دلیل پایین آوردن راندمان بهتر است شرکت مشهد برق به فکر ایجاد تغییراتی در دستگاه هایش باشد .

 

رنگ دستگاه جوجه کشی مشهد برق

رنگ دستگاه های جوجه کشی مشهد برق

رنگ دستگاه های جوجه کشی مشهد برق

مورد بعدی که شاید به نظر عجیب بیاید رنگ دستگاه های جوجه کشی است . تیم تحقیقاتی ما سال ها پیش در زمینه بالا بردن کیفیت ، راندمان و پایین آوردن عوامل مخرب در دستگاه های جوجه کشی تحقیقات گسترده ای را انجام داد . طبق نتایج حاصل شده از این تحقیقات رنگ های روشن و جذب کننده نباید برای دستگاه های جوجه کشی استفاده شوند .

چرا ؟؟؟ استفاده از رنگ های روشن باعث جذب حشرات محیط می شود ؛ نکته مهم این است که وجود هرگونه میکروب باعث به خطر افتادن تخم ها و از دست رفتن جوجه ها می شود و به همین جهت استفاده از رنگ های روشن مانند زرد و قرمز تحت هیچ شرایطی برای دستگاه های جوجه کشی توصیه نمی شود .

سنسور دستگاه های جوجه کشی مشهد برق

ماشین جوجه کشی مشهد برقیکی از فاکتور های مهم در دستگاه جوجه کشی سنسور آن می باشد . استفاده از سنسور هایی که از کیفیت و دقت بالایی برخوردار اند یکی از مهم ترین عواملی است که خریداران باید در هنگام انتخاب دستگاه جوجه کشی باید به آن توجه داشته باشند . من شخصا چند تا از دستگاه های شرکت مشهد برق را به صورت دقیق مطالعه کردم ولی به هیچ عنوان نام مشخصی از نوع سنسور به کار رفته در دستگاه ها پیدا نکردم .

3 تا از برترین سنسور هایی که شرکت های معتبر و مشهور در ایران استفاده می کنند سنسور های SHT Sensirion ، NTC ، LM 35 می باشد . البته حائز اهمیت است بدانید که LM35 به عنوان سنسور ثانویه در ماشین های جوجه کشی استفاده می شود . همان گونه که اشاره شد هیچ نام مشخصی از سنسورهایی که مشهد برق در دستگاه های خود استفاده کرده در وب سایت این شرکت مطرح نشده است .

موتور های دستگاه جوجه کشی مشهد برق

اگر به خود وب سایت مشهد برق مراجعه نمایید متوجه خواهید شد که در گالری عکس موتور هایی که در دستگاه های جوجه کشی مورد استفاده قرار می دهند چندین موتور متفاوت برای یک دستگاه در نظر گرفته شده است . برای نمونه شرکت مشهد برق موتور XD را برای ظرفیت 3000 عدد تخم در نظر گرفته است ولی در وب سایت همرا با موتور XD عکس چندین موتور دیگر را قرار داده است و این نشان دهنده ضعف و نداشتن قدرت خرید این شرکت می باشد .

به طور واضح مشخص است که این شرکت قادر به خرید انبوه یک نوع موتور برای دستگاه هایش نبوده و به همین دلیل هر آنچه که در بازه های زمانی متفاوت در بازار موجود است را خریداری می کند . این امر باعث می شود تا در تولید انبوه یک مدل دستگاه از موتور های متفاوتی استفاده شود .

شانه های دستگاه جوجه کشی مشهد برق

شانه هایی که برای دستگاه های مشهد برق در نظر گرفته شده متعلق به شرکت سیاهی یزد بوده که از کیفیت چندان مناسبی برخوردار نیست . سیاهی یزد یکی از قدیمی ترین شرکت های مشغول در زمینه شانه سازی می باشد ؛ ولی چند سالی می شود که این شرکت از رده خارج شده است .

امروزه از شانه هایی استفاده می شود که قادر است تخم نطفه دار را به طور کامل بچرخاند برای نمونه می تون به شانه های همه کاره 360 درجه اشاره کرد .

نتیجه گیری :

تمام مطالبی که گفته شد حاصل یک بررسی موشکافانه و همچنین چندین سال تجربه بنده در زمینه طراحی و ساخت انواع دستگاه های جوجه کشی می باشد . موارد ذکر شده نه برای تخریب این شرکت بلکه برای ارزیابی کلی عملکرد و نحوه ساخت دستگاه های جوجه کشی مشهد برق می باشد .

در کل می تواناین استنباط را کرد که مشهد برق یک شرکت نوپا و کم تجربه بوده و در آغاز راه است ، از این رو مدتی طول خواهد کشید تا این شرکت به یک شرایط پایدار جهت ساخت دستگاه های جوجه کشی استاندارد برسد.