برای افزایش تخمگذاری مرغ چه کنیم؟

Admin
برای افزایش تخمگذاری مرغ ها چه باید کرد - جوجه کشی دات کام

افزایش تخمگذاری مرغ

پرورش مرغ های تخمگذار حساس تر از مرغ های گوشتی است. چراکه تخمگذاری مرغ ها به عوامل مختلفی بستگی دارد و مدیریت اشتباه به راحتی میتواند باعث قطع تخمگذاری مرغ ها شود. در این صورت بازدهی تولید به شدت افت پیدا کرده و پرورش دهنده مجبور به پرداخت هزینه های زیادی برای خوراک مرغ ها خواهد شد؛ بدون آنکه سودی از آنها ببرد. در این مقاله از وب سایت جوجه کشی دات کام قصد داریم راهکارهای مفید و عملی را به شما توضیح دهیم که با رعایت آنها تخمگذاری مرغ های گله شما افزایش پیدا خواهد کرد.

فرایند کلی تخمگذاری مرغ

برای افزایش تخمگذاری مرغ ابتدا لازم است که درک درستی از فرایند تخمگذاری آنها داشته باشید. یک مرغ در بهترین حالت هر روز فقط یک عدد تخم می تواند بگذارد و در بعضی روزها نیز ممکن است به هیچ وجه تخمگذاری نکند. تخمگذاری مرغ ها کاملا به سیستم تولید مثل آنها بستگی دارد.

سیستم تولید مثل مرغ ها بعد از اتمام تخمگذاری قبلی مجددا شروع به تشکیل تخمک جدید میکند. تشکیل تخمک جدید در اویدوکت مرغ ها حدودا 26 ساعت طول میکشد. لذا از نگاه ریاضی هیچ مرغی نمی تواند دقیقا همانند روز قبلی در همان ساعت تخمگذاری کند. بلکه حداقل 2 ساعت اختلاف زمانی بین هر دو بار تخمگذاری خواهد بود.

مراحل تشکیل تخم مرغ - جوجه کشی دات کام

سیستم تولید مثل مرغ ها در صورت قرار گرفتن در معرض نور کافی تحریک میشود. اگر یک مرغ در طول روز خیلی دیر تخم بگذارد، روز بعد تخمگذاری نخواهد داشت. در یک گله تمامی مرغ ها به صورت همزمان تخمگذاری نمیکنند. زمان تخمگذاری از مرغی به مرغ دیگر متفاوت است. معمولا تا ساعت 10 صبح تخمگذاری اکثر مرغ های گله تمام میشود.

در نظر داشته باشید که میزان تولید تخم مرغ در یک گله هر ساله کاهش پیدا میکند. همچنین عدم تخمگذاری مرغ به دلایل مختلفی بستگی دارد. قبلا در مقاله 13 دلیل که باعث قطع تخمگذاری مرغ میشود به طور کامل به این عوامل اشاره کردیم.

راهکارهای افزایش تخم گذاری مرغ

فاکتورهای زیادی وجود دارد که مستقیما یا غیر مستقیم بر میزان تولید تخمک در مرغ ها تأثیر میگذارد. برای شناخت این عوامل باید تحقیق کلی درباره مرغ ها انجام دهیم.

تعویض گله تخمگذار و یا استراحت به گله

به صورت طبیعی مرغ ها حدود 50 الی 60 هفته تخمگذاری خوبی دارند ولی بعد از آن تعداد دفعات تخمگذاری مرغ به طور قابل توجهی کاهش پیدا میکند. البته باید ذکر شود که مرغ های تخمگذار بومی بعد از بلوغ تا 8 ماه و مرغ های صنعتی نیز 12 ماه بعد از بلوغ صرفه اقتصادی دارد. اگر مرغ های گله شما مسن هستند باید آنها را با گله جوان جایگزین کنید.

 گاهی اوقات پرورش دهنده یک دوره استراحت به مرغ ها میدهد و آنها را وارد دوره تولک میکند. دوره تولک برای طیور همانند پوست اندازی است و باعث میشود که تخمدان ، اسکلت و پرهای بدن مرغ مجددا احیا شوند. پس از این دوره که به مدت 1 الی 2 ماه طول میکشد، مجددا تخمگذاری مرغ ها شروع میشود.

البته بازدهی تولید نسبت به دوره قبلی کمی کاهش پیدا میکند ولی در عوض گله شما تخم مرغ های بزرگتری تولید خواهد کرد که در بازار مشتری پسندتر هستند. دقت داشته باشید که انتخاب زمان استراحت به مرغ های تخمگذار به شرایط فعلی بازار بستگی دارد. شما باید با تحلیل قیمت ها به این نتیجه برسید که آیا در بازه زمانی تولید تخم مرغ به صرفه است یا خیر.

چگونه طیور خود را برای تولید حداکثر تخم مرغ برنامه ریزی کنیم؟

اگر به پرورش مرغ تخمگذار مشغول هستید، برای اطمینان از تولید حداکثر تخم مرغ در گله خود فرایند شرح داده شده در زیر را دنبال کنید:

نیازهای اساسی مرغ ها را تأمین کنید:

غذا: برای عملکرد مناسب گله تخمگذار باید هر روز به اندازه کافی مواد مغذی، پروتئین ها، کربوهیدرات، ویتامین ها و مواد معدنی دریافت کند. برای گله های تخمگذار میزان پروتئین جیره بین 16 الی 18 درصد به همراه 3 درصد کلسیم توصیه میشود. اگر میخواهید با ضایعات غذای خانگی و یا دانه های کم ارزش مرغ ها را تغذیه نمایید، به طرز چشمگیری درصد تولید تخم مرغ در گله شما کاهش پیدا خواهد کرد. علاوه بر این هر نوع تغییر ناگهانی و یا جایگزین نمودن غذای دیگر در جیره غذایی مرغ ها باعث کاهش تخمگذاری و حتی قطع آن خواهد شد.

اثر کاهش نمک در جیره غذایی مرغ های تخم گذار

هر حیوانی به نمک احتیاج دارد. مرغ های تخمگذار نیز برای تولید باید مقدار معینی نمک دریافت کنند. اگر نمک از لیست جیره غذایی مرغ ها حذف شود، تولید تخم مرغ با کاهش روبرو خواهد شد. نمک مورد نیاز مرغ های تخمگذار به شکل کلرید سدیم تهیه میشود که فاقد ید می باشد.

اثر تشنگی بر تخمگذاری مرغ - جوجه کشی دات کام

اهمیت آب بر تخمگذاری مرغ ها

آب برای مرغ های تخمگذار یک فاکتور حیاتی است. مصرف آب در مرغ های تخمگذار فقط به این دلیل نیست که حجم زیادی از بدن آنها را آب تشکیل داده است؛ بلکه نیمی از حجم تخم مرغ نیز با آب تشکیل میشود. لذا مرغ های تخمگذار همیشه باید به آب گوارا و تمیز دسترسی داشته باشند. پرورش دهنده بایستی همیشه آب داخل آبخوری مرغ ها را چک کند. گاهی اوقات لوله ها دچار گرفتگی میشوند در این صورت آبخوری مرغ ها خالی مانده و مرغ ها برای مدت طولانی تشنه می مانند. مخصوصا در فصل زمستان مشکلات یخ زدگی آب بیشتر گریبان گیر مرغداران است. برای جلوگیری از این نوع مشکلات بایستی سیستم آبخوری و یا حتی دانخوری مرغ ها همیشه به صورت دوره ای و منظم کنترل و بررسی شود.

جایگاه مرغ ها را تمیز نگه دارید

اینکه از کدام نوع سیستم پرورشی استفاده میکنید، سیستم قفس یا پرورش بر روی بستر، فرقی ندارد؛ آنچه که مهم است شرایط نگهداری مرغ ها در هر کدام از این سیستم های پرورشی می باشد. جایگاه مرغ ها باید تمیز نگه داشته شود. همچنین مرغ ها باید به اندازه کافی فضا در اختیار داشته باشند چرا که ازدحام جمعیت باعث کاهش تخمگذاری آنها میشود.

تمامی افراد داخل سالن مرغداری باید با رعایت بهداشت و پوشیدن لباس کار وارد محیط شوند. زیرا عوامل بیماری زا به راحتی میتواند از طریق افراد در داخل سالن پخش و به کل گله سرایت کنید. بیماری های مختلف تأثیر مستقیمی بر تخمگذاری مرغ ها دارند.

از لانه های تخمگذاری مناسب و به تعداد کافی استفاده کنید

لانه های تخمگذاری باید به اندازه کافی باشند. معمولا به ازای هر 5 قطعه مرغ میتوان یک عدد لانه تخمگذاری در نظر گرفت. داخل لانه باید راحت و تمیز باشد تا مرغ برای تخمگذاری در داخل لانه تحریک شود. در غیر اینصورت مرغ ممکن است بر روی بستر تخمگذاری کند و مرغ های گله شما به تخم خوردن عادت کنند.

منبع نور مصنوعی برای مرغ های خود تأمین کنید

 نور از دیگر فاکتورهای لازم برای تولید تخم مرغ می باشد. مرغ های تخمگذار به 14 ساعت نوردهی لازم دارند تا بتوانند تخمگذاری کنند. نور سفید فلورسنت با شدت 5 لوکس برای مرغ های تخمگذار بسیار ایده آل است. در نظر داشته باشید که هر لامپی یک عمر مفیدی دارد و پس از مدتی شدت نور آن کاهش پیدا میکند. بهتر است با استفاده از ابزار نورسنج، شدت نور سالن را اندازه گرفته و در صورت لزوم لامپ ها را تعویض کنید.

برای خرید دستگاه جوجه کشی مرغ کلیک کنید:

جمع آوری به موقع تخم مرغ ها

 بایستی هر روز به موقع تخم مرغ ها را جمع آوری کنید. در اینصورت تخم مرغ ها کمتر در معرض آلودگی و یا شکستگی خواهند بود. همچنین با جمع آوری به موقع تخم مرغ ها میتوانید مانع تخم خوردن مرغ ها شوید. مرغ ها حیواناتی کنجکاو و جست و جو گر هستند. آنها در صورت گرسنه ماندن میتوانند به تخم خوردن روی آورند. در این شرایط مرغدار برای جمع آوری تخم مرغ ها به سالن مراجعه میکند ولی به اشتباه فکر میکند که تعداد تخمگذاری گله کاهش پیدا کرده است. در حالیکه مرغ ها، تخم ها را خورده اند. ترک این عادت در بین مرغ ها زمان بر بوده و سریعا باید این نوع مرغ ها شناسایی شوند. چون بقیه مرغ ها نیز همانند آنها رفتار خواهند کرد.

مقاله علت تخم خوردن مرغ را مطالعه نمایید.

عوامل استرس زا در داخل سالن را حذف کنید

استرس تأثیر زیادی بر افت تخمگذاری مرغ ها دارد. یک مرغدار موفق باید بتواند عوامل استرس زا در داخل سالن را حذف کند. استرس در مرغ ها در اثر عوامل مختلفی ایجاد میشود. از جمله اقداماتی که باعث ایجاد استرس در مرغ ها شده میتوان به موارد زیر اشاره کرد:

  • نوسانات دمایی
  • گرمای بیش از حد
  • سرمای زیاد
  • سر و صداهای ناهنجار و بلند
  • حیوانات شکارچی همچون روباه و سمور و …
  • و هر چیزی دیگری که باعث ترس در مرغ ها شود.

تأثیر بی خوابی بر مرغ تخمگذار - جوجه کشی دات کام

اهمیت خواب بر تخمگذاری مرغ ها

برنامه نوردهی مرغ ها معمولا از همان اوایل صبح شروع میشود. زمانیکه مرغ ها 14 و حداکثر 16 ساعت در معرض نور قرار گرفتند باید برنامه خاموشی اجرا شود. معمولا از ساعت 8 شب به بعد زمان استراحت و خواب مرغ ها می باشد. اگر بنا به هر دلیل مرغ ها خواب زده شوند و یا در طول شب نیز نور محل نگهداری آنها روشن باشد، تخمگذاری آن قطع خواهد شد و شما با کاهش شدید تخمگذاری گله مواجه خواهید شد.

جمع بندی

در این مقاله عوامل موثر بر تخمگذاری مرغ ها و راه های افزایش تخمگذاری را شرح دادیم. به طور کلی اشتباهات مدیریتی از جمله تغییر در خوراک، کمبود آب، کمبود نور و استرس باعث افت شدید تخمگذاری مرغ میشود. برخی مرغداران استفاده از پودر سیر را برای افزایش تخمگذاری مرغ ها پیشنهاد میکنند. البته این موضوع بیشتر بر خوراک آنها تأثیرگذار است. همچنین برخی داروها و مکمل های تقویتی نیز برای جلوگیری از افت تخمگذاری مرغ ها در بازار به فروش می رسد. استفاده از این نوع داروها صرفا باید تحت نظر دامپزشک باشد چرا که هر نوع تغییر در جیره غذایی میتواند باعث افت شدید تولید تخم مرغ شود.

دسته بندی مرغ
اشتراک گذاری

نوشته های مرتبط

32 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
محمد
3 روزها گذشته

سلام من یه مرغی داشتم تخم میذاشت بعد سه روز بهدش تخم نرم گذاشت
دیگه تخم نگذاشت چیکار کنم تخم بزاره

admin-m
ویرایشگر
Reply to  محمد
3 روزها گذشته

سلام مرغتون دچار کمبود کلسیم شدید شده
پوسته تخم مرغ رو توی آب بجوشونید تا میکروبش کشته بشه بعد از خشک شدن کاملا آسیاب کنید و توی غذای مرغ بریزید
البته بهتره قطره کلسیم و غذای مخصوص مرغ تخمگذار براش بگیرید تا زودتر تخمگذاریش شروع بشه

عبدالوهاب
24 روزها گذشته

سلام ،میخواستم بدونم دی کلسیوم فسفات رو چطور تهیه کنم چون تو شهر ما داروخانه دامپزشکی هر جا رفتم گفتند نداریم . ممنون از شما

علی
1 ماه گذشته

سلام بیست عدد مرغ محلی دارم جهت اینکه تخمهاشون نطفه دار باشند چند خروس کافیست

انصاری
2 ماه ها گذشته

برای درمان لکه های گوشتی داخل تخم مرغ باید چیکار کنیم؟

قاسم زاده
مدیر
Reply to  انصاری
2 ماه ها گذشته

سلام، درمان نداره ممکنه مجرای تخمگذاری زخمی شده باشه که خود به خود خوب میشه یه مدت صبر کنید. ولی بعضی مرغ ها این مشکل رو به صورت ارثی برای همیشه دارند و نباید از تخم این نوع مرغ ها برای جوجه کشی استفاده کرد.

امیر
2 ماه ها گذشته

سلام من۱۹تامرغ دارم که یه روز۵بعضی روزا۴تخم میکنندهمچنین مدفوع خوری دارند بعضی هاشونم اسهال شدن ممنون میشم راهنماییم کنید

قاسم زاده
مدیر
Reply to  امیر
2 ماه ها گذشته

سلام، احتمالا کمبود ویتامین و مواد معدنی دارند براشون حتما مکمل تهیه کنید. دی کلسیم فسفات هم براشون بگیرید. فضله خوری باعث بیماری عفونی و گوارشی میشه . حتما باید مانع اینکار بشوید.

علی
3 ماه ها گذشته

سلام من ۲تا مرغ دارم توی ۳۰ روز هر کدوم ۲۹ عدد تخم گذاشتن با اینکه هوا سرده و اصولاً مرغ خونگی اینقدر تخم نمی‌ذاره ولی با رعایت نکته های مهم مخصوصا تغذیه تونستم این کارو انجام بدم در ضمن یه مرغم ۲سالشه یکی دیگه ۱۰ماهشه اگه کسی راهنمایی خواست پیام بده

قاسم زاده
مدیر
Reply to  علی
3 ماه ها گذشته

سلام، ببینید یه مرغ نهایتا در بهترین شرایط یعنی 3 ماه بعد از بلوغ با بهترین شرایط نگهداری هر 26 ساعت یکبار میتونه یه تخم بذاره که نهایتا هفته ای میشه 6 تا تخم.
اون مرغ دو ساله که راندمان کمتری داره تازه اگه بومی و خونگی هم باشه نه نژاد تخمگذار. شما اگه قصد راهنمایی داشتید همین جا اعلام میکردید.

سعید
Reply to  قاسم زاده
3 ماه ها گذشته

سلام چه غذایی برای افزایش تخم گذاری خوبه در دوره تخم گذاری چی بدم مرغ بخوره

قاسم زاده
مدیر
Reply to  سعید
3 ماه ها گذشته

سلام، دون مرغ تخمگذار بخرید. مکمل دی کلسیم فسفات هم بهشون بدید.

علی
Reply to  علی
2 ماه ها گذشته

من 7تامرغ دارم که الان 8ماهشونه نمیدونم چراتخم نمیگذارند میشه راهنمایی کنید چه بهشون بدم که تخم بگذارند

قاسم زاده
مدیر
Reply to  علی
2 ماه ها گذشته

سلام، توضیح کامل در مورد نحوه نگهداریشون بگویید. شرایط محیطی، نور، نوع تغذیه، نژاد و …

حسین
Reply to  علی
12 روزها گذشته

سلام چی بهشون میدی

امیر حسین
3 ماه ها گذشته

سلام و عرض ادب و خسته نباشید من ۳یا۴ ماه پیش به مرغ که خروس نداره کنسانتره دادم و بعد از ۱و۲ روز دیدم که شروع به تخم گذاری کرده بدون خروس و الان هم که یکمی هوا سرد شده دیگه تخم گذاری نمیکنه حدود ۷و۸ تا تخم گذاشته ممنون میشم توضیح دهید که چکار کنم تا هر روز تخم گذاری کنه ممنون

قاسم زاده
مدیر
Reply to  امیر حسین
3 ماه ها گذشته

سلام، جای تعجب نداره مرغ بدون خروس هم تخم میزاره. الان چون فصل زمستونه و نور کمه و هوا خیلی سرد باید شرایط خاصی اماده کرد تا تخمگذاری کنند. براش یه لامپ بذار که در روز 14 ساعت روشن باشه ، محل نگهداری نباید سرد باشه. غذای خوب و کلسیم دار بهش بده تو هفته احتمالا 2 الی 3 تا تخم برات میزاره. فقط هر روز تخم گذاری نمیکنند مخصوصا مرغ محلی این توانایی رو نداره.

امید
6 ماه ها گذشته

سلام ۱۱تا مرغ دارم ۹ماهشون تمام شده هنوز به تخم نیافتادن علت بخاطر چیه ،کنسانتره گندم سبزی،کاهو بهشون میدم حتی مولتی ویتامین بهشون میدم اما تخم نمیکنن جاشون گرمه متشکرم

قاسم زاده
مدیر
Reply to  امید
5 ماه ها گذشته

سلام، این موقع از سال طول روز خیلی کوتاهه. ایا نور کافی میبینند براشون چراغ روشن میکنید؟

حسن
7 ماه ها گذشته

سلام من ۲۰۰ تا مرغ دارم همشون تخم گذار ولی روزی ۵۰ الی ۷۰ تا تخم میزارن علتش چیه؟؟دامپزشکم اوردیم

Arash
10 ماه ها گذشته

سلام وقت بخیر
۵۰تا مرغ و ۱۰تا خروس دارم یکساله هستن مرغ هایه من دو مشکل اساسی دارن یک اینکه حدود ۴ماه هست که پرهایه پشتشون ریخته و در نیومده و دوم اینکه بشدت تخم گذاریشون نوسان داره یک ماه حدود ۸۰۰تا تخم میزارن یکماه ۲۰ تا هم نمیزارن ممنون میشم کمکم کنید

قاسم زاده
مدیر
Reply to  Arash
10 ماه ها گذشته

سلام، کاهش تخمگذاری مرغ های شما میتونه دلایل مختلفی داشته باشه. یکی از این دلیل ها میتونه انگل پوستی مثل جرب یا انگل قارچی باشه که هم باعث ریزش پر و هم باعث افت تخمگذاری مرغ ها میشه. کیفیت جیره غذای شون چطوره آیا پروتئین و کلسیم به اندازه کافی دریافت میکنند؟

77+ محصولات
4000+ سفارشات تکمیل شده
14000+ کاربران
384+ مطالب وبلاگ
تماس با کارشناسان فروش کارخانه
سبد خرید

سبد خرید شما خالی است.

ورود به سایت