آموزش جفت زدن عروس هلندی | جفت گیری عروس هلندی

مدیر سایت
آموزش جفت زدن عروس هلندی - جوجه کشی دات کام

آموزش جفت زدن عروس هلندی

جفت زدن هر پرنده زینتی یک روش خاص خودش را دارد. ممکن است شما از قبل تجربه زیادی در مورد نگهداری مرغ عشق و یا کبوتر و … داشته باشید و بخواهید از این روش ها برای جفت زدن عروس هلندی ها هم استفاده کنید. ولی قبل از اقدام به جفت انداختن یک عروس هلندی نر و ماده با هم حتما این مقاله از وبلاگ سایت جوجه کشی دات کام را مطالعه کنید.

چند نکته مهم قبل از جفت زدن عروس هلندی

خیلی از علاقه مندان به این پرنده به صورت تکی از آن نگهداری می کنند و وقتی که برای پرنده خود جفت تهیه میکنند انتظار دارند پس از چند ساعت پرنده ها با هم جفت شوند. در حالیکه برای جفت خوردن عروس هلندی ها به هیچ وجه نباید عجله کرد. گاهی اوقات جفت ها بعد از هفته ها و یا ماه ها یکدیگر را قبول میکنند. برخی اوقات هم ممکنه بیش از یک سال طول بکشد تا یک عروس هلندی نر و ماده بالغ با یکدیگر جفت شوند. پس زود جفت نشدن دلیل بر این نیست که آنها هرگز با هم جفت نخواهند شد.

باید بدانید که تمامی عروس هلندی ها با هم جفت نمیخورند. پس انتظار نداشته باشید که یک نر با هر ماده ای و یا بلاعکس باید جفت زده شود.

قبل از اینکه عروس هلندی ها با هم جفت شوند و به جفت گیری و جوجه کشی بپردازند، از قبل باید به خوبی به آنها رسیدگی کنید. زیرا پرورش جوجه ها کار سخت و طاقت فرسایی برای مولدها می باشد. اگر نر و ماده تغذیه ضعیفی داشته باشند، تکثیر آنها کار اشتباهی است. چون هم جوجه های ضعیفی خواهند داشت و هم ممکنه در اثر ضعف شدید هر کدام از جفت ها تلف شود.

چند نکته مهم قبل از جفت زدن عروس هلندی - جوجه کشی دات کلم

زمانیکه میخواهید یک عروس هلندی نر یا ماده برای پرنده خود تهیه کنید، از قبل باید به اندازه کافی تحقیق کرده باشید. اگر از پرنده فروش ها قصد خرید عروس هلندی دارید از جنسیت، سن، قیمت و سلامت عروس هلندی مدنظرتان مطمئن شوید. عروس هلندی که قرار است بعنوان جفت تهیه شود باید در سلامت کامل به سر برده و هیچ علامت غیر طبیعی مثل ژولیدگی پرها ، افسردگی ، کم تحرکی ، بی اشتهایی ، اسهال ، مشکلات حرکتی و … نداشته باشد. اگر این جفت خریداری شده ناقل بیماری باشد، پرنده خانگی شما هم به آن بیماری گرفتار خواهد شد.

اگر در مورد تشخیص جنسیت این پرندگان نیاز به کمک دارید، حتما مقاله تعیین جنسیت عروس هلندی را مطالعه بفرمایید.

سن مناسب برای جفت شدن عروس هلندی

عروس هلندی ها از سن 2 سالگی به بعد به بلوغ کامل جنسی می رسند و قادر به تولید مثل هستند. پس برای جوجه گرفتن از آنها باید تا سن 2 سالگی صبر کنید.

قفس مناسب برای جفت شدن کاکاتیل ها

اگر قفس فعلی عروس هلندی شما کوچک است نباید از آن برای جفت شدن پرنده ها استفاده کنید. چون برای جفت گیری، این پرندگان باید فضای کافی در دسترس داشته باشند. از طرفی قرار است داخل این قفس لانه نیز قرار دهید و جوجه ها باید چند ماهی در کنار والدینشان بزرگ شوند. پس قفس باید به اندازه کافی بزرگ بوده و جا برای رفت و آمد ها جفت ها وجود داشته باشد. قفس با ابعاد طول 40 سانت، عرض 45 سانت و ارتفاع 90 سانت برای یک جفت عروس هلندی استاندارد می باشد. در داخل قفس میله ها و چوب نشیمنگاه به اندازه کافی قرار دهید چون عمل جفت گیری بر روی این تیرک ها صورت خواهد گرفت.

قفس مناسب برای جفت شدن کاکاتیل ها - جوجه کشی دات کام

قفس انتخابی نباید رنگی باشد، چون این طوطی ها میله های قفس رو نوک خواهند زد. با توجه به اینکه رنگ حاوی مواد شیمیایی و عناصر سمی مثل سرب و … می باشد، پرنده های شما در این نوع قفس ها در معرض مسمومیت با فلزات سنگین قرار خواهند گرفت.

جفت جدید را به مدت چند هفته در قفس جدا نگه دارید

زمانیکه برای طوطی خود جفت تهیه کردید، بلافاصله آنها را داخل یک قفس نیندازید تا جفت شوند. بلکه بهتر است جفت خریداری شده مدتی در یک قفس جداگانه نگهداری شود. همچنین توصیه میشود که پرنده ها یکدیگر را نبینند و فقط صدای هم را بشنوند. در این صورت نسبت به صدای یک دیگر عکس العمل نشان داده و شما شانس بیشتری دارید تا آنها با یک دیگر جفت بخورند.

بایستی یادآوری شود وقتی که عروس هلندی جدید به خانه میاورید، پرنده ممکن است به مدت چند روز حالت افسردگی داشته باشد. چون محیط تازه برای او ناآشنا بوده و او احساس امنیت نخواهد داشت. اما به مرور و پس از چند روز پرنده جدید به محیطش عادت خواهد کرد.

مدت زمان نگهداری جداگانه آنها میتواند دو هفته و یا حتی بیشتر هم باشد. در این فرصت باید به خوبی به تغذیه هر دو پرنده رسیدگی کنید.

در کنار غذای اصلی استفاده از جوانه گندم ، میوه ها و همچنین سبزیجات مثل کاهو، هویچ و … برای تقویت جفت ها بسیار مناسب می باشد. فراموش نکنید که جفت ها اگر به اندازه کافی قوی باشند، زودتر یکدیگر را برای جفت شدن قبول میکنند. برای تقویت پرنده ها میتوانید به مدت 14 روز و هر روز 3 قطره مولتی ویتامین هم به آنها بدهید. این کار به تقویت نطفه آنها نیز بسیار کمک خواهد کرد. توجه کنید که در مصرف مولتی ویتامین نباید زیاده روی کنید چون باعث اسیب رسیدن به کبد و کلیه پرنده میشود.

پس از گذشت 14 الی 20 روز قفس عروس هلندی ها را به یک دیگر نزدیک کنید تا همدیگر را ببینند. سپس بعد از یکی دو روز جفت خریداری شده را در قفس اصلی کنار عروس هلندی قبلی خود بیندازید. لانه را بعد از اینکه پرنده ها جفت شدند در داخل قفس بگذارید. کف لانه را با پوشال چوب بپوشانید. اگر اضافی باشد، پرنده آن را از لانه بیرون می اندازند.

زمانیکه پرنده ها را داخل یک قفس قرار دادید، بهتر است که زیاد کنجکاو نباشید و اجازه دهید که آنها آسایش داشته باشند. پس قفس را در مکانی قرار دهید که رفت آمد به آنجا وجود نداشته باشد؛ دمای اتاق معمولی باشد.

وقتی کنار هم هستند قفس را جابجا نکنید، محل قفس از قبل باید تعیین شده باشد؛ قفس پرنده کنار پنجره نباشد؛ قفس آنها به دور از سر و صداهای ناهنجار و ترسناک باشد.

جفت جدید را به مدت چند هفته در قفس جدا نگه دارید - جوجه کشی دات کام

در پرورش عروس هلندی اگر در زمان جفت شدن زیاد به قفس پرنده ها سرک بکشید، جفت ها ناگهان از یکدیگر جدا خواهند شد و این کار سبب میشود تا تخم ها نطفه دار نباشد. عروس هلندی ها معمولا تا زمان اولین تخمگذاری به صورت مداوم جفت گیری میکنند. زمانیکه ماده برای تخمگذاری آماده شد، نر داخل لانه را بررسی نموده و سپس به ماده اجازه ورود می دهد. سپس ماده بخش زیادی از اوقات خود را در داخل لانه سپری نموده و تخمگذاری کرده و روند جوجه کشی را شروع میکند.

مشکلاتی که در زمان جفت انداختن عروس هلندی ها پیش می آید

زمانیکه جفت جدید را در قفس عروس هلندی خود قرار میدهید، ممکن است یکی از مشکلات زیر برای شما پیش آید:

دعوای پرنده ها با هم:

این رفتارها بیشتر زمانی اتفاق می افتد که هر دو پرنده جنسیت یکسانی داشته باشند. پس باید از جنسیت کاکاتیل های خود مطمئن شوید. همچنین گاهی اوقات هم این دعواها به خاطر قلمروطلبی پرنده داخل قفس می باشد و به راحتی پرنده جدید را در قلمروی خود قبول نمیکند. اگه همجنس نباشند، دعوای اولیه طبیعی است؛ اما اگر به طور شدید با یکدیگر دعوا میکنند، باید آنها را جدا کنید.

بی تفاوتی نسبت به یکدیگر:

وقتی جنسیت هر دو پرنده یکی باشد، نسبت به هم بی تفاوت خواهند بود. اما اگر یکی نر و دیگری ماده باشد، بی تفاوتی اولیه در بیشتر موارد یک حالت طبیعی است و به مرور پرنده ها نسبت به یکدیگر واکنش نشان میدهند و جفت میشوند.

یکی آماده است و دیگری خیر:

معمولا وقتی یکی از پرنده ها هنوز به سن بلوغ کامل نرسیده باشد، این اتفاق پیش می آید.

وقتی که عروس هلندی هاتون با هم جفت شدند، باید منتظر تخمگذاری ماده باشید. زمان تخمگذاری ماده به طور دقیق مشخص نیست و معمولا دو هفته بعد از جفت گیری پرنده ماده تخمگذاری میکند. گاهی اوقات هم چند 20 روز طول میکشد تا ماده تخمگذاری کند. در زمان تخمگذاری هم ماده معمولا 4 الی 6 عدد تخم میگذارد و به مدت 21 الی 23 روز بر روی آنها می خوابد.

عدم خوابیدن پرنده ها بر روی تخم ها:

گاهی اوقات پیش می آید که پس از جفت گیری و تخمگذاری، عروس هلندی ها تمایل به خوابیدن بر روی تخم ها ندارند. البته این پرنده ها پرورش دهنده خوبی برای جوجه هایشان هستند، ولی اگر تمایلی به جوجه کشی نداشته باشند، میتوان به شکل مصنوعی و با خرید دستگاه جوجه کشی خانگی از آنها جوجه کشی کرد.

دسته بندی سایر پرندگان
اشتراک گذاری

نوشته های مرتبط

76 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
محمدرضا
1 روز گذشته

سلام من یه عروس تقریبا11ماهه دارم که بالای قفسش لونه گذاشتم الان بیشتروقتش وتولونش میگذرونه وفقط برای آب خوردن ورفع گرسنگیش واردقفسش میشه.
واینکه دوستم نداره کسی نزدیک لونش بشه.
سوال اول اینکه پرنده من جنسیتش چی میتونه باشه.
دوم اینکه آیا مست شده چون دیگه خیلی کمترمیخونه.ممنون میشم راهنماییم کنید

ادمین
Reply to  محمدرضا
1 روز گذشته

سلام
جنسیت با این مواری که گفته شد قابل تشخیص نیست
اره مست شده
اگه قبلا زیاد میخوند نر بوده ! یه مدت صبر کن ببین تخم پوچ میزاره یا نه

محمد
3 روزها گذشته

سلام داداش من یه عروس ماده دارم خیلی مستی میکردچن تاتخم هرزه هم گذاشت حالابراش یه نرگرفتم اصلن ب نره راه نمیده نرروهم میزنع.بعدداداش جفتشونومیارم بیرون این کاردرسته؟؟؟

ادمین
Reply to  محمد
1 روز گذشته

سلام
اصول رو رعایت نکردی
باید 2 هفته فقط صدای همو میشنیدن
بعد 2 هفته میزاشتی همدیگه رو از دور ببنن بعد از اون میکردی تو یه قفس !

نه اصلا درشون نیار، اگه میخوای جوجه بگیری اینا باید کامل از حالت دستی بودن خارج بشن

10 تا هم کامنت پشت سرهم با اسم های مختلف ارسال نکن ! یدونه ارسال کن وقتش جواب هم میدیم

Ehsan
4 روزها گذشته

سلام من یکی عروس هلندی نر داشتم و امروز براش یکی ماده گرفتم هر دو هم مست هستند نر ۱ سال و سه ماه دارد ماده ۱سال آماده جفت گیری هستند یا نه

ادمین
Reply to  Ehsan
4 روزها گذشته

سلام
از نظر سن اوکی هستن ولی طول میکشه تا جفتگیری کنن

ایمان
5 روزها گذشته

سلام من یک جفت عروس هلندی حدودا دو سه ساله دارم که البته هر کدومشون را جدا خریدم هر دوتاشون مستی میکنن ماده هی میره کنار نر و دمش را بالا میبره ولی نر اصلا بهش توجهی نمیکنه پرنده نر کاملا دستیه و وقتی بیرون میاد تمایل زیاد به جفت گیری با صاحبش داره و مدام روی دست یا پا جفت گیری میکنه البته وقتی از صاحب قبلیش گرفتم اون گفت خیلی مسته و همش با صاحبش میخواد جفت گیری کنه من حدس میزنم این مدل براش عادت شده و دیگه نمیتونه با ماده جفت گیری کنه لطفا راهنمایی بکنین… بیشتر بخوانید »

Last edited 5 روزها گذشته by ایمان
ادمین
Reply to  ایمان
4 روزها گذشته

سلام عادی نشده براش اصولی کار کنی میتونی تحریکش کنی همینجوری اول کاری نباید مینداختی پیش هم 2 هفته اتاق جدا که فقط صدای همو بشنون، 2 هفته تو یه اتاق که همدیگه رو ببینن و بعد کنار هم باید میرفتن این روش اصولی است اما شما ، پرنده ای که اهلی هست رو اصلا نیار بیرون از قفس و باهاش صحبت و … نکن یک سال هم زمان خیلی زیادی هست ، محیطشون رو اروم کن ، رفت و امد نباشه و اصلا اهلی رو تحریک به این نکن که باهات صحبت کنه یا بیاد طرف شما الانم جدا… بیشتر بخوانید »

حسین
7 روزها گذشته

سلام.یه عروس حدودانه ماهست همش صدامیکنه وقتی میرم پیشش میخام نوازشش کنم میخابه بالهاشوتکون میده یه صدای ریزی درمیاره .ایا مادست ؟جفت میخاد؟

ادمین
Reply to  حسین
4 روزها گذشته

سلام
جفت میخواد و به امکان زیاد مادس

محمد
8 روزها گذشته

سلام وقت بخیر من یه عروس ماده آماده دارم میخوام واسش یه نر بگیرم ولی دوست دارم نری که میگیرم دستی باشه از پرنده وحشی خوشم نمیاد ماده خودمم رام هست حالا اگه نر رام و سخنگو بگیرم تو جفت گیری مشکلی داره ؟

محمد
Reply to  مدیر سایت
8 روزها گذشته

ممنون دستتون درد نکنه بابت راهنمایی

ادمین
Reply to  محمد
7 روزها گذشته

موفق باشید

محمد
8 روزها گذشته

سلام یک نر۱۱ماهه دارم که ۴۵روز پیش براش یک ماده۱ساله گرفتم مولتی ویتامین و کلسیم و…میدم غذا همه چی میدم تو قفس های جداگانه گذاشتم ولی جفت نشدن و میترسم با‌ هم بزارمشون نرم چند بار دم ماده رو گاز گرفت چکار کنم جفت بشن ممنون

حامی
9 روزها گذشته

سلام وقتتون بخیر ممنون بابت سایت بسیار خوبتون من چندتا سوال داشتم، چون تا حالا پرنده دیگه‌ای نداشتم یمقدار اطلاعاتم کمه. من یه ماده ۲۱ ماهه دارم که خیلی مستی میکنه ولی تخم تا حالا نذاشته. اول میخواستم ببینم این موردی که نداره؟ دوم اینکه میخوام براش یه نر بخرم، سن نر برای اینکه زودتر باهم جفت بشن چقدر باید باشه؟ اشکالی نداره اگه نر جوون باشه؟(مثلا حدود ۱ سال یا کمتر) و اینکه موقع جفت گرفتن برای عروس غذاشونو تغییر باید بدم؟ (الان بهش مخلوط چندتا دانه+پلت+سه تا قطره کمکی بهش میدم) و اخر اینکه رنگ و نژاد عروس… بیشتر بخوانید »

محسن
9 روزها گذشته

سلام من چند ماه یک عروس سفید ماده داشتم بعد یکسره بیرون بود میاد بیرون یکسره میاد رو شونه هامون بعد یک نر دیگه خریدم کنار هم گذاشتم یک ماه شد تخم نذاشتن وقتی ماده رو میارم بیرون نر شروع میکنه با سوت بلبلی زدن بعضی اوقات هم ناله میکنه ولی تخم نمی ذارن ماده رو وقتی میبرم سمت نر نوکش میزنه ماده که قدمی تره از نره میترسه چیکار کنم تخم بذارن از لحاظ نر و ماده بودن و سنشون هم مطمعنم ؟

علیرضا
11 روزها گذشته

سلام من یه عروس هلندی نرلوتینو دستی دارم. سخن گو هستش. فقط روی شونه میره واز دستم چیزی میخوره. نشک هم میزنه. هم دستیه هم وحشی. سوت هم زیاد میزنه. سه هفته پیش یه ماده خریدم انداختم پیشش. ماده آماده و مست هستش. میره پیش نر. ولی نر اصلا توجهی نمیکنه نکشش میزنه و فرار میکنه. مرتب بهشون میرسم هم سفیده تخم مرغ و جوونه گندم بهشون میدم. ولی نر توجهی نمیکنهچند وقت پیش نر رو از ماده جدا کردم. بعد از 4روز سوت میزدن جواب هم میدادن. بعدش انداختم پیشش ولی بازم نر توجهی نمیکنه. آیا باید چیکار کنم.… بیشتر بخوانید »

77+ محصولات
4000+ سفارشات تکمیل شده
14000+ کاربران
352+ مطالب وبلاگ
سبد خرید

سبد خرید شما خالی است.

ورود به سایت