آموزش جفت زدن عروس هلندی | جفت گیری عروس هلندی

Admin
آموزش جفت زدن عروس هلندی - جوجه کشی دات کام

آموزش جفت زدن عروس هلندی

جفت زدن هر پرنده زینتی یک روش خاص خودش را دارد. ممکن است شما از قبل تجربه زیادی در مورد نگهداری مرغ عشق و یا کبوتر و … داشته باشید و بخواهید از این روش ها برای جفت زدن عروس هلندی ها هم استفاده کنید. ولی قبل از اقدام به جفت انداختن یک عروس هلندی نر و ماده با هم حتما این مقاله از وبلاگ سایت جوجه کشی دات کام را مطالعه کنید.

چند نکته مهم قبل از جفت زدن عروس هلندی

خیلی از علاقه مندان به این پرنده به صورت تکی از آن نگهداری می کنند و وقتی که برای پرنده خود جفت تهیه میکنند انتظار دارند پس از چند ساعت پرنده ها با هم جفت شوند. در حالیکه برای جفت خوردن عروس هلندی ها به هیچ وجه نباید عجله کرد. گاهی اوقات جفت ها بعد از هفته ها و یا ماه ها یکدیگر را قبول میکنند. برخی اوقات هم ممکنه بیش از یک سال طول بکشد تا یک عروس هلندی نر و ماده بالغ با یکدیگر جفت شوند. پس زود جفت نشدن دلیل بر این نیست که آنها هرگز با هم جفت نخواهند شد.

باید بدانید که تمامی عروس هلندی ها با هم جفت نمیخورند. پس انتظار نداشته باشید که یک نر با هر ماده ای و یا بلاعکس باید جفت زده شود.

قبل از اینکه عروس هلندی ها با هم جفت شوند و به جفت گیری و جوجه کشی بپردازند، از قبل باید به خوبی به آنها رسیدگی کنید. زیرا پرورش جوجه ها کار سخت و طاقت فرسایی برای مولدها می باشد. اگر نر و ماده تغذیه ضعیفی داشته باشند، تکثیر آنها کار اشتباهی است. چون هم جوجه های ضعیفی خواهند داشت و هم ممکنه در اثر ضعف شدید هر کدام از جفت ها تلف شود.

چند نکته مهم قبل از جفت زدن عروس هلندی - جوجه کشی دات کلم

زمانیکه میخواهید یک عروس هلندی نر یا ماده برای پرنده خود تهیه کنید، از قبل باید به اندازه کافی تحقیق کرده باشید. اگر از پرنده فروش ها قصد خرید عروس هلندی دارید از جنسیت، سن، قیمت و سلامت عروس هلندی مدنظرتان مطمئن شوید. عروس هلندی که قرار است بعنوان جفت تهیه شود باید در سلامت کامل به سر برده و هیچ علامت غیر طبیعی مثل ژولیدگی پرها ، افسردگی ، کم تحرکی ، بی اشتهایی ، اسهال ، مشکلات حرکتی و … نداشته باشد. اگر این جفت خریداری شده ناقل بیماری باشد، پرنده خانگی شما هم به آن بیماری گرفتار خواهد شد.

اگر در مورد تشخیص جنسیت این پرندگان نیاز به کمک دارید، حتما مقاله تعیین جنسیت عروس هلندی را مطالعه بفرمایید.

سن مناسب برای جفت شدن عروس هلندی

عروس هلندی ها از سن 2 سالگی به بعد به بلوغ کامل جنسی می رسند و قادر به تولید مثل هستند. پس برای جوجه گرفتن از آنها باید تا سن 2 سالگی صبر کنید.

قفس مناسب برای جفت شدن کاکاتیل ها

اگر قفس فعلی عروس هلندی شما کوچک است نباید از آن برای جفت شدن پرنده ها استفاده کنید. چون برای جفت گیری، این پرندگان باید فضای کافی در دسترس داشته باشند. از طرفی قرار است داخل این قفس لانه نیز قرار دهید و جوجه ها باید چند ماهی در کنار والدینشان بزرگ شوند. پس قفس باید به اندازه کافی بزرگ بوده و جا برای رفت و آمد ها جفت ها وجود داشته باشد. قفس با ابعاد طول 40 سانت، عرض 45 سانت و ارتفاع 90 سانت برای یک جفت عروس هلندی استاندارد می باشد. در داخل قفس میله ها و چوب نشیمنگاه به اندازه کافی قرار دهید چون عمل جفت گیری بر روی این تیرک ها صورت خواهد گرفت.

قفس مناسب برای جفت شدن کاکاتیل ها - جوجه کشی دات کام

قفس انتخابی نباید رنگی باشد، چون این طوطی ها میله های قفس رو نوک خواهند زد. با توجه به اینکه رنگ حاوی مواد شیمیایی و عناصر سمی مثل سرب و … می باشد، پرنده های شما در این نوع قفس ها در معرض مسمومیت با فلزات سنگین قرار خواهند گرفت.

جفت جدید را به مدت چند هفته در قفس جدا نگه دارید

زمانیکه برای طوطی خود جفت تهیه کردید، بلافاصله آنها را داخل یک قفس نیندازید تا جفت شوند. بلکه بهتر است جفت خریداری شده مدتی در یک قفس جداگانه نگهداری شود. همچنین توصیه میشود که پرنده ها یکدیگر را نبینند و فقط صدای هم را بشنوند. در این صورت نسبت به صدای یک دیگر عکس العمل نشان داده و شما شانس بیشتری دارید تا آنها با یک دیگر جفت بخورند.

بایستی یادآوری شود وقتی که عروس هلندی جدید به خانه میاورید، پرنده ممکن است به مدت چند روز حالت افسردگی داشته باشد. چون محیط تازه برای او ناآشنا بوده و او احساس امنیت نخواهد داشت. اما به مرور و پس از چند روز پرنده جدید به محیطش عادت خواهد کرد.

مدت زمان نگهداری جداگانه آنها میتواند دو هفته و یا حتی بیشتر هم باشد. در این فرصت باید به خوبی به تغذیه هر دو پرنده رسیدگی کنید.

در کنار غذای اصلی استفاده از جوانه گندم ، میوه ها و همچنین سبزیجات مثل کاهو، هویچ و … برای تقویت جفت ها بسیار مناسب می باشد. فراموش نکنید که جفت ها اگر به اندازه کافی قوی باشند، زودتر یکدیگر را برای جفت شدن قبول میکنند. برای تقویت پرنده ها میتوانید به مدت 14 روز و هر روز 3 قطره مولتی ویتامین هم به آنها بدهید. این کار به تقویت نطفه آنها نیز بسیار کمک خواهد کرد. توجه کنید که در مصرف مولتی ویتامین نباید زیاده روی کنید چون باعث اسیب رسیدن به کبد و کلیه پرنده میشود.

پس از گذشت 14 الی 20 روز قفس عروس هلندی ها را به یک دیگر نزدیک کنید تا همدیگر را ببینند. سپس بعد از یکی دو روز جفت خریداری شده را در قفس اصلی کنار عروس هلندی قبلی خود بیندازید. لانه را بعد از اینکه پرنده ها جفت شدند در داخل قفس بگذارید. کف لانه را با پوشال چوب بپوشانید. اگر اضافی باشد، پرنده آن را از لانه بیرون می اندازند.

زمانیکه پرنده ها را داخل یک قفس قرار دادید، بهتر است که زیاد کنجکاو نباشید و اجازه دهید که آنها آسایش داشته باشند. پس قفس را در مکانی قرار دهید که رفت آمد به آنجا وجود نداشته باشد؛ دمای اتاق معمولی باشد.

وقتی کنار هم هستند قفس را جابجا نکنید، محل قفس از قبل باید تعیین شده باشد؛ قفس پرنده کنار پنجره نباشد؛ قفس آنها به دور از سر و صداهای ناهنجار و ترسناک باشد.

جفت جدید را به مدت چند هفته در قفس جدا نگه دارید - جوجه کشی دات کام

در پرورش عروس هلندی اگر در زمان جفت شدن زیاد به قفس پرنده ها سرک بکشید، جفت ها ناگهان از یکدیگر جدا خواهند شد و این کار سبب میشود تا تخم ها نطفه دار نباشد. عروس هلندی ها معمولا تا زمان اولین تخمگذاری به صورت مداوم جفت گیری میکنند. زمانیکه ماده برای تخمگذاری آماده شد، نر داخل لانه را بررسی نموده و سپس به ماده اجازه ورود می دهد. سپس ماده بخش زیادی از اوقات خود را در داخل لانه سپری نموده و تخمگذاری کرده و روند جوجه کشی را شروع میکند.

مشکلاتی که در زمان جفت انداختن عروس هلندی ها پیش می آید

زمانیکه جفت جدید را در قفس عروس هلندی خود قرار میدهید، ممکن است یکی از مشکلات زیر برای شما پیش آید:

دعوای پرنده ها با هم:

این رفتارها بیشتر زمانی اتفاق می افتد که هر دو پرنده جنسیت یکسانی داشته باشند. پس باید از جنسیت کاکاتیل های خود مطمئن شوید. همچنین گاهی اوقات هم این دعواها به خاطر قلمروطلبی پرنده داخل قفس می باشد و به راحتی پرنده جدید را در قلمروی خود قبول نمیکند. اگه همجنس نباشند، دعوای اولیه طبیعی است؛ اما اگر به طور شدید با یکدیگر دعوا میکنند، باید آنها را جدا کنید.

بی تفاوتی نسبت به یکدیگر:

وقتی جنسیت هر دو پرنده یکی باشد، نسبت به هم بی تفاوت خواهند بود. اما اگر یکی نر و دیگری ماده باشد، بی تفاوتی اولیه در بیشتر موارد یک حالت طبیعی است و به مرور پرنده ها نسبت به یکدیگر واکنش نشان میدهند و جفت میشوند.

یکی آماده است و دیگری خیر:

معمولا وقتی یکی از پرنده ها هنوز به سن بلوغ کامل نرسیده باشد، این اتفاق پیش می آید.

وقتی که عروس هلندی هاتون با هم جفت شدند، باید منتظر تخمگذاری ماده باشید. زمان تخمگذاری ماده به طور دقیق مشخص نیست و معمولا دو هفته بعد از جفت گیری پرنده ماده تخمگذاری میکند. گاهی اوقات هم چند 20 روز طول میکشد تا ماده تخمگذاری کند. در زمان تخمگذاری هم ماده معمولا 4 الی 6 عدد تخم میگذارد و به مدت 21 الی 23 روز بر روی آنها می خوابد.

عدم خوابیدن پرنده ها بر روی تخم ها:

گاهی اوقات پیش می آید که پس از جفت گیری و تخمگذاری، عروس هلندی ها تمایل به خوابیدن بر روی تخم ها ندارند. البته این پرنده ها پرورش دهنده خوبی برای جوجه هایشان هستند، ولی اگر تمایلی به جوجه کشی نداشته باشند، میتوان به شکل مصنوعی و با خرید دستگاه جوجه کشی خانگی از آنها جوجه کشی کرد.

دسته بندی سایر پرندگان
اشتراک گذاری

نوشته های مرتبط

358 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
Roni
1 روز گذشته

سلام من یه عروس هلندی نر ۲ ساله دارم و تقریبا یکی دو هفته ای میشه که یه ماده ی یک سال و نیمه براش گرفتم
قبل این ماده یه ماده ی دیگه گرفته بودم اما همدیگرو میزدند اما عروس هلندی نر‌‌ه‌م با عروس هلندی جدید مشکلی نداره و میزاره وارد قفس بشه و نمیزنند همدیگرو
خواستم ببینم امکان داره این دوتا با هم جفت بشن؟

admin-m
ویرایشگر
Reply to  Roni
17 ساعت ها گذشته

سلام بله مقاله رو به طور کامل بخونید .
یکم زمان میبره جفت شدنشون کارایی که توی مقاله گفته شده رو انجام بدین

Mohammad
2 روزها گذشته

لازم به ذکره هر دو عروس هلندی کاملا دستی و رام هستند

admin-m
ویرایشگر
Reply to  Mohammad
1 روز گذشته

عروس های دستی سخت تر جفت میشن . ممکنه عروس نر به شما وابستگی داشته باشه. برای جفت گیریشون لازمه از قفس بیرون نیاد اصلا

Mohammad
2 روزها گذشته

سلام وقت بخیر
یه ماده دارم که از جوجگی خودم بزرگش کردم
الان حدودا ۳ سالشه
یه نر هم دارم که حدود ۷ سالشه
اینا از اول با هم بودند
ماده الان خیلی اشتیاق به جفت گیری داره
جوری که دائم ریزه خوانی میکنه و پشتش رو به نر میکنه
ولی نر اصلا تمایلی نشون نمیده
ماده تا الان چندین مرتبه تخم گذاشته ولی نطفه نداره
چیکار کنم؟
لطفا راهنمایی کنید

admin-m
ویرایشگر
Reply to  Mohammad
1 روز گذشته

سلام . بهتره برای ماده یه نر دیگه تهیه کنید چون جفت نشدن باهم

الله
2 روزها گذشته

سلام نژاد گلباقلی ایزابلا میشه با چه نژادی های جفت انداخت؟؟؟
جوجه هاشون چی میشن؟؟

admin-m
ویرایشگر
Reply to  الله
1 روز گذشته

سلام این سوال تخصصیه باید از یه پرورش دهنده با تجربه بپرسید

ناشناس
3 روزها گذشته

سلام ببخشید من دوهفتست که برای عروس هلندیم جفت گرفتم وازجنسیت و بالغین بودنشون هم مطمئن هستم
ممکنه به من بگین که حداکثر تا چه زمانی جفت میشن؟
نره رفته تو خونه ولی ماده نرفته و بعضی لوقات ماده نر را میزنه

admin-m
ویرایشگر
Reply to  ناشناس
1 روز گذشته

سلام . زمان خاصی نداره و کاملا به پرنده بستگی داره . اگه پرنده دستیه باید از قفس بیرونش نیارید. صبر کنید دو هفته مدت کمیه . از اول هم نباید تو یه قفس قرارشون میدادین
متن مقاله رو کامل بخونید

زهرا
3 روزها گذشته

سلام عروس من خرداد میشه یک سالش برم واسش جفت بگیرم یا زوده؟

admin-m
ویرایشگر
Reply to  زهرا
1 روز گذشته

سلام عروس هلندی تو سن یکو نیم تا دو سالگی به بلوغ جنسی میرسه

قاسمی
4 روزها گذشته

سلام من یه ماده داشتم براش نر گرفتیم سه روزه باهم هستن ولی همو میزنن و تو قفس هم یکی اینطرف قفسه یکی اونطرف و ماده ازش میترسن فرار می‌کنه ازش چیکار کنیم باهم خوب بشن

admin-m
ویرایشگر
Reply to  قاسمی
1 روز گذشته

سلام نکات کامل داخل متن اومده مطالعه کنید

ها؟
4 روزها گذشته

سلام عروس هلندی وایت فیس میتونم با چه نژاد های جفت بندازم؟؟؟؟

admin-m
ویرایشگر
Reply to  ها؟
1 روز گذشته

سلام اگر قصد تکثیر نژادهای خالص و خاص رو دارید باید با یک پرورش دهنده با تجربه مشورت کنید .
وگرنه میتونید با همه نژادها جفت بندازین

ممدی
7 روزها گذشته

سلام من ی ماده دارم الان اماده امادس هفته دیگ میشه 1سالش قراره براش ی جفت بگیرم من میترسم مثلا اگه جفت رام شده بگیرم باهم جفت نشن اگه وحشی بگیرم همو بزنن چی کار کنم

admin-m
ویرایشگر
Reply to  ممدی
7 روزها گذشته

سلام کار خاصی نمیتونید بکنید . بستگی به پرندتون داره
قبل از اینکه پرنده ها رو توی یه قفس بذارید باید چند مدت از هم جدا باشن
روش مقاله رو انجام بدین اگه جفت نشدن پرنده نر رو عوض کنید.

‌سیامک
8 روزها گذشته

جفت بال عروس هلندی من بال هاش کنده شده چونکه تو قفس ک بوده خودشو هی میزده به قفس و.. واسه درمانش چیکار کنم ؟؟؟ ایا بال هاش درمیاد مث قبل؟

admin-m
ویرایشگر
Reply to  ‌سیامک
8 روزها گذشته

بله بالهاش در میاد در صورتی که تغذیش مقوی باشه
از مولتی ویتامین و قطره کلسیم مخصوص پرندگان استفاده کنید
هویج رنده شده و سفیده تخم مرغ هم برای رشد مجدد پرها مفیده
مقاله زیر رو مطالعه کنید
غذای عروس هلندی

77+ محصولات
4000+ سفارشات تکمیل شده
14000+ کاربران
385+ مطالب وبلاگ
تماس با کارشناسان فروش کارخانه
سبد خرید

سبد خرید شما خالی است.

ورود به سایت