اطلاعات جامع پرنده اردک

مرغابی یا اردک نامی است که معمولاً برای تعدادی از گونه‌های مرغابی سانان در خانوادهٔ اردکیان به کار می‌رود. مرغابی‌ها به چندین زیرخانواده تقسیم می‌شوند. مرغابی‌ها اغلب پرندگان آبی هستند که بیشترشان کوچک‌تر از هم‌خانواده‌های غاز و قو هستند. مرغابی‌ها هم در آب دریا و هم در آب شیرین زندگی می‌کنند.

 

اردک در حال شنا

اردک ها پرندگانی بسیار زیبا و دوست داشتنی هستند که همه ما در دوران کودکی تجربه نگه داری آن ها را داریم. اردک نوعی از پرنده های آبدوست است که در همه مناطق کره زمین به غیر از قطب جنوب زندگی می کند. این پرندگان در نزدیکی آب ها و دریاها زندگی می کنند و شناگران بسیار ماهری هستند.

غذایی اردک

اردک ها موجوداتی همه چیزخوار هستند و قادرند از انواع گیاهان و حشرات تغذیه کنند. جوجه اردک ها در هنگام خارج شدن از تخم دارای ذخیره غذایی هستند و می توانند از بدو تولد تا ۴۸ ساعت بدون غذا به زندگی ادامه دهند.
در تغذیه اردک ها می توانید از انواع مواد غذایی مانند ذرت و ریشه های برگ های غده ای ، غلات ، گیاهان ریشه ای مانند سیب زمینی و هویج ، پودرهای پروتئینی مانند پودر ماهی و پس مانده های کارخانه های مواد غذایی مانند گوجه فرنگی و سایر میوه جات استفاده کنید.

 

جفت گیری اردک ها

اردک ها معمولاً در زمستان به دنبال همسر میگردند. پرندگان نر با نمایش پرهای زیبای خود سعی میکنند توجه اردکهای ماده را به خود جلب کنند. در بهار، پرندگان ماده همسر ایده̣آل خود را به محل جفتگیری که از قضا جایی است که خود از تخم در آمدهاند میبرند.

پرورش اردک

شرایط نگه داری اردک ها
اردک ها باید در شرایط مناسبی نگه داری شوند. جوجه اردک ها را باید در دمای ۲۲ تا ۲۸ درجه سانتی گراد و اردک های بالغ را در دمای بین ۰ تا ۳۰ درجه سانتی گراد نگه داری کرد.

اردک ها را می توان در محیط های باز ، بسته و نیمه بسته پرورش داد. با توجه به سن اردک ها آن ها را می توانید در فضای به اندازه های زیر نگه داری کنید:

سنمقدار نگه داری در هر متر مربع
۱ تا ۵ روزگی۱۶-۱۴ قطعه
۶ تا ۱۰ روزگی۱۲-۱۰ قطعه
۲۰-۱۱ روزگی۱۰-۱۲ قطعه
۳۰-۲۱ روزگی۱۰-۸ قطعه
۶۰-۳۱ روزگی۸-۶ قطعه
بعد از ۶۰ روزگی۷-۵ قطعه

 

تعیین جنسیت اردک

تعیین جنسیت اردک با استفاده از وارونه کردن جوجه پرنده و کنار زدن دهانه کلواک نسبت به تعیین جنسیت آن اقدام نمود بدین صورت که باید ابتدای دهانه کلواک را قدری فشار داد تا در صورت وجود مدفوع خارج شوند ، سپس با کنار زدن دهانه و مشاهده اندام جنسی که معمولا سه میلی متر است به نر بودن اردک پی برد و اگر نداشت اردک ماده هست.

تعیین جنسیت اردک

نژادهای متعددی از اردک اهلی در جهان وجود دارد که این نژادها به گروه‌های گوشتی، تخمگذار، دو منظوره و تزیینی تقسیم می‌شوند و در این جا به معرفی این نژادها می‌پردازیم:
  • نژاد اردک سفید یا پکین (Peckin)
  • ۲نژاد روئن Rouen
  • ۳نژاد ایلسبوری Aylesbury
  • ۴نژاد آنکونا Ancona
  • ۵نژاد خالدار استرالیایی Australian Spotted
  • ۶نژاد هند شرقی Balck East Indies
  • ۷زرد Buff Orpington
  • ۸نژاد کال Call
  • ۹نژاد کمپل Campbell

 

جفت گیری و تخم گذاری اردک

اردک ها از زمستان شریک خود را انتخاب می کنند و در طول سال بعد فقط با این شریک زندگی می کنند. در زمان انتخاب همسر جنس نر با انجام حرکات نمایشی و تکان دادن بال و پرهای خود توجه اردک های ماده را به خود جلب می کنند.

اردک ها در هر دوره تخم گذاری بین ۵ تا ۱۲ عدد تخم می گذارند. تعداد تخم هایی که این پرنده می گذارد به نور مستقیمی که به آن تابیده می شود بستگی دارد به همین دلیل برخی پرورش دهندگان نور مصنوعی را به مدت ۱۷ ساعت به پرنده ها می تابانند.

تخم اردک

جوجه کشی از تخم های نطفه دار اردک

اردک های ماده معمولا به تعداد کم و در حدود ۱۰ تا ۱۵ تخم را می توانند به جوجه تبدیل کنند. این مقدار برای افرادی که می خواهند به تعداد انبوه این پرنده را پرورش دهند به هیچ وجه مناسب نیست. برای این کار می توانید از دستگاه های جوجه کشی استفاده کنید.

دستگاه های جوجه کشی به صورت های حرفه ای و اتوماتیک تولید می شوند. در صورت استفاده از دستگاه های حرفه ای لازم است که دما و رطوبت مناسب برای جوجه کشی اردک را به صورت دستی برای دستگاه تعریف کنید. دمای مناسب برای جوجه کشی ۳۷٫۵ درجه سانتی گراد و رطوبت ۵۵ درصد است. همچنین تخم ها باید حداقل ۴ بار در روز چرخانده شوند که ماشین های جوجه درآوری این کار را به صورت اتوماتیک انجام می دهند.

هنگام استفاده از دستگاه های جوجه درآوری اتوماتیک کافی است با استفاده از سیستم انتخاب پرنده اردک را انتخاب کنید. دستگاه به صورت کاملا خودکار شرایط مناسب برای جوجه کشی این پرنده را فراهم می کند.

علاوه بر این شما نهایتاً به صورت طبیعی میتوانید از ۴۰ تخم فقط ۶ الی ۱۰ عدد از تخم های نطفه دار را به صورت جوجه کشی طبیعی تبدیل به جوجه نمایید. برای اینکه شما بتوانید از تمامی تخم های نطفه دار خود جوجه کشی نمایید باید از یک دستگاه جوجه کشی با کیفیت و راندمان بسیار بالا استفاده کنید. از مهمترین مواردی که در انتخاب یک دستگاه جوجه کشی مناسب باید به آن توجه کرد امکان سنجش دما و رطوبت به نحو احسن و البته تعادل دمایی و رطوبتی می باشد که مهمترین نقش را در جوجه کشی از اردک ایفا می نماید پس شما باید دستگاه جوجه کشی را برای جوجه کشی از اردکهای خود انتخاب نمایید که اولاً از سنسور دقیق و بروزی بهره برده باشد ثانیاً عایق بندی دستگاه به دقت اعمال شده باشد.

نکته: ترجیحاً از دستگاه های جوجه کشی فلزی استفاه ننمایید چراکه اردک نیاز به رطوبت بسیار بالایی دارد و در صورتی که شما از دستگاه جوجه کشی فلزی برای جوجه آوری از اردک استفاده نمایید یک ریسک جدی به شمار می رود چراکه ماشین های جوجه گیری فلزی در صورت قرار گیری در معرض رطوبت آثار زنگ زدگی از خود نشان می دهند و این مورد برای جوجه کشی بسیار مضر است.

 

دستگاه جوجه کشی مخصوص اردک

دستگاه جوجه کشی مخصوصاردک

اگر قصد جوجه کشی و پرورش اردک را دارید برای راندمان بهتر باید از دستگاه جوجه کشی حرفه ای مانند ایزی باتور ۶ استفاده نمایید که نسبت به دستگاه های جوجه کشی خارجی قیمت بسیار پایینی دارد و کیفیت ساخت و دقت بالاتری برخوردار است این دستگاه جوجه کشی حرفه ای به دلیل ساخت داخل بودن قیمت کمتری دارد وراندمان جوجه کشی از پرندگانی که نیاز به دقت فراوان دارد تا ۹۶% به ثبت رسانده است برای خرید دستگاه جوجه کشی خارجی و همچنین دستگاه های جوجه کشی اسکندری میتوانید به فروشگاه آنلاین اسکندری مراجعه نمایید

شرایط مورد نیاز برای جوجه کشی از اردک در دوران ستر

میزان دما برای جوجه کشی از اردک در دوران ستر : ۳۷٫۵درجه سانتی گراد
میزان رطوبت برای جوجه کشی از اردک در دوران ستر : ۸۰ درصد
چرخش تخم نطفه دار در دوران ستر : دارد

شرایط مورد نیاز برای جوجه کشی از اردک در دوران هچر

میزان دما برای جوجه کشی از اردک در دوران هچر : ۳۱ درجه سانتی گراد
میزان رطوبت برای جوجه کشی از اردک در دوران هچر :۸۵ درصد
چرخش تخم نطفه دار در دوران هچر: ندارد

مدت زمان مورد نیاز برای جوجه کشی اردک

مدت زمان مورد نیاز برای جوجه کشی از پرنده اردک : ۲۸ روز
مدت زمان ستر در جوجه کشی از تخم نطفه دار اردک : ۲۵ روز
مدت زمان هچر در جوجه کشی از تخم نطفه دار اردک : ۳ روز

بهداشت و بیماری‌های اردک ها:

اردک ها پرندگان قویی هستن ولی ممکن است بعضی بیماری ها رو هم بگیرین که اگه بدونید خیلی خوب میتونید از این بیماری ها پیشگیری کنید.

اولین بیماری که ممکن است بگیرن در دوران جوجه بودن هست.

هنگام بارش بارون اونا رو بیارین خونه چون هنگام بارش باران بیماری های سایر پرندگان از طریق اب باران بهشون منطق میشود پس حتما در باران اردک ها رو رها نکنید

مورد بعدی بیماری نیوکسل یا نیوکاسل است که بیماری مشترک همه پرندگانه پس حتما پرنده خودتونو از سایر پرندگان ناشناس مثل کبوتر و …. دور نگه دارید.

بیماری های دیگه ممکنه از طریق خوردن سوسک سمی و … بهشون منتقل میشه

اردک ها کرم خیلی دوست دارن پس نذارید کرم های زباله رو بخورند چون ممکنه سمی باشن

در آخر اونا رو هرگز پرتاب نکید چون ممکنه پاهاشون بشکنه یا سیستم تنفسیشون صدمه ببینه