میکروب کش ها و مواد ضد کو کسیدیاها

 آنتی بیوتیکها : در حال حاضر تعدادی آنتی بیوتیک در دسترس صنعت طیور میباشد که علیه دامنه ای از انواع باکتریها، مایکوپلاسما، کپکها و قارچها مؤثر اند. موضوع اصلی در خصوص آنتی بیوتیکها توسعه مقاومت باکتریایی است که عملکرد پرنده و سلامتی انسان را تحت تأثیر قرار میدهند. این مشکل برای مرغ های مادر گوشتی کمتر مطرح میباشد زیرا برخلاف جوجه های گوشتی که آنتی بیوتیکها به عنوان محرک رشد مصرف میشوند در این گله ها استفاده نمیشوند بنابراین با مصرف غیر مداوم، احتمال توسعه مقاومت کاهش مییابد.  بعضی از انواع بسیار معمول آنتی بیوتیکها که میتوانند به آب یا خوراک اضافه شوند را نشان میدهد. بی تردید تمامی گروه های میکروبی موجود در مناطق مختلف جغرافیایی به آنتی بیوتیکها حساسیت نشان نمیدهند. آخرین ابداع آنتی بیوتیکها کوئینولونها بودند که نخست به عنوان وسیلهای جهت ریشه کنی مایکوپلاسما به وسیله غوطه ور کردن تخم مرغ قبل از قرار گرفتن در دستگاه جوجه کشی مورد استفاده قرار گرفتند.

با مصرف طولانی مدت آنتی بیوتیکها درجاتی از مقاومت توسعه مییابد. در بررسیهای اخیر در هلند، گورن” (۱۹۹۶) اظهار داشت که اشرشیاکولی به دامنهای از آنتی بیوتیکها حساسیت نشان میدهد که این دامنه مقاومت از کمتر از ۵ درصد تا بیشتر از ۷۰ درصد بود. در طی ۱۰ سال گذشته با چند مورد استثناء توسعه مقاومت در مورد بعضی از آنتی بیوتیکها به میزان اندکی تغییر یافته است. در این مطالعه مشخص شد که دو سوم از سویه های اشرشیاکولی به بیش از دو نوع از آنتیبیوتیکها مقاوم هستند. از لحاظ سلامتی انسان انتقال مقاومت به عنوان مثال از اشرشیاکولی در مرغ های مادر به گونه های سالمونلا که موجب بروز آلودگی در انسان میشود، صورت می گیرد. اگر این آلودگی در انسان بروز نماید درمان با آنتی بیونیکی مورد نظر با موفقیت انجام نخواهد شد. این نوع انتقال در شرایط آزمایشگاهی به خوبی اثبات شده است اما مطالعات همه گیر شناسی در بخشهای مختلف صنعت طیور در ارتباط با وقوع مقاومت باکتریایی در انسان صورت نگرفته است. علت بروز این قبیل مشکلات کاملا مشابه مصرف مداوم یا غلط آنتی بیوتیکها در علم پزشکی در مورد انسان است.

 

کاربرد آنتی بیوتیک ها

کاربرد آنتی بیوتیک ها

 

در پایان، اگر تمایل به پرورش و جوجه کشی  دارید پیشنهاد میکنم از دستگاه های جوجه کشی اسکندری سری دستگاه جوجه کشی حرفه ای دیدن فرمایید.

پیشنهادات میکنیم مطالب زیر را در نیز در مورد  جوجه کشی مطالعه نمایید:

 

 

گروه صنعتی اسکندری در آپارات
گروه صنعتی اسکندری در اینستاگرام
گروه صنعتی اسکندری در فیس بوک
گروه صنعتی اسکندری در تلگرام
گروه صنعتی اسکندری در تویتر
گروه صنعتی اسکندری در یوتیوب

 

برترین دستگاهای جوجه کشی خانگی