پیشینه گروه کاکس ماشین

فروش دستگاهای جوجه کشی کاکس در ایران از اواسط دهه هشتاد شروع شده است از همان ایتدای کار مبنای تبلیغات شرکت فروشند بر این بود که دستگاهای کاکس ساخت هلند بود و در ایران توزیع میگردد سرچ عبارت( دستگاه جوجه کشی کاکس هلند)موجب اثبات این مورد میگردد اما سرچ های بنده به زبان انگلیسی عدم وجود همچین کارخانه ای را در هلند اثبات میکند شایعاتی در این زمینه وجود دارد که دستگاهای جوجه کشی کاکس ساخت ایران یا چین میباشد ولی جستوجوی عبارت (کارخانه تولید دستگاهای جوجه کشی کاکس ) عدم وجود همچین کارخانه ای را در وب سایت اداره کار وامور اجتمایی ایران اثبات میکند. به نظر نگارنده دستگاهای جوجه کشی کاکس یا ساخت چین هستند یا به صورت قطعات قابل منتاژ  از آن کشور وارد ایران میگردد  هر چند نمیتوان در این مورد اظهار نظر قطعی کرد.

پیشینه گروه اسکندری

گروه سنعتی اسکندری به جرات میتوان گفت جز برترین تولید کننده دستگاهای جوجه کشی موجود در ایران میباشد که مبنای اصلی خود را کیفیت محصولات قرار داد و دارای  سابقه  25 ساله در ضمینه فروش دستگاه های جوجه کشی میباشد  بیشتر دستگاهای این شرکت توسط مختصصین خودشان  طراحی و ساخته میشوند و معمولا از قطعات سویسی و مالزیای بهره میبرند اگر شما عبارت (گروه صنعتی اسکندری) را جستوجو نمایید   میتوانید وب سایت های فروش انلاین این مجموعه را مشاهده نمایید که هم دارای نماد اعتماد طلایی از وزارت ارشاد اسلامی میباشد و هم در وزارت صنعت معدن و تجارت ثبت گردیده است.

ظرفیت

کاکس ماشین  دارای ظرفیت 10 عدد تخم مرغ و ایزی باتور پنج دارای ظرفیت 12 عدد تخم مرغ میباشد پس مشخصا بایستی کاکس  در ظرفی نمره بهتری را دریافت نماید ابعاد دستگاه جوجه کشی گروه اسکندری کمی بیشتر از کاکس ماشین میباشد ولی نوع گردش 360 درجه ای گروه اسکندری باعث شده زرده به پوسته نچسبد و به حداکثر باز دهی برسد در حالی که نوع گردش دستگاهای کاکس ماشین 30 درجه میباشد که در این مورد امتیاز برترنیز به گروه اسکندری تعلق میگرد.

سیستم تنظیم رطوبت

سیستم تنظیم رطوبت این دو دستگاه جوجه کشی بسیار متمایز از یک دیگر میباشد کاکس ماشین در زیر دستگاه ازچهار پنبه – استفاده کرده که اصلا رطوبت خوبی به  تخم ها نمیرساد در حالی که نحوه جذب رطوبت در  دستگاه ایزی باتور 5 ساخت گروه اسکندری به صورت مستطیلی (شیا)در زیر دستگاه بوده که در این قسمت  به دلیل استفاده از ساختار چند لایه ای مستطیلی رطوبت خوبی را به تخم مرغ ها میرساند . بدون شک امتیاز این بخش نیز به ایزی باتور پنج  میرسد.

تنظیم دما

روش تامین دما در هر دو دستگاه  کاملا متفاوت است  سیستم تنظیم دما و رطوبت در ایزی باتور 5 با هوش مصنوعی (منطق فازی)تنظیم میگردد  در نتیجه همیشه دستگاه دما و رطوبت مطلوب را دارد و دقیقا تنظیم است در حالی که تنظیم دما در کاکس ماشین با کمک  سنسور با دقت یک دهم درجه میباشد که در مقایسه با دستگاه جوجه کشی اسکندری پله های زیاد را باید برای پیشرفت طی نمایید.

برای نتیجه گیری بهتر درب هر دو دستگاه را تا حدودی باز کردیم تا ببینیم کدام یک از این دو دستگاه سریع تر با شرایط جدید هم خوانی پیدا میکند همان طور که انتظار میرفت ایزی باتور 5 به دلیل بهره برداری از سنسور با هوش مصنوعی (منطق فازی) در کمتر از سه دقیقه با محیط منطبق شد ولی کاکس ماشین بدون توجه به این شرایط به کار خود ادامه داد به قطعیت میتوان گفت ایزی باتور 5 نیز در این قسمت پیروز میدان میباشد.

نوع سنسور

سنسور استفاده شده در ایزی باتور پنج سوئیسی بوده و بسیار با کیفیت است و بدون شک میتوان گفت جز دقیق ترین سیستم های کنترل دما و رطوبت میباشد  در حالی که سنسور استفاده شده در کاکس ماشین چینی بوده و کیفیت چندان مطلوبی را ندارد.استفاده از یک سنسور محیلی خوب باعث افزایش کارایی دستگاه شده است.

بدنه

بدنه هر دو دستگاه متمایز از یک دیگر ساخته شده اند چرا که دستگاه جوجه کشی اسکندری دارای کریستال دودی رنگ نشکن بوده  درقسمت  پایین و اطراف ودر بالا نیز از ای بی اس سفید استفاده شده  قسمت های داخلی نیز شامل سبد های همه کاره از ای بی اس تولید گردیده است ولی بایستی قبول کرد که تکنولوژی تزریق و کیفیت منتاژ ایزی باتور پنج به طرز شگفت آوری بهتر است در حالی که کاکس ماشین از لایه نازک نیم میل در قسمت بالای استفاده شده و در کنار ها نیز از ای بی اس یک میل بهره برده است . در این بخش نیز ایزی باتر پنج  برترین رتبه کسب نموده است .

برد

برد دستگاه جوجه کشی اسکندری که به اصلاح ایزی باتور نیز یاد میکنند ازبرد جی دی ار 900 بهره میبرد که میتواند با کمک هوش مصنوعی دمای محیط و دمایی دستگاه را اندازه گیری می نمایید و در یک نمودار سینوسی  تقریبا ثابت دمای مناسب را برای جوجه کشی فراهم می نمایید

گارانتی و پشتیبانی

ایزی باتور پنج  دارای یک سال گارانتی در دسترس و معتبر گروه صنعتی اسکندری و صد البته ده سال خدمات پس از فروش و تضمین فروش قطعات یدکی میباشد اما کاکس ماشین با توجه به تجربه شخصی خودم در قبال خرابی دستگاه عملکرد خوبی ندارد وگارانتی قابل قبولی را ندارد حتی با توجه به مشاهدات خودم در وب سایت کاکس ماشین  مکانی را برای این کارخانه ثبت نکرده است.

جمع بندی

شاید قیمت دستگاه جوجه کشی کاکس ماشین و ایزی باتور پنج  هر دو در یک رده قیمتی نسبتا مشابه باشند ولی ایزی باتور پنج به دلیل کیفیت بهترارزش خرید بیشتری دارد اما همین قیمت بیشتر تضمین خوبی بر کیفیت بهتر نسبت به کاکس ماشین خواهد بود تصوری که من از کاکس ماشین داشتم به مراتب خیلی پایین تر از چیزی بود که میپنداشتم  در این مورد گروه صنعتی اسکندری طراحیه بسیار هوشمندانه ای انجام داده و پا را از استاندارد های ساخت ماشین جوجه کشی در ایران فراتر گذاشته است پس لایق تقدیر در این عرصه هست .