محصولات پرنده شترمرغ

محصولات پرنده شترمرغ : مقدار چرم حاصل از یک پوست کامل شترمرغ در سن ۱۰ الی ۱۲ ماهگی حدود ۱/۴ مترمربع چرم به دست می آید. پر: در ابتدا هدف از پرورش شترمرغ تولید پر بوده است و در اواخر قرن هجدهم میلادی استفاده از پرهای شترمرغ در تزئین البسه مورد توجه قرار گرفت و تقاضای قابل توجهی را برای این محصول ایجاد کرد. به دلیل تقارن پر شترمرغ حول محور، در مصر باستانی از آن به عنوان سمبل برابری و عدالت استفاده می شده و استفاده از پر شترمرغ برای تزئین علم و علامت در مراسم عزاداری سالار شهیدان نیز به همین دلیل است. پرهای شترمرغ ۴ مرحله تکاملی را طی می کنند:

۱- پوشش اولیه جوجه که بعد از بیرون آمدن از تخم روی بدن وجود دارد و به رنگ قهوهای می باشد و حکم پوشش و استتار پرنده را دارد.

۲- پرهای اولیه زمان جوجه گی این پرها بعد از ۲ الی ۳ هفته که نوک تیز است ظاهر می شود و به مرور از قهوهای به خاکستری تا سن ۵ ماهگی تغییر رنگ می دهد.

۳- پرهای دوران جوانی در سن ۵ ماهگی به بعد پرهای جوجه گی از بین رفته و جای خود را به پرهای دوران جوانی می دهد و این پرها تقریباً پرهای کامل شده دوران جوانی در بعضی از کشورها مثل آفریقای جنوبی پرهای کامل شده دوران جوانی را در یک سالگی میچینند.

۴- پرهای دوران بلوغ: که با ارزش ترین پرها می باشد و بعد از یک سالگی جایگزین پرهای دوران جوانی می شود. پرهای دوران بلوغ در دو سالگی کامل می شود در این مرحله بدن شترمرغ نر از پرهای سیاه و بال و دم از پرهای سفید پوشیده شده است. بدن شترمرغ ماده از پرهای قهوهای کامل پوشيده شده است.

معمولاً پرهای شترمرغ را بعد از دو سالگی سالی یکبار یا هر ۸ ماه یک بار می چینند و پرچینی مداوم از شترمرغ بعد از ۴ الی ۵ سال از کیفیت پر میکاهد و بعد از ۵ سال ارزش خود را از دست میدهد. روش چیدن پر معمولا به سه روش پرهای شترمرغ بالغ را میچینند: ۱- با قیچی کردن ساده پر که از انتهای محل اتصال فولیکول به پر به فاصله ۱ الی ۲ سانتیمتر با قیچی پر را میچینند.

روش دوم کشیدن پر است وروش دیگر کندن پرها با ساقه است که در این روش ممکن همراه با خونریزی باشد و به شترمرغ بیشتر استرس وارد می شود. با ارزش ترین پرها پرهای سفید شترمرغ نر می باشد که معمولا ۲۴ پر میانی در پرهای بال پرنده می باشد از این پرها برای تزئین لباس ها استفاده می شود از پرهای با کیفیت پائین تر بدلیل داشتن خواص الکترواستاتیک برای ساخت گردگیر استفاده می شود.

محصولات پرنده شترمرغ