سیستم پرورش مرغ بومی – بخش سوم

سیستم پرورش مرغ بومی – بخش سوم :  قبل از خواندن این نوشته پیشنهاد می کنیم مقاله سیستم پرورش مرغ بومی – بخش دوم را مطالعه فرمایید.برای شستشوی سیستم آب سالن بهتر است که در ابتدا محلول قلیایی به سیستم توزیع آب سالن افزوده و حداقل به مدت ۱۲ ساعت باید این محلول قلیایی درون لوله و مخازن باقی بماند تا محلول قلیایی بر رسوبات آلی اثر نموده سپس تخلیه شود و در ادامه از یک محلول اسیدی جهت از بین بردن رسوبات معدنی باید استفاده نمود. محلول اسیدی قادر است که رسوبات معدنی را پاکسازی نماید و بعد از ۱۵ تا ۳۰ دقیقه، محلول اسیدی تخلیه و در نهایت سیستم توزیع آب سالن با کمک آب معمولی بطور کامل شستشو داده می شود. محصولات پاک کننده با نشانهای تجاری مختلفی وجود دارد که تجربه عملی در چندین دوره پرورش نیمچه بومی نشان داد که استفاده از لوله باز کن با نشان تجاری ونوشه با تاثیرات مثبتی همراه است. باید توجه داشت که شکل و اتصالات لوله های توزیع آب سالن در میزان رسوبگیری سیستم آبخوری تاثیر زیادی دارد. استفاده از لوله های مدور (تصویر الف) در قیاس با لوله های چهارگوش (تصویر ب) به دلیل نداشتن زاویه، کمتر رسوب گرفته، لذا برای آبرسانی بهداشتی تر محسوب میگردد. لذا در سیستم نیپل بهتر است، از لوله های مدور استفاده نمود و دقت نمود، که اتصال لوله ها با کمترین زاویه ممکن صورت گیرد.

سیستم پرورش مرغ بومی – بخش سوم

پرورش مرغ بومی

مراحل ضدعفونی سالن و محوطه مرغداری

اگر چه شستشوی کامل سالن و محوطه اطراف باعث حذف عمده آلودگی و عوامل بیماری زا می شود اما برای حذف کامل عوامل بیماری زا نیاز به ضدعفونی سالن و محوطه اطراف سالن می باشد. عمل ضدعفونی سالن بهتر است بلافاصله بعد از اتمام شستشو انجام گیرد چون بعد از شستشوی جایگاه به دلیل افزایش رطوبت، شرایط جهت تکثیر عوامل بیماری زا فراهم می شود. لذا قبل از اینکه عوامل بیماری زا تکثیر و به شکل مقاوم تبدیل شوند، بهتر است بعد از شستشو به فاصله کمتر از ۲۴ ساعت اقدام به ضد عفونی سالن و محوطه اطراف نمود. اولین مرحله ضد عفونی مرغداری را میتوان با استفاده از پاک کننده حاوی کلر مثل کولین کلراید یا بنز آلکونیوم کلراید انجام داد و در ادامه با استفاده از محلول ۵ تا ۱۰درصد فرمالین که خاصیت میکروب کشی قوی دارد اقدام به آهک پاشی گردد. برای آهک پاشی هر ۱۵۰ تا ۲۰۰ مترمربع نیاز به حدود ۲۵ کیلوگرم آهک میباشد که این مقدار آهک در ۵۰ تا ۷۵ لیتر آب حل کرده و بهتر است کف و دیوارهای داخلی و بیرونی جایگاه به ارتفاع ۱ تا ۱/۵ متر و همچنین در صورت امکان محوطه خارج را با آب آهک آغشته نمود. بعد از اتمام مراحل شستشو، ضدعفونی اولیه و آهک پاشی ، با استفاده از تراشه چوب و یا رول کاغذ کف سالن را پوشانده، در صورت استفاده از تراشه بهتر است که ارتفاع آن حدود ۵-۳ سانتیمتر باشد. بهترین نوع بستر استفاده از تراشه های کارگاه های مبل سازی است که این تراشه ها به رنگ سفید و حالت پفکی دارد. بعد از پخش بستر ابتدا تکه های چوب و دیگر مواد اضافه را از بستر جدا کرده و در ادامه کلیه تجهیزات داخل سالن از جمله دانخوری و آبخوری را میتوان نصب نمود. البته قبل از نصب باید کلیه تجهیزات و لوازمی که قابل شستشو می باشند، باید در بیرون سالن با استفاده از برس شسته و با استفاده از یک محلول ضدعفونی کننده بطور کامل ضدعفونی گردند و متعاقبا با آب شستشو شوند. بعد از نصب تجهیزات، برای ممانعت از ورود آلودگی، جوندگان و یا حشرات به داخل سالن، بهتر است کلیه درب و پنجره ها تا مرحله ضد عفونی نهایی بسته شوند. بعد از انجام کلیه عملیات آماده سازی ، دو روز قبل از ورود جوجه به سالن، ضد عفونی نهایی با استفاده از گاز فرمالین به عمل می آید. برای انجام ضد عفونی نهایی باید تمام ورودیهای هوا و کلیه منافذ را به طور کامل بسته سپس عمل ضدعفونی را بصورت دود دادن فرمالین با استفاده از پرمنگنات انجام داد.
در روش استفاده از فرمالین و پرمنگنات برای هر متر مکعب از فضای سالن ۴۲ گرم فرمالین و ۲۱ گرم پرمنگنات پتاسیم باید در نظر گرفت. بعنوان مثال جایگاهی به ارتفاع ۳، عرض ۸ و طول ۵۰ متر حدود ۵۰ لیتر فرمالین به همراه ۲۵ کیلو پرمنگنات نیاز داریم.

سیستم پرورش مرغ بومی – بخش سوم

ارتفاع سالن (متر) × عرض سالن (متر) × طول سالن (متر) = حجم جایگاه (متر مکعب)

۱۲۰۰=۳× ۸ × ۵۰ = حجم جایگاه (متر مکعب)
۵۰=۴۲×۱۲۰۰ = میزان فرمالین مورد نیاز(لیتر)
۲۵ = ۲۱ × ۱۲۰۰ = میزان پرمنگنات مورد نیاز ( گرم)

بعد از محاسبه مقدار پرمنگنات پتاسیم و فرمالین مورد نیاز، به ازای هر ۵ تا ۶ متر یک حلب خالی (۱۷ کیلویی) به ترتیب در طول سالن چیده می شود. بعنوان مثال برای دود دادن سالنی با مشخصات ذکر شده نیاز به ۱۰ حلب داریم و درون هر حلب ۲٫۵ کیلوپرمنگنات ریخته و ۵ لیتر فرمالین درون ظرف دیگر در کنار حلب محتوی پرمنگنات قرار می دهیم. بعد از توزیع یکسان میزان پرمنگنات و فرمالین در کل سالن، از قسمت انتهای سالن به سمت درب خروجی اقدام به ریختن محلول فرمالین درون حلب محتوی پرمنگنات کرده که این کار باید با دقت و سرعت عمل مناسب صورت بگیرد و بعد از ریختن آخرین ظرف محتوی فرمالین بر پرمنگنات، از سالن خارج و درب خروجی را با دقت می بندیم. برای موثر بودن عمل ضدعفونی نهایی جایگاه بهتر است که دمای سالن را حداقل به درجه حرارت ۲۵ درجه سانتی گراد و رطوبت نسبی را به ۷۵ درصد برسانیم. بعد از ۲۴ ساعت اقدام به باز کردن در و پنجره و روشن کردن هواکشی ها می نمائیم. برای ارزیابی عمل دود دادن و ضدعفونی جایگاه توصیه می شود بعد از اتمام دوره دود دادن و باز کردن در سالن اقدام به بررسی محتویات مور-جورد در حلب بکنیم، ور-جورد پودر خشک قهوه ای رنگ در ته ظرف نشان دهنده این است که عملیات دود دادن با دقت صورت گرفته است ولی اگر باقیمانده خیس باشد، نشان دهنده این است که مقدار پرمنگنات کافی نبوده و اگر باقیمانده به رنگ ارغوانی باشد، بیانگر این است که میزان پرمنگنات مورد استفاده زیاد بوده است. البته با استفاده از محصولی به نام فرمالکس نیازی به استفاده از پرمنگنات نیست. فرمالکس در داروخانه های دامپزشکی بصورت یکٹ پکیج جامد و مایع عرضه می شود و با مخلوط کردن مواد جامد و مایع، گاز فرمالدئید متصاعد می شود. لذا با بکار گیری از فرمالکس می توان عمل دود دادن جایگاه را بدون استفاده از پرمنگنات با دقت مناسبی انجام داد.

 

سیستم پرورش مرغ بومی – بخش سوم