تعمیر کنترلر و سیستم چرخش دستگاه جوجه کشی

گاهی اوقات در هنگام استفاده از دستگاه جوجه کشی مشاهده می شود که دستگاه یک دفعه خاموش می شود و کلیه قطعات آن مانند فن و المنت همگی با هم از کار می افتند. این مساله می تواند به به دلیل خاموش شدن کنترلر باشد. زیرا فعالیت قطعات مختلف دستگاه جوجه کشی به وسیله کنترلر انجام می پذیرد.

برای حل این مشکل باید چه کار باید کرد؟

در این مورد باید ابتدا برق ورودی به دستگاه را بررسی کنید. باید مطمئن شوید که پریزی که برق را به آن وصل کرده اید برق دارد یا نه؟

اگه پریز برق داشته باشد باید کابل دستگاه را کنترل کنید. کابل دستگاه نباید دارای زدگی باشد.

سالم بودن پریز و کابل را می توانید با استفاده از فازمتر چک کنید. اگر کابل استفاده شده مشکل داشته باشد باید آن را تعویض کنید.

پس از کنترل پریز و کابل فیوز کنترلر را چک کنید. کنترلرهای استاندارد دستگاه های جوجه کشی مانند بردهای JDR900 بر روی خود فیوز دارند که برق پس از عبور از کابل مستقیما وارد آن می شود. بنابراین پس از اطمینان از سالم بودن کابل باید فیوز را کنترل کنید.

چک کردن فیوز آخرین مرحله کنترل برق دستگاه است. اگر پریز ، کابل و فیوز همگی سالم باشند باید حداقل یک چراغ بر روی برد و یا فن سیرکوله در دستگاه روشن شود. اما اگر پریز یا کابل سالم باشند ولی چراغ یا فن روشن نشود در این صورت مشکل از فیوز است.

اگر سیستم چرخش دستگاه جوجه کشی عمل نکرد باید چه کار کنیم؟

سیستم چرخش دستگاه جوجه کشی

مشکل دیگری که در دستگاه های جوجه کشی مشاهده می شود این است که گاهی اوقات علی رغم فشار دادن دکمه ، سیستم چرخش کار نمی کند. در این صورت اولین کاری که باید بکنید این است که باید سوکت اتصال برد به سیم های برق ترنر را  کنترل کنید. چک کنید که سیم های برق به سوکت ها وصل شده اند یا نه. علاوه بر این سیم ها باید حتما به موتور برخورد داشته باشند یعنی بیرون نمانند.

برای رفع مشکلاتی که به آن ها اشاره شد باید پس از خاموش شدن دستگاه این سیم ها را باز کرده و دوباره ببندید. با وصل کردن این سیم ها موتور چرخش پیدا می کند.

زمانی که دکمه چرخش را فشار می دهید باید حتما چراغ چرخش روی برد روشن شود. اگر این چراغ به هر دلیلی روشن نشود به این معنی است که دکمه درست کار نمی کند و یا دکمه چرخش خراب است.

خراب شدن دکمه چرخش می تواند به دو دلیل باشد. اول این که زمانی که به دکمه فشار می دهید ، صدای تک تک فشردن دکمه ایجاد نمی شود. این مورد به دلیل شکستگی دکمه است.

مورد بعدی این است که دکمه فشرده می شود ولی چراغ چرخش روشن نمی شود. در این صورت اصطلاحا گفته می شود که دکمه اکسیده شده است. در این حالت یک لایه اکسیژنی یا اکسیدی روی صفحات کربنی زیر دکمه تشکیل می شود که از عملکرد صحیح دکمه جلوگیری می کند. برای برطرف کردن این مشکل باید دکمه را 40 ، 50 بار پشت سر هم فشار دهید تا از حالت اکسیده خارج شود.ز

بررسی مشکل از کارفتادن موتور در دستگاه های جوجه کشی

بررسی مشکل از کار افتادن دستگاه جوجه کشی

بررسی مشکل از کار افتادن دستگاه جوجه کشی

بسیاری از کاربران دستگاه های جوجه کشی در استفاده از این دستگاه ها با مشکل شل شدن و ول شدن راک ها و شانه های نگهدارنده تخم ها مواجه می شوند. بدین صورت که راک ها به راحتی بالا و پایین می شوند به طوری این قطعات بدون نیاز به موتور توسط کاربر بالا و پایین بالا و پایین می شوند.

سخان مهندس اشرفی در مورد تعممیر موتور دستگاه جوجه کشی

در صورت مواجه شدن با این مشکل کاربران باید به دو نکته توجه کنند :

1- اهرم موتور یعنی بازویی که به سمتت موتور چسبیده می شود

 2- خود موتور گیربکس چرخاننده تخم ها

برای رفع این مشکل باید در مرحله اول اهرم را کنترل کنید تا دچار ترک خوردگی و شکستگی نشود. اگر اهرم دچار شکستگی شده باشد ، راک های نگهدارنده تخم متصل به هیچ بازویی نخواهند بود و خیلی راحت در داخل دستگاه معلق می مانند. در این صورت حتما باید اهرم ها را تعویض کرد.

اما مورد بعدی که می تواند رخ دهد این است که چرخ دنده های موتور از داخل دچار شکستگی شده باشند. شکستن یک پدیده فیزیکی است که به دلیل وارد آمدن نیروی بزرگتر و در خلاف حرکت موتور ایجاد شده است. گیرکردن یا یک عامل خارجی باعث شکسته شدن چرخ دنده ها در این حالت می شود.

مثلا گیر کردن شانه ها یا درب شانه ها به بغل راک ها و یا حرکت شانه ها بر روی بر روی راک می تواند باعث باعث شکسته شدن چرخ دنده های موتور شود. برخی مواقع شانه ها به اندازه یک سانت یا دو سانت خلاصی دارند. و کاربران بدون مهار کردن شانه ها آن ها را پر از تخم کرده و در داخل راک قرار می دهند. با توجه به این که قرار است شانه ها با زاویه بالای 30 تا 35 درجه بالا و پایین شوند ، با سرعت خیلی زیادی به سمت جلو یا عقب حرکت می کنند و به دلیل وزن بالایی که دارند ضربات شدیدی را به راک می زنند. نیروی بسیار بالای وارد شده از این ضربات ممکن است باعث شکستن موتور شود.

بنابراین استفاده کنندگان از دستگاه های جوجه کشی باید حتما شانه ها یا سبدهای تخم را در جایشان مهار کنند. این کار را می توان با استفاده از یک پلاستفوم یا بست کمری که مانع حرکت شانه ها بر روی راک یا روی ردیف ها می شود استفاده کرد. مهار نکردن شانه ها بیشترین سهم را در شکستگی گیربکس دارد.

گاهی اوقات با بررسی موتور هیچ آثاری از شکستگی دنده یا گیربکس مشاهده نمی شود. اما با این حال با فشار دادن دکمه چرخش ، موتور فعالیت نمی کند. در این حالت اولین کاری که باید انجام شود بررسی سیم کشی دستگاه جوجه کشی است. برای این کار باید از پشت برد و جایی که خروجی موتور قرار دارد ، سیم های قهوه ای رنگ را بررسی کنند. کاربر باید مطمئن شود که سیم ها در جای خودشان قرار گرفتنه اند و یا شل نیستند.

پس از اطمینان از این مساله سیم ها باید تا خود موتور گیربکس دنبال شوند. در خیلی از مواقع مشاهده می شود که به خاطر حرکت گیربکس یا موقع تمیزکردن دستگاه ، بعضا یکی از سیم ها از موتور یا ترمینالی که بر روی موتور وجود دارد و یک سیم موتور وصل نیست. خلاص شدن آن سیم باعث نچرخیدن موتور می شود. در این حالت کاربر به راحتی می تواند ، آن سیم را سر جا انداخته و محکمش کند و با خیال آسوده اقدام به جوجه کشی کند.

 

این مقاله ادامه دارد