آیا میدانید دلیل دعوای طوطی برزیلی ها با همدیگر چیست ؟

طوطی برزیلی و یا همان کوتوله برزیلی پرندگانی باهوش و بسیار دوست داشتنی هستند. این پرنده ها گزینه ای مناسب برای پرورش در منزل بوده ولی نسبت به برخی دیگر از پرنده های زینتی نیاز به مراقبت بیشتری دارند. در حقیقت نام اصلی این پرنده، مرغ عشق می باشد که در زبان لاتین به آن lovebirds گفته میشود. کوتوله برزیلی ها می بایست به صورت جفت نگه داری شوند، زیرا این پرنده به توجه و محبت زیاد وابسته می باشد.

دعوای طوطی برزیلی ها با هم

کوتوله برزیلی یک نوع طوطی از خانواده طوطی های آمازون می باشد که کوچکترین جثه را دارا می باشد. این پرنده در شرایط عادی بین 10 الی 12 سال می تواند عمر کند. بر اساس تحقیقات به عمل آمده، مسن ترین طوطی برزیلی شناخته شده تا به امروز، 17 سال سن داشته است. فیشرها و یا همان کوتوله برزیلی، پرندگانی بسیار فعال و پر انرژی می باشند.

یکی از مشکلات بسیار اساسی که پرورش دهندگان طوطی برزیلی با آن مواجه می شوند، حالت پرخاشگری بالا در بین این پرنده ها می باشد. در این نوشتار به بحث در رابطه با دلیل دعوای طوطی برزیلی پرداخته ایم.

رفتارشناسی طوطی برزیلی و علت دعوای آنها

طوطی برزیلی پرنده بسیار اجتماعی بوده و در طبیعت به صورت گله ای این پرندگان با یکدیگر زندگی میکنند. به هیچ وجه نباید این پرندگان به صورت تکی نگه داری شوند. آنها برای شاداب و سالم ماندن به یک همنشین و جفت نیاز دارند.

بنابراین برای طوطی برزیلی خود حتما یک جفت تهیه کنید. دقت داشته باشید که جفت انتخاب شده باید با پرنده همسن باشد. پرنده ماده به شدت با جفت بزرگتر و یا کوچکتر از خود دعوا میکند. اگر هر دو از یک نژاد باشند بسیار بهتر خواهد بود. بنابراین برای به حداقل رساندن درگیری بین پرنده های خود سعی کنید هر دو از یک نژاد باشند.

اگر یک جفت طوطی برزیلی را در کنار یکدیگر مشاهده کنید، متوجه خواهید شد که آنها با نوک یکدیگر به صورت مرتب سر جفت خود را نوازش میکنند. در حقیقت این نوازش نیست بلکه یک نوع پرآرایی می باشد که برای طوطی برزیلی ها بسیار مهم است.

دلیل دعوا کردن طوطی برزیلی ها

یک کوتوله برزیلی می تواند قسمت های مختلفی از بدن خود را تمیز کند. تنها نقطه ای که او به آن دسترسی ندارد، پرهای سر می باشند. پرهای ریز که در سر پرنده رشد میکنند معمولا ضایعاتی نیز به همراه دارند که باید هرچه زودتر تمیز شوند. برای همین است که جفت ها اغلب اوقات به تمیز نمودن و خاراندن سر یک دیگر مشغول هستند.

ما اگر این کار دیر هنگام  انجام شود، جنس نر آن به شدت پرخاشگر و سرکش میشود. زیرا ضایعات موجود در میان پرهای سر او باعث ناراحتی و استرس پرنده میشوند. البته در برخی موارد پرآرایی سر می تواند باعث زخمی شدن و درد آن ناحیه شود که با خشونت پرنده همراه می باشد.

نظافت و بهداشت محل زندگی برای طوطی برزیلی بسیار مهم است. پس همیشه قفس و وسایل او را تمیز نگه دارید. اگر جفت ها به خوبی نمی توانند پرهای یک دیگر را تمیز کنند، انجام این کار به عهده شما خواهد بود. می توانید با احتیاط پرنده را در دست بگیرید به نحوی که او نتواند سر خود را تکان دهد. به نرمی و با انگشتان خود پرهای سر او را تمیز کنید و بخارانید.

دقت داشته باشید که برای تمیزکاری پرهای آنها به هیچ وجه از محلول ضد کپک و یا ضد انگل استفاده نکنید. پوست و پرهای آنها به این مواد بسیار حساس بوده و اگر غلظت ان زیاد باشد باعث طاسی و ریزش کامل پرهای آن ناحیه خواهد شد. بهتر است برای استحمام کوتوله برزیلی در طول روز برای او همیشه آب ولرم و تمیز در یک ظرف مناسب در داخل قفس قرار دهید.

دعوای طوطی برزیلی در زمان جوجه کشی و یا فصل جفت گیری

در برخی موارد شاهد هستیم که کوتوله برزیلی ها در فصل جفت گیری و یا جوجه کشی پرخاشگر میشوند و مرتبا با یکدیگر دعوا میکنند. در صورتیکه سن و نژاد جفت ها با هم یکی باشد و پرآرایی آنها به شکل صحیح و مرتب صورت بگیرد، دلیل دعواهای آنها به حسادت جفت نر دلالت دارد. مخصوصا در زمان جوجه کشی، جفت ماده وقت بیشتری به جوجه هایش اختصاص می دهد که این مورد باعث حسادت جفت نر میشود.

در این موارد جفت ماده برخوردهای بسیار خشنی از خود نشان می دهد و حتی می تواند با نوک زدن سر جفت نر، باعث مرگ او شود. بیشتر پرورش دهندگان برای جلوگیری از این دعواها و خشونت ها، فرایند جوجه کشی از طوطی برزیلی را با دستگاه جوجه کشی انجام می دهند. در فصل جفت گیری پرنده ماده به طور متوسط 3 الی 4 عدد تخم میگذارد. پرورش دهنده باید تخم های نطفه دار این پرنده را با یک ماشین جوجه کشی حرفه ای انجام دهد.

زیرا جوجه کشی از این پرندگان نیاز به دقت و حساسیت بیشتری دارد. در صورتیکه به دنبال یک دستگاه حرفه ای برای جوجه کشی از طوطی برزیلی هستید، پیشنهاد میکنیم از مدل های ایزی باتور 6 و یا ایزی باتور 3 استفاده کنید. برای جوجه کشی از پرنده های زینتی در ظرفیت های پایین این دو دستگاه بسیار ایده آل می باشند.