دلیل دعوای طوطی برزیلی

Admin
دلیل دعوای طوطی برزیلی

آیا میدانید دلیل دعوای طوطی برزیلی ها با همدیگر چیست ؟

طوطی برزیلی و یا همان کوتوله برزیلی پرندگانی باهوش و بسیار دوست داشتنی هستند. این پرنده ها گزینه ای مناسب برای پرورش در منزل بوده ولی نسبت به برخی دیگر از پرنده های زینتی نیاز به مراقبت بیشتری دارند. در حقیقت نام اصلی این پرنده، مرغ عشق می باشد که در زبان لاتین به آن lovebirds گفته میشود. کوتوله برزیلی ها می بایست به صورت جفت نگه داری شوند، زیرا این پرنده به توجه و محبت زیاد وابسته می باشد.

دعوای طوطی برزیلی ها با هم

کوتوله برزیلی یک نوع طوطی از خانواده طوطی های آمازون می باشد که کوچکترین جثه را دارا می باشد. این پرنده در شرایط عادی بین 10 الی 12 سال می تواند عمر کند. بر اساس تحقیقات به عمل آمده، مسن ترین طوطی برزیلی شناخته شده تا به امروز، 17 سال سن داشته است. فیشرها و یا همان کوتوله برزیلی، پرندگانی بسیار فعال و پر انرژی می باشند.

یکی از مشکلات بسیار اساسی که پرورش دهندگان طوطی برزیلی با آن مواجه می شوند، حالت پرخاشگری بالا در بین این پرنده ها می باشد. در این نوشتار به بحث در رابطه با دلیل دعوای طوطی برزیلی پرداخته ایم.

رفتارشناسی طوطی برزیلی و علت دعوای آنها

طوطی برزیلی پرنده بسیار اجتماعی بوده و در طبیعت به صورت گله ای این پرندگان با یکدیگر زندگی میکنند. به هیچ وجه نباید این پرندگان به صورت تکی نگه داری شوند. آنها برای شاداب و سالم ماندن به یک همنشین و جفت نیاز دارند.

بنابراین برای طوطی برزیلی خود حتما یک جفت تهیه کنید. دقت داشته باشید که جفت انتخاب شده باید با پرنده همسن باشد. پرنده ماده به شدت با جفت بزرگتر و یا کوچکتر از خود دعوا میکند. اگر هر دو از یک نژاد باشند بسیار بهتر خواهد بود. بنابراین برای به حداقل رساندن درگیری بین پرنده های خود سعی کنید هر دو از یک نژاد باشند.

اگر یک جفت طوطی برزیلی را در کنار یکدیگر مشاهده کنید، متوجه خواهید شد که آنها با نوک یکدیگر به صورت مرتب سر جفت خود را نوازش میکنند. در حقیقت این نوازش نیست بلکه یک نوع پرآرایی می باشد که برای طوطی برزیلی ها بسیار مهم است.

دلیل دعوا کردن طوطی برزیلی ها

یک کوتوله برزیلی می تواند قسمت های مختلفی از بدن خود را تمیز کند. تنها نقطه ای که او به آن دسترسی ندارد، پرهای سر می باشند. پرهای ریز که در سر پرنده رشد میکنند معمولا ضایعاتی نیز به همراه دارند که باید هرچه زودتر تمیز شوند. برای همین است که جفت ها اغلب اوقات به تمیز نمودن و خاراندن سر یک دیگر مشغول هستند.

ما اگر این کار دیر هنگام  انجام شود، جنس نر آن به شدت پرخاشگر و سرکش میشود. زیرا ضایعات موجود در میان پرهای سر او باعث ناراحتی و استرس پرنده میشوند. البته در برخی موارد پرآرایی سر می تواند باعث زخمی شدن و درد آن ناحیه شود که با خشونت پرنده همراه می باشد.

نظافت و بهداشت محل زندگی برای طوطی برزیلی بسیار مهم است. پس همیشه قفس و وسایل او را تمیز نگه دارید. اگر جفت ها به خوبی نمی توانند پرهای یک دیگر را تمیز کنند، انجام این کار به عهده شما خواهد بود. می توانید با احتیاط پرنده را در دست بگیرید به نحوی که او نتواند سر خود را تکان دهد. به نرمی و با انگشتان خود پرهای سر او را تمیز کنید و بخارانید.

دقت داشته باشید که برای تمیزکاری پرهای آنها به هیچ وجه از محلول ضد کپک و یا ضد انگل استفاده نکنید. پوست و پرهای آنها به این مواد بسیار حساس بوده و اگر غلظت ان زیاد باشد باعث طاسی و ریزش کامل پرهای آن ناحیه خواهد شد. بهتر است برای استحمام کوتوله برزیلی در طول روز برای او همیشه آب ولرم و تمیز در یک ظرف مناسب در داخل قفس قرار دهید.

دعوای طوطی برزیلی در زمان جوجه کشی و یا فصل جفت گیری

در برخی موارد شاهد هستیم که کوتوله برزیلی ها در فصل جفت گیری و یا جوجه کشی پرخاشگر میشوند و مرتبا با یکدیگر دعوا میکنند. در صورتیکه سن و نژاد جفت ها با هم یکی باشد و پرآرایی آنها به شکل صحیح و مرتب صورت بگیرد، دلیل دعواهای آنها به حسادت جفت نر دلالت دارد. مخصوصا در زمان جوجه کشی، جفت ماده وقت بیشتری به جوجه هایش اختصاص می دهد که این مورد باعث حسادت جفت نر میشود.

در این موارد جفت ماده برخوردهای بسیار خشنی از خود نشان می دهد و حتی می تواند با نوک زدن سر جفت نر، باعث مرگ او شود. بیشتر پرورش دهندگان برای جلوگیری از این دعواها و خشونت ها، فرایند جوجه کشی از طوطی برزیلی را با دستگاه جوجه کشی انجام می دهند. در فصل جفت گیری پرنده ماده به طور متوسط 3 الی 4 عدد تخم میگذارد. پرورش دهنده باید تخم های نطفه دار این پرنده را با یک ماشین جوجه کشی حرفه ای انجام دهد.

زیرا جوجه کشی از این پرندگان نیاز به دقت و حساسیت بیشتری دارد. در صورتیکه به دنبال یک دستگاه حرفه ای برای جوجه کشی از طوطی برزیلی هستید، پیشنهاد میکنیم از مدل های ایزی باتور 6 و یا ایزی باتور 3 استفاده کنید. برای جوجه کشی از پرنده های زینتی در ظرفیت های پایین این دو دستگاه بسیار ایده آل می باشند.

دسته بندی سایر پرندگان مقالات پرورش و نگهداری پرندگان
اشتراک گذاری

نوشته های مرتبط

379 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
نگار
7 روزها گذشته

سلام من دوتا طوطی برزیلی دارم که حدس میزنم نر و ماده ان از 4 ماهگی پیش خودم بودن براشون از اول لونه گذاشتم تا راحت باشن ولی جدیدا یکی خیلی میره تو لونه و خیلیم به لونه حساسه و وقتی اون یکی میره تو لونه میذاره تو لونه بمونه ولی پراشو میکنه به طوری پرای پشت سرش و پرای بالای دمش تقریبا دیگه نیستن تقریبا دستی بودن ولی جدیدا زیاد گاز میگیرن نژاد جفتشون صورت هلویی عه و الان 10 ماهشونه نمیدونم چیکار کنم جداشونم میکنم برای هم دل تنگی میکنن و مدام آواز میخونن ممنون میشم راهنمایی کنید:)

admin-m
ویرایشگر
Reply to  نگار
6 روزها گذشته

سلام احتمالا پرنده نر میخواد از امنیت لونه اطمینان پیدا کنه تا تخم بذاره ماده
جفت گیری کردن ؟
براشون غذای تقویتی بذارید

نگار
Reply to  admin-m
6 روزها گذشته

نه جفت گیری نکردن
غدا اصلیشونم پته و در کنارش ارزن و کتان و سیب میخورن کف دریا هم همیشه دارن
آخه مدام دعوا میکنن جیغ جیغ میکنن بعد ماده هه داره به نره آسیب میزنه یکبار پرشو طوری کنده بود که خون اومد الانم که جدیدا پرای پشت کلشو میکنه

admin-m
ویرایشگر
Reply to  نگار
6 روزها گذشته

اول از جنسیتشون مطمئن بشید
تو دوتا قفس جدا بذاریشون قفسارو کنار هم بذارید بعد یه مدت که احساس کردین تمایل دارن کنار هم باشن برشون گردونید تو یه قفس

نگار
Reply to  admin-m
5 روزها گذشته

متوجه شدم
خیلی ممنون از سایت عالیتون و پاسخگویی سریعتون

admin-m
ویرایشگر
Reply to  نگار
5 روزها گذشته

موفق باشید 🙏

جلال
10 روزها گذشته

سلام
من یهطوطی برزیلی نر تقریبا یکساله دارم الان یه ماده براش گرفتم سه ماه سنش است ولی کنار هم نمیشه بزارم نره به ماده حمله میکنه
مشکل از اختلاف سن هست؟
راه حل چیه
لطفا راهنمایی کنید

admin-m
ویرایشگر
Reply to  جلال
9 روزها گذشته

سلام پرنده ماده هنوز آماده نیست بهتر بود یه طوطی بالغ تهیه میکردین
تو قفس جدا نگهداریشون کنید ماده باید بالای 7 یا 8 ماه باشه

جلال
Reply to  جلال
8 روزها گذشته

تشکر از راهنمایتون

admin-m
ویرایشگر
Reply to  جلال
8 روزها گذشته

موفق باشید

متین
12 روزها گذشته

سلام دوست عزیز
من دوتا طوطی برزیلی دارم.
خواهر و برادر هستند و از بچگی باهم بودن
حالا که حدودا ۴ الی ۵ ماهشون شده
آماده شدن برای تخم گذاشتن
طوطی برزیلی نر همش با ماده دعوا میکنه نه میزاره آب بخوره نه غذا!
حالا هم نر پایه ماده رو زخم کرده همش با هم دعوا میکنن
اما وقتی جداشون میکنم یکجوری بی قراری میکنن که حد نداره
و وقتی بعد از مدتی پیش هم میارمشون خیلی ابزار علاقه به هم نشون میدن
والا دیگه دیوونه شدم
ماده خیلی اذیت شده

admin-m
ویرایشگر
Reply to  متین
12 روزها گذشته

سلام طوطی برزیلی 5 ماهه نمیتونه تخم بذاره به بلوغ نرسیده
در ضمن بهتره چون خواهر و برادرن باهم جفت گیری نکنن امکان عقیم شدن جوجه ها بالا میره
بذاریدشون تو دوتا قفس جدا کنار هم

منصور
12 روزها گذشته

سلام قبلا خدمتتون پیام دادم و طبق راهنمایی شما قفس طوطی نر و ماده رو کنار هم گذاشتم الان مدت یکماه میگذره ، جدا ک هستن برای هم آواز میخونن و کنار قفس همدیگه بهم نزدیک میشن و استراحت میکنن ولی وقتی تو یه قفس میذارمشون ماده نر رو میزنه، لطفا راهنمایی کنید آیا جفت میخورن یا نه؟

admin-m
ویرایشگر
Reply to  منصور
12 روزها گذشته

سلام جفت خوردن ممکنه چند هفته زمان ببره اگه بهم نزدیک میشن بله احتمال جفت خوردن بالاست

Z_M
17 روزها گذشته

سلام وقتتون بخیر من یه جوجه طوطی برزیلی ۳ ماهه دارم که از یک ماهگی پیش منه و دستی شده، امروز یه جوجه ۳ ماهه دیگه گرفتم که برای اینکه ببینم با هم کنار میان یانه قفسش رو موقع خرید همراه بردم و جوجه جدید رو توش گذاشتم. وقتی دیدم جوجه من به سمتش رفت و با نوکشون با هم ارتباط برقرار کردن با همون قفس به خونه آوردمشون. توی خونه هم کمی آزادشون کردم و دیدم با هم پرواز می کنن و به دنبال هم میرن. دیگه جداشون نکردم ولی حواسم بهشون بود. یه وقتایی پرنده من پاهای پرنده… بیشتر بخوانید »

admin-m
ویرایشگر
Reply to  Z_M
15 روزها گذشته

سلام بهتر بود روز اول اونارو تو دوتا قفس جداگانه نگه میداشتین اما الان به نظر نمیرسه مشکلی داشته باشند
اگه الان جداشون کنید افسرده میشن. بذارید کنار هم بمونن.

Z_M
Reply to  admin-m
10 روزها گذشته

ممنون که پاسخ دادید. الان یکهفته ست که توی یه قفس هستن فقط روز دوم احساس کردم داره دعواشون میشه و یه ساعتی جداشون کردم ولی اینقدر جیک جیک کردن که دوباره توی یه قفس گذاشتمشون و بعداز اون باهم خوب شدن. ببخشید یه سوال دیگه. میشه توی این سن جنسیتشون رو تشخیص داد؟

admin-m
ویرایشگر
Reply to  Z_M
9 روزها گذشته

خواهش میکنم
تشخیص جنسیت طوطی برزیلی سخته باید از یک فرد با تجربه کمک بگیرید

سینا
20 روزها گذشته

سلام من یه جفت طوطی برزیلی دارم. طوطی نر را یه هفته جلوتر از ماده گرفتم اوایل باهم خوب رفتار میکرد جدا از هم نمیشدن اما الان تقریبا یه هفته هست که نر ماده را بشدت میزنه مخصوصا پاهاشو گاز میگیره شبها هم نمیزاره کنارش بخوابه بعد چند ساعت میره میخوابه اصلا نمیزاره ماده کنارش بیاد. ممنون میشم راهنمایی کنید

admin-m
ویرایشگر
Reply to  سینا
20 روزها گذشته

سلام از جنسیتشون مطمئن هستین ؟
بهتره یه مدت از هم جداشون کنید تا طوطی ماده آسیب نبینه

حامد
29 روزها گذشته

سلام خسته نباشید من ی طوطی برزیلی نر داشتم حدود ۴ سال پیشمه هفته پیش یک ماده همرنگ خودش گرفتم قفس و لونه جدید خریدم براشون ولی این دوتا زیاد باهم جور نیستند و نر از ماده میترسه و فرار میکنه وقتی ماده میفته دنبالش فرار میکنه و ماده کمی پر های بالای نوک نرو کنده ولی شبها کنار هم میخوابن دعوا هم هر چند ساعت یبار میکنن دلیلش چی هست مننون میشم جواب بدین

admin-m
ویرایشگر
Reply to  حامد
28 روزها گذشته

سلام
برزیلی نر به شما وابسته شده و ممکنه با پرنده ماده جفت نشه
طول میکشه جفت شدنشون
در ضمن وقتی جفت بشه با شما دیگه مثل قبل خوب نمیشه

حامد
Reply to  admin-m
28 روزها گذشته

نیازی به جدا کردن قفسشون هست نر رو ببرم توی قفس خودش و قفسارو بزارم کنار هم با باهم زندگی کنن؟

admin-m
ویرایشگر
Reply to  حامد
27 روزها گذشته

اول باید جدا نگهداریشون میکردین تا به هم عادت کنن
الان هم جداشون کنید بهتره

مهدی
1 ماه گذشته

سلام .من یه جفت طوطی برزیلی دارم با هم جفت شدن و به هم غذا میدن و همو نوازش هم میکنن. مطمعن هم هستم که نرو ماده هستن. ولی جفتشون نوبت به نوبت اقدام به پریدن روی هم میکنن. یک ساله تقریبادارمشون.ولی تا حالا اقدام به تخمگذاری نکردن

admin-m
ویرایشگر
Reply to  مهدی
30 روزها گذشته

سلام
براشون لونه گذاشتین ؟
این رفتار میتونه توی هر دو جفت باشه اما به احتمال زیاد هر دو نر هستند
تشخیص جنسیت برزیلی ها سخته

منصور
1 ماه گذشته

سپاس

admin-m
ویرایشگر
Reply to  منصور
1 ماه گذشته

موفق باشید

منصور
1 ماه گذشته

ادمین جان چرا پیام ها حذف میشه؟!!

admin-m
ویرایشگر
Reply to  منصور
1 ماه گذشته

پیام ها حذف نمیشن . زمانی که ما پاسخ سوالتون رو بدیم پیامتون میاد بالا

77+ محصولات
4000+ سفارشات تکمیل شده
14000+ کاربران
389+ مطالب وبلاگ
تماس با کارشناسان فروش کارخانه
سبد خرید

سبد خرید شما خالی است.

ورود به سایت