دستگاه جوجه کشی دماوند

بلدرچین دماوند

دستگاه جوجه کشی دماوند یکی از دستگاه های جوجه کشی مطرح در ایران میباشد که توسط شرکت بلدرچین دماوند طراحی و تولید شده است. دستگاه جوجه کشی دماوند فقط دستگاه های جوجه کشی صنعتی تولید مینماید که در ادامه مطلب به توضیح کامل این واحد تولیدی و همچنین دستگاه های جوجه کشی آن خواهیم پرداخت. 

دستگاه جوجه کشی دماوند برخی مزیت ها و برخی ایرادات را دارد که در این مقاله سعی بر این داریم تا به طور کامل قابلیت های این دستگاه جوجه را بررسی کرده و به توضیح تک به تک امکانات آن بپردازیم. در این میان دو تولید کننده برتر در ایران وجود دارد که ما به بررسی هر دو دستگاه خواهیم پرداخت و ایرادات هر دو را بررسی خواهیم نمود. 

 

درباره دستگاه جوجه کشی دماوند

دستگاه جوجه کشی دماوند استاندارد چین

در ابتدا باید به وسعت کارخانه سازنده دستگاه جوجه کشی دماوند نگاهی کوتاه داشته باشیم، شرکت بلدرچین از سال ۱۳۸۸ فعالیت خود را در زمینه تولید دستگاه جوجه کشی در تهران آغاز کرده است، لازم به ذکر است که از سال ۸۸ تا به امروز پیشرفت این واحد تولیدی تحسین بر انگیز میباشد اما با این حال هنوز دستگاه های جوجه کشی دماوند قابل مقایسه با دستگاه جوجه کشی خارجی نمیباشد چراکه استانداردهای رعایت شده در دستگاه جوجه کشی دماوند کاملاً بومی میباشد و بر اساس استانداردهای جهانی تعبیه نشده است.

البته در ادامه به صورت کامل توضیح خواهیم داد که استانداردهای جهانی در صنعت جوجه کشی خواستار چه چیزهایی میباشد و در دستگاه جوجه کشی دماوند چه استانداردهایی رعایت شده است.

 

طراحی دستگاه جوجه کشی دماوند

 

اولین موصوع مهم در ساخت دستگاه جوجه کشی طراحی صحیح و اصولی آن میباشد، طراحی دستگاه جوجه کشی دماوند عموماً به صورت عمودی میباشد ، اگر توجه داشته باشد حتی در مقالات ساخت دستگاه جوجه کشی به این نتیجه پی برده اید که دستگاه ها میبایست به صورتی طراحی شود که دما و رطوبت به راحتی درون آن به گردش در آید. گردش دما و رطوبت به صورت هم زمان درون دستگاه جوجه کشی عمودی (دستگاه جوجه کشی دماوند) امکان پذیر نیست ، چراکه برای تحقق این موضوع میبایست حداقل ۸ فن بر روی دستگاه نصب گردد تا از قسمت تحتانی و فوقانی با سیرکولاسیون دقیق دما و رطوبت را در تمامی نقاط دستگاه به گردش درآورد.

دستگاه جوجه کشی دماوند

همانطور که میدانید گرما همیشه سوق به بالا دارد و در قسمت بالایی دستگاه قرار میگرد و رطوبت به دلیل سنگین بودن همیشه در قسمت تحتانی دستگاه قرار میگرد ، حال اگر دستگاه به صورت افقی و یا حتی مربع شکل نیز طراحی شده باشد این موضوع امکان پذیر است اما در غیر این صورت امکان سیرکولاسیون با دو یا ۳ فن امکان پذیر نیست. استاندارد های بین المللی در دستگاه های جوجه کشی بیانگر این موضوع است که دستگاه میبایست به صورت مربع شکل و یا به صورت طولی با ارتفاع بسیار کمی طراحی گردد تا دما و رطوبت بتواند به درستی در تمامی نقاط دستگاه جوجه کشی یکسان تقسیم شود.

نتیجه گیری کلی این است که طراحی دستگاه به صورت افقی از مراجع استاندارد ساخت دستگاه جوجه کشی تایید نشده است و امکان کاهش راندمان در این نوع دستگاه به شدت امکان پذیر است. حتی اگر توجه داشته باشید برترین سازندگان دستگاه جوجه کشی در سطح جهان مانند آرکام کره نیز از این استاندارد پیروی کرده اند و دستگاه های جوجه کشی خود را با ارتفاع بسیار کمی طراحی کرده اند. 

 

بدنه دستگاه جوجه کشی دماوند

 

بدنه دستگاه جوجه کشی دماوند از گالوانیزه میباشد که نوعی فلز است و امکان زنگ زدگی این جنس نیز وجود دارد، شرکت بلدرچین دماوند برای اینکه از زنگ زدگی بدنه جلوگیری نماید بدنه گالوانیزه را با رنگ پوشش داده است اما مشکل اینجاست که همیشه شاهد زنگ زدگی فلزات حتی با وجود رنگ بر روی آنها بوده ایم که نمونه بارز آنها درب منازل میباشد ،

با اینکه درب منازل به طور کامل رنگ شده است اما باز هم زنگ زدگی در این جنس وجود دارد و از آنجایی که زنگ زدگی بدنه یکی از علل اصلی کاهش راندمان جوجه کشی در دستگاه های جوجه کشی میباشد. 

بدنه فلزی

جنس بدنه محصول باید از نوعی انتخاب گردد که اولاً کاملاً عایق دما ، رطوبت ، برق و… باشد و دوم اینکه امکان ضد عفونی کردن و یا شستشوی محصول در سریعترین زمان ممکن امکان پذیر باشد،  طبق استانداردهای معرفی شده بهترین جنس بدنه برای ساخت دستگاه جوجه کشی PVC میباشد. این جنس به دلیل دو لایه بودن و همچنین عایق دما و رطوبت و همچنین برق بودن یکی از بهترین کاندیداهای جنس بدنه میباشد. 

 

توجه داشته باشید که بهترین دستگاه های جوجه کشی در جهان مانند ویکتوریای ایتالیا و یا دستگاه جوجه کشی آرکام کره نیز از جنس PVC در ساخت دستگاه های جوجه کشی خود استفاده کرده اند که طبق استانداردهای جهانی میباشد.