دستگاه جوجه کشی چیست ؟ 

دستگاه جوجه کشی، ماشین جوجه درآوری یا انکوباتور به دستگاهی گفته می‌شود که شرایط مناسب برای خارج شدن جوجه از تخم‌های نطفه دار را فراهم می‌کند.

در جوجه کشی طبیعی دما، رطوبت و چرخش تخم‌ها توسط مرغ مادر برای تخم‌های نطفه دار تأمین می‌شود. اما در جوجه درآوری مصنوعی دستگاه جوجه کشی این المان‌ها را تأمین و تنظیم می‌کند. در ساخت دستگاه‌های جوجه کشی امروزی از فناوری‌هایی مانند هوش مصنوعی و سنسورهای فوق حساس برای افزایش راندمان جوجه کشی استفاده می‌شود.

دستگاه جوجه کشی اتوماتیکدستگاه جوجه کشی اتوماتیک

 

دستگاه جوجه کشی اتوماتیک دستگاهی است که فرایند جوجه کشی را به صورت اتوماتیک و بدون دخالت کاربر انجام می دهد. استفاده از دستگاه جوجه کشی اتوماتیک بسیار راحت است به همین دلیل گفته می شود که یکی از قابلیت های اصلی این نوع انکوباتورها ایزی تو یوز بودن آن هاست. برای استفاده از دستگاه جوجه کشسی اتوکاتیک کافی است،

 

دو شاخه دستگاه را به برق وصل کرده، نوع پرنده را انتخاب کرده و تخم ها را در داخل دستگاه قرار دهید. تنظیم دما و رطوبت مطلوب و چرخش و ثابت نگه داشتن تخم ها در دوره های ستر و هچر به صورت اتوماتیک توسط دستگاه انجام می پذیرد. در ادامه برخی از ویژگی ها و نحوه کنترل المان ها در این نوع از ماشین های جوجه درآوری را توضیح می دهیم.

همان طور که اشاره شد، این دستگاه ها ایزی تو یوز هستند و استفاده از آن ها بسیار آسان است. برای استفاده از آن ها کافی است دوشاخه دستگاه را به پریز برق متصل کرده و نوع پرنده را انتخاب کنید و تخم ها را در داخل دستگاه قرار دهید.

دستگاه کنترل المان ها و چرخش و ثابت نگه داشتن تخم ها را به صورت اتوماتیک و بدون نیاز به دخالت کاربر انجام می دهد. در بین دستگاه های جوجه کشی خانگی گروه صنعتی اسکندری ایزی باتورهای 5 و 6 حرفه ای بوده و ایزی باتورهای 1 و 2 اتوماتیک هستند. همچنین کلیه انکوباتورهای صنعتی ساخت این کارخانه با برند سوپرمینیاتور اتوماتیک هستند. استفاده از ماشین جوجه درآوری حرفه ای برای افراد آشنا با جوجه کشی و استفاده از دستگاه جوجه کشی اتوماتیک برای افرادی که اطلاعات کمی در مورد جوجه کشی دارند توصیه می شود.

 • سخنگو بودن دستگاه

سخنگو بودن دستگاه یکی از قابلیت های اصلی سوپرمینیاتورهاست. این برند از دستگاه جوجه کشی اتوماتیک با استفاده از برد GDR 900 این قابلیت را دارند که در طول فرایند جوجه کشی اطلاعات مهم را در اختیار کاربر قرار دهد. در بین دستگاه های جوجه کشی اتوماتیک در ایران فقط سوپرمینیاتورهای ساخت گروه صنعتی اسکندری این قابلیت را دارد.

 • تنظیم اتوماتیک دما و رطوبت مطلوب

دما و رطوبت دو المان بسیار مهم در جوجه کشی هستند. دمای مطلوب در جوجه کشی تخم نطفه دار مرغ حدود 37 درجه سانتی گراد و رطوبت مطلوب بین 55 تا 65 درصد است. این المان ها در جوجه کشی انواع مختلف پرندگان متفاوت هستند.

دستگاه جوجه کشی اتوماتیک قادر به تنظیم کردن دما و رطوبت مطلوب برای پرنده های مختلف است و برای این کار کافی است نوع پرنده را در ابتدای جوجه کشی انتخاب کنید.

همچنین باید در دوره هچر که سه روز آخر جوجه کشی است دمای دستگاه کاهش یافته و رطوبت و اکسیژن رسانی افزایش یابد که دستگاه جوجه کشی اتوماتیک این عمل را بدون نیاز به دخالت کاربر و برای انواع مختلف پرندگان انجام می دهد.

 • ستر و هچر اتوماتیک

ستر وهچر | ستر به مرحله ای از جوجه کشی گفته می شود که در آن باید تخم های نطفه دار جهت جلوگیری از چسبیدن نطفه به پوسته، چرخانده شوند. هچر به مرحله ای گفته می شود که نطفه به اندازه کافی رشد کرده و امکان چسبیدن آن به پوسته وجود ندارد به همین دلیل در این مرحله تخم ها به صورت ثابت نگه داشته می شوند و نیازی به چرخاندن آن ها وجود ندارد.

معمولا به دلیل متفاوت بودن طول دوره جوجه کشی در انواع مختلف پرندگان، مدت زمان ستر نیز برای آن ها متفاوت است در حالی که مدت زمان هچر برای انواع پرندگان ثابت بوده و سه روز آخر جوجه کشی است.

دستگاه جوجه کشی اتوماتیک چرخاندن و ثابت نگه داشتن تخم ها در دوره های ستر و هچر را برای انواع مختلف پرندگان به صورت اتوماتیک و بدون نیاز به دخالت کاربر انجام می دهد.

 

منابع: ویکی پدیا 

 

پیشنهادات میکنیم مطالب زیر را در نیز در مورد  جوجه کشی مطالعه نمایید:

   

   

  گروه صنعتی اسکندری در آپارات
  گروه صنعتی اسکندری در اینستاگرام
  گروه صنعتی اسکندری در فیس بوک
  گروه صنعتی اسکندری در تلگرام
  گروه صنعتی اسکندری در تویتر
  گروه صنعتی اسکندری در یوتیوب