درباره تولید مثل فنچ 

بعد از لانه سازی نوبت دوره ی تخم گذاری است که ممکن است بین 7 تا 10 روز بعد از لانه سازی انجام شود در این مرحله حساس نیز کمک شما به فنچهایتان بسیار حیاتی است. به پرنده هایتان تخم مرغ آب پز بدهید. می توانید یک تخم مرغ را آب پز کنید و ۷۰ درصد آن را خودتان میل کنید و ۳۰ درصد باقی مانده را با چاقو و یا دست تمیز خرد و نرم کرده به صورتی که فنچ بتواند تکه های تخم مرغ را بخورد در کف قفسی تمیز قرار دهید. فنچ ها عاشق خوردن تخم مرغ آبپز هستند این کار را ۳ بار در هفته انجام دهید توجه کنید، هر بار تخم مرغ تازه به فنچ هایتان بدهید. معمولا فنچ ماده در هر دوره بین ۱ تا ۱۰ تخم می گذارد که تعداد تخم ها با تغذیه رابطه مستقیم دارند. اما بیشتر اوقات همه تخم ها تبدیل به جوجه نمی شوند.
هرچه به پرنده هایتان بیشتر برسید. تعداد بیشتری از تخم ها جوجه می شوند.

درباره تولید مثل فنچ

درباره تولید مثل فنچ

از تخم گذاری تا تولد جوجه فنچ 

بعد از تخم گذاری فنچ های نر و ماده به نوبت روی تخم ها می خوابند. در این مدت از تغذیه فنچ غافل نشوید .هرگز کاسه ی آب را در طول ۵ ژورر ۵ یا تخم گذاری برای شنای فنچ ها قرار ندهید چون پرنده بعد از شنا از تخم ها غافل شده و یا با خوابیدن با پرهای خیس، تخم ها را خراب می کند.

در طول دوره ی تخم کذاری حتما نکات زیر را رعایت کنید:

۱. هرگز قفس پرنده را تکان ندهید حتی برای برای چند ثانیه
۲. هرگز به کودکان اجازه بازی با قفس پرنده را ندهید.
۳. از تغذیه پرنده غافلي نشوید (ارزن + آب تازه)
۴. هرگز برای شنای پرنده کاسه آب قرار ندهید
۵. اگر تخمی را در کف قفس مشاهده کردید هرگز به آن دست نزنید. و دوباره آن را سر جایش نگذارید چون مطمئن باشید تخم خراب بوده که فنچ خودش آن را به بیرون از قفس انداخته است
۶. در شب هرگز محل قفس را روشن نکنید و قفس را در محلی که با نور طبیعی روشن شده است قرار دهید.
۷. به غیر از قرار دان آب و غذا که باید با احتیاط انجام شود دیگر هرگز دست خود را داخل قفس نکنید. اگر تمامی نکات و مراحل قبلی رعایت شده باشد بعد از ۱۲ تا ۲۱ روز جوجه ها از تخم بیرون می آیند و شما وارد مرحله نگهداری جوجه می شوید.
شما می توانید برای تشخیص اینکه تخم ها چه زمانی جوجه می شوند دفترچه ای تهیه کنید و همان روز اول که متوجه شدید فنچ تان تخم گذاشته به ازای هر روز یک علامت بگذارید از روز دهم به بعد هر لحظه امکان بیرون آمدن جوجه ها از تخم وجود دارد اما معمولا روز دوازدهم خارج میشوند.

درباره تولید مثل فنچ

درباره تولید مثل فنچ

نسبت اندازه یک جوجه فنچ نیازمند غذا در کف دست انسان

سر در آوردن جوجه ها از تخم و دوره ی خوابیدن روی تخمها ممکن است ۱۲ تا ۱۵ روز طول بکشد. همه مراحل خانه سازی تا مستقل شدن جوجه های بال و پر گشوده ، تقریباً دو ماه طول می کشد. در این مدت چنانچه ذکر شد به جیره ی غذایی پرنده بیش از گذشته بایستی توجه نمود و غذاهای مکمل و تقویتی ذکر شده را هر روز در اختیار پرنده قرار داد تا جوجه هایی قوی و سالم داشته باشید و جوجه ها سریع و مناسب رشد داشته باشند.

از دست زدن و نقل مکان مرتب فنچ ها مخصوصا زمانی که دارای جوجه و تخم هستند خودداری ورزید تا با ترک جوجه ها و تخمها و بزرگ نکردن احتمالی جوجه ها توسط پرنده ی پدر و مادر روبرو نشوید. در این زمان بایستی سرک کشیدنهای متوالی به پرنده به حداقل کاهش یابد تا پرنده با آرامش، خاطر جمعی و به خوبی جوجه ها را بزرگ نماید.

در نگهداریشان هم نمی بایستی هیچ گونه کوتاهی و بی حوصلگی را در خود راه داد. جوجه ها را تا زمانی که کاملا بزرگ نشده اند و نمیتوانند غذا بخورند از پدر و مادرشان جدا نکنید. گاهی اوقات دیده شده که صاحبان پرنده، جوجه ها را خیلی زودتر از موعد مقرر از پدر و مادرشان جدا می کنند و این خود باعث ناراحتی و افسردگی پرنده ی نر و ماده وضعف و عقب ماندگی جسمانی جوجه ها می شود پس حتما جوجه ها را در زمان مناسبی که به دان خوردن افتاده اند و پرنده ی پدر و مادر هم به آنها بی توجه شده اند جدا کنید.

لانه فنچها را در ارتفاع کوتاهی در میله های میانی قفسی نصب کنید تا در صورت اینکه جوجه های تازه به دنیا آمده از لانه به پایین افتادند آسیب جدی نبینند. مخلوط بذر، غذای مناسب و ایده آلی برای نوزاد فنچ است. این غذا به صورت آماده در فروشگاه حیوانات خانگی در دسترس است . شما باید فنچ های نوزاد را در فاصله زمانی منظم تغذیه کنید.

همچنین آب کافی با فاصله زمانی منظم به فنچ نوزاد بدهید. حشرات نیز بدلیل داشتن پروتئین خوراک مفیدی برای رشد جوجه می باشد. به خاطر داشته باشید که جوجه باید در مکانی گرم و نرم نگهداری شود. تامین دمای مناسب برای پرورش جوجه فنچ بسیار مهم است.