درباره تغذیه اردک

تغذیه اردک در سیستم های بسته

در این نوع تغذیه لازم است که توجه داشته باشیم که باید خوراک را هم بصورت کاملاً صنعتی و بسته به اردکها عرضه شود. یعنی دقیقاً همانند مرغ های صنعتی یا بلدرچین های صنعتی باید خوراک را برای آنها عرضه کنیم که برای این منظور می توانیم از خوراک های معمول در بازار استفاده کنیم. به هر حال این مسئله سبب میشود تا ما مجبور به هزینه کردن یک سرمایه اضافی شویم که برعکس پرورش بلدرچین مرغ به هیچ وجه این سیستم و روش پرورش را توصیه نمی کنیم ولی در صورتی که مجبور به استفاده از این روش شوید می بایست تا حتماً از حضور سنگ ریزه به میزان کم و معقول در خوراک اطمینان حاصل کنید تا اردک ها همان ضریب تبدیل ۳- ۲/۵ معمول خود را داشته باشند که البته میتوان همانند بلدرچین که ذکر کردیم این رقم را بر اساس میزان مصرف خوراک استاندارد ذکر شده و وزن گیری پرنده در سن خاص خود بدست آورد.

در صورتی که مجبور به خرید خوراک ویژه مرغ های صنعتی برای اردکها شدید مطمئن شود که مواد بکار رفته در جیره دقیقاً چیست؟ زیرا ممکن است اقلامی در آن استفاده شده باشد که تنها برای مرغ مفید بوده و در عوض برای اردکها مضر باشد یا حداقل خالی از منفعت و فقط هزینه اضافی پرداخت باشند و یا این که سبب ایجاد بو و طعمهای نامطبوع در محصولات اردک شود.

تغذیه اردک

تغذیه اردک :خوراک هایی که توسط دامدار و به صورت مصنوعی توسط جیرهٔ از پیش معین تهیه می شوند:

۱ است. انواع سیلوها شامل ذرت علوفه ای، چغائدر علوفه ای، ریشهها برگهای غده ای،

۲- انواع غلات و دانه ها چون گندم ، چو جو دوسر ارزن، ذرت خرد شدهٔ دانهای و سیلاژ خوشه ای، سویا، نخود.

۳- ریشه های غدهای چون سیب زمینی، هویج، زردک، چغندر، شلغم که کاملاً تمیز و شسته باشند و فاقد جوانه و چشمزدگی باشند.

۴-پس مانده های کارخانجات مثل نقاله گوجه فرنگی ، کنجاله سوژل ، کلزا ، پنبه ، کنجد ، آفتابگردان، مالاس چغندرقند، تقاله چغندر، مخمرها، تفاله انگور.

۵- پودر پروتئینهای حیوائی مثل پودر ماهی، و در گوشت، پودر صدف، پودر خون، پودر استخوان.

۶- سبزی هایی چون سبوس گندم و سبوس جو۔

۷- سایر اقلام چون مکمل های ویتامینی، هورمون ها که استفاده از آنها به هیچ وجه جایگاهی ندارد چون رشد اردک به خودی خود سریع است و ممکن است این عمل غیر انسانی و غیراخلاقی که باعث مضرات بسیاری برای انسان است تأثیر سوء در اردکها داشته باشد و به هیچ وجه در این جا توصیه نمی شود.

۸- قرآورده های لبنی چون آب پنیر، پودر کشک.

تغذیه اردک در سیستم غیر بسته 

تغذیه در سیستم غیر بسته خورد انواع گوناگونی دارد که هر کدام نسبت به دیگری دارای مزایایی است که به ترتیب زیر آنها را نام برده و سپس توضیح میدهیم:

الف) تغذیه اردک در روش بستر درون سالن:

این روش تغذیه دقیقاً همانند تغذیه در سیستم بسته در قفس است و هیچ تفاوتی با آن ندارد.

ب)تغذیه اردک با روش پرورش توام :

در این مدل ما اردک ها را همراه با تولیدات دیگر پرورش می دهیم که معمولا پرورش توام به ویژه در کشور ما به سه شکل رایج است: اول پرورش به همراه ماهی یعنی در پرورش به همراه کشت مزارع و شالیزارهای پرنج و سوم شامل هر دو نوع قبلی است.

تغذیه اردک

پرورش اردک به همراه ماهی :

آنچه که بطور معمول در اذهان جا گرفته این است که اردک یک پرنده ماهی خوار است که البته ذهنیت درستی نیز می باشد. ولی اگر ما بتوانیم زمان وارد کردن جوجه اردکها را در استخر ماهی به خوبی تنظیم کنیم می توانیم این امر را به خوبی و بدون برخورد به هیچ خسارتی انجام دهیم.

در صورتی که امکانش را داشته باشیم ما میتوانیم اردک را فقط به همراه ماهیهای کپور پرورش دهیم که دارای انواع مختلفی چون: سیلور، آمور، بیگ هد و… است و علت آن این است که اردکها میتوانند با کودی که در استخر تولید می کنند سبب تغذیه برخی میکروسکوپی های دیگری چون پلانگتون ها و زئوپلانگتون ها شوند و این امر سبب برقراری  زنجیره غذایی خاص کپورماهیان در استخر می شود و هم بخشی از غذای خود اردک را که همین موجودات میکروسکوپی و … هستند تأمین می کند حاصل می شود و از سوی دیگر گیاهان آبزی نیز کوددهی می شود. پس بخش عمده ای از غذای اردکها توسط آنها و ماهیها از طریق همین استخرها تأمین می شود که به اعتقاد صاحب نظران حدود ۶۵٪ غذای اردک را تأمین می کند و این نوع تغذیه در حالی است که اردکها و ماهیها به هیچ وجه بر سر چه غذاهای میکروارگانیسمی و چه گیاهی رقابت نمی کنند. (در این روش می توانیم حداکثر ۲۶ قطعه اردک را درون هر هکتار از استخر رهاسازی کنیم که بیش از این تعداد دچار خساراتی خواهیم شد و علاوه بر آن زمانی که بچه ماهیها به وزنی حدود ۹۰ گرم افزایش وزن دادند اجازه ورود اردکها را به استخر دهیم. زیرا اگر ریزتر از این اندازه باشند ممکن است توسط اردکها صید شوند و یا این که در زمان دادن علوفه به ماهیها یا رکوردگیری آنها و یا بیماری های انگلی اردکها از اجازه شنا توسط اردکها به شدت خودداری کنیم زیرا به جز امر بیماری اردکها سبب ترساندن ماهیها می شوند.)

در مورد پرورش با ماهیهای سردآبی مثل قزلآلا نیز باید بگوییم که چون کود حاصله از اردکها سبب ایجاد آمونیاک در آب آنها می شود و آنها در صورات عسدم پالایش مناسب استخر به شدت به آمونیاک حساس اند ممکن است دچار عارضه شوند.