جوجه کشی کاسکو

Admin
نحوه تکثیر و جوجه آوری کاسکو

جوجه کشی کاسکو

جوجه کشی کاسکو | کاسکو یا طوطی خاکستری یکی از محبوب ترین پرندگان زینتی می باشد . پرورش ، نگهداری ، سخنگو بودن ، جفت گیری و جوجه کشی آسان از این پرنده باعث شده خرید و فروش طوطی کاسکو از رونق ویژه ای برخوردار باشد .

جوجه کشی کاسکو در خانه

خوشبختانه برای جوجه کشی کاسکو شما لازم نیست مکانی خاص با شرایط خاص در نظر بگیرید . جوجه کشی از این پرنده در هر مکانی مانند خانه امکان پذیر است . برای یک جوجه کشی موفق باید جفتی که انتخاب میکنید مناسب باشد و در گام پرنده ها باید با هم جفت زده شوند .

جوجه کشی کاسکو مستلزم انجام برخی کار ها و توجه به برخی نکات می باشد :

  •    قفس ایده آل برای کاسکو انتخاب نمایید .
  •    لانه کاسکو باید استاندارد و مناسب باشد .
  •    غذایی کاسکو مهمترین رکن برای یک جوجه کشی موفق است .

علاوه بر موارد ذکر شده برای جوجه کشی و تکثیر موفق کاسکو مکانی که در نظر میگیرید باید دارای نور و تهویه مناسب باشد . دمای مناسب مکانی که قرار است از کاسکو جوجه کشی نمایید یکی دیگر از نکات مهم برای این کار می باشد . توجه داشته باشید که امنیت لازم را باید برای این پرنده تامین نمایید و از ورود هر گونه حیوان شکارچی به این مکان جلوگیری کنید.

تکنیک ها و نکات لازم برای جفت انداختن کاسکوها

 

کاسکو هایی که برای جفت گیری انتخاب می کنید باید از سلامتی کامل برخورداربوده و جوان باشند . برای تعیین جنسیت کاسکو می توانید از دستگاه های پی سی آر استفاده نمایید . این در حالی است که اگر فردی از نهارت کافی برخوردار باشد می تواند از طریق ظاهر کاسکو به تعیین جنسیت ان بپردازد .

تکنیک ها و نکات لازم برای جفت انداختن کاسکوها - جوجه کشی دات کام

اگر کاسکو ها را در تعداد یاد خریداری کرده باشید می توانید همه آنها را در یک قفس قرار دهید . با این کار کاسکو قادر است جفت مناسبی برای خود انتخاب نماید . در صورتی که تعداد کاسو های خریداری شده زیاد نباشد می توانید آنها را دور از هم نگهداری نمایید و بعداً جهت جفت گیری و تخم گذاری آنها را در  یک قفس قرار دهید . ذاتاً کاسکو هایی که به هم علاقه نشان می دهند رفتار های خاص و جالبی نسبت به هم دارند.

بعد از  انتخاب جفت های مناسب ، آنها را باید در یک قفس مربعی یک متر در متر قرار دهید . توجه داشته باشید که ارتفاع قفس نیز باید یک متر باشد.

لانه و قفس برای جوجه کشی کاسکو باید چه ویژگی هایی داشته باشد ؟

 

طوطی کاسکو مدتی را در قفس همراه با جفت خود می گذراند سپس پروسه جفت گیری آغاز می شود . در صورت مشاهده علائم و نشانه های جفت گیری می توانید تهیه لانه برای آنها را شروع نمایید . تامین امنیت پرنده در دوران جفت گیری از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است.

لانه ای که برای کاسکو می سازید یا تهیه می کنید بادی به شکل چکمه باشد . پرنده کاسکو عادت دارد تخم های خود را در قسمت انتهایی لانه بگذارد تا تخم ها در دورترین نقطه از درب ورودی باشند . مکانی که برای قفس کاسکو در نظر میگیرید باید آرام و بدور از شلوغی باشد .بهتر است چند عدد چوب کوچک در لانه پرنده قرار دهید . جفت گیری کاسکو معمولاً چند دفعه در روز به مدت چند هفته به طول می انجامد . کاسکو ماده هر بار قادر است مابین 2 تا 5 تخم بگذارد.

دمای قابل قبول برای جفت اندازی کاسکو ها بین 18 تا 30 درجه می باشد . ذاتاً طوطی ها از جمله کاسکو ها از سرزمین های گرمسیری می آیند از این رو سازگاری چندانی با محیط های گرم ندارند . دمای 23 تا 30 درجه برای جوجه گیری این پرنده بسیار ایده آل می باشد . خوشبختانه جفت گیری کاسکو بسیار آسان می باشد به طوری که کافی است طوطی خاکستری جفت خود را پیدا کرده و بعد از مدتی جفت گیری نماید.

رفت و آمد در دوران جفت گیری باید به حداقل برسد و فقط در صورت نیاز به پرنده ها سر بزنید . رژیم غذایی طوطی خاکستری در این دوران باید تغییراتی داشته و همچنین افزایش پیدا کند تا انرژی لازم برای پرنده را بتواند تامین نماید. 28 تا 30 روز زمان لازم است تا تخم کاسکو به جوجه تبدیل شود .

جوجه کشی کاسکو با استفاده از دستگاه جوجه کشی

 

روش دیگر برای جوجه کشی از کاسکو استفاده از دستگاه جوجه شکی می باشد . در این روش ابتدا لازم است دستگاهی که انتخاب می کنید دارای کیفیت و بازده بالا باشد . در گام بعدی باید تعدادی تخم نطفه دار با کیفیت از یک فروشگاه یا پرورش دهنده مطمئن تهیه نمایید .

جوجه کشی کاسکو با استفاده از دستگاه جوجه کشی - جوجه کشی دات کام

دستگاه جوجه کشی را دو روز معادل 48 ساعت قبل از جایگذاری تخم ها باید روشن نمایید و دما و رطوبت آن را با توجه به ویژگی های تخم هایی که برای جوجه کشی در نظر گرفته اید تنظیم نمایید . بعد از گذشت این مدت دستگاه به صورت کامل تنظیم شده و می توانید تخم های نطفه دار را در آن قرار دهید . 24 تا 28 مدت زمان جوجه کشی از پرنده کاسکو می باشد که البته بیشتر جوجه ها بعد از روز بیست و هشتم از تخم ها خارج می شوند .

دما ، رطوبت و چرخش تخم ها

3 عامل دما ، رطوبت و چرخش تخم در جوجه کشی کاسکو از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است . حائز اهمیت است بدانید که این سه عامل در پرنده های گوناگون متفاوت است . دمای مناسب برای دستگاه جوجه کشی 37.2 تا 37.5 درجه می باشد . رطوبت یکی دیگر از ارکان اصلی جوجه کشی است . میزان رطوبت دستگاه باید حدوداً 38 تا 45 درصد باشد.

توجه داشته باشید اگر سایز تخم هایی که تهیه کرده اید کوچک باشد می توانید رطوبت نسبی را بر روی 45 تا 51 درصد قرار دهید .

آخرین و مهم ترین عامل در یک جوجه کشی موفق چرخش تخم ها می باشد . جوجه کشی از دو دوران ستر و هچر تشکیل شده است . در دوران ستر تخم ها باید روزی چند دور چرخیده شدند در غیر این صورت نطفه به پوسته تخم ها چسبیده و جوجه ها از دست می روند . بعد از اتمام دوران ستر و ورود به دوران هچر ، چرخش تخم ها باید متوقف شود تا جوجه ها از تخم خارج شوند .

در خرید دستگاه جوجه کشی خود دقت نمایید . برخی دستگاه های جوجه کشی پیشرفته و با کیفیت تمامی موارد نام برده را به صورت اتوماتیک انجام می دهند و کاربر لازم نیست برای این کار تجربه یا تخصص خاصی داشته باشد .

کدام فصل ها برای جوجه کشی کاسکو مناسب است؟

اساساً طوطی خاکستری در اواخر فصل زمستان و در فصل سبز بهار جفت گیری می کند . این در حالی است با بر روی کار آمدن انواع دستگاه های جوجه کشی ، شما می توانید هر زمان که خواستید از کاسکو یا دیگر پرندگان زینتی و اهلی جوجه کشی نمایید .

مطالب مرتبط :

دسته بندی آموزش جوجه‌کشی کاسکو مقالات پرورش و نگهداری پرندگان
اشتراک گذاری

نوشته های مرتبط

23 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
امیرحسین
1 سال گذشته

سلام من یه کاسکو دارم زودی با مادرم دوست شود ولی من را فقط گاز میگیره چکار کنم؟

امیرحسین
1 سال گذشته

سلام ببخشید یه چن تا سوال داشتم‌ خدمتتون خوشحال میشم جواب بدید
۱.مثلا اگه تعداد ۸ عدد تخم‌نطفه دا بخرم و اونو توی دستگاه جوجه کشی قرار بدم تقریبا چن تاش سالم در میان
۲.معمولا قیمت یه تخم‌نطفه دار کاسکو چقده
ممنون میشم جواب بدید

قاسم زاده
Reply to  امیرحسین
1 سال گذشته

با سلام، تعداد جوجه ها بستگی به کیفیت تخم نطفه دار داره و شما باید بتونید با دستگاه دما ، رطوبت چرخش و تهویه رو برای رشد تخم ها به خوبی تنظیم کنید. ما دستگاه جوجه کشی ایزی باتور 6 رو به شما پیشنهاد میکنیم که تا به حال کاربران زیادی از طریق آن جوجه کشی کاسکو را با موفقیت انجام داده اند. متأسفانه در زمینه قیمت تخم نطفه دار کاسکو اطلاع ندارم. توصیه میکنم احتیاط کنید و به صورت حضوری از یک پرورش دهنده کاسکو تخم نطفه دار بخرید. خریداینترنتی تخم نطفه دار اصلا توصیه نمیشه ضمن اینکه کلاهبرداری… بیشتر بخوانید »

میلاد ابراهیمی
Reply to  قاسم زاده
1 سال گذشته

دوست عزیز اصلا مگه امکان داره تخم خریداری شده کاسکو بعد از چند کیلومتر جابجایی تبدیل شه به جوجه؟هرچند بهترین و حساسترین دستگاه دنیا رو هم استفاده کنید که آرکام ۳۶۰ درجه هستش بازهم نمیشه فقط اگه تخم زیر ۵ روز باشه با در نظر گرفتن شرایط حساس حمل میتوان زیر ۱ ساعت با دما ی مناسب و ب حداقل رساندن لرزه و ضربه جابجا کرد در غیر اینصورت اگه کسی ادعا داره میشه بنده ۱۲ ساله کاسکو و کاکادو و آرا پرورش میدم در خدمتم اما نمیشه خودتونو گول نزنید و جلوی کلاهبرداری رو بگیرید .وقتی بعد ۲۸ روز… بیشتر بخوانید »

قاسم زاده
Reply to  میلاد ابراهیمی
1 سال گذشته

سلام و درود اقای ابراهیمی عزیز، از اینکه تجربه تون رو با کاربران به اشتراک میگذارید سپاسگذاریم. گفته های شما کاملا متین و صحیح می باشد ولی متأسفانه بسیاری از کاربران از این مهم بی خبرند.

محمد
1 سال گذشته

سوال بعدی من اینه وقتی که دوره جوجه شدن تخم یک پرنده 24 تا 30 روز است کی باید تخم ها را داخل هچر قرار داد؟ این زمان 6 روزه باعث خرابی کار نمیشود؟ زمان جوجه شدن بعضی از تخم ها 21 روز ثابت است و ادم دقیقا راس 18 روز تخم ها را داخل هچر میگزارد ولی بعضی از تخم ها مانند کاکادو ملوکان زمان جوجه شدن تخم ها دقیق نیست و میگویند بین 24 تا 30 روز و من گیج میشوم که کی تخم ها را در هچر قرار دهم. دما و رطوبت مورد نیاز کاکادو ماژور میشل… بیشتر بخوانید »

قاسم زاده
Reply to  محمد
1 سال گذشته

سلام، دوست عزیز قبلا به این سوال شما پاسخ دادم. زمانیکه آثار نوک زنی در تخم های نطفه دار مشاهده میشود نشان از فرا رسیدن ایام هچر می باشد.
شما تخم نطفه دار این نژاد کاکادو رو از کجا تهیه میکنید چون تقریبا نادر و کمیاب هستش مخصوصا در این شرایط در ایران پیدا نمیشه. توجه داشته باشید که برای خرید تخم نطفه دار پرنده های زینتی به صورت اینترنتی اقدام نکنید. چون در این زمینه سوء استفاده های زیادی شکل میگیره. آیا شما پرنده مولد دارید؟

محمد
1 سال گذشته

سلام ببخشید رطوبت و دما مورد نیاز برای طوطی های کاکادو ملوکان و تاج زرد در دوران هچر و ستر چقدر است؟
برای طوطی ارا(ماکایو) ابی طلایی چقدر است؟
ممنون میشوم جواب بدهید.

مهرداد
1 سال گذشته

سلام ،ادمین عزیز من ایزی باتور6دارم ،داخل جزوه ای که همراه با دستگاه فرستادید در جدول زمان بندی تخم ها نوشته شده ،رطوبت مورد نیاز برای کاسکو 58_63 ، اما در مقاله شما گفتید رطوبت بین 45_تا50 .. کدوم صحیح است؟؟
با تشکر و خسته نباشید به شما و گروه نخبه اسکندری.

قاسم زاده
Reply to  مهرداد
1 سال گذشته

سلام و دورد بر شما اقا مهرداد عزیز
برای جوجه کشی از کاسکو رطوبت را با توجه به توضیحات گفته شده در مقاله تنظیم نمایید. جوجه کشی کاسکو با توجه به سایز تخم های حدودا به رطوبت 40 الی 50 درصد نیاز دارد. در زمان هچر نیز باید کمی رطوبت را افزایش دهید.

عسکری
2 سالها گذشته

سلام خسته نباشین میخواستم بپرسم رطوبت در دوران هچ بین چه رطوبتی باشد چون هیچ جا ننوشته ممنون میشم جواب سوالمو بدین برای کاسکو

قاسم زاده
Reply to  عسکری
2 سالها گذشته

با سلام به طور کلی رطوبت مورد نیاز برای هچ تخم های نطفه دار کاسکو بین 40 الی 50 درصد می باشد. هر چقدر سایز تخم نطفه دار کاسکو کوچکتر باشد، رطوبت بیشتر خواهد بود (بین 45 الی 50 درصد)

بنده ی خدا
2 سالها گذشته

سلام ایا می شود با دستگاه جوجه کشی ۱۲۶ تایی مدبر، کاسکو، جوجه کشی کرد یا پرنده های زینتی دیگر مانند کوتوله ،عروس،طوطی‌؟
ممنون از شما

امیر مظاهری
2 سالها گذشته

با سلام میخواستم بدونم تخم نطفه دار کاسکو بالاخره باید در روز چندم به هچر منتقل شود ممنون میشم اگه به سوالم پاسخ بدید
با تشکر از توضیحات مفیدتون

مرتضى
2 سالها گذشته

سلام من كاسكو هام جفت گيرى كردن ولى داخل لونه نميرن خيلى وقته ماده من جلو در لونه هستش ولى تو نميرهميشه راهنمايى كنيد

امیر راد
3 سالها گذشته

از کجا تخم نصفه تار کاسکو بخرم؟
در صمن دستگاهشو میفروشید؟

77+ محصولات
4000+ سفارشات تکمیل شده
14000+ کاربران
389+ مطالب وبلاگ
تماس با کارشناسان فروش کارخانه
سبد خرید

سبد خرید شما خالی است.

ورود به سایت