جوجه کشی کاسکو

جوجه کشی کاسکو | کاسکو یا طوطی خاکستری یکی از محبوب ترین پرندگان زینتی می باشد . پرورش ، نگهداری ، سخنگو بودن ، جفت گیری و جوجه کشی آسان از این پرنده باعث شده خرید و فروش طوطی کاسکو از رونق ویژه ای برخوردار باشد .

جوجه کشی کاسکو در خانه

خوشبختانه برای جوجه کشی کاسکو شما لازم نیست مکانی خاص با شرایط خاص در نظر بگیرید . جوجه کشی از این پرنده در هر مکانی مانند خانه امکان پذیر است . برای یک جوجه کشی موفق باید جفتی که انتخاب میکنید مناسب باشد و در گام پرنده ها باید با هم جفت زده شوند .

جوجه کشی کاسکو مستلزم انجام برخی کار ها و توجه به برخی نکات می باشد :

  •    قفس ایده آل برای کاسکو انتخاب نمایید .
  •    لانه کاسکو باید استاندارد و مناسب باشد .
  •    غذایی کاسکو مهمترین رکن برای یک جوجه کشی موفق است .

علاوه بر موارد ذکر شده برای جوجه کشی و تکثیر موفق کاسکو مکانی که در نظر میگیرید باید دارای نور و تهویه مناسب باشد . دمای مناسب مکانی که قرار است از کاسکو جوجه کشی نمایید یکی دیگر از نکات مهم برای این کار می باشد . توجه داشته باشید که امنیت لازم را باید برای این پرنده تامین نمایید و از ورود هر گونه حیوان شکارچی به این مکان جلوگیری کنید.

تکنیک ها و نکات لازم برای جفت انداختن کاسکوها

 

جوجه کشی کاسکو

کاسکو هایی که برای جفت گیری انتخاب می کنید باید از سلامتی کامل برخورداربوده و جوان باشند . برای تعیین جنسیت کاسکو می توانید از دستگاه های پی سی آر استفاده نمایید . این در حالی است که اگر فردی از نهارت کافی برخوردار باشد می تواند از طریق ظاهر کاسکو به تعیین جنسیت ان بپردازد .

اگر کاسکو ها را در تعداد یاد خریداری کرده باشید می توانید همه آنها را در یک قفس قرار دهید . با این کار کاسکو قادر است جفت مناسبی برای خود انتخاب نماید . در صورتی که تعداد کاسو های خریداری شده زیاد نباشد می توانید آنها را دور از هم نگهداری نمایید و بعداً جهت جفت گیری و تخم گذاری آنها را در  یک قفس قرار دهید . ذاتاً کاسکو هایی که به هم علاقه نشان می دهند رفتار های خاص و جالبی نسبت به هم دارند .

بعد از  انتخاب جفت های مناسب ، آنها را باید در یک قفس مربعی یک متر در متر قرار دهید . توجه داشته باشید که ارتفاع قفس نیز باید یک متر باشد .

لانه و قفس برای جوجه کشی کاسکو باید چه ویژگی هایی داشته باشد ؟

 

 

جوجه کشی کاسکو

طوطی کاسکو مدتی را در قفس همراه با جفت خود می گذراند سپس پروسه جفت گیری آغاز می شود . در صورت مشاهده علائم و نشانه های جفت گیری می توانید تهیه لانه برای آنها را شروع نمایید . تامین امنیت پرنده در دوران جفت گیری از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است .

لانه ای که برای کاسکو می سازید یا تهیه می کنید بادی به شکل چکمه باشد . پرنده کاسکو عادت دارد تخم های خود را در قسمت انتهایی لانه بگذارد تا تخم ها در دورترین نقطه از درب ورودی باشند . مکانی که برای قفس کاسکو در نظر میگیرید باید آرام و بدور از شلوغی باشد .بهتر است چند عدد چوب کوچک در لانه پرنده قرار دهید . جفت گیری کاسکو معمولاً چند دفعه در روز به مدت چند هفته به طول می انجامد . کاسکو ماده هر بار قادر است مابین 2 تا 5 تخم بگذارد .

دمای قابل قبول برای جفت اندازی کاسکو ها بین 18 تا 30 درجه می باشد . ذاتاً طوطی ها از جمله کاسکو ها از سرزمین های گرمسیری می آیند از این رو سازگاری چندانی با محیط های گرم ندارند . دمای 23 تا 30 درجه برای جوجه گیری این پرنده بسیار ایده آل می باشد . خوشبختانه جفت گیری کاسکو بسیار آسان می باشد به طوری که کافی است طوطی خاکستری جفت خود را پیدا کرده و بعد از مدتی جفت گیری نماید .

رفت و آمد در دوران جفت گیری باید به حداقل برسد و فقط در صورت نیاز به پرنده ها سر بزنید . رژیم غذایی طوطی خاکستری در این دوران باید تغییراتی داشته و همچنین افزایش پیدا کند تا انرژی لازم برای پرنده را بتواند تامین نماید. 28 تا 30 روز زمان لازم است تا تخم کاسکو به جوجه تبدیل شود .

جوجه کشی کاسکو با استفاده از دستگاه جوجه کشی

 

جوجه کشی کاسکو

روش دیگر برای جوجه کشی از کاسکو استفاده از دستگاه جوجه شکی می باشد . در این روش ابتدا لازم است دستگاهی که انتخاب می کنید دارای کیفیت و بازده بالا باشد . در گام بعدی باید تعدادی تخم نطفه دار با کیفیت از یک فروشگاه یا پرورش دهنده مطمئن تهیه نمایید .

دستگاه جوجه کشی را دو روز معادل 48 ساعت قبل از جایگذاری تخم ها باید روشن نمایید و دما و رطوبت آن را با توجه به ویژگی های تخم هایی که برای جوجه کشی در نظر گرفته اید تنظیم نمایید . بعد از گذشت این مدت دستگاه به صورت کامل تنظیم شده و می توانید تخم های نطفه دار را در آن قرار دهید . 24 تا 28 مدت زمان جوجه کشی از پرنده کاسکو می باشد که البته بیشتر جوجه ها بعد از روز بیست و هشتم از تخم ها خارج می شوند .

دما – رطوبت – چرخش تخم ها

3 عامل دما ، رطوبت و چرخش تخم در جوجه کشی کاسکو از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است . حائز اهمیت است بدانید که این سه عامل در پرنده های گوناگون متفاوت است . دمای مناسب برای دستگاه جوجه کشی 37.2 تا 37.5 درجه می باشد . رطوبت یکی دیگر از ارکان اصلی جوجه کشی است . میزان رطوبت دستگاه باید حدوداً 38 تا 45 درصد باشد.

توجه داشته باشید اگر سایز تخم هایی که تهیه کرده اید کوچک باشد می توانید رطوبت نسبی را بر روی 45 تا 51 درصد قرار دهید .

آخرین و مهم ترین عامل در یک جوجه کشی موفق چرخش تخم ها می باشد . جوجه کشی از دو دوران ستر و هچر تشکیل شده است . در دوران ستر تخم ها باید روزی چند دور چرخیده شدند در غیر این صورت نطفه به پوسته تخم ها چسبیده و جوجه ها از دست می روند . بعد از اتمام دوران ستر و ورود به دوران هچر ، چرخش تخم ها باید متوقف شود تا جوجه ها از تخم خارج شوند .

در خرید دستگاه جوجه کشی خود دقت نمایید . برخی دستگاه های جوجه کشی پیشرفته و با کیفیت تمامی موارد نام برده را به صورت اتوماتیک انجام می دهند و کاربر لازم نیست برای این کار تجربه یا تخصص خاصی داشته باشد .

کدام فصل ها برای جوجه کشی کاسکو مناسب است ؟

اساساً طوطی خاکستری در اواخر فصل زمستان و در فصل سبز بهار جفت گیری می کند . این در حالی است با بر روی کار آمدن انواع دستگاه های جوجه کشی ، شما می توانید هر زمان که خواستید از کاسکو یا دیگر پرندگان زینتی و اهلی جوجه کشی نمایید .

مطالب مرتبط :