تولید مثل بلدرچین و تشخیص جنسیت بلدرچین ها

تولید مثل بلدرچین برای بسیاری از پرورش دهندگان از اهمیت بالایی برخوردار است و به همین دلیل در این مقاله برای شما عزیزان ، نکات لام در این زمینه را جمع آوری کرده ایم .

تولید مثل بلدرچین

تولید مثل بلدرچین نیازمند برخی شرایط است که برای نتیجه ای با راندمان بالا از دستگاه جوجه کشی استفاده میگردد . بلدرچین در مدت کوتاهی به بلوغ جنسی میرسد . بلدرچین ماده در ۴۲ روزگی شروع به تخمگذاری کرده و تولید اسپرم در بلدرچین نر در ۳۶ روزگی شروع میگردد .

به ازای ۲-۳ ماده باید یک نر در نظر گرفته شود . با این عمل، در واقع شانس نطفه دار بودن تخم ها افزایش می یابد . به منظور تکثیر و تولید مثل بلدرچین ، از بلدرچین مادر و از تخمهای بدست آمده از آن استفاده میشود .

بلدرچین های مادر خریداری شده ، نباید بیشتر از ۲ الی ۳ هفته سن داشته باشند . تولید تخم در روزهای ۵۶ – ۶۰ تخمگذاری به اوج خود میرسد . درصورت افزایش مدت روشنایی بلدرچین ها از فروردین تا شهریورماه ۵۰ الی ۱۰۰ تخم میگذارند .

در پرورش مدرن و شرایط صنعتی در طول سال از یک قطعه بلدرچین ۲۵۰ الی ۳۰۰ تخم برداشت میشود . شرایط ایده آل نوردهی و ایجاد روشنایی در سالن ۱۴ تا ۱۸ ساعت در روز می باشد . در انتخاب تخم ها بمنظور استفاده در جوجه کشی باید به نکاتی همچون پاکیزگی تخم ، سالم بودن و وزن آن توجه نمود .

اگر مجبور به ذخیره تخم های بدست آمده از مادران مولد باشیم باید در شرایط مناسب یعنی در دمای ۱۶ الی ۱۸ درجه سانتیگراد و رطوبت ۷۵ – ۸۰ درصدی نگهداری گردند . اگر تعداد تخم های تولید شده کمتر از ظرفیت ماشین جوجه کشی باشد میتوان تخم های تولید شده را بمدت ۱۰ الی ۱۵ روز در شرایط محیطی فوق الذکر ذخیره و نگهداری نمود .

تخم ها بصورت افقی یا به شکلی که نوک تیز آن در قسمت پایین قرار گیرد ، جاگذاری میشوند . درصورتیکه تخم بلدرچین بیشتراز یک هفته جهت جوجه کشی ذخیره و نگهداری شود باید هر روز با جابجا نمودن ، وضعیت آنها تغییر داده شود .

جوجه گیری از بلدرچین با دستگاه جوجه کشی

در تولید جوجه بلدرچین توسط ماشین جوجه کشی رعایت چهار فاکتور دمای مناسب ، رطوبت و تهویه مناسب و جابجا نمودن الزامی است . تخم بلدرچین پس از طی ۱۷-۱۸ روز هچ میگردد . دمای ماشین جوجه کشی باید ۳۷٫۵ درجه سانتیگراد باشد

اما برای دو روز آخر جوجه کشی ، درجه حرارت کاهش داده میشود . تهمه توسط یک یا چند سوراخ ایجاد شده در سقف دستگاه انجام میگیرد . علاوه براین پنکه تعبیه شده داخل دستگاه منجر به ورود هوای تمیز به داخل و خروج هوای کثیف به خارج از آن خواهد شد .

در ۱۴ روز اول تخم های داخل دستگاه ، بلافاصله هر ۳ – ۴ ساعت یکبار و یا حداقل روزی پنج بار جابجا میگردند . اگر این کار توسط دستگاه و بصورت اتوماتیک باشد ، هر یک ساعت یکبار انجام خواهد گرفت . دوروز آخر تخم ها به هچری انتقال داده میشوند .

تعداد جوجه های هچ شده به ازای هر یکصد تخم ، راندمان هچ را مشخص میسازد . تعداد تخم های بارور به ازای هر صد تخم نیز میزان باروری را تعیین میسازد . بهترین موقع تعیین درصد انتقال تخم ها از دستگاه به هچری می باشد .

تخم بلدرچین

 

تشخیص جنسیت بلدرچین ها

یکی از راه های تشخیص جنسیت بلدرچین لاین است که بلدرچین نر دارای غده ای در کلواک است که به اندازه تقریبی یک فندق در قسمت بالای کلواک قرار میگیرد و در اثر فشار و تحریک ، کف سفیدی از آن ترشح میشود که نباید با ترشح اسپرم اشتباه گرفته شود .

یکی دیگر از راه های تشخیص جنسیت در بلدرچین ها رنگبندی آنها می باشد . پرندگان ماده بوسیله پرنده های قهوه ای روشن با لکه های سیاه در اطراف و بالای سینه مشخص میشوند . درحالیکه پرندگان نر بر روی گلو و سینه خود رنگ قهوه ای تیره دارند . البته روش های دیگری نیز ، جهت تفکیک جنس و ماده با میزان ۹۰ درصد اطمینان موجود است که نیازمند تبحر و تجربه خاصی می باشد .

تشخیص جنسیت بلدرچین نر و ماده