مراحل تمیز کردن  مکان گله های مرغ مادر

پس از حذف نیمچه ها یا گله مرغ مادر به ترتیب تمیز کردن، ضدعفونی و دود دادن ضروری میباشد. بعد از خارج کردن تجهیزات و کود، شستشوی اولیه داخل آشیانه با آب و مواد پاک کننده انجام میشود. این شستشو مواد آلی باقی مانده را از آشیانه خارج میکند و متعاقب آن آشیانه با استفاده از مواد ضدعفونی کننده / پاک کننده با فشار بالا شسته میشود. در صورت امکان تجهیزات باید در مخزنی مخلوط از آب، مواد شوینده و مواد ضد عفونی کننده مانند کریسیلیک اسید که تا حدودی بر مواد آلی موجود مؤثر است خیسانده شوند. این خیساندن تا حدود ۵۰ درصد نیاز به تمیز کردن و ضدعفونی بعدی تجهیزات گله مرغ مادر را کاهش میدهد. در صورت شیوع بیماری توصیه میشود که بعد از ضدعفونی، آشیانه ها دود داده شوند استفاده از ترکیبات چهارتایی آمونیوم در اطراف آشیانه مرغ مادر تا ۵ متر بعد از حصار کشی مفید میباشد.

 نمونه گیری از بافت و خون

به منظور اطلاع از وقوع بیماری یا برای کنترل معمول، از گله های مرغ مادر نمونه خون یا بافت تهیه میشود. به طور معمول نمونه خون از ورید بال گرفته میشود در حالیکه تکنسینهای مجرب میتوانند مستقیما از قلب بدون هیچ گونه اثر سوء خونگیری نمایند. نمونه گیری از ورید بال را میتوان به وسیله سرنگ و سوزن یا پاره کردن ورید با سوزن یا تیغ جراحی و سپس جمع آوری خون به داخل لوله، انجام داد. اگر نمونه خون قبل از تجزیه مدت زمانی نگهداری میشود باید سرم از سلولهای خون جدا شود. این عمل را میتوان با قرار دادن لوله به یک جهت به مدت ۸ تا ۱۲ ساعت در دمای اتاق ( نه در دمای یخچال ) انجام داد که پس از گذشت این مدت سرم شفاف زرد رنگ از سلولهای خون جدا خواهد شد. ۲ تا ۳ میلی لیتر از نمونه خون، ۰/۵ میلی لیتر سرم تولید نموده که برای اغلب آزمایشها کفایت مینماید. بر خلاف خون کامل، سرم را میتوان منجمد نمود. به منظور تعیین تغییرات آنتی بادی با گذشت زمان نمونه های خون جمع آوری شده در سن ۲۲ هفتگی منجمد شده و در مقایسات بعدی به عنوان معیار مورد استفاده قرار می گیرد. به طور معمول برای نمونه گیری از یک گله از تعداد ۲۰ تا ۳۰ پرنده خونگیری میشود.

اگر امکان ارسال پرنده برای کالبدگشایی وجود نداشته باشد یا برای آزمایشهای اختصاصی نیاز به ارسال نمونه بافت باشد بنابراین باید از بافتها نمونه تهیه کرد. این هدف با تثبیت بافت در فرمالین ۱۰ درصد یا توسط منجمد کردن حاصل میشود. ارسال اندام کامل ضرورت ندارد بلکه ارسال لایه نازکی از بافت ( ۲ تا ۳ میلی متر ) که سریع تر در فرمالین تثبیت میشود نسبت به ارسال اندام هایی از قبیل کبد، ریه یا کلیه ارجحیت دارد. برای اندام هایی از قبیل کلیه، بورس و روده بهتر است این اندامها باز شده تا اطمینان کافی از تسریع در تثبیت شدن حاصل شود. نمونه های استخوان میبایست از عضلات و بافتهای پیوندی جدا شود.

 

در پایان، اگر تمایل به پرورش و جوجه کشی  دارید پیشنهاد میکنم از دستگاه های جوجه کشی اسکندری سری دستگاه جوجه کشی ارزان دیدن فرمایید.

پیشنهادات میکنیم مطالب زیر را در نیز در مورد  جوجه کشی مطالعه نمایید:

 

 

گروه صنعتی اسکندری در آپارات
گروه صنعتی اسکندری در اینستاگرام
گروه صنعتی اسکندری در فیس بوک
گروه صنعتی اسکندری در تلگرام
گروه صنعتی اسکندری در تویتر
گروه صنعتی اسکندری در یوتیوب

 

برترین دستگاهای جوجه کشی خانگی

 [/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]