بیماری سندرم تورم سر در پرندگان

رینوتراکئیت پرندگان ( سندرم تورم سر )

رینوتراکئیت توسط پنوموویروس ایجاد شده و پرنده ها از سن ۱۰ روزگی تا پایان تخمگذاری در معرض ابتلا به این بیماری قرار دارند. علائم اولیه شامل ادسه و در ادامه آن تورم غدد موجود در نواحی سر و ریش به خصوص در حضور اشرشیاکولی می باشد. این بیماری اکثره در مرغ های مادر بروز نموده که علائم آن خفیف تر از علائم در پرنده های جوان است. درصد اندکی از گله های بالغ ممکن است مشکلات جزئی تنفسی داشته باشند که در ادامه بخش اندکی از گله دچار تورم سر می شود. تورم سر در زمان مصرف دان با سیستم های شبکه باریک” (حدود 43 میلی متر) می تواند مشکل زا باشد. در مرغ های مادر کاهش تولید تخم مرغ و قابلیت جوجه در آوری نیز گزارش شده است.

در حقیقت درمان مؤثری برای این بیماری وجود ندارد اما مدیریت عمومی خوب در کنترل بیماری نقش مؤثری دارد. در حال حاضر واکسن هایی علیه این بیماری در دسترس است که انتظار می رود بیماری را کنترل نمایند.

آبله طیور

این بیماری ویروسی، به آهستگی گسترش می یابد و علائم آن جراحات روی پوست با پلاکهای زرد رنگ در قسمت های بالایی مجرای گوارش و مجرای تنفس می باشد. پشه ها و سایر حشرات جونده می توانند به عنوان عامل انتقال مکانیکی عمل نمایند. انتقال این بیماری در داخل گله بسیار سریع است. وخامت عفونت در گله مادر منجر به کاهش تولید تخم مرغ شده و شکل عمومی دیفتری آن تلفات بالایی دارد.

واکسن های خوبی در دسترس می باشد که باید برای محافظت از پرنده ها در مقابل این بیماری استفاده شود. چون این بیماری معمولا به آهستگی منتشر می شود، واکسیناسیون غالبا در محدود کردن انتشار این مشکل در گله هایی که پیش از این آلوده شده بودند مفید می باشد.