بیماری اردک | آشنایی با بیماری ها و درمان آنها

Admin

اردک ها از جمله پرنده هایی هستند که به دلیل مقاومت بدنی بالا کمتر تحت تاثیر بیماری ها قرار می گیرند . البته باید به این نکته توجه داشت که اگر در نگهداری این پرنده تمامی باید ها ، پیشگیری ها و تمهیدات لازم در نظر گرفته شود پرنده تحت هیچ شرایطی دچار بیماری نمی شود . از جمله این پیشگیری ها می توان به اعمال استاندارد های بهداشتی لازم در محل نگهداری ، جداسازی اردک های از نظر نر و ماده بودن ، در نظر گرفتن بازه سنی و … اشاره کرد.

در این مقاله از سایت جوجه کشی دات کام ، برخی فاکتور های مهم زیر ذره بین قرار داده می شود تا اطلاعت لازم برای پیشگیری از بیماری های اردک در اختیار شما قرار داده شود.

بیماری اردک

 

نیو کاسل    –    آبله طیور    –    بیماری تنفسی یا CARD    –    عارضه خود خوری    –    عارضه پر خوری    –    بیماری کوکسیدیوز

رعایت بهداشت در محل نگهداری

با توجه به تحقیقات گسترده انجام شده در زمینه های مختلف بهداشتی ضد عفونی کردن محل نگهداری اردک ها مانع ایجاد و رشد بسیاری از باکتری ها می شود . علاوه بر این هر چند روز باید فضولات خود اردک ها از محل زندگی به بیرون انتقال پیدا کند چرا که عدم انجام این کار نه تنها مواد ضدعفونی کننده را بی تاثیر می کند بلکه باعث آلوده شدن و ایجاد حیات برای ویروس ها در محیط مورد نظر می شود.

باید به این نکته نیز توجه داشت که بالا بودن تعداد اردک ها می تواند فرایند انتقال ویروس و میکروب را سرعت ببخشد از این رو باید پرورش دهنده تمامی اقدامات لازم برای جلوگیری از این امر را در نظر بگیرد.

اردک ها، در زمان تخم گذاری نیاز شدید به کلسیم دارن، حتی پوست تخم مرغ میخورن و قطره کلسیم نیاز دارن، در صورت کمبود دم اردک حالت افتاده پیدا میکنه و یا اردک از بین میره.

از چه ضد عفونی هایی باید برای پاکسازی محیط زندگی اردک استفاده شود :

• به هنگام خرید ضد عفونی توجه کنید که با بهره گیری از آن سیستم تنفسی اردک با ها با مشکل مواجه نشود.

• با صرف کمی هزینه بیشتر یک برند مطرح خریداری کنید تا قدرت و ماندگاری مواد بالا باشد.

• باید قادر به نابود سازی تمامی میکروب های محیط مورد نظر باشد.

• قیمت معقولی داشته باشد تا کاربر بتواند بطور مداوم از آن بهره گیری کند.

• توجه کنید که دما و همچنین رطوبت مکانی که ضد عفونی در استفاده می شود باید بالا باشد.

برای جلوگیری از بیمار شدن اردک و جوجه اردک چه کنیم؟

اگر به خوبی بتوانید احتیاجات غذایی اردک ها را تأمین کنید و در نگهداری از آنها کوشا باشید پرنده های شما کمتر تلفات خواهند داشت و به ندرت مریض خواهند شد. اردک ها نیز همانند دیگر طیور در معرض انواع بیماری خطرناک و کشنده قرار دارند. مخصوصا جوجه اردک ها بیشتر اسیب پذیر هستند. یکی از بیماری هایی که جوجه اردک ها بیشتر به آن دچار میشوند، سرماخوردگی است. پرورش دهندگان اردک و کسانی که در منزل جوجه اردک دارند هرگز نباید به سادگی از کنار این بیماری رد شوند. سرماخوردگی با تضعیف سیستم ایمنی جوجه ها و تضعیف اشتها و انرژی آن به راحتی میتواند راه را برای بیماری های دیگر نیز باز کند و در اخر باعث مرگ پرنده شود.

متأسفانه بیشتر افراد به اشتباه جوجه اردک ها را در آب رها میکنند و یا آنها را حمام میکنند. باید بدانید که جوجه اردک ها هر چند سرعت رشد بالایی دارند ولی تا سن یک ماهگی نباید آبتنی کنند. چون خیلی زود دچار سرماخوردگی میشوند.

برای اینکه جوجه اردک ها در ابتدا به خوبی رشد کنند و کمتر در معرض بیماری قرار گیرند، لازم است که محیط نگهداری آنها تمیز باشد. استفاده از لامپ مادر مصنوعی به گرم شدن و سلامت آنها بسیار کمک میکند. شما میتوانید با خرید لامپ مادر مصنوعی برقی گرمای مورد نیاز جوجه اردک ها را تأمین کنید. این نوع لامپ ها دارای اشعه فرابنفش بوده و میکروب ها و میکروارگانیزم های مضر را از بین میبرند. لذا جوجه اردک شما کمتر در معرض بیماری های عفونی و باکتریایی قرار خواهد گرفت. لازم به ذکر است که هرگز برای گرم نمودن جوجه اردک از سشوار استفاده نکنید. باد داغ سشوار به راحتی میتواند باعث سوختگی پای جوجه اردک ها شود و اردک شما در این صورت قادر به راه رفتن و یا ایستادن نخواهد بود.

یکی دیگر از عواملی که باعث میشود جوجه اردک ها بیشتر در معرض بیماری قرار گیرند، مشکلات کمبود تغذیه ای می باشد. به ویژه جوجه اردک ها در مقایسه با دیگر پرندگان نیاز بیشتری به نیاسین دارند. این ویتامین به رشد استخوان ها و مقاومت آنها کمک میکند. اگر نیاسین بدن جوجه اردک ها کم باشد، آنها دچار تنش های عصبی شده و نمیتوانند بر روی پاهای خود بایستند و یا ممکن است عقب عقب حرکت کنند، دور خود بچرخند، گردن آنها شل شود و غیره. لذا حتما به تغذیه اردک ها و جوجه ها دقت کنید. سبوس برنج منبع بسیار خوبی از نیاسین می باشد. به همین دلیل در شالیزارهای برنج در شمال جوجه اردک ها دچار کمبود این ویتامین نمیشوند و به خوبی رشد میکنند. در صورت لزوم میتوان این نیاز غذایی آنها را با مولتی ویتامین مخصوص طیور نیز تأمین کنید.

جوجه اردک مریض - سایت جوجه کشی دات کام

چگونه بیماری های اردک را تشخیص دهیم ؟

1 – برای انجام این کار در گام اول باید اردک ها را در بازه های سنی مختلف از هم جداسازی کرده و در مکان های جداگانه نگهداری کنید . چرا که نوع بیماری و علائم آن در سنین مختلف متفاوت است.

2- اصطلاحاً مانیتورینگ یا بررسی وضعیت ظاهری باید به طور مکرر انجام شود.

3- اطراف چشم ها و بینی باید بیشتر مورد توجه قرار داده شود تا کوچک ترین ترشحات یا التهاب ها دیده شود.

4- توجه کنید که در هیچ یک از بخش های بدن اردک تاول یا زخمی وجود نداشته باشد.

5- در هنگام راه رفتن باید پاهای آنها را به دقت بررسی کنید تا اطمینان حاصل کنید که در اثر راه رفتن و یا در تماس با فضولات دچار زخم یا عفونت نشده باشد.

6- یکی از مشکلاتی که می تواند این پرنده ها را تحت تاثیر خود قرار دهد وجود کنه در بال یا پر آنها می باشد . از این رو توصیه می شود که بال و پر اردک به صورت مکرر بررسی شود.

7- صدای تنفس مورد دیگری است که با دقت به آن می توانید از سلامت تنفسی پرنده آگاه باشید.

8- هر هفت روز یک بار انه را خون گیری کنید.

9- چنانچه اردک ها با علائم ناشناسی به مرگ دچار شدند لازم است که ابتدا آن ها را ضد عفونی کنید سپس به بررسی و کالبدشکافی آن بپردازید. (توجه داشته باشید که در این حالت علائم بیماری باید حتماً بررسی و مشخص شود)

10 – ویژگی ها و ساختار بدنی اردک ها را زیر نظر بگیرید تا متوجه چاق یا لاغر شدن و یا حتی کم شدن پر های آنها بشوید.

برای بالا بردن ایمنی بدنی اردک ها و مقاوم کردن آنها در برابر انواع بیماری ها لازم است که شما آنها را در دوره های مختلف واکسیناسیون کنید . در این امر باعث می شود اردک از ابتلا به انواع بیماری ها در امان باشند و یا حداقل امکان مقابله با بیماری مورد نظر را داشته باشند.

روش های درمان بیماری اردک | واکسیناسیون

در ادامه روش های مختلفی واکسیناسیون مورد بررسی قرار داده می شود از این رو شما را دعوت به خواندن ادامه این مقاله می نمایم .

روش تزریق

اولین موردی که به بررسی آن می پردازیم روش تزریق است . با استفاده از این شیوه واکسنی که برای اردک در نظر گرفته شده را با استفاده از سرنگ های که به خودکاری معروف هستند به اردک تزریق می شود . توجه کنید که قسمت سر سرنگ ها بعد از استفاده شدن بر روی 500 عدد اردک باید عوض شده و دوره انداخته شود .

روش اسپری کردن

اسپری کردن یک روش بسیار ایده آل است که بیشتر برای جوجه اردک ها استفاده می شود . برای انجام این کار نیازی به تجهیازت خاصی نیست و تنها کافی است جوجه ها را در یک مکان مناسب قرار دهید و داروی مورد نظر را با آب مقطر به طور کامل میکس نمایید . سپس می تواند محتوا را با استفاده از دستگاه یا به شکل دستی بر روی جوجه اسپری کند .

روش قطره چشمی

این شیوه می تواند کمی وقت گیر و خسته کننده باشد چرا که در این روش باید واکسن در نظر گرفته شده با میزان مناسبی آب مقطر مخلوط شده و به صورت نوبتی و تک به تک در چشم اردک ها ریخته شود . شیوه دیگری تحت عنوان قطره بینی وجود دارد که مشابه قطره چشم است ولی در بینی اردک ریخته می شود .

روش قطره دهانی

این شیوه از انتقال دارو شبیه به روش قبلی است با این تفاوت که در این حالت آب باید به حلق پرنده ریخته شود ولی نه همه آن ، تنها مقدار کمی یعنی در حدود 5 درصد کافی می باشد .

روش آخر آشامیدن

در این روش واکسن تعیین شده باید در داخل آبی که تمیز و عاری از مواد دیگر مانند کلر است ریخته شود . در گام بعدی کاربر به راحتی آب را در داخل آبخوری اردک ها بریزد تا همه اردک ها از آن تغذیه کنند . توجه داشته باشید که باید قبل از نوشیدن واکسن ، اردک ها را تا چند ساعت (حدودً 4 ساعت) تشنه نگه دارید .

مورد دیگر این است که باید به ازای 1 لیتر آب مقدار 2 گرم شیر خشک به آب اضافه کنید تا و اجازه دهد تا 30 دقیقه در آب به طور کامل حل شود . بهره گیری از شیر خشک باعث می شود تا تاثیرات منفی حاصل از مواد شیمیایی موجود در شیر خشک از بین برود و همچنین اثر واکسن بیشتر و قوی تر باشد.

عفونت کیسه زرد جوجه اردک - سایت جوجه کشی دات کام

جلوگیری از بیمار شدن جوجه اردک ها در زمان جوجه کشی

یکی از بیماری های شایع که جوجه اردک ها پس از جوجه کشی به آن دچار میشوند، عفونت زرده نام دارد. بیماری عفونت زرده در صورت آلوده بودن داخل دستگاه جوجه کشی و یا تغذیه زود هنگام جوجه ها به وجود می آید. در حقیقت جوجه ها باید به مدت 24 الی 30 ساعت پس از خروج از تخم تغذیه نشوند. چون هنوز کیسه زرده به خوبی جذب بدن آنها نشده است. کیسه زرده حاوی مواد مغذی مورد نیاز جوجه ها بوده و از این طریق جوجه ها به مدت یک روز تغذیه میشوند. اما اگر پرورش دهنده در همان ساعات اولیه اقدام به تغذیه جوجه اردک ها نمایند، کیسه زرده به طور کامل جذب بدن جوجه نخواهد شد و دچار عفونت خواهد شد.

یکی دیگر مواردی که باعث عفونت زرده در جوجه ها میشود، ورود آلودگی و یا عدم ضدعفونی کردن داخل دستگاه جوجه کشی می باشد. البته جنس داخلی دستگاه جوجه کشی باید قابل ضدعفونی و آنتی باکتریال باشد. به همین دلیل جنس بدنه بر قیمت دستگاه جوجه کشی تأثیرگذار است و در هنگام انتخاب باید بهترین بدنه را انتخاب کرد. در این صورت با تمیز نمودن داخل دستگاه و ضدعفونی آن میتوان احتمال عفونت زرده را از بین برد.

دسته بندی اردک و غاز بیماری های پرندگان و طیور مقالات پرورش و نگهداری پرندگان
اشتراک گذاری

نوشته های مرتبط

693 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
سارا
6 روزها گذشته

سلام من ۳ جوجه اردک داشتم ۲ تا شون مردن یک شون زنده مونده ولی از اون روزی که اون ۲ مردن نه غذا میخوره هیچی نمیخوره گیج میزنه براش غذای مخصوص گرفتم کاهو بهش میدم هیچی نمیخوره فقط آب میخوره براش تو آبش قرس سرماخوردگی تو آبش حل کردم ولی نتیجه ای ندیدم توی یک سبد نگش داشتم زیرش برک های نرم گذاشتم هروز جاشو عوض میکنم روی سبد چند تا پارچه گذاشتم میشه یک غذا معرفی کنید که بخوره

Last edited 6 روزها گذشته by سارا
admin-m
ویرایشگر
Reply to  سارا
6 روزها گذشته

سلام محیط نگهداریش سرده یا گرم؟
براش قطره مولتی ویتامین مخصوص طیور از داروخانه دامپزشکی بگیرید
غذای جوجه اردک
این مقاله رو مطالعه کنید.

آمنه
7 روزها گذشته

سلام من ی جوجه اردک دارم ک نمیدونستم یک ماهش نشده و اصلا نباید قبل یک ماهگی آبتنی کنه انداختمش تو آب بعد دیدم چشماش عفونت کرده بینیش کیپ شده و صداشم گرفته بود گوگل رو سرچ کردم طبق دستوری ک برای سرماخوردگی گذاشته بود و عفونت چشمش شربت سرماخوردگی با قطره چکان ۵قطره صبح و ۵قطره شبا میدم قطره استریل چشمی هم داخل چشماش میریختم امروز دیدم با اینکه چشماش بازه اما دوستاشو نمیبینه گمشون میکرد لطفا کمکم کنید طفلی گناه داره

admin-m
ویرایشگر
Reply to  آمنه
7 روزها گذشته

سلام داروی سرماخوردگی انسان برای جوجه اردک اون هم با این سن کم مضره
سریعا به دامپزشک مراجعه کنید وگرنه تلف میشه
براش قطره مولتی ویتامین مخصوص طیور هم بگیرید محیط نگهداریش رو گرم کنید و از بقیه اردک ها جداش کنید تا اونها هم مریض نشن

Farinaz
12 روزها گذشته

سلام جوجه اردک من نمیدونم چند ماهه هستش ولی من دو هفته هست گرفتمش و الان پر و کرک گردنش ریخته و دائم خودشون و میخارونه دلیلش چیه؟

admin-m
ویرایشگر
Reply to  Farinaz
11 روزها گذشته

سلام تغذیه اش چیه ؟
روی پر هاش دقت کن ببین کنه و حشره نباشه.
حتما از داروخانه دامپزشکی مولتی ویتامین مخصوص طیور تهیه کن و توی آبش بریز

پریناز
16 روزها گذشته

سلام روز بخیر.یکی از اردک های من از صبح بی حال شده و چشمش کوچیکتر شده. اشتها زیادی هم نداره. مشکلش چی هست و چه دارویی باید بخوره؟

admin-m
ویرایشگر
Reply to  پریناز
15 روزها گذشته

سلام محیط نگهداریش سرد بوده؟ تغذیش چیه و فضلش تغییری کرده یا نه؟
حتما برای درمان بهتر به دامپزشک مراجعه کنید و سر خود بهش دارو ندین

هلما
17 روزها گذشته

سلام من ۴ تا جوجه اردک دارم تقریبا یه ماهه ک توی بالکن زندگی میکنن ، اب تنی اینا هم میکنن یه وقتایی ، یکیشون چند روزه صداش عوض شده ، صداش کلفت تر شده انگار ک گرفته و هی یه حالتیه که انگار س‌ک سکه میکنه ، فک کنم عطسس ،،، اشتهاش کم نشده ولی هرچی میخوره صورتشو بعدش میخارونه ،، چی باید بهشون بدم که خوب بشن؟؟

admin-m
ویرایشگر
Reply to  هلما
16 روزها گذشته

سلام دمای بالکن سرده یا گرم ؟
اردک ها قبل از یک ماهگی نباید شنا کنن به احتمال زیاد پرنده سرماخورده
دیگه اجازه ندید آبتنی کنه محیط رو گرم کنید. سریعا به دامپزشک مراجعه کنید تا تلف نشده

زری
19 روزها گذشته

سلام من یه اردک دارم یه مرغ به چشمش نوک زده و از اون روز هی یکی از پلکاشو می‌بنده و از چشمش یکم آب میاد و پلکش بالاش یکم ورم کرده و قرمز شده . باید چیکار کنم؟

دان
28 روزها گذشته

سلام
یه اردک دارم تقریبا ۳ ماهشه میتونم بدم به کسی که غاز داره
غاز، اردکمو نمیکشه؟

دان
Reply to  Admin
26 روزها گذشته

خیلی ممنون ازتون .همیشه جواب میدید بزرگوارید

مهشید
29 روزها گذشته

سلام خسته نباشید. من یه اردک تخمگذار دارم دو روزه میخاد تخم کنه ولی نمیتونه . موقعی هم که میخاد تخم کنه نوکش میلرزه . باید چیکار کنم؟ خیلی هم می‌خوابه و همش چشماشو میبنده انگار خوابش میاد

Zahra
1 ماه گذشته

سلام وقتتون بخیر ببخشید من 2اا جوجه اردک دارم
گلشون عفونت کرده
دامپزشکی بهش
داکسی اندو مولتی ویتامین آ.د داده
ولی زمانی که قطره چکون میریزم تو حلقشون قطره چگونه پر سفیدی عفونت میشه چیکار باید بکنم

احتمالا عاشق شدم
1 ماه گذشته

سلام جوجه اردکم تقریبا ۳ ماهشه و فقط اب پی پی میکنه اسهال گرفته. و فقط میگه بهم ماکارونی بده کاهو و خیار و گوجه ام میدم بهش ولی بیشتر سمت ماکارونی میره
وقتی اسهال میکنه جیغ میزنه
چیکار کنم

77+ محصولات
4000+ سفارشات تکمیل شده
14000+ کاربران
384+ مطالب وبلاگ
تماس با کارشناسان فروش کارخانه
سبد خرید

سبد خرید شما خالی است.

ورود به سایت