بیماری اردک | آشنایی با بیماری ها و درمان آنها

ادمین

اردک ها از جمله پرنده هایی هستند که به دلیل مقاومت بدنی بالا کمتر تحت تاثیر بیماری ها قرار می گیرند . البته باید به این نکته توجه داشت که اگر در نگهداری این پرنده تمامی باید ها ، پیشگیری ها و تمهیدات لازم در نظر گرفته شود پرنده تحت هیچ شرایطی دچار بیماری نمی شود . از جمله این پیشگیری ها می توان به اعمال استاندارد های بهداشتی لازم در محل نگهداری ، جداسازی اردک های از نظر نر و ماده بودن ، در نظر گرفتن بازه سنی و … اشاره کرد.

در این مقاله از سایت جوجه کشی دات کام ، برخی فاکتور های مهم زیر ذره بین قرار داده می شود تا اطلاعت لازم برای پیشگیری از بیماری های اردک در اختیار شما قرار داده شود.

بیماری اردک

 

نیو کاسل    –    آبله طیور    –    بیماری تنفسی یا CARD    –    عارضه خود خوری    –    عارضه پر خوری    –    بیماری کوکسیدیوز

رعایت بهداشت در محل نگهداری

با توجه به تحقیقات گسترده انجام شده در زمینه های مختلف بهداشتی ضد عفونی کردن محل نگهداری اردک ها مانع ایجاد و رشد بسیاری از باکتری ها می شود . علاوه بر این هر چند روز باید فضولات خود اردک ها از محل زندگی به بیرون انتقال پیدا کند چرا که عدم انجام این کار نه تنها مواد ضدعفونی کننده را بی تاثیر می کند بلکه باعث آلوده شدن و ایجاد حیات برای ویروس ها در محیط مورد نظر می شود.

باید به این نکته نیز توجه داشت که بالا بودن تعداد اردک ها می تواند فرایند انتقال ویروس و میکروب را سرعت ببخشد از این رو باید پرورش دهنده تمامی اقدامات لازم برای جلوگیری از این امر را در نظر بگیرد.

اردک ها، در زمان تخم گذاری نیاز شدید به کلسیم دارن، حتی پوست تخم مرغ میخورن و قطره کلسیم نیاز دارن، در صورت کمبود دم اردک حالت افتاده پیدا میکنه و یا اردک از بین میره.

از چه ضد عفونی هایی باید برای پاکسازی محیط زندگی اردک استفاده شود :

• به هنگام خرید ضد عفونی توجه کنید که با بهره گیری از آن سیستم تنفسی اردک با ها با مشکل مواجه نشود.

• با صرف کمی هزینه بیشتر یک برند مطرح خریداری کنید تا قدرت و ماندگاری مواد بالا باشد.

• باید قادر به نابود سازی تمامی میکروب های محیط مورد نظر باشد.

• قیمت معقولی داشته باشد تا کاربر بتواند بطور مداوم از آن بهره گیری کند.

• توجه کنید که دما و همچنین رطوبت مکانی که ضد عفونی در استفاده می شود باید بالا باشد.

برای جلوگیری از بیمار شدن اردک و جوجه اردک چه کنیم؟

اگر به خوبی بتوانید احتیاجات غذایی اردک ها را تأمین کنید و در نگهداری از آنها کوشا باشید پرنده های شما کمتر تلفات خواهند داشت و به ندرت مریض خواهند شد. اردک ها نیز همانند دیگر طیور در معرض انواع بیماری خطرناک و کشنده قرار دارند. مخصوصا جوجه اردک ها بیشتر اسیب پذیر هستند. یکی از بیماری هایی که جوجه اردک ها بیشتر به آن دچار میشوند، سرماخوردگی است. پرورش دهندگان اردک و کسانی که در منزل جوجه اردک دارند هرگز نباید به سادگی از کنار این بیماری رد شوند. سرماخوردگی با تضعیف سیستم ایمنی جوجه ها و تضعیف اشتها و انرژی آن به راحتی میتواند راه را برای بیماری های دیگر نیز باز کند و در اخر باعث مرگ پرنده شود.

متأسفانه بیشتر افراد به اشتباه جوجه اردک ها را در آب رها میکنند و یا آنها را حمام میکنند. باید بدانید که جوجه اردک ها هر چند سرعت رشد بالایی دارند ولی تا سن یک ماهگی نباید آبتنی کنند. چون خیلی زود دچار سرماخوردگی میشوند.

برای اینکه جوجه اردک ها در ابتدا به خوبی رشد کنند و کمتر در معرض بیماری قرار گیرند، لازم است که محیط نگهداری آنها تمیز باشد. استفاده از لامپ مادر مصنوعی به گرم شدن و سلامت آنها بسیار کمک میکند. شما میتوانید با خرید لامپ مادر مصنوعی برقی گرمای مورد نیاز جوجه اردک ها را تأمین کنید. این نوع لامپ ها دارای اشعه فرابنفش بوده و میکروب ها و میکروارگانیزم های مضر را از بین میبرند. لذا جوجه اردک شما کمتر در معرض بیماری های عفونی و باکتریایی قرار خواهد گرفت. لازم به ذکر است که هرگز برای گرم نمودن جوجه اردک از سشوار استفاده نکنید. باد داغ سشوار به راحتی میتواند باعث سوختگی پای جوجه اردک ها شود و اردک شما در این صورت قادر به راه رفتن و یا ایستادن نخواهد بود.

یکی دیگر از عواملی که باعث میشود جوجه اردک ها بیشتر در معرض بیماری قرار گیرند، مشکلات کمبود تغذیه ای می باشد. به ویژه جوجه اردک ها در مقایسه با دیگر پرندگان نیاز بیشتری به نیاسین دارند. این ویتامین به رشد استخوان ها و مقاومت آنها کمک میکند. اگر نیاسین بدن جوجه اردک ها کم باشد، آنها دچار تنش های عصبی شده و نمیتوانند بر روی پاهای خود بایستند و یا ممکن است عقب عقب حرکت کنند، دور خود بچرخند، گردن آنها شل شود و غیره. لذا حتما به تغذیه اردک ها و جوجه ها دقت کنید. سبوس برنج منبع بسیار خوبی از نیاسین می باشد. به همین دلیل در شالیزارهای برنج در شمال جوجه اردک ها دچار کمبود این ویتامین نمیشوند و به خوبی رشد میکنند. در صورت لزوم میتوان این نیاز غذایی آنها را با مولتی ویتامین مخصوص طیور نیز تأمین کنید.

جوجه اردک مریض - سایت جوجه کشی دات کام

چگونه بیماری های اردک را تشخیص دهیم ؟

1 – برای انجام این کار در گام اول باید اردک ها را در بازه های سنی مختلف از هم جداسازی کرده و در مکان های جداگانه نگهداری کنید . چرا که نوع بیماری و علائم آن در سنین مختلف متفاوت است.

2- اصطلاحاً مانیتورینگ یا بررسی وضعیت ظاهری باید به طور مکرر انجام شود.

3- اطراف چشم ها و بینی باید بیشتر مورد توجه قرار داده شود تا کوچک ترین ترشحات یا التهاب ها دیده شود.

4- توجه کنید که در هیچ یک از بخش های بدن اردک تاول یا زخمی وجود نداشته باشد.

5- در هنگام راه رفتن باید پاهای آنها را به دقت بررسی کنید تا اطمینان حاصل کنید که در اثر راه رفتن و یا در تماس با فضولات دچار زخم یا عفونت نشده باشد.

6- یکی از مشکلاتی که می تواند این پرنده ها را تحت تاثیر خود قرار دهد وجود کنه در بال یا پر آنها می باشد . از این رو توصیه می شود که بال و پر اردک به صورت مکرر بررسی شود.

7- صدای تنفس مورد دیگری است که با دقت به آن می توانید از سلامت تنفسی پرنده آگاه باشید.

8- هر هفت روز یک بار انه را خون گیری کنید.

9- چنانچه اردک ها با علائم ناشناسی به مرگ دچار شدند لازم است که ابتدا آن ها را ضد عفونی کنید سپس به بررسی و کالبدشکافی آن بپردازید. (توجه داشته باشید که در این حالت علائم بیماری باید حتماً بررسی و مشخص شود)

10 – ویژگی ها و ساختار بدنی اردک ها را زیر نظر بگیرید تا متوجه چاق یا لاغر شدن و یا حتی کم شدن پر های آنها بشوید.

برای بالا بردن ایمنی بدنی اردک ها و مقاوم کردن آنها در برابر انواع بیماری ها لازم است که شما آنها را در دوره های مختلف واکسیناسیون کنید . در این امر باعث می شود اردک از ابتلا به انواع بیماری ها در امان باشند و یا حداقل امکان مقابله با بیماری مورد نظر را داشته باشند.

روش های درمان بیماری اردک | واکسیناسیون

در ادامه روش های مختلفی واکسیناسیون مورد بررسی قرار داده می شود از این رو شما را دعوت به خواندن ادامه این مقاله می نمایم .

روش تزریق

اولین موردی که به بررسی آن می پردازیم روش تزریق است . با استفاده از این شیوه واکسنی که برای اردک در نظر گرفته شده را با استفاده از سرنگ های که به خودکاری معروف هستند به اردک تزریق می شود . توجه کنید که قسمت سر سرنگ ها بعد از استفاده شدن بر روی 500 عدد اردک باید عوض شده و دوره انداخته شود .

روش اسپری کردن

اسپری کردن یک روش بسیار ایده آل است که بیشتر برای جوجه اردک ها استفاده می شود . برای انجام این کار نیازی به تجهیازت خاصی نیست و تنها کافی است جوجه ها را در یک مکان مناسب قرار دهید و داروی مورد نظر را با آب مقطر به طور کامل میکس نمایید . سپس می تواند محتوا را با استفاده از دستگاه یا به شکل دستی بر روی جوجه اسپری کند .

روش قطره چشمی

این شیوه می تواند کمی وقت گیر و خسته کننده باشد چرا که در این روش باید واکسن در نظر گرفته شده با میزان مناسبی آب مقطر مخلوط شده و به صورت نوبتی و تک به تک در چشم اردک ها ریخته شود . شیوه دیگری تحت عنوان قطره بینی وجود دارد که مشابه قطره چشم است ولی در بینی اردک ریخته می شود .

روش قطره دهانی

این شیوه از انتقال دارو شبیه به روش قبلی است با این تفاوت که در این حالت آب باید به حلق پرنده ریخته شود ولی نه همه آن ، تنها مقدار کمی یعنی در حدود 5 درصد کافی می باشد .

روش آخر آشامیدن

در این روش واکسن تعیین شده باید در داخل آبی که تمیز و عاری از مواد دیگر مانند کلر است ریخته شود . در گام بعدی کاربر به راحتی آب را در داخل آبخوری اردک ها بریزد تا همه اردک ها از آن تغذیه کنند . توجه داشته باشید که باید قبل از نوشیدن واکسن ، اردک ها را تا چند ساعت (حدودً 4 ساعت) تشنه نگه دارید .

مورد دیگر این است که باید به ازای 1 لیتر آب مقدار 2 گرم شیر خشک به آب اضافه کنید تا و اجازه دهد تا 30 دقیقه در آب به طور کامل حل شود . بهره گیری از شیر خشک باعث می شود تا تاثیرات منفی حاصل از مواد شیمیایی موجود در شیر خشک از بین برود و همچنین اثر واکسن بیشتر و قوی تر باشد.

عفونت کیسه زرد جوجه اردک - سایت جوجه کشی دات کام

جلوگیری از بیمار شدن جوجه اردک ها در زمان جوجه کشی

یکی از بیماری های شایع که جوجه اردک ها پس از جوجه کشی به آن دچار میشوند، عفونت زرده نام دارد. بیماری عفونت زرده در صورت آلوده بودن داخل دستگاه جوجه کشی و یا تغذیه زود هنگام جوجه ها به وجود می آید. در حقیقت جوجه ها باید به مدت 24 الی 30 ساعت پس از خروج از تخم تغذیه نشوند. چون هنوز کیسه زرده به خوبی جذب بدن آنها نشده است. کیسه زرده حاوی مواد مغذی مورد نیاز جوجه ها بوده و از این طریق جوجه ها به مدت یک روز تغذیه میشوند. اما اگر پرورش دهنده در همان ساعات اولیه اقدام به تغذیه جوجه اردک ها نمایند، کیسه زرده به طور کامل جذب بدن جوجه نخواهد شد و دچار عفونت خواهد شد.

یکی دیگر مواردی که باعث عفونت زرده در جوجه ها میشود، ورود آلودگی و یا عدم ضدعفونی کردن داخل دستگاه جوجه کشی می باشد. البته جنس داخلی دستگاه جوجه کشی باید قابل ضدعفونی و آنتی باکتریال باشد. به همین دلیل جنس بدنه بر قیمت دستگاه جوجه کشی تأثیرگذار است و در هنگام انتخاب باید بهترین بدنه را انتخاب کرد. در این صورت با تمیز نمودن داخل دستگاه و ضدعفونی آن میتوان احتمال عفونت زرده را از بین برد.

دسته بندی اردک و غاز بیماری های پرندگان و طیور مقالات پرورش و نگهداری پرندگان
اشتراک گذاری

نوشته های مرتبط

166 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
H.n
1 روز گذشته

جوجه اردک من جیره دانش پُر هستش ولی باز هم دنبال غذا میگرده و گشنشه چیکار کنم غذا بهش بدم یا ندم؟
لطفا جواب بدید🙏

مدیر سایت
Reply to  H.n
3 ساعت ها گذشته

سلا، خیر وگرنه دچار خفگی یا انباشتگی چینه دان خواهد شد.

...❤️
1 روز گذشته

سلام من دو تا جوجه اردک ۱۶ روزه دارم که یکیش کنارای نوکش زخم شده بود…برادرم فک کرد آشغالن و اونارو کند بعد فرداش دیدیم که زخمه دوباره در اومده و روز به روز هم بزرگتر میشه ..حالا اون یکی اردکمم زخم گرفته و بعد آب بازی کردن اون زخمشون سفید و متورم تر شده …لطفا کمکم کنید نمیدونم چیکار کنم😢😢😢

مدیر سایت
Reply to  ...❤️
3 ساعت ها گذشته

سلام، روزی یکبار پماد تتراسایکلین بهش بزنید.

رضا
4 روزها گذشته

سلام من یه جوجه اردک دارم که بال هایش رو هی بالا و پایین ویبره همش حتی موقع خوابیدن بعد همش پرها و کرک هایش می‌ریزه مخصوصا موقعی که میزارمش تواب چیکارخیلی میترسم به هرکس میگم یا میگه نمی‌دونم یا میگه ببرش دامپزشکی منم نمیتونم برم دامپزشکی التماس تون میکنم خواهش می‌کنه پاسخ بدین خواهش میکنم 😭😭تنها امید هم به شماست خواهش میکنم جواب بدیدددد😭😭😭😭😭😭😭

Last edited 4 روزها گذشته by رضا
مدیر سایت
Reply to  رضا
3 روزها گذشته

سلام، اگه با مکمل خوب نشه مریض شده و چاره ای جز معاینه کردن اون ندارید. بهش مولتی ویتامین و کلسیم طیور بدهید. محیط نگهداریش مخصوصا کف زمین باید گرم و خشک باشه؛ شنا هم براش خوب نیست مریض میشه.

سارا سلیمی
4 روزها گذشته

سلام من‌جوجه‌اردکم‌ بین سه هفته الی یک ماهش هست چند روزی بود احساس میکردم پاهاش رو‌کج‌میذاره اما شیطون بود و‌خوب راه میرفت‌امروز یکدفعه دیگه‌نمیتونه از جاش بلند‌میشه‌لطفا راهنمایی می‌کنید

مدیر سایت
Reply to  سارا سلیمی
3 روزها گذشته

سلام، بهش مکمل و کلسیم بدهید در ضمن بستر نگهداریش باید خشک و گرم باشه. شنا هم فعلا ممنوع.

دهقانی
6 روزها گذشته

علت و درمان عطسه جوجه اردک چیست؟

مدیر سایت
Reply to  دهقانی
6 روزها گذشته

سلام، اگه آبریزش بینی هم داشته باشه سرما خورده و با قطره سرماخوردگی قابل درمان است. قطره مولتی ویتامین هم بصورت هفتگی بهش بدهید. جوجه اردک نباید شنا کنه. محیطش رو هم گرم نگه دارید.

H.n
6 روزها گذشته

سلام من سوال پرسیدم ولی جوابی دریافت نکردم میشه لطفا این سوال رو جواب بدین
اردک من بینیش گرفته و ابریزش بینی هم داره و موقع نفس کشیدن صدا میده غذای ابکی مثل نون خیس رو دیگ نمیخوره
ولی اب و میوه رو به خوبی میخوره

مدیر سایت
Reply to  H.n
6 روزها گذشته

سلام، اگه بینی اش به خاطر چسبیدن غذا کیپ نشده باشه ، قطره مولتی ویتامین و قطره سرماخوردگی بهش بدهید. علائم سرما خوردگی داره ولی ممکنه عفونت تنفسی هم داشته باشه.

H.n
Reply to  مدیر سایت
1 روز گذشته

ممنون♥️

مدیر سایت
Reply to  H.n
8 ساعت ها گذشته

موفق باشید.

شقایق
7 روزها گذشته

سلام وقت بخیر من دو هفته س دوتا جوجه اردک گرفتم ولی جفتشون سرما خوردن. یه کم آبریزش بینی دارن و یه کم صداشون گرفته با توجه به دستورات روزی چند قطره مولتی ویتامین و قطره سرماخوردگی کودکان میریزم توی آبشون میخواستم بدونم تا کی میتونم ادامه بدم؟ و تعداد قطره ها در روز از چقدر نباید بیشتر بشه؟ و یکی از اردکام چند روزیه گردنشو خیلی میخارونه و کرکش یه کم ریخته. اولش موهاش چسبیده بود من فکر کردم غذا بهش چسبیده ولی تمیز نشد و الان همچنان میخارونه و کرکش یه کم ریخته. ولی هیچ زخم تاول و… بیشتر بخوانید »

مدیر سایت
Reply to  شقایق
6 روزها گذشته

سلام، روزی فقط یک مرتبه بهشون 10 قطره ومولتی ویتامین حدودا 5 الی 10 قطره سرماخوردگی به صورت جداگانه بدهید. بعد از 2 الی 3 روز باید قطع کنید مخصوصا مولتی ویتامین باید به صورت هفتگی مصرف بشه وگرنه کبدشون آسیب میبینه. ظرف آبخوریشون رو حتما هر روز تمیز کنید و بشویید چون مولتی ویتامین حداکثر بعد 20 ساعت بی خاصیت میشه و اون ظرف آبخوری هم محل مناسبی برای رشد انگل ها میشه.

شقایق
Reply to  مدیر سایت
6 روزها گذشته

خیلی ممنونم از راهنماییتون. واقعا نمیدونم چطور تشکر کنم خیلی لطف کردین.
درمورد خارش و ریزش کرک نفرمودید

مدیر سایت
Reply to  شقایق
4 روزها گذشته

اگه انگل نباشه خشک شدن پرها میتونه به خاطر کمبود غذایی و یا از بین رفتن چربی آن باشه که به مرور مجددا رشد خواهند کرد. منابع کلسیم دار مثل پوسته تخم مرغ به صورت خرده شده به جوجه اردک ها بدهید.

شقایق
Reply to  مدیر سایت
4 روزها گذشته

تشکر فراوان از پاسخگوییتون

مدیر سایت
Reply to  شقایق
3 روزها گذشته

موفق باشید.

H.n
7 روزها گذشته

سلام برای سرما خوردگی اردک حتما باید مولتی ویتامین قطره ای باشه؟
کپسول مولتی ویتامین رو نمیشه پودر داخل قرص رو داخل اب حل کنیم؟
استامینوفن جایگزین قطره سرماخوردگی نمیشه؟
لطفا زود جواب بدین🙏

مدیر سایت
Reply to  H.n
6 روزها گذشته

سلام، دز مولتی ویتامین های انسانی برای طیور خیلی بالاست و باعث آسیب جدی به کبد و کلیه آنها میشود همچنین استامینوفن هم همینطور. پس بهتره از داروی مخصوص طیور استفاده کنید.

Zahra
8 روزها گذشته

سلام ببخشید من دوتا جوجه اردک دارم که ب نظر سالم هستن ولی هر سری ک میخوان از خواب بیدار بشن شروع میکنن حدودا ۷ یا ۸ تا عطسه کردن ی حالتیم دارن مثل خمیازه کشیدن ک تو سایتای دیگه ک نگاه کردم نشونه مشکل تنفسی بود غذاشونم عادیه و سرحالم هستن فقط امکانش هست ک عطسه‌هاشون نشونه سرما خوردگی باشه؟

Last edited 8 روزها گذشته by Zahra
مدیر سایت
Reply to  Zahra
7 روزها گذشته

سلام، سرماخوردگی طیور علائمش تا حدود زیادی شبیه سرماخوردگی ما انسان هاست یعنی ابریزش بینی دارن، عطسه میکنن و همچنین گاها دچار لرز هم میشن و اسهال دارند. شما باید جوجه اردک ها رو در جای گرم نگه دارید و نباید شنا کنند. اگه سرماخوردگی باشه بهشون قطره مولتی ویتامین و قطره سرماخوردگی بدهید.

امیریان
8 روزها گذشته

سلام ما یک جوجه اردک سه ماهه داریم که کمی پوست باقلای خرد شده ؛خورد و به شدت حالش بد شده بی قرار شده تعادل ندارد و بال هایش را نمی تواند جمع کند خواستم ببینم می توانید راهنمایی کنید لطفاً هرچه زودتر اگر می شود

مدیر سایت
Reply to  امیریان
7 روزها گذشته

سلام، دچار مسمومیت و اختلال عصبی شده، بهتره که چینه دانش تخلیه بشه. همچنین یک قاشق سرکه سیب رو در بک فنجان حل کنید و بهش بدهید تا روده هاشو تمیز کنه.

77+ محصولات
4000+ سفارشات تکمیل شده
14000+ کاربران
302+ مطالب وبلاگ

تماس با ما

دفتر مرکزی فروش دفتر مرکزی فروش

04432341796 / 04432346612 / 04432379188

کارشناسان رسمی فروش

مهندس محمودی : 09143403463

مهندس عرفان اسکندری : 09143883380

مهندس علیزاده : 09144473924

مهندس حنیفه : 09125547229

کارشناس فروش دستگاه جوجه کشی 5000 به بالا :

مهندس قصابی : 09126342262

سبد خرید

هیچ محصولی در سبد خرید نیست.

ورود به سایت