بیماری اردک | آشنایی با بیماری ها و درمان آنها

ادمین

اردک ها از جمله پرنده هایی هستند که به دلیل مقاومت بدنی بالا کمتر تحت تاثیر بیماری ها قرار می گیرند . البته باید به این نکته توجه داشت که اگر در نگهداری این پرنده تمامی باید ها ، پیشگیری ها و تمهیدات لازم در نظر گرفته شود پرنده تحت هیچ شرایطی دچار بیماری نمی شود . از جمله این پیشگیری ها می توان به اعمال استاندارد های بهداشتی لازم در محل نگهداری ، جداسازی اردک های از نظر نر و ماده بودن ، در نظر گرفتن بازه سنی و … اشاره کرد.

در این مقاله از سایت جوجه کشی دات کام ، برخی فاکتور های مهم زیر ذره بین قرار داده می شود تا اطلاعت لازم برای پیشگیری از بیماری های اردک در اختیار شما قرار داده شود.

بیماری اردک

 

نیو کاسل    –    آبله طیور    –    بیماری تنفسی یا CARD    –    عارضه خود خوری    –    عارضه پر خوری    –    بیماری کوکسیدیوز

رعایت بهداشت در محل نگهداری

با توجه به تحقیقات گسترده انجام شده در زمینه های مختلف بهداشتی ضد عفونی کردن محل نگهداری اردک ها مانع ایجاد و رشد بسیاری از باکتری ها می شود . علاوه بر این هر چند روز باید فضولات خود اردک ها از محل زندگی به بیرون انتقال پیدا کند چرا که عدم انجام این کار نه تنها مواد ضدعفونی کننده را بی تاثیر می کند بلکه باعث آلوده شدن و ایجاد حیات برای ویروس ها در محیط مورد نظر می شود.

باید به این نکته نیز توجه داشت که بالا بودن تعداد اردک ها می تواند فرایند انتقال ویروس و میکروب را سرعت ببخشد از این رو باید پرورش دهنده تمامی اقدامات لازم برای جلوگیری از این امر را در نظر بگیرد.

اردک ها، در زمان تخم گذاری نیاز شدید به کلسیم دارن، حتی پوست تخم مرغ میخورن و قطره کلسیم نیاز دارن، در صورت کمبود دم اردک حالت افتاده پیدا میکنه و یا اردک از بین میره.

از چه ضد عفونی هایی باید برای پاکسازی محیط زندگی اردک استفاده شود :

• به هنگام خرید ضد عفونی توجه کنید که با بهره گیری از آن سیستم تنفسی اردک با ها با مشکل مواجه نشود.

• با صرف کمی هزینه بیشتر یک برند مطرح خریداری کنید تا قدرت و ماندگاری مواد بالا باشد.

• باید قادر به نابود سازی تمامی میکروب های محیط مورد نظر باشد.

• قیمت معقولی داشته باشد تا کاربر بتواند بطور مداوم از آن بهره گیری کند.

• توجه کنید که دما و همچنین رطوبت مکانی که ضد عفونی در استفاده می شود باید بالا باشد.

برای جلوگیری از بیمار شدن اردک و جوجه اردک چه کنیم؟

اگر به خوبی بتوانید احتیاجات غذایی اردک ها را تأمین کنید و در نگهداری از آنها کوشا باشید پرنده های شما کمتر تلفات خواهند داشت و به ندرت مریض خواهند شد. اردک ها نیز همانند دیگر طیور در معرض انواع بیماری خطرناک و کشنده قرار دارند. مخصوصا جوجه اردک ها بیشتر اسیب پذیر هستند. یکی از بیماری هایی که جوجه اردک ها بیشتر به آن دچار میشوند، سرماخوردگی است. پرورش دهندگان اردک و کسانی که در منزل جوجه اردک دارند هرگز نباید به سادگی از کنار این بیماری رد شوند. سرماخوردگی با تضعیف سیستم ایمنی جوجه ها و تضعیف اشتها و انرژی آن به راحتی میتواند راه را برای بیماری های دیگر نیز باز کند و در اخر باعث مرگ پرنده شود.

متأسفانه بیشتر افراد به اشتباه جوجه اردک ها را در آب رها میکنند و یا آنها را حمام میکنند. باید بدانید که جوجه اردک ها هر چند سرعت رشد بالایی دارند ولی تا سن یک ماهگی نباید آبتنی کنند. چون خیلی زود دچار سرماخوردگی میشوند.

برای اینکه جوجه اردک ها در ابتدا به خوبی رشد کنند و کمتر در معرض بیماری قرار گیرند، لازم است که محیط نگهداری آنها تمیز باشد. استفاده از لامپ مادر مصنوعی به گرم شدن و سلامت آنها بسیار کمک میکند. شما میتوانید با خرید لامپ مادر مصنوعی برقی گرمای مورد نیاز جوجه اردک ها را تأمین کنید. این نوع لامپ ها دارای اشعه فرابنفش بوده و میکروب ها و میکروارگانیزم های مضر را از بین میبرند. لذا جوجه اردک شما کمتر در معرض بیماری های عفونی و باکتریایی قرار خواهد گرفت. لازم به ذکر است که هرگز برای گرم نمودن جوجه اردک از سشوار استفاده نکنید. باد داغ سشوار به راحتی میتواند باعث سوختگی پای جوجه اردک ها شود و اردک شما در این صورت قادر به راه رفتن و یا ایستادن نخواهد بود.

یکی دیگر از عواملی که باعث میشود جوجه اردک ها بیشتر در معرض بیماری قرار گیرند، مشکلات کمبود تغذیه ای می باشد. به ویژه جوجه اردک ها در مقایسه با دیگر پرندگان نیاز بیشتری به نیاسین دارند. این ویتامین به رشد استخوان ها و مقاومت آنها کمک میکند. اگر نیاسین بدن جوجه اردک ها کم باشد، آنها دچار تنش های عصبی شده و نمیتوانند بر روی پاهای خود بایستند و یا ممکن است عقب عقب حرکت کنند، دور خود بچرخند، گردن آنها شل شود و غیره. لذا حتما به تغذیه اردک ها و جوجه ها دقت کنید. سبوس برنج منبع بسیار خوبی از نیاسین می باشد. به همین دلیل در شالیزارهای برنج در شمال جوجه اردک ها دچار کمبود این ویتامین نمیشوند و به خوبی رشد میکنند. در صورت لزوم میتوان این نیاز غذایی آنها را با مولتی ویتامین مخصوص طیور نیز تأمین کنید.

جوجه اردک مریض - سایت جوجه کشی دات کام

چگونه بیماری های اردک را تشخیص دهیم ؟

1 – برای انجام این کار در گام اول باید اردک ها را در بازه های سنی مختلف از هم جداسازی کرده و در مکان های جداگانه نگهداری کنید . چرا که نوع بیماری و علائم آن در سنین مختلف متفاوت است.

2- اصطلاحاً مانیتورینگ یا بررسی وضعیت ظاهری باید به طور مکرر انجام شود.

3- اطراف چشم ها و بینی باید بیشتر مورد توجه قرار داده شود تا کوچک ترین ترشحات یا التهاب ها دیده شود.

4- توجه کنید که در هیچ یک از بخش های بدن اردک تاول یا زخمی وجود نداشته باشد.

5- در هنگام راه رفتن باید پاهای آنها را به دقت بررسی کنید تا اطمینان حاصل کنید که در اثر راه رفتن و یا در تماس با فضولات دچار زخم یا عفونت نشده باشد.

6- یکی از مشکلاتی که می تواند این پرنده ها را تحت تاثیر خود قرار دهد وجود کنه در بال یا پر آنها می باشد . از این رو توصیه می شود که بال و پر اردک به صورت مکرر بررسی شود.

7- صدای تنفس مورد دیگری است که با دقت به آن می توانید از سلامت تنفسی پرنده آگاه باشید.

8- هر هفت روز یک بار انه را خون گیری کنید.

9- چنانچه اردک ها با علائم ناشناسی به مرگ دچار شدند لازم است که ابتدا آن ها را ضد عفونی کنید سپس به بررسی و کالبدشکافی آن بپردازید. (توجه داشته باشید که در این حالت علائم بیماری باید حتماً بررسی و مشخص شود)

10 – ویژگی ها و ساختار بدنی اردک ها را زیر نظر بگیرید تا متوجه چاق یا لاغر شدن و یا حتی کم شدن پر های آنها بشوید.

برای بالا بردن ایمنی بدنی اردک ها و مقاوم کردن آنها در برابر انواع بیماری ها لازم است که شما آنها را در دوره های مختلف واکسیناسیون کنید . در این امر باعث می شود اردک از ابتلا به انواع بیماری ها در امان باشند و یا حداقل امکان مقابله با بیماری مورد نظر را داشته باشند.

روش های درمان بیماری اردک | واکسیناسیون

در ادامه روش های مختلفی واکسیناسیون مورد بررسی قرار داده می شود از این رو شما را دعوت به خواندن ادامه این مقاله می نمایم .

روش تزریق

اولین موردی که به بررسی آن می پردازیم روش تزریق است . با استفاده از این شیوه واکسنی که برای اردک در نظر گرفته شده را با استفاده از سرنگ های که به خودکاری معروف هستند به اردک تزریق می شود . توجه کنید که قسمت سر سرنگ ها بعد از استفاده شدن بر روی 500 عدد اردک باید عوض شده و دوره انداخته شود .

روش اسپری کردن

اسپری کردن یک روش بسیار ایده آل است که بیشتر برای جوجه اردک ها استفاده می شود . برای انجام این کار نیازی به تجهیازت خاصی نیست و تنها کافی است جوجه ها را در یک مکان مناسب قرار دهید و داروی مورد نظر را با آب مقطر به طور کامل میکس نمایید . سپس می تواند محتوا را با استفاده از دستگاه یا به شکل دستی بر روی جوجه اسپری کند .

روش قطره چشمی

این شیوه می تواند کمی وقت گیر و خسته کننده باشد چرا که در این روش باید واکسن در نظر گرفته شده با میزان مناسبی آب مقطر مخلوط شده و به صورت نوبتی و تک به تک در چشم اردک ها ریخته شود . شیوه دیگری تحت عنوان قطره بینی وجود دارد که مشابه قطره چشم است ولی در بینی اردک ریخته می شود .

روش قطره دهانی

این شیوه از انتقال دارو شبیه به روش قبلی است با این تفاوت که در این حالت آب باید به حلق پرنده ریخته شود ولی نه همه آن ، تنها مقدار کمی یعنی در حدود 5 درصد کافی می باشد .

روش آخر آشامیدن

در این روش واکسن تعیین شده باید در داخل آبی که تمیز و عاری از مواد دیگر مانند کلر است ریخته شود . در گام بعدی کاربر به راحتی آب را در داخل آبخوری اردک ها بریزد تا همه اردک ها از آن تغذیه کنند . توجه داشته باشید که باید قبل از نوشیدن واکسن ، اردک ها را تا چند ساعت (حدودً 4 ساعت) تشنه نگه دارید .

مورد دیگر این است که باید به ازای 1 لیتر آب مقدار 2 گرم شیر خشک به آب اضافه کنید تا و اجازه دهد تا 30 دقیقه در آب به طور کامل حل شود . بهره گیری از شیر خشک باعث می شود تا تاثیرات منفی حاصل از مواد شیمیایی موجود در شیر خشک از بین برود و همچنین اثر واکسن بیشتر و قوی تر باشد.

عفونت کیسه زرد جوجه اردک - سایت جوجه کشی دات کام

جلوگیری از بیمار شدن جوجه اردک ها در زمان جوجه کشی

یکی از بیماری های شایع که جوجه اردک ها پس از جوجه کشی به آن دچار میشوند، عفونت زرده نام دارد. بیماری عفونت زرده در صورت آلوده بودن داخل دستگاه جوجه کشی و یا تغذیه زود هنگام جوجه ها به وجود می آید. در حقیقت جوجه ها باید به مدت 24 الی 30 ساعت پس از خروج از تخم تغذیه نشوند. چون هنوز کیسه زرده به خوبی جذب بدن آنها نشده است. کیسه زرده حاوی مواد مغذی مورد نیاز جوجه ها بوده و از این طریق جوجه ها به مدت یک روز تغذیه میشوند. اما اگر پرورش دهنده در همان ساعات اولیه اقدام به تغذیه جوجه اردک ها نمایند، کیسه زرده به طور کامل جذب بدن جوجه نخواهد شد و دچار عفونت خواهد شد.

یکی دیگر مواردی که باعث عفونت زرده در جوجه ها میشود، ورود آلودگی و یا عدم ضدعفونی کردن داخل دستگاه جوجه کشی می باشد. البته جنس داخلی دستگاه جوجه کشی باید قابل ضدعفونی و آنتی باکتریال باشد. به همین دلیل جنس بدنه بر قیمت دستگاه جوجه کشی تأثیرگذار است و در هنگام انتخاب باید بهترین بدنه را انتخاب کرد. در این صورت با تمیز نمودن داخل دستگاه و ضدعفونی آن میتوان احتمال عفونت زرده را از بین برد.

دسته بندی اردک و غاز بیماری های پرندگان و طیور مقالات پرورش و نگهداری پرندگان
اشتراک گذاری

نوشته های مرتبط

526 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
...
7 روزها گذشته

سلام ببخشید من یه اردک دارم نزدیک یه سالشه حالش خوب به نظر میاد و مشکلی نداره غذاشم دون مخصوص میخرم میدم میخوره ابشو تند تند عوض میکنم فضلش مثل اب میاد و بعضی وقتا یه چیزای سبزی هست توش داخل چشماش یکم قرمز شده و اون قسمت نوکش که میچسبه به سرش پوسته پوسته شده و شبیه ترک دیده میشه کم اشتها تر شده نسبت به گذشته و سرشم بعضی وقتا میلرزه جنسش مادس اصلا نمیشینه ۲۴ ساعته سر پاست و می ایسته و خیلی بی قراره همش جیغ میزنه و میخواد پیشش بشینم تا میام خونه یجوری جیغ… بیشتر بخوانید »

مدیر سایت
Reply to  ...
6 روزها گذشته

سلام، علائم بیماری نیوکاسل داره ولی باید دقیق معاینه بشه. واکسن بهشون زدید؟

Hola
13 روزها گذشته

سلام خسته نباشید ببخشید اردک من 24 مهر 7 ماهش میشه.. گاهی اوقات آبریزش بینی داره و داخل بینی‌ش چیزهایی هست که کمی کیپ می‌کنه بینی‌ش رو و عطسه هم می‌کنه فقط گاهی اوقات.. تغذیه‌ش هم بیشتر کاهو, سبزی, برنج و ماکارونی هست خواستم بدونم دچار مشکلی هست یا خیر با تشکر

مدیر سایت
Reply to  Hola
11 روزها گذشته

سلام، اگه پشت سر هم عطسه نمیکنه و یا زیاد آبریزش نداره نگران نباشید احتمالا غذا داخل بینی اش خشک شده . اگرنه ممکنه سرما خورده باشه.
اگه بینی اش به خاطر خشک شدن غذا کیپ شده باشه میتونید داخلش رو کمی نرم کنید و سپس تخلیه اش کنید.

یاسین قصاب
14 روزها گذشته

اردک منم ارم میترسه

....
16 روزها گذشته

سلام ببخشید من قبل از اینکه بدونم نباید از سشوار استفاده کنم، برای گرم کردن جوجه اردکم، متاسفانه استفاده کردم و الان اردک اصلا دیگه نمیتونه راه بره، آیا خوب میشه؟؟؟ امکانی برای خوب شدنش هست؟!.
آخه الان سه هفته است فقط نشسته و راه نمی‌رود. 😢

مدیر سایت
Reply to  ....
16 روزها گذشته

سلام، بهتره از یک دامپزشک کمک بخواهید چون ممکنه پوستش سوخته باشه و التهاب داشته باشه که جوجه نمیتونه حرکت کنه. این مشکلات هم با پماد حل میشن فقط با یک دامپزشک مشورت کنید.

فاطمه
17 روزها گذشته

سلام جوجه من از اب میترسه چیکار باید انجام بدهم
احساس میکنم وقتی میشورمش خیلی غیر عادی خیس میشه مگه نباید یه حاله چربی روش باشه🤔
اون تقریبا ۴ماهشه خیلی بزرگه از کوچیکیش از اب میترسید العانم ۴ ماهشه می ترسه از اب 💔

مدیر سایت
Reply to  فاطمه
16 روزها گذشته

سلام، در یه تشت کوچک کمی آب ولرم ریخته بطوریکه جوجه بتونه روش شناور بمونه و جوجه را داخل آن بگذارید اینطوری اون غده چربی ساز هم تحریک میشه و روغن تولید میکنه که جوجه با اون روغن میتونه پرهاشو چرب کنه که خیس نشه.
در ضمن مستقیما جوجه رو زیر آب نگیرید اینطوری میترسه. برای اینکه اردکتون سرما نخوره حتما بعد شنا اردک رو به محیط گرم منتقل دهید.

غزاله
17 روزها گذشته

سلام من دو تا جوجه اردک داشتم که حالتی مثل حمله غش انجام بهشون دست میداد و بعدش تا چند ثانیه تعادل نداشتن یکیشون مرد الان این یکی ام تو ی روز چند بار این علامتو داره مشکلش چیه ؟

مدیر سایت
Reply to  غزاله
17 روزها گذشته

سلام، آسیب عصبی در طیور دلایل زیادی داره مثل بیماری، مسمومیت با سرب و روی، کمبود ویتامین و مواد معدنی. باید به جزئیات بیشتری دقت کرد تا دلیل این غش ها رو فهمید.

نسرین
18 روزها گذشته

سلام وقت بخیر
ده تا جوجه اردک دو هفته ای دارم غذای مخصوص بهشون میدم جاشون هم نمیره ولی امروز صبح یکی از جوجه ها مشکل تنفسی پیدا کرد یک پاش هم فلج هست و زبونش بیرون هست به سختی نفس میکشه نمیدونم چی کار کنم بهش یه چند قطره مولتی ویتامین دادم از بقیه جدا کردم من تو ییلاق زندگی میکنم و دسترسی به دامپزشک ندارم

مدیر سایت
Reply to  نسرین
18 روزها گذشته

سلام، متأسفانه علائم بیماری نیوکاسل رو داره یا برونشیت. این بیماری ها درمان ندارند حتما قرنطینه اش کنید.
ایا محل نگهداریشون سرد نیست؟ علائم آبریزش یا عطسه مکرر نداره؟

مطهره
19 روزها گذشته

سلام خوبین؟ من و خواهرم دوتا اردک داریم، اردک خواهرم ماشاءلله سرحاله و سالم برای منم سرحاله اما لپش باد کرده شدید. چیکار باید بکنم؟ بیماریش ویروسیه سرایت میکنه؟

مدیر سایت
Reply to  مطهره
18 روزها گذشته

سلام، بیماری های ویروسی معمولا علائم دیگری دارند، مشکل اردک شما بیشتر عفونی هستش. آنتی بیوتیک طیور براش تهیه کنید.

مطهره
Reply to  مدیر سایت
18 روزها گذشته

اهان خیلی ممنون پس ویروسی نیستش! صداشم گرفته انگار سوت میکشه

مطهره
Reply to  مدیر سایت
17 روزها گذشته

یادم رفت اینم بگم که وقتی خریدیمشون عطسه میکردن ولی سرحال بودن چند روز بعدش روی بینی یکیشون اب بود، نسبت به اون روزم بزرگ تر شدن

مدیر سایت
Reply to  مطهره
17 روزها گذشته

آنتی بیوتیک بهش بدهید خوب میشه ولی بهتره یک دامپزشک هم معاینه اش کنه چون اگه کیست عفونی تشکیل شده باشه باید تخلیه بشه

مطهره
Reply to  مدیر سایت
17 روزها گذشته

اهان ممنون

مدیر سایت
Reply to  مطهره
16 روزها گذشته

خواهش میکنم، موفق باشید.

زهرا
20 روزها گذشته

سلام خسته نباشید یه اردک یه ساله دارم خیلی سرحاله و غذاهم میخوره ولی چند روزه تخم که میذاره فقط زرده ی کامله سفیده نداره مشکلش چیه خیلی نگرانشم ؟

مدیر سایت
Reply to  زهرا
18 روزها گذشته

سلام، متأسفانه در این باره اطلاعی ندارم ممکنه به خاطر این باشه که تازه تخمگذار شده.

...
20 روزها گذشته

سلام من ۴ تا جوجه اردک ۵۰ روزه دارم که یکیشون حدود یک هفته ی پیش یهو شروع کرد به دویدن بعد نشست پا شد گردنش رو تکون داد آب خورد و درست شد… دوباره امروز هم همون طوری شد بقیه ی علائم رو نداره و زود خودش خوب میشه سرحال و پر اشتها هم هست و بقیه ی اردک ها هم هیچ علائمی ندارن
ممکنه نیوکاسل گرفته باشه؟ اگه میشه کمک کنین

مدیر سایت
Reply to  ...
18 روزها گذشته

سلام، خیر علائم نیوکاسل اینا نیستش. در مقاله بیماری های طیور علائم نیوکاسل رو گفتم. رفتار جوجه شما عادی است.

77+ محصولات
4000+ سفارشات تکمیل شده
14000+ کاربران
352+ مطالب وبلاگ
سبد خرید

سبد خرید شما خالی است.

ورود به سایت