بیماری اردک | آشنایی با بیماری ها و درمان آنها

ادمین

اردک ها از جمله پرنده هایی هستند که به دلیل مقاومت بدنی بالا کمتر تحت تاثیر بیماری ها قرار می گیرند . البته باید به این نکته توجه داشت که اگر در نگهداری این پرنده تمامی باید ها ، پیشگیری ها و تمهیدات لازم در نظر گرفته شود پرنده تحت هیچ شرایطی دچار بیماری نمی شود . از جمله این پیشگیری ها می توان به اعمال استاندارد های بهداشتی لازم در محل نگهداری ، جداسازی اردک های از نظر نر و ماده بودن ، در نظر گرفتن بازه سنی و … اشاره کرد.

در این مقاله از سایت جوجه کشی دات کام ، برخی فاکتور های مهم زیر ذره بین قرار داده می شود تا اطلاعت لازم برای پیشگیری از بیماری های اردک در اختیار شما قرار داده شود.

بیماری اردک

 

نیو کاسل    –    آبله طیور    –    بیماری تنفسی یا CARD    –    عارضه خود خوری    –    عارضه پر خوری    –    بیماری کوکسیدیوز

رعایت بهداشت در محل نگهداری

با توجه به تحقیقات گسترده انجام شده در زمینه های مختلف بهداشتی ضد عفونی کردن محل نگهداری اردک ها مانع ایجاد و رشد بسیاری از باکتری ها می شود . علاوه بر این هر چند روز باید فضولات خود اردک ها از محل زندگی به بیرون انتقال پیدا کند چرا که عدم انجام این کار نه تنها مواد ضدعفونی کننده را بی تاثیر می کند بلکه باعث آلوده شدن و ایجاد حیات برای ویروس ها در محیط مورد نظر می شود.

باید به این نکته نیز توجه داشت که بالا بودن تعداد اردک ها می تواند فرایند انتقال ویروس و میکروب را سرعت ببخشد از این رو باید پرورش دهنده تمامی اقدامات لازم برای جلوگیری از این امر را در نظر بگیرد.

اردک ها، در زمان تخم گذاری نیاز شدید به کلسیم دارن، حتی پوست تخم مرغ میخورن و قطره کلسیم نیاز دارن، در صورت کمبود دم اردک حالت افتاده پیدا میکنه و یا اردک از بین میره.

از چه ضد عفونی هایی باید برای پاکسازی محیط زندگی اردک استفاده شود :

• به هنگام خرید ضد عفونی توجه کنید که با بهره گیری از آن سیستم تنفسی اردک با ها با مشکل مواجه نشود.

• با صرف کمی هزینه بیشتر یک برند مطرح خریداری کنید تا قدرت و ماندگاری مواد بالا باشد.

• باید قادر به نابود سازی تمامی میکروب های محیط مورد نظر باشد.

• قیمت معقولی داشته باشد تا کاربر بتواند بطور مداوم از آن بهره گیری کند.

• توجه کنید که دما و همچنین رطوبت مکانی که ضد عفونی در استفاده می شود باید بالا باشد.

برای جلوگیری از بیمار شدن اردک و جوجه اردک چه کنیم؟

اگر به خوبی بتوانید احتیاجات غذایی اردک ها را تأمین کنید و در نگهداری از آنها کوشا باشید پرنده های شما کمتر تلفات خواهند داشت و به ندرت مریض خواهند شد. اردک ها نیز همانند دیگر طیور در معرض انواع بیماری خطرناک و کشنده قرار دارند. مخصوصا جوجه اردک ها بیشتر اسیب پذیر هستند. یکی از بیماری هایی که جوجه اردک ها بیشتر به آن دچار میشوند، سرماخوردگی است. پرورش دهندگان اردک و کسانی که در منزل جوجه اردک دارند هرگز نباید به سادگی از کنار این بیماری رد شوند. سرماخوردگی با تضعیف سیستم ایمنی جوجه ها و تضعیف اشتها و انرژی آن به راحتی میتواند راه را برای بیماری های دیگر نیز باز کند و در اخر باعث مرگ پرنده شود.

متأسفانه بیشتر افراد به اشتباه جوجه اردک ها را در آب رها میکنند و یا آنها را حمام میکنند. باید بدانید که جوجه اردک ها هر چند سرعت رشد بالایی دارند ولی تا سن یک ماهگی نباید آبتنی کنند. چون خیلی زود دچار سرماخوردگی میشوند.

برای اینکه جوجه اردک ها در ابتدا به خوبی رشد کنند و کمتر در معرض بیماری قرار گیرند، لازم است که محیط نگهداری آنها تمیز باشد. استفاده از لامپ مادر مصنوعی به گرم شدن و سلامت آنها بسیار کمک میکند. شما میتوانید با خرید لامپ مادر مصنوعی برقی گرمای مورد نیاز جوجه اردک ها را تأمین کنید. این نوع لامپ ها دارای اشعه فرابنفش بوده و میکروب ها و میکروارگانیزم های مضر را از بین میبرند. لذا جوجه اردک شما کمتر در معرض بیماری های عفونی و باکتریایی قرار خواهد گرفت. لازم به ذکر است که هرگز برای گرم نمودن جوجه اردک از سشوار استفاده نکنید. باد داغ سشوار به راحتی میتواند باعث سوختگی پای جوجه اردک ها شود و اردک شما در این صورت قادر به راه رفتن و یا ایستادن نخواهد بود.

یکی دیگر از عواملی که باعث میشود جوجه اردک ها بیشتر در معرض بیماری قرار گیرند، مشکلات کمبود تغذیه ای می باشد. به ویژه جوجه اردک ها در مقایسه با دیگر پرندگان نیاز بیشتری به نیاسین دارند. این ویتامین به رشد استخوان ها و مقاومت آنها کمک میکند. اگر نیاسین بدن جوجه اردک ها کم باشد، آنها دچار تنش های عصبی شده و نمیتوانند بر روی پاهای خود بایستند و یا ممکن است عقب عقب حرکت کنند، دور خود بچرخند، گردن آنها شل شود و غیره. لذا حتما به تغذیه اردک ها و جوجه ها دقت کنید. سبوس برنج منبع بسیار خوبی از نیاسین می باشد. به همین دلیل در شالیزارهای برنج در شمال جوجه اردک ها دچار کمبود این ویتامین نمیشوند و به خوبی رشد میکنند. در صورت لزوم میتوان این نیاز غذایی آنها را با مولتی ویتامین مخصوص طیور نیز تأمین کنید.

جوجه اردک مریض - سایت جوجه کشی دات کام

چگونه بیماری های اردک را تشخیص دهیم ؟

1 – برای انجام این کار در گام اول باید اردک ها را در بازه های سنی مختلف از هم جداسازی کرده و در مکان های جداگانه نگهداری کنید . چرا که نوع بیماری و علائم آن در سنین مختلف متفاوت است.

2- اصطلاحاً مانیتورینگ یا بررسی وضعیت ظاهری باید به طور مکرر انجام شود.

3- اطراف چشم ها و بینی باید بیشتر مورد توجه قرار داده شود تا کوچک ترین ترشحات یا التهاب ها دیده شود.

4- توجه کنید که در هیچ یک از بخش های بدن اردک تاول یا زخمی وجود نداشته باشد.

5- در هنگام راه رفتن باید پاهای آنها را به دقت بررسی کنید تا اطمینان حاصل کنید که در اثر راه رفتن و یا در تماس با فضولات دچار زخم یا عفونت نشده باشد.

6- یکی از مشکلاتی که می تواند این پرنده ها را تحت تاثیر خود قرار دهد وجود کنه در بال یا پر آنها می باشد . از این رو توصیه می شود که بال و پر اردک به صورت مکرر بررسی شود.

7- صدای تنفس مورد دیگری است که با دقت به آن می توانید از سلامت تنفسی پرنده آگاه باشید.

8- هر هفت روز یک بار انه را خون گیری کنید.

9- چنانچه اردک ها با علائم ناشناسی به مرگ دچار شدند لازم است که ابتدا آن ها را ضد عفونی کنید سپس به بررسی و کالبدشکافی آن بپردازید. (توجه داشته باشید که در این حالت علائم بیماری باید حتماً بررسی و مشخص شود)

10 – ویژگی ها و ساختار بدنی اردک ها را زیر نظر بگیرید تا متوجه چاق یا لاغر شدن و یا حتی کم شدن پر های آنها بشوید.

برای بالا بردن ایمنی بدنی اردک ها و مقاوم کردن آنها در برابر انواع بیماری ها لازم است که شما آنها را در دوره های مختلف واکسیناسیون کنید . در این امر باعث می شود اردک از ابتلا به انواع بیماری ها در امان باشند و یا حداقل امکان مقابله با بیماری مورد نظر را داشته باشند.

روش های درمان بیماری اردک | واکسیناسیون

در ادامه روش های مختلفی واکسیناسیون مورد بررسی قرار داده می شود از این رو شما را دعوت به خواندن ادامه این مقاله می نمایم .

روش تزریق

اولین موردی که به بررسی آن می پردازیم روش تزریق است . با استفاده از این شیوه واکسنی که برای اردک در نظر گرفته شده را با استفاده از سرنگ های که به خودکاری معروف هستند به اردک تزریق می شود . توجه کنید که قسمت سر سرنگ ها بعد از استفاده شدن بر روی 500 عدد اردک باید عوض شده و دوره انداخته شود .

روش اسپری کردن

اسپری کردن یک روش بسیار ایده آل است که بیشتر برای جوجه اردک ها استفاده می شود . برای انجام این کار نیازی به تجهیازت خاصی نیست و تنها کافی است جوجه ها را در یک مکان مناسب قرار دهید و داروی مورد نظر را با آب مقطر به طور کامل میکس نمایید . سپس می تواند محتوا را با استفاده از دستگاه یا به شکل دستی بر روی جوجه اسپری کند .

روش قطره چشمی

این شیوه می تواند کمی وقت گیر و خسته کننده باشد چرا که در این روش باید واکسن در نظر گرفته شده با میزان مناسبی آب مقطر مخلوط شده و به صورت نوبتی و تک به تک در چشم اردک ها ریخته شود . شیوه دیگری تحت عنوان قطره بینی وجود دارد که مشابه قطره چشم است ولی در بینی اردک ریخته می شود .

روش قطره دهانی

این شیوه از انتقال دارو شبیه به روش قبلی است با این تفاوت که در این حالت آب باید به حلق پرنده ریخته شود ولی نه همه آن ، تنها مقدار کمی یعنی در حدود 5 درصد کافی می باشد .

روش آخر آشامیدن

در این روش واکسن تعیین شده باید در داخل آبی که تمیز و عاری از مواد دیگر مانند کلر است ریخته شود . در گام بعدی کاربر به راحتی آب را در داخل آبخوری اردک ها بریزد تا همه اردک ها از آن تغذیه کنند . توجه داشته باشید که باید قبل از نوشیدن واکسن ، اردک ها را تا چند ساعت (حدودً 4 ساعت) تشنه نگه دارید .

مورد دیگر این است که باید به ازای 1 لیتر آب مقدار 2 گرم شیر خشک به آب اضافه کنید تا و اجازه دهد تا 30 دقیقه در آب به طور کامل حل شود . بهره گیری از شیر خشک باعث می شود تا تاثیرات منفی حاصل از مواد شیمیایی موجود در شیر خشک از بین برود و همچنین اثر واکسن بیشتر و قوی تر باشد.

عفونت کیسه زرد جوجه اردک - سایت جوجه کشی دات کام

جلوگیری از بیمار شدن جوجه اردک ها در زمان جوجه کشی

یکی از بیماری های شایع که جوجه اردک ها پس از جوجه کشی به آن دچار میشوند، عفونت زرده نام دارد. بیماری عفونت زرده در صورت آلوده بودن داخل دستگاه جوجه کشی و یا تغذیه زود هنگام جوجه ها به وجود می آید. در حقیقت جوجه ها باید به مدت 24 الی 30 ساعت پس از خروج از تخم تغذیه نشوند. چون هنوز کیسه زرده به خوبی جذب بدن آنها نشده است. کیسه زرده حاوی مواد مغذی مورد نیاز جوجه ها بوده و از این طریق جوجه ها به مدت یک روز تغذیه میشوند. اما اگر پرورش دهنده در همان ساعات اولیه اقدام به تغذیه جوجه اردک ها نمایند، کیسه زرده به طور کامل جذب بدن جوجه نخواهد شد و دچار عفونت خواهد شد.

یکی دیگر مواردی که باعث عفونت زرده در جوجه ها میشود، ورود آلودگی و یا عدم ضدعفونی کردن داخل دستگاه جوجه کشی می باشد. البته جنس داخلی دستگاه جوجه کشی باید قابل ضدعفونی و آنتی باکتریال باشد. به همین دلیل جنس بدنه بر قیمت دستگاه جوجه کشی تأثیرگذار است و در هنگام انتخاب باید بهترین بدنه را انتخاب کرد. در این صورت با تمیز نمودن داخل دستگاه و ضدعفونی آن میتوان احتمال عفونت زرده را از بین برد.

دسته بندی اردک و غاز بیماری های پرندگان و طیور مقالات پرورش و نگهداری پرندگان
اشتراک گذاری

نوشته های مرتبط

87 Comments
Inline Feedbacks
View all comments
مهدی
1 روز گذشته

سلام
باید همیشه غذا داشته باشن جوجه اردک ها در جایی که زندگی میکنن
هی غذا وآب میخورن
مشکلی پیش نمیاد زیاد غذا بخورن
پودرجو ذرت را قاطی میکنم برای غذا

Last edited 1 روز گذشته by مهدی
رها
1 روز گذشته

سلام خسته نباشید.اردک من دو سه روز پیش رفت توی باغچه و فکر میکنم کک یا حشره ای به بدنش رفت چون از اون موقع خودش رو میخارونه و بی قراره و پرهای زیر گردنش و اطراف چشم و بالش ریخته.نگاهش میکنم چیزی نمیبینم.چطور باید حشره رو از بدنش دور کنم؟لطفا زودتر جواب بدین نگرانم

مدیر سایت
Reply to  رها
1 روز گذشته

سلام، اگه انگل گرفته باشه میشه با چک کردن لابه لای پرها اونا رو تشخیص داد. در داروخانه دامپزشکی هم انواع قطره انگل کش هست و میتونید از اونا استفاده کنید.

آوا
6 روزها گذشته

سلام الان دوروزه جوجه مرغم جیک جیک میکنه و اینکه جوجه اردکم امروز اصلا غذا نخورده و مدفوعش هم کاملا آبکی شده چکار کنم

Last edited 6 روزها گذشته by آوا
مدیر سایت
Reply to  آوا
6 روزها گذشته

سلام، با این علائم اصلا نمیشه مشکل و یا بیماری جوجه ها رو تشخیص داد. چند روزه هستند؟ غذا بهشون چی میدهید؟ ایا ترشحات چشم و بینی دارند؟ زیاد عطسه میکنند؟

Setayesh
11 روزها گذشته

سلام من دوتا اردک خریدم ، یکی از اونها چشمش باد کرده زیر گردنش موهاش کم شده وموقع تنفس خس خس میکنه و ابریزش هم داره ، باید چیکار کنم؟؟ تو این شرایط کرونا خانوادم دوس ندارن ببرمش دامپزشکی و واقعا نگرانشم😭 اونا خیلی بهم وابستن میترسم یکیشو از دست بدم

مدیر سایت
Reply to  Setayesh
10 روزها گذشته

سلام، با توجه به علائم تنفسی، اردک های شما دچار سرما خوردگی یا عفونت تنفسی شده اند. اگر به دامپزشک دسترسی ندارید از داروخانه دامپزشکی دارو تهیه کنید. علائم رو که بگین خودشون یک آنتی بیوتیک ضعیف برای درمان پرنده به شما میدهند. ولی اگه عامل بیماری ویروسی باشه مثل بیماری آنفولانزا ، نیوکاسل و … کار خاصی نمی تونید انجام دهید. اردک بیمار رو حتما جدا کنید و محیطش رو هم ضدعفونی نمایید.

علیرضا مقدم
26 روزها گذشته

سلام علت مرگ اردک اسرائیلی تازه متولد شده چیه الان من نزدیک چهلتا اردک از تخم در اومدن وهمه سالم بودن وبعد چند ساعت همه اونا میمیرن دلیلش چیه؟

مدیر سایت
Reply to  علیرضا مقدم
26 روزها گذشته

با سلام، در ابتدا جوجه ها باید تا 24 ساعت داخل دستگاه باقی بمانند و تهویه هوا هم به اندازه کافی باشه تا خفه نشوند. این نوع تلفات میتونه به خاطر الوده شدن داخل دستگاه یا ضعیف بودن نطفه یا مشکل از خود گله مولد باشه.

رضوان
1 ماه گذشته

سلام اردک من نمیتونه درست راه بره همش سرگیجه داره تعادل نداره علت چیه؟؟

مدیر سایت
Reply to  رضوان
1 ماه گذشته

با سلام، اگه علائمی دیگه ای مثل تیک عصبی داره یا دور خودش می چرخه و بی حاله یا مشکل تنفسی داره مشکوک به نیوکاسل می باشد. اما اگر فقط مشکل حرکتی داره حتما دچار سوء تغذیه و کمبود ویتامین و مواد معدنی مثل فسفر و کلسیم شده. پرنده رو خوب بررسی کنید.

ارین
1 ماه گذشته

سلام
من سه تاجوجه اردک دارم یکی از اردک هام غذا خیلی خیلی کم می خوره وتنها فقط اب می خوره غذا شونم نون خیس شدست اگه میشه علت و راه درمان رو بگید ممنون میشم

مدیر سایت
Reply to  ارین
1 ماه گذشته

با سلام، تغذیه اردک های شما خیلی ضعیفه. برای تغذیه جوجه ها میتونید از غلات مختلف مثل برنج، گندم، جو ، ذرت و انواع سبزیجات و میوه جات استفاده کنید. اردک های غذای آبکی دوست دارند. با توجه به اینکه جوجه اردک های شما ممکنه دچار سوء تغذیه شده باشند بهتره یه مدت به صورت دوره ای از قطره مولتی ویتامین برای تقویت شون استفاده کنید. کلسیم هم همیشه در دسترس شون باشه خیلی مهمه.

Sayau
2 ماه ها گذشته

سلام من هربار اردک میخرم با اینکه خیلی خوب ازش مراقبت میکنم خیلی زود میمیرن من واقن وابسته ی ارکم بودم ولی نمیدونم یهو صبح پاشدم دیدم مرده الان افسردگی گرفتم میشه روش کامل نگهداری از اردکو بزارین ک چیکار کنیم ک نمیره من تا وابسته اردک میشم یهو میمیره خیلی بده

مدیر سایت
Reply to  Sayau
1 ماه گذشته

با سلام، جوجه اردک ها در مقایسه با دیگر طیور به نیاسین و کلسیم بیشتری نیاز دارند و متأسفانه بیشتر جوجه اردک هایی که در خانه نگه داری میشود در اثر کمبود این ویتامین ها و مواد معدنی تلف میشن. هم اینکه جوجه ها در هفته های اولیه به دمای گرم نیاز دارند. به زودی مقاله ای جامع در این زمینه منتشر خواهیم کرد.

Shahab
2 ماه ها گذشته

سلام.
میشه لطفاً خواهش جواب بدین. دوروزه روزی ۴اردک و ۴,مرغ به علت تشنج و بعد جون‌میدن این موضوع خیلی تاثیر روحی روان. بدی مادر بزرگ و پدر بزرگ من گذاشته. طوری که کل روز مواظب کسی چیژی بهشون نده دامپزشک اوردیم پول گرفت وبتامبن داد؟ تاثیر نداست ..محل زندگی مازندران..ممنون میشم جواب بدید باتشکر🙏

مدیر سایت
Reply to  Shahab
2 ماه ها گذشته

با سلام، برای تشخیص بیماری، جزئیات زیادی باید بررسی بشن. کمی بیشتر از جزئیات بیماریشون بگید. مثل وضعیت پرها، چشم ها، فضولات، اشتها ، وضعیت نفس کشیدنشون و …، به احتمال قوی دچار بیماری هایی مثل نیوکاسل یا آنفولانزا شده اند وگرنه تلف شدن 4 اردک و 4 مرغ همزمان در اثر کمبود ویتامین کمی دور از انتظاره. فقط پرنده های بیمار رو قرنطینه کنید و محل نگهداری شون هم حتما ضدعفونی بشه.

amir
3 ماه ها گذشته

سلام چندتا اردک دارم و دو روز پیش یکیشون بی حال شده بود من از بقیه جدا کرده بودم بعد ۲تا۳ساعت بعد که سرزدم بهش دیدم مرده و قفسه ی سینش باد کرده بود شما می دونید دلیلش چیع؟؟

مدیر سایت
Reply to  amir
3 ماه ها گذشته

با سلام، باید به دقت بررسی بشه. ممنکه به خاطر عفونت سیستم تنفسی اش باشه یا اینکه چینه دانش عفونت کرده. یا دچار انباشتگی شده.

80+ محصولات
4000+ سفارشات تکمیل شده
14000+ کاربران
301+ مطالب وبلاگ

تماس با ما

دفتر مرکزی فروش دفتر مرکزی فروش

04432341796 / 04432346612 / 04432379188

کارشناسان رسمی فروش

مهندس محمودی : 09143403463

مهندس عرفان اسکندری : 09143883380

مهندس علیزاده : 09144473924

مهندس حنیفه : 09125547229

کارشناس فروش دستگاه جوجه کشی 5000 به بالا :

مهندس قصابی : 09126342262

سبد خرید

هیچ محصولی در سبد خرید نیست.

ورود به سایت