بهترین بدنه دستگاه جوجه کشی

بدنه یکی از مهم ترین مواردی که در تعیین کیفیت دستگاه جوجه کشی نقش قابل توجهی را به خود اختصاص داده است . بدنه وظیفه دارد تا محتوای داخل خود یعنی سیستم ها ، تجهیزات دستگاه و مهم تر از همه تخم های نطفه دار را از گزند عوامل محیط بیرونی در امان نگه دارد .

بهترین دستگاه جوجه کشی کدام است ؟

از این رو توصیه می شود به هنگام خرید دستگاه جوجه کشی در راستای انتخاب یک محصول با کیفیت بدنه دستگاه را به صورت موشکافانه مورد بررسی قرار دهید .

برای تعیین کیفیت بدنه باید عوامل مختلفی در نظر گرفته شود چرا که تنها بحث سر حفاظت محتوای داخل دستگاه نیست بلکه عایق بندی و پایدار نگه داشتن شرایط داخل به هنگام جوجه کشی از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است . این امر باعث شده تا در این مقاله انواع بدنه ها برای دستگاه جوجه کشی مرود تحلیل و بررسی قرار داده شود .

بدنه ساندویچ پانل دستگاه جوجه کشی

یکی از انواع بدنه هایی که در دستگاه های جوجه کشی مورد استفاده قرار می گیرد ساندویچ پانل می باشد . این نوع بدنه علاوه بر دوام و مقاومت بالا نهیات کیفیت در عایق بندی را نیز به امغان آورده است . بدنه ساندویچ پانل به طور کلی از 3 لایه تشکیل یافته ، دو لایه اول و اخر از جنس فلز و لایه میانی از جنس عایق می باشد .

اصولاً برای لایه وسط جهت بالا بردن کیفیت و نفوذ نا پذیری از پشم سنگ ، پلی استایرن و یا پشم سیسه بهره گیری می شود. توجه داشته باشد که این قسمت از بدنه دانسیته یا به عبارت دیگر چگالی بالایی را به خود اختصاص داده است از این رو امکان تبادل گرما بین محیط داخل دستگاه و محیط بیرون به میزان حداقل رسیده است .

به دلیل حساسیت بالای فرایند جوجه کشی شرکت های مربوط کیفیت را در راس عملکرد خود قرار داده و این نوع بدنه ها را تحت فشار بسیار بالا تولید می نمایند .

بدنه ساندویچ پنل دستگاه جوجه کشی

از این رو می توان دستگاه هایی که دارای بدنه ساندویچ هستند کیفیت بالایی را در عایق بندی و مقوامت به خود اختصاص داده اند . اما تنها ایرادی که به این نوع بدنه ها وارد است وزن بالای آنها می باشد چرا که بهره گیری از بدنه ساندیچ پانل در دستگاه های بزرگ و ظرفیت بالا می تواند وزن دستگاه برا بالا برده از این رو جا به جایی ان را به امری دشوار تبدیل کند .

بدنه فلزی دستگاه جوجه کشی : 

برند های گوناگونی امروزه از بدنه فلزی در دستگاه های خود بهره گیری می کند اما با توجه به بررسی های انجام شده این نوع بدنه ها برای دستگاه جوجه کشی مناسب نیستند . بدنه فلزی از وزن سنگینی برخوردار بوده و همین امر باعث می شود تا فرایند حمل دستگاه های بزرگ بدنه فلزی به امری بسیاری دشوار تبدیل شود .

بدنه دستگاه جوجه کشیعلاوه بر این با استناد بر بررسی های انجام شده بعد از گذشت مدتی دستگاه های بدنه فلزی با افت راندمان مواجه می شوند چرا که فلز تاثیر پذیری بالایی در برابر رطوبت و آب دارد از این رو امکان زنگ زدگی در این نوع بدنه های بالا می باشد .

علاوه بر این بدنه فلزی بعد از گذشت مدتی با ساییدگی و خوردگی مواجه شده که در این حالت متاسفانه بدنه به مکانی مناسب برای ایجاد و رشد میکروب ها تبدیل می گردد . شایان ذکر است که این امر باعث افت شدید راندمان شده و گاهاً موجب از دست رفتن تمامی تخم های نطفه دار می شود .

بدنه PVC در دستگاه جوجه کشی : 

با توجه به موارد ذکر شده می توان این استنباط را داشت که بهترین بدنه دستگاه جوجه کشی در کنار دوام ، کیفیت و عمر مفید باید نهایت عایق بندی در دستگاه را ایجاد نماید . بدنه PVC یکی از بهترین مواردی است که تمامی استاندارد های لازم برای بهره گیری در دستگاه جوجه کشی را به خود اختصاص داده است .

بدنه پی وی سی

این نوع بدنه از 3 لایه تشکیل شده که دو لایه اول و آخر ان از نوع دو جداره و مقاوم است که لایه وسط را پوشش می دهند . توجه داشته باشید لایه وسطی به شکل کاملاً پفکی می باشد که هوا را در داخل خود به دام انداخته و همین امر باعث خلق نهیات عایق بندی در بدنه دستگاه شده است . اصولاً از بدنه PVC در دستگاه جوجه کشی صنعتی و پر ظرفیت بهره گیری می شود چرا که در این بدنه از هیچ مواد فلزی استفاده نشده و به همین دلیل امکان زنگ زدگی و خوردگی در ان صفر می باشد ولی عامل اصلی و مهم وزن سبک این بدنه می باشد.

 بهره گیری از PVC باعث شده تا دستگاه جوجه کشی صنعتی در عین داشتن اندازه بزرگ ، وزن پایینی را به خود اختصاص دهد از این رو کاربر می تواند به راحتی دستگاه را جا به جا کرده و در محیط های مختلف مورد استفاده قرار دهد . شایان ذکر است که این بدنه در کنار ایزولاسیون و عایق بندی به دلیل 3 لایه بودن دوام بالایی داشته و در اثر ضربه یا برخورد با آسیب یا شکستگی مواجه نمی شود .

از این رو می توان کفت بدنه PVC می تواند یکی از کاندیدهای بهترین بدنه جوجه کشی باشد . اصولاً در کارخانه های پیشرفته این نوع بدنه ها با استفاده از دستگاه لیزر برش داده می شود تا بدنه به صورت قالب در دستگاه قرار داده شود تا هیچ درزی یا فاصله ای که مخل عایق بندی است ایجاد نشود .

بدنه ABS در دستگاه جوجه کشی

آخرین نوع بدنه که مورد بررسی قرار داده می شود بدنه ABS است . این نوع بدنه نیز به دلیل کیفیت بالا در بیشتر کارخانه ها تولید دستگاه جوجه کشی مورد استفاده قرار داده می شود . توجه داشته باشید که ABS یک نوع پلاستیک بسیار با کیفیت و فشرده است و سه نوع پلیمر منحصر به فرد در آن حضور دارد که هر کدام ویژگی بارزی را در این بدنه خلق کرده است .

بدنه ای بی اس

در واقع حضور این سه پلیمر باعث شده تا ABS در عین داشتن زیبایی ظاهری ، دوام بالا دارای اندکی حالت انعطاف پذیری نیز باشد تا در صورت وارد شدن ضربه و یا برخورد با جایی بدنه با شکستگی و یا آسیب جدی مواجه نشود . مورد اصلی که ABS را از دیگر پلاستیک ها متمایز می کند ویژگی های ساختاری ان است که سبب شده تا این بدنه در برابر گرما ، سرما و رطوبت دارای حالت عایق باشد .

اصولاً جوجه کشی از تخم های نطفه دار پرنده های اهلی و زینتی در بازه های خاص دمایی انجام می شود و باید توجه داشت که پلاستیک معمولی به دلیل بالا رفتن دما در دستگاه جوجه کشی گاز های سمی از خود ساطع می کند و این در حالی است که ABS تحت هیچ شرایطی گازی از خود ساطع نمی کند .

اصولاً از ABS به دلیل حالت انعطاف پذیری اندک در دستگاه های بزرگ و صنعتی استفاده نمی شود ولی این بدنه بهترین گزینه برای استفاده در دستگاه جوجه کشی خانگی و کوچک می باشد .